Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

fialllka
1. mar 2010

annag: diky za clanky, idem kuki ...

boli ma napr. aj teraz ... teda hocikedy pocas dna ... nepali, nestipe, nesvrbi, skor je to akoby bodava bolest, keby ma niekto bodal nozom a pri prisani strasne .... to som doslova plakala a kricala od bolesti a dcerka potom so mnou .... nemam pocit, ze by som mala upchaty mliekovod, lebo mliecko pekne tecie a ani ma prsnik neboli na dotyk, ziadne hrcky ...
a tiez som myslela na tu mykoticku infekciu ale zatial som nic nenasla na bradavke ani dvorci ... je presne rovnaka ako aj lava aspon co som tak okom posudila v zrkadle 😒

annag
1. mar 2010

zoska,

určite je najlepšie pokračovať v dojčení 2 dojčenia za sebou slabší, 1 krát silnejší. Najmä pri dojčení slabšieho využívaj stláčanie prsníka, aby ho dobre vyprázdňovala. Ak je na druhý krát nebude stačiť slabší, tak jej samozrejme potom ponúkni i silnejší. Ten druhý taký má byť - plný na prasknutie . Takýmto dojčením sa v priebehu pár dní - týždňov laktácia vyrovná, v slabšom bude mliečka viac, v silnejšom menej.

teda možno budeš dojčiť takto:
10.00 slabý
12.00 slabý plus silný
14.30 silný,
17.00 slabý ....atď dookola

annag
1. mar 2010

csina - napriek tomu, že nedopije prsník celkom, nepredlžuj intervaly dojčenia len z jedného prsníka na viac než zvyčajné 2-3 hodiny . Inak si budeš laktáciu až príliš tlmiť. Pokiaľ bábo priberá, je spokojné , prospieva, laktáciu tlmiť netreba.

fialllka
1. mar 2010

annag: si tu este???

nieco mi z bradavky veteka, resp. snazila som sa stlacit bolestive miesto a doslova mi zacal akoby z jednej casti vytekat hnis ... a ide dalej ako stlacam .... zeby predsa upchaty mliekovod??

fialllka
1. mar 2010

a uz ide len cira vodicka .... akoby som mala na bradavke miesto, kde by sa vytvorila vyrazka ... a z nej to vyslo ....

annag
1. mar 2010

krakulka, pozrela som dotazník, maličký krásne prospieva, pije dosť mliečka, ciká, kaká, priberá, môžeš byť spokojná 🙂 .

- dojčenie nie je len kŕmenie, má veľa funkcií, jedna z nich je , že bábetko uspáva. Váženie prináša bábetku nesmierny stres, dokáže dojčenie úplne pokaziť, dokonca môže byť dôvodom predčasného odstavenia bábetka. Prečo? Bábetko nejde na prsíčko pri prvých známkach hladu, ale musí si prejsť tortúrou váženia. Po dojčení nemôže zaspinkať, ale musí sa odvážiť.Namiesto toho, aby si žalúdok upokojil , pokúšaš sa ho odgrgávať, čím ho preberieš, pretrhneš mu spánok a samozrejme že už nedokáže zaspinkať. Vzniká začarovaný kruh, bábetko je večne nespokojné, je podráždené, nespí viac hodín, čo ho vyčerpáva. Takéto vyčerpané bábo ani nevládze poriadne piť, zasýti si len najväčší hlad a vzápätí vyčerpane zaspáva na prsíčku. Ty ho budíš, nedáš mu oddýchnuť,možno trošku poťahá, opäť zadrieme, ale zaspať nemôže, lebo ho znovu a znovu na prsníku budíš ...

- chce to zmenu 😅

- žiaden cumeľ - cumeľ je v tejto chvíli extrémne nevhodný
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
- prestať vážiť
- pri dojčení prsník stláčaj - stláčaním zabezpečíš silný tok mliečka, ktorý bábetko spoľahlivo prebudí, resp. udrží v bdelom stave
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
- po dojčení ho nechaj ležkať v polohe ako sa dojčil, možno i zaspinká tuho na viac hodín. Až keď sa začne mrviť, tak ho vezmi do náručia a odgrgni
- ak bude štikútať, prilož ho opäť
- po prebalení ho smelo prilož opäť

- sab simplex nemusíš dávať, lebo presne ako váženie ide na prsník oneskorene

- poznal fľašu a aj podľa opisu by bolo treba trošku prisatie upraviť. Dobre si prosím prezri asymetrické prisatie. Bábetko nemôže naslepo chytať bradavku, my ho musíme cielene prikladať na prsník

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

- nosíš ho i v šatke či vaku? ak nie, tak začni. Nerozumiem, postupu pôrodnice, dostala si katastroálnu pomoc a je úžasné, ak si toto všetko tak dobre zvládla 😉 🙂 . lieky na upokijenie, fľaša už prvý deň 😕, to je aj na slovenské pôrodnice extrém 😠

annag
1. mar 2010

monivo - určite nosiť potrebuje, musíte si spolu vytvoriť väzbu, ktorá bola pretrhnutá inkubátorom - odlúčením. Bábetko i Ty sa budete musieť vrátiť späť, vynahradiť si to, čo ste zameškali. Nosením to pôjde najľahšie. Veľmi, veľmi jej pomôžeš. Naučí sa dôverovať Tebe, naučí sa , že existuje bezpečie, istota, v náručí mamičky a pri prsníku. Nosením , kontaktom koža na kožu znížiš riziko celoživotných následkov na jej zdraví - fyzickom i duševnom ,v dôsledku predčasného narodenia. Dieťatko, ktoré je nosené , si dokáže správne regulovať telesnú teplotu, srdcový rytmus, krvný tlak, dýchanie. Tým, že sa ocitla v inkubátore, odlúčená od Teba, zažila obrovský stres, často je to najväčšia trauma, aká sa v živote človeka udeje. Potrebuje sa k Tebe pripútať a to sa dá len ak bude fyzicky s Tebou v čo najtesnejšom kontakte prakticky non stop. 🙂

nikush
2. mar 2010

annag, tak da sa povedat, ze mi ten slaby prsnik odmieta. vezme ho do pusy, ale len ho drzi, kus potiahne, pocuca a potom sa tvari, ze je najedny a pol hodinu mi v aute vresti o dusu. mlieka mam v nom coraz menej a menej. jedine kedy ho ako tak pije je v noci. snazim sa ho nan davat a potom presuniem na ten silny a ked si odgrgne skusam este ten slaby, no len ho cuca ☹ . asi sa budem musiet zmierit s tym, ze budem mat jeden velky a jeden maly, co? 🙂 nevadi, lebo ako pozorujem, tak v tom silnom je mlieka habadej, tvori sa vzdy a vzdy je naliaty. spokojne prezijem aj ten esteticky defekt, ved sa da dojcit v pohode aj z jedneho, nie? skusala som aj to 2x1 ale nic, len noc ma zachranuje 🙂 . mam to nechat tak, alebo mu este ponukat ten slaby? ono ked ho stlacim, tak z neho strieka, ale je to len jeden prud a to mu asi vadi 😠

dommin
2. mar 2010

ahoj Annag, citala som tvoj clanok o spinkani , viem ze musi veelmi vela spinkat ale napr.vcera spinkala skoro cely den vecer sa napapala apotom po hodinke okupala a do hodinky zaspinkala ale potom sa po 30 min sama zobudila a do rana sme nevedeli zaspat spala asi 1 hod. a to sme sa boli vozit aj autom aby sa vobec trosku ukludnila.... krmila somju cca kazde tri hodky casto som zase nechcela aby jej nebolo zle, no a rano zaspinkala az v kociku.. a skusam ju vzdy do 2 hod uspat aj nosenim mame baby nosic, aj na rukach aj uspavanky no vsetko mozne ale nejde to.... co sa tyka grckania mame aj zvysenu polohu v postielke a po napapani ju vzdy dame odgrgnut a potom este cca 15 min ju drzime vo zvysenej polohe, pisala som ti ze sa od prsnika odtahuje zato z flasky pije velmi kludne....dalsia vec je ze sme daleko od rodicov a tym padom sme tu sami a manzel je dlho v oraci takze je to viac menej vsetko na mne , ale snazim sa byt kludna aby sa to neprenasalo na nu, len som uz unavena kukala som laktacne poradkyne v mojom meste nei je ziadna a ako by si mi vedela s tym krmenim pomoct na dialku? dakujem a pekny den papa

dommin
2. mar 2010

ahoj annag a este otazocku musi si vzdy odgrgnut??? lebo to ju zvycajne prebere....dakujem

krakulka
2. mar 2010

Ahoj Annag, dakujem za cenne rady. Tvoju odpoved som si citala este vecer, tak od dalsieho kojenia som uz nevazila, mala si pravdu, maly je spokojnejsi, pekne zaspal. Dnes sice je prisaty na prsniku skoro cely den, spravil si z neho aj dudel. Pekne zaspi pri nom, aj ked spinka len 20 min., ale aspon volaco. Mam pozicany aj baby vak, tak ho skusim. To by bol v tom cert, aby sa to nepodarilo. 😉

Dakujem ti velmi, budem ta priebezne informovat, ako pokracujeme.

fialllka
2. mar 2010

ahoj annag

dakujem ti pekne za radu 😉
bol to pravdepodobne ten mliecny pluzgierik .... dnes je sice trosku prsnik citlivejsi ale ranne kojenie z neho uz nebolo o slzach 😉
snad sa to nevrati 😉

annag
2. mar 2010

nikush, vzhľadom na to, že ten prsník je z objektívnych príčin menej funkčný 😝 😅 , máš právo sa na to vykašľať a dojčiť len z jedného ,aji viac rokov😅 .
Musela by si ho neustále stimulovať i odsávačkou, čím by sa laktácia v ňom o čosi rýchlejšuie zvýšila. No staršie deti dokážu reagovať aj na malé rozdiely medzi prsníkmi, sú veľmi múdre a šikovné - vyberú si najľahšiu cestu - tú, pri ktorej sa najedia rýchlo a dobre. 😀

Ale ak v noci prsník neodmieta, ponúkaj ho, prakticky celú noc môže papať iba z neho - aj to je cesta, ako v ňom laktáciu úspešne zvýšiť.

systém 2x1 môže trvať aj viac dní - týždňov, kým sa efekt dostatočne prejaví.

annag
2. mar 2010

krakulka- hlavne ak nepije, len saje naprázdno, prsníky stláčaj, prípadne ich vystriedaj, teda môžeš dojčiť i dlho, len si sleduj, čo na prsníkoch robí a či spí až keď sa dobre napapá.

nikush
2. mar 2010

ok annag...tak ja sa nato este nevykaslem, budem nukat v noci aj cez den, sak sa mozno uvedomi 😀 a aj 2x1 budem skusat, ja ho zlomim 😀

zuziiicek17
2. mar 2010

Annag ,DAKUJEM 🙂
Moj drobcek je spokojnejsi od kedy mu davam vecer kasicku,dokonca aj spinka viac ako po UM 😀 a budi sa uz len 4x m.
Velmi sa z toho tesim.Dokonca mi prijima kasicku s usmevom a uz nemusim mat des z vecerneho papania.
A neuveris ,ale asi tym ,ze si mi dodala sebadovery sa mi zvasila laktacia.Rano som mala dokonca naliate prsniky.Aj menej hladny je 🙂
Si uplne super radca .Naozaj DAKUJEM

krakulka
2. mar 2010

Annag, myslim, ze dnes to bolo lepsie. Po kazdom kojeni si skoro vzdy odgrcol sam, bez toho, ze by som menila polohu. Je potrebne, aby si vzdy odgrcol? A aj zaspinkal. Nebol to sice dlhy spanok cca 20 min. ale urcite je to lepsie ako predtym. Pri kojeni prsniky stacam stale, a budi ho to. Takze super.

Este raz dakujem za rady.

martina46
3. mar 2010

Katka, ďakujem 🙂

evuska5300
3. mar 2010

ahojte kto mi poradi ako mam zisti i mam dost huste mliecko ked sa mala budi casto a pritom mam dost mlieka

zumar.go
3. mar 2010

mamičky, mame problem, mala (začal jej 4mes) mi 14 dni nekakala. neviete mi poradiť čo stym??? je plne dojčena...dakujem...

nikush
3. mar 2010

evuska pokial ja viem, neexistuje tzv. slabe alebo silne mliecko. to su len vymysly. mala ti asi nepapa poriadne zadne, na tuk bohate mlieko...skus stlacat ked pije, pojde to skor.

annag
3. mar 2010

krakulka, správne prisaté a dojčené bábo nemusí väčšinou odgrgávať vôbec. To či mus alebo nie ľahko zistíš sama - ak sa začne mrviť, preberie sa po uspatí na prsníku, tak ho zdvihneš a v zápätí si ľahko odgrne . Stačí ozaj len sledovať prejavy bábetka, ono nám to naznačí. 🙂

annag
3. mar 2010

zumar.go

v jej veku nemusí kakať aj mesiac, pokiaľ je spokojná, puká, nebolí ju bruško, nieto čo riešiť 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/category/rast-a-z...

annag
3. mar 2010

evuska5300

ozaj máš ako píše nikush i husté mliečko, je ušité na mieru Tvojmu bábetku. Niekedy je možné, že bábo z nejakej príčiny nedopíja prsník "až do dna". Pomôže ako píše nikush - stláčanie prsníka, pomôže správne , čo najlepšie prisatie. Takým charakteristickým znakom, či pije i veľa na tuk bohatého mliečka je stolica bábetka. AK bábo kaká veľmi často, riedko, stolica je spená až zelená, hlienovitá, tak prijíma menej tukového mliečka. No ak kaká bežnú praženičku, pije perfektné mliečko.

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

Ak bábo papá často, je to aj preto, že môže byť vo fáze, kedy potrebuje papať veľa mliečka. Veľa ho bude papať, ak bude piť často. S tým nič neurobíš, nemali by sme predsa bábetku brániť v jedle a nechávať ho hladné. A napriek tomu, že bábo priberá a pije veľa mliečka, môže mať obdobie, kedy potrebuje piť mliečka ešte viac. Našou úlohou je umožniť mu to.

no a nemusí sa budiť vôbec pre hlad, ale napr. pre potrebu cítiť Ťa, alebo pre pocit istoty ... dojčenie nie je len kŕmenie 🙂

anib
4. mar 2010

ahoj annag, chcem Ta poprosit o radu, ako casto ma kakat 10m kojene babatko, totiz mala papa mliecko asi cca 5-6x za den, desiata ovocie,vyziva,jogurt, obed zelenina, zelenina s maskom a poob chlebik, al. zelen. a nekaka aj 2 dni, cvicim s nou, inak je spokojna,ale ja neviem,ci sa mam obavat,ci nie, ked podrazdim rurkou tak kaka hned,ale nechcem casto, pit velmi nechce, mam ju nechat tak,ci nie? dakujem

mayka
4. mar 2010

ahojte,

annaq, posielala som ti pred dvomi dnami dotaznik. Zdalo sa vcera ze je zonvu vsetko ok. Ale dnes Terezka absolutne odmieta papat . Vcera ju sice ockovali tou 6 zlozkovou vakcinou tak neviem ci to moze byt reakcia ale akonalhe ju prilozim k prsnikom tak strasne zacne plakat a vrieskat. Som zufala. Nechcem aby bola dehydorvana. Mozem jej dat prevarenu vodu Lucku aspon?
Mliecka mam zda sa dost dokonca aj strieka ked si stlacim prsnik. 😒

gurunu
4. mar 2010

Ahoj Annaq. Neviem kde zacat, tak pekne po poriadku. Mala sa narodila pri vahe 2840g teraz ma 4 a pol mesiaca a mam dojem ze ma reflux aspon podla clankov na modrom konikovi sa mi to tak javi. Mala je krmena len mlieckom z prsnikov a cajikom z flasky. Bola som aj pri laktacnej poradkyni a ta mi povedala ze sa prisaje pekne tak tam problem nevidi. Moj problem spociva v tom ze mala vydrzi sat mliecko len max 5 minut a potom 5 minut z druheho prsnika niekedy je to len 8 minut z dvoch prsnikov. Potom ju davam do vertikalnej polohy nech sa vygrga. Ked ju dam do zvislej polohy po pol hodine, co si myslim ze uz by nemala grckat, tak skoro vsetko co som do nej dostala vygrcka. Nestiham vymienat podbradniky a aj oblecenie ktore ma. Tiez hrozne slinta. Cez den spi od pol dvanastej do pol stvrtej a tiez celu noc. Ked skusam prsniky tak sa mi zda ze je v nich este mliecko ale bud sa jej nechce tahat alebo sa hadze od prsnika a mrnci ako keby tam nic nemala.Kazdu hodinu a pol pyta papat. Velmi malo place ale zda sa mi ze skoro nic nepribera. Mame denne 5 az 6 plnych plienok. Davam jej papat vzdycky ked zacina mrnkat. Mohla by si mi poradit ake polohy pouzivat a coho sa vyvarovat? dakujem za kazdu radu.

annag
4. mar 2010

ahoj Mayka, už som dotazník pozrela, nestíham rýchlo opdpovedať , prepáč 😔 . Podľa opisu pije veľa mliečka, možnoby však chcela niekedy piť ešte viac.. Hnev na začiatku pri spúšťaní mliečka je typické správanie bábetka, ktoré pozná cumlík. Ono je hladné, prisaje sa a mliečko ak sa mu mliečko rýchlo nespustí, začne sa hnevať. Však ono nechce sať cumeľ naprázdno, ono chce papať. Takéto hnevanie sa vyskytuje niekedy po cca 12 týždni, hoci dovtedy bolo všetko zdanlivo v poriadku. Ďalším dôvodom môže byť, ak ide na prsník príliš neskoro - ak napr. má cumeľ a intervaly sa neprirodzene predlžujú, lebo hlad sa potláča a ani mamička nevie rozpoznať prvé známky hladu. Alebo ak ju prebaľuješ pred dojčením. Bábo musí ísť na prsník čím skôr, ideálne ešte rozospaté, keď ešte len naznačuje hlad napr. otáčaním hlávky. Ku koncu sa hnevá na pomalší tok mliečka, čo môže byť opäť sôsledok cumľa, riešiš to dobre - prsník stláčaš, prechádzaš na druhý.

Dnešný štrajk môže byť niečo iné, môže byť ovplyvnený očkovaním, môžeš jej dať detský sirup - paralen, nurofen a pod. Nenúť ju, ak nie je ochotná prisať sa, daj jej čas, nemusí papať aj niekoľko hodín, trebárs aj 8-12 -tak dlho ako nepijú niektoré deti napr. v noci. Prsníky si medzitým odsaj, aby neboli preplnené a aby sa v nich neutlmila zbytočne laktácia. Skús si ju ak je stále zle vziať k sebe do postele, ideálne koža na kožu - zoblečené, aby ste sa cítili, najlepšie na celú noc, aby si ju mohla dojčiť v polospánku. V takýchto prípadoch mamičky robia najväčšiu chybu tým, že bábo nútia prisávať sa - nedá sa bábo donútiť dojčiť, preto to nemá zmysel. Naopak, je to škodlivé pre dojčenie, bábo si môže vytvoriť averziu na prsníky.

Napíš ráno, ako prebehla noc, aby sme sa dohodli čo ďalej , ak bude stále štrajkovať ....

annag
4. mar 2010

anib, 2-3 dni sa ešte dajú tolerovať, najmä ak je inak spokojná, je to ok. MM je pomáha kakať, takže radšej veľa dojči - teda presne tak ako doteraz. Rúrku ozaj používaj len v nevyhnutnom prípade, nech sa naučí sama kakať 🙂

annag
4. mar 2010

gurunu

treba sa vyvarovať fľaške, aj čaju. Práve čaj-látky v ňom obsiahnuté jej môže spôsobovať dráždenie bruška a ešte väčšie grckanie . Okrem toho, bábo, ktoré pozná fľašu a hoci sa i doteraz dobre prisáva, môže mať pri dojčení problém, lebo reaguje na rozdielny tok mliečka z prsníka fľaše. Z prsníka tečie mliečko vo vypudzovacích fázach, slabší tok sa strieda so silnejším, spúšťa sa oneskorene. Bábo, ktoré fľašu pozná, sa bude na prsníku správať nervózne, akonáhle si začne uvedomovať rozdiel, akým tekutina tečie z prsníka a akým z fľašky.

- teda - žiadna fľaša, žiaden čaj, ideálne žiaden cumeľ

- po dojčení nemusí odgrgávať, ak to nevie, často je lepšie nechať bábo zaspinkať v polohe ako sa dojčilo. treba trošku experimentovať

- slabší prírastok môže byť práve preto, že vďaka fľaši reaguje na pomalý tok mliečka, skús využívať stláčanie prsníka. No a neviem, koľko pije čaju, lebo aj ten môže byť dôvod slabého prírastku.

- skús si prečítať tieto články, možno Ti v niečom pomôžu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/28/preco-...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...