Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mailinka
7. júl 2009

macikjm-ja som brala tabulettae calcii carbonici od vyrobcu Galvex,je to cisty vapnik a mne pomohol,takze ja som spokojna,je to odporucane vpribalovom letaku aj pocas tehotenstva a dojcenia,lebo nie vsetky pripravky su odporucenie,niektore su len po konzultacii s lekarom

annag
8. júl 2009

cikyta, super 🙂 teším sa - hlavne ak si spokojnejšia 🙂

annag
8. júl 2009

vápnik je vhodné dopĺňať v kombinácii s horčíkom resp. i zinkom - lepšie sa vstrebáva, najmä väčšie dávky. Niekde medzi 500 -1500 mg denne. Zdravo sa stravujúca mamička to nepotrebuje, len mamička , ktorá sa v zdravom jedle obmedzuje. Niektoré mamičky majú v čase od ovulácie až do začiatku menzesu pokles vápnika v krvi a tým aj mierny pokles tvorby mliečka. Preto niektoré mamičky v čase menzesu hovoria o pocite prázdnych pŕs.

macikjm - pokiaľ lekár vylúčil ochorenie, to zhalienenie je zrejme len v súvislosti s tým, že sa jej časť mliečka vracia späť do pažeráka - len ju dôkladne polohuj tak, aby nebola na rovnej polohe na chrbátiku - ako som už spomínala , ideálne je často ju nosiť v šatke - niekedy aj hodinu po dojčení. Do nošteka jej nič netreba dávať, stačí, ak jej každý deň kvapneš do nošteka čerstvo odsaté mliečko.

macikjm
8. júl 2009

dakujem...
lebo uz som zufala z tych hlienov...stale jej tak chrci v nosteku...mne to trha srdce..
vcera sme boli pri dr., tak dychanie ma ciste...rozmyslame ci to nebude nieco na alergickom podklade...
skusim polohovanie...

katja78
8. júl 2009

Ahoj Anka,

no veď tam je pes zakopaný, že ja pri kojení zaspím spolu s malou. Asi pred 3-ma dňami som ju začala dojčiť po ležiačky, lebo na dojčiacom vankúši sa strašne potila. A mne asi ten oxytocín uderí do hlavy a zaspím niekedy skôr ako Hanka, a keď sa preberiem, tak sa preberá aj ona (asi jej zavtedy prejde tvrdý spánok) a hľadá svoj uspávací prostriedok. Keď jej znova ponúknem, hoc aj ten istý prsník, skoro prázdy, zasa sa chytí a dudle kým znova nezaspí natvrdo, vtedy cítim, že sa mliečko spustí aj niekoľko-krát. Ak jej neponúknem, tak sa preberie, hoci by ešte chcela spať, chvíľku je mrzutá, potom je dobre a po hodine by išla znova spať. Takto niekedy pri nej stvrdnem aj 2-3 hodiny, ma bedrové kĺby z toho bolia ☹

To by sa ešte dalo prežiť, aj to, že začala častejšie kakať. Už mávala stolicu 1, max. 2x denne, také poriadne, zväčša ráno. Posledné 2 noci sme museli prebaľovať v noci aj nadránom a ešte zo 2 razy cez deň.

Ale dnes ráno mala v stolici (normálnej žltej s bielymi hrudkami) také bledoružové hlieniky, dosť veľa a po doobednom spánku mala trocha úplne zeleného hlienu s bielo-žltými hrudkami 😕 Neviem, či to súvisí so zmenou polohy pri dojčení, začala si pýtať viac aj v noci, alebo by to mohlo mať súvis s mliečnymi výrobkami v mojej strave (ako píše macikmj vyššie), či čo to môže byť? Stravu sa snažím mať pestrú, jem, čo mi chutí, aj čerstvé ovocie a zeleninu (domácu alebo z trhu), lieky ani výživové doplnky neberiem žiadne.

Ďakujem za odpoveď.

cikyta
8. júl 2009

Annag.Chcem sa spýtať,dokedy by mali bábätká odgrgať po jedle?
Dokedy piju len mliečko,či dokedy? 😕

annag
9. júl 2009

ahojte,nestíhala som 😔

katja78 - nebude to zrejme nič vážne, ako stolica pokračuje ? môže to byť zo stravy, ale skôr to bude tým, že si častejšie a dlhšie pocuckáva

annag
9. júl 2009

cikyta - dojčené bábetká potrebujú odrgávať ďaleko menej - pokiaľ sú správne prisaté, tak sa veľa vzduchu nenahlcú - takže niektoré dojčiatka neodgrávajú vôbec. Pokiaľ bábo nemá tráviace problémy, odgrgávanie netreba príliš riešiť - stačí ho nechať na boku spinkať. Keď sa už začne otáčať, liezť, sedieť ... viac sa hýbať, tak už väčšina detí odgrávať nepotrebuje - samé sa napr. otočia na bruško a odgrnú si

dupinka
9. júl 2009

annag:
vcera v noci sa mi v priebehu niekolkych minut naliali prsniky, boli az tvrde, hned som nakrmila maleho a zvysok odstriekala. Lenze mliekovody citim este stale bolestivo, prsnik mam posiaty cervenymi drobnymi zilkami..... Prsia plne nemam, klasika dojcim a odsavam. Pri krmeni z jedneho prsnika (od vcera mliecko niekedy az strieka) mi z druheho prsnika "nakvapka" do poharika casto aj 20ml.

annag
9. júl 2009

dupinka, máš ridanu naprodukciu - odsávanie Ťa stále baví ? 😅 . Sú dve možnosti - budeš naďalej pokračovať v odsávaní a mliečka bude ešte viac než doteraz, alebo produkciu utlmíš tým, že odsávanie obmedzíš na minimum. Ktorá možnosť Ti vyhovuje?

mici11
9. júl 2009

Ahoj Annag , si skvela ako tu radis babam a vela som uz v tejto teme dozvedela. Chcela by som ta poprosit o radu a nazor. Maly ma 5 tyzdnov a plne ho dojcim, mliecka mam dost a za tyzden pribral 280g. Ide o to ze nezvykne za kazdym grgnut, ale o tom som si uz precitala vyysie 😉 . Skor ma trapi, ze z neho zvykne vybehnut mliecko cca pol deci. Niekedy este pri kojeni, niekedy po. Nie zakazdym ale raz den urcite ☹ Doktorka mi poradila, ze ho nemam kojit tak casto, ze ma byt odstup aspon 2,5 hodiny. Ale ani to nepomohlo. Doobeda ho kojim kazdu hodinu a pol a potom od tej cca 14-tej spinka 3,5 hodiny takze ho kojim po zobudeni a prebaleni. V noci zaspi cca o 21:00 a zobudi sa okolo 3:00 prebalim ho a nakojim a potom vstane okolo 6:30 a napapa sa. A zvykne aj grckat, ale to nie vela a nie casto. Brusko ho nebolieva, ale si len 2 krat zatial, ze sa nevedel vykakat, tak sme pocvicili a slo to. A ani neplacka. Nevies cim to moze byt? Dakujem za odpoved.
Inak mliecko si odsavam a odkladam do mrazaku a maly pekne taha.

egyptanka
9. júl 2009

ahoj annag opat sa hlasim z problemom, moja mala v poslednej dobe nechce poriadne tahat, skusala som aj stlacanie a ona nie a nie tahat. Ja uz som zufala z toho, ze si potiahne predne mlieko za 3-4 minuty a potom nic. Prelozim na druhe prso po tom co ani po 15 minut stlacania nezacne aktivne sat. K zadnemu mlieku sa nedostame. Mam pocit, ze je to v tom, ze mam maly tok mlieka. Proste netecie mi. A tak som ju dnes polozila na chrbatik, obkrocmo som sa nad nou nahla a prsnik bol nad nou. A gravitacia asi sposobila, ze jej to islo lahsie a sala vkuse z jedneho prsnika cca 10 minut. Bola som nesmierne stastna.
Nevies nieco aby sa zrychlil tok mliecka?? ... uz som pila aj teple napoje pri dojceni a nemam pocit, ze by to nejako zabralo.
Moze to byt, ze nema silu tahat, lebo sa narodila s vahou 2400 g a teraz ma 4440 g?
Mliecka mam pocit, ze je dost, jeho nedostatok si nepripustam, lebo prsne tampony su vzdy mokre, mliecko vyteka aj mimo dojcenia.

annag
9. júl 2009

mici11 - o takom bábetku a dojčení tu asi sníva množstvo mamičiek 😉 🙂 , dojčíš nádherne, bábo je spokojné a tá troška mliečka, čo z neho občas vytečie je úplne v poriadku a pre bábo v jeho veku je to normálny pirodzený jav, ktorý sa časom vytratí. Bábetká majú nezrelý zvierač pažeráka a ak je mliečka o čosi viac, tak ho žalúdok neudrží a vybehne ľahko von. Po cca 4 mesiaci bude mať takýchto príhod čoraz menej. Pokiaľ je spokojný, pekne priberá, netreba nič riešiť. Grckanie viac straší mamičky, bábetkám zvyčajne nevadí - často sa napijú, čosi vygrckajú, napijú, vygrckajú ... Zrejme sa mu to stane vtedy, keď sú prsníky viac naliate. 🙂

katja78
9. júl 2009

Mala si pravdu Ani, stolica sa upravila, tak zasa len stresujem 😅 Ešte raz vďaka veľká 😀

annag
9. júl 2009

egyptanka - a podľa čoho usudzuješ, že sa k zadnému mliečku nedostane?

Maličká je zvyknutá dojčiť sa z oboch prsníkov a vytiahne si zrejme dosť mliečka, pekne priberá. Akú má stolicu? Je spokojná , pekne spinká ...?

Tok mliečka môže trošku ovplyvniť aj gravitácia - teda ako si písala, i keď to je krkolomné a nepohodlné, skôr vyskúšaj polohu futbalovú, priečnu. Môžeš skúsiť dojčenie asi takéto - ľavý 6 priečna, pravý 5 futbalová, ľavý 4 futbalová, pravý 5 priečna (časy si úplne vymýšľam - skrátka, prestriedať prsníky i polohy - takto vystrieda oba prsníky a bude stimulovať všetky časti prsníka počas jedného dojčenia, kým z jedného dojčíš, do druhého sa mliečko presúva z hĺbky prsníka pod dvorec - pri následnom priložení sa jej bude lepšie ťahať)

Nedá sa striktne deliť predné a zadné mliečko, takisto zloženie mliečka je rozdielne, ak mamička dojčí len z jedného prsníka a iné je, ak dojčí pri jednom dojčení z oboch prsníkov. Ale v princípe ide stále o to isté mliečko. Avšak mliečko sa usádza, podobne ako keď piješ čerstvú šťavu z pohára slamkou - ľahkú časť vytiahneš ako prvú, hustá časť zostáva na stenách pohára a na jeho dne - to isté mliečko - ľahkú časť vypije bábo ako prvú (predné mliečko) a tuk usadený po stenách mliekovodov a v hĺbke prsníka ide až potom (zadné mliečko) . Ak bábo vyprázdni prsník - dostáva perfektné mliečko , ktoré mu dodá energiua uhasí smäd - z predného mliečka a tuk na priberanie a zasýtenie zo zadného mliečka.

mici11
9. júl 2009

Annag dakujem velmi pekne, upokojila si ma 😉 .Si ozaj poklad pre nas vsetky co si sem chodime po radu. 🙂

annag
9. júl 2009

katja78 - si si nepomyslela, ako Ťa budú raz kakanice zaujímať 😀 , pri čisto dojčených detičkách netreba zo stolice robiť vedu . môže byť kadejaká, málokedy je spôsobená ochorením - väčšinou len odráža ako sa mliečko trávilo, resp. čo mamička zjedla - ale infekciu - hnačky mávajú dojčené detičky veľmi zriedkavo a ak náhodou áno, tak sa rýchlo upraví a majú ľahký priebeh - MM bráni bábo pred ochorením. Zápchu - tvrdú stolicu dojčené deti nemávajú nikdy. Moja maličká mala teraz 3 dni riedku stolicu - prekonala infekciu - nakazila ju nechtiac babka - babka sa riadne trápila týždeň, malá to prežila s úsmevom a niekoľkými viac pokakanými plienočkami. 🙂

dupinka
10. júl 2009

annag,

práveže som obmedzila odsávanie na minimum... vôbec neodsávam, len čo mi z druhého prsníka vytekalo pri dojčení mliečko(niekedy pár kvapiek, inokedy aj 20ml). No a včera v noci sa mi takto naliali prsia, až ma boleli. A dnes opäť.
Možno je to dlhou pauzou v dojčení, keď malý v noci spinká... ale aj keď odsajem, tak sú na dotyk bolestivé, hoci sú prázdne.

cikyta
10. júl 2009

Annag.Dnes som dostala prvý krát od pôrodu menštruáciu.A už 2 dni sa mi zdá,že mám málo mliečka.Suvisí to s touto menštruáciou a vráti sa mi mliečko späť? Malej dávam častejšie pocuckať,ale bojím sa,že bude hladná. Zatial je ako-tak.Neplače nejak srdcervuco od plaču. ☹

cikyta
10. júl 2009

Bože,už som pomínala aj mrazene mliečko.Bojím sa,ked sa teraz zobudí.Ved mám uplne prázdne prsia!
Váham,či mám ísť kupiť UM. 😢

annag
10. júl 2009

cikyta, čo si,UM 😠 nič sa nedeje, je to normálne. Mliečko sa vráti späť - kúp si v lekánoi včera spomínané calcium s horčíkom, dojči častejšie a z oboch prsníkov, ľahni si s malou do postele a veľa oddychuj. Ako si prišla na to, že je mliečka málo ? Malá sa na prsníku hnevá? AKo ciká a kaká?

cikyta
10. júl 2009

Kupim si to teda-to calcium+horčík.
No,mám ho málo,lebo mám prsia ako vechte a niesu už naliate.(Trvá to 2 den)A malá strašne dlho ťahá.Ciká stále.Skoro v každej plienke.Ráno od 3 tlačila na kakanie a nie a nie sa vykakať.O 9 mi už skrz to plakala a nedalo sa jej papať,ked sa furt pučila.Tak som jej pomohla trubičkou a hned sa smiala a bolo OK.

egyptanka
10. júl 2009

annag, moj usudok je v tom, ze nema peknu prazenicovu stolicu, ale farba ide do zelena a je riedka a aktivne saje 3-4 minuty. Sem tam ma biele hrudky v stolici, ale z toho si hlavu nerobim, lebo ja vela papam mliecnych vyrobkoch. Po jedeni je spokojna. Sem tam zaplace, ale do minutky sa ukludni a usmieva a to pripisujem tomu, ze som jej zobrala prsnik s ktorym sa uz len hrala. Spinka pekne, tak po kazdych 2-2,5 hodin ju uspim do 10 minut a pospi si takych 30 minut, co sa tyka nocneho spanku tak pred nim mame dlhsie kojenie tak hodinku a stvrt, kde ju ku koncu necham dudkat nech sa ukludni a niekedy mi zaspinka. Zaspavanie je bezproblemove tak uz o 20,00 - 20,30 spinka. Nocne kojenie vychadza cca od 0,30 do 3,30 a vstavame okolo 6,30 kedy papame znova.

Niekedy je spokojna po vypiti jedneho prsnika, niekedy musim ponuknut aj ten druhy. Takze je to individualne.

dooscoby
10. júl 2009

ahoj annag...mam na teba len kratku otazocku...tyka sa to odsavania...kedze malicka uz ma 3 mesiace je nutne este odsavat a ci uz moze byt prestavka dlhsia ako 6 hodin bez toho aby sa znizila laktacia? mala uz papa tak vseliako lebo ju viac zaujima svet na okolo tak sa bojim ze ked poriadne nevyprazdnuje prsniky aj ked sa snazim ale viac menej len v noci lebo inac pozera kde co lieta a nasilu ju nechcem krmit ci sa nemoze znizit velmi tvorba mliecka alebo by sa prestalo uplne tvorit..dakujem za odpoved 🙂

annag
10. júl 2009

cikyta - neboj sa, maličká si mliečko rozchodí. Pri menzese sme predsa len o čosi viac podráždené, vystresované - stačí len v podvedomí a už sa mliečko ťažšie spúšťa. Určite to je len prechodný jav. Prsníky máš preto také prázdne, lebo malá ťahá dlhšie a častejšie - efekt naliatych pŕs sa stráca, hoci mliečko v nich je. Ciká - určite sa vytaihne dosť mliečka na to, aby bola hydratovaná . Takže len si ľahni spolu s ňou do postele a nech si ťahá koľko chce, hoci aj celú noc, len prsníky občas prestriedaj . 🙂

annag
10. júl 2009

dooscoby - laktácia sa zníži len o približne také množstvo, ktoré dnes odsávaš. Odsávanie nie je nutné - skôr sa treba zamerať na to, aby prsníky pekne vyprázdnila. AK sa jej to nepodarí na jeden krát a bude iba pocuckávať, ponúkni jej ten istý prsník i druhý krát. Je dôležité, aby bábo pokojne pilo - niekedy pomôže prehodiť plienku cez hlávku, niekedy zmena polohy - napr. po ležiačky zvyčajne pijú deti krajšie. To isté platí o prestávke -treba docieliť, aby sa dobre napapala, keď je hore - vtedy môže spinkať koľko chce, aj viac než 6 hodín.

Každopádne sa mliečko určite neprestane celkom tvoriť - pri akejkoľvek kríze platí - pokiaľ sa kríza vyrieši len častejším prikladaním, dojčením z oboch prsníkov - nemôže sa mliečko úplne stratiť. Mliečko sa stratí, ak sa mamička zlomí a začne dokrmovať - či už vlastným odsatým mliečkom, alebo UM - a je jedno či to bude z fľaše alebo napr. zo striekačky. Pri kríze si treba dookola opakovať- bábetko si mliečko vyrobí saním prsníka, dokrm to nevyrieši 😅

annag
10. júl 2009

dupinka -

fajn, ak teda neodsávaš - produkcia v prsníkoch by sa mala znížiť o trošku v priebehu niekoľkých dní a takisto aj tá bolesť prsníkov ustúpi. Bolesť je dôsledkom toho naliatia - presne tak, mohlo sa to stať vďaka dlhšej prestávke - ak by sa prsia takto nalievali aj po víkende - tak trošku laktáciu utlmíme, ale myslím, že by sa mali prestať samé nalievať - práve vďaka dlhej prestávke - prsníky si totiž v krátkom čase samé uvedomia, že treba laktáciu utlmiť, lebo zo strany bábetka nie je taká potreba ako doteraz. Avšak to platí za podmienky, že odsávať nebudeš. Aspoň doma teraz chodievaj bez podprsenky, aby neboli prsia stlačené a nerob pohyby nad hlavou - napr. neumývaj okná, nevešaj záclony ...

annag
10. júl 2009

egyptanka - dojčené bábo môže mať takú stolicu.Nenapísala, si koľkokrát kaká. Malá sa krásne dojčí, krásne priberá, je spokojná - nieto čo riešiť. Zelená farba je len dôsledok toho, že stolica rýchlejšie prešla tráviacim traktom. Máš veľa mliečka, malá ho veľa pije, je to OK.

Zelenú farbu niekedy spôsobujú alergény kravskej bielkoviny , ktoré sa do mleička dostávajú zo stravy mamičky - keď sa hladina alergénov zvýši na hranicu, ktorú bábo dokáže tolerovať. Väčšinou to spôsobuje napr, tvaroh resp. veľa čistého mlieka. Ale myslím, že u Vás to bude skôr Tvojou vysokou tvorbou mliečka než alergiou na KB.

No ak maličká nemá koliku, vyrážku, je na prsníkoch spokojná aj celkovo je to spokojné bábo - ozaj by som si ťažkú hlavu z toho nerobila . 🙂

egyptanka
11. júl 2009

annag, dakujem mala kaka tak 2-4 krat denne. Dufam, ze teda ziadnu alergiu na mlieko nebude mat ... lebo ja zboznujem mliecne vyrobky. Ziadna kolika nie je, ziadne vyrazky.
Pomalicky zistujem, ze 90% dojcenia je v hlave (10% v technike), znama mi poradila, ze pocas dojcenia mam pozerat na babo a mysliet na to ako tecie mliecko do jej ustociek a ze to spusti ovela rychlejsie spustaci reflex. A cuduj sa svete vyskusala som to a ono to asi funguje, lebo malicka krasne tahala tak 10 minut vkuse z jedneho prsnika. 🙂
Potesila si ma, ze mam vela mliecka, to je super, lebo neodsavam a vyrobu nechavam vylucne na potreby malej.

annag
11. júl 2009

egyptanka, no samozrejme, dojčenie - laktácia je v hlave 🙂 - tiež si viem vyvolať spúšťanie mliečka - len si uvedomím, vsugerujem, ako sa mi mliečko presúva z hĺbky prsníka až ku bradavke a ono sa samé ozaj spustí a začne tiecť, hoci práve vôbec nedojčím 😅 . Spúšťací reflex ako som spomínala je podmienený reflex, ktorý si mamička postupom času "vypestuje" .
Alergia na kravskú bielkovinu je prakticky prvý potravinový alergén, s ktorým sa bábo stretáva - cez alergény v MM. Je to alergia, z ktorej bábo vyrastie - teda ak dnes alergicky reaguje, nemusí tak reagovať o polroka, o rok ... No alergia sa potom vo vyššom veku zvykne prejaviť ako inhalačná . Preto je vhodné, aby dojčené bábo bolo len na MM do roka a vôbec dovtedy ani nepotrebuje poznať mliečne výrobky či UM. Zatiaľ len obmedz tvaroh, tvarohové výrobky