Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
26. nov 2010

@vejula ja este stale na 99% kojim a v noci aj 6x a niekedy kazdu hodinu (ako predvcerom) neboj mliecko tam je😀 a je ho iste dost🙂 keby bol hladny tak by zjedol viac ako kusok bananu... to mi dr povedala ked som sa jej pytala ze ci nevadi ze mala nic neje... a ona ze to je OK ze mam ponukat a ked bude chciet tak zje a ked nie tak sa nakoji🙂

zuzkat1
26. nov 2010

inak baby..nie som si ista ale asi ma mala soor... ma taku malilinku skvrnku bielu za hornou jednotkou,ale nijako ju to neobtazuje ...ja som si to vsimla nahodou ked sa smiala a zaklonila hlavu dozadu... co s tym mam robit? musim s tym vobec nieco robit? lebo sa bojim ze kedze ju to neboli len jej to rozdrazdim...same to nezmizne?😅

vejula
26. nov 2010

@zuzkat1 no mna to ale moc nebai, stale mu variť polievočku a potom spapa dve lyžičky a cele to necha tak, a čo s tym potom, potom ani nemam motivaciu mu vyvarať, ked to aj tak nepapa.. a kupovať mu telacie masko a dam mu jednu lyžičku z toho ho natiahne a potom už ani pusinku neotvori... je mi to luto že vobec nepapa.. som zvedava kedy mu začne chutiť, ale ako tak kukam vy už mate 10 mesiacov a stale nič, takže sa moýže stať že to bude trvať ešte pekne dlho 😖 Ty mu každy den vyvaraš zeleninku masko a take aj napriek tomu že ti to nepapa?

vejula
26. nov 2010

@zuzkat1 moj mal od malička na dasienku taku bielu bodku, ale pripadalo mi to skor ako taka tukova vyražtička alebo ako to nazvať, soor sa prejavuje inak, to je cele podnebioe a jazyček belavy

zuzkat1
26. nov 2010

@vejula no moaj je taky epert..ona max. 50ml a to jej u musi akoze velmi chuit aj to je vacsinou jogurt alebo ovocie a zelenina maso nehrozi to max. 5lyziciek...hej varim jej kazdy den... je to presne ako pises na porazenie😅

zuzkat1
26. nov 2010

@vejula a takabiela bodka co tu baby radia potieraz sodou bikarbonou a neviem cim este to je co?

nanulik
26. nov 2010

@prsky ja sa teraz momentálne bojím tak jem len tak dietne a pomaličky budem aj ostatné potraviny zavádzať, ale ozaj pomaly aby ho najskôr bruško prestalo bolieť

vejula
26. nov 2010

@zuzkat1 ni ani neviem či ju tam vobec ešte ma... vwed detska to videla a nič na to nepovedala, vraj to soor nieje... 😒 soor predsa vyzera inak, aspon myslim

zuzkat1
26. nov 2010

@vejula no moja detska to nevidela lebo som to objavila len vcera a myslela som si ze to daky tien😅 ale ma to tam aj dnes... ale kedze ona je v pohode kuse vsetko ako doteraz aj sa koji v pohode tak neviem..nechcem jej to drazdit

vejula
26. nov 2010

@zuzkat1 vuaera to ako taka tukova bodka??? to mal aj moj a ked mu kukala doktorka do pusinky nič mi na to nepovedala. tak si myslim že to bude nrmalne, ale tak su tu lekarky možnože ti povedia niečo ine

zuzkat1
26. nov 2010

@vejula ja neviem ci je tukova...len je biela ...ako zistim ci je tukova...resp.ako vyzera tukova??

divoska
26. nov 2010

@nanulik ved by si zachvilu nemohla jest vobec nic. ovocie zeleninu a tuky treba sak z coho bude mat vitaminy a bude rast. skusaj postupne, maximalne citrusy opatrne, orechy, morske ryby a take co vyslovene nafukuje ako kapusta kel, pripadne strukoviny, niekomu nevadi casom ale ani to. a inak zvlastna doktorka. zo sucharov sa dieta ani cez to mlieko nenaje. podla mna to mliekom nie je, skor tie koliky niektore deti to proste maju, respektive nech vam zoberu vzorky mozno ma v crevach nejake bakterie co tam mat nema. mam kamosku co par mesiacov bojovali s kolikami a nakoniec to bola bakteria akurat to nikoho nenapadlo vysetrit a riesit a to maly vrieskal dnom a nocou. pozeram tvoj pas mrzi ma ze vy mate taky problem, ale dojcene zeny sa naozaj nemusia az tak obmedzovat /ak samozrejme neratam alkohol drogy a silne lieky/. ovsem ked to vsetci okolo tvrdia ze clovek nemoze jest pomaly vobec nic a nedajboze aj doktori tak to tak potom naozaj vyzera ze by sme boli pomaly na suchych rozkoch..

prsky
26. nov 2010

@nanulik ako som pisala...ja by som jedla vsetko nenafukovacie a nealergizujuce, ak by som chcela byt velmi opatrna, tak by som zavadzala jednu potravinu za druhou...rizikove je skor mlieko (ak si si precitala annagine clanky, tak vies preco). ako pise @divoska, deticky nemaju zrely traviaci trakt a niektore trpia kolikami viac ako ine a neovplyvni to ani ked budes pit iba cistu vodu - proste to musite nejako prezit, hladat sposoby, ktore mu od bolesti bruska ulavuju a kazdym dnom, tyzdnom a mesiacom sa to bude zlepsovat s tym, ako mu bude dozrievat traviaci trakt. treba dbat na spravne prisatie, aby sa nahltal co najmenej vzduchu, dojcenie na poziadanie, pomaha nosenie vo vertikalnej polohe v tesnom kontakte s tebou (masaz bruska).

nanulik
26. nov 2010

@prsky no kúpili sme klokanku lebo malý sa najradšej nosí vo vertikálnej polohe,
napadlo ma aj či ho nebolí bruško z toho že hltavo papa. lebo mám dosť vela mlieka a ked pije tak hltá a niekedy sa aj odťahuje ako mu to silno tečie a vidím ako mlieko aj strieka. skúšam asymetrické priloženie ale ked to robím iba sama doma tak neviem či to je správne 😕

prsky
26. nov 2010

@nanulik klokanka je dost nevhodna (hlavne nosenie v smere jazdy, ale na klby nie je vhodne ani jedno ani druhe nosenie - visia nohy a dieta si tlaci na genitalie, nema oporu chrbtice atd a nema babatkove brusko kontakt s tvojim, takze k prirodzenej masazi pri pohybe nedochadza). satka alebo ergonomicky nosic (ergo, manduca) su vhodnejsie.
podla toho, co popisujes, mas zatial silny tok mliecka (viac tu http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...), bolo by fajn skusit priskrtit ho - hltave pitie sposobuje bolesti bruska, lebo sa nahlta vzduchu. priskrt mliecko cigaretovym uchopom - chyt okraj dvorca ukazovákom a prostredníkom a stlac tak, aby sa tok zmiernil a drz stlacene. tiez by bolo fajn skusit antigravitacne polohy ako je zvisla poloha http://www.kojeni.net/vsede.php#poloha4 potom ty na chrbte a dieta na tebe bruskom http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha2 podstata je, aby mliecko tieklo proti gravitacii.

strapco13
26. nov 2010

@nanulik ak sa stravujes tak akoby si mala hnacku, tak sebe a asi aj malemu robis opak, cize tzapchu a bolesti mozu byt z toho--treba normalnu pestru stravu, ôlen sa vyvarovat nafukujucej zelenine a alergenov 😉

miskatn
26. nov 2010

prosim vas, mozno hlupa otazka : aby som mohla dat MM zmrazit, musim ho dat okamzite po odsati ?
nie je mozne dat zmrazit MM, ktore mam napriklad 1/2 dna v chladnicke, a nestihmem ho pouzit do 24hod po odsati, nemozem ho dat pred koncom dna zmrazit ?

strapco13
26. nov 2010

@miskatn zbierat mozes 24 hodin mlieko..potom uz musi ist do mrazaku, len nesmies miesat teple cerstve so studenym..najprv treba schladit to cerstve a potom mozes priliat k tomu, co uz v chladnicke stalo..takto zbierat mozes max 24 hod.

prsky
26. nov 2010

@miskatn doplnim strapco...aj ked ten link som sem davala asi stranu alebo dve dozadu... http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

miskatn
26. nov 2010

@strapco13 @prsky dakujem, ste zlate !

domeli
27. nov 2010

ahojte dojčiace mamičky,
som jedna z Vás a dnes cez príšernú bolesť pri jedení zistila, že mám jazyk vzadu doslova posiaty výrastkami či bradavicami červenej farby. Neviete, čo si na to môžem dať, resp. čím vytierať, dezinfikovať keď dojčím?

elinka27
27. nov 2010

@domeli nemas cajovnikovy olej?mne pomohol na nieco podobne kedysi davno a ma antibakterialne ucinky

elinka27
27. nov 2010

Zinka je chora,nema teplotu ale pravdepodobne mi niekde prechladla, nechapem kde obliekam ju dobre,mozno zmena pocasia.Dobre nepapa, mam pocit ze sa mi utlmilo mlieko, kedze dobre nevyprazdnuje prsia, castejsie spi a je nepspokojna, ma hliene strasne kasle, teplotu ale nema,ale hlta tie hliene, chrapci a je aj zachripnuta nemoze ani plakat.Co robit v pondelok idem k lekarke s nou,nema teplotu tak na pohotovost nejdeme,ale neviem co s tym mliekom,aby som o neho neprisla, odsavat?No moc casu ale teraz nemam lietak ako drak 😒

rohacka
27. nov 2010

@elinka27 urcite odsavaj, aby si si udrzala laktaciu. A ponukaj jej prsko kazdu chvilu, ma tam kopu obrannych latok, nech to rychlo prejde. Podloz jej postielku pod nozkami na jednej strane hoci knihami alebo niecim, aby bola vyssie a hore na postielku jej mozes urobit vlhky stan - mokru plachtu natiahni nad nu, ked spi - bude sa jej lahsie dychat. Podla mna nenusis hrozne vela odsavat, ale aspon z casu na cas, hoci len jeden prsnik. Ona ked vyzdravie, opat si mliecko roztaha.

elinka27
27. nov 2010

@rohacka dakujem,postielku som podlozila hned ako sa zacala drhnut 😒 odsavam len v noci vtedy mam cas 🙂 po kazdom kojeni aspon trosku z oboch,ale neviem ako jej mam pomoct tie hliene dat prec, odsat mi to moc nejde zateka jej to a bojim sa aby jej to nesadlo na priedusky

domeli
27. nov 2010

@elinka27 dík, nemám, ale posielam manžela do lekárne 🙂
Na oplátku skúsim poradíť ja Tebe: môžeš jej podávať Cebion kvapky (1x5kvapiek) a tiež, ak by to neprechádzalo Fenistil kvapky (tiež 1x5). Do nošteka physiomer alebo libenar alebo niečo tomu podobné a potom odsať, ale to vieš.

rohacka
27. nov 2010

@elinka27 myslim, ze naozaj staci po par minut odsavat po kazdom kojeni. Aby si lepsie odsala hlieny, zried najprv morskou vodou alebo libenarom a tak odsaj, prip. ked ma upchaty nostek, tak mozes dat aj Nasivin ten pre najmensie deti. Nam lekarka v takom pripade kazala odsavat hlieny aj z hrdla, co som bola z toho v soku, ze to som v zivote nepocula. My sme mali taku domacu odsavacku na hlieny z beznej hadickovej odsavacky, tak sme kupili jednu speci do ust, mali sme tu hadicku vlozit az ako keby na zaciatok hrdielka a tak odsavat.
Od 3 mesiacov sa moze pri nachladnuti uzivat aj sirup Junior 0 - 10 eukalyptus.

zuzub
27. nov 2010

ahojte,chcem sa spýtať ako často by malo bábo kakať ,ked už papa príkrmy a je k tomu kojené.malého kojím cca 8 krát za 24 hod., k tomu papa príkrmy zeleninové a na večeru mu robím kašu lebo je veľký hladoš, ale už 6 dní nekakal, neviem či je to ok.príkrmy papa 3 týždne.ďakujem

katinam
27. nov 2010

@zuzub neviem, ako casto by malo babo kakat, ale my sme mali to iste, z mrkvicky ho zapekalo a par dni nekakal. Vyskusali sme zopar rad a nieco z toho pomohlo:
1. pridat kvapku olivoveho oleja do hotoveho prikrmu
2. ty zjedz susene slivky, cez mliecko sa to dostane k nemu
3. slivkovu predsnidavku alebo rozmixovane susene slivky babatku
4. masaz Pupikom + ponatriasat v aute alebo kociku

zuzub
27. nov 2010

@katinam diky, mrkvu už nedávam, a bod 1 a 4 som už skušala 😒 zajtra ešte tie slivky vyskúšam...