Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

majkas
5. sep 2009

annag, z jedneho prsnika neodsavam vobec a z druheho len v noci a to ide do umyvadla pred kojenim, rucne mi to ide akosi rychlejsie tak neviem presne mililitre
myslis ze ked budem stale odstriekavat pred tym tak sa to same neupravi k spokojnosti malej a vlastne aj mna?

a s tou dlzkou kojenia, co si myslis?

annag
5. sep 2009

papá stále hltavo , však?

bambusko
5. sep 2009

annag, u nas bolo 11st 😒 😀

caly8
6. sep 2009

🙂 Ďakujem srdečne .. ty ma vieš vždy upokojiť 😵

zoeno.1
6. sep 2009

ahoj anag,nie som si ista,ale sa mi zda ze mala sa sama odstavuje a ja neviem ci je to problem ,alebo nie.kojim len rano a vecer,cez den nema vobec zaujem,takto kojim uz asi od konca 9.mes. rano je to uz len chvilocka a uz vymysla same srandicky,snazim sa ju teda chvilu nechat blaznit a potom ju znova ponuknem a to zas chvilocku pocuca a koniec,mam pocit ze ani moc neprehlta,skor len tak cucka.potom ideme ranajkovat,zbada tanier a uz stoji v pozore pri stolicke.vecer je to ako kedy,niekedy pekne saje a hned aj zaspi a niekedy (hlavne posledne dni) je to ako rano,chvilku pocuca a uz sa hrabe zo mna prec na zem,tak vystriedam prsniky zo dva krat,ale vobec nemam pocit,ze by nejako papala,tak neviem,ale zas si vravim,ze ked mi celu noc prespi,tak sa asi cosi najedla.myslis,ze jej taketo kojo staci?stacilo by jej len kojenie vecer? inac nas jedalnicek je takyto:

okolo 7:30-8:00 kojo
okolo 8-9tej ranajky (chlebik s niecim+acidko2dcl,alebo mliecna kasa-1 az 2x do tyzdna)
okolo 12-13tej obed (alebo jogurt)
okolo 15-16tej jogurt (alebo obed)
okolo 18-19tej ovocie/presnidavka
okolo 21-21:30 kojo

nemam pocit naliatych prsnikov,skor naopak,rano si ledva vytlacim par kvapiek na lyzicku s vigantolom.
dakujem za odpoved 🙂 pekny den

rybecka
6. sep 2009

Annag,
az dnes som sa o tebe dozvedela a ja mam tiez jeden problem s kojenim
mame 5 mesiacov sme plne kojeny vsetko je ok az vecer si ma pomylil s cumlikom a dokaze cumlat aj hodinu kym nezaspi potom o hodinku sa zobudi a opat ma cmulka aj 50 minut a tak je noc co noc som total unavena mam doma este aj 3 rocneho syna ktore budime stale tym cmulkanim lebo ja som skusala aj mu nedat no plac neskutocny sme vsetci v jednej izbe tak sa dost vyrusujeme ja unavena manzel nevyspaty. poooooooooomoc mate nejaku radu ako odnaucit ho aby ma nemal len za cumel?? 😕 😕 a inak cumel vobec nechce odmieta.

natty07
6. sep 2009

Annag chcem ti velmi pekne podakovat za tvoje rady, ktore si mi dala minuly tyzden. Uz si ma nebudes pamatat, ale ako si mi radila, tak som malu prikladala a naozaj to zabralo a uz nemame problem s kojenim. Myslim, ze aj mliecka sa viacej tvori, pretoze uz prikrmujem len malokedy. Este raz velmi pekne dakujem, si poklad.

hanam
6. sep 2009

Ahoj annag, pred casom si mi radila s kojenim. Teraz mam problem v tom, ye neviem odhadnut ci si maly nepyta viac. Doteraz som kojila s jedneho prsnika 10 min kazde 3h a stacilo. No teraz zacina byt ku koncu kazdeho kojenia velmi nervozny a nepokojny. Vypluva pradavku a vzapati ju chce a tak sa mrvi. Premyslam ci nechce aj z druheho. Mozno mu uz nestaci. Ma mesia a dva tyzdne. Neviem to fakt odhadnut. A este jedna otazka, mala by som uzivat antibiotika. Mam nejake mlieko aj odsate, len mam problem odhadnut kolko moj maly z neho bude potrebovat, vobec neviem ako zistit kolko vypije a hlavne aj teraz ked vlastne ani neviem ci potrebuje viac alebo nie. Dakujem velmi pekne za radu.

annag
6. sep 2009

hanam -
ak nevieš, či chce i z druhého prsníka, tak to vyskúšaj - keď bábo dopije jeden prsník a pustí sa ho nespokojne, treba mu ponúknuť prsník druhý - možno bude hladné a vezme si . Z x príčin môže chcieť obidva prsníky v danej chvíli - netreba ani rozmýšľať prečo, treba dať a hotovo. To je dojčenie na požiadanie - ak bude chcieť, bude piť, ak nie , nebude . 🙂

antibiotiká - väčšina bežných atb je kompatibilných s dojčením , bola by škoda maličkého odstaviť - aj 5-7 dní je pri dojčneí veľmi dlho. Keď to v nevyhnutnom prípade treba urobiť, tak sa 1. bábo nedokrmuje fľašou a po 2. mamička si musí udržať laktáciu pravidelným intenzívnym odsávaním.Treba sa vždy poradiť s lekárom, dokonca niekoľkými, ak bude na pochybách , poprosiť ho o konzultáciu s nejakým farmakológom,ktorý odporučí vhodný liek - existuje vynikajúco prepracovaný register liekov, kde sú lieky zoradené do niekoľkých skupín , uvedené sú tam štúdie o ich vplyve na nenarodené bábo resp. na dojčené bábo . Odborní lekári na Slovensku majú strach v očiach, keď vidia chorú dojčiacu mamičku a často nevedia, čo im predpísať , väčšinou to zbytočne končí zákazom dojčenia. V odborných kruhoch ešte treba veľa zlepšovať - lebo predpísať správny liek dojčiacej mamičke je konkrétna pomoc v dojčení. Úplne inak sa podľa mojich skúseností s mamičkami postupuje v zahraničí ... 😒

annag
6. sep 2009

natty07 - veľmi sa teším, a ak prikrmuješ len málokedy , tak trošku odvahy a nedokrmuj vôbec 😉 😅 - asi len nedokážeš veriť, že tvoje bábo dokážeš uživiť vlastným mliečkom 🙂

annag
6. sep 2009

rybecka - toto ani nie je problém s dojčením. Je to skôr problém režimu, ktorý zrejme nemôžeš ovpylvniť, keďže spíte všetci spoločne. Deti okolo polroka sa často budia, niektoré už oveľa skôr, už okolo 6 týždňov. Majú plytký spánok a ľahko sa zobudia, všetko ich ruší - dojčenie uspáva a preto prsník vyhľadávajú. Tu je skutočne ťažká rada, pretože bábo by potrebovalo zrejme kľud , zrejme ho vyrušuje Váš dych, šuchot ... Takto by sa zrejme budil bez ohľadu na to, či je alebo nie je dojčený - preto je tu toľko tém o nočnom budení ... Bola som niekedy v takejto situácii pri synčekovi - bývali sme v malom byte, on už ani cucať nechcel - takže sme ho nosili, hojdali ... celé noci . Ak by niečo mohlo pomôcť na uspatie inak než dojčením, tak je to šatka, vak na nosenie , alebo látková hojda nad posteľou ... Bábetko samé dospeje do štádia, keď bude v noci spinkať ako medvedík - no to býva až okolo roka - roka a pol.... 😒

annag
6. sep 2009

ahoj zoeno - určite sa už odstavuje, nič sa nedeje, ak si to takto určila, je to v poriadku 🙂 . Len by som zaradila už v tejto chvíli i UM aby pekne plynule bez stresu začala piť aj iné mliečko - netreba veľa, stačí ju nenápadne postupne privyknúť na novú chuť mlieka . Dojči ju takto, kým bude mať záujem, keď si povie, že už sa dojčiť nechce, tak ju nenúť . Teda napr. ju ráno po prebudení nadojči a po chvíli ponúkni i UM a takisto večer daj UM a pred spaním prsník. Dojčenie nie je len o kŕmení, kým má záujem začínať a končiť deň dojčením, vychutnaj si to. 🙂

levik82
6. sep 2009

ahoj annag,
takze pisem sem...neviem ako ti je jednoduchsie. kojim teraz 3x3, ale strrasne 😒 ten jeden prsnik co je nevykojeny na noc uz vyteka z neho mliecko a druhy co je vykojeny tak mam asi upchaty mliekovod a nabeh na zapal 😖 dala som si na bradavku calcium a na prsnik obklad so suspenzie visnovskeho. asi ma do rana porazi. a co s tym naliatym prsnikom??? dakujem ☹

bibi78
6. sep 2009

annaq, pozrela som si Tvoj album s polohami pri kojeni, aj videa a stale som na pochybach. moj maly pekne papa, si myslim, ale zda sa mi, ze stale ma zle uchopenie prsnika, ze iba taha bradavku, ale neviem to posudit... usudzujem iba podla toho, ze to boli. najma zo zaciatku, ked sa prisaje je to hrozna bolest, ktora postupne polavuje, ale uplne bezbolestne to nie je. ja mam totiz vela mlieka a ked si dam dole podprsenku, tak zacne tiect same, takze sa maly nemusi snazit, ide to samo, aj ked mozno netlaci na dvorec. snazila som sa dnes postupovat podla video klipov, ktore som si pozrela na Tebou odporucanej stranke, ale neviem, ci uspesne... neviem posudit, ci spravne saje... vdaka vopred! 😵

bibi78
6. sep 2009

a este jedna vec. maly sa budi 99 krat zo 100 s placom. vobec nie je hore, iba stale spinka, potom place, lebo je hladny, zacne papat, po niekolkych minutach zaspinka, aj ked este stale taha mliecko v polospanku-spanku a zase zaspinka. ja som rada, ze spi tak dobre, ale nemal by byt trosku aj hore a bez placu?

annag
6. sep 2009

bibi 78 - napíšem do IP

dualcore
6. sep 2009

ahoj annag..chcem ta poprosit o radu ak mas cas.Moj maly ma 4mesiace a stale kojim ale zacala som aj s prikrmom ked som chodievala von.Asi to bola hlupost lebo sa mi mlieko tvori menj a mam pocit ze o dost.maly papal od zaciatku kazdu hodinku a tak som ho aj kojila ale byval dost mrzuty a nespokojny a tak som zacala aj ľx denne prikrmovat a hned bol kludnejsi.pijem aj caje na podporu laktacie ale velke zlpsenie nevidim ☹ neviem co by pomohlo na to aby som to viac rozbehla.od zaciatku som nemala mlieko tak ze by som si stihala odsate ukladat do zasoby lebo mi vzdy prsia vysal uplne do prazdna.aj teraz je to tak a preto davam aj to umele ale vidim ako sa mi mliecko straca.v noci iba kojim a to mu staci len cez den s nim nejak nestiham ☹ ak mozes porad prosim ako tomu mojmu drobcekovi dopriat viac iba mojho mliecka.DAKUJEM

dualcore
6. sep 2009

prikrm som myslela umele mliecko 🙂

annag
6. sep 2009

dualcore, no veru, takto to dopadne, ak sa dokrmuje, z jednej fľaše sa stane viac a je bábo odstavené - ale, dojčiť by sa malo aspoň rok, to je ešte dlho, skúsime laktáciu podporiť - musím však celé dojčenie posúdiť, napíšem do IP

dualcore
6. sep 2009

dobre budem cakat.teraz by som uz veru tak lahko nezacala s UM ale ked sa uz stalo 😒 maly po nom aj lepsie spi aj je kludnejsi ale aj tak by som chcela opat viac kojit a menej davat UM.rozbehnut sa to snazim aspon cajmi a vineou a predtym to aj pomahalo len teraz citim ze sa mi uz prsia tak neplnia a maly rychlo vyje vsetko co sa mi stihne vytvorit ☹

zoeno.1
6. sep 2009

jejda annag,tak som dufala,ze mi nenapises ze sa odstavuje,ale ze je to ok,no a hla uz je to tu 😅 ked sa mala narodila,tak som si hovorila,ze do roka -maximalne do roka a pol budem kojit,no ako sa rocik blizil,tak som si to tak posuvala,ze teda aspon do roka a pol a nakoniec si to aj tak urci asi sama,betarka jedna mala 😎

a neni nejaky figel na to,aby som ju este presvedcila,nech sa este pekne koji? 😅

nejak si to neviem predstavit,ze by sme mali prejst na UM,je to naozaj nutne?nestaci je to acidko a jogurt kazdy den? hm ,ale asi nie co? 😅 a nebude to UM na ukor toho MM ktore si este ako tak vytiahne? teda myslim hlavne vecer,kebyze jej ho davam pred kojenim.

dakujem opat za odpoved!
😵

bambusko
6. sep 2009

zoeno, tiez som kojila dievcata len rano a vecer od 9m do 12m, maleho od 11m do 14m, um som nedavala, ale jogurty a po odstaveni km. teda som aj skusala um u najstarsej, ale ju z neho napinalo - 3 druhy som kupila zbytocne 😒 tak by si to mohla este s kojenim potiahnut 😉

martina1305
7. sep 2009

ahoj annag, pred niekolkymi mesiacmi si mi v IP pisala, ze vasa mala vtedy zjedla ledva 1 CL prikrmu. nasa mala bude mat buducu stredu 8 mesiacov a posledny tyzden mi nejako zacala strajkovat s papanim prikrmov. ked sme zacali, tak sa vzdy na papanie tesila, pekne otvarala pusku a prehltala. teraz len co vidi, ze sa k nej blizim s lyzickou jedla, tak zatne usta a odvracia hlavu. ked do nej nejako dostanem aspon kusicok, tak ak je ovocie, tak trosku zje, ak zelenina s mäskom, tak tu uz menej. aj teraz som jej nukala cukina-zemiak-kuracie mäsko a nic. zubky nemame este ziadne, ked ma v puske nieco väcsie (napr. nerozmixovany kusok zemiaku, ci jablka, tak to neprehltne, ale napina ju). chlieb tiez nechce, ani rozok, len ich drzi v ruke a obzera si ich. inak dava vsetko do pusy, ale chlieb s rozkom nie 🙂. kojime sa stale na poziadanie.

staci jej len kojenie, ked nechce papkat ine? nemas nejaku finticku, ako ju presvedcit opät na prikrmy resp. myslis, ze ako prislo, tak aj bojkot odide?

dakujem za tvoj cas a tvojim starsim detickam prajem super start do skolicky a skôlky 🙂

ivanka821
7. sep 2009

Baby to co tu vidim, ste velmi velmi statocne.
Ja to hned vstko vzdavam a vobec si neuvedomujem ako velmi tym ublizujem svojej malej.
Ma zajtra 2 mesiace a stale sa snazim ju kojit.
Ale ona je taky maly placko, stale place.
Takze som si povedala, ze asi mam velmi slabe mlieko a zacala som jej davat viac UM ako moje.
Niekedy je u nas problm ju utisit a aby som mala aspon par hodin spanku, dala som jej UM.
Nemala som cas sa najest elbo vlastne jej plac nebol plac ale rev. Neviem, co si susedia mysleli....
Nakolko zijeme v UK nemam ziadnu pomoc, takze musim upratovat, varit, prat, zehlit a este ju tisit. Niekedy som z rebricka svojich povinnosti vybrala varit, takze som sa spamatala o 5 poobede ze som nic nejedla. A necudo ze nemam mlieko.
No po tyzdni som uz mala svoju povodnu vahu a ziadne brucho.

Aj ked sa narodila mala 3020 g. No ja teda nie som valibuk a moj problem pribrat bol cely zivot ale 3020 sa mi zdalo malo.
Hned prve 3 dni schudla tych 10% takze mi sestricka povedala, ze ju mam kojit kojit kojit a potom este odsavat.
Najprv to bola bieda a potom sup hned som dala aj 250ml.
Ale ona o 2 hodiny pytala znova.

Teraz mam pocit, ze to mlieko je take vodove, nie ako mlieko....
Da sa to este zachranit?

Kupila som si tabletky fenugreek vraj pomahaju na tvorbu mlieka. Aj mi pomohli na zaciatku

majkas
7. sep 2009

annag prvu minutu dve taha o sto 6, potom sa skludni a papa uz pekne

mimi21
8. sep 2009

ahoj annaq
uz raz si mi pomohla, idem k tebe znova po radu, mala sa mi zacala v noci budit castejsie, niekedy je to 2 az 3 krat, pritom este zhruba pred 2 tyzdnami mi spala od 8 do cca 4 v noci, napapala sa a spinkala do 8. Teraz sa to vsak zmenilo, budi sa niekedy uz o jedenastej, potom okolo 2, 5 a potom okolo 8. svokra prisla s tym ze jej uz asi nestaci mliecko, ale mala je po vecernom kojeni spokojna, papa rovnako ako cez den. Je pravda, ze za posledne dni sme toho vela absolvovali - tyzden sme byvali u svokrovcov, a pred tyzdnom nas ockovali. Co myslis, co je dovodm ze, mala sa castejsie budi???
vopred diky za odpoved 🙂

annag
9. sep 2009

ahojte, ospravedlňujem sa, ale nebolo v mojich silách odpísať skôr ....

mimi21 - deti sa vyvíjajú rýchlo, to čo je pre nás jeden deň je pre také malé bábo možno jeden mesiac - tak, ako sa mení bábo, mení sa i jeho režim a teda i fázy spánku a bdenia. Na dobrý spánok vplýva ja to,ako bábo prežije deň, takisto jeho potreba cítiť mamičku a samozrejme i možný rastový špurt a častejšie papanie. AK bábo potrebuje viac mliečka, jednoducho častejšie papá. To neznamená, že mu mliečko nestačí. Každé bábo je rovnako nezrelé a do polroka mu stačí dojčenie. Pokiaľ dojčíš na požiadanie, teda ju neuspávaš inak namiesto dojčenia - napr. nedokrmuješ, nedávaš čaj , nenaťahuješ intervaly ..., nemá sa čo pokaziť a prísun mliečka bude mať optimálny 🙂

annag
9. sep 2009

martinka1305 - bábo má právo na bojkot, ako prišlo, tak i odíde 🙂 - možno už i odišlo odkedy si písala. Dôležitá je trpezlivosť a nerobiť nátlak, aby si bábo jedlo nesprotivilo. Dôvodov môže byť vždy niekoľko, boľavá pusinka - zúbky, nejaké nadchádzajúce ochorenie , nevhodný čas ... treba skúšať, možno by jej lepšie namiesto obeda vyhovovala večera ... , možno ju niečo odradilo - stačí, že jej nechutil nejaký príkrm, alebo sa zakuckala ... ale na to deti rýchlo zabudnú a opäť začnú pekne papať , treba jej dať čas a možnosť skúšať jedlo i sama - daj jej ho na tanierik a nech "papá" sama, nech lyžičku obzerá, možno sa pomýli a aj ju oblizne a s ňou spapá i trošku jedla ...

annag
9. sep 2009

zoeno - ona už podľa opisu nemá veľmi o dojčnie záujem, skôr Teba ešte zaujíma 😀 - neznamená to, že sa odstaví o deň či týždeň- možno si bude cuckať ešte veľmi dlho ... UM som myslela napr. skúsiť pár ml po presnidavke - do pol desiatej to dojčenie určite neovplyvní ... predpokladám, že jej to UM nebude chutiť, takže ak vypije 10-30 ml spočiatku z pohárika, tak budeš asi rada ...

lovula
9. sep 2009

ivanka821 - nechcem sa tu strkať Annag do remesla, ale slabé mlieko neexistuje. Je proste len materské mlieko a hotovo a ono sa mení s bábätkom. Teraz máš iné mlieko ako budeš mať, keď bude mať bábo pol roka, takže v tom by som ja problém nevidela. Ale som zvedavá, čo na to Annag.