Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

boka79
17. jún 2012

@happy8051
ahoj, robis to spravne, v tomto veku je to uplne normalne, my to mavame este teraz niekedy.Kedze maly ma reflux a aj prdiky ho trapia.
Deti este nemaju rrezim, nevedia rozoznat den a noc a maju fazy spanku a fazy bdenia aj v noci. Musi sa to naucit, to prebalovanie v noci, to sa tiez zlepsi. Ja som prebalila, len ked kakal, inak som nechala, aby sa naucil , ze je noc. V noci som nezapinala svetlo, nerozpravala s nim nejako, len utisovala, ja som tiez na zaciatku skusala dudel, ale som rada, ze maly vedel, ze co je dobre a odmietol.

Je to v globale lepsie, sice sa casto budi a spi velmi nepokojne, ale nema nejake dlhe fazy bdenia. Dojcenie sa musi aj on este naucit, aby efektivne vytiahol v rychlom case dost mliecka, ma maly zaludok. Ja ti len poviem : Hlavu hore, horsie to nebude, bude to lepsie a zvyknete si obaja. Skus sa naucit dojcit po leziacky. Drzim palce.

happy8051
17. jún 2012

@boka79 vdaka za odpoved... jasne, Nelly je este malinka, nema este rezim. zaraza ma na tom len jedine, ze cez den kojime pekne do 20 minut, odgrgne, zaspinka. taketo nekonecne kojenie byva len v noci.....

este by som mala otazku. neviem, ci je rozsiel dojcit babo v zavinovecke ci bez... kdesi som pocula, ze bez zavinovacky pije efektivnejsie, moze to byt?

boka79
17. jún 2012

@happy8051
hej je rozdiel, lebo v zavinovacke ta tak neciti telom, lebo je zavinuta. 🙂 Ale ci efekt. pije, to neviem-.

dejka77
17. jún 2012

Je mozne stratit mlieko kvoli dalsiemu tehotenstvu? Odkedy som otehotnela vsimla som si, ze mlieka je menej a teraz uz nemam ziadne. A pritom som kojila velmi casto.

kkl82
17. jún 2012

ahojte 🙂 chcela by som vas poprosit o radu. moj maly 3,5 mesacny chlapcek zacina byt nejaky priebercivy, co sa dojcenia tyka... kojim na poziadanie a vzdy len z jedneho prsnika (mam dost vela mlieka, tak aby sa dostal aj k tomu zadnemu).
moj prvy problem je, ze mi odmieta papat v hociakej inej polohe ako poleziacky. takto sme si zvykli uz v porodnici a aj mne tak bolo najlepsie, najma kvoli rovnomernemu vyprazdneniu prsnika a pohodlnejsiemu nocnemu dojceniu (maly spava so mnou v posteli). ked ho skusam nakojit v sede (hociktora poloha) alebo v satke, tak zacne jacat a mam problem ho utisit. este pred par tyzdnami toto problem nebol, kojila som ho normalne aj vonku na lavicke, v stoji, v kresle.
po druhe, odmieta mi pit z jednej strany uz asi dva tyzdne. kym je v bdelom stave, tak sa radsej otoci a cuca si palec, aj ked je poriadne hladny. ked sa ho pokusam otocit, tak po niekolkych pokusoch znervoznie a zacne sa rozculovat. vtedy je najlepsim riesenim, ak si ja lahnem ako keby na brucho a ponuknem mu tento odmietany prsnik z jeho preferovanej strany. ale ked napr. v noci spi a zacne sa prebudzat, tak nemam problem otocit ho on sa vacsinou na prvykrat prisaje aj na tu odmietanu stranu. aj predtym sme uz mali tento problem, ale z opacnou stranou a trvalo to 5 dni. teraz je to uz moc dlho a musim to riesit nejak inak, len neviem ako...
naozaj nemam zaujem nechat ho plakat, ked je takym lahkym riesenim vyhoviet mu, ale potrebujem aby zas papal normalne. takto sa len tazko planuje vylet alebo prechadzka, najma ked su taketo horucavy a on je stale smadny... poradite?

strapco13
17. jún 2012

@dejka77 tehu hormony mozu sposobit znizenie laktacie..nadalej prikladaj, dojci a dietatko sa prisposobi a potom sa rozdojci po porode a pridas sa k tandemovo dojciacim 😉

strapco13
17. jún 2012

@happy8051 pije efektivnejsie BEZ zavinovacky..lebo tak docielis lepsie prisatie..nehovoriac o dalsich aspektoch, ze ta viac citi, moze sa ta dotykat, co urychluje okrem ineho aj spustanie mliecka, ked mama citi dotyky babatka

strapco13
17. jún 2012

@kkl82 trosku sa to podba strajkovemu spravaniu /ako byva pri dudli, alebo ak dieta pozna flasku, klobucik/
dieta vacsinou citi ze je nutene do niecoho /u vas zrejme poloha/ tak dava najavo, plus reaguje na matkin stres, lebo vacsina matiek ked vie ze ide urobit nieco co dieta nema rado, uz dopredu sa znervoznuje otazkou ze co ak bude dieta zase protestovat, dieta tu ervozitu vyciti a samozrejme protestuje aj ked nevie voci comu vlastne
cize na strajkove spravanie casto najviac plati neriesit to , neznervoznovat, ponukat prisnik ale nenutit a tak trosku okabatit dietatko...ako pises ..alebo v sede sa pootocit na poslednu chvilu a prehodit "neoblubeny" prsnik
skontroluj ci otaca hlavicku rovnako na obe strany ..lebo ak nie, treba rozcvicit, lebo toto moze robit proble, ze ho v niektorej polohe taha krcne svalstvo a preto tu polohu a teda ten prsnik odmieta
a skusat satku , sed, s kludom s usmevom, bav sa s nim, akoby ste sa nesli dojcit ale len tak mimochodom mu strc prsnik pred usta

strapco13
17. jún 2012

@happy8051 este..dojcene dieta nemusi grgat ..cize skus nadojcit, ak treba prebal a potom na uspatie ponukni znovu prsnik ten ktory je "vypity"

ramzesa
17. jún 2012

@kkl82 ja som mala ten isty problem s odmietanim jedneho prsnika. Pri dvoch starsich s jednym prsnikom a teraz pri malej s druhym 😝 . Ale zacala som ako prve vzdy ponukat ten odmietany. Nastastie moji nekricali, aspon trosku potahali a casom sa to zlepsilo. Mozno mu to ide tazsie... skus mu trosku pomahat odstriekavat do pusinky mliecko, alebo mu to mozno ide silnym prudom. Mojej teraz vadilo asi to, ze som mavala ten jeden prsnik trosku vacsi, tak kym bola uplne malinka, lepsie sa jej salo z mensieho. Teraz si uz zvykla na oba 🙂 . S kojenim po sediacky mame tiez problem. Mala akoby sa bala tak byt, ani v satke mi nechce byt v koliske. Este aj vo vanicke pri kupani je taka nesvoja na chrbatiku. Ale ked sa kojime po leziacky, ze citi pevnu podlozku pod sebou, tak je spokojna. Skus ho podlozit nejakym vankusikom alebo poskladanou dekou. Ked sme sa kojili este v perinke, tak bola spokojna. Moja sa aj vela vzduchu nadycha, ked sa kojime po sediacky, velmi sa vrti.

ramzesa
17. jún 2012

@dejka77 ja som tiez mala v tehotenstve problem s kojenim. Kazdu chvilku sa starsi prisaval a potom sa zlostil a pytal "ine cici". Bolo to velmi vycerpavajuce 😒 . Myslela som si, ze mam inu chut mliecka, nenapadlo ma skontrolovat, ci tam vobec nejake je 😒 . U nas to skoncilo odstavenim, ale on bol uz trosku vacsi ako tvoje dietatko. Myslela som, ze aspon par mesiacov to dotiahneme... 😒 ... skoda, teraz by som to mozno riesila inak. Drzim Ti palce, aby ste to zvladli 🙂 .

ramzesa
17. jún 2012

@happy8051 my sme mali tiez takto prve tyzdne. Mala si potrebovala aj nie raz, ale aj trikrat grgnut. Ked bola pebalena o chvilku bolo treba zasa 😅 . A to sme sa aj parkrat isli sprchnut, vlastne skoro po kazdom kakani, lebo s vlhkymi utierkami nemam dobre skusenosti. Niekedy ani nechcela zaspinkat, tak ak bola spokojna, tak som zaspala aspon ja a ona po case tiez (spime od zaciatku spolu). Alebo sme zaspali tak,ze som mala podoprety chrbat vankusom a malu som si dala brusko na brusko. Tak sme vacsinou nad ranom spolu zaspavali prve tyzdne. (mame postel pri stene, cize nehrozilo spadnutie). Po mesiaci sa to zlepsilo. Uz aj prestala kakat do kazdej plienky. Teraz ju v polospanku nakojim a spinka dalej. Uz ani to odgrgnutie ju tak netrapi ako predtym. A ked ju chcem prebalit, tak to robim velmi rychlo, lebo pri tom sa zvykne zobudit 😝 .

martina646
18. jún 2012

Ahojte mamicky, najma laktacne poradkyne. Nedavno som sa stala mamickou a preto mam par otazok o dojceni. Najskor par info o nas: moja dcerka bude mat 4 tyzdne, je plne dojcena, len v prodnici, kym mi pristupilo mliecko bola dokrmovana darovanym MM a potom aj sunarom z flase. Doma uz len dojcim. Papa asi 6x denne, v roznych intervaloch (niekdy po 1,5 hod, niekedy po 5hod- najma ked spinka v kociku a vozime sa alebo v noci aj po 7-8 hod) Snazim sa dojcit kedy si vypyta, nebudim ju ked spinka. Jedno papanie trva asi 30-45 minut. Tyzdenne prirastky na vahe mame zatial okolo 230-250g. Preto si myslim, ze zatial je mliecka dost, lebo mala pribera a je spokojna. Chcem dojcit co najdlhsie, ale trapia ma tieto veci:

1. Mam pri jednom dojceni ponukat obidva prsniky? Napr. 15-20 min jeden a potom druhy? Lebo niekdy mam pocit, ze uplne vsetko vytaha, prsnik je po 15 minutach uplne makky, akoby prazdny, tak dam aj z druheho a niekedy zase papa aj 40 min z jedneho, odtaihne sa a je spokojna, pri dalsom dojceni dam najskor z druheho.

2. Planujem ciastocny navrat k praci (niekolkokrat do tyzdna, 4-5 hod mimo domu) a preto si chcem spravit nejake zasoby mliecka do mraznicky, aby nakrmil tatinko. Kedy mam odsavat, ked mam pocit, ze sa mi mliecka sa mi tvori tak akurat pre malu, po dojceni uz mi nic neostava. Je spravne z jedneho prsnika dojcit, z druheho odsat a pri dalsom kojeni opacne?

3. Mozem potom odsate mliecko podavat flasou?

4. Je pravda, ze pokial si "odgrcne", vyteka z pusinky mliecko a potial vytecu take zrazeninky, to je uz vracanie? Obcas sa nam to stava.

Dakujem pekne za odpovede a akekolvek rady 🙂

vejula
18. jún 2012

@martina646 ahoj, niesom sice laktačna poradkyna, ale čo viem poradim. čo sa tyka striedania prsnikov, ked maš pocit, že z prveho prsnika už aktivne nepije, a ma ešte zaujem, tak ponukni druhy. Ak jej stači z jedneho, tak nemusiš za každu cenu davať druhy (ja som od začiatku dojčila pri každom dojčeni z jedneho)

čo sa tyka odsavanie, neviem či ti poradim. Ja som odsavala prve tyždne po nadojčení z prsnika z ktoreho pil a zdalo sa mi že tam ešte niečo je a potom po dalšom dojčeni z druheho, ak tam ostalo. Neskôr som začala odsavať pred dojčením, aby mal maly hustejšie mliečko, lebo zo začiatku šlo vždy najprv take redšie a zdalo sa mi, že maly aj viac hnačkoval ked vypil viac redšieho. (ale teraz LP vravia, že je to mytus, tak neviem, ale ja som presvedčena o tom, že nejprv je mliečko vodovejšie a neskôr silnejšie)
Ale asi ťa moc nepotešim, niektore ženy proste odsať nevedia, i napriek tomu, že mliečka maju dosť odsavať im nejde, tak snad sa tebe bude davať.
PRikrmovať s flaškou ti určite žiadna LP neporadi, ak tak, cievkou pomocou prsta, je to sice viac namahy, ale babo si nepokazi prisatie.
A to grckanie by som neriešila. Myslim, že každemu babatku sa občas takto odgrcne

ramzesa
18. jún 2012

@martina646 tiez nie som LP, ale napisem aspon k tomu odsavaniu. Pri tomto (3.babatku) som zatial odsavala len raz, no odstriekavala rucne. Islo to trosku tazsie... ale... robim to tak, ze ked pije z jedneho prsnika a sa spusti aj z druheho, tak odstriekavam. Ide to lahsie. Ono sa da aj mimo pitia spustit mliecko, ale najjednoduchsie je to pocas kojenia. Ci uz rucne alebo niekedy uplne staci, ze mamka odsava pri babatku a uz hormony to zariadia. Preto odsavaj pri malej. Moja zo zaciatku pila z oboch prsnikov, vzdy som ako prvy ponukla ten, ktory bol predtym posledny. Potom neskor som ako prvy ponukala ten, ktory mi zacala odmietat. Teraz (asi po mesiaci) pije raz z jedneho a pri dalsom kojeni z druheho. Uz jej to staci a nechavam ju, ak je to mozne dovtedy, dokedy sama chce. Vacsinou to mozne je 🙂. Horsie to bolo na zaciatku, ked som mala prsia az prilis citlive 😒 . S prikrmovanim suhlasim s @vejula . Ja som sice pouzivala pri vsetkych flasku, lenze to nebolo tak casto, aby sa babo zblblo. Ale naco riskovat 😉 . A obcas mliecko vybehne aj mojej. Hlavne ak zacne dzavotat a smiat sa 🙂.

beton
18. jún 2012

@p.mariquita tie intervaly, co popisujes nie su nicim podlozene....platia akurat pri UM, urcite nie pri MM, ktore je najlepsie stravitelne, pomaha dozriet traviacemu systemu a hlavne treba vziat do uvahy, ze kojenie nie je len krmenie, jedlo. je to sposob, ako babatku vyriesit akykolvek problem - teplo, chlad, pocit samoty, chce zaspat, nieco ho boli, chce sa pritulit.... toto vsetko sa riesi dojcenim. preto to, co opisujes je pri takom malickom babatku uplne normalne a v poriadku a v ziadnom pripade ho netreba obmedzovat. ked ta otravuje neustale dojcit, skus satku alebo ergonomicky nosic. ak je dieta nasytene, tak spravidla nosenie ho upokoji a ty mas volne ruky. cumlikom a casovanim dietata sa moze velmi rychlo stat, ze sa ti znizi tvorba mliecka. dieta ma byt kojene na poziadanie, teda kedykolvek si zapyta. aj kazdu polhodinu. najma teraz v zaciatkoch je to dolezite, lebo telo sa prisposobuje babatku a potrebuje si tvorbu mliecka nastavit podla potrieb dietatka. ak mu to odopieras, telo nedostava signal, ze ma tvorit mliecko a tvorba sa znizi. okolo 3 mesiacov, ked sa uz vie dieta zabavit aj inak, zacina vidiet, chytat, tak aj intervaly sa same predlzia. ale dovtedy si to doprajte. mozes pri tom spat, oddychovat. a urcite si nenechaj nahovorit, ze robis nieco nespravne, ak kojis cely den. sama vidis, ze ina cesta nie je, tak nestresuj seba ani svoje dieta a rob, ako ti kazu tvoje materinske instinkty.

beton
18. jún 2012

@happy8051 asi ta nepotesim, ale uplne v poriadku. niektore deti su v noci horsie, niektore lepsie. my sme mali aj fazu, ze o 2,30 sme zaspali....teda ulozili sme sa na noc konecne a o 4,30 sme vstavali definitivne, hura, uz je rano. raz sme museli zapnut o 3,00 svetlo, rozlozit hracky a my sme sli spat. to nie je dobry postup. ale bola to uz tak vyhrotena situacia, ze v zaujme prezitia sme ignorovali system den-noc. nastastie sa to stalo len raz. vacsinou do 3 mesaicov sa toto spravanie ustali, aj to grckanie sa upokoji, ked sa dovyvija traviaci system. je to len prechodne obdobie, co prehrmi. zelam, aby to bolo cim skor.

beton
18. jún 2012

@evulilik
@p.mariquita vazenim sa dieta, aj matka len stresuju, dieta po nadojceni ma spocinut v matkinej teplej naruci a nie na studenej vahe. niektore maju odchylku az 50g, co je pri takychto detickach dost. ak chcete vazit, resp. je na to naozaj dovod, tak staci kazde dva dni v rovnakom case na rovnakej vahe.

beton
18. jún 2012

@happy8051 v zavinovacke nevies dosiahnut spravnu polohu, lebo ma taku hrubu vrstvu, ze si ju nevies nastavit. na dojcenie po leziacky detto. potrebujes si ju pritlacit medzi lopatkami tesne k sebe, aby sa jej hlavicka dostala do mierneho zaklonu a nostek bol volny. tak vyzera spravne a efektivne prisatie. toto jej zavinovacka nedovoli, lebo jej tu hlavicku pevne drzi a tlaci spat. navyse v dnesnych teplotach riskujes prehriatie organizmu, co je pre dieta nebezpecnejsie ako podchladenie. takze handricky dole a dojcime koza na kozu 🙂
ako starsia, este nic?

kkl82
18. jún 2012

@happy8051 ja som maleho do 2 mesiacov vobec neodgrgavala, lebo pekne pil a po papani zaspal. citala som to v brozurke od mamily, takze som nestresovala ani ked mi v porodnici vynadali, ze preco ho neodgrgavam, ze to musim atd. parkrat, ked som ho skusala odgrgnut, tak sa rozplakal. ved bodaj by nie, ked tak sladko spinkal a ja som ho zobudila... potom sa v tom papani velmi rozbehol a bolo citit, ze aj ked zaspi, tak je nekludny a zacali sme odgrgavat. ale este aj teraz, ked zaspi, tak ho necham tak. ak sa po chvilke prebudi, je to pre mna signal a dam ho odgrgnut. od narodenia doteraz mi grckal mozno 5x, aj to len take male mnozstvo, ze ani na lyzicku by nebolo 😉

kkl82
18. jún 2012

@strapco13 dakujem za rady. maly dudel ani flasku nepozna, skusali sme kazde mozno raz-dvakrat, najma pri kolikovych zachvatoch (trvali mu cely maj, inak predtym ani potom nic), ked mi odmietal prsnik, ale sanie ho ukludnovalo. cumel vyplul hned, z flasky potiahol parkrat, kym som mu ju nevymenila za prsnik.
hlavicku zatial otaca rovnomerne, aspon ked sa hrame, tak nebadam, ze by tam bol nejaky problem. ked si k nam lahne tatino, tak sa vzdy tak k nemu prevrati - rovnako ako u mna, ked ide papat, len na tu bojkotovanu stranu (skoda, ze tata nema cici 😀). je sice pravda, ze v satke (nosim v krizi s kapsou von alebo dnu) vacsinou pri spanku uprednostnuje jednu stranu viac ako druhu, ale na postielke mu to je jedno a pocas noci to strieda. od narodenia spal vzdy na tej strane, na ktorej papal, takze sme to v pravidelnych intervaloch striedali.
mozno to bude naozaj tym stresom, aj ked ja k nemu pristupujem s velkym kludom 🙂 stresujem len ked ho prababicka natahuje a neda si vysvetlit, ze na tie jej polohy a pohyby je este primaly. vtedy mi az krv tuhne v zilach... 😖 ale jasne, mozno je to nejaka skryta nervozita, ci skor rozcarovanie, lebo chcem aby nam to klapalo - chcem dojcit aspon do 2 rokov a ked strajkuje uz teraz, tak sa zacinam trochu bat.
ale fakt neviem, preco mi nechce zobrat prsnik, ked sme vonku a on je hladny. proste, zo dna na den sa rozhodol, ze mama ho uz na lavicke v parku alebo v aute nenakoji...

strapco13
18. jún 2012

@kkl82 skusala si uvaz http://www.nosmesa.eu/video_navod/11/koliska-inak je super na dojcenie

zuzanka7117
18. jún 2012

Baby, znova bojujem s tou istou hrcou....uz 4. raz a uz pol dna sa mi nedari sa jej zbavit....skusam masirovat, nahrievat, odstriekavat, nic nepomaha a malinky mi to nechce vysat....nechce sa mu tahat.....este sme uplne neukoncili strajk, tak ho nechcem moc nutit, lebo potom uz nebude chciet vobec......skusala som aj v polospanku, trosku pocucal a nechal tak.....z plneho prsnika sa napil, ale tento viac menej vyprazdneny len s hrcou odmieta.....☹ Skusim aj vinny obklad, neviem ci moze byt aj z cerveneho vina, lebo biele nemam...a momentalne mam aj kapustny list.....ani mm mi to nemoze roztahat, lebo je odcestovany a svokre to tahat nebudem davat,......🙂 Co by ste mi este poradili? A co robit aby sa to uz viac nevratilo???

p.mariquita
18. jún 2012

@beton dekuju moc za reakci, lekarka i sestry v porodnici me tedy naprosto zbytecne stresovali. Nevedela jsem, ze je takovy rozdil mezi travenim UM a MM. Ještě jednou moc děkuji.

michaela.g
18. jún 2012

Ahojte, chcela by som sa spytat. Moja dcerka ma 13 mesiacov a v jendom kuse sa chce krmit z prsa. Snazim sa jej dat normalne jedlo ako treba ale bud si da len trosku alebo vobec a len co ju dam dole zo stolicky hned sa na mna drape ze chce "MEE"-mliecko. Ak sedim tak si takto pride aj 3-4 krat za hodinu, to si na mna pekne vylezie osupe si ma a samoobsluha. Podla mojho odhadu to zacalo ked som jej v noci chcela zacat davat vodicku... Co vy na to? Mate nejaku radu. V noci s kojenim pokracujem, tak to mame tak 4-5 krat za noc...
Dakujem za radu.

happy8051
18. jún 2012

chcela by som sa opytat.... kolko mokrych plienok ma mat novorodenec za jeden den? latkujem. pri prvej dcere som to vedela,ale uz si neviem spomenut. dakujem

kkl82
18. jún 2012

@happy8051 ja som kdesi citala, ze najmenej jednu za 5 hodin, inak hrozi, ze je dehydrovane.
nas bubo zo zaciatku curkal aj viackrat za hodinku a ked sme ho rozbalili na pultiku, tak pustil zas. tiez latkujeme, takze sme prali plienocky kazdy den (cca 20 plienok denne). potom sa mu to ustalilo a teraz mame tak 8 plienok denne, ale s tym, ze uz mu mokro az tak nevadi, takze nehlasi kazde curknutie. pultik ocikava stale 😀

beton
18. jún 2012

@happy8051 6-8 dobre mokrych

strapco13
18. jún 2012

@michaela.g je mozne ze je to jej reakia na to, ze si jej chcela vziat mliecko..cize sa uistuje ..skus neriesit, zintenzivnit telesny kontakt, vela nosit, nech ma istotu zenemusi o mliecko bojovat
vacsinou zaberie zintenzivnit denne dojcenia a fieta potom lepsie spi cez noc..alew treba vylucit aj zubky, tvj menzes ci tehu..vtedy deti mozu pytat viac mliecka