Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

avuska19
18. máj 2009

dobrý deň, poradíte mi?moja malá má tri mesiace, doteraz som ju bez problémov kojila cez klobúčiky, ale odrazu sa
nechce vôbec prisať ☹

sabinazv
18. máj 2009

ahojte dievcata, idem sa len na chvilku pochvalit - v sobotu sa nas maly krasny prisal a normalne sme sa kojili, huraaaa, ja som bola z toho taka dojata 😵
Este nemam dostatok mliecka, takze stale sa aj dokrmujeme, ale sa aj kojime... este sme boj nevyhrali, ja viem, ale jednu cast sme zmakli 😉
Takze ten suplementor asi ani nebudeme potrebovat.

tin007
18. máj 2009

sabinazv tak to je super, ak nemas dostatok mliecka, treba babo prikladat co najcastejsie, aby sa ti ho tvorilo co najviac. a ako dokrmujes?

pezincanka
18. máj 2009

Elfi,

tak pristup k tomuto kroku:

Ak máte priveľkú nadprodukciu a stratégia kŕmenia na jednej strane dlhší čas nefunguje, možno potrebujete skúsiť niečo radikálnejšie, čo spočiatku zahŕňa odsávanie. Začnite odsávať obidve strany dôkladne, až kým budú prsníky celkom mäkké, asi hodinu pred kŕmením. Potom kŕmte na jednom prsníku niekoľko kŕmení, až kým prsník nie je úplne mäkký a uvoľnený a druhý prsník začína byť neznesiteľne plný. Keď máte pocit, že je prsník neznesiteľne plný, vymeňte strany a kŕmte na druhom prsníku, až kým prvý prsník nezačne byť neznesiteľne plný. Možno bude nevyhnutné odsávať obidve strany aj druhý raz za deň, s cieľom uvoľnenia a aby sa predišlo upchatiu mliekovodov. Počas niekoľkých nasledujúcich dní pokračujte s kŕmením na jednom prsníku dovtedy, kým sa druhý nepreplní. To znamená nechať dieťa na jednej strane počas niekoľkých hodín pred presunutím na druhú stranu. Ak vaše telo dostane signál „preplnenia“, bude odpovedať znížením tvorby množstva mlieka a odsávanie by ste postupne mali prestať potrebovať.

A verim, ze nepijes ziadne caje na podporu dojcenia a ani sa nenalievas litrami tekutin. Bylinky, ktore su zname znizujucim efektom na mlieko su mata, salvia-sksu caj, odvar, cukriky...

pezincanka
18. máj 2009

Matka23,

ockovaniemusis ukazat svojej dr.Takto tazko radit.

pezincanka
18. máj 2009

Misutovo,

nie, ani pri refluxe plne dojcene dieta nepotrebuje cajik, ci vodicku..

pezincanka
18. máj 2009

Jvo, ako ti pisala tin007, tak ak odstriekas po dojceni 40+60ml mlieka, tak to nieje malo. Ale mnozstvo odstriekaneho mliekanehovori nico tom, kolko mliekadieta vypilo a ani o tom, kolko ho mas v prsniku, lebo n sa do dna neda odsat, mliecko sa stale vori, aj v om case, ked ho odsavas, aj vtedy, ked dieta pije.....

To, ci dieta dostatocne prijima mlieko vies vtedy, ak cika 6-8 riadne pocikanych plienok a 2-3x denne sa riadne pokaka.
navyse, pozorovanim dietata pri dojceni vies aj ty sama ohodnotit, ci skutocne pije,alebo len cucka podla pauzy v bradu. Kuk sem

http://www.drjacknewman.com/video/really good d...

Ak uz prestanetakto peknepit aprehltat, tak stlacaj prsnik, cim zvysis tok mliecka. Takto:

http://www.drjacknewman.com/video/jiggling and ...

a potom si ho daj na druhu stranu s rovnakym postupom. Prsia takto mozes striedat, ale vzdy az po tom stlacani...

agalia
18. máj 2009

Ahoj, uz viackrat si mi poradila, tak by som chcela poprosit opat o nejake rady-skusenosti
maly bude mat 7mesiacov, do 6 mes.bol plne kojeny - takze cca 4tyzdne papame zeleninku (mrkva, zemiak, cuketa, brokolica, kalerab) a mam otazocky:
1. Zje toho pomerne dost aj do 200g a to teda bol plne kojeny a nebol velky jedak a teraz otvara usta jedna radost - a ze deti si sami povedia kedy dost, ale mne sa zda akoby nemal dna - nemozem ho "prepchat"? 🙂
2. Pomaly zacneme davat aj ovocie - jablcko na desiatu by som chcela - ake tam davat mnozstvo? A ako dlho to varit?
3. Zacneme davat aj masko - porad ake mnozstvo? a kolko zeleniny? napr. jeden maly kuraci reznik a k tomu 2 male mrkvy a 1 maly zemiak? moze byt? mozem to varit aj spolu? a maso davate zmrazene?
4. Chcem sa spytat na denny rezim - my papame cca 6.hod rano - MM, potom 9.hod - potom haju (len teraz neviem ako ked bude uz ovocie - potom ho chcem este dokojit MM, potom o cca 12.hod obed - zeleninka zatial, potom ho po pol hodinke dokojim MM (ale to by som chcela uz asi vynechat ked uz zavediem ovocie), potom o cca 17.hod. kojim MM, o cca 19.30hod kojim MM a prespi do rana do 6.hod. tak hadam mu to staci? Ci by som mala nieco zmenit?
5. Este otazka ohladne pitia - chcem davat len cistu dojcensku vodu (teda ak vobec), zatial mu obed nedavam zapijat (je to spravne?), a ked sme vonku a teraz je tak velmi teplo a napr. nemozem ho kojit tak potom ako to s pitnym rezimom (dat mu radsej vodu alebo nic? co je lepsie riesenie - nechcem aby bol nehydrovany ale nechcela som mu do cca 9mes. davat okrem MM ziadnu inu tekutinu) tak neviem... porad - viem, ze ty radis zacinajucim maminkam ohladne kojenia a to je uzasna pomoc tak o to viac vdaka za odpoved

gabii83
18. máj 2009

ahojte annag a pezincanka, ja by som sa vas chcela opytat ci mozem si dat after eight, mentolovu cokoladu, viem ze coko. len malo ale takuto si mozem dat???

momentalne mam vela mliecka v noici normalne mam zase tvrde prsia plne s MM a citim ako sa mi nalievaju, takze super, dufamz ze nam to vydrzi az dokonca 6 mesiaca....

to pisem lebo som mala uz 2krat krizu ale zvladli sme to....
chvala Bohu a vam a aj trosku mojej vytrvalosti, tak mam radost.... velikansku

dakujem za odpoved

gabii83
18. máj 2009

kupila som si od nestle kasicku

-psenicna kasicka ,vhodna pre deticky od 6 mesiaca,obsahuje viitaminov,ako
jod,kalcium,vitaminky A,B1,E,C-vid detailne foto,
-neobsahuje ziadne konzervacne latky,farbiva ani umele aromaticke latky
-priprava je velmi jednoducha,s mlieckom

ale neviem co to presne znamena ze KASA JE NEMLIECNA. a preco dr. neodporucaju kasicky do jedneho roka ak su na trhu taketo kase uz od pol roka???

dakujem

jana_pk
18. máj 2009

ahojte kocky, 1 rychla otazka...
Ma dnes zcasu na ca akoby zactipkalo (zahryzkalo) v bradavke (v dvorci)... Na povrchu nic nevidim.

Nestretli ste sa s tym niektora?

elfi1
18. máj 2009

pezincanka - zacla som pit matovy cajik - 1x denne (dnes mam len druhy krat navareny).
no a veru - ja truba, som zo zaciatku pila cajiky pre kojace maminy a vineu a este si raz za den verim aj taku kavicku 3v1,kde je aj cigorka. ale tie "kojace"cajiky uz som vysadila, ale raz za den si davam taky detsky, aby sa to k malemu dostalo kvoli prdikom, kedze jemu nejako velmi nechcem davat cajiky (jemu len obcas, ked ho boli brusko, tak 3-4 lyzicky fenikloveho)

skusim zajtra rano vsetko odsat a potom krmit z jedneho.
ale dnes to bolo cez den celkom OK. krmilo som na striedacku raz jedno raz druhe. je pravda, ze to jedno sa pri krmeni uplne nevyprazdnilo, ale urcite sa dostal aj k zadnemu - vzdy pil cca 7 min dost intenzivne. keby som ale aj dalsie krmenie dala to iste, tak to druhe uz nevydrzi. tak som radsej striedala. a bolo to fajn. problem nastava vecer, ked mi po zaspani prespi aj 5 hodin - tak to uz nevydrzi ani jedno prso 😀. tak som musela vstat a troska odsat z oboch.

annag
18. máj 2009

avuska - odpovedala som ti cez IP 🙂

annag
18. máj 2009

agalia

- vo všeobecnosti sa odporúčajú dávky tak do 200G - teda spapá vlastne normálnu celú porciu - takýchto dávok postupne ako budeš jednotlivé dojčenia nahrádzať bude až 5 (raňajky, desiata, obde, olovrant, večera)

- ovocná dávka môže mať tiež aj 200g . Ovocie variť netreba, niekedy, pokiaľ je bábo citlivé, je vhodné pár krát napr. jablko podusiť krátko, no ak problémy nemá, kľudne surové jabĺčko iba nastrúhaj

- áno, mäso mu už dávaj , raz do týždňa ho nahraď žĺtkom, spočiatku mu bohato stačí len lyžička mäsa , postupne tak 30g

- je výborné prejsť len na vodu - ak mu urobíš taký návyk, bude zrejme takto piť aj neskôr a čo je lepšie od smädu než čistá voda 😉 - s vodou sa ozaj nemusíš ponáhľať - detičky začínajú dobre piť okolo 9-12 mesiacov , MM im poskytuje stále dosť tekutín. Preto aj dojčenie môže nasledovať ešte dlho aj po každom príkrme, resp. hocikedy si bábo zmyslí, v lete aj podchvíľou. Pokiaľ sa teda dá, daj mu prsíčko i vonku, nájdi nejaké nenápadné miesto, kaviareň ... a nadojči ho - nie každá mamička dokáže dojčiť hocikde na verejnosti, ak sa nebude dať, daj mu vodičku z pohárika - kombinácia pohárik - dojčenie v druhom polroku sa nevylučuje. Vylučuje sa fľaša - vždy počas dojčenia, aj v roku.

Každý ďalší príkrm, ktorý nahrádza dojčenie má za následok mierny úbytok mliečka, niekedy až priveľký. Preto sa s príkrmami netreba zbytočne ponáhľať, je dobré dať bábetku čas , aby si jeho orgány zvykli na nové trávenie, novú potravu. Maličký prespí už teraz celú noc - ponúkaj mu počas dňa obidva prsníky - ak by vypil obidva, bolo by to fajn, lebo by udržal dobrú tvorbu mliečka ešte dlho. Samozrejme, ak nebude mať chuť na obidva prsníky, tak ho nenúť. 🙂

annag
18. máj 2009

gabi, čo si budeš odopierať , ak máš na čokoládu s mentolom chuť 😀 , zjedz a uvidíš reakciu . čokoládu ako odmenu za dojčenie si určite zaslúžiš 😉 Záleží na konkrétnej mamičke a bábetku aká bude reakcia - vyskúšaj po troške, riziko tam je, no nemusí sa stať nič ...

- nemliečna kaša znamená, že je to kaša bez UM - buď urobíš bábetku neskôr kašu iba s vodou, alebo , čo je lepšie so svojim odsatým mliečkom

- bábo by malo prejsť postupne z čisto mliečnej výživy na prevažne nemliečnu - odporúča sa začať zeleninou, ovocím a až potom s kašou, ktorá je sladká a môže spôsobiť, že bábo bude zeleninu a ovocie odmietať. Kým teda prejdeš s maličkou jednotlivými zeleninami, ovocím, prejde ešte veľa času. Pšeničná kaša obsahuje lepok, je lepšie začať s ryžovou, pohánkovou kašou a až následne prejsť na lepok obsahujúce potraviny. 🙂

annag
18. máj 2009

jana pk - môže tam byť infekcia - ak máš doma gencián - natri si bradavku ním, ak by sa to začalo zhoršovať, resp. ani po cca týždni by nedošlo k náprave, ozvi sa

annag
18. máj 2009

sabinka - veľmi Ti to prajem, dúfam, že sa dojčenie podarí - s tou laktačnou poradkyňou sa Ti nepodarilo spojiť? Ozaj je v tejto chvíli veľmi dôležité správne prisatie - ako si sama zistila, správne prisatie robí divy , spolieham sa na Teba 🙂

svenko
19. máj 2009

ahojte! aj ja by som sa chcela s vami poradit. mam 5 tyzdnoveho chlapceka. chcela by som sa len spytat, ci je mozne, ze maly si po papani vobec, ale vobec neodgrcne? nosim ho, hladkam ho.....a nic. je pravda, ze parkrat sa stalo, ze tak dlhsie po papani z neho vyslo troska mliecka, ale inak je velmi "cistotny a lakomy".

dupinka
19. máj 2009

annag: ako viem, kolko maly vypil mliecka, ked ho dojcim? Mala by som ho odvazit pred a po krmeni??

A nemate niekto niekde hmotnostnu tabulku, kolko by malo babatko priberat?? Diky

lanada
19. máj 2009

ahojte naše poradkyne...ja našťastie tentoraz nepotrebujem radu, len sa chcem poďakovať že robíte čo robíte..annag nebyť teba už asi plynule by som prešla na Bebu. Pár dní som kojila deň noc skoro každú hodinu kým sa mlieko naplno spustilo-ale úspech je tu...po ránu sa mi dokonca robí fľak na tričku z mliečka..vďakáá🙂

annag
19. máj 2009

svenko - nemusí vôbec odgrgávať - zrejme ho dojčíš veľmi správne, má správnu polohu a je správne prisatý - nenahlce sa veľa vzduchu a tým pádom ani nepotrebuje veľa grgať. 😉 🙂

annag
19. máj 2009

lanada - 😵 😵 😵 , ďakujeme, krásne dojčenie i materstvo bez Beby Ti prajem 😉 🙂

annag
19. máj 2009

dupinka, vážiť ho netreba. Netreba ani rozmýšľať a merať bábo - pri dojčení je meranie zbytočné a môže skôr všetko pokaziť. DOjčené bábo pije na požiadanie, teda niekedy každú hodinu, inokedy každé 3 - raz 10 minút, inokedy 30 ... skrátka, bábo si samé povie kedy chce papať a koľko. Bábo by po dojčení malo byť spokojné, nie apatické, spavé a ani naopak, extrémne podráždené a uplakané. Malo by mať asi 6-8 dobre pocikaných plienok za 24 hodín a v jeho veku aj 2-3 stolice. Niektoré detičky v jeho veku priberú za týždeň 150 g, niektoré 300 g - opäť každé bábo je iné a má svoje tempo rastu.

- ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C, ) , keď bude prestávať, prsty uvoľni - mliečko sa tiež uvoľní, začne piť a opäť stlač keď bude len cuckať - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo.

Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladný a netreba ho nútiť. AK by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý prsník .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije a kým ozaj piť samé chce. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť ....

Máš pocit, že priberá málo?

okta
19. máj 2009

Ahoj annag, chcela som ta tiež poprosiť o radu - mám dvojmesačného syna, od začiatku sa trápime s refluxom, ale našťastie pekne priberá. Patrím k mamičkám, ktoré majú nadprodukciu mliečka a vlastne aj silný spúšťací reflex, takže som párkrát skúsila aj mliečko pred dojčením odsať, aby nepil tak hltavo, ale moc nepomohlo. Čítala som tvoje aj rady od pezinčanky ako postupovať, keď je mliečka veľa, ale čo ma zaujalo a na čo sa chcem opýtať je, že sa odporúča dojčiť poležiačky a nadbytočné mliečko tak môže vytekať aj von. Skúsila som to dvakrát a malému pri tejto polohe vychádzalo mliečko aj z nošteka, takže táto poloha asi pre nás vhodná nie je. Robím niekde chybu? Pretože taký istý problém s polohou po ležiačky som mala s prvým synom, ktorý reflux nemal a dojčiť v tejto polohe som mohla až keď mal malý asi osem mesiacov. Ďakujem za tvoj čas

agalia
19. máj 2009

Dakujem annag za opat super rady, ano ja ho dojcim z obidvoch prsnikov, takze snad bude mliecka, doteraz som ho kojila po kupani a potom aj okolo 24.00hod. to som ho viac-menej budila - a potom som prestala, lebo som zistila, ze prespi - tak snad mu to staci? Ci radsej kojit aj o tej 24.hod? A este sa chcem spytat na Maltofer (zelezo) ako je to najlepsie podavat - po kojeni ci pred kojenim? A mozem do lyzicky MM? A este ohladom odsavania na 3prikrm (to mame este cas mesiac) ale ci si chystat do zasoby MM - nechcem davat instantne kase - ale robit - len neuberiem ho tym o nejake vitaminy? A ako sa to potom robi - uvarit napriklad obycajnu ryzu s vodou a pomixovat a do toho MM alebo ako? Este raz VELKA VDAKA vsetko dobre aj Tebe a Tvojim detickam

agalia
19. máj 2009

A este viackrat som citala, ze je lepsie dat ovocie ako olovrant nie desiatu, lebo ze po tom sladkom uz nechce na obed zeleninku - tak neviem? Ale skor sa asi priklanam k desiate..A este ake ovocie odporucas?

jana_pk
19. máj 2009

Ahoj Annag, dufam, ze si ma mala pekny oddychovy vikend. 🙂

Co sa tyka toho stipkania - dnes to zatial necitim, ale poviem manzelovi nech kupi ten gencian

Co sa tyka malo mliecka (co sme riesili minuly tyzden) tak mne by sa zdalo, ze uz je to OK (az na vecer, kedy mam pocit, ze uz nemam ani kvapku), ale to sa v noci vzdy dorobi (praveze az moc a mam plne prsia celu noc)... Nasa mala vsak je od toho stvrtka casto nepokojna po napapani - najprv som to pripisovala nedostatku mliecka, lebo to robila vzdy poobede az vecer - tvarila sa, ze dopila, aj si odgrgne, ale mrci alebo place a dalej hlada bradavku - ked jej ju ponuknem nechce a jeduje sa dalej. Dnes to urobila uz aj teraz rano az som jej nakoniec ponukla druhy prsnik a tym sa este dotlacila. Ale pritom v prvom mala este mliecka dost (nielenze som vytlacila par kvapiek, dalo sa aj normalne odstreknut...). Tak neviem, ci jej uz potom z toho jedneho nechuti alebo co. ☹

A skoro som zabudla podakovat za ten stvrtok - DAKUJEM - za podporu - ten vecer bol fakt dost zly a mamina mi uz robila vycitky, ze dokedy ju chcem takto trapit a tak :(. Ale vydrzala som, nerozmrazila mliecko ani nebezala kupit UM. Aj ked sa vzdy zacinam bliziaceho vecera bat ... no a dnes uz aj to rano...

Ale nevzdavam sa - s vasou pomocou super poradkyne - budem tych 6 mesiacov bojovat - a ked sa podari aj dlhsie budem len rada 🙂

dupinka
19. máj 2009

annag, nemam pocit, ze maly nepribera. U nas je to tak, ze maly je dost spavy. Zvycajne sa zobudi po 3 hodinach, napapa sa a zaspi. Sledujem, aby aktivne papal aspon 8 minut, to uz vytaha predne mliecko aj zadne. Ma, samozrejme, chvilky, kedy je hore, niekedy par minut, niekedy aj hodinku. A pomocenych plienok je dost, prebalujem zakazdym, ked ho krmim, nechcem ho nechavat v pomocenych plienkach, za pripadne zapareniny to nestoji.
Zvycajne mava taku zelenkavu stolicu, dnes to bola uz zlta farba a riedka.

A este k odsavaniu: mne detska lekarka odporucila po krmeni odsat prsnik. Tzn. po kazdom krmeni trochu odsat, nie zase uplne naprazdno. A niektori radia zase len raz do dna. Hm?

cikyta
19. máj 2009

Ahojte. Pezinčanka,takže boli sme na poradni a vraj sme mali pribrať okolo 200-300g a my sme pribrali až 800g! Takže mliečka mám dosť.Nieje treba dokrmovanie atd...A to,že si pýta každu pol hodinku musím nejak vymyslieť na min.hodinku a dať jej vždy cicík.Lebo vraj bábätká,ktore mali žltačku a ešte trochu maju sú potom také "maminkine" cicky a chcu viac menej len pár logov a na cicku hajkať.Takže mu mám dať len vela takejto lásky a vydržať.A pre istotu mi dali kvapky,ktrore mám dávať pred kojením-na koliky.Teda,ak si myslím,že ju tlačí bruško-a to tlačí-viem to.Lebo z tohto jej jedenia grgne tak na 50%.A potom sa červená krčí a plače...
No tak uvidíme....
A ešte raz dakujem 🙂

cikyta
19. máj 2009

A ešte niečo.Dnes na našej prvej poradni asistoval aj ocko a ten si myslel,že mám málo mliečka,až som si to myslela potom aj ja a občas som si aj poplakala skrz to.
No a ked mi dnes dr.povedala,že ho je habadej,ja som zostala taká rada 🙂 taká pyšná 🙂 to sa neda opísať!
A neviem,či to malinká cíti,že som dnes taká spokojná so sebou,lebo ona zázrakom krásne spinká od rána.Len sa zobudí papať a zase spinká! Ziadne revy,nič! 🙂