Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
21. jan 2012

@rough nech ide manzel s tebou, alebo ten kto by mal strazit maleho....ja tak chodim
ak ale ostane teda doma..najvhodnejsie je poharik, lyzicka, pripadne cievka po prste /na prsnik si tato asi netrufne 😅 / http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-... tu mas navod ako na to
flasku nie..lebo by sa mohlo stat ze dieta potom prsnik odmietne alebo si pokazi prisatioe a bude ti poskodzovat bradavky
ale kludne sa moze stat, ze dietat odmietne cokolvek a pocka si radsej na teba

prsky
21. jan 2012

@rough ja som chodila do skoly a moja dcera sa rozhodla nechciet nic a vzdy si na mna pockala (max 4h)..inak flasu netreba davat vobec, dokrmit mozu poharikom, lyzickou, strikackou...hocicim, len nie flasu...kopec mamin ti napise/povie, ze im flasa ci cumel nic nespravilo, ale naco riskovat, co ak vam vznikne obrovsky problem co len jedinym pouzitim flase (aj take sa stava)?
dalsia vec je, ze aj to najzavislejsie babo akoby zazrakom nema problem aj zaspat bez maminy .. proste vie, ze dida je het, ale je v bezpeci s osobou, ktoru pozna .. a hned ako mamina strngoce klucami, uz si pyta ham 🙂
viac tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/13/dojcim...

cakaja
22. jan 2012

Ahojte dievčatá, potrebovala by som poradiť.... Malinký má 6 dní a dojčenie sme pekne rozbehli, ale kedže je to moje prvé bábätko mám troška obavy či robím všetko tak ako mám.... Malý sa v noci napapal z oboch prsníkoch (to mu dávam vždy, medzi tým ako vymením prsník dám ho odgrgnúť) no a v postielke sa mi celý dogrckal, dokonca bol mrzutý, nemohol zaspať... Prezliekla som ho, a nakojila som ho znova... zaspinkal a spal až do rána, no ráno znova grckal akosi viacej také odblinkávanie, mám obavy aby to nebolo niečo vážnejsšie, a ako sa aj vygrckal tak začal štikútať... aj v noci štikútal... robím niečo zle alebo je to normálne? a ked má tú štikútku mám mu dať prsník alebo ho mám nechať nech mu to prejde? inak po nakojení spinká pekne 3-3,5 hodinky... a nebudí sa plačom... ďakujem za rady 🙂 🙂 🙂

prsky
22. jan 2012

@cakaja nerobis nic zle, novorodenci a male dojciatka zvyknu grckat aj ckat relativne casto, pokial negrcka oblukom, tak je vsetko ok. male babatka nemaju este vyzrety traviaci trakt.. dojcenie po grckani je uplne v poriadku, zazenie si tym pachut v ustach a doplni brusko.
na prsniku ma byt babo, kym mu stikutka prejde, alebo kym zaspi 😉 spravne prisate babatko nepotrebuje odgrgavat (hlavne v noci to je dost kontraproduktivne, ked treba spinkat).. nadbytocne mliecko vytecie alebo jemne odgrcne a spat moze dalej. ono sa to bude menit
mohlo by ti pomoct
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

o chvilu aj http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

veronnie
22. jan 2012

Ahojte maminky! ja s dojcenim nejake zasadne problemy nastastie nemam 😵 Prisla som sa s vami podelit o dnesny zazitok, lebo som z toho stale v soku...
Boli sme na navsteve u znamych, maju 3-rocnu dcerku ako my a nekojila ju vobec a mam pocit, ze ju to ani netrapi, ale o tom som nechcela. Vypytala som si pre nasu 9-mesacnu dcerku trochu peciva na olovrant a automaticky sa pytali, co jej maju dat na pitie. Vravim, ze ja jej davam moje mliecko po kazdom jedle, ze vodicku jej davam len sporadicky, aby vedela, co je poharik a keby ste videli to zdesenie 😲 ze ved uz je velka a to musi tekutiny, ked uz papa tuhu stravu a pod.... ked som potom povedala, ze ju nebudem odstavovat - az kym sa sama neodstavi, tak to estelen zacalo 🙄 ani vam neviem zopakovat co vsetko som si vypocula - od toho, ze sa nebude chciet nikdy odstavit az po zosmiesnovanie inych zien, ktore kojili viac ako trojrocne deti ☹ bolo mi z toho smutno, ale len som sa utvrdila v tom, ze je potrebna este velka osveta a trpezlivost, kym sa dojcenie stane normou...
zarazila ma vsak jedna zasadna vec. ako jeden z argumentov proti dlhodobemu dojceniu kamaratka vytiahla tvrdenie jej pediatricky, ze po roku je uz materske mlieko zbytocne 😨 a ze dokonca jednej mamicke, ktorej rocna dcerka pila hlavne mm a nechcela velmi jest tuhu stravu vyslovene zakazala dojcit! ved toto mi pride chore 😠 ako pediater moze nieco taketo povedat? preto som sa vas chcela spytat @prsky @strapco13 , ci sa pediatri v tejto oblasti nemaju povinnost informovat, vzdelavat? pre nich neplatnia usmernenia min.zdravotnictva ci odporucania WHO?
prajem vam dobru noc a hlavne zelam vsetkym maminkam, ktore chcu dojcit svoje deticky, aby sa nevzdavali a aby nemuseli toto svoje rozhodnutie neustale pred niekym obhajovat!

abbey1
22. jan 2012

@veronnie Krásny zážitok! 😠 ☹
Ja patrím k dlhodobo dojčiacim mamičkám a tiež ma raz uzemnila jedna endokrinologička, tak som následne uzemnila aj ja ju. Moja Dr je našťastie veľmi rozumná žena a nemá problém čo to naštudovať a podľa toho radiť. Ale nie je veľa takých. Moja najmladšia dcéra má čoskoro 18 mesiacov a bez MM by asi "umrela" hladom, lebo sa veľmi pomaly rozbieha s jedlom. Je to taký vrabček. Ale som si istá, že jej MM dáva všetko potrebné a moja pediatrička to akceptuje a nerieši netabuľkovú váhu.
"Múdre" reči nepočúvať a ak sa inak nedá, tak sa razantne ohradiť! Nie sa obhajovať, na to nemáme dôvod.

daniela1974
22. jan 2012

@veronnie to bol pekny prispevok 🙂 .
Ja mam 8 mesacnu dcerku a ta si mi sadne na kolena a zacne sa ku mne tmolit a lepit a trhat sa 😉 , vytiahnem jej prsnik a ona si ho chyti do ruciciek a ked pije tak ma tapka a hladka. Vodu a caj absolutne nepije, len moje mlieko.
Mam pocit ze kojim rovnako vela ako ked sa mi kojenie len rozbiehalo, aj teraz v noci vela krat ma bolia prsia co ich mam naliate mliekom.
Nastasie nemam vela znamych a kamosiek co by mali komentar a keby mali tak ja to skutocne uprimne vobec neriesim.

veronnie
22. jan 2012

@abbey1 vdaka za podporu 🙂 mna proste zarazil postoj tej pediatricky... a ja viem, ze sa nemame dovod obhajovat, ale vzdy to nejak k tej obhajobe slzne 😒 mna tieto diskusie vzdy prilis rozohnia, , tak sa snazim krotit. ale asi mi to moc neide, lebo moj muz mi vzdy potom ked sme uz sami rozprava, ze pri tom vyzeram ako furia, ze cela ocerveniem od zlosti, ze sa zjezim a z oci mi slahaju blesky 😀
inak ja mam skor opacny "problem" ako ty... moja dcerka nie je vobec na ciciku zavisla - ovela radsej ma prikrmy a velmi ich vyzaduje. ja sa praveze obavam, ze sa odstavi prilis skoro ☹ preto jej prsnik ponukam po kazdom jedle a vzdy ked je nekludna a pod. poriadne sa nacuca len ked je v polospanku.
je fajn, ze mate pediatricku, ktora neda len na tabulky. dcerka sa ti urcite rozpapa skor, ci neskor.

abbey1
22. jan 2012

@veronnie Staršia dcéra mi papala príkrmi ukážkovo a aj ďalej po rôčku krásne papala. napriek tomu som ju dojčila strááááášne dlho. Keď sme ráno vstali, po príchode zo škôlky i pri zaspávaní. Bolo nám pri tom tak super obom. myslím, že sa nemusíš báť. I keď vraj existujú deti, ktoré sa samotné trošku skôr odstavia. ja také nemám 😀
A verím, že sa rozohníš. 😠 Mňa ľudská hlúposť a hlavne posudzovanie iných vytáčajú do nepríčetnosti.najlepšie sa s takými ľuďmi nstýkať, pokiaľ sa dá. Našťastie mám šťastie na inteligentných ľudí okolo seba. Ak vieme, že sa v niečom nezhodneme, tak si do tých vecí navzájom nekecáme. 😉

veronnie
22. jan 2012

@daniela1974 nastastie sa mi nestava casto, ze by som musela riesit a obhajovat 🙂 dnes som mala proste smolu, ze som sa ocitla v "osom hniezde". do buducna budem vediet, ze pred touto kamaratkou nemam podobne temy zacinat, ked nechcem mat zvyseny tlak 😉

strapco13
23. jan 2012

@veronnie nie je povinnost vzdelavat sa dalej ☹ mala by byt..ale zatial je to na baze dobrovolnosti
bohuzial posledne 2 generacie boli pod takym tlakom fieriem s UM a vladol tu system, ze muselo byt vsetko podla tabuliek a nesmelo sa vycnievat..tak sa zabudlo, aky je skutocny vyznam dojcenia
preto je na nas mamickach sirit osvetu 😉
netreba ist do onfliktov..ale mat jasne a zrozumitelne argumenty preco je dojcnie aj dlhodobe normou
co sa tyka prikrmou..moj syn papa uzasne prikrmy..a stale sa dojci..mozem povedat, ze je vacsi zavislak ako polrocna dcerka..ta ma kedykolvek s usmevom odietne 😖

dejka77
23. jan 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat ohladne poctu kojeni. Dcerka bude mat uz 9mes. tak by ma zaujimalo ako casto treba kojit 1roc. dieta, potom napr. 1 a pol roc., do tych 2 rokov. Viem, ze je to o tom ako nam to bude vyhovovat, ale skor ma zaujima to, aky pocet kojeni asi treba dodrzat, aby malo z toho dieta osoh.

gilmorka
23. jan 2012

@dejka77 podla mna si same dieta povie, kolko krat chce. Moj maly ma 19 mes. a mliecko pije uz len rano, vecer, a pred obednym spankom. Predtym pytal castejsie.

erika115
23. jan 2012

ahojte mamicky. Ja mam 1.8mes dcerku a stale kojim. Len malu kojim asi 10 krat za 24 hod. neviem ju presvedcit ze je toho uz dost. mam este vela mliecka a mala ma co pit. Takze nedudle na prazdno. Jednoducho sa na mna vyskriabe,lahne mi na nohy a dozaduje sa. Uz s toho byvam aj unavena. Pije z oboch prs vzdy. vobec neviem kolko krat za den by malo dietatko pit z prs.
🙂

nasta197
23. jan 2012

Ahojte mam otazocku kojím mojho 11 mes chlapčeka ráno pred doobedným spánkom niekedy aj poobede a večer a v noci stále ked sa prebudí no a tá otázka vôbec nemám taký pocit plných prs niekedy ked som dlhšie nekojila tak som ich mala tažké a plné teraz nie je to znak že strácam mliečko? či to je normálne po takom case ????? no ked pije cítim že mu ide riadne a má plnú pusu ale nad ránom sa hnevá asi mu nejde iba trošicku píšte aj IP dakujem

beton
23. jan 2012

mliecko by malo tvorit cca 75 percent stravy dietata do roka. pri tomto mnozstve sa bude tvorit dostatok mliecka, tomu treba prisposobit aj pocet dojceni. ak dieta prejde rychlo na velke mnozstva prikrmu, vacsinou sa predcasne odstavi. predcasnym odstavenim je myslene odstavenie pred 2, pripadne 2,5 rokom zivota. do priblizne 1,5 roka je zachovanie dojcenia vysostna zalezitost mamicky, pretoze dietatko ma prilis vela inej prace ako mysliet na mliecko. preto je potrebne prsnik aktivne ponukat a nadalej dojcit na poziadanie. po tom 1,5 roku az 2 rokoch plati zasada, prsnik neponukat, ale neodmietat. takto ostava na dietati samotnom, kedy sa rozhodne dojcenie ukoncit.
@dejka77 pocet dojceni je dolezity najma pre tvorbu mliecka a jej zachovanie. pre dieta ma osoh dojcenie tolkokrat, kolko samo chce :o)
@gilmorka pri 1,5 rocnom dietati je lepsie nenechat dojcenie iba ked on chce. ale aj pomedzi to ponukat. aby sa nezabudol a mohli ste sa dojcit tak uspesne ako doteraz :o)
@erika115 asi nebudes mat problem so zachovanim dlhodobej tvorby mliecka :o) mliecka mas vela preto, lebo tolko vela dojcis. a zda sa, ze pre dcerku je to dolezite, tak to nechaj nadalej na nej a tes sa, ze mas nejaky prostriedok ako ju upokojit, ked je zle. to ti moze dodat trosku sily. drzim palce.

beton
23. jan 2012

@nasta197 precitaj moj predchadzajuci prispevok. neviem, kolkokrat sa kojite v noci. je pravda, ze nocne dojcenie je na tvorbu mlieka najefektivnejsie, ale tych dennych je veeeelmi malo. to by som v zaujme zachovania tvorby mliecka zvysila. prikrm je len zoznamovanie sa s novymi chutami, pre dietatko do roka je hlavnym zdrojom obzivy mliecko. cim viac kojis, tym viac mliecka sa tvori. preto ked si predtym dojcila castejsie a zrazu si vynechala, tak si sa prilis naliala. teraz kojis ovela menej, tomu sa prisposobila aj tvorba mlieka, ktora je asi podstatne nizsia. ale vo vseobecnosti subjektivny pocit plnosti, resp. prazdnosti prsnikov nehovori nic o mnozstve mlieka. v kazdom pripade, pre zachovanie laktacie, urcite dojcit castejsie. drzte sa.

lusja
24. jan 2012

Ahojte.
viete mi prosim poradit?
Malinky ma teraz 5 tyzdnov - bude mat 6 tyzdnov. A zacali nam problemy s pitim - malinky sa pri piti strasne hneva, saje aj pol hodinu, ked strieda prsia. Hneva sa pri piti, ked sa odtiahne, tak zas hystericky place - az scervena ☹ kojim ho vzdy, ked chce, poslednych par dni - od minuleho tyzdna - si skratil prestavky z 2-3 hodin tak max. na 1,5 - no stava sa, ze chce pit aj kazdu pol hodinu.
A ja mam pocit, ze sa mi nestiha tvorit mliecko ☹ ked sa tak pozoruje, prestavaju sa mi nalievat prsia tak ako sa mi nalievali pred tyzdnom ☹ neviem, cim to je, bo vypijem aj 5 litrov tekutin denne, pijem caj (Teekane) na podporu dojcenia, aj homeopatika si davam (3x denne 5 granul). A napriek tomu vsetkemu nevidim zmenu k lepsiemu. Skusala som aj odsavacku, ale ked sa maly napije, tak mozem robit co chcem, uz sa mi nic neda odsat a on stale place, ze chce papat ☹
Skusam aj babske recepty ako vajickova polievka, vinea, kupila som si gravimilk... a stale je vsetko zle ☹ dokonca sa mi zda, akoby sa maly zabudol prisaval - este nedavno pil normalne, teraz sa snazi len zuzlat vrch bradavky.
Skusila som aj nahrievanie pred infralampou... a stale nic.
Som z toho smutna, chcela by som kojit co najdlhsie, ale mam OBROVSKE OBAVY z toho, ako to teraz vyzera ☹

prsky
24. jan 2012

@lusja ked sa odtiahne, tecie mu mliecko z ust, ci nie? strieka ti mliecko z prsnikov?
nalievanie prsnikov nie je znakom toho, ci je mliecka dost alebo nie, prsniky, v ktorych je produkcia mliecka nastavena podla potrieb dietata, maju byt praveze makke, mas pocit, ze v nich mliecko hadam ani nie je (a ono je, len sa ho tvori tak akurat a nemina energiu z tvojho tela zbytocne). produkcia mliecka sa da zvysit najlepsie aktivnym sanim dietatka (t.j. dieta nielen dudka, ale prehlta), ostatne je hlavne psychicka podpora. odsat mliecko nie je take jednoduche, hlavne ak uz nie je nadprodukcia .. niektore maminy nevedia odsat ani kvapku a dietatko maju syte a prospievajuce.
dalsia vec..deticky placu aj pre ine veci ako je hlad..ak pije napr. 10min a az potom sa hneva, tak sa moze hnevat prave preto, ze uz nechce a ty mu ponukas. hnevat sa moze tiez, ked ma silny tok mliecka a nestiha ho spracovavat (vtedy dietatu vyteka mliecko z ust, ked sa odtrhne a z prsnika moze striekat) alebo naopak, tok mliecka je slabsi ako si predstavuje a vtedy treba skusit stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca....
dalsia vec..OBROVSKE OBAVY su velky problem pri dojceni, lebo vdaka nim sa mliecko nespusta, dieta mliecko ocakava a ide velmi tazko, tak sa hneva, ty sa obavas, ze sa bude zas hnevat, ides dojcit s tym neblahym pocitom, dieta obavy citi, je z toho tiez nervozne .. proste kolotoc, najlepsie nemysliet na najhorsie ale si dojcenie uzivat (to je velmi tazka cast)
najlepsie pre tie obrovske obavy je zavolat laktacnu poradkynu, kukne na vas, pokecate, poradi ti, stratis obavy, upravite techniku a bude po probleme
ak z nejakeho dovodu LP nemozes zavolat, tak kuk clanky
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

lusja
24. jan 2012

@prsky MOOOOOOOOC dakujem za info! idem studovat, nech mame lahsiu situaciu 😉

sny
24. jan 2012

Ahojte mamičky,už pred časom som sem prišla po radu,lebo naša malá slabo priberá.Tak sme začali dokrmovať z fľašky ☹ Pri narodení mala 3300g a dnes má 9týždňov a váhu len 3840g ☹ ☹ Na dnešnej poradni pribrala za dva týždne len 140g.doteraz som kojila riadne a 2-3x za deň som dokrmila polovičnou dávkou.No stále nepriberá,tak doktorka nakázala prestať kojiť cez deň a kojiť len v noci,ale ona v noci dobre spinká,budí sa len raz,potom až ráno.Je mi až doplaču z toho,že to je takto,hrozne moc som chcela kojiť,ale už fakt neviem,čo na záchranu toho.V ľavom prsníku už mám menej mliečka,z toho moc cez deň nejde,v noci áno.V pravom je mliečka dosť.Technika je dobrá,viem,kedy malá pije.Je veľmi spokojná,cez poobede spí aj 4hodinky,je aj silná,už vie dvíhať hlavičku a pasie aj koníky....Naozaj by som nerada prišla o mlieko.Ak mi viete ešte niečo poradiť,budem vítať každú radu a vopred ďakujem 😉

prsky
24. jan 2012

@sny poradit ti mozem iba jedine..zavolaj laktacnu poradkynu a ries to co najskor, prestan prikrmovat cez flasu, ale na prsniku pomocou cievky (to ti laktacna ukaze)..akekolvek ine rady ti budu na nic, kedze uz mas 5min pred 12tou.. zalezi, ako velmi chces dojcit, ak chces, tak vid vyssie 😉

alex1983
24. jan 2012

@prsky Ahojky. Smiem Ta poprosit o Tvoj nazor? Dcerka bude mat cochvila 16.mesiacov a stale ju kojim a to doslova. Tak som to musela urobit tak ze jej prsko davam rano, pred obednajsim spankom, po nom a potom vecer pred spanim. No a v noci ideme nonstop. Musela som jej to takto upravit preto, lebo ona bola na prsku stale aj kazdu hodinku a bolo to velmi unavne. Teraz si uz dojcenie uzivam 😀 Myslis ze som neurobila zle ked som jej to takto obmedzila? A myslis ze je to pre jej vek postacujuce? Dakujem

prsky
24. jan 2012

@alex1983 ahoj. vyhovujuce je vsetko, co vyhovuje mamicke aj dietatku (cize kompromis). ono okolo druheho roka sa aj tak odporuca prejst z dojcenia na poziadanie na dojcenie podla rozvrhu.. mas uz dost velku babulku, takze si zvykne potrebne mnozstvo vytiahnut pocas "urcenych" dojceni. neviem, kedy si s tym zacala, ale je pravdepodobne, ze do cca mesiaca sa znizi aj pocet nocnych dojceni..aspon u nas sa dcerka prestala budit po cca 2,5-3h a neskor uz prespala celu noc..i ked - bola trosicku starsia, ked som s tym zacala (mala takmer 2 roky)
takze hej, myslim, ze mliecka ma urcite dostatok na svoj vek

strapco13
24. jan 2012

@sny suhlasim s @prsky skontaktuj sa osobne s laktacnou..pomoze 😉 www.mamila.sk najdes kontakt toto sa tazko riesi cez net, chce to vidiet dojcenie

keena
25. jan 2012

@prsky dakujem za odpoved aj rady 😉 a do buducna dufam, ze sa to zlepsi 😅 PS. fyzickeho kontaktu ma ona cez den az extra moc!! a ked ho nema, tak sa jeduje... ☹

alex1983
25. jan 2012

@prsky Dakujem, moc si mi pomohla tvojou podporou. Vies, ja som vdacna ze malu kojim tak dlho, aj za ten uzasny pocit jej blizkosti, ale ked uz bola ako prisavka niekedy aj kazdu pol hodinu, uz mi to zacinalo byt az neprijemne 😝 No a tymto sa to vyriesilo a sme obe spokojne. Inak ja mam tiez dokinu ktora mi povedala ze mam malu oducat od kojenia ze uz jej nic nedava, ze uz duplom ju nemam kojit v noci lebo sa jej kazia zubky, ze od 15.mes. ju mam ucit na kravske mlieko... Tak som zvedava ked pojdeme o 2 tyzdne do poradne a poviem ze este dojcim ze co bude. Ak ale bude prilis "mudra" tak ju asi bude treba vymenit,ze? 😀

lenko
25. jan 2012

@alex1983 môj synček bol kojený 35 mesiacov, pomaly má 4 roky a ani jeden zubný kaz. 😉

prsky
25. jan 2012

@alex1983 som rada, ze som pomohla... usetri si stresy a pokyvkaj hlavou, nehovor, ze dojcis ..teda ak ti inak vyhovuje 😉

weverka11
25. jan 2012

baby napisem to aj sem, aby ste vedeli ake je nase zdravotnictvo... dnes som bola s malym u lekara, lebo ma zas kasel a sestricka ma normalne zvozila, ze preco este kojim, ze to je zbytocne, ze to nema ziaden vyznam od pol roka... som myslela ze ma slak trafi, tak som jej to patricne vysvetlila, kukala jak puk na mna... a som sa jej spytala, ze ci teraz ked je chory a nechcel mi 2 dni nic poriadne papat, ci som mu mala radsej dat vodu, alebo sunar nez moje mliecko... krava jedna... od rana som vytocena... ale jaka bola arogantna, normalne sa mi smiala do ksichtu ci som normalna