Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

denea
14. máj 2009

Dakujem ti precitam si to a dam sa do toho, si mila ze takto pomahas ludom. urcite ti dam vediet ako som na tom.

annag
14. máj 2009

mailinka - každé bábo je iné, nič s tým nenarobíme, pomôže jedine rešpektovať ju a jej potreby. Detičkám sa pri dojčení všetko v brušku pohne a preto sa stáva, že sa počas dojčenia resp. tesne po ňom vykakajú, vypukajú. Pokiaľ sa nenahltá veľa vzduchu a nebolí Ťa prisatie a odtŕhanie, tak jej umožni byť v takej chvíli na prsníku, ľahšie sa vykaká. Podľa toho, čo opisuješ, nejde o bojkot. Maličkú len znervózňuje, ak jej hneď nerozumieš. S takým bábom musíš ako s maľovaným vajcom a hlavne nerozčúliť ... je dôležité predvídať a predchádzať takým situáciám - teda papať v pravej chvíli - nie nasilu a nie neskoro, to isté kúpanie ... malá si hľadá svoj režim, ak je unavená, zákonite je extrémne podráždená. Po kom to dieťa asi je ... 😀

annag
14. máj 2009

tin007 - len vstupuj do diskusie, veľmi mi to pomáha - a určite aj iným mamkám 😉

jana_pk
14. máj 2009

Ahojte,vidim, ze je tu viacero aprílových mamičiek ...
Chcem Vás poprosiť o radu, mám 5 týždňovú dcérku (dnes sme začali 6 t), ktorú plne kojím. Doteraz sme sa skôr trápili s nadprodukciou mliečka (aj som akurát dnes dobrala atb. kvôly zápalu prsníka), ale od včera večera ju nestíham kŕmiť - mám pocit, že sa mi netvorí mliečko. Večer zaspala hladná, ráno bolo mliečka dosť, ale už k obedu sa mi mliečko nestačilo tvoriť :(
Prikladám ju stále, ale nemá čo vysať :( a plače
Mám aj namrazené moje mliečko ale stále dúfam, že sa to upraví
Poraďte

annag
14. máj 2009

janka, upraví sa to ozaj - zápal bol dôsledok nedostatočného vyprázdňovania prsníka - mliečko neodchádzalo z prsníka von, nahromadilo sa a začalo sa vstrebávať do okolitého tkaniva. Okrem toho sa v prsníku ako obrana zvyšovala hladina inhibítora, ktorý tlmí produkciu mliečka.

Nič sa nedeje, dojči aj naďalej, zamrazené mliečko nechaj v mrazničke, ponúkaj obidva prsníky, dojči tak často, ako bude malá chcieť, prípadne môžeš aj odsávať - uprostred dlhších prestávok alebo tesne po dojčení no len krátko a len ak Ťa to nezaťažuje. Prsník stláčaj - prisaje sa,spustí mliečko, začne pekne piť, keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš mliečko začne rýchlejšie tiecť, bábo začne opäť piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať

Vyskúšaj dojčenie v rôznych polohách, zaraď najmä futbalovú polohu aby sa prsník dobre vyprázdňoval . Prsníky môžeš prestriedať aj viackrát.

Potrebuješ veľa oddychovať - takže si s maličkou ľahni do postele, dojči ju kedy si povie, popritom si pospi a v priebehu 1-2 dní bude dobre. Už sa pravdepodobne nebude tvoriť mliečka tak veľa (čo je dobre), ale akurát. Nezľakni sa pocitu prázdnejších pŕs - to neznamená, že v nich mliečko nie je. Ako vidíš, preplnené prsia môžu spôsobiť problém.

V rámci prevencie počas celého obdobia dojčenia môžeš striedať polohy a využívať stláčanie, ak dobre vypije jeden prsník, vždy ponúkni i druhý. Drž sa a neboj sa, ide o prechodnú záležitosť, ktorá rýchlo prejde, pokiaľ sa nezlomíš a nedáš fľašu . 🙂

fia
14. máj 2009

Ahoj annag, tak sa hlásim. Malinkú od včera dokrmujem menej často, nie po každom kojení. Zistila som, že tak 2-3 krát za deň má vlčí hlad, a ešte si pýta aj dokrm. Ciká dosť, je spokojná. V noci som ju len kojila a potom spala 3 a pol hod. Tak asi jej stačilo. Začala som si dávať aj homeopatikum homeokomplex ricinus a veľa pijem. Dúfam,že to pôjde dobre. Ešte som sa chcela spýtať, čo robiť, ak bábätko uprednostňuje jeden prsník. ďakujem

teruska1
14. máj 2009

V noci mi papa tak kazde 3hod, niekedy sa budi aj skor.Ale vytiahne si len trochu a potom zabuva a zobudit ju neviem.Stolicu ma redsiu. Ked papa z praveho prsnika, tak jej mliecko aj vyteka z pusinky, z laveho nie.Klobuciky nepouzivam.

jana_pk
14. máj 2009

Dakujem Annag - dnes a zajtra tu mam este maminu, potom bude vikend, tak budem relaxovat, striedat polohy (kojim vzdy vlahu) atd.
Dufam, ze sa nezlomim - lebo malinka pred tym neplakala a teraz mi to trha srdce ☹ ☹ .

A co ma prekvapuje, tak dnes cely den spi, zobudi sa, potaha co da a spi dalej... neviem ci od hladu... lebo jej maximum je spat 2 hodiny denne a cely den sa vrtiet a sledovat cely svet...

Dam vediet ako nam to ide. Este ma napada, ze ako v noci, lebo ona je schopna prespat aj celu noc. Neviem ci ju zobudit, aby sa aspon v noci napapala...

paskova
14. máj 2009

Ahoj annag, prosim ta o radu po dlhsom case. Mala kazdy vecer od tej piatej kym nezaspi t.j. do deviatej v kuse place, mrnci, skreci. Neviem comu to pripisat, robi to asi 5 dni. Zubky jej este nevidno, slinta ale statocne. Vyspata je, najedena takisto. Uz hadam koliky a reflux to netrapia, je to uplne iny plac ako ked mavala koliky. ☹ Stichne asi na pol hodku, kym ju kupem, potom sa naje a spusti to znovu. Place aj ked ju nosime na rukach, ani nehoorim o tom ako vrieska ked ju polozim.

jana_pk
14. máj 2009

A este som sa chcela spytat. ze co znamena casto prikladat. Moja si pytala aj pred tym kazdu 1-2hod. Teraz sa nevie najest ani z obidvoch a stlacam a zuzle a slacam a zuzle ten prsnik az nakoniec nic nejde a bude place alebo radsej zaspi. Mam pocit ze v nich uplne nic nemam ☹ Ale bojujem dalej

annag
14. máj 2009

janka, ešte mi napíš - koľko mala dnes dobre pocikaných plienok a ako kakala

annag
14. máj 2009

paskova, môže mať zmenu rytmu spánku a bdenia - čo znamená vyspatá? ako a kedy spinká cez deň? Môže byť podráždená - ak má cez deň príliš veľa vzruchov hoci aj pozitívnych, môže to všetko na ňu večer doľahnúť. Naopka, môže sa nudiť, je to už veľká kočka - treba pozorovať , či má v takej chvíli záujem o hračky, podnety, alebo nie. SKúsila si v tom čase prechádzku, zmenu prostredia?

paskova
14. máj 2009

No ona doobedu spinka tak divne, ako-kedy. Niekedy 30 min., inokedy 2 hodiny. Potom este spi 30 min hned po obede. Okolo druhej s nou idem von a spi do tej stvrtej, pol piatej. Vzdy jej to stacilo, hrali sme sa kym som ju nezacala kupkat o takej 18:30. Po tej piatej uz nemam ako s nou ist von, lebo sa ucime s druhou dcerkou, robim veceru atd. Len ju musim mat na rukach. 2x do tyzdna chodime plavat, ale zvladame to dobre. Zacala som na obed s prikrmami, zje ale len 2-2 lyzky, moc jej zeleninka nesmakuje. Mozno, ze aj to jej vadi. UM jej davam len po kupkani, neviem ci jej nemam dat aj po obede, kojim skoro kazde 2 hodky este stale, aj v noci. Kazdi vravi, ze uz take velke dieta by mao prespat aj noc, ale to u nas nehrozi.

jana_pk
14. máj 2009

Pocikane 4, pokakane 2 - ale toho nakakaneho bolo menej ako zvycajne.

annag
14. máj 2009

teruska ,

tiež si nemyslím, že máš málo mliečka, skôr viac. Treba využívať to stláčanie prsníka - aby vytiahla i zadné mliečko. Pokiaľ papá často a krátko - teda pokiaľ cítiš, že prsník nevyprázdnila až do dna, ponúkni jej do 2 hodín vždy rovnaký prsník. Tým tiež dosiahneš to, že si vytiahne mliečko bohaté na tuk - mliečko, z ktorého deti dobre priberajú. Určite sa netráp a nedokrmuj, to by potom musela dokrmovať každá druhá mamička. 😉 🙂

khkytica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annag
14. máj 2009

janka, ak takto pekne dnes cikala, kakala, nemusíš sa báť - nie je dehydrovaná, vypije si dosť mliečka. V jej veku je normálne ak bábo viac spí než bdie. Každý deň môže byť iný. Nie je dehydrovaná , nespinká veľa z letargie, spinká, lebo jednoducho spinkať dnes potrebuje. Maličká cíti Tvoj stres a neistotu - Tvoja nálada sa na jej správaní odráža. Dávaj je prsník vtedy, keď si povie - keď vidíš, že hľadá prsník - možno po hodine, inokedy po 3 ... V noci si ju šupni do postele a pospi si spolu s ňou čo najviac. Uvidíš, že sa zobudíš do nového rána. Je to silné a zdravé dievčatko, nemá problém si sama vlastným saním vytvoriť dosť mliečka 🙂

annag
14. máj 2009

paskova, a prečo jej dávaš UM a príkrmy tak skoro? Začala si ich dávať na raz? Aké jej dávaš UM?

Dojčenie každé dve hodiny je normálne, aj v noci , to isté i budenie. Pozri si témy Každé dieťa s avie naučiť spať ... komplet všetky deti - dojčené i nedojčené majú v období okolo pol roka nepokojné noci, kedy sa často budia. Je to normálny jav, súčasť ich zdravého vývoja a skôr zásahy a snaha prespať celú noc sú neprirodzené a negatívne pôsobia na bábetko. Minimálne tým, že ich sklame po prvý krát v živote človek, na ktorom sú závislé a bezhranične mu dôverujú - vlastná mamička. Sú maličké na to, aby chápali, že mamičke urobia radosť ak prespia celú noc. Nechápu, prečo majú spať niekde inde bez prsíčka či mamičkinej prítomnosti presne tak, ako to mohli doteraz. ...

annag
14. máj 2009

fia, výborne, dúfam, že naberieš odvahu a dokrmovať prestaneš celkom.Niič v našom tele nie je rovnaké, ani prsníky. Bábo zrejme zistilo, že sa z tohto prsníka napije ľahšie a skôr, lebo sa v ňom tvorí viac mliečka. Je to čosi podobné ako keď bábo preferuje fľašu. Skús inú polohu z toho neobľúbeného prsníka - možno ju máš len horšie priloženú - vyskúšaj takú, pri ktorej fixuješ hlávku - priečna, tanečník, futbalová.... A pokús sa prsník aj odsávať - tým sa v ňom bude tvoriť viac mliečka. Takisto tento prsník dôkladne stláčaj aby si zachovala rovnomernejší a rýchlejší tok mliečka. Ale v zásade je možné dojčiť len z jedného prsníka. 🙂

paskova
14. máj 2009

No ja jej UM davam iba raz za den kupani, ale to uz davnejsie. Musim sa priznat, ze vydrzi potom 3-4 hodiny spinkat, potom kojim. A prikrmy mi poradila moja doktorka, ze uz mozme zacat. Zacala som pred tyzdnom.

zannyka
14. máj 2009

annag

bola som dnes u Dr. a tá ma poslala na chirurgiu a tam mu dali hadičku a tolko sme vypustili jako dospely človek 😉
takže sa to mliečko nevstrebalo ale ostalo niekde stáť ale nebola to zápcha, tak nechápem ale už viem čo robiť 🙂

annag
15. máj 2009

mamičky, ospravedlňujeme sa, ale ani ja, ani pezincanka nebudeme cez vikend tu. Je tu dosť mamičiek, ktoré Vám v prípade núdze určite pomôžu - napr. tin007... 😉

sabinazv
15. máj 2009

mila annag,

strasne pekne ti dakujem, ze si mi venovala tolko casu, je to velmi pekne od teba, ze sa venujes nam neskusenym mamam... mne uz zapadaju do seba viacere suvislosti,naozej velmi pekne dakujem...
Vcera som hned objednala ten suplementor, riadim sa tvojimi radami a verim tomu, ze sa vsetko este na dobre obrati..
Pytala si sa ako odsavam MM, tak mam manualnu odsavacku Medelu... odsajem o nieco viac teraz, ale stale to nie je viac ako 20-30 ml na jedno odsatie... snazim sa odsavat kazde 3 hodinky, ako mi cas popri malom dovoli...
Tie teploty mam iste z toho mlieka, ktore sa mi vytvori, ale neodide von... teraz ked si nahrievam a masirujem prso, je to myslim lepsie, teplotu som vcera nemala a dnes tiez vyzera ze nie...

Takze dakujem este raz tebe aj ostatnym skusenym maminam na cenne rady, ste strasne zlate 😵

martina1305
15. máj 2009

Anni, neviem ci mi este stihnes dnes odpovedat. Nasa mala ma dnes 17 tyzdnov, zajtra mame ukonceny 4. mesiac. Posledny tyzden sa mi zda, ze viacej grcka. Vcera mi grckala po kazdom jedle, aj 2 hodiny po jedle. Nesiel "tvaroh" ale viac-menej len voda. Vela som ju nosila na pleci, ale ked som ju polozila vzdy jej nieco vybehlo z pusinky. Je stale plne dojcena, kojime pocas dna kazde 2 hodinky (niekedy aj skôr). Noc vydrzime na 1-2 kojeniach.

Raz si mi pisala, ze reflux u deti kulminuje okolo 3-4 mesiaca. Myslis, ze aj u nas je to teraz ono alebo nieco ine? Este sme nemali ani 2 mesiace a boli sme u detskej gastroenterologicky, ta vsak vtedy reflux nepotvrdila. Grckali sme vtedy adekvatne vek.

Jednej znamej po ukonceni 4. mesiaca jej dcery predpisala ich pediatricka dokrmovanie kasickou, lebo mala tiez po 4. mesiaci grcka. Dr. to vysvetlila tak, ze mala preto v tomto veku grcka, lebo ze jej nestaci mliecko. Co sa mi teda nezda taketo zdôvodnenie.

Anni, ty si co o tom myslis, mam sa nad grckanim nasej malej znepokojovat alebo sa to upravi este?

Dakujem pekne za pomoc.

mimka147
15. máj 2009

ahoj annag,chcem sa poradit,,ja som ti uz pisala ip ohladom toho nasho nocneho spanku,,,,doktor mi povedal ze ju mam davt menej spat cez den,no aj tak to nefunguje,tak ju aspon ucim zaspavat vecer v postielke samu...pisala si mi ze to jej nocne budenie je vychony problem,trosku tomu nerozumiem,

mala spinka doobeda 2hodiny,poobede 2hodiny a potom okolo piatej vecer cca hodinu,chcela som sa spytat,ci jej mam to casove obdobie spanku skracovat ci nie...dakujem

annag
15. máj 2009

martinka, samozrejme, grckanie je normálne a nič si z neho nerob. Žiadne dokrmovanie nepotrebuje a mliečko jej určite stačí, naopak, je dôležité dať jej orgánom čas dozrieť tak, aby boli schopné celý život naplno pracovať a dokonca tolerovať bez vážnej ujmy aj kadečo nezdravé, prejednanie ... ako to už u nás dospelých občas býva ... som rada, že plne dojčíš, tiež si už veľmi šikovná, ak budú mať mamičky problém, poraď im - tiež si si odskákala ťažké začiatky 😉 .

paskova - predčasné zavádzanie príkrmov sa môže odraziť aj takto, vysaď ich a pokračuj v dojčení. UM ani nejdem spomínať, vieš, čo si o tom myslíš - zvlášť pre bábo s refluxom je dôležité dlhodobé dojčenie - deti s refluxom majú väčšiu pravdepodobnosť na alergiu na kravskú bielkovinu a takisto neskôr na inhalačnú ... takže v Tvojom prípade zbytočne malú vystavuješ zvýšenému riziku alergie di budúcnosti ....

sabinka - držím palce, dúfam, že sa k suplementoru rýchlo dopracuješ. odsaješ vynikajúce množstvo - 30-40 ml - bábo vytiahne ešte viac, aj o polovicu , hlavne vysaď fľašu, nech prsník neodmietne , pri takej tvorbe mliečka ak by ho bábo ozaj vytiahlo by dokrmovanie vôbec nebolo potrebné - takže pokús sa dojčiť čo najviac presne podľa tých videí a popisu - pri správnom prisatí si už dostatočné množstvo mliečka vytiahne a vyrobí sám - 🙂

martina1305
15. máj 2009

Anni dakujem za odpoved, si ma upokojila. Poradim, co budem vediet 😉 . Papa a pekny vikend. 🙂

natasa8
15. máj 2009

Ahojte, tak ja som pravidelna citatelka tejto temy, Anang mi tiez uz pomohla s problemami s mlieckom.

My mame tiez este stale problemy s grckanim, napriek tomu ze mala uz ma takmer 8 m.
Podla nasej dr. to netreba riesit, kedze mala pribera (500g za 5 tyzdnov).

Najviac grckame prave po vecernej kasi.
Problem je, ze malej kasa velmi chuti - spapa tak 180 - 200 ml. Kasu jej davam nemliecnu s vodou. A davam ju asi tak 1h az 1,5 h. pred vecernym kupanim. Inak nezaspi, lebo jej je asi po tej kasi tazko ☹

Zeleninovo-masoveho prikrmu na obed spapa tak okolo 100g, ovocnu vyzivku davam na olovrant - to jej nechuti, spapa max. 4 lyzicky, takze musim dokojit.

V noci byvame hore skoro kazdu hodinu, ale myslim ze to s hladom vela spolocneho nema. Cez den kojim tiez skoro kazdu hodinu, (ak mala nespi). Okrem toho mala vypije cca 1,5 dcl cajiku.

Chcem sa opytat, ci nerobim chybu ked tej kase davam tak vela 😒 Tiez som rozmyslala, ci neskusim dat mliecnu kasu - mozno bude sytejsia a malej bude stacit mensie mnozstvo. Tym padom po nej nebude tak grckat.

teruska1
15. máj 2009

Dakujem velmi pekne za rady a prajem krasny,aj ked trosku zamraceny dnik 🙂

jana_pk
15. máj 2009

Pekny den prajem Annag, tak mala sa aspon vnoci a rano najedla, lebo sa mi dokonca ponalievali prsniky (ked spim ide to 🙂 - tak som ju aj v polospanku v noci kojila, nech si narobi zasobi 😀
Teraz k obedu jej uz nestacilo, tak uvidime co do vecera - bude to musiet zvladnut ona aj ja!

Akurat sa chcem opytat: ma zacala boliet hlava a klby - rovnako to bolo aj ked som mala zapal - teplotu este nemam, ale aj naposledy sa mi objavila az po 12 hodinach bolenia hlavy a klbov... Je mozne, ze by sa mi to zasa vratilo :(. Sak som mala uplne vyprazdnene prsia vecer a naliali sa mi az v noci 😖 Ak ano - da sa to riesit aj inak ako atb?