Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabii83
31. aug 2009

zabudla som ze MM pije uz iba - aspon vo vacsine pripadov vecer pred spanim, v noci max.2krat a niekedy iba raz, sem tam rano jej dam, a ked ma zlu naladu a nechce jest tak aj cez den nahradime s tym obed alebo hoco, ......

no neviem ci to stoji za to, chuda sa trapi a to kazdy mesiac min. 10 dni má take stavy, no mi je velmi luto prestat kojit, tak neviem.....

no mne sa aj skola zacina, a ked mi toto bude robit mesačne 10 dni, tak sa asi zblazniiim.... ☹ 😖 😢

zakazdym si prisaham posledny taky mesiac, no nemam srdce prestat.....
MM je preddsa MM....

annag
31. aug 2009

ingrid - radšej posúdim celé dojčenie, aby nám čosi neuniklo - napíšem do IP 🙂

lemge - áno, môžeš skúsiť, čo to urobí , ak ju prevaríš , mala by mať podobné riziko ako napr. mliečny výrobok

lenka-66 - prosím Ťa, zavolaj, prosím, hneď zajtra ráno Mgr. Mária Krupová - 055 642 12 70, 0902 250 670
- naučí Ťa bábo dokrmovať priamo na prsníku (kuk môj album suplementor), ukáže Ti, ako si správne bábo priložiť, kedy ozaj pije, kedy cucká tak, aby dojčenie trvalo len pár minút a nie celé hodiny. Si len na začiatku, bola by škoda sa ho vzdať. Mliečko môžeš zbierať do chladničky 24 hodín, ohriať ho môžeš vo vodnom kúpeli - teda na cca 37 stupňov, ale podať UM, či vlastné odsaté mliečko treba inak - nie je to také ťažké, ako to vyzerá, ale šanca, že budeš raz dokonca ja plne dojčiť je veľmi veľká, takže Ťa veľmi prosím, zavolaj jej , zajtra je voľný deň. mohli by ste sa stretnúť. A ozvi sa, ako sa Vám darí 🙂

annag
31. aug 2009

majkas - áno, je to refluxný prejav, ktorý si vyvoláva hltavým papaním. AK papá hltavo a v rôznych polohách, tak tam reaguje na silný tok mliečka - koľko si odsala pred dojčením? skús odsať viac, tak aby bol prsník výrazne mäkší. Prsníky sa veľmi nalievajú, mliečko vyteká aj pomedzi dojčenie? Ako často kaká? Máva aj koliku?

annag
31. aug 2009

gabii83 -

- hnevá sa aj počas dojčenia na menší tok mliečka alebo len na chuť? príkrmy papá dobre príkrmy?
už nepamätám, bavili sme sa o kalciu s horčíkom? Môžeš až 1500mg kalcia / 750mg horčíka

siska_br - nie som lekár , takže nemôžem dať ani odpoveď , určite to patrí len do rúk pediatra a prípadných testov ale v zásade telesná teplota v detstve skutočne môže byť až o pol stupňa vyššia než v dospelosti. V rámci mojej skúsenosti som sa s tým iba u nášho malého - mal infekčnú mononukleózu a okrem iného dlhodobo mierne zvýšenú teplotu ...

annag
31. aug 2009

aha gabi, som si len teraz prečítala druhý príspevok - vyskúšaj tie vitamíny - ber ich nasledujúci mesiac celý, viacmenej stačí od ovulácie, no nič nepokazíš, ak si ich dáš od začiatku. Maličká sa už odstavuje pomaly, krásne si dojčila a ak o prsníky nebude mať záujem, nič sa nedeje . 🙂

majkas
31. aug 2009

annag, nemerala som ze kolko som odsala (vacsinou odsajem tesne pred krmenim rukou do umyvadla), ale tak aby bol makky na prisatie. myslsi ze silny tok moze byt po cely cas kojenia? lebona zaciatku ked je prsnik plny to chapem, ale mala sa mi spina aj potom
prsniky sa mi uz teraz az tak nenalievaju jak na zaciatku kojenia, ked bol mensia, sem tam ked dlhsie spi tak mi mliecko vyteka samovolne, viac v noci jak cez den
a kaka tak kazdy 3. den, ale potom aj viackrat za den, vacsinou odchytim pri prebalovani a to tiez kaka "v davkach"
koliky sme zazili take riadne asi pred 2 tyzdnami 4 dni za sebou, odvtedy viac menej klud, len ked nieco zjem tak ma krce ale espumisan zaberie
na to papanie mi espumisan nezabral, skusala som dat pred kojenim

annag
31. aug 2009

majkas, skús výrazne viac odsať. Ak papá hltavo, tak v žalúdku sa jej všetko búri a mliečko a vzduch sa začnú vracať späť a to sa môže ukázať aj po pár minútach , inak to riešiš veľmi dobre, treba dať bábetku možnosť sa vygrgať a v zásade nič iné robiť netreba, ale aby sme si boli isté - skús odsať jeden krát viac a napíš, ako pila - toto sa mi vždy tak ťažko rieši na diaľku 😅

annag
31. aug 2009

supocka, niečo mu zrejme nesadlo, pokiaľ by sme vylúčili infekciu. Takéto malé bábo pri prechode na príkrmy môže reagovať zmenou stolice. Deti aj zvyčajne ako prvé odmietajú v takomto prípade mlieko. Nič sa nedeje, daj mu okrem mlieka len varenú ryžu a mrkvu - to ho stiahne,i probiotiká. A keď už bude dobre, tak opäť postupuj pomalým tempom, pridávaj jednotlivé potraviny. Možno mu nesadli práve cestoviny - tie obsahujú lepok - už ich niekedy papal, resp. niečo iné s obsahom lepku - napr. nejakú piškótu, kašu lepkovú, ovsené vločky ...?

paskova
1. sep 2009

Ahoj annag, po dlhom case sa k tebe zase obraciam s prosbou. Asi dva tyzdne sa Sophi budi v noci kazdu hodinu, niekedy aj castejsie. Nepomoze ani hladkanie ani tulkanie musim si ju zobat na ruky, par krat si potiahne a spi dalej. Niekedy si ani nepotiahne mliecko len zuzle a ked jej chcem cicku nahradit cumlikom tak place. Cumlik ma od mala aj z flasky pije, ale v noci ani flasu nechce, len mna zuzlat. ☹ ☹ Je to dost vycerpavajuce, neviem preco to robi. Ked bola mensia mali sme celkom fajn noci, budila sa 2-3x ale teraz je to coraz horsie. Hladna nie je, zubky zatial mame iba dva, nezda sa mi , ze by ju tie trapili, takze neviem. Porad mi ak vies, dakujem dopredu.

majkas
1. sep 2009

annag dik, vyskusam odsat viac odsavackou
akurat sa bojim ked vela odsajem ze ci tam potom bude dostatok mliecka, ale vsak uvidime

gabii83
1. sep 2009

dakujem o tie vitaminy si mi nepisala, no to uz ide u nas pol roka.....
skusim ich od buduceho mesiaca a uvidime ak nepomoze tak prestanem s kojenim, ale dufam, ze nemusim...
a v noci ak sa zobudi potom staci jej voda??? caj?alebo UM ?

na prsniku sa nehneva len minimalne .....

dakujem za odpoved..... zajtra letim do lekarne....

prajem pekny slnecny den

gabii83
1. sep 2009

este by ma zaujalo Annag tvôj nazor na tabulky, ze co kedy jest a tak, ako kedy zavadzat co, ok tie zaklady treba dodrzat mlieko, bielok, soja, strukoviny, a ostatne orechy morske plody, vyprazane.....

ale nemate nejaku dobru stranu www kde je to dobre napisane???
mam recepty no mne sa zda ze su tie iste aj ked ine, este doteraz jej varim vsetko v Lucke, niekedy v obycajnej vode, sem tam jej dam flastickove hipp alebo podobne ak nebol cas, alebo nie sme doma

a hlavne by ma zaujalo, ako casto jej môzem dat rozok chlebik, lebo to ma rada s maslom, alebo mam obmedzit.... - nehrozi celiakia uz teraz???
dostava uz lepok aj take kase jej davam uz, mliecne nemliecne ako kedy kazdy den jej dam inu kasu.....

dakujem ze si mi poradila som Ti velmi vdacnááá 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

crysmile
2. sep 2009

ahoj annag, chcela by som ta poprosit o pomoc.. moja svagrina ma dvojtyzdnoveho chlapceka a toho koji.. spociatku ho kojila 30minut, kedy aj intenzivne sal.. potom si vypytal svoju dalsiu davku mliecka az po troch hodinach.. teraz ked ho koji, tak sa po tretej minute zacne odtrhat a znovu sa prisaje a znovu sa odtrha od prsnika. potom pyta mliecko uz niekedy po pol hodine, niekedy aj skor..
zacali im koliky, reflux im zatial nezistovali, ale maly casto stikuta... ja som to zacala pripisovat mozno skrytemu refluxu, ale chcela by som vediet tvoj nazor, co ma robit, ako jej pomoct.. dakujem..

sedlo2000
2. sep 2009

Mila Annag. Dostal som na Teba doporucenie, udajne vies poradit ohladom deti a kojenia. Mame maleho synceka, doma je len stvrty den, narodil sa pred 9 dnami, 3360g, 47cm. Niekedy, najma vecer byva problem s placom a s kojenim. Napriek tomu ze papa kazde cca 2 hodiny, dochadza ku silnemu kriku. Je prebaleny, napapany, a predsa place. Poslednu noc som uz 2:40 nevladal asistovat. Stale bol opatovne prikladany k prsniku, z kt. 3x nasaje a potom len drzi a nerobi nic. Mlieko udajne ide lahko, no netaha (pouzivame aj teply obklad na prsnik, stalcanie, pitie tepleho). Dost hryzie, treba uz pouzivat aj klobuciky... Skusame aj flasu. Z nej ho taha vzdy lahsie a cele. Manzelka stale nemoze sediet po porode, preto pomaham. Nestiham ani stale umyvat odsavacku a flase. Tiez trva kym sa mlieko z chladnicky zohreje ...asi 10min, takze sa to neda ani pouzit hned. Kazdopadne - nejako sa dokrmi, ale plac zacne aj tak....skusame masirovat brusko a dvihat nozky, ale aj tak place. Pride mi to tak, ze je jedno co spravis - aj tak len cakas kym ho plac neunavi a potom nejako stichne. poslednu noc bol prebaleny, napapany, prikladany a plakal...potom sa dal opat k prsniku, 2x potiahol, ...a zrazu stichol. Nijako tomu nerozumiem. nervovo je to na hranici sebaovladania pre nma a najma pre nu...k tomu tie bolesti furt a lakte otlacene od bocnej polohy kojenia...... Dakujem, ak tomuto venujes nejaky cas. 😔

sedlo2000
2. sep 2009

Posiela tu otazky aj nejaky muz?.... PS: Zabudol som, ze malemu sa stikuta asi 1x za den, trva to asi 10min, potom to prestane pri kojeni.... Kojenia bezne trvaju cca 20min. Odgrgnutie riadne som nezazil este, skor si pukne a zaspi aj v zvislej polohe...

samayka
2. sep 2009

sedlo - neboj, annag venuje cas kazdemu kto ma sebemensi problem 🙂 urcite poradi aj vam aby ste mali spokojne babo a kludne noci. drzim palce a annag tímto pozdravujem a mooooc dakujem za uzasne rady 🙂))))

labutka
2. sep 2009

anka, no ja uz len info - vyzera to ze adam bude vediet pit z flasky z naustkom bez ventilu... 🙂
musim ti naozaj za vsetky rady ktore si mi doteraz dala PODAKOVAT! DAKUJEM DAKUJEM DAKUJEM. 😵

tanity
2. sep 2009

draha annag,

idem si po radu. Mam take otazocky:
1.myslis, ze moze ist o laktacnu krizu? nejako mam pocit, ze moj 7tt syncek sa kazdu hodinu (cez den) pyta k prsniku a ze je hladny...aj ked v noci prespi aj 4-5-6hodin. moze to byt len smad resp. chce sa pritulit, pohrat, pomojkat?
2. ked zacnem dojcit, na par sekund, kym si maly nevytaha mliecko, ma strasne boli prsnik (bradavka)..potom sa to ustali, ale ten zaciatok je bolavy..a boli nielen ten prsnik, z ktoreho momentalne dojcim, ale aj ten druhy...myslela som si, ze sa to casom strati, ale citim to stale. je to normalne alebo mam stale este nejaku infekciu a znova sa ozyva? (mala som infekciu od maleho-soor, preniesol mi ho, mastila som imazolom).
3. pred koncom dojcenia zacne moj maly riadne na prse vyvadzat 😅 a dost mi natahuje bradavku, stale vypluva a naspat si ju pyta do ust, vrti sa, kruti, meta...myslela som, ze je to nedostatkom liecka, ale z pozorovania sa domnievam, ze ma uz dost, ale este sa nechce rozlucit s papanim, resp. je uz ospaly a chce spat,a le este nechce odist od jedla...mylim sa aa je to tym neodstatkom mliecka?

...a este ak mozem, je to v poriadku, ak mu ponukam na jedno dojcenie obe prsia?
dakujem vopred annag a vela uspechov zelam, je obdivuhodne, ako dokazes vo svojom volnom case pomahat 😵

babulka123
2. sep 2009

ahoj Annag... pobili sme sa s klobucikmi a vesele sa prisavame bez nich, dokonca uz aj v leziacej polohe ,takze veeelmi pekne dakujem za radu..

ale idem pre dalsiu, v podstate velmi rovnaku ako tanity..
v noci mi babulka prespi v pohode od 4 do 6 hodin, cez den spala v pohode 3.5 hod {boli sme vonku a to sa jej paci} ale poobede uz druhy den , len plac, stale byt na prsniku, aj kazdu pol hodinku, hodinku. ked jej vytiahnem bradavku lebo uz len dudluje { a zacina ma to boliet} a popripade vystriedam prsniky, tak taha asi tak 5-10 min a hotovo , a o pol hod znova..
medzitym plac a neviem preco..

stale sa ako keby natahovala , ale pritom aj kaka, aj prdka, takze predpokladam ze brusko to nemoze byt. ked snou cvicim pred kupanim , no spokojnejsie dieta neexistuje, ked jej natahujem rucicky, noziciky ocividne jej to robi dobre... nemoze byt ze len rastie a to ju boli???

dakujem velmi pekne .

bibka333
2. sep 2009

ahoj annag mam problem pri kojeni mala ma 10 mesiacou kojime sa len večer cez den malinko nechce ma pricune sa potaha a dost bud plač alebo je kludna včera večer ma uhryzla dva krat ale napapala sa pekne dnes sa pricucla potahala kusok a plač to sa opakovala najmenej 10x,v noci ked ju priložim tak pocuca len kusok prosim porad mi čo mam robit chcela by som ju ešte kojit odaam malo lebo to velmi nejde najviac 20 ml DAKUJEM VELMI PEKNE

annag
2. sep 2009

bibka333 - zrejme sa tvorí z nejakej príčiny menej mliečka- nepapala už len zriedkavo doteraz, vďaka čomu sa utlmila? ako často si doteraz dojčila? odsávať treba aspoň každé 2_3 hodiny a ktomu všetky bylinky čo spomíname ...

annag
2. sep 2009

babulka - buď je len podráždená ako všetky deti večer, alebo ju ozaj trápi bruško - štikúta veľa? odkedy dokedy takto plače? poobede už do kočíka nejde alebo plače i tam? kedy ju kúpeš a ako vlastne spí poobede?

annag
2. sep 2009

tanitty -

1. a ako spinká cez deň? lebo ak zel spí, tak sa dožaduje prsníka len pre únavu

2.asi máš silný spúšťací reflex - to je dobre, aj mliečko vtedy vyteká i z druhého prsníka? no môže tam byť stále infekcia, takže prsia zostávajú citlivé a takto citlivo reagujú na spúšťanie - ako je to pomedzi dojčenie, sú citlivé bradavky na dotyk? na chlad? štípu, pália, svrbia ...

3. môže sa mu len v brušku všetko pohnúť a núti ho to na kakanie? nekakáká počas dojčenia alebo krátko po dojčení?

annag
2. sep 2009

labutka, super a ďakujem samozrejme vám všetkým mamičkám 🙂

bibka333
2. sep 2009

annag kojila som ju len rano a večer cez den ked som jej davala nechcela sem ta pocuckala a dost papa cez den skoro všetko plno kojena bola 7 mesiacou a odsavala som aj taraz ale velmi malo a ake bylinky dakujem si super

annag
2. sep 2009

sedlo2000 - ak si dobre spomínam, tak si 4. manžel, čo píše za mamičku - ale super, má v Tebe určite veľkú oporu, klobúk dolu 🙂

a hneď dodám - klobúčiky preč , fľaša preč

- ak sa bábo musí dokrmovať, tak priamo na prsníku pomocou cievky - kuk môj album suplemnetor - no podľa opisu to zrejme ani nie je nutné

- klobúčiky - ak bábo pije cez klobúčiky, veľmi ťažko sa dostáva k mliečku, lebo mliečko musí ťahať spod dvorca - to sa pri klodúčiku dá len veľmi ťažko. Bábo si nevypije dosť mliečka, zostáva hladné a nespokojné - od správneho prisatia záleží úspešnosť celého dojčenia

- manželka by určite neamla mať bradavky dohryzené, dojčenie nesmie bolieť, ak bolí, bábo sa prisáva zle alebo sa na bradavky dostala infekcia

- ako bábo kaká? a ciká? takto, napíšem do IP. kde mi dopíšeš aj iné otázky, no ideálne by bolo posúdiť správne prisatie poradkyňou osobne . IP - interná pošta, hore vedľa loga modrý koník ju nájdeš

annag
2. sep 2009

crysmile - bábetko reaguje zrejme len na tok mliečka - buď tečie pomaly alebo rýchlo .Keď sa bábo odtrhne, tak sa aj zakuckáva, mliekčo mu z pusinky vyteká? Prsníky sa jej veľmi nalievajú, mliečko vyteká pri dojčení z oboch prsníkov, pomedzi dojčenie, aj odsáva? Alebo sú na pocit skôr prázdne? Používa klobúčiky, fľašu,cumeľ? Koľko bábo kaká a ciká za 24 hodín? Aké má prírastky na váhe? Zisti prosím

annag
2. sep 2009

gabi83 - tak ako píšeš, základné tabuľky treba dodržiavať - i keď tabuliek tu tiež koluje veľa a to, čo je pre niekoho tabuľka, pre iného tabuľka nie je , skôr teda ide o odporúčanie. Takže myslím, že alergény samozrejme dodržiavať ako sa odporúča, no nehrotiť situáciu do extrému, učiť bábetko papať zdravo. Už som to dnes písala jednej mamičke - skôr ide o to, že stravu,na ktorú bábetko učíme teraz , si bábo osvojí a bude ju preferovať i v budúcnosti. Teda nejde o jednu piškótu - tá mu neublíži, no ide o cukrovinku, sladkosť, ktorá učí bábo prijímať veľa cukru, ktorý je zdroj energie, ktorá ak sa neminie inak, usadí sa ako tuk a vzniká obezita. AK bábo nenaučíš na párky, nebude ich zrejme ani v budúcnosti výrazne preferovať. AK ho naučíš na vodu, bude ju piť od smädu vždy a čaj bude len doplnok ... Odporúčania v skutočnosti vôbec nie sú také prísne ako sa tu na MK niekedy uvádzajú. Vždy treba brať do úvahy aleregické predispozície, zdravotný stav bábetka ... Lepok - ak dobre toleruje rožok, môže lepok normálne papať každý deň, zrejme alergická nie je . Jedlo je súčasť životného štýlu aj pre maličké bábo.

annag
2. sep 2009

paskova - veľmi Ti neporadím, maličká má typické obdobie, kedy sa deti často budia a nevedia zaspať - dojčenie uspáva, ak jej to pomáha, využi to. Pomôže pre niektoré deti spať s nimi v posteli - myslím, že Ty s ňou spávaš, však? Alebo naopak, na niektoré zaberie spať v samostatnej izbe. No jediný liek je čas - po roku by to malo byť opäť dobre , bábo sa dostane do obdobia súvislého hlbokého spánku...

paskova
3. sep 2009

Dakujem annag, 😉 mala spi so mnou v posteli, to by som ani nezvladala vstavat ku nej. Volaako to vydrzim, ved uz raz dva ma jeden rocik. 😵 😵