Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
12. máj 2012

@sasena033 doporucila by som osobnu nastevu laktacnej poradkyne www.mamila.sk ..nech skontroluje dojcenie a ak treba dokrmovat tak ti ukaze ako dokrovat cievkou na prsniku tak aby si si zvysila tvorbu mliecka
Nespokojnost dietatka moze byt aj z inych pricin
Ked sa odtiahne..tecie, strieka mlieko?
Pouzivate dudlik, flasku, klobucik /znizuju tvorbu mlieka a mozu sposobit srajkovanie dietata/

sasena033
13. máj 2012

@strapco13 ked sa odtahuje tak nejde mliecko ani ked stlacim prsnik asi sa nato jeduje a pouzivame dudlik...a ked som dokrmovala tak z flaskou uz som bola davnejsie z laktacnou no skusim cinknut znova 😉

sirokez
14. máj 2012

@beton ahoj,
trvalo mi to dost dlho ale konecne ti mozem dat za pravdu🙂 vystacime si s mamkinym mlienosit ckom iba na noc chceme viac... tak papame kasicku. velmi sa tesim ze sme sa dopracovali k vysledku🙂lebo je to ozaj pohoda ked nemusis nosit so sebou zbytocnosti(UM) ale papkame uz aj ovocie a zeleninku🙂 akurat sa teraz trapime s tym ze mavame nieco ako zapchu... aj vodicku púrevarenu jej davam pit ale dlho nam to trva a strasne hustu-niekedy tvrdu stolicu ma:( chudiatko moje) slivky nezaberaju ani vypustenie mrkvy a pod.veci... nevies mi poradit?zelam ti pekny den a veeeeeeeeeeeeelmi dakujem za rady

keena
14. máj 2012

ahojte, po nejakej dobe som tu zas 😀 😖 no uz mame skoro 10 mesiacov a ja neustale v noci kojim ☹ ☹ aj kazdu hodinu... pomaly zacinam uvazovat o tom, ze kojenie ukoncim... ale potom neviem ako to bude v noci, lebo ked jej jednoducho nedam jej davku, tak nezaspi... v noci resp. nad ranom uz ani neviem, ci nieco v prsiach mam, lebo sa citim totalne "vycucana". niekedy pije, niekedy dudka... stalcam aj prsnik, prosto skusam vselico... (podotykam, ze spi s nami v posteli, lebo v postielke sa nevyspi vobec a mne by sa ju neoplatilo ani prekladat). Rano ked vstavame este jej dam ranajsiu davku, potom "papame" prikrmy (ona nie je velky papkac, strasne sa trapime celkovo s jedlom ☹ ), dalsia davka kojenia je az okolo 15-16 hod. a potom az pred nocnym spanim. Inak vecer ako prikrm nejedava kase, lebo ich z duse nenavidi, skusali sme uz vsetky znacky... ochutna jednu lyzicku a ked zisti ze je to kasa, konec!! (neviem, ci jej nechutia, lebo su sladke, skusali sme aj krupicu, ci uz z vodou, alebo z mliekom, nesladenu, prisladenu....) takze veceriame, bud chlebik, zemiacik, no prosto co ma napadne, ale nie je toho vela, takze asi je v noci hladna... ja uz fakt neivem ako to mam riesit... 😲 Rada by som ju este kojila, len uz nie v noci!!! prosim hoc-aku radu!

strapco13
14. máj 2012

@keena myslim, ze sa ti vela v noci koji preto, ze sa malo dojci cez den..proste co nema cez den, dobieha v noci, skus dojcit castejsie cez den
pises ze malo papa..materske mliecko podporuje chut do jedla
kasu papat nemusi, nie je nutne aby dieta malo kasu, je to o tom co dieta zje, nie co niekto napise ze musi papa, ak papa chlebi, alebo ine, tak kludne
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

keena
14. máj 2012

@strapco13 hmm... no ono to nie je celkom tak, aj ked som ju dojcila castejsie, tak to v noci bolo aj tak ako pisem, cize rovnako. a este k tomu, ked som jej davala cez den castejsie, tak ona sa s prsom iba hrala... stale sa otacala na druhu stranu, potom na prso, alebo "odbiehala" a potom sa vracala (kojime sa na posteli), vobec moc nepila, takze som to stopla... a teraz ked jej dam cez den o tej 15tej, tak sa pekne napapa, mlieko mi same tecie... co hovoris, na to odstavenie, asi nie, ze? 😕

strapco13
14. máj 2012

@keena ono odstavenie nepomoze a navys je este malinka /mam znamu co dieta nekojila a do 3 rokov sa nevyspala 😅 /
ale kolo 8 mesiaca je prvy vrchol separacnej uzkosti - dieta spoznava cudzie a nove a nevie to spracovat
a plus kazde dieta je iank nastavene co sa tyka spankovych cyklov a dojcenie je nejjednoduchsi a najrychlejsi sposob ako dieta uspat ..ale chapem, ze sa citis unavena
ale aj tak myslim, ze by bolo dobre dojcit sa cez den castejsie

skoricaxx
14. máj 2012

@keena
no to vyzera na hlad ja by som skusila flašku na noc ja som tak tiež s malym tesne pred rokom prechadzala na flašku, ale budil sa mi minimálne raz v noci až do 2,5 roka keď som povedala že v noci sa proste nepapa a ponukla som mu len čaj z hrnčeka. (ale na to je ešte malinky) Skusila by som nutrilon a ked tak tam pridať lyžičku kaše aby to mohol paplkať z flaše a okolo roka som nutrilon postupne nahradzala klasickym mliekom

lenka_bozikova
14. máj 2012

@keena aj my sme sa okolo 9mesiaca castejsie v noci budili na dojcenie, tiez spava u nas v posteli, to ze ti saje niekedy naprazdno a nejde mliecko je normalne, dolezite je aj nenutritivne sanie, takze take, ze stopnut toto napriklad u nas nefungovalo. Este vydrz, ked spolu spite, bude dobre 😉

strapco13
14. máj 2012

@skoricaxx nehnevaj sa ..ale v poradni o dojceni radit najradit materske mliecko s umelym a este aj flaskou ☹
dieta ma ine spankove cykly ako dospely
a inak si myslim ze je jednoduchsie nakojit ako davat flasku s UM ci cajik....pri dojceni sa zena nemusi ani len postavit z postele

vavrenka
14. máj 2012

@keena moja, tak ti rozumiem, je to vlemi unavne mat nocny maraton, velmi dobre to poznam 😝 , mam doma "pricucku". do 6m to bolo super, budila sa 2x v noci a hotov. od 6m sa to psotupne zvysovalao a okolo 8_9m som padala a plakala od unavy, teaz je to lepsie, ked mame dobru noca, tak sa bdui tak 4-5x, ked horsiu, ved to poznas sama. mne prikrmy donedavna neakceptovala skoro vobec, alae mudra laktacna ma upokojila, ze dojcene deti toto dost casto robia az do 1 roka, nech neriesim. hanuska zacala papat asi tak pred tyzdnom, tak so zatajenym dychom cakam, ci to bude pokracovat, alebo zase prejde do odmietania 😉
cez den kojis malo. to moze byt jeden z dovodov, preco je mala v noci na tebe nacucunuta. vlastne premyslam, ze odkedy som malu zacala castejsei cez den prikaldat, napr. ked sa buchla, ked bola nerovzna atd, teda nie len kvoli jedlu, ale aj kvoli jej psychike, psotupne sa tie nocne budenia obmedzili... babatko potrebuje prsko nielen kvoli vyzive a papaniu, ale ho aj upokojuje, poskytuje mu pocit hlbokeho bezpecia, ked mu je zima, dokaze sa pri sati (nemusi pit, staci dudlat) zahriat a zase naopak.. proste, tento typ kontaktu s matkou vyladuje jeho biologicek a aj mentalne procesy..

vavrenka
14. máj 2012

@skoricaxx @strapco13 ma pravdu 😉 😉

keena
15. máj 2012

@strapco13 a ako je to teda castejsie? 2-3x denne, okrem toho, z jej dam rano po zobudeni a vecer pred spanim?? ale ono je to tak, ze sa moc na to pitie nesustredi, a zaujima ju vsetko okolo a stale teda vymysla... no ale vyskusam... takze v noci iba vydrzat? 😲 😲 ked ja by som ju rada kojila, ale tie noci, su strasne... ako rada by som jej aj v noci dala, ale teda max 2x. juuuj, len ako to dosiahnut??
+ @vavrenka vdaka za podporu 😉 ako citam, tak aj s tymi prikrmami nie som sama, tiez dufam v to, ze sa to zlepsi 😉

strapco13
15. máj 2012

@keena dojcit by bolo dobre na poziadanie..vzdy ked dieta da najavo zaujem plus prsnik aktivne ponukat
moja mala 10 mesacna papa relativne dobre prikrmy..ale dojci sa no minimalne 10x do dna, a docjim aj 2,5 rocneho, ten papa vsetko, dobry papkac a on sa dojci tak 5-6 x do dna urcite..vacsinou spolu s malou..osamote dojcim deti len ked jeden alebo druhy spia a malu v noci...mava noci ze aj 10x je hore a mame aj take ze len raz. A u nej naozaj funguje ze cim viac ju dojcim cez den, tym menej sa dojci v noci
co sa tyka prikrmov.. WHO doporuca zavadzat prikrmy POPRI dojceni /cize nie namiesto dojcenia/ do 2 rokov a potom dojcit dokedy to matke a dietatku vyhovuje
cize to ze ti mala papak menej prikrmov..absolutne nevadi..este sa s nimi len zoznamuje, je to pre nu nove, rozpapa sa skor ci neskor ..ale treba brat do uvahy aj to aky ste boli papkaci vy /rodicia/ v jej veku

skus este stlacanie prsnika pri dojceni..dietatko sa napapa viac a vytiahne viac toho tukoveho mliecka, moze ju to zasytit na dlhsiu dobu

didulka85
15. máj 2012

@keena presne ako pise @strapco13. Prikrm je len prikrm. Najprv nadojcis, potom ponuknes prikrm a potom znova prso. Take male dieta nemusi zjest viac ako par lyziciek prikrmu. Mala som o tom dobry clanok, ale neviem ho najst.
Vecer skus nemliecne kase zarabane s vodou. Moja dcera ma 22 mesiacov a stale si ich pyta. Maju rozne... Spaldova, psenova, pohankova, ryzova... Urcite ich neslad, je to zbytocne. A zase uplne staci, ked zje par lyziciek.
S nocnym dojcenim nic nenarobis. Keby si odstavila, tak by si musela cez noc zarabat UM, co nie je ziadna vyhra.
A cez den ponukaj castejsie. 😉

zuzanka7117
15. máj 2012

Ahojte baby, mohli by ste mi poradit? Plne dojcim mojho 2 mesacneho synceka. Posledne 2 dni si zacal cmulat ruky, co asi nie je nic zvlastne, ale zda sa mi akoby pokleso jeho zaujem o prsnik....hlavne o lavy. Papa dost casto, ale vzdy len par minut, takze niekedy celu noc vydrzime len s jednym prsnikom a az rano ponukam druhy. Vystriedam ich mozno len 2x pocas celeho dna. Pribera pekne. Ale tieto posledne dni, si tie rucicky ide doslova "vycucat" akoby tyzden nejedol a ked mu ponuknem prsnik, odmieta ho....niekedy len olizne a necha tak, niekedy o nom nechce ani pocut. Ale pritom sa jeduje, place a neviem ako inak mu vyhoviet. Pozerala som si bradavky, ci nahodou nemam mykozu, ale myslim, ze nie. Dvorce a spodna cast bradaviek su take do hneda a vrch bradaviek do ruzova a akoby take hrubsie, stvrdnute. Akoby vycmulane,alebo ako by som to nazvala. On v ustockach nema ziadny biely povlak ako byva pri zabke. Tak hadam je to v poriadku. Mliecka mam dost. Niekedy ked mu ho ponuknem viac krat potom sa na chvilu prisaje akoby povedal " no dobre, ked inak nedas". Nechcem ho nutit, aby ho nezacal odmietat uplne. Poradte co robit???

skoricaxx
15. máj 2012

@strapco13
ale sak male ma uz 10 mesiacov ne 10tyzdnov

strapco13
15. máj 2012

@skoricaxx aj tak..materske mlieko a dojcenie nie je len o jedle a flaska moze pokazit prisatie a dojcenie v kazdom veku...ak chce mamickja dojcit dlhodobo /cize aj roky este/ tak naco riskovat? 😉

strapco13
15. máj 2012

@zuzanka7117 dšeti v tom veku objavia rucicky..proste ich objavil a zistil ze ich vie sam dat do pusy..to je skvele
pokial ich ocucava tak ze vratane vsetkoho co mu pride pred pusu a nie je to vyslovenie cmulania palca, alebo ze tym nestravi vsetok cas tak neries
ale pokial je to na ukor inych aktivit a zacina sa to podobat cmulaniu dudlika tak mu ponukni miesto toho prsnik /a dudlik zrus ak ma/, pri dojceni pouzivaj stlacanie prsnika, nech dieta dostatone vypije prsnik
cize nechas dieta pit na prsniku, ked vidid ze uz nepije /ze uz nerobi pauzy v pohybe brady/ tak stlacis prsnik, vtedy zvysis tok mliecka a nechas dietatko vypit ak uz nepije ani tak a dava najavo hlad tak ponuknes druhy prsnik a postup zopakujes
pokial nemas obrovsku nadprodukciu tak treba prsniky striedat castejsie, aby nedostavili signal na znizenie tvorby mliecka, lebo ten sa tvori ak mliecko v prsniku dlho stoji

zuzanka7117
15. máj 2012

@strapco13 Ocucava si cele rucky, nie len palce....a cumlik nema. Ved prave to, ze on dava najavo hlad len ked sa vratime z dlhsej prechadzky, alebo nahodou dlhsie pospi v noci. Vzdy papa len par minut a potom uz nechce. Rychlo sa zasyti. Bud zaspinka, alebo proste pusti prsnik a nema viac o pitie zaujem. Takze sa ku stlacaniu prsnika ani nedostanem, lebo jeden prsnik vyprazdni az na nejake 4-5 dojcenie a medzitym sa nieco uz aj dotvori. Medzitym je druhy prsnik uz poriadne naliaty. Neviem ako to urobit, proste dlhsie pit nebude.

luba41
15. máj 2012

@keena ja mám 18 mes. dcéru, stále tých 6-8x denne kojím /posediačky/. Skoro vždy na požiadanie, ved som doma, tak prečo by som jej neponúkla. V noci sa precitne 3-5x. Už som si zvykla, do práce nemusím vstávať, tak vydržím. Príkrmy jedáva tiež pomenej, ale už je veľká, tak si vie vypýtať a stále priberá, tak nič neriešim. Určite jej začni viac ponúkať mliečko. Môžem Ti povedať z vlastnej skúsenosti, teraz prichádza to najkrajšie obdobie - presne ako písali dievčatá, kojenie nie je len o jedení. Uvidíš, ako sa maličká bude tešiť pri cuckaní, nasmejete sa, pobavíte "pokecáte" pri tom. Nenechaj si to ujsť 🙂

strapco13
15. máj 2012

@zuzanka7117 tak ked vidis ze uz konci dojcenie tak vtedy stlac..uz mas odhad ako sa dojci
pripadne sa skontaktuj osobne s laktacnou poradkynou u vas ..mate tam nejake?
ale su deti co sa napiju rychlo a staci im /moja napr tiez/..cize ak pribera a inak je spokojna, tak nemen system, len skus miesto rucicky vzdy ponuknut prsnik, ale nenut
cuca si jedno miesto na ruke alebo tak ze rucickmi pohybuje a pricucne sa kde sa mu podari..proste nie stale na tom istom mieste?

zuzanka7117
15. máj 2012

@strapco13 jemu take papanie staci, prestane papat hoci mu mliecko aj same tecie, alebo drzi, necha si natiect aj plne usta a potom to vypluje, takze by nemalo vyznam stlacat prsnik....len to sa bojim, ze sa ten prsnik potom uplne nevyprazdni. jemu staci, v 2 mesiacoch ma uz 6 kg. Narodil sa s vahou 3720 g. Zatial si rucicku cmula len ako pride, skoro este povedat, robi to len druhy den. Ale presne druhy den nechce tak papat ako predtym....ale pritom vyzera byt syty, len tu rucicku stale cmula ostosest. Mozno len preto, ze sa mu to zapacilo, ze je to nove? A nechce skoro vobec spinkat, teda cez den, ale to s tym asi nesuvisi....🙂 Laktacne poradkyne som v Oslo nasla asi 2, ale neviem ci jej budem dobre rozumiet a hlavne vysvetlit situaciu....este neviem tak dobre jazyk....pisem si s jednou laktacnou na Slovensku, len dost dlho trva kym odpovie, ma toho vela, takze medzitym sa uz situacia zmeni....☹

boka79
15. máj 2012

@zuzanka7117
@strapco13

ahojte, tak si to tu citam, zuzanka ja mam 7 t. chlapceka, bud. sobotu bude mat 2 mesiace. strapco ma uz pozna 🙂

Moj maly robi, to co ten tvoj, hlavne posledne dni, tu v Nemecku existuje kniyka o vzvojovzch skokoch, v tzchto obdobiach sa deticky presne tak chovaju, su nervozne, chcu sa ukludnovat na prsniku, malo piju, malo spia a vela placu.. Akurat v 8. t je jeden taky a pise sa, ze ked dietatko je take, tak sa nieco nauci , pri Lei som to sledovala a pasovalo to. Je ich viac, v 5., 8., 12 t. a td. Moj maly robi to iste, a tiez ma 7 t. 5700 g, cize mu staci..

Strapco : ja som doteraz robila koli tmu refluxu , ze som menila prsnik kazde 3 - 4 hod. lebo pije casto a malo a mala som pocit, ze nie je vyprazdneny, mam teraz predsa len striedat?Si hore pisala, ze ked malo striedam, klesne produkcia? ale ked budem casto striedat, nevzpije malo zadneho mlieka?som z toho magor. On tiez pije len 3 min. max. ale tvari sa spokojne.ahlavne v noci pije velmi kratko, par glgov. Ale ako ho mam donutit viacej papat? Vzdy pri tom zaspi,a potom ked mu ho dam, tak ani pusu neotvori niekedy, podla WHO krivky by mohol mat aj tak. 200 g viacej..

A cmulanie rucicky robi moj maly, ked je nervozny, alebo hladny, teda ked chce cicik.

strapco13
15. máj 2012

@zuzanka7117 to vyzera na nadprodukciu, cize v takom pripade dojci nadalej tak ako doteraz
len si odsleduj..lebo ak sa menej dojci, tak klesne mlieko..cize u teba sa dostane na normal..aby sa to nepresvihlo na druhu stranu...cize je mozne ze prsniky bude treba zamenit skor..ale to zistis, ze po nadojcnie z jedneho uz nebude spokojny tak ponuknes druhy a budes dojcit na nom..proste nechaj sa riadit babatkom
tu rucku zatial asi fak cuca z nadsenia ze ju objavil..ale sleduj ak to zacne prerastat ze sa bude vyslovene upokojovat cucanim, tak nahradit prsnikom

strapco13
15. máj 2012

@boka79 ano ked sa malo strieda tak klesa produkcia..ale to ako casto striedat prsniky sa neda zovseobecnovat..treba sa riadit babatkom, ono da jasne najavo kedy uz chce druhy prsnik 🙂

boka79
15. máj 2012

@strapco13

ved hej, ja viem, druhy vacsinou nechce, ale myslim , ze ked pije jeden, a nie je vyprazdneny, potom mu mam dat druhy ked sa ozve trebars o hodku?alebo ma dopit najprv ten prvy?

strapco13
15. máj 2012

@boka79 po hodke by som ponukla ten isty prsnik, pokial citis ze ho "nedopila" ..cca ten interva 3-4 hodky..ale to neznamena ze 3 hodky medzitym nedojcit..ale pocas toho intervalu opakovane ten isty prsnik

boka79
15. máj 2012

@strapco13

ok, tak to robim,hej no niekedy ked dlhsie pospi tak aj 3 h. je pauza, alebo niekedy v noci, ale cez den dost zriedkavo.

len keby uy tak rychlo nepriberal ako doteraz, co sa da este vylepsit? nutit ho nemozem.

strapco13
15. máj 2012

@boka79 jednak deti nebudu priberat stzale rovnako..to by makli v 3 rokoch 80 kil 😉 ..len sledovat ci ide v svojej rastovej linii..link na graf som ti uz davala
akonahle velmi klesne..tak struiedat prsnik castejsie, ponuknut oba prsniky na jedno dojcenie, stlacanie prsnika a pod
vzdy sa da nieco robit 😉