Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
21. nov 2010

@estterka ja som mavala poskladanu plienku pod trickom - mliecko mi striekalo do takmer roka malej

bubelko
21. nov 2010

@prsky nemali dudliky, ale uzlik od vreckovky namoceny v alkohole. takze ano, cumlik nie je vymysel dnesnej doby 😉

prsky
21. nov 2010

@bubelko v praveku? 😀 😀 a nielen alkohol, ale aj makovy vyvar 😉

bubelko
21. nov 2010

@prsky tak o praveku netusim, ale v 18.-19.st. urcite 😉 skoti pouzivali cukrovy cumlik namoceny do whiskey a slovaci palenku a latku 😉

leelo
21. nov 2010

@prsky v praveku boli stromy obsiate cumlikmi a vtedy si praveke zeny povedali: dokelu, ved to uplne vyzera ako moje bradavky!!
to je uvaha nasej pediatricky, ked povedala, ze B ma moje prsia ako nahradu cumla. cize najprv bol cumel, potom prsia 😀 😀 😝

annag
21. nov 2010

@happy8051

jednoznačne by som išla s bábätkom. celý deň bez mamičky je pre také malé bábätko ozaj šok, nejde len o kŕmenie. A čo ak sa zdržíš a bude cesta trvať oveľa dlhšie? ak pôjdeš s bábätkom a cesta sa predĺži, tak jednoducho prespíš s bábom niekde po ceste v hoteli. čo s prsníkmi, musela by si odsávať po ceste ... nielen pre bábo, ale i pre Teba bude oveľa ľahšie cestu absolvovať, dokonca takéto maličké bábätká sú úžasné - oni celú cestu väčšinou prespia, horšie je to so staršími, čo už toľko spinkať nepotrebujú.

happy8051
21. nov 2010

@annag
@prsky
dakujem za rady... mala teda pocestuje so mnou 🙂

prsky
21. nov 2010

@leelo 😀 😀

danulka3
21. nov 2010

ahojte,idem si k vám po radu.Malého kojím, občas dostane odstriekané mliečko aj z fľašky,ak potrebujem odbehnúť do mesta,tak odstriekam. Posledné dni sa mi stáva,že aj keď je hladný(teda ja si myslím,že je hladný,kojím ho každé 2 hodiny),tak začne strašne plakať a potom sa nechce prisať na prsko,plače až je celý bordový.Ukľudním ho a snažím sa priložiť,ale spustí znova. Nakoniec ho už nemôžem počúvať,tak buď mu dám odstriekané,alebo UM. Dnes sa to stalo dokonca aj v noci 1x,potom som ho 2x normálne nakojila a cez deň zas 1x,ináč som ho normálne kojila.Neviete,čím to môže byť? Nechcem prestať kojiť,mliečka mám dosť.Ale začína to byť pre mňa stresujúce,keď prichádza čas kojenie,že čo bude.

prsky
21. nov 2010

@danulka3 1. tym, ze ocakavas problemy pri dojceni, problemy na 100% prijdu...2. kazdym podanim UM alebo odstriekaneho mlieka sa ti pomaly, nenapadko znizuje produkcia mlieka 3. prikladaj skor, ked je uz velmi hladny, je nervozny, place a placuce dieta sa nema sancu prisat - ak sa stane, ze place, treba upokojit najprv hlavne seba a potom dietatko - ponosit ho po byte, hojdat ho, jemne sa mu prihovarat, hlavne si byt ista svojim chovanim - babatka velmi reflektuju nase pocity - ak si ty nervozna, je aj ono, pretoze citi,ze nieco nie je v poriadku. 4. plakat moze dietatko nielen od hladu, ale ho moze boliet aj brusko, alebo sa niecoho zlaklo, skriabe ho oblecenie, nepaci sa mu poloha, je mu teplo/zima - tvoj maly uz zacina viac vnimat okolie a prejavovat svoju nespokojnost, s tym sa spaja aj mozna vyssia placlivost ako v predchadzajucom obdobi - proste zacina komunikovat a toto je jeho zatial jediny sposob (okrem usmevu) 5. moze byt, ze mu nevyhovuje prud mliecka - bud sa ti spusta pomaly/tecie pomaly alebo naopak, rychlo...skus sa najst na annaginej stranke http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan... a http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

danulka3
21. nov 2010

@prsky Ďakujem ti za radu,idem prečítať.
Ja ho aj upokojím,skúsim priložiť a spustí zas. Doteraz to nerobil,myslela som,že už je fajn,už si budeme kojenie len užívať,lebo som mala na začiatku problémy s bradavkami.Nie je to jednoduché,ale určite to nevzdám.

prsky
21. nov 2010

@danulka3 tak potom mu zrejme vadi tok mliecka (bud pomalsi alebo silnejsi)...ak mu pocas dojcenia vyteka mliecko z kutikov ust, zakuckava sa, tak ide o silny tok a treba ho priskrtit...ak sa odtahuje a znovu prisava, tak ide o slaby prud mliecka a mohlo by pomoct stlacanie..viac najdes vo vyssie uvedenych clankoch 😉 a urcite neprikrmuj ani UM ani odstriekanym mlieckom (to si uloz do mrazaku do prikrmov) - to je cesta k predcasnemu ukonceniu dojcenia.
este je mozne, ak to robi len kratky cas, ze ho nieco v pusine boli - moze mat afty, alebo moze ist aj o zubky

deniskateniska
21. nov 2010

ahojte babulky,
mam otazocku... je mozne aby my maly vytahal mliecko za 5-10 minut a stacilo mu to? no zacalo to ako sme zacali davat kasicky, su to sice len 4 dni ale sa mi to nezda akosi.. dakujem 😉

michaela80
21. nov 2010

@deniskateniska a preco mu davas kasicky?

danulka3
21. nov 2010

@prsky neviem,či to bude v toku mliečka,keď on sa prska ani nechytí

prsky
21. nov 2010

@danulka3 v tom pripade si precitaj hlavne clanok Odmieta prsnik...najdes v nom rady, ako bojkot prsnika prezit a udrzat si laktaciu

prsky
21. nov 2010

@deniskateniska ak ma dostatok pocikanych plienok, je spokojny, tak si zrejme vytaha mliecka dost...a kasicky zavadzas naozaj trochu priskoro - mate k tomu nejaky dovod?

danulka3
21. nov 2010

@prsky Ďakujem ti za rady,už som si prečítala,budem sa snažiť toho držať,ešte raz dík

strapco13
21. nov 2010

@danulka3 este by som dodala/lebo ostatne napisala @prsky/..tym, ze si dala aflasku..z nej tecie mliecko hned..dieta stratilo trpezlivost tahat z prsnika chvilu naprazdno, kym sa spusti mliecko..cize zabudni na dokrmovanie, aby ste sa neodstavili

sofhia
21. nov 2010

ahojte kocky,
viete mi niektora z vas poradit? mame 16 dnove babetko, bola taka dobrucka az do poslednych 3 dni - dnes je treti, kedy chce ked je hore = celu noc od 6 vecera, do 6 do rana, a stale si pyta len jest a chce visiet na mojom ceciku, nepomaha mojkanie, nosenie na rukach, kocikovanie..nic proste stale si pyta jest. pritom cez den jej staci 20+20 min na oboch cecikoch a je spokojna.

take malinke babetka sa nudia, ked su hore? lebo nam sa zda, ze vymysla, lebo place tak od zurivosti, nie od bolesti. ked ju bolelo brusko, tak sme to poznali, lebo jest nechcela...a nechala sa mojkat.

bojim sa, co moje bradavky, no na druhej strane plac je horsi. .... mate niekto radu, ci podobnu skusenost ?

strapco13
21. nov 2010

@sofhia nezmenili ste nejaky vecerny ritual?...mozno jej nieco nesedi..skus porozmyslat, ci v niecom sa tieto dni lisia od tych predchadzajucich
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

sofhia
21. nov 2010

@strapco13 dakujem za clanky, rano si ich prejdem, nie, nemame ritualy, fungujeme tak, ze ked spi, tak spi, necham ju vyspat sa kolko chce...a kupeme ju ob den...kedy nam to vyde. manzel nepracuje momentalne, takze nema ani take ako pisu v prvom clanku, ze tatino pride z prace a chce sa s nou hrat...nie, mali sme to stale tak, ze ja som si isla o 6 lahnut a manzel ju zatial varoval a nosil mi resp. budil ma na kojenie....a potom v noci som vstavala ja, po polnoci....
a dnes dokonca cez den spala vzdy po 3 hodky alebo 2.5 predtym spala niekedy aj 4 hodky, a spala dobre aj v noci.

deniskateniska
22. nov 2010

@michaela80
@prsky doky nam to odporucila, ale to nie je ten hlavny dovod, ona ma v tom len utvrdila... proste maly chcel uz papat, uz dlhsie sme na nom badali ze by uz normalne papkal a vsetky "priznaky" kedy zacat mame, papa 12x za 24 hodin, atd. a maly ma 10,5 kila 😀 😀 a ja som toho nazoru aj ja som papavala od 3. mesiaca a som tu 😀 😀 a podla mna maminka najlepsie vie kedy a ako zacat nie knizky 😉

deniskateniska
22. nov 2010

@prsky dakujem, asi mu to staci 😉

michaela80
22. nov 2010

@deniskateniska do mna moja svokra huci zeby som malej davala na vecer tak som to minule pred svokrou povedala na poradni a doktorka sa vyjadrila v tom zmysle ze jej crievka este na to nesu pripravemne, nieco tam spominala s enymami a tak dalej ze kojene deti az po ukoncenom 6. mesiaci...a svokra uz dala konecne pokoj s tym... 😅 😅 😅

sofhia
22. nov 2010

@annag ahoj, citala som tvoju radu na stranke predtym, a celkovo aplikujeme vela veci...ale mame problemy s vecernym papanim, resp. s tym, ze moje 17 dnove dietatko chce byt vecer od 6 do rana len na prsniku,a trosku aj zaspi, no vzdy ked ho davam dole sa preberie...a je cule, a chce len papat, nepomaha ani nosenie, ani kocikovanie, ani mojkanie...ak nedostane, tak zurivo place. brusko ju asi neboli, lebo ked ju bolelo brusko plakala v kuse a nechcela papat. tato situacia bola u nas teraz vcera uz 3ti den, predtym v pohodke kazde 3 hodky pekne papala a spinkala...a noci aj cez den. je to moje prve dieta, tak naozaj neviem co s nou...manzela napadlo uz ze aby som sa ja mohla vyspat do polnoci ako sme to robili predtym,ze dat jej flasu s mojim mliekom odsatym, no ja som proti.

a teraz otazka : pises o vecernom kojeni - kedy to asi je? casovo...? malinka bola s manzelom, kym som spala, bolo tak ciastocne tma, a manzel aj telefonoval cez skype...a v phoodke spala, a az po polnoci ked isiel spat aj on sme ju preniesli do jej postielky. tieto posledne 3 dni ale spala s nami v posteli, kedze som ju nakojila po leziacky, aby sa nebudila prenasanim.

deniskateniska
22. nov 2010

@michaela80 no mna nezaujmaju nazory svokry 😅 😀 bo je ina doba a podla nej je normalne davat med na cumel akonahle dieta zaplace, inak je super, ale tak aj s cajikom a vsetkym.. jednym uchom dnu a druhym von...
dieta a jeho telo vie kedy je ten spravny cas, a materinsky instinkt k tomu 😉 ak ho pocuvas, nepotrebujes mudre knizky a "novodobe studie" ... 😉 keby som pocuvala kto mi co hovori tak moj syn je nenormalny lebo na zaciatku za 2 tyzdne pribral kilo.. teraz ma 10,5 kg ... 😅 😀 😀 😀 a kakame pekne, neboli nas brusko 😉

miskatn
22. nov 2010

poprosim vas o nazor:
syn ma 2 mesiace a 1 tyzden, treba stale dodrziavat nejaku maximalne dlhu pauzu medzi kojeniami? myslim tym nie v noci, ale v priebehu dna. napriklad ideme na prechadzku a on v kociku spi ako zabity (medzi nami doma oko nezazmuri za cely den), prideme domov, otvorim nanho okno, on stale spi, napriklad dnes to boli 4,5 hod od posledneho kojenia, nemala by som ho budit skor? papa aj pribera pekne a myslim, ze uz nie je taky malicky, aby ho bolo treba budit, aky je vas nazor ? velmi pekne dakujem 🙂

michaela80
22. nov 2010

@deniskateniska nie svokry 2 detskych lekarok...praveze mna svokra tlaci aby som jej uz dala...ale obidve detskarky su zasadne proti tomu...ciuze svokrusa ma smolu..do 6 mesiacov bude mat iba moje mliecko... myslim ze nic lepsie ako MM jej v kasicke nedam..takze mne moj instinkt vravi ze nepotrebujeme kasicky..ze mliecko je pre nas najleplsie...a takto to bolo aj pri synovi a to ma 9 ,5 roka...

demii
22. nov 2010

dakujem annag za vycerpavajucu odpoved ohladom cumlika. Aktualne mam problem, ze starsia dcera donesie v najblizsom case zo skoly urcite kiahne a ja som ich este nemala, takisto ani syncek, 6m ktoreho kojim. Mam strasny strach ze sa nakazim a nebudem sa vladat starat o maleho. MOZEM HO VOBEC KOJIT AK BUDEM MAT KIAHNE? Nemohla by som sa dat narychlo zaockovat? MOZEM SA DAT ZAOCKOVAT POCAS KOJENIA? No az mi je zle od strachu prosim poradte mi.