Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
4. jan 2010

veronikapp

- bola by veľká škoda prechádzať na UM práve v tomto období, bábetko oveľa lepšie zvládne prechod na tuhú starvu popri dojčení , lepšie toleruje nové jedlá. Hladom to nebude. Podľa opisu to skôr vyzerá na infekciu alebo alergickú reakciu na nejaké jedlo (buď čo zjedla ona alebo Ty) - zlá stolica, výsyp, ekzém. Mlieko nepiješ, a ako je to s mliečnymi výrobkami? Bábetko ,ktorému sa prerezávajú zúbky je citlivejšie a môže byť náchylné na ochorenie - nejdú jej náhodou? Odkedy jej dávaš piškóty? Obsahujú lepok?

tinapp
4. jan 2010

Veronikapp,mala som asi presne ten isty problem a ako mi annag poradila ,maličky pil vela predneho mliečka ,ked som mu davala dopijat,tak to prestalo. 3-4 dni mal ešte taku divnu stolicu a častejšie kakal a potom to prestalo.Počkaj ešte na radu od Katarinky ,ona určite pride na to ,v čom je hačik 🙂 😉 🙂

annag
4. jan 2010

áno, dojčí sa extrémne krátko, takže určite to môže byť jedna z príčin takej stolice ....

annag
4. jan 2010

andrea1237 - ak sa takto často dojčí, nemusíš cítiť zvýšenú tvorbu mliečka, to by si pocítila, ak by s zrazu mala dlhšiu viachodinovú prestávku.

Do kedy sa to akceptuje 🙂 , Indické ženy dojčia v priemere 15 krát za 24 hodín počas celého obdobia dojčenia, to vychádza na 1,5 hodiny. Je to pre niektoré deti normálny model dojčenia... ale určite tam hrá rolu i "režim" dňa, zrejme málo spinká - ani v kočíku vonku dlhšie nevydrží spinkať?

ako dlho trvá jedno dojčenie?

hababa
4. jan 2010

ahojte, mam synceka, teraz bude mat 5 mesiacov a zatial ho plne dojcim. Od zaciatku som vsak s kojenim ako na hojdacke. 2 tyzdne mam tolko mlieka, ze by som este potrebovala mat aj druhe dietatko aby to spapkalo, a potom zase mam "krizu" a mam pocit ze nemam dost mlieka. Veru som uz neraz myslela na flasu, ale kedze moj maly flasu nechce ani vidiet, len ho z dudla napina, vzdy som bola nutena to riesit castym prikladanim. A o tyzden- dva zase mam nadprodikciu. A takto to uz je 5 mesiacov. neviem kde robim chybu. Podotykam, ze mliecko si vobec neodstrekujem, mam s tym zle skusenosti. Po 2 dnoch rucneho odstrekovania ma velmi bolia bradavky a odsavacka u mna zapadla prachom, lebo mi donicila bradavky. Takze niekedy by som najradsej aj prestala kojit, lebo som z toho uz unavena. maly vsak nedovoli 🙂 momentalne tiez riesim upchaty mliekovod. asi mesiac som totiz menej kojila z laveho prsnika, menej sa mi v nom tvorilo mliecko, tak som davala pit z praveho viacej a takto to dopadlo. hoci po porode bol prave naopak lavy vzdy plnsi. Jednoducho neviem kde robim chybu, preco mi to mliecko tak skace. Ked mam obdobie"hojnosti" mam naozaj strasne plne prsia. Nezavisi to aj kolko cez den zjem, alebo vypijem??? Viac krat sa mi stalo, ze ked som si preplnene prsniky v noci rucne odstriekala, do 2 dni som mala opat malo mliecka. Vie mi niekto poradit? dakujem!

annalena
4. jan 2010

annag dakujem za odpoved. naozaj to ide na psychiku, dnes na mna tlacila aj mama, ze mala je urcite hladna a preto sa mi v noci tak casto budi ☹ a ze by som mala zacat davat prikrmy,co sa mne teda vobec nepaci.
inak prostredie sme nezmenili, ani sa nic nejak zvlastne neudialo, chora nieje. Tiez som si najskor myslela, ze rastovy spurt, lebo taku situaciu sme uz mali, ked mala asi 5 tyzdnov, ale to po 3 dnoch preslo. Teraz to trva uz asi 3 tyzdne.
Kojim kazde kojenie oba prsniky, kazdy prsnik z 2 poloh na striedacku. Mala pekne taha, po kazdom potiahnuti prehlta...az kym nema co tahat. A potom to zacne, mrvi sa, mrnci, spusti az hystericky plac. Ked ju trocha pocicikam, ukludni sa, ale .... myslim teraz v noci....o hodinku, maximalne dve je znova hore a nezaspi az kym sa znova nenakoji. Vcera len medzi 19ou a 22ou som ju kojila 3x. Pri kojeni si ju davam k sebe do postele, ale ja sa nejak vzdy uplne preberiem , podriemavat pri tom neviem ☹ ...ale asi sa to teda budem musiet naucit.

annag
4. jan 2010

severka222 - určite sa o tom, koľko by mala vypiť baviť nedá. Má to podstatu v dojčení na požiadanie. Raz pije bábo od hladu, potom od smädu, potom od únavy, od hladu a inokedy od veľkého hladu. Keď mamičky vážia, často sú zhrozené malým objemom . Určite však pijú dojčené deti v priemere menej než deti kŕmené fľašou.

Váženie pri každom papaní neprospieva ani Tebe ani bábetku. Doslova škodí , potláča prirodzenosť , akou dojčenie je. Vážením chceme z dojčenia urobiť iba kŕmenie. No dojčenie znamená oveľa viac. vytvára silnú väzbu medzi mamičkou a bábetkom, dojčenie bábo upokojí, uspí, uistí, že je v bezpečí ... Takisto mamičku by malo dojčenie uspokojovať, napĺňať , prinášať jej radosť z materstva.... Akonáhle bábo vážiš pred dojčením, tak ho prikladáš na prsník oneskorene, nie pri prvých známkach hladu. To môže vyvolávať hnev bábetka, nepokojné papanie, plač , dokonca až odmietanie prsníkov. Aj Tebe sa mliečko ťažko spúšťa, niekde máš v sebe blok, zväzujú Ťa otázky, koľko vypije , či jej bude stačiť.

annag
5. jan 2010

susik77 - bola by obrovská škoda prejsť na UM. A ani by to nebol správny výchovný efekt. 28 mesačné dieťatko už chápe a potrebuje hranice i pravidlá. Zamykanie v druhej izbe logicky nepomôže, berie to ako veľkú krivdu , trest, žiarli, teda tým prehlbujeme to, čo nechceme. Osobne som zástanca pozitívnej cieľovej odmeny. Ešte je malá, musí to byť odmena, ktorá príde krátko po dobrom skutku, úlohe. Napr. ak jej vysvetlíš - teraz budeš sedieť pri hračkách, pri obľúbenej rozprávke a nebudeš vyrušovať, dostaneš odmenu - ideálna odmena je Tvoja pozornosť, niečo , čo zbožňuje. Ak je temperamentná, možno by zabralo napr. "lietadielko", "kolotoč" na Tvojich rukách .... skrátka , nejaká zábava s Tebou, deti zbožňujú, ak sa s nimi šalieme a hráme. Alebo sa bude môcť hrať s niečim , čo inokedy nesmie - s Tvojimi šminkami, topánkami .... No a ak sa jej čo i len raz podarí nerušiť, tak pridať obrovskú pochvalu , chváliť ju všade naokolo, pred manželom, babkami .... U nás takýto systém funguje, deti motiváciu potrebujú. Bez odmeny ich nebaví akceptovať naše príkazy. a priania. A naopak, trest ich demotivuje. Potrebuješ docieliť, aby si dojčenie bábetka staršia dcérka spájala pozitívne. Inak, bábo, ktoré je rušené sa vie niekedy lepšie dojčiť za pochodu. Teda ak mamička chodí a ono si cucká prsíčko.

annag
5. jan 2010

danka24, v Sabinove je laktačná poradkyňa Ing. Zuzana Ondková - 0911 756 419, zuzana@cloviecikovo.sk. Správne prisatie a poloha sú pri dojčení najdôležitejšie. Môžeš robiť čokoľvek, pokiaľ sa bábo neprisáva správne a prsníka sa púšťa predčasne, lebo sa zle cíti, budeš mať stále pocit, že niečo nefunguje. Takisto i Ty si v strese , možno tiež v nepohodlnej polohe, mliečko sa ťažko spúšťa .... Spolu určite nájdete riešenie a bude Teba i bábo dojčenie tešiť

annag
5. jan 2010

egyptanka, homeopatiká môžeš, no treba riešiť príčinu. Treba zaridiť, aby si mohla spokojne spať pri dojčení. Nie je lepšia alternatíva. Ak niekam ideme, prvé čo urobím je, že pripravím posteľ, aby sme mohli spolu spať a bábo mi nespadlo. Pomôže i spanie vo vaku, bábo je menej mobilné, horšie sa mu odplazí ďaleko. Takže neriešila by som nič iné, než pritisnúť posteľ ku skrini, k stene. Mali sme napr. posteľ tak, že sa pritisnúť viac nedala, tak som do medzery vkladala ďalší matrac. Na jednu posteľ muž navŕtal dosku - zábranu a do postele sme liezli cez ňu. Krkolomné, ale noc sa zvládnuť dala. 😅

tatolu
5. jan 2010

Annag, pomoc.
Viem že sa to niekde píše, ale nedá sa mi hľadať, deti poskakujú a chcú rozprávku na nete 🙄
Švagriná ma zápal prsníka, má malé týždňové bábo, čo pomôže najlepšie?
Vrúcna vďaka

annag
5. jan 2010

lelask, to nemusí byť znížením nadprodukcie. Malá môže byť v období, keď potrebuje papať častejšie, môže byť v rastovom špurte. Podľa opisu jej stále jeden prsník stačí. Nie je dobré predčasne prechádzať na druhý prsník. Až vtedy, keď jeden vypije až do dna a napriek hladu nepije, len saje naprázdno, s plačom sa púšťa ... to Váš prípad nie je. Ak som dobre pochopila, tak si sa vážila s ňou a rozdiel bol 0.2 kg. To je 200g , teda 200ml viac než dosť. Každopádne, je to zbytočné váženie, ktoré stresuje ako som písala vyššie . Okrme toho, osobná váha má pomerne veľkú odchýlku, teda váži s nepresnosťou väčšinou plus mínus 100-200g. Takže výsledok nám nehovorí nič. 😅

annag
5. jan 2010

egyptanka, samozrejme, pravdepodobnosť, že ďalšie dojčenie bude úplne iné a lepšie je veľmi vysoká. Nie je to nastavením mliekovodov, dôležitý je správny začiatok - skoré priloženie bábetka , časté dojčenie prvé 2-3 dni , hoci ide "len" kolostrum, resp. skoré odsávanie, ak sa bábo v tom čase nedajbože dojčiť nemôže.

tatolu
5. jan 2010

Annag, už som naľla nejaká rady. Ak nepomôžu budem zas otravovať 😉
Ináč, prajem Ti krásny tento rok a pravdaže aj tie ďalšie 😉

annag
5. jan 2010

tatolu, treba skontrolovať bradavku, či tam nemá pľuzgierik , bielu bodku a tu o tom píšem viac:

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

leca
5. jan 2010

Prajem Vam vsetkym mamickam vsetko dobre do Noveho roka a najma vela, vela zdravia celym Vasim rodinkam.

Annag, pisem tu prvy krat, ale niekolkokrat som si citila Tvoje cenne rady ostatnym mamickam, ktore mi velmi pomohli pri dojceni dnes uz 10,5 mesacneho synceka. Velmi si nas vsetky povzbudzovala, za co Ti aj ja chcem velmi podakovat. 🙂
Chcem sa spytat, ako to je s pitim ostatnych tekutin pri dojceni. Moj maly je plne dojceny, ale vypije velmi malo prevarenej vody (max 20 dcl, pricom nechce vobec akykolvek caj, len vodu), pomedzi akekolvek prikrmy: 9.00 MM, 10.30 ovocie, 11.30 MM, 12.00 - 14.00 spanok, 14.30 masko+zeleninka, 15.00 MM, 16.30 jogurt, 17.00 MM, prevarena voda a daka detska piskotka, resp. kukuricna chrumka, 18.30 MM, 19.30 kasa, kupanie a MM - 21.00 spanok (zaspavame cca 1 hod, kde papa MM, pohra sa v postielke a potom zaspi ked papa MM - preto nam to dlho trva, kym zaspime.)Neviem staci to, alebo mu to mam nasilu nuti? Snazim sa mu niekolko krat denne ponuktnut flasku s vodou, alebo mu podavam vodu lyzickou, ale vela krat sa stane, ze po chvilocke uz nechce, potom sa trosku s nim natahujem a ked sa srdi, necham ho.
Dalsia moja otazka suvisi s tym, ze ked som bola mala, mala som atopicky ekzem. Bojim sa aby to nemal aj maly a preto sa snazim, ked ho este stale kojim, aby som nejedla citrusy a cokoladu, pretoze sa obavam, aby nahodou ekzem nedostal, alebo aby sa nahodou nevyhadzal z niecoho. Viem, ze ak to ma dostat, moze ho dostat aj z akejkolvek inej potraviny.Nemas nahodou s tymto daku skusenost?
Dakujem za odpoved,ci uz Tebe, alebo aj ostatnym mamickam.

veronikapp
5. jan 2010

Ahoj annag, tak teraz ozaj neviem, ci je ,,lepsia,, infekcia, alergia alebo malo mliecka. Skusim ist po poriadku. Ja by som to tak ,,drasticky,, neriesila, ale mama / sestricka na neurolog. amb./ do mna stale huci, vlastne uz od narodenia, ze to nie je normalne aka je mala, ze musi byt hladna, ak aj preto place stale, ze vsetky dojcene deti su vacsie, tucnejsie / viem , ze to tak nie je, neterka mi je toho prikladom- tiez vzdy bola taky drobcek.../ , nastastie mam dobru pediatricku, inak by som to vzdala uz davno / ako pri starsej dcere, bohuzial ☹ /. Niekedy sa to uz neda pocuvat, aj skorsiu poradnu mi teraz vlastne vybavila ona. Podstatne je, ze ako tam volala, doktorka sa jej pytala, ci jej prikrmy kupujem alebo varim doma, lebo vraj taraz mali dost vela rotavirusov. Neviem celkom presne ako to spolu suvisi, ale doma varim, obcas nieco kupim, hlavne ked sme mimo domu. Tak ma napadlo, ze prave cez Vianoce som kupila spenatovy prikrm a 2 dni ho jedla. Zeby z toho nejaka infekcia? K tej alergickej reakcii- jedla som kapustnicu, salat, aj nejake orechove, cokoladove, zltkove kolace, vlastne vsetko co sa pri AE nema... Inak okrem mlieka jem vsetky mliecne vyrobky- syry, tvaroh, jogurty, doteraz som si navsimla nejaky problem... Teda okrem toho, ze vlastne si stale skriabe hrudnik, zrejme ju musi svrbiet... Mam vynechat uplne vsetko? Ako si potom doplnit vapnik? Tie piskotky co jej davam- Nestle baby susienky- citam, ze obsahuju psenicnu muku, cukor aj mliecne bielkoviny, ale prave pre ten lepok som ich kupila. Ako inak zaviest do stravy lepok? Uz ma 7 a pol mesiaca... Inak riadim sa tabulkami zavadzania prikrmov pre alergicke deti, cize nejake paradajky alebo jahody urcite nejedla. Radsej nedavam ani zltok, zatial. K tomu mliecku- ozaj pije kratko, ale je vidno ked babo pije alebo iba ,,dudle,,. Ked mala 4-5 mesiacov, prsniky boli plne- pila najprv jeden mozno 15- 20 minut, niekedy ozaj len 2, nikdy som pri sebe nejake stopky nemala, vzdy si dobre odgrgla a isli sme na druhy, niekedy uz len trochu dopila, inokedy tiez vytiahla mliecko do prazdna!!! Preto sa mi zda, ze teraz jej to asi nestaci. Pije jeden, velmi kratko, ale potom uz netaha len dudle a zaspava pri tom, tak prsnik vytiahnem, ani si neodgrgne uz place a ideme rovno na druhy... Zase pije kratko a uz aj zaspava, az potom si odgrgne. Inak spankovy rezim ma celkom dobry. Spi pravidelne doobedu hodinu aj viac, poobede tak isto, niekedy aj vecer si pospi aspon polhodinku, o 19.00 po kupani dojcenie a spi v podstate do rana, len raz sa zobudi na krmenie. Ozaj len teraz posledne dni sa budi 2 krat- a ja necitim ziadnu plnost prsnikov... Vcera vecer som jej dala prvykrat uvarenu ryzu, ale bez mlieka, zjedla asi polovicu klasickej salatovej misky, potom som ju este normalne nadojcila a v noci bola hore uz len raz... Zeby ozaj pila len predne mliecko? Alebo uz jej mam davat sytejsiu veceru... len ja si neodstriekam mlieko do tej ryzovej kase, co ak mi dnes zje plnu misku a uz nebude chciet dojcit? Nebude jej chybat mliecna davka? Inak zubky som si ziadne nevsimla, ani dasienka nema opuchnute...

veronikapp
5. jan 2010

Este som zabudla- puzivame cumlik, ale ten vzdy ked zaspi vypluje, nemyslim ze odsuva dojcenie.

tinka82
5. jan 2010

Ahoj annag, obraciam sa na teba s otazockou ohladom vplyvu byliniek na tvorbu mlieka. Mam velmi rada bylinkove caje a preto sa ta chcem opytat ci su nejake bylinky, ktorym by som sa mala vyhnut pripadne naopak nejake, ktore napomahaju tvorbe mliecka. vopred vdaka za odpoved, pekny dnik

cikyta
5. jan 2010

Ahoj Annag.
Viem,radíš hlavne ohladom kojenia,ale ja mám predsa len otázočku na príkrmy...
Stále kojím.Od 6 mesiaca papáme krásne príkrmy.Obed a olovrant (zeleninku,ovocie,mäsko)
No od vianoc do nej viac ako 5 lyžičiek denne nedostanem.Bola prechladnutá,aj dasienka začínaju napuchať.Zubky nemáme.Teraz sa mi zdá zdravotne OK,no to jedenie stále nieje čo bývalo.Ako jej mám vrátiť chuť do jedla? Čím? Ved len pije čajík a moje mliečko ☹ Bojím sa,nech nezačne velmi chudnuť...Nech nieje nejak inak chorá preto... ☹

cikyta
5. jan 2010

A ešte niečo :
Zo 4 spinkaní cez den už máme len 2. 😒

janulka182
5. jan 2010

Dobry vecer. Prosim potrebovala by som SURNE poradit. Moja dcerka ma 2 mesiace. Mliecko jej odsavam a davam z flase+v noci 2 razy dokrmujem Bebou. Zacala kakat minulu nedelu niekedy zeleny, inokedy zlty hlien. Obcas s mliecnymi hrckami, inokedy uplne cisty. Potom nam zacala kakat moc casto a riedko do zelena-len zelenu vodu. Napadlo ma, ci to nemoze byt zapricinene mliekom, ktore som pila ja, tak som ho prestala pit, jeden den sme davali UM a trochu sa to upravilo. Uz to nebolo take riedke a zacalo to byt zlte a s hrckami. Na druhy den som zacala davat zasa moje mliecko a problem sa opakuje. Ale to som uz ja ziadne mlieko nepila, tak neviem cim to moze byt. Na stravu si davam velky pozor. Viem, ze moze byt nakakane aj v kazdej plienke, ale u nas to je tak, ze ju prebalujem pred jedlom a pokaka sa mi aj pocas jedla alebo najneskor pol hodiny po jedle. A nie je to len troska, ale je to dost velky objem. Neviem, ci to moze suvisiet, ale dost casto nam aj vracka-asi reflux. Chystame sa preto vo stvrtok na gastro. Tiez nam zacala jeden den o moc viac papat a pytat jest skoro kazdu pol hodinu. Napadlo ma, ci z mojho mliecka neni hladna, lebo mne sa zda, ze ked odsavam ide strasne vela toho predneho riedkeho mliecka a toho hustejsieho bieleho je len minimalne. Aj ked ho vytiehnem z ladnicky je na povrchu mliecka len tenulinka vrstvicka toho tuku. Bola som sa v pondelok opytat aj u detskej doktorky, co to moze byt a ona ma len medzi dverami odbila, ze to je normalne, ze deti mavaju zelenu stolicu. Ani mi len nepovedala, ze mam poobede prist aj s malou, ze sa na nu pozrie. Som uz totalne zufala, lebo podla mna zelena riedka stolica nie je normalna. Snazim sa teda verit doktorke, ale akosi mi to nejde 😔 .
Dakujem velmi pekne za odpoved.

annag
5. jan 2010

janulka182 - zelená stolica i riedka stolica u dojčených detí je normálna, pokiaľ dobre prospievajú. Skutočne to môže byť tým, že dobre prsníky pri odsávaní nevyprázdňuješ. Zelené zafarbenie spôsobuje mliečny cukor, je o v poriadku. Skús kombinovať ručné odsávanie s mechanickým tak, aby prsníky boli po každom odsatí vyprázdnené až do dna, aby boli čo najmäkšie a nič z nich nešlo. A odsávaj pravidelne každé cca 3 hodiny obidva prsníky.

To časté papanie mohlo byť vyvolané i záhou. Ak grcká a páli ju záha, tak sa dožaduje stále piť. Skús jej dať cumeľ s malou dierkou, aby jej mliečko tieklo len pomaly.

annag
5. jan 2010

cikyta - daj jej čas, obdobia nechutenstva sa u bábetiek striedajú s obdobím dobrého papania. Je normálne, ak po takej "viróze" príde nechuť do jedla. Vynechaj čaj, lebo jej nedáva žiadnu výživu ani kalórie a jedlo ponúkaj, ale nenúť. Aj 5 lyžičiek je lepšie než nič. Skús ju nechať papať samú, nech sa v tom vŕta, pohraj sa s konzistenciou jedla, s časom ... ale nemusíš sa báť, kopec detí má obdobie, kedy nič nepriberie, dokonca i schudne... Dve spinkania cez deň v jej veku sú už bežné, ak je spokojná a nie je nervózna a preťažená, je to ok.

annag
5. jan 2010

tinka82

nepi šalvia, mäta a neodporúčam pre kontroverznosť ani medovku (je to zvláštne , ale celý americký kontinent ju považuje za bylinku, ktorá znižuje tvorbu mliečka a naopak, u nás ju nájdeš v čajoch na dojčenie 😅 .) každopádne jej vplyv na tvorbu mliečka je okrajový. Jediná bylinka, ktorá má ozaj potvrdený účinok na pokles tvorby je šalvia.

o bylinkách, ktoré sa laktáciu podporujú píšem tu:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

janulka182
5. jan 2010

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Tak mam pokracovat a davat aj nadalej moje mliecko? Ona nam pribera len velmi malo-100g za tyzden. Odsavam kazde 3 hodinky, dokonca aj v noci. Mliecko odsavam do poslednej kvapky, lebo ho mam dost malo a snazim sa, aby mala malicka cez den len moje mliecko, aby sme nemuseli dokrmovat. Ona ked sa napapa, tak mam pocit, ako keby sa to mliecko v tom zaludku ani neohrialo a uz aj tlaci a vsetko ide von. Predtym kakala pekne, nechapem co to mohlo zmenit.
Este som zabudla napisat, ze som mala 4 krat zapal prsnika. Neviem, ci to moze suvisiet.
A ten hlien v stolici je tiez normalny? Sopliky nemame.

annag
5. jan 2010

veronika - neviem, možno sa objavili nejaké kontaminované výživy ... stáva sa. každopádne kupované výživy by mali byť len príležitostné, je lepšie bábetkám variť a naučiť ich na domácu stravu ...

lepok sa dá bábetku zaviesť aj lepšími potravinami 😅 . Napr. taká ovsená kaša je vynikajúce a veľmi zdravý príkrm... A normálne pečivo, chlieb, cestoviny ....

pokiaľ ide o mlieko - ak chceme vylúčiť alergény kravskej bielkovny, je nutné na ten 1-2 týždne vysadiť komplet všetko mlieko. Vápnik za ten čas dopĺňať tabletkami alebo napr. brokolica, kel, sardinky obsahujú veľa vápnika. Ale pokiaľ doteraz dobre reagovala, tak to bolo skôr niečim iným. Skús vynechať iba tvaroh a joguty, syry jedz.

a ako je teraz?

annag
5. jan 2010

janulka, áno, i hlien je normálny a nič nemusí znamenať. 4 krát zápal prsníka však svedčí o horšom vyvprázdňovaní prsníkov , bohužiaľ, odsávanie nie je dokonalé .... treba mať veľmi kvalitnú odsávačku a ozaj kombinovať ručné s mechanickým. Zápal prsníka je následok nedostatočného vyprázdňovania.

Skús jej dávať ak zatiaľ nedávaš probiotiká na úpravu črevnej flóry. Fľašky, cumle ... sú často zdroj infekcií (napriek dôslednej hygiene), mohla nejakú prekonať , probiotiká pomôžu.

annag
5. jan 2010

leca- 2 dcl vody mu bohato stačia. MM obsahuje 87% vody a dokáže uhasiť smäd i v druhom polroku, pokiaľ bábo často dojčíš na požiadanie. Viac začne piť, keď to bude potrebovať, vôbec sa netráp a nenúť ho. Je vynikajúce, ak ho učíš na vodu. Tak ako pre dospelých, tak i pre deti platí, že voda najlepšie uhasí smäd a je základ pitného režimu. Čaje, šťavy .. sú len doplnok na spestrenie.

annag
5. jan 2010

annalena, a vieš ako často ja odbehujem pomedzi večerné koníkovanie dojčiť 😅 , niekedy aj každú hodinu bolo. Teraz už mám veľkú slečnu, tak už sa pýta len raz do polnoci .... 😀 je to normálne , zmier sa a nauč sa pritom spať, je to najľahšie riešenie (a aj najkrajšie, pritúliť si bábo a spolu s ním spať)