Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
8. feb 2010

monivo, rozdiely medzi prsníkmi sú bežné., Dva prsníky máme na to, aby sme mohli dojčiť dvojčatá. Pri dojčení sa často mení spôsob dojčenia, najskôr sa dojčí z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, neskôr možno bude stačiť jeden. Niektoré mamičky dojčia aj viac rokov len z jedného prsníka prsníka a druhý je nefunkčný a prázdny.

Dávaj si pozor na pravidelné odsávanie, aby si neprešvihla čas 3 hodiny. Môžeš užívať všetky možné laktagogá na podporu laktácie, skús si zohnať i fenuigreek - pískavice , takto to vyzerá: http://www.koreni.cz/detail.php?pid=357

annag
8. feb 2010

mandula, jasné,bielu bodku nemusí byť vidno, stačí, že je kanálik upchatý vo vnútri - a to určite je. Pozitívna vec je, že ono sa to uvoľní a prejde i samé po pár dňoch. Malý ho nechce, lebo mu netečie. Len teplo, a trpezlivosť. Skús využiť niektorú z metód RPS, ak som Ti ju ešte nespomínala, aby si opuch zmiernila a dvorec zmäkol :

http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

annag
8. feb 2010

alca85 - samozrejme, ak sa často dojčí, môže sa tvoriť mliečka viac. Smelo to využi, fľašu zahoď a už ju nikdy malej nedaj, máš ideálnu šancu, ktorú treba využiť. Nemá prečo chudnúť, pridaj jej k zeleninke i mäso, aby mala dosť železa. super, tak sa to dobre číta 😉 🙂

kvietocek7
8. feb 2010

ahojte maminky - ahoj annag
chcela by som sa spytat - Ako je najvhodnejsie posilnit imunitu pocas dojcenia? ja osobne jest citrusove ovocie a tiez niektoru stravu a akosi sa mi uz takmer do mesiaca 3x vratila nadcha a bolest hrdla 😒

alca85
8. feb 2010

jaj ďakujem annag, si ma potešila.... 🙂

janulka182
8. feb 2010

Annag opat velmi pekne dakujem za odpoved. Neviem ci nas doktorka buduci tyzden pochvali, lebo dnes som ju po tyzdni prevazila doma a vychadza to, ze pribrala iba 70 g 😢 . No kazdopadne bojujeme dalej-ziadne UM.

lovula
8. feb 2010

Ahoj Annag,

neviem či si ma ešte pamätáš, ale pomáhala si mi odstavovať Adamka keď mal pol roka a nakoniec som sa aj napriek zdravotným problémom rozhodla dojčiť ďalej. Podarilo sa mi to do jeho 9 mesiacov a potom som už musela prestať. Strašne si mi vtedy pomohla a od vtedy stále čítam tvoje rady pre mamičky a snažím sa ich posúvať ďalej. Stretávam veľa mamičiek, ktoré majú problémy s dojčením, teda si to aspoň myslia a začnú hneď prikrmovať. Zatiaľ viem len o jednej, čo dala na moje skromné rady a s prikrmovaním vďaka mne prestala a dojčí do teraz a má zdravého 8 mesačného chlapčeka. Neviem ako sú na tom ďalšie maminy, ktorým som poradila, lebo som sa s nimi ďalej nestretla, ale tá jedna je pre mňa tiež úspech.
Práve som si doštudovala tvoju stránku o dojčení a je úžasná. Určite ju budem rozposielať ďalej aj iným maminkám.
Ešte raz ďakujem aj za ostatné mamičky, že tu radíš a aj my čo problémy s dojčením nemáme sa môžme od teba učiť a posúvať tvoje vedomosti ďalej.

olifcek
9. feb 2010

mila ANNAG,

chcem sa Ti aj ja velmi pekne podakovat za Tvoje rady, ustretovy pristup a ochotu vzdy poradit, pomoct. niekedy som aj cakala, ze mi napises, ze nemas cas, alebo cosi podobne, no nestalo sa tak. si tu vzdy, ked Ta potrebujeme. si zlata zena! vzdy presne zhodnotis situaciu, resp. problem a nasadis spravny postup. obdivuhodne. klobuk dolu pred clovekom ako si Ty.

DAKUJEME Oli a malicka Olivia

monivo
9. feb 2010

annag, a jak tu pískavici konzumovat? dělá se z toho odvar? Ale když je to mleté, tak to asi nejde, ne? Omlouvám se, že se tak hloupě ptám. Dokonce jsem včera zjistila, že mám každé prso jinak velké, pravé, ze kterého mám většinu MM mám dvakrát tak větší než levé, i když jsou zrovna obě vyprázdněné. Docela mě to překvapilo 😅

verca79
9. feb 2010

Ahoj annag,
citala som o Tebe same chvaly a tak pevne dufam, ze poradis aj mne. Mam 4mesacneho syna a doteraz som nemala s dojcenim ziadny problem, vylucne ho dojcim, ale v poslednej dobe mam taky pocit, ze mi mliecko ubuda. A asi to nie je len pocit, lebo vcera som drobca prevazila a za 3 tyzdne nic nepribral. V poslednej dobe je na prsniku strasne kratko /5minut/ a zacne sa odtahovat a vystierat ako luk a aj ked mu po chvili ponuknem opat prsnik, tak uz nechce. Ani sa mi potom nepodari nic odstriekat. Dojcim ho skoro kazde 3 hodiny aj v noci. Syncek ale nie je mrzuty a nevyzera ani hladny, tak neviem. Je to v poriadku, pripadne ako zvysit produkciu mliecka aby som sa vyhla UM? Pre info, porodnu vahu mal 3,7 kg, prvy mesiac pribral 1,09kg, druhy - 1,1kg, treti - 0,6kg a stvrty - 0,17kg. Moze mat na jeho nepriberanie vplyv aj ockovanie,ktore mal pred 3 tyzdnami?Dakujem.

zeleny_cajik
9. feb 2010

ahoj annag, opat sa hlasime 🙂 zacali sme papat po prste, maly uz pekne cuca cez tu hadisku z flasky, aj ked je to boj (zacne cucat, az ked pochopi, ze inak nedam) a mlieko tecie po brade kade-tade 😝 stale vsak hystericky odmieta prsnik, akonahle ho co iba uvidi, uz place ☹ ako prebieha prechod z prsta na prsnik? skusala som sa s nim dnes maznat, vyzliekla som ho, aj seba, chvilu sa mu to pacilo, rehotal sa, potom pochopil, ze je to buda a zacal zas plakat. (kupat sa s nim nemozem, mam stale otvorenu raun po operacii) vopred dakujem za kazdu radu.

olifcek
9. feb 2010

je pre babo hygienicke kupat sa s nim?

jelencek
9. feb 2010

Ahoj, Annag, musím ťa znova poprosiť o radu, už štyri dni mám veľmi nepríjemnú angínu, vysoké teploty a hrdlo ma bolí tak že nemôžem poriadne jesť ani piť (už mám atb, takže sa to trocha zlepšuje). Problémy s kojením sa dali čakať ☹ , veľmi ťažko sa mi spúšťa mliečko. Spočiatku to ešte ako-tak šlo, ale posledné dni musím neustále bojovať... Obávala som sa, že im mliečko nebude kvôli atb chutiť ale tým to nie je, keď sa konečne spustí tak pijú odušu, len to veľmi dlho trvá. Oni tak dlho nevydržia cuckať len tak, začnú sa vzpierať a hryzú, to mi tiež moc nepomáha... Niekedy pomôže, že sú dvaja, tak si nechám len toho kľudnejšieho, nech spustí mliečko pre oboch, ale v podstate ich môžem nakojiť len keď sú ospalí alebo teda napoly spia. Je to stále horšie, poraď prosím ťa, čo mám robiť, aby som neprišla o mlieko.

jelencek
9. feb 2010

Annag, ešte som zabudla napísať, že sa samozrejme pokúšam aj odsávať, ale mne to ktovieako nejde ani za normálnych okolností a teraz už vôbec nie, mlieko sa mi proste nespustí, nech robím čo chcem.

annag
9. feb 2010

jelencek, skús si popýtať na gynekologickom oddelení oxytocín, kvapkať ho pred dojčením do nosných dierok, cca 3-5 minút pred priložením. Zároveň skús teplý čaj pred dojčením aby sa ľahšie spúšaťalo, ideálne pre dojčiace mamičky. Skús všetky možne laktagogá, ak to nepomôžu bylinky, tak skús i Costi, v poslednej dobe ho niektorí obvodní v pohode konečne predpisujú. AK zvýšiš produkciu mliečka, tak by sa i mlieko malo rýchlejšie spúšťať

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

annag
9. feb 2010

zeleny cajik - no prvý krôčik máme za sebou 😅

- prebieha to skúšaním. Pri každom kŕmení ho skús priložiť, ale nenútiť. Teda daj na 30-60 sek po prste, skús priložiť jeden prsník, druhý prsník, ak sa bude na oboch hnevať, už prsník neponúkaj, dokonči po prste a skús pri ďalšom dojčení - nesmie si to spájať s niečim zlým

- kŕm ho v polohe, ktorá sa čo najviac podobá polohe pri dojčení

-klokankovať do nemoty, v noci spi s ním, prsia von, tak, aby ich mal blízko pusinky a skús v polospánku prikladať, hoci si len omylom pocucká. Nedaj sa odradiť jedným neúspechom, on začne byť časom zvedavý.( Môj syn už prsník nechcel ani vidieť, ale zo srandy mu hocikedy ponúkam a nedávano sa ukážkovo prisal, krásne otvoril pusu dokorán 😅, ale potom už nechcel 😀 ) on to niekde má zafixované v hlávke, len si to musí obnoviť

- kedykoľvek počas dňa mu dávaj sať svoj prst namiesto cumľa (čiže presne ako kŕmením po rpste,ale bez hadičky, hoci aj 20 krát za deň )

držím palce 🙂 a teším sa na nové správy

annag
9. feb 2010

verca79, musím si urobiť obraz o celom dojčení, vyplň mi prosím doatzník

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

uankab
9. feb 2010

ahoj annag, chcem sa len podakovat za rady pri dojceni a zaroven konecne povedat, ze posledny tyzden sa mi mliecko uz ako tak upravilo a uz striedam prsniky po kazdom kojeni... ale prsne vlozky nosit este stale musim 😀 ... do akeho veku babatka odporucas kojit?

annag
9. feb 2010

monivo

len sa to je a zapiješ to vodou či džúsom, je to ako kari korenie, celá tým musíš voňať 😝 😅

1-2 polievkové lyžice 3 krát denne by určite mali zabrať, potom uber na 1 čajovú lyžičku x 3 denne

fialka
10. feb 2010

ahoj annag, chcela by som ta velmi pekne poprosit o radu. mam sesttyzdnoveho syna, ktoreho dojcim. doteraz bolo dojcenie absolutne bez problemov, mala som z toho velku radost, maly sa vedel pekne napapat, ja som mala mliecka tak akurat. prisal sa hned na druhy den po porode. posledne cca tri dni vsak mame problem. matko pije cca pat minut a potom sa zacne zlostit a place. niekedy sa uz vobec znovu neprisaje, niekedy este trochu pocucka, ale uz to nie je plnohodnotne papkanie. mlieko tam pritom este je, mozno mu uz pomalsie tecie,neviem. pri dojceni striedam oba prsniky, povodne to bolo tak, ze jeden vysal uplne a druhy asi tak do polovice. nemam pocit, ze by som zjedla nejake nevhodne potraviny. okrem toho mam pocit, ze sa ani tak vehementne nedomaha mliecka ako predtym. predtym to bolo tak, ze sa napriklad zobudil a zacal plakat. teraz iba tak pomrnci, takze krmim skor podla casovych intervalov. tie sme mali teraz trojhodinove, na zaciarku (cca prvy mesiac) boli 4-hodinove, niekedy si vsak vypytal papat uz po dvoch hodinach. dakujem za radu

annag
10. feb 2010

fialka, novorodeniatko pri slabšom toku mliečka na prsníku zaspáva, staršie bábo sa hnevá - ak mu tečie mliečko pomaly alebo aj keď mu tečie prirýchlo. Môže to byť aj úplne v poriadku, je možné, že sa zasýti skôr a už nemá potrebu na prsníku pocuckávať. Musím posúdiť celé dojčenie, prosím, vyplň mi dotazník

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
10. feb 2010

uankab - to som veľmi rada, 🙂 🙂 🙂 ak bábo nemá žaidne tráviace problémy, tak prsníky klasicky striedaj,ale ak by sa objavil nepokoj, bolesť bruška, kolika, grckanie, tak znovu prejdi na viac dojčení za sebou ten istý prsník.

do kedy odporúčam dojčiť? 😀

tu som napísala o tom článok:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

annag
10. feb 2010

olifcek, ak sú mamička či otecko zdraví, prečo by to malo byť nehygienické, je to to určite menej rizikové než kúpanie v spoločných bazénoch. Ale aj tam je riziko pri dodržiavaní základných hygienických návykov a dobrej kvalite vody minimálne.

samozrejme, ak má mamička ešte ranu po pôrode či po operácii ako zeleny cajik teraz, tak kúpanie možné nie je

annag
10. feb 2010

olifcek, lovula, ďakujem veľmi pekne 😵

lovula, na Teba si spomínam veľmi dobre. Dovolím si len upresniť, ako to bolo ako motiváciu pre iné mamičky :

lovula mala pre vážne zdravotné príčiny ukončiť dojčenie v cca 6 mesiacoch. Tak sme sa pustili do útlmu laktácie, bábo sa v priebehu cca týždňa nakoniec dojčilo už len raz či dva krát za deň. Potom sa zistilo, že ešte pár mesiacov dojčenie bude možné a lovula dokázala bábo v priebehu niekoľkých dní priviesť späť k dojčeniu 😕 😵 . Bola ukážkový prípad, na ktorom vidno, ako úžasne sa dá s laktáciou pracovať - tak, ako sa dá bez problémov a bolestí rýchlo utlmiť, tak sa i dá zvýšiť. Lovula však mala nesmierne šťastie na spolupracujúce bábo, ktoré prsníky nestihlo definitívne odmietnuť. lovula, veľmi sa teším a prajem Tebe i celej rodinke veľa zdravia a radosti 🙂

annag
10. feb 2010

kvietocek7 - dojčenie by nemalo ovplyvňovať zdravotný stav a imunitu mamičky, pokiaľ sa dobre stravuje. Takže ak treba niečo dodržiavať, je to zdravý životný štýl presne taký, aký sa odporúča dospelým - zdravé jedlo, veľa pohybu, prechádzky s bábom po vonku, šport ... (dobre sa mi píše, však 😅 ). Pokiaľ sa dá, nevyhýbaj sa žaidnym zdravým potravinám, treba jesť ozaj všetko. V tomto období máme po zime všetci trošku oslabenú imunitu, takže by bolo potrebné i doplniť nejaké vitamíny možno i v tabletkovej forme. Ak sa cítiš oslabená, dobre by bolo vyšetriť sa u lekára, vziať krv ...

uankab
10. feb 2010

annag, krasny clanocek 😉 ... dakujem este raz...

hababa
10. feb 2010

Ahoj annag, uz som pisala ohladom mojho synceka..vyplnala som aj dotaznik, ale uz davnejsie (syncek malo pribera). Potrebujem sa opytat, ako mam postupovat, ked mi drobec odmieta prikrmy. zacala som mu ich davat trosku skorej, ked mal 5 a pol mesiaca. Vyskusala som mrkvu, zemiak, brokolicu, karfiol, a teraz jablko, vsetko so 4 dnovymi odstupmi. V podstate nic mu nechutilo. Dnes mi uz vyslovene odmietol papat. Moja pediatricka mi kazala skusat este banan, kaše a dat uz aj maso. Ja vsak dako citim, ze asi este nie je pripraveny papat tie prikrmy. Mozem mu dat daky tyzden - dva pauzu a skusat znovu od zaciatku? Alebo aky postup mam zvolit? Velmi pekne dakujem za rady... a este sa chcem spytat, je v poradku ked za 2 mesiace pribral len nejakych 400 gramov?

och
10. feb 2010

ahoj annag

este raz dakujem za vsetky rady ohladne dojcenia, ide nam to skvele a priberame jedna radost 😀 az moc, ale mame doktorku ktora je za co najdlhsie dojcenie a vzdy sa len sme, ze kolko bude musiet behat aby to zhodila 😀

nas problem vsak spociva v niecom inom, kazdy vecer sa zobudi okolo pol siestej, co ju prebalim a napapame sa a zacina maraton nervov. Totiz nie je mozne ju minimalne do jedenastej uspat, nech robime s manzelom cokolvek, aj ma odudlava tri hodiny, nepomaha ani kocik, spievanie, rozpravanie, tma uplne ticho, kocik, okolo pol deviatej uz nechce ani prsnik len sa nadrapuje piska a odtrha sa od neho aby sa zaroven zurivo prisala, stale mece rucickami a nozickami az pokym nevyvracia vsetko prudom. nie som zastanca dudlikov ale to je jedine, co ju upokoji aby sa nemikala a dokaze kludne lezat. Naozaj som uz zufala a unavena kazdy vecer, chodim spat po polnoci, prosim nemate niekto niaky tajny typ ako uspat vecer dieta? clanky Ach ten vecer, ked nespi, poznam naspamat a stlacanie prsnika, to sa mi zacne hned dusit a zakasliavat, po pripade sa povracia ☹
dakujem velmi

carodejnica
11. feb 2010

Ahoj Katka,
ja mám jednu vlastne dve prosby vo veci tvojej stránky, či by si mohla pridať dva článočky.

1) Tehotenstvo a dojčenie (mám kamarátku, ktorá má 9,5 mesačnú dcérku, dojčí a je tehotná a stretla sa s rôznymi rozporuplnými informáciami, pomaličky ju odstavuje, dojčí hlavne v noci a zároveň sa bojí o dieťatko v brušku)

2) Reflux - spomínaš ho vo viacerých článkoch, ale nenašla som na stránke spomenuté techniky dojčenia pri úprave refluxu - mne najviac pomohlo, keď som s malou po dojčení nemanipulovala, nechala ju ležať aby jej pretrávilo, bez odgrgnutia - to bol oheň na streche v rodine, že ju nenechám odgrgnúť chúďatko 😀

Ďakujem a želám všetko dobré !

dankag
11. feb 2010

ahoj annag
ja sa musim priznat ze teraz sa s mojim babom zladujeme coraz viac
vdaka tvojim clankom a radam som zistiila ze mam silny tok mliecka, lebo mi az strieka
a veru maly papa hltavo a sa zlosti, takze teraz potiahne, odgrgavame potom este asi tak 2-3 krat a az potom pije kludne a je spokojny
veru doteraz mi bolo tazko urcit ako papa co mu asi vadi...........
takze ti dakujem
chcem sa ale spytat, maly ma stolicu riedku, je casta (skoro v kazdej plienke) zlta ale riedka, teda ziadna prazenica
je to normalne?

a este jedna vec
buduci tyzden mame kontrolu po 6 tyzdnoch a asi si dam predpisat antikoncepciu
myslis ze by som mala zacat aj preventivne nejaky vitaminovy doplnok ako si spominala skor - horcik....
alebo staci hodne ovocia, zeleniny
alebo cakat na reakciu babetka a potom zacat tie vitam. doplnky?
dakujem za rady a prajem vsetko dobre