Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

cucuriedka
12. feb 2011

@luculele ahoj moja, vy sa takto trapite? nie som odbornik a mozno poradim hlupost, odsavas si z toho co z neho skoro nic nejde? mozno odsavanie podpori laktaciu a mliecko nabehne... ale ako hovorim nie som expert.. je to len napad.

cucuriedka
12. feb 2011

mozem mat aj ja jednu otazocku? kedy sa ma ucit babatko rezimu? Moja spolubojovnicka krmi dieta 10-20 minut max po 3-4 hodinach a malinkej to staci no a nase drobciatko pije hodku po troch hodinach, a ma reflux. Uz rozmyslam ci sa moze babatko aj 'prejest' tak ze jednoducho vygrcka co sa do neho nezmesti?

leelo
12. feb 2011

@cucuriedka malinke babo travi na prsniku este vela casu. ide o to, aby ho stravilo efektivne, aby malo dobry prisun mliecka, spravne prisatie. pozri si toto:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

ked budes spravne dojcit, ostatne uz je na babatku. ono si urcuje svoj rezim, zvycajne ho aj casto meni 😉 dolezita zasada je: pri dojceni nepozerame na hodinky.

na uvedenej stranke ta moze este zaujat aj sekcia Ako dojcit. a samozrejme aj ine.

cucuriedka
12. feb 2011

@leelo dakujem 😉 idem studirovat

luculele
12. feb 2011

@cucuriedka
@leelo

ahojte baby, dakujem za radu, no myslela som aj ja, ze to moze byt s prsnika, lenze vcera na kramaroch mi laktacna sestra povedala, ze nie je az taky cerveny, aj ked trochu bol. Ale nahrievala som a masirovala aj vcera, aj prerdvcerom. A aj som odsavala, ale vcera vecer som to zratala a po 1000 stlaceniach (asi 15-20 min.) som odsala 10ml. Skor som myslela, ze to mohla byt nejaka vyroza a mliecko sa pozastavilo z tej vysokej horucky, ale teraz bohvie, kde je pravda.. no nic, idem nahriat a trochu pomackat, zevraj to mam aj silnejsie svokra hovori.. ach jaj, kolko bolesti uz s tym kojenim, ono totiz este stale mam aj popraskane bradavky, takze kazde prisatie dost boli. Ale vcera uz som objavila avent masticku, tak dufam, ze zaberie...

dakujem este raz

leelo
12. feb 2011

@luculele ak mas popraskanu bradavku, neodsavaj v ziadnom pripade. vytlacaj rucne. tu nejde o to kolko ml dostanes von, tu ide o to, aby si dojcila a dojcenim ten upchaty prsnik uvolnila. nahrej vzdy pred. skus sa dobre popozerat po tej bielej bodke, mala by tam niekde byt.
ja nie som laktacna setricka, ale tak snad sa to neurcuje podla odtienu cervenej farby prsnika 😅

a je jasne, ze sa upchatim tvorba pozastavi. inhibitory zastavia docasne tvorbu mlieka. ale neboj, rozbehne sa to.

ta avent masticka to je nejaka lanolinova? skus si dat skor imazol, mozno tam mas kvasinky a preto ten diskomfort aj obtiaze.

bobocka
12. feb 2011

@luculele na popraskane bradavky (mala som ragadu jak svet) mne veeelmi pomohol bioclin http://www.alfamedica.sk/balm.php vyborne su aj tie ich naplaste conmpresses,ale tie som rychlo minula.oboje stoji okolo 16euri,teda nic lacne,no ten balm mne vyzdral strasne dlho a je to fakt super.veeelmi pomohlo.vrelo odporucam 🙂 dostanes to v kazdej lekarni. a este niekedy to maju za tu istu cenu spolu s darcekom co je babywash 🙂

strapco13
12. feb 2011

@luly13 ..mala ti nevie pit z prsnika, lebo ma upchaty nostek..proste to neudycha..musis jej ho uvolnit..kukni do mojho fotoblogu na clanok o toalete nosa...tam mam rozpisany postup
liecbu ma inak celkom fajn, pridala by som akurat Fenistil..na uvolnenie dychacich ciest..je to antihistaminikum
inak postupujes dobre..nosne kvaky osetri hlavne pred kojenim, plus mozes na zaver dat aj par kvapiek MM do kazdej nosnej dierky
pokial soplik nie je zeleny a nejak sa celkovy stav nezhorsi, tak ATB netreba

luly13
12. feb 2011

@strapco13 dakujem. tu toaletu nosa tak robime. tvoj clanok mam uz davno nastudovany. je super. telefonovala som s dr, tak zmenila sinupret na ditustat. maly ma stale horucku, no uz sa aspon napil mlieka a zjedlo vyzivu. a konecne nie je apaticky a uz moze byt aj mimo nasich ruk.

zahrika
12. feb 2011

Ahojte, potrebujem poradit, som zufala. Som v nemocnici, malinky je doma, ma 2 mesiace.. Ked sa mi konecne podarilo plno kojit, odviezli ma na zlcnik, strasne bolesti, nic nejem uz tyzden, len infuzky a pomaly stracam mlieko, Este ma caka 1 tyzden a chcem dalej kojit ked sa vratim, lenze mlieko sa pomaly straca, vsetci tvrdia ze za tyzden mi odide uplne. Ja to nechcem vzdat,ale bojim sa ze maly ma nespozna a cez to prsko ma predsa len bude citit. Mate s tym skusenosti?

prsky
12. feb 2011

@zahrika pre udrzanie laktacie treba velmi casto odsavat...navod je tu: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...
babatko nedokrmovat flasou, aby ste neriskovali odmietnutie prsnika... idealne lyzickou/poharikom/po prste - viac tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/25/prerus...

sanca na dojcenie tu je, "len" treba vytrvat .. drzim silno prsty

zahrika
12. feb 2011

@prsky dakujem moc, citam to akurat..
myslite ze sa da rozbehnut laktacia prikladanim uplne od nuly??

olifcek
12. feb 2011

@zahrika ano, rozbehne 😉 Ty hlavne chces a preto sa neboj 😉

prsky
12. feb 2011

@zahrika ono dojcenie je hlavne o psychike...dojcia dokonca aj adoptivne matky, takze urcite sa dojcit da aj od "nuly" (pomocou lieku sa dojcenie spusti - annag o nom pise aj na svojej stranke) .. ale u vas to nemusi prist az k tej nule, len to chce dost velke usilie z tvojej strany (a aj zo strany tych, co sa teraz staraju o babo, lebo flasou sa prisatie pravdepodobne dost oslabi, resp. babo moze odmietat po skusenosti s flasou prsnik) .. ak je to co len trochu mozne, bolo by fajn, keby ti babatko nosili na dojcenie (zalezi ale aj od toho, co uzivas)

bashka
12. feb 2011

@kostri moja rada-kym je takato malicka snazila by som sa zbavit cumla este teraz, moja malá mala cumel 9 mesiacov a momentalne sme 6 dni uplne bez a straaaasne sa tesim. Neverila som, ze to moze sposobit taku sarapatu az kym sa mi asi v 7 mesiacoch nezacala zle prisavat a travit na prsniku menej a menej casu, potrebu sania mala uspokojenu dudlom, zacala ma hryzt, natahovat bradavku a uz ma to dost bolelo...a v noci som riesila asi 120x vypadnuty cumel...takze som ju mesiac pekne krasne oducala, nechcela som ho zobrat hned, davala som jej ho stale menej a menej, posledny tyzden ho mala uz iba na zaspavanie az sa podarilo uplne...bez placu, bezbolestne, vlastne ho vobec ani nepotrebovala v podstate 🙂

annag
12. feb 2011

@zahrika

nemôžu Ti nosiť bábätko na dojčenie aspoň pár krát za deň? Ako dlho si už odlúčená od bábätka? Neviem, či vôbec niečo odsávaš alebo nie , ak chceš v dojčení pokračovať, tak by bolo fajn maličkého dokrmovať alternatívnym spôsobom - kŕmením po prste a lyžičkou či pohárikom

- bábätko sa dá rozkojiť aj od nuly, bábo sa dá dokrmovať cievkou priamo na prsníku, horšie je, ak sa odmietne vôbec prisať- to už chce potom veľkú dávku trpezlivosti - preto by bolo fajn čím skôr byť s bábätko v kontakte, však aj pre neho je stres byť týždeň bez mamičky ....žlčníky sú pomerne časté, ale zvyčajne sa to dá zariadiť tak, aby bábo bolo bez mamičky odlúčené minimálne - lebo už po cca 4 hodinách od operácie je dojčenie možné . Aj napriek liekom, ktoré užívaš, si na Slovensku ?

annag
12. feb 2011

@luculele

aspoň zhruba:
bola to pravdepodobne len zástava mliečka, prsníky sa nedostatočne vyprázdňovali, preto tie teploty a boľavé prsníky- bolo by pre Teba ideálne skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou - bábätko sa totiž neprisáva ideálne - dojčenie bolieť nesmie, dokrmuješ .... prosím, dobre si prezri ako sa má bábo prikladať, hoci aj 20 krát dookola prezri videá . Pozri i článok kedy bábo pije - aby si vedela, či a kedy máš ponúknuť i druhý prsník - toto je základ - pozorovať dojčenie - smelo dojči i každú hodinu ak bábo nespí. Vylúč cumlík, klobúčiky .

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

annag
12. feb 2011

@midsumergirl

- máš veľa mliečka, preto jej zrejme vadí tok mliečka a aj Ťa to núti ponúkať cumlík . Deti okolo 3 mesiacov sú citlivejšie na to, ako im mliečko tečie, ale môže ísť llen o to, že ide na prsník nepripravená a možno až príliš neskoro

- skús malú prikladať podobne ako v noci, keď je v polospánku, keď sa prebúdza a ešte len zíva - a až tak prebaľovať
- pokús sa i zdokonaliť prisatie na maximum - asymetrické, aby mala spodnú časť dvorca v pusinke
- pokúšaj sa i naďalej prsník ponúkať i na uspanie

- ak je malá schopná na prsníku zaspať, hoci podľa Teba jej to trvá dlhšie - tak stále nemáš až takú nadprodukciu, aby ju bolo treba nejako drasticky tlmiť - uvidíme
- ako často asi meníš prsníky (napr. pri jednom dojčení ponúkaš ten istý, alebo do 2hodín ponúkaš ten istý ... alebo?
- hnevá sa pri každom jednom dojčení cez deň?

bambusko
12. feb 2011

@annag co sa stalo s webom http://dojcenie.wordpress.com/ ? je to cele akesi necitatelne 😒

happy8051
12. feb 2011

ahojte 🙂 dnes potrebujem info pre kamosku ktora ma dietatko tak stare ako ja, o par dni starsie. ma uz ukonceny stvrty mesiac.
maly je plne kojeny. spociatku spaval po dojceni cca 5 hodin a budil sa az po polnoci na jedno kojenie, potom spinkal do rana.
cca asi tyzden uz ale potrebuje papat dvakrat niekedy az trikrat.
kamoska chce vediet, ci je to uz signal na to, ze potrebuje dokrmit... podla mna nie, ale pytam sa vas...
chcela by vediet ci bude ok, ak da malemu na vecer kasicku... ta prva kasa od Nestle, alebo nieco podobne.
ake mnozstvo by mu mohla davat ak je to teda potrebne?
a este.... toto zaujima aj mna... kolko mliecka asi vypije stvormesacne dietatko z prsnika na jedno kojenie?
dakujem

katka888
12. feb 2011

@happy8051
moja mala sa tiez budila iste obdobie menej, ine obdobie viac v noci. vobec to nemusi mat suvis s tym, zeby dieta potrebovalo prikrmovat. detom sa rezim meni, o dva mesiace moze mat ine navyky na papanie.
dieta si taha tzv predne a zadne mliecko, zadne ho viac zasiti, ale ak vypije viac predneho, bude skor hladne. moja mala obdobie, kedy cez den vydrzala 3 hod bez kojenia, potom zase obdobie, kedy chcela kazdu hodinu.

kym nebude mat 6 mesiacov ja osobne by som neodporucala a ja sama som ani neuvazovala o akejkolvek forme prikrmu, ci kasicka ci nieco obdobne....

treba si uvedomit, ze dietatko sa nerodi "hotove", ale vyvija sa a jeho traviaci trakt a vsetko s tym spojene je este len v stadiu vyvoja, tzn ze akekolvek zasahy do stravy, ktore nie su potrebne, mozu jeho organizmus ovplyvnit a do buducna ovplyvnit jeho travenie a pod.

babatko je prisposobene na materinske mliecko, tak narusat mu to len preto, ze chce papat castejsie nema vyznam. nech papa castejsie ked ma momentalne taky pocit. pokial sa dobre vyvija, pribera ako ma, rastie, vsetko je v poriadku, rpeco ho ochudobnovat o nieco co v ziadnom obchode, ako vravi moj manzel nekupime a lepsieho mliecka na svete pre dietatko niet.

ku kasickam.... vecerne papanie kasicky absolutne nezarucuje, ze babo bude spat celu noc, alebo sa bude budit menej krat.

happy8051
13. feb 2011

@katka888 dakujem 🙂 mam rovnaky nazor... chcela som si to len overit

katka888
13. feb 2011

@happy8051
mozno ti niekto napise nieco ine, no ak maly naozaj nema problemy s vahou, alebo skor rastom, lebo aj ked napr babo za nejake obdobie az tak nepriberie, ako je v tabulkach, ale podrastie, este nie je dovod na paniku s prikrmami. deti maju tendenciu to zase dohonit pri dalsom merani 😉
nech dokoncim vetu,tak ak nie je tam problem, tak skoda zatazovat telicko tak skoro prikrmami.
a odporucam po tom 6 mes zacat so zeleninkou, potom k tomu masko / ja som masko pridala tak asi mesiac po zavedeni zeleninky / a az potom ovocie. mne to viaceri odporucali, aby babo si nezvyklo na sladky " nadych" ovocia a potom by mohlo / nevravim, ze muselo, ale mohlo ú odmietat zeleninku. nevravim, ze je to tym, ale napriklad nasa bez problemov spapa spenat, co v okoli viacere mamicky maju problem detom davat . nasa spaše aj spenatove listy a nemusim ho kade tade schovavat 🙂

tak prajem prijemne stravene chvile tebe aj kamoske s vasimi detickami pri kojeni, ten cas sa uz nikdy nevrati a je to krasa 🙂

susann83
13. feb 2011

Dobre ranko prajem 🙂
Mam taku, mozno pre niekoho blbu otazku... Ako ma "smrdiet" stolica mesacneho babatka?? Lebo ta od mojho drobca smrdi hadam horsie ako dospelacka. Ale nie kyslo, ci nejak tak, len smrdi. Niekedy je zelenkava, to viem ze je z predneho mliecka.
Ako viem vlastne, kedy pije uz to zadne mliecko? Lebo niekedy napriek tomu, ze v noci dam na etapy 1 prsko, tak ma zelenkave kako. Len cez den, ked vypije "do dna" tak je horcicove. Ale v noci tolko naraz nevypije, skor menej a castejsie.
Dakujem za odpovede

zahrika
13. feb 2011

@annag ano som na Slovensku a mliecko som mu davat nemohla, lebo som bola na vseliakych infuzkach a liekoch..odstriekavam a vylievam..ale mam pocit ze zo dna na den ide mlieko dole o 50%. Odluceni sme od pondelka, uz 7.den a ja nejem ziadnu potravu uz od 8.den. Takze nic moc :(
Stale dokazemnejake mlieko vytiahnut a dnes povedali ze by ma mohli operovat uz zajtra, potom este aspon 1 den na infuzkach, takze mozno nadej je, len aby zostala trosicka mlieka aby ked pridem domov som mu dala aspon to prsko, aj ked bude najedeny zo sunaru, nech ma citi, nech vie ze som naspat, nech si cucne..
Myslis ze na mna za 10 dni zabudne? vidiet ho mozem,ale v predoperacnom stave som mala zlu psychiku a kazdy plac sposobil velke bolesti a nechcu ho sem ani pustit koli chorobam. Ja som taky tazsi pripad tu asi..

annag
13. feb 2011

@zahrika

výborne, tak by bolo ideálne skontaktovať sa s tou poradkyňou - bábo treba dokrmovať rozhodne alternatívne :

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

- pokiaľ by začali Vaši doma kŕmiť bábätko nie z fľaše, tak by šanca na opätovné prisatie bola veľká. Lebo každý deň fľašou významne znižuje možnosť opätovného prisatia.

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

ak by nebola poradkyňa v v okolí, tak sa mi ozvi do IP, nasmerujem Vás na diaľku ....drž sa 🙂

annag
13. feb 2011

@susann83

-každá mamička vníma zápach stolice rozdielne 😅, môže sa meniť v závislosti od trávenia jednotlivých zložiek, frekvencie .... . Skôr si sleduj bábätko, či je spokojné, či dobre ciká , či na prsníkoch pije, môže byť ozaj veľmi rôzna 🙂

annag
13. feb 2011

@bambusko , v akom prehliadači ?

lucinka83
13. feb 2011

@annag ako sa to riesi, ked je nadprodukcia len v jednom prsniku? Ja ho kojim viackrat za sebou z toho, kde je akurat, ale ked uz sa tam hneva, ze mu nejde mliecko, tak ho prelozim. Ten plny mu mam ponuknut len raz a potom znovu ten prazdnejsi, ci? Nevadi, ze ho nevypije do dna? ze je este stale dost naplneny? dakujem :D

annag
13. feb 2011

@happy8051

len doplním - je to OK ako ste spomínali s katkou, no dôležité je, aby tá mamička skutočne dojčila i cez deň na požiadanie, ak sa snaží dodržiavať nejaký režim, tak logicky môže bábo chcieť i v noci viac papať - čiže najmä ponúkať prsník cez deň skutočne na požiadanie (pred spaním, pomedzi hru ...namiesto cumľa, ktorý tu dookola omieľam 😅 )