Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

katja78
19. máj 2009

ahoj Anka,

prosím Ťa, je normálne, ak moje 2,5-mesačné bábo v noci prespí 8 hodín?
Kŕmim ju len nadránom, okolo piatej, prsníky mám na prasknutie.
Nemám ju aspoň raz zobudiť, alebo si mlieko odsať?

Niežeby som nebola rada, ale cez deň s nevie dojesť. Máme taký režim, že ako sa zobudí, dostane papať a potom ešte raz na spanie, z toho istého prsníka, ale keĎže niekedy (hlavne) poobede) nespáva dlho, tak sa kŕmenie opakuje oveľa častejšie ako každé 2-3 hodiny.
Neviem ju odnaučiť zaspávať na prsníku, nepomáha ani manduca, ani babyvak, ani kočík, dudel nechce ani vidieť. A stále teda neviem, či jej mám dávať čaj, alebo nie. Ja viem, že do 6-tich mesiacov stačí výlučné dojčenie, ale nepomohlo by jej to odnaučiť sa zaspávať na prsníku. Niekedy som z nej zúfalá. 😢

svenko
19. máj 2009

Dakujem Annag. a s tym grgnutim, je v pohode aj to, ze si vobec neodgrcne? aj to je v pohode? lebo ja sa ho potom bojim ulozit do kolisky, aby sa to najhorsie nestalo. lebo, ako som pisala, on si uz parkrat odgrcol, ale tak dlhsie po kojeni. este raz dakujem

annag
19. máj 2009

svenko, je to v poriadku, pokiaľ to malému nevadí. Skús ho dať na bruško a potom zdvihni opäť na ruky .Ak si bábo neodgrgne, môže vzduch v brušku prekážať ,no ak neprijíma veľa vzduchu , lebo je správne priložený a nepije hltavo, nemusíš sa obávať. 🙂

zuzi26
19. máj 2009

annag aj ja prosim o radu...uz od vcera ma dost boli jeden prsnik, akoby som tam mala hrcky ktore neviem rozmasirovat. Plne kojim kazde dve hodiny cez den a v noci kazde 3-4. Bojim sa zapalu, skusam obklady studene a teple pred kojenim, casto prikladam, kojim aj napriek bolesti a nepomaha. Nemam to zacervenane, ale na dotyk je to miesto trvrde a bolestive. Nevies co robit prosim?

annag
19. máj 2009

katja, pokiaľ papá často cez deň, môže v noci dlhšie spať. Nemusíš ju budiť a nemusíš ani odsávať - častým dojčením prsníky vyprázdni počas dňa. Je to jej vôľa, Ty ju rešpektuješ a to je správne. Vodou, čajom by si nič nevyriešila - mliečka má maličká dosť - uhasí hlad i smäd aj v najväčšej horúčave. To, že zaspáva na prsíčku tiež čajom nevyriešiš - dožaduje sa prsníka preto, lebo prsník - dojčenie ju uspáva. Maličká má sa na prsníku cíti dobre, bezpečne, preto ho vyhľadáva. Chápem, je to možno niekedy náročné, ale ak teraz vydržíš, maličká sa Ti za to odvďačí samostatnosťou vo vyššom veku - dojčené detičky bývajú nebojácne, samostatné - dojčením si vštepia do hlávok, že existuje istota, ktorá ich pri akomkoľvek probléme pochopí, podporí -ich mamička.

Zaspávanie na prsníku je normálne, pokiaľ ho bábo vyhľadáva, je jednoduchšie sa s ním zmieriť ako proti nemu bojovať a zbytočne riskovať, že bábo bude z neho frustrované, uplakané a podráždené celé týždne, možno by sa začala budiť aj v noci a dosiahla by si pravý opak. Bábetku sa režim mení, ak sa dnes takto správa, neznamená to, že automaticky bude na prsníku zaspávať napr. v roku - každý deň je prekvapenie - raz k "horšiemu" inokedy k lepšiemu. 🙂

annag
19. máj 2009

zuzi - bude to upchatý mliekovod -okrem toho, čo spomínaš - dobre si prsník odsaj a až tak bábo prilož - na taký prázdny - tým vyvinie väčší tlak a ľahšie to pôjde von, miesto okolo hrče jemne stláčaj pri dojčení či odsávaní. Striedaj polohy - tak, aby brada bábetka smerovala k postihnutému miestu . Veľmi, ale ozaj veľmi dôkladne skontroluje bradavku - nie je na nej maličký pľuzgierik? AK áno, sterilnou ihlou kožtičku jemne pretrhni -aby sa uvoľnil vývod z mliekovodu a mliečko mohlo ísť von. Ľahni si, veľa oddychuj a daj si Ibuprofen - má protizápalový účinok. Používaš klobúčiky, máš na pocit veľa mliečka?

annag
19. máj 2009

dupinka, pokiaľ počas dojčenia stláčaš prsník, nie je odsávanie až tak dôležité - stláčaním pomôžeš bábetku vytiahnuť všetko mliečko z prsníka. Stláčaním predídeš tomu, aby došlo k zápalu vplyvom nesprávneho vyprázdňovania prsníka a takisto dosiahneš, aby malý pil ozaj maximu zadného mliečka. Ak máš o laktáciu obavy, tak stačí, ak si ešte týždeň - dva odsaješ mliečko raz - dva krát do dňa - uprostred dlhšej prestávky. Maličký sa správa normálne, budí sa na papanie a to, že po jedení skoro stále spinká je úplne v poriadku , znamená to, že je spokojný , dobre napapaný. Takéto bábetka skoro celý deň ešte prespia, nepotrebujú prakticky nič iné, iba dojčenie . Bábo sa prebudí, napapá , prebalí, odgrne ... a už má riadnu šichtu za sebou, potrebuje oddych - spinkať. 🙂

zuzi26
19. máj 2009

asi to bude upchaty mliekovod, ma na bradavke taku malinku bielu bodku..polohy sa snazim striedat, dala som si na to miesto aj indobene gel - to mi poradila sestra, ze obsahuje ibuprofen a stiahne zapal. tak si ho chcem dat znova az o 6 hodin. klobuciky nepouzivam, doteraz som mala dost mlieka, teraz sa mi ten jeden prsnik zda trochu makksi ako obvykle..nemam sterilnu ihlu, mozem to urobit nad ohnom?

annag
19. máj 2009

zuzi, áno, môžeš to urobiť nad ohňom - alebo choď do sprchy a jemne v teplej vode sa bodky zbav - vytlač ju ručným odstreknutím - je to zahustené mliečko, ktoré mliekovod zablokovalo a to mliečko za ním nemôže vyjsť vonku. drž sa a napíš, či sa podarilo, mala by si pocítiť okamžitú úľavu 🙂

zuzi26
19. máj 2009

velka vdaka idem skusit, lebo ma to uz riadne trapi.. ☹

annag
19. máj 2009

okta - môžeš skúsiť vyvýšiť matrac Tebe i malému tak, aby sa maličký plynule zvažoval nadol - aby mal hlávku vyššie než bruško a zároveň bol obrátený kolmo k Tebe - k prsníku - akoby si mala nemocničnú posteľ a tú si nadvihla. Bradavka bude oproti pusinke tak, aby malý na nej nevisel. Takouto polohou mliečko nepôsobí gravitácia a mliečko vyteká pomalšie. Hlavu si ešte môžeš podoprieť ďalším vankúšikom. Niekedy je dobré si bábo priložiť po sediačky a s prisatým si ľahnúť na posteľ. Teda nemala by si sa nad malého skláňať , lebo ak sa skláňaš nad neho, mliečko z prsníka vyteká vplyvom gravitácie ešte rýchlejšie a bábo ho nestíha piť. Skôr môžeš mať prsník mierne pod úrovňou malého - tak bude mať prsník pod kontrolou.

zuzi26
19. máj 2009

annag vdakaaaaaaaaaaaaaaa!!!! pod sprchou to neslo, ale nadvihla som nakoniec ten pluzgierik a mlieko zacalo striekat ako dive 😀 mala sa hned zobudila na hlad, tak som nemohla odstriekat, ale dala som jej pit rovno z toho prsnika a super sa mi to uvolnilo. To je super, dakujem za radu velmi!!! Uz som chcela bezat na pohotovost, bala som sa zapalu. Inak musim si dat este ten ibuprofen alebo ten indobene gel na stiahnutie zapalu, alebo uz nie?

annag
19. máj 2009

zuzu, výborne 🙂 , pokiaľ sa cítiš dobre, tak nemusíš - hlavne si maličkú často prikladaj - využi stláčanie prsníka , ktoré som dnes písala napr. dupinke

agalia
19. máj 2009

Dakujem annag za opat super rady, ano ja ho dojcim z obidvoch prsnikov, takze snad bude mliecka, doteraz som ho kojila po kupani a potom aj okolo 24.00hod. to som ho viac-menej budila - a potom som prestala, lebo som zistila, ze prespi - tak snad mu to staci? Ci radsej kojit aj o tej 24.hod? A este sa chcem spytat na Maltofer (zelezo) ako je to najlepsie podavat - po kojeni ci pred kojenim? A mozem do lyzicky MM? A este ohladom odsavania na 3prikrm (to mame este cas mesiac) ale ci si chystat do zasoby MM - nechcem davat instantne kase - ale robit - len neuberiem ho tym o nejake vitaminy? A ako sa to potom robi - uvarit napriklad obycajnu ryzu s vodou a pomixovat a do toho MM alebo ako?
A este viackrat som citala, ze je lepsie dat ovocie ako olovrant nie desiatu, lebo ze po tom sladkom uz nechce na obed zeleninku - tak neviem? Ale skor sa asi priklanam k desiate..A este ake ovocie odporucas? VDAKA za vsetko

annag
19. máj 2009

agalia - stačiť mu to určite stačí, on pokojne môže prespať bez jedla a pitia celú noc, hlavne ho cez deň dojči na požiadanie aj častejšie - aby mliečka príliš neubudlo a aby sa na prsníku nehneval.. železo je dobré podávať po jedle, keďže je na príkrmoch, môžeš ho primiešať napr. aj do príkrmu. Určite mu instantná kaša nemusí chýbať - v prirodzenej potrave má dosť vitamínov. Áno, ryžu, pohánku ... môžeš pripraviť vo vode a potom do nej pridať mliečko, stačí, ak ju popučíš, nemusíš mixovať. Ak mu bude zeleninka chutiť, tak je jedno, či bude mať desiatu alebo olovrant. Ovocie môžeš skúšať banány a naše domáce sezónne - napr. jablko, hruška, marhuľa, slivky na jeseň ... to, čo sa u nás urodí, jahody sú alergén. Neboj sa, ak sa mu budú opakovať jednotlivé druhy ovocia a zeleniny - aj v pár druhoch je dostatok potrebných látok pre jeho rast. 🙂

annag
19. máj 2009

cikyta, tak to je ozaj krásny prírastok - výsledok Tvojej trpezlivosti a správneho dojčenia na požiadanie. Máš byť na čo pyšná 😉 🙂 Neviem v tej spleti príspevkov, aký si mala problém, ale zrejme si ho vyriešila dobre, ak takto bábo prospieva 🙂

Môžeš jej dať prsník kedy si zažiada - ale snaž sa prsník vždy vyprázdniť do "dna" - napr. ak si ho pýta po polhodinke na pár hltov, daj ten istý prsník, na ktorom si skončila. Dbaj teda na to, aby bábo vždy vypilo jeden prsník a až tak prešlo na druhý. Tým sa môžu zmierniť aj koliky bábetka. Do dna - myslím tým stav, keď bábetko nebude napriek stláčaniu prsníka ozaj piť (brada mu nebude hlboko klesať a nebude tam viditeľná pauza , pri ktorej má bábo plnú pusu mliečka) a bude už len cuckať - to Ti zrejme pezincanka vysvetlila. 🙂

andreb
19. máj 2009

Ahojte, rada by som vas poprosila o radu.
Mala ma tyzden, prekonala zltacku, ked sa narodila, mala 3000g, pri prepusteni z nemocnice 2900 a dnes 2990 (lekarke sa zdalo, ze malo pribrala).
Nas hlavny problem je, ze dost dlho kojime (najkratsie ai 20 minut, zvycajne tak 40) a vsetci naokolo mi tvrdia, ze to nemoze. Mala oddychuje miestami, ale ked je prisata, tak saje tak ako na videu, co tu bolo o spravnom prisati. Skusala som kratsie, ale potom place a je hladna. Papa tak v 2-3 hodinovych intervaloch, v noci prespi tak 3 hodiny, ale potom mam prsniky ako kamen. Niekedy je vsak nepokojna a pyta si par glgov aj tak polhodinu po kojeni..
Bojim sa, aby som nieco nepokazila, preto by som sa chcela poradit, ci je to normalne, resp. co robit..
Mam ju budit v pravidelnych intervaloch, alebo nechat rezim na nu? Mozem ju kojit aj opat po polhodine? A este jedna otazocka, teraz sa snazim prsniky striedat tak po 5 minutach, ked uz citim, ze saje malo...je to spravne?
Skusala som si aj odsat, aby som zistila, kolko mm mliecka a 80 ml som v pohode odsala...ale stale sa bojim, ci mam dost..

pezincanka
19. máj 2009

CIkyta, no vidis, tesim sa s tebou. Takto krasne ti pribera!!

pezincanka
19. máj 2009

Andreb,

gratulujem k novorodeniatku a hlavne k tomu, ze sa ozyvas takto skoro po navrate z porodnice (Pozeram, ze si z BA. Ozaj, v ktorej porodnici si rodila? Bola pri tebe laktacna poradkyna? Ukazala ti spravne prisatie?)

pezincanka
19. máj 2009

Andreb,

pokracujem.

Je dolezite, aby si pochopila, ze tvoje babatko je jedinecna individualita, kotra ma svoj vlastny biorytmus vo vsetkom. A my tu vsetci by sme ho mali akceptovat, teda prisposobit sa mu. Kedze ty s nou travit najviac casu, ty jej potreby uz velmi skoro budes vediet najlepsie odhadnut. Je najlepsie nechat casy papania na nu. Niektore babatka papaju kazdu polhodinku, ine menej casto. Reguluje si to sama. Netreba babo budit, vo dne ani v noci. Dlzka dojcenia je tiez individualna. 20-40 minut je OK. Ono sa to casom upravi a potom sa ti to zasa bude zdat kratko 😉

ALE je dolezite ponuknut co najviac mlieka vtedy, ak o to prejavi zaujem.

1.Pozorovanim sa naucis rozpoznat znamenia, kedy je hladna, a to este predtym, ako zacne plakat. Otvara pusinku, otaca hlavicku, cmula prstiky... Je preto velmi dolezite nedavat cumlicek. Pretoze moze velmi narusit celu vasu suhru v dojceni. Velmi dokaze cumlanie cumlika pomzlit maminu, nerozpozna, ze uz je ten cas na dojcenie. A to najma v prvom mesiaci.

2. Najlepsi postup, ako idealne nakrmit babatko, uz dnes niekolkokrat popisala Annag. tak ti to skopirujem, a ak ti nieco nie je jasne, ozvi sa. Casovanie streidania prs po 5 minutach by som ti radila nahradit takymto postupom:
Môžeš jej dať prsník kedy si zažiada - ale snaž sa prsník vždy vyprázdniť do "dna" - napr. ak si ho pýta po polhodinke na pár hltov, daj ten istý prsník, na ktorom si skončila. Dbaj teda na to, aby bábo vždy vypilo jeden prsník a až tak prešlo na druhý. Tým sa môžu zmierniť aj koliky bábetka. Do dna - myslím tým stav, keď bábetko nebude napriek stláčaniu prsníka ozaj piť (brada mu nebude hlboko klesať a nebude tam viditeľná pauza , pri ktorej má bábo plnú pusu mliečka) a bude už len cuckať.

Ak pekne prehlta szstemom "Otvorena pusa, pauza, zatvorena pusa", tak sama vidis, ze dobre papa. Toto su dalsie znakmy toho, ze mala pije dost mlieka: ma 6-8 riadne pocikanych plienok za den, a 3-4 riadne pokakane plienky denne. To hovori o dostatocnom prijme mliecka v tomto veku. Jasne, ze hmotnost je v konecnom dosledku dolezita, hlavne pre Dr., ale to aj preto, lebo tvoja Dr. ta asi nikdy nebude vidiet dojcit.

Pytala som sa ta na to, ci ta videla dojcit v prodonici nejaka laktacna poradkyna. Lebo na toto vsetko je mimoriadne dolezite, aby bolo dieta dobre prisate. To je prevenciou vsetkych problemov. Ak nie je dobre prisata, tak prilis dlhe pitie moze byt aj dosledkom toho. Totizto pri nedobrom prisati sa jej mliecko dostava pomalsie ako pri dobrom prisati. Ak mala yltacku, tak u rcite este aj trochu ju ma a je pre nu dolezite, aby mala dobry prisun mliecka.

bambulla
20. máj 2009

ahojte prosim vas o radu,malemu som od pondelku zacala zahustovat mlieko Hami nutritonom lebo mi grckal po kazdej flasi a zacal mi kakat tak niejako vizera to ako pena co to moze byt moze to byt s toho mlieka husteho?

sabinazv
20. máj 2009

Ahojte dievcata, tak sa opat hlasim, vcera sme boli u pediatricky a za tyzden sme pribrali takmer pol kila... 🙂 fuuha, to je aj dost vela, ale som velmi rada, bolo to dost frustrujuce, ked dietko nepriberalo... takze mi odpadol dalsi velky kamen zo srdca... Malicky mal po tej prekonanej "piatej chorobe" nejaky vyssi apetit a tak jedol hlava nehlava... a mame uz aj pupok a dvojitu bradu 😵
Pytali ste sa, ze ako sa dokrmujeme... priznavam, ze papame Nutrilon HA z Avent flase, lebo som potrebovala pocut, ze naozaj pribral... a teraz ideme skusit ten poharik alebo lyzicku... sice teraz fungujeme aj prsnik aj flasa, ale viem, ze to nie je spravne...
S laktacnou poradkynou som sa tiez nespojila... mne sa dost venovala jedna v porodnici, tak rozumiem poloham, ktore su pre nas vhodne pri kojeni... aj kedy babo aktivne pije, zatial necitim potrebu dalsich konzultacii... aj tu som sa vela naucila, ak bude nejaky problem, tak niektorej zavolam.

tin007
20. máj 2009

ahoj sabina, tak to je uplne skvela sprava, mozno by to stalo za to neprikrmovat nutrilonom a iba kojit (MM je naj - lahsie stravitelne, vyzivnejsie, pripravenejsie atd 😉 )
annag/pezincanka, aky je vas nazor?

cestovatelkaandrea
20. máj 2009

Ahojte Annag a pezincanka,
obraciam sa na vas znova. Ako som uz davnejsie spominala synovi MM len odsavam od narodenia. Posledne dva mesiace som mu odsavala cez pol litra mlieka dene. Vzdy rano a vecer okolo 260ml MM z oboch prsnikov dokopy. Castejsie sa mi odsavat nedalo, lebo pracujem a domov chodim z prace okolo siestej vecer. Ale stacilo to a mala som tak tri davky mlieka po 180ml. Viac aj tak nikdy v jednej davke nevypije, takze mu viac mlieka ani v jednej davke nedavam. Problem nastal ale teraz posledne dva dni. Z nicoho nic mi prudko klesla produkcia mlieka a ja nedokazem odsat viac ako 150ml dokopy. Dnes rano to bolo len 120ml z oboch prsnikov. Poradte mi prosim vas, co mam robit. Dakujem

cikyta
20. máj 2009

Pezincanka-si predstav,že tie kvapky,čo mi dala včera dr.mali datum spotreby do 31.1.2009!!!!!!!!!!!Fakt dobre!!!!!
A to som jej už z nich včera 4 krát dala.Dnes to zbadal muž ráno,že su stare!

kasis
20. máj 2009

Ahojte, aj ja vas poprosim o radu.
Mam problem s prilis silnym spustanim mliecka,aspon si to myslim. Mala po par hltoch,ked sa spusti mliecko zacne kaslat ako pri zabehnuti, niekedy jej mliecko az nostekom vyteka, pusti prsnik a vypluva mliecko z pusy, potom sa znovu prisaje a znova to iste par krat. Po 5-6 min,je to uz OK, v klude sa napapa.Bala som sa, ci ma dost mliecka,ked papa takymto stylom, ze je viac po mne ako v jej brusku,ale pribrala vynikajuco, 610g od narodenia.Neviem, ci si mam na zaciatku mliecko trocha odsat,alebo nejak stlacit prsnik, aby jej to takym prudom neslo, lebo potom iba panikarim,aby sa mi mala nezadusila ked lapa po dychu,ked jej zabehne.

cikyta
20. máj 2009

Kasis-presne toto máme my ráno.Vtedy mám naliate prsníky ako kamene a zo začiatku sa maličká drhne,lebo to priam tečie.....potom je už OK.Ale ked kusok odsajem,pije sa jej v pohode od začiatku.

kasis
20. máj 2009

Cikyta, no my pri kazdom kojeni, v noci aj starsieho tymto budime, skusim si teda trosku mliecko odsat pred papanim, lebo mi je az do placu, ked ju vidim,ako chce papat a neda sa jej ani nadychnut, dakujem 😉

cikyta
20. máj 2009

Moja chce každu hodinku piť,tak sa mi tak cez den nepreplnaju,ale ked sme boli v nemocke a papali sme každých 3-4 hodiny,tak som odsavala.To som tam ležala skrz krmenie a malá na JISKE skrz žltačku.Vnoci jej dali naodsavané mliečko a ja som sa tak vyspala.

strasska
20. máj 2009

Ahoj pezincanka, minule som pisala o pluzgieriku na bradavke, ktory bol naplneny tekutinou. Odstranila som ho, ako si radila, ale je tu opat. Tak by som chcela vediet ako upchatiu mliekovodu predist? dakujem