Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

olifcek
28. jún 2010

kto potrebuje ohryzat nehty? svoje uz mam....

mneme
28. jún 2010

@strapco13 instantne kase nedavam, varim len cerealie a podavam s ovocim. mala som snahu urobit ovsenu kasu s mliekom, ale problem je v tom, ze to rozmrazene mlieko priserne smrdi a dcerka ho nechcela. uprimne povedane, mne sa z neho tiez obracal zaludok, navyse malo taku zvlastnu ako keby kovovu chut. mala som ho hned po odsati pasterizovat, aby som tomu zabranila, ale vraj to vacsie deti nevadi. holt, mojmu hej 😒
@leelo liter vychadzal - ak sa dobre pamatam - na cca. 25 € samozrejme, to nie je cena, za ktoru mliecko od mamiciek vykupuju, s uskladnenim su spojene viacere naklady

hathor1231
28. jún 2010

ja som bola rada,ze tu sa do periniek nedava... mala nema rada ked ju nieco stiesnuje... mala som aj perinku ale vzdy sa mi z nej vykopala 😀 neznaaaasala to... na spanie som pouzivala sleeping bag- spaci vak a ten jej nevadil ale ked som ju kojila posediacky,tak som si ju musela vybrat lebo som ju tak nakojit nevedela 😅

a laktacna,tu beru len od mamicky s mimcom do 6m a nemoze byt prikrmovane, testy si robia vsetky oni na kazdej jednej davke osobitne. ja som tiez chcela dat,len uz bola prikrmovana... a nakoniec sa mi hodilo 😉

neviem,kto to tu pisal o tom odsavani, preco radsej neupravis tvorbu? ja som si tiez upravila inak by som nic ine nerobila len odsavala 😀

strapco13
28. jún 2010

@olifcek drzime palce zajtra 😉 ..moje nechty ti poslem az v stredu..nech sa zamestnas 😉 ..neboj, zvkladnete to

leelo
28. jún 2010

tak to je cena za MM cca ako za cerstvo odstaveny dzus v aparku 😀

@olifcek kedy nastupujete? pozajtra?

latvia
28. jún 2010

@olifcek aj na nohach kuses? 😉 a musim mat nohy umyte? 😕 😀 myslim na vas, bude to ouky douky,sak ste konikovky nejake,nie??

olifcek
28. jún 2010

@strapco13 ja sa pripojim z mobilu a nechty si vypytam, skus nedat 😀
@leelo zajtra o 8.30 aro, o 9.30 chirurgia paq sa ,,ubytovat,, a pozajtra je ten den...glg

@latvia vidis? i na nohach ohryziem..i sebe by som, ale rozpucila by som si dieta , kedze mi tu lezi na kojeneckomvankusi...

nevesta
28. jún 2010

@annag prosim porad. Mala mi brutalne natahuje bradavku. Cumel ani flasku nepozna. Ked papa, poriadne zatne dasna a vykruti hlavu aj s bradavkou v ustach 😒 Priserne to boli, uz len cakam, kedy mi ju natrhne... Robi to na zaciatku kojenia, pocas, aj pri konci, ked uz je napapana. Aj ked je unavena a chcem ju uspat na prsniku (toto sa mi podari len malokedy...) Je dost uplakana, teda ani nie uplakana, rovno zacne jacat. Vekom sa to zlepsuje, uz vie byt aj spokojna. Len ma to strasne mrzi, ze mi toto robi... Prisanie mame ok, polohy striedan, kojim na poziadanie... Dakujem

olifcek
28. jún 2010

@nevesta mne toto robi oliv, ked chce kakat x;o)

vejula
28. jún 2010

@olifcek strapačky s kapustou??? no pekne, si musela byť riadny papačik ja som bola na kašičkach od pol roka lebo som bola u starkej, mamina musela do nemocky lebo krvacala tehotna.... No a to si ma starka pekne vypasla, som bola taky maly bravko 😀 😀 😀

nevesta
28. jún 2010

@olifcek jj aj pri tom... V podstete som neodsledovala (nepodarilo sa mi odsledovat) preco to robi, bo je to fakt pri kazdej prilezitosti, skoro kazde kojenie 😝

nevesta
28. jún 2010

Vacsinou koncim kojit po stojacky, bo inak place 😝

leelo
28. jún 2010

@olifcek velmo drzim vsetky prsty. zajtra je moj specialny den, takze to je znamenie, ze to dopadne super. ina moznost neexistuje. myslim na vas, cmuki kuki

annag
28. jún 2010

k materskému mlieku, chápem, že pre niektorú mamičku to môže byť neprijateľné a odpudzujúce. Rovnako ako piť mlieko iných cicavcov. Umelé mlieko je tiež mlieko iného cicavca, až na to, že je vysušené a naoko to tak nepôsobí. No tá krava, z ktorej to mlieko tieklo, tiež nie nie je dokonale čistá , sterilná keď sa dojí a tiež zje kadečo , asi ani nevonia nejako vábne 😅 ... no či ide o mlieko umelé alebo materské z laktačnej banky, obidva sú vopred pasterizované - "očistené"

čo je to vlastne materské mlieko - je to fyziologická tekutina, podobne ako krv. Je možné, že sú ľudia, ktorým je nepríjemná ba až neprijateľná transfúzia krvi. A rovnako sú ľudia, ktorí z podobných príčin odmietnu transplantáciu cudzieho orgánu. A sú i takí, čo si orgán transplantovať dali, ale nedokázali sa s ním stotožniť a psychicky trpia ...

Preto je cieľom podpory dojčenia podávať deťom mlieko ich vlastnej matky a to predovšetkým dojčením. Len to je prirodzené. Vždy však existovali situácie, pri ktorých bolo dočasne nutné i dokrmovanie, inak by dieťa umrelo . V minulosti sa to riešilo dojkami , teda matka dojčila i cudzie dieťa, potom človek skúšal i mlieko dojčiacej matky iného cicavca - teda napr. kravy. No tak, ako by človek umrel, ak by mu transfúziou bola podaná krv iného cicavca, tak by umrelo, resp. bolo ohrozené na živote bábätko- novorodeniatko, ktoré by pilo neupravené mlieko iného cicavca. Fyziologické tekutiny rôznych cicavcov sú veľmi odlišné či už v pomere jednotlivých živín alebo obsahujú úplne odlišné, pre druhého cicavca cudzorodé látky, ktoré sú pre neho vlastne jedom.

A práve preto, že materské mlieko inej ženy je najpodobnejšie mlieku mamičky, ktorej dieťa zatiaľ neprijíma dosť jej vlastného mlieka, je dokrmovanie takýmto mliekom najlepšia alternatíva v danej chvíli. Postup by teda mal byť taký, že bábätko je dokmrované po pôrode kolostrom, ktoré si mamička po kvapkách odstriekava. AK ho je málo, tak roztokom glukózy zmiešanou s jej kolostrom, ak nie je, tak, len glukózou. Až potom nastupuje mlieko inej ženy a až posledné v poradí by malo byť umelé mlieko (=mlieko iného cicavca) - taká situácia by mohla byť vzácna, ak by mali mamičky správnu pomoc už v pôrodnici.

dojčenie inou matkou - nie som toho zástanca, mala by to byť fakt krajná situácia, do akej sa bežná matka väčšinou neodstáva. Prijateľná by bola napr . pri nejakej živelnej katastrofe či vojne ... Vidieť, ako sa dojčí dieťa cudzou ženou musí byť pre matku veľmi frustrujúce, veď veľmi frustrujúce je pre mnohé mamičky už len dokrmovanie cudzím mliekom (inej ženy či iného cicavca) . Takéto ženy majú pocity zlyhania a ozajstné depresie, malo by sa takýmto situáciám predchádzať. Keďže vieme, že dojčenie nie je len kŕmenie, malo by vždy ísť o intímny akt medzi matkou a jej dieťatkom.

Preto ak mamička musí ozaj dokrmovať, mala by v prvom rade dokrmovať priamo na prsníku. Pocit, že jej dieťa prijíma i jej mlieko, že prijíma jej prsník, by malo jej sebavedomie zvyšovať. Napriek tomu, že je v tej chvíli podkopané neschopnosťou dojčiť naplno. A to hovorím len o pocitoch matky, bábätko, ktoré je na prsníku dokrmované o tom netuší, ono si naplno užíva všetky výhody dojčenia.

annag
28. jún 2010

@nevesta

väčšinou sa to ozaj stáva kvôli vyprázdňovaniu - ak sa chce bábätku kakať či pukať. No to sa stáva skôr počas či ku koncu dojčenia, keďže ten pocit v nich vyvoláva peristaltická vlna, ktorá posúva obsah tráviaceho traktu nižšie . Skôr mi to pripadá na reakciu na tok mliečka alebo nepohodlnú polohu pri dojčení . Robí to i v noci? Skúšala si už rôzne polohy?

olifcek
28. jún 2010

@leelo preco preco speci den? a dakujem

@nevesta ja teraz s oliv natriasam, lebo je zla...pri papani...takze len sa pohupujem, nie natrasiam, nooooo 😉

samasa
28. jún 2010

@annag Ahoj Annag. Ja som mala problém hned v porodici. Ako prvorodička som toho moc o kojení nevedela a najivne som si myslela, že to pojde samo... Ked som porodila nastup laktácie akosi nie a nie príst... Z prsníka som si najskor vytlačila dve tri kvapky priesvitnej tekutiny v domnení že je to už ono... Toto trvalo 3 dni a sestrička ku mne prišla s tým že malý rapídne chudne a nech si odstriekam mlieko. Odsvačku som dovtedy ani nevidela... takže mi pomáhala ona a len sucho skonštatovala- ved vy nemáte žiadne mlieko... vela pite. Vypila som denne dvojlitrovú vodu ale aj tak sa nič nezlepšovalo a tak sme malého dokrmovali mliečkom z mliečnej banky. Problém nastal na 5 ty den ked nás prepustili... ja som mlieko nemala a malému som nemala teda čo dat... takže nutrilon... mne sa trošku mliečko spustilo na 3 den ked som bola už doma ale aj to som si odstriekala len 40ml za celý den.... bolo to malinko a po čase sa stratilo aj to...Asi som bola nezodpovedná že som o kojení neštudovala všetky možné materiály - ale žila som s tým že je to prirodzené a nastúpi samo. Možeš mi prosím poradit čo som urobila zle? Čakám druhé miminko a velmi by som chcela kojit. dakujem

zuzanka.j
28. jún 2010

@annag dakujem za rady. dnes este skor ako som precitala co si mi napisala som maleho prikladala castejsie, aj ked sa tvaril, ze ho boli brusko. presne ako pises, to on tak asi pyta "na poziadanie" lebo sa ukludnil a potom aj zadriemkal. to asymetricke prikladanie som si pozerala uz skor, vtedy na zaciatku dojcenia ked som uz bola v koncoch 😉 zozaciatku som robila vsetko zle, dojcila som vo velmi nepohodlnej polohe a prikladala som prsnik k babu nie naopak....no uvidim snad este to mliecko vydrzi. mam pocit, ze dnes to bolo lepsie ako vcera, mozno aj trochu pomohlo ze som vypila 3 litre 🙂

nevesta
28. jún 2010

@annag skusala som vsetko, ale ako pisem, mozem zacat akoukolvek skoncime po stojacky na rukach, dokonca sa musim aj hybat... V noci to nerobi, vtedy pekne pije.

nevesta
28. jún 2010

@olifcek aj to musim robit, aby sa vobec najedla ☹

olifcek
29. jún 2010

@nevesta mne to oliv vecer, pred nocnym spankom zacala ziadat...teda to kolisanie...kto ho vie, mozno nam i zubky pojdu 😕

nevesta
29. jún 2010

@olifcek no neviem, ci zubky, bo prva dcerka mala prvy zub v 10 mesiacoch...

Som ti zabudla napisat, ze na vas silno myslim a drzim palce 😉

latvia
29. jún 2010

@olifcek cau fufu, tak ako v nemocke?

olifcek
29. jún 2010

jej, dakujeme. @latvia zatial fajn, hech...i ked tu narieka ciganca v jednej izbe, lebo ho tu mama nechala a sla za muzom...

latvia
29. jún 2010

@olifcek 😔 to tak byva....u nas je takych deti vela...co su cely pobyt v nemocke bez rodica

leelo
29. jún 2010

@olifcek helou, toto musis ventilovat. ja som revala uz len ked som isla okolo izby, kde bolo asi polrocne dieta cele dni same. sestricky nemali nanho cas. cele dni plakalo a tym sa spustal alarm na jeho monitore. dodnes to mam v usiach. jemu som tym nepomohhla, len som seba vystresovala.
tu pokial nekojis, nemaju pre teba lozko na izbe s dietatom, prinajlepsom na inom poschodi nemocnice. ak dostanes postel, tak si rada. ak nie, musis chodit spavat domov

pipussa
29. jún 2010

kocky
ako si mam odsavat mlieko, a teda kojit... ked moj maly je stale hore...
papa kazde 3 hodiny, pred papanim place, place po papani... spi minimalne....
kedy mam odsavat mlieko... ( mala by som podla odporucania kazde 2 hodiny, ale nedokazem to stihnut)
mam nechat plakat dieta ????????
( maly ma 5t , je na umelej strave a len malinko mu davam moje mlieko... )
z mojho odsavania mam stresy, pretoze to nestiham... a ked nazde 3-4 hodiny nacvrkam 30ml mlieka, deprimuje ma to...
a vraj mam odsavat castejsie a mlieka bude viac...
ale ako , kedy ?????

jja
29. jún 2010

ahojte dievcata, opat k vam idem pre radu... dnes som bola objednana na kontrolu ku gynekologovi, a rano ked som vstala, som mala taky hnedasty vytok. dr. mi na to povedal, ze stracam mlieko preto ten vytok , ze je to predzvest menzesu. menzes som raz mala , tesne po sestonedeli odvtedy nic, az dnes. len sa mi to nezda s tym mliekom. na malej nevidno zeby som stracala mlieko. je spokojna, napapana, kaka, cika ako stale....no neviem..len ma tym trosku zmiatol.....

dulkagabulka
29. jún 2010

@jja ...tak to pocujem prvykrat...
ak je to predzvezst menzesu, neviem preco by si mala mliečko stracat...po kazdom porode som dostala menzes cca po pol roku,ale kojila som vyse roka kazde dieta.....osobne som sa teda s nicim takym nestretla
pravdou je,ze dieta vtedy moze byt nepokojnejsie,lebo sa meni hormonalna hladina..no mliecko sa podla mna nestraca 🙂

jja
29. jún 2010

@dulkagabulka dakujem....trosku si ma upokojila...moja mala je praveze kludnejsia...a na nespoznanie ina ako inokedy... 🙂 neviem ci je to hormonmi 🙂