Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

nany100
4. jún 2009

ďakujem annag za radu, robím to teda tak, ako si mi poradila. Stretla som sa totiž s názorom, že nie je dobré aby bábätko zaspávalo na prsníku, a preto vždy keď zaspinkala som ju položila a ona začala plačkať. Posledné večery ju teda nechávam koľko chce a keď vidím, že spí už tvrdo, tak ju len šupnem vedľa seba do jej postieľky a spinká ďalej. V noci sa budí len raz a hneď zase zaspinkáme (už ju neprebaľujem, neviem či robím dobre, ale zvykla sa dosť prebrať), potom je hore o 6:00 ale to už je ráno a prebalím ju a nakŕmim. Ďakujem ešte raz za pomoc.

nany100
4. jún 2009

ešte k tým bradavkám, mám pocit pálenia a štípania, keď je príliš dlho prisatá a cítim, že len tak kmitá jazýčkom naprázdno...pomedzi kojenia ma bradavky nebolia, vždy len tesne po dlhom kojení

zelmirka1
4. jún 2009

annag este sa opytam ak budem kojit napr. do jedneho roka ako planujem, potom ake tekutiny ma maly pit ?
uz len vodu, cajik alebo ake mliecko mu davat ?

dupinka
4. jún 2009

Annag, co mam robit, ked maly place, ako ked chce papat, a pritom nedavno jedol (cca hodina) a ked mu dam, tak vygrcka vsetko?? Cumlik nezabera, resp. stale ho po chvilke vypluje a mrnci alebo place.

annag
4. jún 2009

dupinka, napíš mi do IP - ako často asi papáte teraz, či papaá stále z oboch prsníkov a ako spinká, či sa budí zo spánku, ako často kaká a akým , ako ciká.

annag
4. jún 2009

zelmirka - do roka ak budeš dojčiť, nepotrebuje žiadne mlieko, stačí ho pomaličky učiť na vodu, čaj - ak chceš, ideálne je voda. Po roku by mal aspoň raz denne piť aj mlieko a potom aspoň dve-tri porcie mliečne.

annag
4. jún 2009

nany100 - teda je to takto lepšie, však? si oddýchnutejšia a malá je spokojnejšia? Až na tie bradavky- ozaj Ťa nebolia napr. na dotyk, nereagujú zle na chlad, nie sú červené a citlivé i pomedzi dojčenie?

nany100
4. jún 2009

ahoj annag, to je pravda, je to oveľa lepšie, sme spokojné obidve...no a máš pravdu, keď je teraz chladno, tak to je na bradavky veľmi nepríjemné, štípu ma. červené nie su, ale citlivé dosť

annag
4. jún 2009

jabera - pokiaľ už kaká len raz do dňa, tak začni dojčiť normálne 1x1 prsník. Koľko si odstrekneš z takého "dopitého" prsníka? Jedávaš mlieko a mliečne výrobky?

- pokojne sa môžeš trošku v jedle obmedziť, žrať 😀 nemusíš. Normálne jedz len napr. o jednu porciu viac. Jedz jedlá, ktoré nemajú vysoký glykemický index - aby si zostala dlhšie sýta a nedostala vlčí hlad. Myslím, že hlad by si fajn zahnala zeleninou -teraz je sezóna - ak budeš čosi chrúmať, pôjde to ľahšie . Niekedy je hlad iba skrytý smäd. Pi iba čistú vodu - napr. pri každom dojčení pohár vody. ALebo čaj nesaldený. Spúšťanie mliečka má na svedomí oxytocín - a ten má na svedomí i pocit smädu počas dojčenia.

ddmoxy
4. jún 2009

ahoj...uz vcera vecera sa mi nejako nezda lavy prsnik.Mala ma 6 mesiacov a stale kojim.len sa mi nezda,ze aj ked sa mala dobre napapa a prsnik sa zda z kazdej strany vyprazneny na boku sa mi urobili take tvrdky.doslova ako male kamene.nemoze to byt upchaty mliekovod?alebo take nieco.s druhym nemam absolutne problem.uz od rana jej davam viac ten lavy a snazim sa aj stlacat tie miesta a dost to aj boli.no zda sa mi ze sa to trosicku zmensi no a na dalsie kojenie je to ako predtym.nikdy som s tym problem nemala.hlavne ma trapi,ze to boli:(:(
Dakujem

annag
4. jún 2009

ddmoxy - áno, bude to upchatý mliekovod, postupuješ dobre -ešte dôkladne pozri bradavku, či na nej nie je pľuzgierik - ak áno, prepichni ho sterilnou ihlou. prsník nahrievaj a dojči futbalová poloha aby brada smerovala k hrčiam. pred dojčením prsník môžeš i odsať a tak priložiť.

ddmoxy
4. jún 2009

ahoj...tak ten pluzgierik tam nie je tak budem zatial pokracovat.dufam,ze to bude lepsie,lebo je to dost neprijemne.Dakujem krasne ...

nany100
4. jún 2009

annag, myslíš že je to problém tie citlivé bradavky ako som vyššie opísala. Môže to byť nejaký zápal? ☹

annag
4. jún 2009

nany,budeš tam mať zrejme infekciu, je zbytočné sa trápiť, ak sa dá vyliečiť, preto sa pýtam na tie príznaky, skús to dôkladne posúdiť

ddmoxy - potom sa ozvi , držím palce

jabera
4. jún 2009

annag,
z takeho, co on uz nechce papat odstreknem 20-30... neviem ci vzdy, ale teraz je to tolko.. jem mliecne vyrobky. jogurty, syry. mlieko nezvladam, mam z neho exzem, davam si ho len kvapku do melty...
je nutne si odstriekavat uplne do dna? priznavam, ze som to nikdy nerobila.. budem teda teraz davat po jednom.
dik aj za rady ohladom jedenia, idem sa popozerat ktore potraviny su tie nizko glykemicke. s tym vlcim hladom mas pravdu, citim presne ten a zial, casto. mam pocit, ze mam dieru v zaludku...pijem iba vodu a caj na kojenie a meltu. skusim teda vynechat aj tu... napadlo ma, ci mi nestoji vaha aj z nej.len sa stale bojim, aby som nemala malo ml...

nany100
4. jún 2009

určite viem, že ma pália po dlhšom kojení, keď malá dlho dudká a pri dotyku (stále nosím v podprsenke tampóny, aj keď mi mlieko netečie, ale dotyk s látkou je mi nepríjemný, už vôbec nie dotyk od manžela 😒 ). no a je tu ten pocit pálenia a štípania keď mi ostane zima. čo by si mi teda poradila? myslela som, že tieto pocity sú normálne u každej ženy, čo kojí 😕

annag
4. jún 2009

jabera, vynechaj úplne všetko mliečne, i syry, radšej si daj vitamína - tak na týždeň aspoň a ozvi sa, či nie je zmena. Jasné, meltu vynechaj 🙂

annag
4. jún 2009

nany - bradavky nesmú bolieť. Kúp si v lekárni Canesten lebo Candibene krém a 3 x denne po dojčení natri - pred ďalším dojčením nezotieraj a veľmi čsto ich vetraj voľne na vzduchu. Natri si ich vždy aj po takom dlhom dojčení.

jabera
4. jún 2009

annag, este prosim, preco mam vynechat to vsetko mliecne? kvoli tej riedkej stolici? jasne, ze vynecham, len ma to zaujima. mam ale potom este otazku, ako si mam doplnat vapnik? zacala som totiz prave preto viac jogurty, zlomil sa mi zub a pobolievaju ma ,tak som sa zlakla...

nany100
4. jún 2009

ďakujem annag, vyskúšam a dám vedieť 😉

annag
4. jún 2009

jabera - môže tam byť istý súvis , črievka sa potrebujú dostať do normálu. Ak si totiž mala nadprodukciu mliečka a bábo kakalo veľmi riedko, tak mu laktóza dráždila črievka . Takéto podráždené črievko - jeho imunitný systém nedokáže dobre odolávať prípadným alergénom. Sama nemôžeš piť mlieko, maličká má tiež alergickú predispozíciu. Alergény z mliečnych výrobkov môžu teraz robiť šarapatu. Jedna celkom riedka stolica by bola celkom OK, ale ak sú v nej občas i červené nitky, tak to znamená, že črievko je ešte stále podráždené a potrebuje sa upokojiť. Práve tým, že na čas vynecháš všetko, čo by ho mohlo dráždiť, by sa to malo upraviť - tak na týždeň, dva predpokladám. Kúp si normálne vitamíny, ale veľa vápnika má napr. i brokolica, šalát, pór,kaleráb, minerálne vody niektoré.Aj tie probiotiká by sa na istý čas zišli. MM samé osebe probiotiká obsahujú, teda črevnú flóru napraví i samotné dojčenie, ale v kvapkách ten efekt ešte umocnia.

jabera
4. jún 2009

moc dakujem za odpoved. viem, ze to citas casto, ale neda mi to... nesmierne ta obdivujem, ze mas silu a chut sa takto venovat cudzim zenskym... ako to stihas, to vobec nechapem, ale naozaj aj to, ze sa ti to chce robit. myslim, ze si pomohla tolkym babam, ze sa to ani zratat neda. velmi casto si tu citam len tak,a by som sa informovala, co sa vsetko moze diat a myslim, ze som sa poucila az az. naozaj velka vdaka.

annag
4. jún 2009

jabera, ďakujem 🙂

terezka044
4. jún 2009

Annag ahoj, chcela by som ta poprosit o pomoc. chcela by som zvysit produkciu mlieka, nech ho mam viac. akym sposobom je vhodne odsavat, po kojeni? odporucila mi to pediatricka.
Co mozem robit na zvysenie produkcie? pijem caj pre kojace maminy rano a vecer, 3x denne uzivam homeopatika ricinus communis 5ch, (zatial teda len dva dni) a snazim sa prikladat casto. mam prve dietatko tak este neviem ze ci ma dost a tak, za tyzden pribral 160g minuly, narodil sa mensi. a pediatricka vravi ze mam teda po kojeni odsavat a ak bude menej ako 20ml tak je este hladny.
ale ja nechcem dokrmovat umelym mliekom chcela by som vas preto poprosit o radu. vdaka

annag
4. jún 2009

terezka, malý pribral pekne, takže dokrm nehrozí, napíšem do IP - pár dní budeme spolu viac komunikovať 🙂

terezka044
4. jún 2009

dobre dakujem velmi pekne 🙂

nany100
5. jún 2009

Dobré ránko, annag prosím ešte jedna otázočka...nevadí bábätku keď si pred kojením neumyjem tú mastičku z prsníka? Nerada by som jej niečo zaniesla do pusinky. Prečo sa to vlastne nemá umývať? O akú infekciu ide? Na vysvetlenie prečo sa takto vypytujem, sestra je magistra v lekárni a keď som sa jej na to pýtala, vravela že ešte o tom nepočula. Ďakujem vopred za odpoveď.

annag
5. jún 2009

nany, samozrejme, niekedy už nevysvetľujem, lebo som to tu často písala a keď nestíham, tak len rýchlo radu napíšem bez vysvetlenia 😀 na bradavkách sa veľmi často vyskytuje mykotická infekcia - tie príznaky, ktoré udávaš svedčia o tom, že ju máš tiež. Táto mastička sa cez črievka nevstrebe a neškodí bábetku. Avšak bradavkám neprosieva časté umývanie, majú byť v suchu a zbytky mastičky dokonca lokálne liečia i bábetko - pusinku, v prípade, že má i ono v pusinke soor. Takže natrieť a ideálne nechať voľne na vzduchu vsiaknuť. Bolo by nevhodné, ak by sa póry pokožky zbavovali mastičky. Určite sa nemusíš o bábetko obávať, je to doporučený postup pri liečbe tejto infekcie. Mykotická infekcia sa na bradvkách veľmi často objavuje - jednak ak je bradavka spočiatku poškodená, vo vlhkom prostredí sa ľahko na ňu infekcia prenáša a zväčšuje, jednak môže mať mamička oslabenú imunitu, infekcia sa prenáša najmä cumľami, odsávačkou ... a často si ju vzájomne prenáša mamička s bábetkom. Bohužiaľ, mnoho zdravotníkov netuší , že takúto infekciu treba liečiť a ani nevedia ako ju liečiť. Dá sa aj vyrobiť mastička - môžem Ti napísať do IP recept - niektoré lekárne ju aj vyrábajú - avšak ingrediencie sú na predpis. No už len samotný Canesten by Ti mal pomôcť v krátkom čase pomôcť. Liečiť treba aspoň 2 týždne po odznení príznakov. 🙂

didi83
5. jún 2009

Ahoj annag,

chcem sa spytat, aka stolica je normalna u plne dojceneho babatka... Mala sa dnes zobudila tak po pol hodine, bola akasi nervozna, prebalila som ju a ked som zdvihla nozicky, tak z nej doslova vystrekla stolica - taka zlatohneda s bielymi hrudkami, zdalo sa mi to dost riedke a aj to zapachalo.. Dala som jej infacol, aby sa vyprdkala, tie prdky tiez dost smrdia... No kaka tak raz za den, niekedy aj raz za tri... Neviem, ci je to hnacka a mam dat ryzovy odvar alebo nie... Mozes poradit?

annag
5. jún 2009

didi, nie , je to normálne, nepila náhodou po dlhšej prestávke alebo vtedy, keď si mala príliš plné prsia?