Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
27. jan 2010

didi35 - určite to bolo myslené len v súvislosti nejakou krízou tej mamičky .... za normálnych okolností odsávať netreba. Krásne dojčíš, pri častejšom dojčení sa pocit preplnených prsníkov stráca. Väčšina mamičiek zbytočne túži po nadprodukcii. Tak to má byť ako to cítiš Ty - prsníky sú normálne, bábo po prisatí si mliečko spustí a pije - pregĺga. Nie je dôležitý pocit, dôležité je to, čo bábo na prsníku robí, či je spokojné , či prospieva ....

Po 6 mesiacoch dlhodobo stačia nemliečne príkrmy plus dojčenie. Umelé mlieko dieťa nepotrebuje. Keďže normálne by malo byť dojčenie dlhodobé - teda viac ročné, tak sa dojčené bábo s UM nemusí vôbec stretnúť - pokiaľ je stále dojčené na požiadanie. Moje deti prešli po odstavení na plnotučné kravské mlieko a mliečne výrobky.
Po prvom roku bábetka nie je UM nevyhnutné, môže sa podávať i kravské mlieko, ale podmienka je plnotučné. Veľa živín sa rozpúšťa v tukoch, bábo nesmie papať nízkotučné , oddtučnené výrobky. Teoreticky môže bábo po dlhodobom dojčení prejsť len na mliečne výrobky - kyslé mlieko, jogurty, maslo, syry, jeho mliečne potreby dokážu plne pokryť. 🙂

mimi164
27. jan 2010

Ahoj annag, prosim ta o radu. moj 9 mesacny syn doteraz v noci papal- kojil sa 2 - max. 3 krat. Posledne 2 tyzdne chce jest kazdu hodinu, skor ani nie tak jest ako sa prisat a spinkat dalej. som z toho uz riadne unavena a vycerpana. porad mi, co s tym robit? vdaka

annag
27. jan 2010

jaj, andrejka, mohlo sa čosi stať, ale žiaden dokrm. Pamätám si, že maličká sa veľmi pekne prisávala - nemá sa čo stať, ak dojčíš na požiadanie, nemali ste len nezvyčajne zlý deň, niečo, čo Teba či malú vykoľajilo? Nemáš menzes, nejaké akútne ochorenie , neberieš lieky nové....? Začala si dávať fľašu v predchádzajúcich dňoch -týždňoch? alebo čajík, cumeľ ? AKo dnes spinkala - nemenili ste režim?

nech sa deje čokoľvek, treba dojčiť, maličká si mliečko vyrobí i sama, len jej nesmieš skúšať dávať fľašu, lebo malá zareaguje a odmietne Ti prsníky. Vezmi si ju do postele dnes na noc, ideálne koža na kožu - aby ste sa vzájomne cítili, maličkú dojči, nechaj ju hoci aj pocuckať dlhšie. To isté zajtra, urob si taký dojčiaci deň v posteli, pi teplý čajík, odpočívaj, kašli na domácnosť .... ono sa Ti to vráti v podobe spokojného bábetka, ktoré bude veľa mliečka piť.

annag
27. jan 2010

kuspitka - veľa s tým nenarobíš 😅 , maličká sa správa ako typické bábo - do polnoci má hlbší súvislý spánok, po polnoci plytký, môže sa viackrát budiť. Je to normálne sa správanie bábetka. Bábetká potrebujú veľa piť, aby mohli veľa a rýchlo rásť. Našou úlohou je umožniť im to, lebo sme ich mamičky.

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

annag
27. jan 2010

susik77

- pokiaľ Ty nemáš infekciu, smelo môžeš mliečko mraziť do zásoby. Na jazýčku býva soor menej často. Viac sa objavuje na slizniciach v okolí - ak má sliznice čisté, a povlak je len taký tenučký biely, bude to len mliečko. Soor na jazýčku je skôr taký hrubý povlak. A skús pozrieť na jazýček pred papaním - po dlhšej prestávke.

- posilňovňa, plávanie - odchod na 4-5 hodín nemôže pri polročnom a staršom bábetku robiť žiadnu prekáždku v dojčení. Nemusíš absolútne rozmýšľať na čímsi iným. Bábetko nadojčíš pred odchodom. AK bude hladné keď budeš preč, spapá kúsok príkrmu - ale skôr si na Teba a prsíčka dobrovoľne počká 😅 . Staršie bábetká sa dokážu prisať i vo veľmi zvláštnych polohách 😅, je možné, že si ešte zvykneš dojčiť aj inak než je to teraz .... a budeš dojčenie využívať práve počas cestovania... Nie je nič jednoduchšie, ako ísť na cestu, dovolenku do cudzích krajín ... s dojčiacim bábetkom - bude piť sterilné mliečko, bez strachu z infekcie, hnačky ...

Ak sa ozaj rozhodneš v tom čase pre odsaté mliečko - tak určite z pohárika, lyžičkou - také veľké bábo učiť na fľašu je hriech 😅 .

Dúfam, že si to ešte rozmyslíš a potiachneš dojčenie o pár mesiacov 😉 🙂

annag
27. jan 2010

mimi164 - bábetká také obdobia mávajú. Ideálne je vziať si bábo k sebe do postele, nech si cucne kedy chce a nučiť sa spať spolu s ním. Dôvodov môže byť veľa .... Ak si cucne a prsník pustí je to ešte dobré. 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

tinuskaha
27. jan 2010

Ahoj Annag,
moj maly sa stale neprisava ☹ ☹ mlieko si stale odsavam zatial mu to staci.od pondelka pije na flasu ☹ uz som bola zufala s papania na lyzicku a striekacky.skusala som vsetko mozne,obcas sa mi prisaje ked je v polospanku a ja mu dam prsko do pusy.Maly mal pred tyzdnom rok(korigovane ma 9 mesiacov)neviem ako dlho budem mat este mliecka odsavam cca kazde 2-3hod.odsajem najviac 70ml rano o 6 90ml.odsavam aj v noci(raz).Kedy sa moze podat kravske mlieko?V rodine nie je nikto alergik a ja pijem mlieko denne.dakujem pekne

desszi
27. jan 2010

Ahoj Annag,
dievcata mi odporucili teba, mozno by si mi vedela poradit - maly ma 5 mesiacov a vraj neskoru reakciu na tbc - v 3.mesiaci mi povedali ze zhojene, teraz mu to hnisa (zacalo to po ockovani hexavakcinou, zeby nahoda?), pluzgierok mu praskol, ale este tam ma stale trosku hnisu - dnes na poradni mi dr povedala, ze mame ist na chirurgiu, tam mu to osetria. ale co pocuvam, kazdy s tym chodi na plucne a tam to osetruju, niektorym dokonca takyto stav ani neosetruju, lebo ze sa to normalne zhoji. som uplne zmatena a neviem co robit. nechcem ho dat rezat - ked zacnu rypat, tak neprestanu.
nemas s takymto stavom skusenost resp. radu ako to osetrovat?

annag
27. jan 2010

ahoj tinuskaha - to mi je veľmi ľúto 😔 -
kravské mlieko sa môže podať zhruba od 1 roka, plnotučné. Kedy si začala s prikrmovaním?

zatiaľ to môžeš v pohode kombinovať s mliečnymi výrobkami - kyslé mlieko, jogurty. Spolu za 24 hod. potrebuje cca 280ml-500ml mlieka a mliečnych výrobkov . On sa pohybuje na spodnej hranici , lebo z MM dokáže resorbovať oveľa lepšie potrebné živiny než z iného mlieka či potravín. Mäso papá denne a dobre, chutí mu?

desszi
27. jan 2010

prepac annag, uz mi povedali ze si laktacna poradkyna, chvala Bohu zatial plne kojime. mozno teda nebudes vediet poradit, ale mozno mas skusenost. tak ci tak, dakujem.

tinuskaha
27. jan 2010

Annag prikrmy mu chutia najviac biely jogurt s piskotami ale nema problem ani s inymi jedlami.Prikrmovat som zacala ked mal 6mesiacov korigovane.UM nedavam.v jedalncku ma vsetko zeleninu,ovocie,kyslomliecne vyrobky syry,maso.ovsene vlocky,stale mu striedam aby to nemal vzdy rovnake,zacala som aj strukoviny.Pred par dnami som mu dala hrachovu polievku jednu naberacku a popapal a nemal problemy.Maso musi kazdy den?MM mu davam aj do prikrmov.

tinuskaha
27. jan 2010

Este som zabudla ze za tyzden mi pribral 285g.Neviem ci si pamatas(mas toho vela)ale pisala som ze mi nechce papat bol chory (laryngitida).Ked ustupili hlieny zacal znova pekne papat tuk tuk okrem prsnika ☹

annag
27. jan 2010

desszi - áno, nie som lekárka, takže v tomto Ti neporadím, ale v princípe jeden i druhý lekár - či pľúcny alebo chirurg to bude riešiť podobne, ak je tam abces, treba ho rozrezať a hnis vytiahnuť,nasadiť atb mastičku .... reakcí môže byť niekoľko ....prajem veľa zdravíčka a spokojné dojčenie 🙂

annag
27. jan 2010

tinuskaha - pribral krásne .... mäsko (resp. žĺtok) potrebuje každý deň, tým skôr, že bol predčasniatko - najmä kvôli železu - potrebuje mäso viac než čokoľvek iné, takže mäsko dávaj denne 🙂

annag
27. jan 2010

mamičky, ak som niektorej neodpovedala, prosím, ozvite sa mi a prepošlite mi otázku, ďakujem 😔 🙂

andre1592
28. jan 2010

dakujem za radu.
V noci sme papkali na požiadanie vychádzalo to každé tri hodinky. Až prišla 4 hodina ranná a nespíme, len strašne plačeme. Pripada mi, že má asi krče v brušku. Aj keď zadrieme tak sa trhá,hemží a plače. Tabletky neberiem ani režim sme nezmenili a teraz len končím šestonedelie.
Cumlik dávame ale neprikrmujeme.

antoniab
28. jan 2010

Ahoj annag dakujem za rady

bojovali sme celu noc mala sa mi velmi zle prisavala este o pol dvanastej to slo ale o pol tretej a pol piatej vobec menila som polohy z laveho len cmulala ani stlacanie nepomohlo z praveho co to upila nechce mi otvorit usta do siroka len v cucne bradavku a potom si vtiahne aj dvorec ale vobec netaha mala bola uz tak hladna ze som je dala UM a o deviatej sa zas prisla len minimalne neviem ci tahala 5minut este sa zlosti ze jej ide mliecko pomali a stlacanie nam nejak nefunguje
mam ju budit na castejsie krmenie ja ju dojcim len ked chce ona a tu mast canesten mam umyvat s prsnikov
som zufala rano som uz revala snou som na slovensku kto by sa na nas mohol prist pozriet

given
28. jan 2010

Antoniab, nemusis masticku umyvat.

andrea12737
28. jan 2010

Ahoj annag, tak malej som uz flasku nepodala, len ten jeden krat,lebo som sa uz druhy den nevladala na nu pozerat ako place od hladu 😔 ja viem ze som neurobila dobre, hned som na teba a tvoje rady myslela, no mne to nedalo 😔 no potom som uz nepodala ziadne UM, isla spat hladna o 22hod a zobudila sa az o 4hod, tak o 6:22,7:40 a 9h a potom som jej davala pred 10h..davam jej na poziadanie, nenatahujem ju..inak nieje ziadna flaska, ani cumlik, ani cajik..nic okrem mojho MM 😵 den predtym ako som vecer mliecko uz nejako ´nemala´ tak zacala byt velmi nervozna a trva to dodnes. ja neviem co sa deje..ziadny stres, zmena rezimu, mojej stravy...nic nenastalo, vsetko je po starom, akurat som si vsimla ze mi zacala viacej slintat, az som jej zacala davat podbradnik.(doteraz si vobec necmulala prsteky a teraz strasne, keby mohla tak si ich zje od nervozity, stale len hlada prsnik).davam ju spinkat podla jej gusta..vsetko je len podla nej..tak trosku ma to mrzii, dufam ze sa to da cim skor do poriadku 😒
Dakujem za radu a reakciu 😉

mazu
28. jan 2010

ahoj annag, prisiel ti moj dotaznik? vyplnala som ho vcera o takomto case. dakujem za odpoved.

mazu
28. jan 2010

annag, dakujem, uz som zistila, ze si mi napisala 🙂

didi35
28. jan 2010

Dakujem, annag. A teda je lepsie surove plnotucne kravske mlieko lepsie nez UM? Nema UM viac pridanych vitaminov a tak? A vobec, treba davat kravske mlieko, ked su nan take rozporuplne nazory - zahlienovanie, alergie, intolerancia, a pod. Neviem, nedalo by sa vo vyzive dietata to kravske mlieko niecim nahradit??

A nie je MM po 6 mesiacoch nejake slabe? Niekde som totiz tusim citala, ze potom uz detickam len MM nestaci a treba zacat s prikrmami + UM... dakujem

carodejnica
28. jan 2010

didi35 - materské mliečko nie je nikdy slabé, je také aké má byť... tu máš odpoveď priamo od annag... 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

A ja by som sa zas toho kravského mlieka po 1. roku nebála, mne to práškové mlieko príde také neprirodzené... ale závisí to od toho, ako zareaguje dieťa na kravské mlieko... 🙂

geri
28. jan 2010

Ahoj Annag. Pocula som, ze vies velmi dobre poradit mamickam, tak by som ta aj ja chcela poziadat o pomoc. Mame takmer 3 mesacnu dcerku. Ked sa narodila vazila 3000 g, dnes vazi 4600 g. Zda sa mi to dost malo. Pribera okolo 150 g za tyzden. Papa materske mlieko, ale bohuzial z flase lebo sa nam nepodarilo kojit 😢 . Prsia odsavam do dna. Je takyto prirastok hmotnosti v poriadku? Kamosky z nemocnice sa mi chvalia, ze ich deti maju uz okolo 6 kg a ta nasa je stale taky chrustik ☹ . Dakujem za tvoju odpoved.

cvikla969
28. jan 2010

uvydim teda ci po skonceni kojenia to bude znesitelne a podla toho sa rozhodnem.nejde o to ze by som mala plne prsia ide o to ze asi 2/3 koze je tam zbitocne,takze az tolko tuku tam myslim nebude a ide o to ze su absolutne neforemne,cise podprsenka je onicom ked je nevystuzena a tie velke aj tak niesu..je tazke rozhodnut sa preto som s tym zacala uz teraz,mojou tuzbou je aj tak mat tri deti kazde tak 6 rocny rozdiel no a kedze mam22rokov,rada by som sa pacila aspon sama sebe.
pomohla si mi svojim nazorom a to ma urcite ofplivni pri rozhodovani,zatial dakujem🙂

annag
28. jan 2010

cvikla - jasné, plne chápem, máš na to právo 🙂 - áno, ide o to, že množstvo tuku i jeho rozloženie sa v prsníkoch mení. Treba si tiež uvedomiť, že tvar prsníkov ovplyvňujú hormonálne zmeny už v tehotenstve. Čiže aj keby si už nedojčila ďalšie detičky, tvar prsníkov by sa každým tehotenstvom zmenil. Určite je to otázka na správneho plastického chirurga. I na to, aby počas operácie dbal na to, aby sa mliekovody , prsné tkanivo , narušili len minimálne. držím palce 🙂

annag
28. jan 2010

geri - malá priberá primerane , 150 g týždenne v jej veku je až až. Každý z nás je iný, máme inú genetickú predispozíciu. Jeden je od narodenia útlejší, iný je valibuk. Povedz si napr. že dobrého moc nebýva 😅

- nie je až také zriedkavé, že sa chytí i bábetko po niekoľkých mesiacoch. Máš obrovskú výhodu - prsia plné mliečka 🙂 . Nič nedáš za to, ak nenápadne skúsiš maličkú na prsník dostať. Dôležité je postupovať nenásilne , nenápadne, skúšať to v čase, kedy je spokojná, nie príliš hladná - napr. uprostred prestávky či v noci. Začni tým, že ju budeš kŕmiť v polohe, akoby si dojčila, aby si vypestovala návyk - som v náručí - budem papať. Skús sa s ňou často mojkať odhalená, koža na kožu - veľa detí sa chytí prsníka vo vani pri kúpaní, v posteli ....

asi takto:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

môžeš jej dávať sať svoj prst, aby si zvykla, že v puse môže byť aj čosi iné než umelá hmota. Sanie prsta sa veľmi podobá saniu prsníka - prst vlož do pusinky bruškom nahor, pri vkladaní zatlač na čeľusť aby musela dokorán otvoriť pusu, prst drž pevne a tlač s ním na jazýček - mala by začať robiť sacie pohyby .... ber to ako hru, aj 20 krát za deň po pár minútach.

a takto by bábo malo byť prisaté:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

Ja len pevne verím, že v Žiline bude od júna poradkyňa, ktorá bude mamičkám pomáhať, lebo ozaj nie si jediná mamička ,ktorá sa takto trápi. Je to nemilá vizitka pôrodnice.

annag
28. jan 2010

didi 35 - carodejnica odpovedala za mňa. Len dodám - najlepšia možná voľba je materské mliečko. Teda nejde o rozhodovanie kravské vs. umelé, ale najmä o MM vs. akékoľvek iné. A ak si niekde čítala, že MM je slabé a bábo potrebuje i UM a dojčenie dlhodobé je zbytočné, tak vietor fúkal od producenta nejakého umelého mlieka. Je až neuveriteľné, ako sa dokážu vtierať pod kožu lekárom a mamičkám. A je veľmi smutné, že naše zdravotníctvo je na tom tak biedne, že sa dokonca i pediatri a odborní lekári musia uchyľovať k tomu, aby mamičkám odporúčali konkrétne umelé výživy, z ktorých dostávajú finančné provízie, aby sa dokázali uživiť, keďže systém ohodnotenia je príliš slabý na to, akú majú zodpovednosť.

annag
28. jan 2010

andrejka12737 - dvojmesačné bábo by veru hladné nespalo 6 hodín 😅 . Aj často štikúta? papá niekedy hltavo a nepokojne, počuješ, ako sa je v brušku všetko krúti?

annag
28. jan 2010

antoniab

Spišská Nová Ves

Hanka Ogurčáková - 0903 740 739 /volať medzi 19:00 - 20:00 hod./, hankaogurcakova@yahoo.com

Kežmarok

Ing. Zuzana Novotná - 0903 666 972, 052 45 24 149 /popoludní/; zuzana_novotna@post.sk;

prosím, zavolaj im, ak bude treba dokrmovať, naučia Ťa priamo na prsníku a krásne sa všetko napraví za pár dní. Ozaj, osobný kontakt máš po ruke, bolo by to ideálne . a ozvi sa