Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

valika_val
6. mar 2011

@biehn
mozem sa opytat, kto si?
registrovana 5.3. s troma prispevkami prave v tejto teme - a prvym prispevkom prave na moju otazku...
???

olifcek
6. mar 2011

@biehn tesim sa, ze dalsia odborna pomoc je tu s nami 😵 😵

biehn
6. mar 2011

@akdarka, olifcek
Ďakujem 😉
@valika_val
Musííím? 😝 Som poradkyňa pri dojčení a po MK som pokukovala už dávno, len sa mi nechcelo zaregistrovať. Teraz mám pocit, že prišiel ten čas, aj keď sem nemám v pláne húfne prispievať. Dúfam, že nevadí, že som reagovala práve na Teba, snáď sa nehneváš, nebolo v tom nič osobné, že zrovna Ty si ma vybudila k odpovedi.

ivv
6. mar 2011

@biehn a v pripade prosby o konzultaciu sa da s Tebou ako spojit? prispevkom sem, pripadne mail tu na MK?

ivv
6. mar 2011

@biehn alebo inak ? 🙂

valika_val
6. mar 2011

@biehn, nie, je to v poriadku 🙂

biehn
6. mar 2011

@ivv
Samozrejme, môžeš mi poslať mail na MK, alebo aj tu môžeš skúsiť, okrem môjho názoru tak navyše môžeš mať doplnené informácie aj od iných báb z tohto fóra, mnohé z nich sú tu tiež poradkyne. Osobná skúsenosť pri poradenstve pri dojčení však je, že niet nad osobnú návštevu, niektoré veci sa dajú poriešiť aj na diaľku, ale väčšinou je výsledok omnoho lepší pri osobnej návšteve. Na stránkach Mamily je zoznam poradkýň podľa regiónov, môžeš si priamo vybrať nejakú od Vás. Každá z nás poradenstvo robí s radosťou a na telefonát mamičky sa aspoň ja osobne vždy veľmi teším, takže si môžeš byť istá, že bude fajn aj ak sa obrátiš na niekoho iného.
@valika_val
Díki. Pekný dník prajem! 😎

nika222
6. mar 2011

Ahojte, idem si pytat radu od Vás skusených 🙂 Mam skoro trojtyzdnoveho synceka a velmi sa snazime kojit. Miluje byt prisaty na ciciku 🙂 Mam takuto otazku. Mam dost mlieka a obcas mi aj samovolne vyteka, tak sme kupili musle na zber mlieka. Je to super vec lebo za den nazbieram aj 150ml mlieka bez bolesti pri odsavani. Len sa mi zda ze ked ich mam v podprsenke tak mam potom menej mlieka v prsniku.. Inak si davam take tie vlozky do podprsenky a obcas su uplne premocene. Neviem ci je v tom nejaky rozdiel a ci robim dobre s tymi muslami? A este otazka, ci mi to mliecko bude tak vytekat stale alebo je to len tym ze zaciname kojit? Dakujem za odpoved 🙂

prsky
6. mar 2011

@nika222 mliecko samovolne vyteka na zaciatku dojcenia, postupne sa to upravuje, aj ked doba, kolko sa tak deje, je velmi individualna (u mna to bolo do takmer roka malej - ale neslo o nadprodukciu, ale o silny spustaci reflex - predpokladam, ze pri druhom babatku sa laktacia upravi skor). dobre je prsniky vetrat, cize doma nemat podprsenku ani tie vlozky kvoli mykoze - mne sa osvedcilo chodit doma v tricku a cez prsniky som mala zlozenu bavlnenu plienku, ktoru som podla potreby menila - plienka nebola tesne na prsnikoch, vzduch sa tam dostal a mykozu sme nemali

kamajka
6. mar 2011

@nika222 neviem čo sú mušle 😝 😀. časom sa tvorba mliečka prispôsobí potrebám bábätka takže už by si pozdejšie nemala mať problém s nadbytočným mliekom, ako, my máme 6mes ale didi mám jak balóny 😀 ale už dávno netečú 🙂

nika222
6. mar 2011

@prsky dakujem za odpoved. Tiez si myslim ze nejde o nadprodukciu lebo malemu nestacia na jedno krmenie obidva prsniky takze musime prikrmovat UM. Ale presne viem kedy mi zacne mlieko tiect, normalne ma strasne zacnu svrbiet bradavky... Je to normalne? A obcas ma strasne picha v prsiach.. Tiez neviem cim to moze byt. Prveho syna som nekojila takze teraz som v dojceni zaciatocnik 🙂 Mykozu nemame zatial, je v pohode. Uz sme presli aj krvavymi bradavkami ktore sa pekne zhojili takze sa snazime bojovat 🙂 Ale nerobim si z toho stres lebo ked som stresovala po prichode z porodky tak to nebola radost s kojenia ale utrpenie :(

nika222
6. mar 2011

@kamajka no to su take zberace mlieka. Je to z umelej hmoty a dava sa to do podprsenky a ked ti tecie mliecko tak to ostava v tom a tebe to staci len vyliat 🙂 Robi to aj avent aj medela a je ich vela a proste super vec :P

prsky
6. mar 2011

@nika222 brnenie pri spustani mliecka je normalne a tiez to casom prejde, dokonca budes mat pocit, ze sa mliecko hadam ani netvori (a tak to aj ma byt - aby telo produkovalo len tolko, kolko sa spotrebuje). ak by ta prsniky boleli pri prisati (taka bodava/pichlava bolest) a ta bolest by po prvych tahoch presla, islo by o jeden z priznakov mykozy.
inak podla toho, co pises, by si mala mat mliecka este dostatok, takze to prikrmovanie by som na tvojom mieste poriesila s laktacnou poradkynou v tvojom okoli (aby na vas prisla pozriet, zistila, ci mate dobre prisatie a ci maly efektivne pije, ci ho neprehadzujes priskoro na druhy prsnik a pod). mohli by ti pomoct aj clanky na annaginej stranke, ale tie mozno uz poznas 🙂

nika222
6. mar 2011

@prsky annaginu stranku mam prestudovanu komplet inak by som uz asi ani nekojila, je to fakt super pomoc a aj tato diskusia tu. Keby pred 10 rokmi bolo nieco take mozno by som kojila aj prveho syna, ale vtedy bol net este v plienkach 🙂
Co sa tyka tej mykozy ako sa do spoznat este aj inak? Priebezne malemu kontrolujem ustocka ci nema biele licka zvnutra ale zatial nic. Mna obcas picha v prsnikoch ked nekojim, pri kojeni nie. A nad tou laktocnou tiez rozmyslam... A este jedna asi blba otazka 🙂 Maly mi zblajzne aj 120 ml mlieka ked mu dam, je mozne aby sa mi tolko vytvorilo kazde 2-3 hodky? Sa mi to zda kvantum tekutiny na dve prsia :D

prsky
6. mar 2011

@nika222 aj som si myslela, preto som nehadzala relevantne linky 🙂
mliecne zlazy maju uzasnu schopnost tvorby mliecka - ono sa tvori aj pocas dojcenia, takze dobre prisate babatko, ktore aktivne pije by nemalo mat potrebu byt dokrmene, lebo si dokaze mliecko vycucnut aj "spod lopatky" = prave sa tvoriace mliecko. cim castejsie dieta na prsniku aktivne pije, tym viac mliecka sa tvori, pretoze telo maminy dostava informaciu, ze tvorit treba - kazdym dokrmenim takto informacia chyba a telo teda nema ako vediet, ze treba tvorit viac. preto je lepsie dokrmovat ked uz, tak na prsniku cez cievku

no a pichanie/brnenie v prsnikoch je v prvych tyzdnoch, kym sa laktacia upravi, uplne normalne (teda pokial to nie je vyslovene bolestive) - hlavne prvomaminy maju take pocity (este zo skusenosti neviem, ako to bude u druheho babatka, o par dni/tyzdnov popisem mozno moju skusenost 😉 - aj ked pre tento pripad zas nebude moc relevantna, lebo ja dojcim aj teraz cez tehu 🙂 )

dalsie priznaky mykozy:
- častejšie – bradavky štípu, pália, svrbia
- bolesť je najväčšia po dojčení, bolí aj pomedzi dojčenie
- bradavky sú prehnane citlivé na dotyk a chlad
- bradavka môže byť červená, zapálená – často len konček bradavky – farba môže byť až tmavá fialová
- dvorec môže byť šupinatý, suchý, lesklý
- dvorec môže pôsobiť ako ekzém – je červený, popraskaný

cubana
6. mar 2011

ahojte, tak si idem opat po radu
Zacina ma znepokojovat ci mam dost mliecka. Moj syn /4 mes/ je plne dojceny. V poslednu dobu sa v noci velmi casto budi, aj kazdu hodinku a cez den byva tiez akysi mrzuty. Od poslednej poradne u pediatra pribral iba okolo 400 g, neviem ci je to dostatok alebo nie /predtym nam priberal tak kilo za mesiac/, viem ze je uz v obdobi kedy deti tak rychlo nepriberaju. V noci ked papa tak rychlo na prsniku zaspi a potom ked ho ulozim tak je o chvilku hladny zas. Pouzivam aj stlacanie prsnika aby si vytiahol viac mliecka, alebo vymienam prsniky, ale ked uz raz zaspi tak nie a nie otvorit opat pusinku. Takze o hodinku alebo hodinku a pol je hladny opat . Cez den tiez zacal byt akysi mrzuty, umrncany ked papa tak zacne sa jedovat, tak ho prehodim na druhy prsnik alebo dam odgrgnut a ak chce pokracujeme dalej. Zda sa mi ze v noci ked sa tak casto dojci akoby tam stale nebolo dostatok mliecka pre neho aby sa napapal a odfukoval aj 3 hodinky a takto ho to stale prebudza ze je hladny. Mam si nejako zvysit produkciu mliecka? Pri dojceni vyuzivam klasicku polohu, pred spanim aj po leziacky.
Prosim poradte. dakujem

mici111
6. mar 2011

ahojte, ja by som tiez potrebovala radu..moja bosorka ma uz tyzden pri dojceni neustale hryzie..ale nie je to take, ze uhryzne, ale zatne zuby do bradavky a tak cuca..ja vzdy syknem a vyberiem didi von z pusy, ale nejako jej to doteraz nedocvaklo, ze to ma suvis, ze nema hryzkat..a vzdy sa pritom srdcervuco rozplace...ako ju to mam oducit??? dakujem za kazdu radu..

prom
6. mar 2011

@mici111 ahoj, to vyzera na zle prisatie. moja mala to tiez v tom veku ako je tvoja dcerka robila, nebolo to priame uhryznutie zo srandy ci tak, ale proste sa zle prisala. Isli jej vtedy horne zubky, vtedy bolo aj velmi caste nocne dojcenie, az som sa raz zobudila s hnusnou obrovskou ragadou na bradavke. Takze som musela zakrocit. Vzdy som jej prsnik vytiahla z pusy a vlozila ako ma byt, dosiroka pusinku atd. viz ako popisuje Annaq na svojich strankach... tak v podstate nema sancu ta hryzt, anatomia pusiny jej to nedovoli. Ano, dcerka sa tiez hnevala, ze co si to dovolujem, ale som neustupila, donekonecna opravovala prisatie, dokial som ja sama necitila, ze je vsetko ok, ze ma nehryzie.. inak by mi totalne odpalila bradavku, co by bol koniec s dojcenim.

michaela80
6. mar 2011

@cubana moja mala sa takto budi...v noci sme hore kazdu hodinku a pol....tiez som sa baôla ze malo mlieka a zvysovala odstriekavanim, cjmi, pitnym rezimom aj costi som brala no uz aj prikrmujem a mala sa uz pekne rozpapala ...za den zje 150 ml zeleninky s maskom a okolo 200 ml ovocia a vecer pred kupanim 100 ml kase na lyzicku a aj tak sa dojcime v noci tak casto a a cez den v podstate tiez skoro kazde 2 hodiny...cize hlad to nie je u nas..... od kedy som to prestala riesit, tak mam pocit ze mliecko uz tak nekolise... mala sa krasne prisava a nenervaci na prsku....

@prsky malinka ma v puse soor vytieram jej to diflucanom no stale sa to vracia.... je potrebne aj bradavky vytierat niecim, zacali ma aj jemne palit pri kojeni no nic na nich nevidim..... 😒

prsky
6. mar 2011

@michaela80 no mykoza je potvora, ona sa zvykne aj vracat, takze ty si natieraj bradavky canestenom vzdy po dojceni, pred dojcenim nezmyvat, prsniky vela vetrat (=co najviac bez podprdy), podla moznosti uplne vypustit zo stravy cukor, ladovat sa probiotikami (aj tbl - napr nutrolin) aj jogurty/acidko a spol, ak dcerka znasa dobre. dcerke mozes okrem diflucanu skusit vytierat pusinu sodou bikarbonou (obmotat na prst gazu, navlhcit, vyvalat v sode bikarbone a poriadne povytierat cele usta vratane licok a pier zvnutra - proste vsetky sliznice - moze trochu tiect krvicka, ale to je ok, lebo plesne maju nieco ako korienky, ktore "zapustaju" do sliznic)

sisqa19
7. mar 2011

zúfalstvo, prosím, vie mi tu niekto poradiť, čo robiť, ked môj syn pri kojení a po nom začne prišerne vrieskať? ☹ podla mna má koliky a problem bude asi v tom, že papá strašne hltavo, normálne mu zabieha, neviem, ako ho prinútiť papať pomaly, lebo potom sa nahltá vzduxu a je problem ☹ ani odgrgnúť sa mu nedarí v poslednej dobe. a ten plač čo potom dáva, ani sa nenaje poriadne, ked reve ☹
kojenie by vraj mala byť radosť, ale pre mna je to boj, peklo na zemi ☹ 😢

akdarka
7. mar 2011

@sisqa19 a ked sa odpoji strieka ti mlieko? nemas nahodou nadprodukciu a z toho mu zabieha?

ayshka
7. mar 2011

@sisqa19 ak nepoznas tuto annag stranku, tak si skus nastudovat, posielam ti linky, je tam vela uzitocnych informacii, ktore ti pomozu v zaciatkoch. Aj my sme sa na zaciatku trapili podobne a maly vrieskal tiez, ci uz kolika, alebo mu tieklo raz rychlo potom zase netieklo hned ako chcel, ale neboj sa to po troch mesiacoch sa ustali tvorba mliecka a aj babatko sa nauci pit a uz to nebude take hrozne a koliky tiez prestanu a z kojenia bude radost. To som ta chcela trosku povzbudit. 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/

ayshka
7. mar 2011

@sisqa19 z toho co pises, tak asi mu naozaj tecie prilis rychlo, tak mozno keby si trosku pred kojenim vzdy odstriekala a tak ho nakojila.

sisqa19
7. mar 2011

@akdarka niekedy strieka, podla mna ho je vela, neskutočne mi aj vyteká mimo kojenia, premočené tričká do nitky ☹
@ayshka hej studovala som tie stránky. aj sme to začali praktizvoat tak, že som mu dávala jeden prsník opakovanie a bolo to lepšie, lenže potom začal odmietať papať viackrát z toho istého, tak som s tým prestala a to bol asi problem. proste to musím zaviesť zase. je to hrozneeeee ☹ tak rada by som si to kojenie užila a nie s ním bojovala počas toho, ked vidím, ako sa s tým trápi, mám pocit, akoby som mu dávala nejaký jed miesto mliečka ☹ zase mám tričko mokré do nitky ☹

biehn
7. mar 2011

@sisqa19
Toto je veľmi nepríjemná situácia a je podľa môjho názoru nevyhnutné ju riešiť osobne s poradkyňou pri dojčení (na stránkach Mamily si môžeš vybrať poradkyňu zo svojho regiónu). Dôvodom môže byť nadprodukcia, ale aj nemusí. Každopádne dôležitou súčasťou riešenia tejto situácie je pomôcť bábätku regulovať tok mliečka lepším prisatím (hlbokým, asymetrickým), ktoré sa najľahšie dosahuje v tzv. priečnej polohe a detaily tejto polohy je ťažké správne pochopiť z obrázkov, či videí, niet nad praktickú ukážku. Ak by na príčine skutočne bola nadprodukcia, poradkyňa Ti navrhne rôzne možnosti riešenia, ktorú tvorbu mlieka trochu zmiernia. Zvyšovať tvorbu mliečka odstriekaním pred dojčením nadprodukciu ešte zvyšuje, zo systémového hľadiska je vhodnejšie riešenie zlepšiť polohu a prisatie a zmierniť rýchly tok mlieka špeciálnym úchopom prsníka (tzv. nožnicovým), ktorý Ti poradkyňa ukáže priamo pri osobnej návšteve. Držím palčeky.
😉

sisqa19
7. mar 2011

@biehn silne to zvažujem, že zavolám a poprosím o pomoc, lebo takto je to boj pre neho aj pre mna ☹

akdarka
7. mar 2011

@sisqa19 @sisqa19 priklanam sa k nazoru biehn - osobna navsteva laktacnej poradkyne je to najlepsie a najefektivnejsie riesenie
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... - neviem presne odkial si, ak blizko Senca/Galanty tak odporucam Veronika Mihalská (mne velmi pomohla) teraz ma miminko tak neviem ako "uraduje"

awalancha3
7. mar 2011

takže...kedze malinka odmieta dudel aj flasku, hoci je v nej odsate MM.... a strasne malo pribera ..70-100 g za týžden a v 3 mes ma 4990 g, cítim že je potrebné dokrmovat- ale nieje ako, technicky (odmieta flasu, striekačku, hadičky, cievky, lyzicku a poharik), zamyslela som sa nad tym, prečo..... prisaje sa skvele, proste az chnapne po bradavke a vcucne si ju nadoraz kolko to ide ako spagetu, podtlak je ohromný a ked MAM mlieko tak hlta a prglga odušu, ale toto hrasne hltanie trva tak minutku-dve- potom nie je mlieko, a ked si odsajem tak 5 ml, to je vela... ciže vie prsnik vyprazdnit...... kojim kedy len chce, cca každe dve hodiny, niekedy tri, niekedy po hodine........ ked mam vela mlieka nahodou niekedy, tak po najedeni ma take buclate licka, naspulenu pusinku, sladko si odfukuje a tak " výživne " si odgrcne.... naozaj neviem o tom, že by som robila chybu v kojení........ niekedy ráno mám prsia skvele naliate, takže poznám ten pocit.... ale zvacsa len ako tak tam nieco je..... cakám, že po vyprázdneni a odsatí sa vytvori mlieko, ale tvori sa slabučko, proste len prežívame...........na hranici unosnosti...................chcem, resp. musim kojit kým mala nebude vediet pit po sediacky s cucátka......... aj do prikrmovania po 6 mes dávam nádeje----ale dovtedy potrebujem mlieko................... a spásu vidím v domperidone.................dnes si dám vecer prvé tabletky............. (pri synovi tiez kojenie neslo, ale ten bez problemov vzal flašu a bolo vybavene, len tato potvorka je ortodoxný kojenec)
držte palce, aby bol ucinok dobrý..... neviem co by bolo potom dalej....................ak by nezabral- infuzka a nemocnica?

biehn
7. mar 2011

@sisqa19
Bolo by to super, hrozne veľa nervov si ušetríš, takto budeš skúšať a možno sa podarí, možno nie, pritom sa natrápiš, matka automaticky nemôže byť aj odborníkom na dojčenie, načo sa trápiť, keď pomoc je nablízku.
@akdarka
Veronika je skvelá, úžasná poradkyňa, aj osôbka. Poradenstvo robí naďalej, pokiaľ viem.