Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

divoska
29. aug 2010

@prsky dik to s tym skladovanim mam ulozene vo favoritoch to som nasla, ale to s tym nastupom do skoly a do prace nie, takze idem na to

prsky
29. aug 2010

@divoska poharik moze byt hocijaky plastovy - aj z ikea a s naustkom zozenies aj v DM alebo lekarni (su rozne znacky od aventu cez canpool po nuk 🙂 ) takto to vyzera http://www.avent.sk/kuzelne-hrnceky/

prsky
29. aug 2010

@divoska jaj a kedze sa ti neda odbiehat - zisti si rozvrh a chod na to, co najviac potrebujes. ja som robila aj tak

busni
29. aug 2010

@dugyna ja v BA uplne bezne dojcim hocikde {aupark lavicka, eurovea namestie, stare mesto lavicka, cokoladovna, ikea atd.). ziadnu plienku si cez seba neprehadzujem, vytiahnem prso, supnem Lulu do pusy a je, ked sa odtiahne, lebo ju nieco zaujme, tak si stiahnem podprdu. kedze fakt nemam chut pocuvat ako place, lebo jej nedam pit, tak ked vidim, ze je nervna, tak si sadnem niekde na lavicku alebo murik a je. nech si mysli o tom kto chce co chce, podla mna je to uplne normalne a prirodzene. V pohode s kamoskami dojcime aj v restikach, vyzera to asi srandovne, ked si tak tri zasadneme a ked si vyberieme jedlo, kym ho donesu vsetky vytiahneme prsa 😀 😀 😀

zuzkat1
29. aug 2010

@dugyna ja som z BA a kojim kde tu🙂 moja plienku cez seba neznesie,je moc zvedava🙂 sice ju dam ale ona ju strhava🙂

divoska
29. aug 2010

@prsky dakujem draha 😉 kuzelne hrnceky registrujem ale ja reku to je vyhradne pre velkacov uz na cajik a tak. ma ani nenapadlo ze taketo myslis. tak to potom asi rovno kupim s naustkom. a ta lyzicka hocijaka prikrmova teda?

a jo s tym chodenim len na to nevyhnutne ratam. prinajhorsom budem chodit len na skusky ;) ale ako poctivec by som tam zas nerada cely semester ani nepachla .
potom este dilema ze ci mam zbierat mlieko den dopredu a odlozit/zamrazit ho v jednej davke, ked neviem kolko odsajem a budem potom prenho potrebovat /a aby zas v ten den zostalo nieco aj na normalne kojenie 🙂)/. alebo radsej skusat viac dni postupne po troskach odsavat a zamrazit radsej viac mensich davok prve razy kym zistime kolko potom /hadam/ vypije. pripadne jeden den pokusne skusit krmit alternativne aby som to vedela? to by ma inak aj celkom upokojilo keby som bola pritom a videla ze to zvladaju.
kolko ml treba na den u maleho dietata je niekde napisane aspon cca velmi orientacne? neuznavam tabulky ale o nieco sa opriet potrebujem. sorry za milion otazok, ale je to pre mna dolezite.

dugyna
29. aug 2010

@divoska moj tip v DMKE maju supis hrncek je to z2ka babylove.ma klasicky sosacik ale s poistko babo musi sat netece len tak..

dugyna
29. aug 2010

A kocky dakujem vam vsetkym za tipy🙂 ze dojcite vonku v pohode. Takze budeme aj my ked pojdeme von na dlhsie a chyti nas to 🙂. Zuzi to asi ked sme sa tu z MK strtli v auparku v restike 4 baby s velkymi bruskami 🙂

zuzkat1
29. aug 2010

@dugyna ak si teraz mylela mna, tak nie🙂 ja som to nebola🙂

prsky
29. aug 2010

@divoska hej, lyzicka hocijaka...mne sa osvedcili dmkove babylove farebne (maju dobre rieseny tvar) a predavaju tam teraz aj take melaminove s obrazkami (velku polievkovu a mensiu) - tie su super uz pre vacsie babo
co sa zmrazovania tyka - mne to mlieko po rozmrazeni tak hrozne smrdelo, ze som ho ani nepouzila 😅
tu som nasla tabulku na MM (zroluj uplne dole) http://www.nasarodina.sk/magazin/modules.php?na...

dugyna
29. aug 2010

@divoska ja som riesila podobny problem...ale hadam uz len tu jednu statnicu spravim a knniec. Mndsavala som priebezne do mrazaku. Problem bol ze mala to nechcela vypit ani zo striekacky ani cez flasku. A z poharika s tym sosakom by to slo lahko,bala som sa ze zlenivie. Z flase cucla 40ml a konec nastastie aj napriek hladu..vydrzala kym som dosla dom. Skusila som jej dat iny cumel takze nakoniec vyhovuje malej silikonovy ortodonticky cajovy,cize dierka mala namaka sa. A neboj cecok ma aj tak najradsej.

prsky
29. aug 2010

@dugyna len problem s cumlom na flasi je ten, ze nie kazde babo potom s tym nema problem http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

dugyna
29. aug 2010

@zuzkat1 to som zle napisala to som bola ja este 3kocky odtialto z MK. A @divoska mne mala stiahne vych 90-125ml

dugyna
29. aug 2010

@prsky cajova najmensia dierka podla oa nemoze uskodit.. A ak predsa len sa clovek boji tak potom cez 2 0ml striekacku. Moj mazor je ze velka cast uspesneho dojcenia je v hlave

dugyna
29. aug 2010

@prsky pekne napisane a vystizne. Ja flasku ale nepouzivam denne pouzili sme ju 2krat, a pouzijeme este raz.potom nemam preco.

domeli
29. aug 2010

ahojte mamky, idem si k Vám pre radu, hoci možno prioritne nesúvisí s dojčením, ale tu som si našla mnoho dôležitých informácií k mamičkovaniu.
Moja 4-mesačná dcéra, plne kojená zrazu začala mať stolicu takmer do každej plienky. Viem, že je to individuálne u každého dieťaťa, avšak do minulého týždňa to bolo 1 x za týždeň, hustejšej konzistenicie a teraz zmena: počas kojenia, 3-4x denne + aj v noci, je redšia, raz "praženicová", inokedy viac vodová, občas do zelena... Znepokojuje ma to hlavne preto, že zajtra nás čaká očkovanie (prvé), kedy by malo byť bábo úplne zdravé. Možno to súvisí so zúbkami, keďže slintáme už 2 mesiace, neviem. Inak je spokojná, váhou sme na tom dobre. Je sa čoho obávať?
Ďakujem za odpovede. Prípadne ak to sem nepatrí, skúste mi dať link inam, nech si to pozriem.

dugyna
29. aug 2010

@domeli pokial je mala spokojna brusko ma makke,nezvracia,nema teplotu a je v pohode ako inokedy a papka je to ok. Nic sa neboj. Ono to zavisi aj od mliecka a tvojej stravy. Moze kakat raz a moze pokazde. A "prazenica" na vzduchu meni farbu na zeleno. Takze bud kludna.

divoska
29. aug 2010

@prsky cool dik, ja truba ze takych 160 za den. vidis, absolutne mimo, by mi dieta hladovalo 😀 som to nikdy nestudovala takto. len vsetko ostatne okolo kojenia ale toto teda fakt nie ze kolko objem, bo v mudrych zdrojoch sa pisalo ze kazde dieta je individualne a vytiahne si tolko kolko potrebuje. sice sa mi hento zda sialene vela, ale sak moze byt. mozno ze nieco medzi tym alebo smerujuce k hornejsim hodnotam. budeme pokusovat. @dugyna to som sice hovorila aj ja o porode aj kojeni, ale s odsavanim a flasou neviem neviem, nielen kvoli tomu ze to tvrdia mudre zeny ktore o tom pisu ze kojene dieta nema poznat flasu a idealne ani cumel, ale hlavne ze to uz neni len nasa hlava. a ked tomu malemu ta flasa zachuti tak to uz je jeho hlava 😉

strapco13
29. aug 2010

@dugyna kojenioe na verejnosti..no sadnem a kojim...naposledy v cukrarni narvanej plno ludmi a chlapmi....zacalo prsat, tak sa tam skrylo cele mesto...no samo, cim viac ludi,tym viac drobec vymysla, lebo je zvedavi..takze mali k zakuskom chlapi aj divadlo 😝 😀 😀
ked treba tak aj na obrubnik sadnem a nakojim, nevsimam si ludi, le tie pozitivne usmevy ..alebo povzdych mamicky, ked kukla na svoje dieta..ze to boli krasne casy, ked maly takto papkal...ten sa totiz akurat snazil pojest take okrasne kamienky 😀 😀 😀
maleho neprekryvam plienkou, ani nemam speci tricka na kojenie..takze bud vyhrnam, alebo stahujem vystrih

este jedna spomienka na moje casy z cukrarne..kazdy den mi tam chodila mamicka a kojila maleho..a vzdy aspon 2 zakusky...tak som si myslela, ako fajn, robi trzbu..ale mala by sa zdravsie stravovat ked koji...uz chapem, ze kojenie=pazravost 😝 😀

dugyna
29. aug 2010

@divoska hej.ale zavisi aj od toho ako casto mu tu flasu budes musiet davat. My cmlik uspesne nemame:. Budem drzat palce aby si nasla sposnb c vam obom bude vyhovovat.

domeli
29. aug 2010

@dugyna Je kľudná a je pravda, že už som zaradzujem do jedálnička postupne všetko... Dík. Pekný večer Vám 🙂

prsky
29. aug 2010

@dugyna problem je v tom, ze niektore detickysa mozu zacat dozadovat flase aj po 1-2 razoch, lebo aj ked mas neviem aku malu dierku, to satie je tam ine a tecie to lahsie ako z prsnika (a z prsnika to ide podobne ako v sprche, zatial co z flase mas 1-3 prudiky podla toho, kolko dierok cumel ma). a spustaci reflex je casom slabsi, takze z flase ide hned, z prska si niekedy treba pockat a na to niekedy starsie babatka nemaju "cas"
@domeli stolica sa moze menit rozne, ako sama pises. skor ako stolicu je fajn sledovat celkovu spokojnost babatka a pocikane plienky. annag pise prehladne o stolici dojceneho babatka tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...

elinka27
29. aug 2010

@prsky ano je to pravda,ze sa tym pripravujem o jedno kojenie,ale naozaj som uz zufala,pretoze ona saje ja vidim ze prehlta a predsa ked prestane sat tak place od hladu,tak ju znovu prilozim a tak stale dokola,ked uz si myslim a vidim ze zaspava tak odpadne od prsa a vidim ako zaspava,ale to len na minutku a opat place, tak jej ponuknem druhe prso a tam presne to iste.Tak neviem ci mam ja malo mlieka,alebo ona zle saje pretoze ju zle prikladam.Volala som s laktacnou poradnkynou ta mi povedala,ze si mam masirovat prsia ked taha a ked treba dokrmit tak striekackou,dnes som to skusala,ale mala sa skoro zadrhla co jej pri tom zabehlo,a to som jej to pustala pomaly,lenze ona tak hucala pri tom od hladu ze jej zabehlo a ledva sa nadychla 😒 takze striekacku nikdy viac.A uz zacinam byt zufala,mam este syna doma a aj tomu sa musim venovat,manzel sice pomaha ale uz som unavena a to je len 5 dni na svete,tak velmi by som chcela kojit,ale uz sa pomaly zacinam vyrovnavat s tym,ze to asi nepojde.

atrami
30. aug 2010

@zuzuxx ,ak to pomože, tekutiny požeš podávať. Aj malý mával tuhú stolicu. Dávala somu mu vodu lyžičkou, už počas papania. Zlepšilo sa to až keď sme zaradili do jedálnička kogurty.

domeli
30. aug 2010

@prsky dík

monik3
30. aug 2010

Ahoj Annag, mohla by si prosim poradit? Moje 6,5 mes. dcerka sa doteraz budila na nocne kojenie max. 2 - 3 krat za noc. Odkedy som zaviedla prvy zeleninovy prikrm (zatial zje len max. 5 lyziciek), budi sa od pol noci kazdu hodinu. Niekedy si cucne len trochu, niekedy viac. Vaham, ci by som jej nemala zacat davat na vecer druhy prikrm vo forme nemliecnej kase. Je mozne, ze je v noci hladna? Kojim ju na poziadanie, vacsinou kazde 2 hodiny cez den. Co by som mala robit, aby sa nebudila po polnoci kazdu hodinu? Dakujem vopred za rady.

zuzkat1
30. aug 2010

@monik3 moc s tym asi nenarobis..hlavne nedavaj zbytocne kasu na veceru... moja ma 7.5 mesiaca a sme hore 6x za noc...(niekedy sa o 4tej rano uz chce hrat) papa 2 prikrmy obed a olovrant..hladna nie je..a podla mna ani tvoja... mozno len chce byt pri tebe,aj zubky to mozu byt... alebo len sa chce tulit ci maznat,ci je len smadna.. treba vydrzat🙂

keminek
30. aug 2010

@elinka27 moje holčička pije od porodu čím dál líp. Já začala zvyšovat mlíčko až od 2. týdne (náhlý pokles). Narodila se 39+2, por. váha 2950 g, měla malý žaludeček a i když mlíčko bylo, tak ona pila chviličku (3-5 min.) z jednoho prsa (druhé už jsem neměla šanci do ní dostat) a odpadla. Přitom ublinkávala a dusila se.
Teď jí bude 6 týdnů (já odsávám ve dne i v noci po každém kojení.. a takto to budu dělat, dokud budu kojit, jinak mi to hned klesne zas zpátky.. zatím jí to stačí, kojím z obou prs při každém kojení). Furt ale má určité problémy. Při kojení se někdy pouští, polyká dost vzduch nebo zhltne najednou víc mlíka a špatně polkne a pak jí je blbě, a to i přesto že se napila málo, má pak suchou plínu. A i vidím, že sála kratší dobu, protože se mezitím pouštěla. Tohle mi dělá furt. Jindy se zas napije krásně a blbě jí je až pak. No a někdy to zvládne bez polykání vzduchu a blbnutí a saje ukázkově.
Určitě furt odsávej.. Na zvýšení mlíčka stačí 1 den co hodinu a půl až dvě, určitě po každém kojení. Pak natáhnout na 2-3 hod. a pak další den občas vynechat odsávačku třeba ob kojení. Mlíčko se v ten moment zvedne (jakmile natáheš intervaly nebo vynecháš odsávačku) a jakmile se zvedne, tak zas začít odsávat po každém kojení (přičemž už není třeba krátit intervaly, stačí po 2-3 hod.). Tím se zas udělá víc.. A tak furt dokola.. 😒

strapco13
30. aug 2010

@monik3 okolo 6 mesiace je rastovy spurt, alebo tiez mozu ist zubky, ci uzkost 8-mesacnych...my sme tymto presli..dala som maleho k sebe a prestal sa budit tak casto 😉

prsky
30. aug 2010

@elinka27 myslim si, ze pre teba by bolo naj skontaktovat sa s laktacnou poradkynou (link som davala tusim minule) a stretnut sa osobne. ona na mieste posudi vasu situaciu a lepsie ti poradi ako my, co vas nevidime. vdaka tomu sa skor upokojis a vdaka tomu sa tiez situacia vylepsi 😉