Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

breslerka
19. júl 2009

Ahoj Annag, objavila som tvoju poradnu, tak by som sa aj ja chcela nieco popytat.Mam prve babo (jedno mi ale zomrelo v 30 tyzdni tehu), takze toto je vytuzene. Kedze som po predchadzajucom probleme v tehu bola na rizikovom, bola som velmi sledovana, malu dali radsej von na konci 37.tt.vaha 2600, dlzka 48 cm.Teraz ma 4 mesiace aj 10 dni, vaha 6620g, dlzka 63,5 cm, je plne kojena (aj ked na zaciatku vzhladom na cisarak boli problemy s laktaciou ale kedze som pocuvala instinkt a nie stare mamy:O), tak sa laktacia spustila pekne, zda sa ze vsetko dobehla, s kojenim som zatial nemala problemy). Moje problemy sa tykaju najviac spanku. od zaciatku to bolo velmi nespave a uplakane nervozne dieta.Po 3.mesiacoch, ako zacala viac vnimat okolie sa jej nervozita zmensila, ale spanok sa neupravil. Nevie zaspat sama, vzdy sme ju museli strasne kocikovat alebo uspavat na rukach. Nikdy sme ale nesmeli prestat v pohybe, inac sa hned prebudila.Tak je to aj doteraz. Manzel ju naucil spavat vecer v postielke...spociatku to bolo s placom, ale skor zurivym ako nestastnym, spociatku to trvalo aj 45 minut, postupne sa ten cas zmensoval, posledne tyzdne , hlavne v 4.mesiaci zaspavala vecer uplne bez placu.Teraz sa to ale meni, zacala zas straaaasne plakavat, mysleli sme ze z tych horucav, alebo z ockovania, ale uz sa nam to nezda....nechapeme to....bojime sa, aby sme aspon o toto 1 vecerne, podla mna do buducna najdolezitejsie zaspavanie v postielke neprisli. Dodavam, ze z postielky si ju v noci beriem k sebe az do rana, zda sa mi to praktickejsie....aj pre nu aj pre mna... Cez den to ale nikdy neslo, ani nejde....v postielke vie plakat aj 2 hodiny (raz sme to vyskusali, jasne, ze sme k nej chodili) a neunavila sa, uplne zufalo plakala, akoby sa bala, uplne sa vie vystresovat.....robi to aj vtedy ked ju chceme uspat tak ze ju hupeme na lopte a ked sa zda ze tvrdo spi, tak ju prelozime, ale ona sa hned zobudi.....a straaasne krici....takze neostava nam nic ine, ako ju uspavat v pohybe a pohybovat sa ale cely cas spanku.Robim to bud v kociku, resp hupanim na lopte...(takze aj 2 hod v kuse hupeme)....ja ju neudrzim na rukach, takze som si kupila ergonomicky nosic, davam ju tam do zvislej polohy a hupem. Co sa tyka noci, tak to je des...uz boli pripady...asi v 2. alebo 3.mesiaci ked prespala 1 kojenie, takze spala aj 5 hodin vkuse.teraz je to ale uplne hrozne, velmi casto sa budi..ale inak to robila vzdy....teraz sa to skracuje na 1-1,5 hod....su situacie ked ju odcucnem a zaspi..(ale ja nie) alebo, co byva horsie, ked sa prsa dozaduje a chce ho mat v puse cele spanie...prepokladam, ze je z dacoho nervozan...vzdy to bol taky nacuc, je mi jasne, ze prsom sa vzdy upokojuje. V noci aj pije aj nie, je to rozne....Takze som strasne vycerpana, lebo noci nespavam a cez den sa este nevie sama zabavit, potom placka, takze musim sa jej plne venovat...som z toho dost mrtva.Ako som pisala, vyplakanie uz nebudem skusat, instinkt mi hovori, ze nie je na to pripravena, navyse mi lekarka povedala, ked som jej toto opisala, ze to este nemam skusat, lebo sa bala vystresuje, bude sa mi pocikavat a pod....teda....chcem sa ta opytat:
1.)co si o tom myslis, kedy to asi prejde, lebo byvam uplne hotova od unavy, resp. co mi mi mohlo pomoct,
2.)Dalej sa chcem opytat, aky mas nazor na uspavanie v nosisci v zvislj polohe...ritku tam ma nizsie ako nozky, tie su pokrcene, proste je to ergonomicky nosic...ci sa jej chrbtica nemoze pokrivit.Dufam ze nie, jej sa tam velmi paci, krasne spinka pri hupani (aj ked ja som vyflusnuta potom, ale co uz mam robit).
3.)Moja dalsia otazka sa tyka toho, aky by asi malo mat rezim take 4,5-5mesacne babo...ona vie byt hore od 1,5-2,5 (3) hodin, zalezi od nalady, od toho ci je viac alebo menej nervozna (teraz zacala byt viacej, neviem ci teplom, ci zubami????co myslis????, lebo vela slini, pcha si ruky do pusy, cim si dakedy vysvetlujem aj jej budenie v noci, ale to skor vtedy, ked chce prs drzat v puse, to obi aj ked jej je teplo alebo je nervozna z dacoho ineho, tym sa ukludnuje, aspon tak si to vysvetlujem...inac si myslim, ze nevie v noci prejst do dalsieho spanku preto chce dudlat)....Robim to tak ze vstavame cca okolo 6 30 (dakedy ju v posteli umelo drzim do tej doby aspon),jeme, potom sa hrame okolo pol9-9 je uz velmi nervozna, ale snazim sa ju unavit, vsimla som si ze jej to pomaha na spanok, takze zas jeme, potom 2hod kocik alebo hupanie, okolo pol12-12 jeme, zas sa hrame, okolopol2-2 byva zas nervozna, takze jeme, zas hupanie cca 2hodiny, zas jeme okolo4-pol5...potom sa hrame az do vecera, dakedy s podvecernym spankom (cca 30 min od 18-18 30, dakedy od 17 30 do 18 00), dakedy nie.Kupeme o pol8-8, potom jeme, spinkat davame okolopol9-9. Mala uz aj dni, ked vydrzala byt v dobrej nalade 2,5 hod, dokonca vecer aj 3,5 bez podvecerneho spankuinokedy uz po pol hodke az hodke zacala byt nervozna a bola taka az do konca bdenia, co je trapenie.Citala som nazor, ze babo ma byt vecer dlhsie hore (3-4hod), aby zaspalo na noc, ale aj to ze ked je moc unavene tak nevie od unavy zaspat.......tak sa chcem spytat, ako ldho asi ma byt 4?5-5mes. babo hore pocas bdenia, ako dlho pred vecernym spankom, ci sa mam snazit o podvecerny spanok, alebo ju radsej drzat hore???
4.)Preco sa tak zrazu pokazilo to vecerne zaspavanie, ked sa to praveze zlepsovalo a zaspaval z v pohode bez placu a zrazu akato nervozita a zufalstvo??
5.) nevadi ze ju cez den kojim prakticky kazde 2 hodiny?a cez den aj kazdu 1,5 hod???nie je to moc?Ale zda sa mi od veci dodrziavat dajake 3 hod.....kojim ju pred kazdym spankom a po kazdom spanku
6.)cim to je ze uz sa zacala lepsie hrajkat aj sama,stale chce byt len na brusku, sama sa prevrati....ale dakedy (v poslednom case casto)strasne znervoznie, nic ju akoby nebavi...potom ju nosim na rukach a bojim sa toho, aby si na to nezvykla...vraj si deti na to rychlo zvyknu a potom sa chcu len nosit na rukach, co si tiez nemyslim ze je ok, ved babo sa musi motoricky rozvijat a to sa neda na rukach, nie?a preco ju nic nebavi dakedy ked uz si vedela pekne dat hracku k sebe, alebo bola happy, ked som jej hocico podavala do ruciciek...
7.) ako zabavat taketo babo, aby nebolo nervozne?
8.) na brusko sa pretaca len doprava-suverenne....do lava sa dava nabok iba, pretoci sa len s pomocou...co s tym?Je to problem?
Neviem ci som to vsetko dost jasne napisala, je toho vela, ale budem hrozne rada ak mi pomozes, fakt som vycerpana dakedy ale chcem vsetko zvladnut a nedavat na rady starych mam, ze rpoblem je v slabom mlieku a pod....

breslerka
19. júl 2009

dodatok.....skusala som ju cez den uspavat ako v noci..teda lahnem si s nou, dam jej prsnik, ona zaspim.Prsnik vyberiem...v noci sa vacisnou pomrvi a zaspi aspon na tu 1-1,5 hod.....ale cez den sa bud hned prebudi a chce prs v puse, alebo ked aj zaspi je to presne 20 minut...potom sa preberie a vie zaspat bud len s prsom v puse (co som ale prestala robit, lebo jednak to bolo narocne lezat 2hod nepohnute, jednak ma boleli bradavky a jednak sa mi zdalo ze si to tak casteksie ziadala v noci, co bolo horsie) alebo sa musime presunut do nosica a huapt....preco je to tak?...podotykam ze som sa snazila izbu zatemnit a vytvorit akoze nocne podmienky...ale nepomaha....aj ked je unavena a zaspi po kojeni na rukach, strhne sa po 20min ale uz nezaspi...zjavne jej to ale nestaci, lebo ked ju dam do nosica a hupem, spi este dalsiu 1,5 hod....resp dovtedy kym kyvem.....

annag
19. júl 2009

breslerka, odpoviem zajtra, musím si to dobre prečítať, ešte sa spýtam -aj štikúta často? grcká niekedy, máva koliky? prsníky sa veľmi nalievajú, mliečko samé vyteká niekedy? na prsníkoch papá od začiatku spokojne, alebo sa prisáva hltavo?

breslerka
20. júl 2009

Ahoj annaq, ked bola mladsia mala palenie zahy.teraz to ustupilo, nikdy negrckala vyslovene, sem-tam daco vygrcla, ale to mi pripadalo skor tak, akoby to bol zbytok, lebo sa to stavalo rano, este aj stava...v noci ju mam pri sebe, nedavam ju grgat....potom aj stikuta po noci. prisava sa normalne, nie hltavo....mliecko mi casto vyteka aj same, ale prsniky nie su uz nikdy vyslovene tvrde...dakedy, ked zasne tahat z 1 prsa, zacne tiect aj druhe...a ona ked taha, tak ked sa odtiahne nahodou, tak to dakedy aj strieka.papa pokojne a rada.Koliky mavala ako malimka, teraz uz nie, travenie je ok

annag
20. júl 2009

breslerka - práve preto som sa pýtala - ak jej vyhovuje vertikálna poloha, cmúľa palčeky alebo pocuckáva, hrá tam rolu trošku i pálenie záhy. Pocuckávaním si vytvára sliny a to jej pomáha záhu spláchnuť. Robíš to veľmi správne, no ak už nevládzeš - skús jej dať na pár dní Gastrotuss.

zatiaľ len v krátkosti
i - nosiť ju môžeš v nosiči dlho, nemaj strach
- spinkať má také bábo tak do cca 2 hodín, niekedy aj skôr - myslím, že to mrnkanie je z únavy - na jej nálade sa odráža únava - pokiaľ zle spí v noci, málo cez deň, je unavená, bez nálady a nič ju nebaví .... deti dnu spávajú vo všeobecnosti oveľa horšie, o postieľke ani nehovorím . Skús ju ak dobre spinká v kočíku, kočíkovať aj 3-4 krát denne - tým si ľahšie vytvorí režim a bude lepšie spinkať ja v noci.

breslerka
20. júl 2009

este som chcela povedat, ze ked mala tu zahu davali sme gastrotuss ale presli sme na homeopatikum gastrocynesine, lebo gastrotuss ju zapekal.Homeopatikum pomohlo.lteraz jej uz nedavam.jej sa ta zaha prejavovala tak, ze chrcala, ako sa jej to mliecko vracalo, preglgala, a na to sa budila,hlavne nad ranom, lebo to som ju nedavala grgat resp v kociku sa po hodine budievala s velkym placom..ale to mala aj kolikuPolozili sme postielku aj moju postel.Teraz ale uz take priznaky nema, preto si myslim, ze zahu uz nema. Myslim, ze nejde o to, ze preto je rada v zvislej polohe.je rada, ze ju hupeme cely cas, len ja som si kupila ten nosic, lebo som ju nevladala hupat na rukach, bolieva ma cgrbat.Ona je takisto spokojna aj ked ju hupe manzel a to ju ma narukach vodorovne

macikjm
20. júl 2009

breslerka...drzte sa...mas moj obdiv, ze to aj ked s unavou zvladas...malicka sa polepsi...prajem ti pevne nervy...a krasne, ze si ju neprestala kojit aj naprieki tazkosiam...si super mama... 😉

breslerka
20. júl 2009

Dakujem macikjm:O), ja som dost tvrda povaha, nezvyknem sa stazovat, som z tatier, aj ked teraz zijem v BA, ale dakedy je toho moc, fakt...

zuzi118
20. júl 2009

Ahoj annag. Chcela by som Ta poprosit o pomoc. Prepac ak sa trosku rozpisem, ale chcem aby si bola co najviac v obraze:

Maly sa narodil koncom marca (3500g), vobec sa nevedel koli mojim plochym bradavkam prisat, navyse sa napil plodovej vody a z toho stale vracal. Po 2 dnoch bol uz totalne dehydrovany, necikal a iba sipel tak som suhlasila, aby mu dali UM z flasky (skusali sme aj striekacku, ale vobec z nej nechel pit). Potom som si odstriekavala a uz dostaval MM, ale z stale z flasky. POotupne pomocou klobucikou som ho naucila sat aj z prsnika. Asi po 2 tyzdnoch sa vedel prisat aj bez klobucika. Koli stresu co sme zazili v porodnici som sa bala aby znova nebol dehydrovany a tak som mu vzdy vecer dala odstriekane mliecko z flase. Vazime ho raz za tyzden a vzdy pribral asi 250-300g. Postupne som sa upokojila a zacala som mu davat iba z prsa (je to aj pohodlnejsie) a flasku uz mal len ked som nebola doma.

A teraz ten moj problem: Spomalilo sa nam priberanie, dokonca za posledny tyzden schudol.

V 13t vazil 6455g, v 14t 6650g, v 15t 6740g, v 16t 6760g, v 17t 6610g

Cca pred tyzdnom sme mali laktacnu krizu. Znova som oprasila odsavacku, zostali sme s malym v posteli a striedavo cuckal a ja som odsavala. Mliecko sa opat zacalo tvorit. Teraz vytaham z jedneho prsnika od 60-100ml (zalezi kedy pocas dna odsavam). Malemu vzdy ponukam jedno aj druhe prso, niekedy potaha niekedy nie. Pocikanych plienok ma 6-7, kaka 2-3x denne. Papa kazde 2-3 hodiny, ale orientujem sa skor podla hodiniek, lebo on uz ani nezvykne plakat, ze je hladny, len ked ho prilozim tak zacne sat ako divy. Kebyze cakam na plac, tak vydrzi nejest aj 4 hodiny. V noci sa nam inervaly naopak skratili z 2-3 hodin na 1 a menej - 2 hodiny, co je pre mna neunosne, lebo potom som strasne unavena, kojenie mi vyslovene vadi lebo ma budi a musim si skriabat nohu, alebo stiskat plachtu, aby som ho vobec nakojila. Navyse mi na prse zaspava a ja nemam trpezlivost ani silu ho budit, aby sa najedol poriadne. Grckal vzdy viac ako ine deti, ale lekarka mi povedala, ze je to normalne a pokial pribera tak sa tym nemam trapit. Teraz mam pocit, ze grcka trosku viac. Obcas vygrcne riadne vela (minule mi ogracal saty a na sukni som mala doslova jazierko) inokedy len taky fliacik.

Inak je usmievavy, vela "rozprava", toci sa z chrbatika na brusko, hra sa z hrackami...

Prosim Ta porad mi co mam robit, aby opat zacal priberat.

cikyta
20. júl 2009

Annag.Chcem sa spýtať.Nám pomáhal velmi gastrotus na reflux.Ale dávali sme ho len raz za den.Aj to len večer a tak 1 malu lyžičku.
Chcem sa opýtať,či to môžem dať aj viac krát za den.Bojím sa viac krát.
Zdalo sa,že je pokoj a prd.Pred 3 dnami sa nám ten reflux vrátil.Tak dávame znovu gastrotus.
Dakujem 🙂

mrskalesana
20. júl 2009

Mila Annag, chcem ta poprosit o radu. Mam doma dvojmesacne babatko a uz treti krat zapal v prsiach. Som uz z toho zufala a rozmyslam nad ukoncenim kojenia. Tie bolesti su proste hrozne ☹ a teploty vysoke, nie som schopna sa v tychto stavoch starat o babatko. Ked si predstavim, ze dalsie mesiace sa to bude vracat znova a znova je mi do placu. V com robim chybu ked sa mi zapal opakuje?

hathor1231
20. júl 2009

ahoj annag,
vraj ti mam skusit napisat. potrebovala by som poradit ohladom mojej tyzdnovej dcerky...
uz v nemocnicy mavala koliky,ale nikdy nie take silne. teraz druhy den je to hroza. skusam jej davat inflacol kvapky. vcera,ked jej to preslo som jej ich nedala a dneska mi cele doobedie preplakala a ja s nou. memala hovienko uz od 3rano a to mi vacsinou kaka vzdy po jedle alebo po druhom krmeni... skusala som jej pomasirovat brusko, robili sme lietadielka, obklady, znama mi poradila dat jej prevarenu vodu (max 20ml) a ona stale nic. len placka,ked ma silu a tlaci. vyslo z nej len niekolko prdikov a ziadne hovienko... 😒
davala som jej aj teraz infacol a ja som si uvarila zaprazanu polievku s feniklom,mrkvou a vajickom. vraj su dobre aj na mliecko. to je dalsi prblem, prikrmujem ju 😒 prosto jej moje mliecko nestaci aj ked ho mam vela. spapa 60-90ml a je hladnucka. moja PA mi zakazala davat jej viac ako 90ml 😒 ked jej dam sunar, staci jej tych 60ml uplne vpohode... zacinam rozmyslat,ze ma intoleranciu laktozy ako ja. a neviem,ci je lepsie vynechat moje materske mliecko alebo sunar...
porad,prosim ta.

annag
20. júl 2009

hathor, musím posúdiť celé kŕmenie - napíšem Ti do IP 🙂

annag
20. júl 2009

mrskalesana - tiež musím posúdiť celé dojčenie - určite ho bude treba trošku upraviť - pretože zápaky vznikajú preto, lebo sa prsníky nedostatočne vyprázdňujú, dačo vymyslíme, aby si sa netrápila a dojčenie si si užívala 🙂

annag
20. júl 2009

cikyta - môžeš ho dať aj viackrát , prsníky sa viac nalievajú teraz? papá spokojne na prsníkoch?

jarus1
20. júl 2009

ahoj annag...prosím potrebujem radu...už asi 3 týždne dávam dcérke na obed zeleniku a večer nemliečnu kašu. Bolo to z dôvodu, že už večer som nemala takmer žiadne mllieko. A posledné tri dni dávame aj ovocie. Dopoludnia kojíme, ale už to nie je ono. Cucká iba krátko a slabo, na obed zeleninka + kojenie, popoludní ovocie + kojenie ak chce, ale sú to naozaj iba krátke cuckania, no a večer kaša, ale skúsila som si odstriekať a namiesto vody som dala MM. Večer som dokázala odstriekať 60ml. Jasné, že by jej to nestačilo. Tak zarobím kašu z časti MM a z časti vody. Myslíš, že je MM už na ústupe? A mám pocit, že svoju mliečnu dennú dávku ani náhodou nedosahuje, neviem to však zmerať, kedže fľašku nepoužívame

annag
20. júl 2009

zuzi118

.napíš mi ešte prosím:

- tých 60-100 ml odsaješ medzi dojčením či po dojčení? koľko odsaješ asi za 24 hodín?
- ako sa prejavila tá laktačná kríza - podľa čoho si to spoznala? pred krízou pil len z jedného prsníka či oboch? intervaly mal iné než teraz?
- keď sa malý teraz prisaje na prsník, mliečko sa spustí rýchlo, alebo až po istom čase?
- keď sa prisaje a spustí si mliečko, začne intenzívne piť (teda brada mu klesá hlboko dolu, vznikne krátka pauza, vráti sa späť a počuješ i vidíš, že preglgne) - ako dlho takto na jednom prsníku intezívne pije
- keď papá tak hltavo, mliečko mu vyteká z pusinky, musí si odkašľať alebo odgrnúť ...
- mávaš niekedy pocit preplnených prsníkov? musíš napr. nosiť prsné vložky?
- ako vyzerá stolica ?
- dojčenie Ťa bolí ? máš na bradavkách trhlinky, pália, svrbia, štípu ...?

annag
20. júl 2009

jarus, môže ho byť o čosi menej -dosť rýchlo si prešla na príkrmy - tým sa vždy začne tvoriť menej mliečka. Ale nič nie je stratené - skús jej ponúkať zakaždým obidva prsníky a častejšie. Pomohlo by najmä nočné dojčenie. Ak to nemáš kam vsunúť, tak pár dní by bolo treba častejšie odsávať a potom dlhodobo odsávať aspoň 1- 2 x denne. Bábo s amá dojčiť aspoň rok, priskoro by sa odstavila.

cikyta
20. júl 2009

Dakujem Annag.
No už sa začínaju lepšie nalievať prsníky po tom mojom (nešťastnom) menzese,pri ktorom som si myslela,že prídem o mliečko.Dá sa povedať,že malá je spokojná a papá pekne.
Len začala občas vela grckať,alebo sa jedovať na prsníku.Vtedy ju musím vziať na ruky,utíšiť a bud grgne,alebo jej dám ten gastrotus a ukludní sa.A najskôr po hodinke jej dám papať znova-už v klude,bez jedovania.Vidím,ako ju napína,preglga,hádže xichtíky odporu,čká sa jej a hlavne jej to nedovolí často spinkať.Tieto stavy poznám.Mala to,ked sme prišli z nemocnice domov a vidím,že má vrátený reflux.Vtedy nám to potvrdilo aj sono v nemocnici.
Pred dvoma dnami nám už došiel probiotický prášok,tak sa tieto stavy dosť stupnovali.Dnes som jej kupila konečne dalšie probiotiká , tak uvidím,či sa nám to všetko zase zmierni a už nebudem musieť "fičať" na gastrotuse a hlavne bude reflux zase preč.(Dufam.A už nastálo!) 😠

zuzi118
20. júl 2009

- odsavam iba ak vypije len jedno prso a druhe nechce - teda po dojceni. Alebo vecer, kedy dostane zo zasoby a teda miesto dojcenia. Ked odsavam po dojceni z obidvoch prs, tak to vytiahnem max 10-20. Cize za cely den sa to nazbiera od 150-200ml.
- krizu som spoznala tak, ze sa mi maly odtrhal s placom od prsa a ked som si stlacila dvorec iba slabo vytieklo, nie vystreklo. Pri pokuse odsat si mliecko som nevysala alebo nic, alebo len 20-30ml. Dovtedy pil kazde tri hodiny, v noci potiahol najprv 4-5 a potom znova kazde 3. Ako su horucavy zacal vyzadovat castejsie kojenie kazde 2-3 hodiny. V noci 4 a opat kazde 2-3. Poslednych par tyzdnov ako sa zacal pretacat, prestal si pocas dna narokovat na jedlo, iba obcas zaplakal, ze je hladny, tak som sa zacala riadit hodinkami. Najprv sme davali obe prsia, ale ked som zacala kojit kazde 2 hodiny davala som uz len jeden. V tom aj vidim chybu co som spravila. Myslela som si ze jemu to staci ked uz neplace, ale on je strasne zvedavy a akonahle sa co len trosku zasyti, tak uz potom si chce zase obzerat svet.
- intenzivne pije takych 8-15 minut. Zo zaciatku ked sme zacinali s kojenim, tak papal na jednom prse aj pol hodinu. On je taky labuznik, obcas sa zasekne a nic a ked ho trosku posteklim pod bradickou znova sa roztaha.
-nikedy mu mliecko vyteci z pusinky, ale to skor na konci. Obcas sa zakucka. Niekedy dam odgrgnut a pokracuje dalej, inokedy uz viac nechce.
- prsniky mam uz asi 2 mesiace mekke, vlozky som nikdy pozuzivat nemusela, hoci zo zaciatku mi mliecko v noci pri kojeni vytekalo.
- stolicu ma tmavo-oranzovu, nie uplne vodovu, ale taku hustejsiu
- dojcenie ma neboli, nemam ziadne ranky ani nic podobne... Iba v noci ked ma prebudi z hlbokeho spanku, tak mi vyslovene vadi ako mi zuzle bradavky, nie je to bolest, len ma to vythava zo spanku, co ma za nasledok ze som potom nervozna a neviem sa dockat, kedy ho uz nakrmim a mozme pokracovat v spani. Ale toto sa mi stava len ked kratko spim a on ma zobudi. Ked boli tie 2-3 hodinove intervaly tak mi kojenie nevadilo.

Dakuejm!

cikyta
20. júl 2009

Napríklad dnes mi urobila malá taku vec,že celé doobeda mi prerevala.A to nepomohlo nič ☹ .Gastrotus som jej doobeda ešte nechcela dať.
Išli sme do lekárne.Kupili probiotiká.Doma som jej dala na obed a malá mi zaspala o pol 1.Pred pol 6 som to už nemohla vydržať a nasilu zobudila,nech už papá a nech tolko nespí(Ved čo to bude večer? 🙄 )
Ale musím zaklopať...O pol 10 zaspala a spinká stále a dobre 🙂
Takže hádam bude naše "čaro" aj v tých probiotikách. 😉

zoeno.1
20. júl 2009

ahoj anag,mali sme pokazeni PC,tak az teraz ti mozem napisat,ze dakujem za odpoved! 😵 najblizsie si dam vino az ked mala uz nebude papat MM 😀 😅

annag
20. júl 2009

breslerka

sú deti, ktoré nosenie a tulkanie sa príliš nepotrebujú a sú deti, ktoré bez toho nebudú. Tvoja maličká patrí medzi detičky, ktoré sa potrebujú veľa mojkať. Umožňuješ jej to , je to veľmi správne Tiež nie som zástanca vyplakania.

- večer to podľa mňa robíš veľmi správne. Tiež to tak robím, aj pri starších som to robila. Spinkať išli po dojčení do postieľky, niekedy tam vydržali dlhšie, inokedy kratšie, no vždy tam išli. A potom som si ich brala k sebe do postele. No ja som to robila tak, že do postieľky išli ešte v polospánku - keď vdeli, že tam idú, ale nedokázali protestovať. Ak sa potom bábo preberie, nezľakne sa, kde je a spí ďalej. Ak zaspí tvrdo na prsíčku a potom sa preberie, logicky sa zľakne, kde je a začne plakať. Bude dobré, ak sa budete takto pokúšať stále maličkú zaspávať. Deti potrebujú mať v hlávke poriadok, pravidlá - ak každý večer bábo zaspáva v postieľke, treba sa o to vždy pokúsiť, hoci v nej bude spinkať len 10 minút , postupne z toho bude hodiny či viac. AK však bude jeden deň v postieľke, druhý nie, bude ho to mýliť.

- Deti sa okolo 5-6 mesiaca začínajú veľmi často v noci budiť - je to fyziologický jav, ktorým si prejde každé bábo, trvá tak do cca 9 mesiacov. Niektoré deti ho prežijú veľmi ľahko, iné sa vytrápia a mamičky s nimi. Deti mávajú plytký spánok, preberú sa a nedokážu samé zaspinkať. Vyhľadávajú napr. prsník, lebo okrem iného dojčenie aj uspáva. Deti nedojčené musia mamičky napr. nosiť. Niekedy aj dojčeným deťom prsíčko nepomôže a nezaspia - tiež sme si tým prešli pri synovi a bolo to náročné , odnieslo si to i naše auto vďaka mojej únave 😅 . Preto sme sa teraz zabezpečili už vopred - nad manželskú posteľ pribudla látková hojdačka - takto uspávali niekedy deti aj naše staré mamy - v skanzenoch, múzeách často vidno nad posteľou zavesenú plachtu, ktorá slúžila na hojdanie bábetka, tak ma to inšpirovalo 😅 . - a fakt to fuguje, i keď naša malá Anna je zatiaľ veľmi dobré bábo a málokedy v noci vyvádza . Skrátka, je to ťažké obdobie, ale nič iné než nejako ho vydržať sa nedá, určite sa v tejto chvíli takto cítia milióny mamičiek po celom svete, ktorých deťúrence nespia. Niekedy pomáha spať v inej miestnosti - ale to skôr pri starších deťoch - pretože ich rušia rodičia ako dýchajú, prevracajú sa ... No ak nechceš amličkú nechať vyplakať a riešiť to drasticky, treba ešte vydržať, určite sa to zlepší.

- z mojich skúseností platí pravidlo - ako spí bábo cez deň, tak spí i v noci. Ak má nedostatok kvalitného spánku cez deň, bude nepokojné i v noci. AKo som už spomínala, veľa detí dokáže spať iba vonku v kočíku - takto spali aj moji starší, nikdy ako bábetká nespali dnu. A najmladšia spí dnu - pritom boli rovnako vychovávaní - každé bábo je iné. Prvé mesiace musel byť kočík v pohybe, ale radšej kočíkovať ako počúvať uplakané bábo doma. Okolo pol roka-roka už spali aj v odparkovanom kočíku , na balkóne, terase a život sa stal krajším. Preto ozaj odporúčam, veľa kočíkovania. V kočíku bábo zaspáva - to znamená , že sa učí zaspať bez toho, aby do neho išlo spať v hlbokom spánku . Je to výborný tréning, ktorý mu dopomôže neskôr spinkať aj doma v postieľke.

- bábo potrebuje do tých cca 2 hodín zaspinkať, ak sa tento čas prešvihne, je večer také unavené, že v pokoji nedokáže rýchlo zaspať . Večer potrebuje bábo minimum aktivít, podnetov, aby nebolo rozrušené. Osobne som ukladala takéto malé bábetká spinkať už okolo 18.00, ba aj skôr - takto prespali najhorší večerný nepokoj. Rozhodne ju kúp v čase, keď nie je veľmi unavená, ani vyhladnutá.

- teda maličká by pokojne mohla mať aj viac než 2 denné spánky - mohla by spinkať ešte pokojne aj 3-4 krát do dňa - zhruba každé dve hodiny ... moja malá má teraz 8 mesiacov a spinká stále 3 krát do dňa, teraz už spinká okolo 19.30 a spí do rána do cca 6.00 . nie som zástanca zrušiť podvečerný spánok a držať bábo hore 3-4 hodiny, i keď možno sú deti, ktorým to vyhovuje, mne sa to neosvedčilo.

- môžeš ju dojčiť aj každú hodinu či častejšie ak bude chcieť - teraz je leto, niekedy si deti potrebujú len cucnúť aby neboli smädné - treba im to umožniť. AK by však pila veľmi často, ponúkni jej zakaždým ten istý prsník, aby ho dobre vytiahla a nebola na prednom mliečku - teda platí pravidlo, že do cca 2 hodín ten istý prsník (u vás možno do 1.5 hodiny)

- ak sa hrá a je mrzutá - buď nie je naspatá,alebo sa nudí - takéto bábo potrebuje meniť hru pomerne často, málokedy ho čosi zaujme na viac než 5-10 minút. Zmena pre neho je aj zmena prostredia - teda ísť von, stačí vysypať smeti, zmeniť izbu, druh činnosti - aj preto sa deti radi nosia - stále sa im čosi mení, môžu pozorovať svet , pre nich je hra každá domáca práca mamičky . no treba vždy dať pozor na to, či už nie je unavená , teraz je leto a horúco - bežne deti osprchujem (okúpem) aj viackrát za deň - jednak ich to baví, jednak ich to osvieži - cítia sa podobne ako my dospelí. Pri druhom bábetku to už asi nebudeš toľko riešiť 😅 , ozaj je veľký rozdiel jedno dieťa a viac. Jedno dieťa sa skrátka nudí, je neskutočný rozdiel, ako sa dokáže zabaviť v spoločnosti iných detí a ako s dospelým. Pritom takéto malé bábo sa väčšinou hrá iba samé - no ak vidí, že sa hrajú iné deti, hrá sa aj ono - nemusí sa hrať s nimi, iba pri nich. Fakt si myslím, že mať jedno dieťa je veľmi náročné pre mamičku 😀

- cmúľanie palčekov - môže to byť únava, záha (to , čo si opisovala už bol normálny reflux - teda návrat obsahu žalúdka do pažeráka, ak páli záha, nemusíš počuť vôbec nič - preto ju môže mať i teraz), nervozita

- pretáčanie - každý z nás preferuje viac jednu stranu pred druhou - preto sme ľaváci a praváci. Takže je normálne, ak sa začala skôr pretáčať len na jednu stranu a treba jej dať čas, kým sa začne pretáčať aj na druhú -je sledovaná v poradni, pokiaľ tam nie je viditeľná preferencia , resp. oslabenie jednej polovice tela, tak by som si vôbec ťažkú hlavu nerobila.

- moc som Ti určite nepomohla, ale si ozaj statočná mamička , ktorá robí pre svoje bábo maximum a raz sa Ti to všetko vráti 🙂 . Problém u Vás vznikol skôr - ak mala maličká tráviace problémy - pravdepodobne to bolo spôsobené aj silným tokom mliečka, ak mávala koliky ... tak, si vyžadovala veľa pozornosti a už jej to zostalo. Je dobré začať bábo nosiť čím skôr - ak si zvykne na nosenie, na to, že mamička je pri ňom , samé začne vyhľadávať skôr priestor , samé bude chcieť tráviť veľa času lozením a objavovaním okolia. Nosené deti bývajú nebojácne, veľmi zvedavé a pohyblivé , hoci sa traduje opak. Ak si maličká zafixuje, že môže byť nosená kedykoľvek a koľkokoľvek, že nebude musieť o nosenie "bojovať", že mamička ju nosí rada - tak sama začne z nosiča "vyliezať" . Ale každé dieťa, ktoré objavilo načo sú rúčky a nôžky sa nosiť často nebude, nemaj strach, určite ju o pár mesiacov budeš naháňať po celom byte. 🙂

tanjaja12
20. júl 2009

Ahoj annag. Uz som tu dlhsiu dobu nebola, odkladala som to stale, viem kolko mamiciek ti pise, ale ak by si si nasla cas, tak by som bola rada ak by si mi poradila, alebo aspon odkazala niekam, kde sa o tom pise. Ja som si to aj dala vyhladavat, ale vyslo toho velaaa a vsetko citat nestiham. Uz som sem parkrat pisala. Mala som problemy so spustanim mliecka, nejako sme to s malou prekonali a kojime este stale. Zda sa mi, ze mala je uz trpezlivejsia a ak chce tak si to mliecko jednoducho vytiahne, nech to trva co to trva. Stale je to niekedy dost dlho...Ale co uz, dufam, ze to tak ostane. Chcela by som vsak vediet, ake by mali byt intervaly medzi jedenim, ci uz prikrm, alebo dojcenie. Nechcem, aby bola hladna,alebo smadna, ale tiez nech ju neboli brusko, ked sa stretne nenatravene s natravenym.Nas priblizny rezim:
Rano vstavame okolo 7.30. Vtedy ju este nakojim, potom ked sa dostanem z postele tak idem ranajkovat okolo 8.30 aj ja a ona chce tiez nieco jest, tak jej davam chlebik s niecim, maslo, lucina alebo len suchy teraz ma strasne rada rajciny, ani chlebik by nejedla, keby som jej nedala do pusy, len rajcinu. 🙂 .Nezje toho vacsinou vela.
Potom medzi 10.00-10.30. som zaradila desiatu- ovocie. Niekedy zje 100g, niekedy aj viac. Potom ide spinkat okolo 11.00 a pred tym sa este nadojci. Ked sa zobudi, tak mame okolo 12.hod masovozeleninovy prikrm, to tiez ako kedy, ale uz nedojcim potom, ani ked nezje svoju obvyklu davku, je vacsinou spokojna, tak si vravim, ze asi nema chut...
Potom je to individualne, ale niekedy sa nadojci okolo 14.00 este, alebo 15.00.A papa aj rozok. Potom ide spat. Tiez ked sa zobudi tak niekedy medzi 17.00 a 18.00 sa nadojci.Ak sme doma, tek jej poniknem nejake ovocie, teraz je toho vela naporudzi... Chodime s kocikom do zahrady, ktora je dost od ruky, takze mi najviac vyhovuje, ked ju len nakojim a pripadne si da nejaku piskotu, alebo detske susienky.
Medzi 18.30 . 19.00 jej davam mliecnu kasu alebo jogurt s nejakym pecivom. Potom medzi 20.30 a 21.00 sa pred spanim este dojcime. V noci je vsak niekedy velmi casto hore, aj za 1,5 hodiny, niekedy sa mi ju podari znovu uspat bez dojcenia ale vacsinou je pre mna najistejsie jej dat cucnut a dalej zaspi. Co robit aby mi lepsie v noci spala? Citala som, ze treba aby viac papala a pila v noci, ale ja jej stale nieco ponukam, ale zda sa mi, ze ona viac nechce. Aj vodicku mi uz celkom pije, vidim, ze ak je smadna tak pekne sa napije. Tak neviem, ak si najdes cas budem vdacna... Uf tusim to bude dlhy prispevok... 😒

annag
20. júl 2009

zuzi 118 -

- v prvom rade, je fajn,ak v čase krízy odsávaš, ale nikdy či už vlastným alebo UM nedokrmuj - ak prsníky stoja, laktácia sa znižuje, teda celá Tvoja drina vychádza navnivoč. Okrem toho si koleduješ o zápal. Takisto riskuješ, že začne raz odmieatť prsníky úplne - fľaša sa niekedy negatívne prejaví až o niekoľko týždňov (mesaicov). Okrem toho, pri fľaši si fixuje veľmi nesprávny návyk - zabúda otvárať do široka pusu - a to je pri dojčení veľmi dôležité - ak otvorí veľkú pusu, vezme si do nej veľkú časť dvorca, dostane sa ľahko a rýchlo k mliečku. Ak bábo otvára malú pusu, lebo si vypestuje nesprávny návyk, tak si vezme malú časť dvorca a je hladné, mliečko sa stráca. ... Bola by to veľká a zbytočná škoda pokaziť si dojčenie, keď si ho tak vydrela.

- zatiaľ pkračuje ako si začala - no začni ponúkať prsníky cez deň ešte častejšie - a ak dopije jeden, ponúkni i druhý - rozhodovanie treba nechať na bábetku či ho bude chcieť alebo nie. DObre si to postrehla, ak nemá čas papať cez deň, doháňa to v noci a ešte aj menej priberá. Ak sa nevie cez deň sústrediť, pomôž mu - dojči ho sama, napr. v spálni, po ležiačky, aby sa nerozptyľoval. Niekedy pomáha prehodiť cez bábo plienku, nikedy naopak , dojčenie v pohybe - skrátka, treba skúšať tak, aby sa vždy na papanie sústredil.

- maličký by sa nemal na prsník vrhať - potom si vyvoláva grckanie, takže preto sa potrebuje dojčiť častejšie (možno aj každú 1-2 hodiny - uvidíš, ako bude ochotný) , aby nebol vyhladnutý a pekne a spokojne papal od začiatku - ak bude ešte viac papať cez deň, tak by mohol papať menej často v noci - i keď časté budenie nemusí byť len pre hlad, môžu to byť zúbky,teplo, môže to byť len normálne obdobie, kedy sa deti často v noci budia - ak poriadne nepapá a zaspáva - nebude problém v hlade

- ak ho budeš takto intenzívnejšie dojčiť, tak začne opäť na váhe priberať a do týždňa by mal mať pekný prírastok.

annag
20. júl 2009

tanjaja - ale odpoveď nebude dlhá - nerobíš nič zlé, Tvoje obavy, že sa stretne nestrávený obsah s MM sú neopodsatnené. Bábo si môže príkrm zapíjať dojčením - kedykoľvek a koľkokoľvek, bruško ju z toho bolieť nebude. MM je výborné na uhasenie smädu a keďže je leto a horúco, smelo môžeš prsník dať aj častejšie. To isté aj v noci - zbytočne sa trápiš a aj ju, ak jej nedáš cucnúť z prsíčka. Často sa tu spomína, že dojčenie je len obyčajné kŕmenie. Nie je to pravda. Dojčenie uhasí smäd, uspáva, rieši boliestky, zaháňa pocit samoty, strachu .... takže ani nemusíš riešiť, prečo je nepokojná ,ak prsíčko pomôže, je to v poriadku. Malá je ešte predsa len bábetko a potrebuje dojčenie a mamičku. Pokiaľ ju v noci príčko uspí - využívaj to a nerieš, ako by mala prespať celú noc či v dlhších intervaloch - čím viac si to praješ, tým menšia pravdepodobnosť je, že sa to splní 😀 Po roku sa to pozvoľna začne s najväčšou pravdepodobnosťou zlepšovať. Môžeš to riešiť - podľa tej knihy, čo tu koluje, no nemyslím si, že je to najsprávnejší spôsob, ako naučiť bábo spať. Bábo sa naučí spať súvisle i samé - keď k tomu dospeje, presne tak, ako sa naučí chodiť či rozprávať.

annag
20. júl 2009

cikyta - preto sa pýtam - ako jej mliečko tečie - či len nereaguje na tok mliečka a či jej to nevadí - ak je prsník viac naliaty a nevie si poradiť s tokom mliečka, môže sa nahltať veľa vzduchu a má reflux. A kaká ako a kedy?

dadka.
21. júl 2009

Ahoj Annag, chcem Ta poprosit o radu. Mám 7 týždňovu dcérku a posledné dva dni nastala zmena pri nasom papaní. Dcérka papá len umelé mliečko. Doteraz vždy počas papania sme si museli odgrgnut aspon raz, a papali sme dalej.Takto to fungovalo bez problémov. Teraz však spapa najprv cca 40 ml mliečka, chce si odgrgnut, ale nedá sa jej a velmi place (place naozaj velmi, az je cerveno-filaová), nakoniec si odgrgne (niekedy nestaci raz, ale musi si odgrgnut viackrat,medzitym vsak stale place) a ked si odgrgne tak papame dalej zvysok mliecka.Samozrejme ked dopapa svoju dávku (120ml) tak cakame opat na odgrgnutie. Nezvykne grckat mliecko pri odgrgnutí. Preco ten plac? Nieco ju pravdepodobne boli? Brusko? Alebo je to ten reflux?Ďakujem za odpoved.

breslerka
21. júl 2009

dakujem anag za podporu, som z toho jelen, lebo pozri, co mi odpisala 1 lekarka z netu (uz druha, pisala som aj dalsiemu lekarovi a ten odpisal cosi podobne...):Odpověď MUDr. Nadi Kočnarové:

V prvom rade by som sa chcela spytat, ci dieta dobre prospieva a je neurologicky v poriadku. Ak ano, tak dobre s Vami cvici. A nehnevajte sa na mna, ale ma len 4. mesiace, co si na Vas vymysli v puberte? Mozno sa Vam to zda strasne daleko , ale zacina to tu. Ved aj Vy potrebujete oddych a najma preto, aby ste sa dcerke mohli naplno venovat. Ved potrebuje oddychnutu maminu a nie unavenu a ospalu. Ako vidite manzel naucil dcerku spavat, to iste plati aj cez den. Musite len vydrzat dlhsie ako ona.A je to v jej zaujme. Sama vidite, ze aj dcerka nie je oddychnuta. Nie je to pre obe pohodlne spat 2 hod. na prsniku. Chcete to robit aj ked bude mat rok a viac? Odnaucte ju to co najskor a najma musi pochopit, ze posluchat ma ona a nie Vy. Drzim palce.

takze lekari akoby radili nechaj dieta rucat aj 3 hodiny ved ono sa nauci...ale ked ma mala hrozu v ociach tak mne sa nezda, ze so mnou cvici....

zaraza ma skor to, ze sa pokazil vecerny spanok.my ju nikdy nedavame do postielky spiacu...ja ju nakojim, ona tam akoby zaspava, to ju vzdy prekladam k druhemu prsniku, dam grgnut, co ju vzdy preberie, takze je taka v polospanku, az tak ju davam do postele....doteraz uz krasne sama zaspala, resp. plakala len chvilinku, skor tak mrncala.Ale posledne 4 dni zacala straaaasne plakat, nevieme si to vysvetlit, podmienky ani nic v izbe sme nezmenili, uplne je vystresovana, zas sa nevie sama ukludnit a to sme sa tesili, ze uz mame aspon s vecernym zaspavanim pokoj....minule sme ju uspavali az 1,5 hod, v postielke, jasne, nechceme od toho ustupit...ale je to strasne vidiet ju zas taku vystresovanu...cim to moze byt???

matja
21. júl 2009

breslerka 😕 🙄 to čo dokáže nepísať jedna doktorka??? 😕 brrrrr, až ma zmrazilo, keď som to čítala....
držím ti palce, nech toto obdobie dobre zvládneš a prajem veľa strpenia a výdrže.