Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

greeri
9. júl 2010

ahojte, čo mám robiť keď malý grcká mliečko s krvou? má osem týždňov a je plne kojený ☹

strapco13
9. júl 2010

@greeri nemas prasklinku na bradavke?...my sme mali a maly si cuckal mliecko s krvou a potom to aj vyzvrackal ☹

martina05
9. júl 2010

@shaarka Naša Vanda mala podobné správanie sa /"bezdôvodné plače"/ ako popisuješ asi pred 2 tt, keď boli teplá, ale to sme v byte mali cca 28st. - no nenormálny hic... Tiež sa mi zdá že papá menej je ale to môže byť aj teplami aj tým, že už vie asi efektívnejšie sať- no jednoducho sa napapá rýchlejšie.
No a čo sa týka kakania mi sme extrém vtom že kaká 2-3x denne a nemáme plienku, ktorá by bola neoprdkaná /fakt sa mi to stalo asi 5x max./
Ad jedenie...ja jem všetko s výnimkou strukovín ... ale nerobia nám problém ani paradajky a jahody... No citrusy som ešte neskúšala..

Mám niekoľko otázok...
- môžem si počas kojenia dopriať biely al. zelený čaj.... čierny je všadezakázaný ale o týchto dvoch som sa zatiaľ nedočítala... som čajíčkar a dosť mi to chýba... Rooibos pijem bežne...
- Vanda začala občas vrieskať a odmietať jeden prsník, nosila som ju na rukách a neprestala, keďže bola evidentne hladná priložila som si ju k druhému a papala normálne... Pri ďlašom kojení sa to už nezopakovalo a predtým odmietaný prsník prijala v pohode. Čím to mohlo byť???

strapco13
9. júl 2010

@martina05 ze ti odmietla prsnik...mozno sa pomalsie spustalo mliecko na to aky mala hlad..a ked si ju prilozila k druhemu, tak uz vlastne mliecko bolo spustene tak hned papala a nemusela hladna sat naprazdno

caje obsahuju tein..je jedno, ci biely, zeleny, cierny...moze skodit babu..ale nemusia..mne po caji maly nespi, ked sio dam slabu kavu, tak mu nevadi, ale caj mu vadi
roibos tusim patri medzi necaje..cize tein neobsahuje

shaarka
9. júl 2010

@martina05
z citrusov som si dala len citrony do cierneho caju (este ked bolo chladnejsie a teo bol malicky) a pomarancovy dzus pijem bezne. ci kavu alebo caj, rozdiel v spravani som nespozorovala.
v nedelu som jedla cerstvy hrasok, mnam!
no a v utorok som varila hrstkovu polievku... dufam, ze to nekakanie teo nema z tej polievky 😀

...inak tie smradlave vajcove prdiky nie su nijak silne, ani sa nejak extremne pri nich nepuci

shaarka
9. júl 2010

@greeri
ja sa poznam, ja by som bezala k doktorovi ☹

shaarka
9. júl 2010

@martina05
mati, ked boli tie extremne horucavy, teo si pytal papat aj kazdych 45 min., ked sme boli vonku 🙂 ale nebol nervozny, len taky spomaleny z toho tepla.
teraz je vyslovene podrazdeny.
napriklad aj ked pusti prsnik a uz viac nechce, polozim ho a on spusti taky rev, ze mi trha usi. naspat na prsnik nechce ist, meta sa, skoro mi vypadne z ruk. tak ho zas polozim a kamuflujem to cumlikom 😒

martina05
9. júl 2010

@shaarka naša Vanda si tiež občas tak "vajcovo" prdne podľa mňa to má z niečoho čo som jedla ...keďže pri tom neplače, asi ju nič nebolí a neriešim to ....
@starpco13 vďaka za rady, asi teda skončím iba pri tom rooibose...a čaji na kojenie 🙂 🙂

strapco13
9. júl 2010

@shaarka tak to ma urcite z polievky..tak neboj..pokial sa netrapi, neries to 😉

martina05
9. júl 2010

@shaarka no viem asi čo myslíš...Vandu to tiež chytá/chytalo...miksovala prsník, kopala nohami a nechcela sa prisať, potom sa prisala, pustila, revala a znovu.. jedna laktačná poradkyňa mi vravela že takéto správanie sa môže byť spôsobená rastovým sprintom v 3tta 3mes. ...neviem. vandu to po pár dňoch prešlo...potom sa to zopakovalo ešte asi 1x a odvtedy našťastie nič.... zatiaľ

shaarka
9. júl 2010

@martina05
ani nevies, ako si ma potesila. samozrejme to nemusi byt nas pripad, ale velmi rada tomu uverim! 😀

@strapco13
kedze nemam cim argumentovat, tak musim len prijat tvoj nazor 😀 ved uvidime, onedlho mi pride chut na strukoviny zas a zistim, ci sa to zopakuje 🙂

ozaj, ako sa meraju deticky? s vyrovnanou nozickou, - ale po spicky, ci po paty?

prsky
9. júl 2010

@martina05 podla mna ti 1 akykolvek cajik denne nemoze uskodit - skus si dat, pozoruj malu a ak nebude mat reakciu, pokojne si urob radost - ja by som zas "umrela" bez kavy 😉

shaarka
9. júl 2010

@martina05
hej, a prisatie je tiez pobabrane!!! nastastie mi to nesposobuje ziadne problemy, neboli a s bradavkou sa ani nic nedeje (nechapem), ale uz davno to nie je pekne prisatie, ze ma polovicu dvorca v papulke 😀 😀 😀
musim ho chudaka pritiskat k prsniku, doslova zaborit, lebo inak ma bradavku v ustach LTT, aby sa nepovedalo, len na krajicku a mliecko mu potom tecie kade tade 😀

martina05
9. júl 2010

@shaarka pediatrička meria Vandu vždy po pätu ...má na to taký "špeci"merač so zarážkou na pätu... a som rada...neboj určite to prejde... 😉

luly13
9. júl 2010

mne, ked sa takto sprava pri prsniku, uz viem, ze chce odrnut. grgne, sem-tam pokracujeme dalej v papani, inokedy nechce. a tiez mi plakaval, ked som ho dala lezat, kym som prisla na to, o co mu vlastne ide. asi ho tlacil ten vzduch v brusku.

prsky
9. júl 2010

@greeri vacsinou to byva z pitia krvicky z poskodenej bradavky ako pise strapco. niektore maminy ani nezbadaju, ze to az krvaca. ak ich mas poskodene, treba co najskor liecit a najma sa zamerat na spravne prisatie, lebo z toho bude never ending story

shaarka
9. júl 2010

@luly13
nas maly neodgrgava casto, niekedy mu ide, niekedy nie, neriesim. niekedy si ho dam na plece a niekedy ho necham lezat, ked je zaspaty, alebo pri nocnom kojeni.
niekedy si odgrgne az po nejakej hodke, ked ho polozim na brusko 🙂

busni
9. júl 2010

ahojte, uz sme si tu raz pisali o prikrmoch, no ten cas nasho prikrmovania sa blizi a zacinam trochu chaosit asi 😉 sa mi velmi do toho nechce 🙂 je velky problem, ked nezacneme presne v 6 mesiacoch - co bude mat Lukretka 15.7. ale napr. az od 1.8. - cize v 6 a pol mesiaci? akurat, ked bude mat pol roka cestujem s nou k nasim na vyse tyzden a nechce sa mi to zacinat tam, tak neviem, taka som z toho napochybach....

zajaciq
9. júl 2010

@busni ahoj, ja to tiez tak planujem odlozit, kedze koncom septembra planujem sa odlifrovat do francie 🙂 uvidim podla toho, ci nebude moja stale hladna, ci jej MM bude stacit. ak ano, hore dole 2 tyzdne si myslim 🙂

jelencek
9. júl 2010

@busni neverim, ze kazde babo vystaci s MM presne do 6 mesiacov a potom uz nie, okrem toho niektorym to este chvilku trva, kym su ochotne nieco ine papat. Takze asi sa z toho az tak nestriela. Ak je mala stale spokojna len s dojcenim, tak tie dva tyzdne este vydrzi

strapco13
9. júl 2010

@busni
@zajaciq ..nic sa nestane ak prikrmy trosku odlozite...ale nie dlhsie ako pisete..lebo treba ich zaviest /aj ked len v malom mnozstve/ aby si organizmus na ie latky zvykol..a najlepsie je to pri dojceni

busni
9. júl 2010

no nasa Lulu ma 8,5 kila takze sa pekne vypapkala z mojho mlieka a zatial sa netvari, ze by jej nestacilo, len ked nas vidi jest tak pozera odusu az jej oci idu vypadnut a obcas aj prehltne sliny naprazdno 😉

leelo
9. júl 2010

@busni urcite jej staci 🙂 to, ze prejavuje zaujem o ludi, co jedia, to je dalsi milnik v jej vyvoji a zaroven jeden zo znakov, ze uz je na prikrmy pripravena.
ja si myslim, ze reci o tom, ze ml.nestaci, a preto treba prikrmovat su podobne ako "mas slabe mlieko"

jja
10. júl 2010

no baby , my budeme mat tazky mesiac 🙂 chcem vydrzat do 6 mes. plne kojit, ale parkrat sa stalo ze som malej dala ochutnat zemiacik alebo mrkvicku( napr. ked osm mala promocie tak som malej na obede dala kustik mrkvicky🙂) ale fakt iba malinko, a odvtedy sa mala za nasim jedenim strasne taha. az ruky natahuje, oci vyvaluje a prezuva o dusu🙂)) budeme musiet jedavat mimo nej, aby nas nevidela 🙂

gabika7706
10. júl 2010

@busni, @zajaciq ja som tak planovala odlozit na ukonceny 7. mesiac, ale isli sme na dovolenku a po navrate by uz zas bolo neskoro, tak sme zacali v 6,5 mes, kamoska zacala az po ukoncenom 7. a mali sme to aj od pediatricky odobrene, ze nic sa nestane, chlapci prospievaju, ine ako materske mlieko v puse do zavedenia prikrmov nemali.
Samozrejme, nevyhla som sa poznamkam svokry i mojej mamy, ze preco je len kojeny, to mu urcite nestaci atd... a aky on je nestastny, ked my jeme a jemu nedame...Toto bola fakt sila ale, normalne sme sa prichytili, ze jeme tak aby nas nevidel 😀 lebo kricaaaal a mlaskal...No a teraz..mam pocit, ze ten chlapec nema dno a zjedol by vsetko, co nezje jeho.

zuzkat1
10. júl 2010

@busni ja som na tom tak isto🙂 moja bude mat pol roka 17.7. a ja budem tak isto u nasich..takze prikrmy az doma zacnem davat... a to ze sa ti do toho nechce uplne chapem🙂 ja osobne som z toho dost mimo... 😝

shaarka
10. júl 2010

ahojte,
poslusne hlasim, ze teo sa konecne vykakal!
nekakal presne 80 hodin (od stredy rana). a teraz sa doslova POSRAL. nalozil taku plienku, ze som skoro odpadla. chudak jeho crievka! je iste, ze niekde musel byt zasprajcovany, ako sa hovori. rano som skusala rektalnu rurku, ale nebola ani zaspinena, tak som si myslela, ze kaku skratka nema.
ale to, co nalozil, som necakala.
najlepsie na tom je to, ze rovnake mnozstvo (asi 10nasobok beznej okakanej plienky) nalozil o nejake 3 hodiny zas 😎 a smrdelo - cize dovodom vajcovych prdikov bola zla kakanica. len nechapem, ako je to mozne...
ma niekto podobnu skusenost?

a este co sa tyka hnevania na prsniku, ta novinka je, ze sa hneva len na lavy, silnejsi, zjavne sa mu nepaci, ked mliecko ide rychlo, blazonko jeden... pravy prsnik cucka normalne, ale z laveho sa odtrha, mliecko tecie kade tade.
aaaach jaj, furt musi byt nejaky problem, ze ano. budem ho musiet pred kojenim poriadne odstriekavat 😒

moon1979
10. júl 2010

@shaarka ahoj, moj maly ma 3.5 mesiaca a tiez mame problem s kakanim. Je plne krmeny umelym mlieckom bohuzial. Stavalo sa, ze sa vykakal az na 3-4 den, nemal bolesti bruska, nic, len proste nekakal. Tak sme presli z nutrilonu 1 na nutrilon comfort. A doktor hovoril, ze sem - tam mu mam dat duphalac. Ked mu dam duphalac tak to je srakatica jak slak a kaka kazdy den, teraz som mu to vysadila, kaka maximalne na druhy den. Sice som si vsimla ze mu uz riadne zacala zapachat stolica aj vetry, ale s bruskom problem nastastie nemame.

dulkagabulka
10. júl 2010

zaujima ma, ako je to so stravou kojacej maminy. Vcera som stretla mamičku 5 tyzdnoveho chlapca, ktora sa mi stažovala, že kojenie je v pohode,ale že ona je už uplne znechutena tym,ze musi "držat dietu". Tato mamička bola 15 rokov v zahraničí a bola zvyknutá na korenistú thajskú a indicku kuchynu, čo jej teraz počas kojenia všetci zakazali.
Ja si myslim,ze ak bola takto zvyknuta jest a jedla tak aj v tehotenstve, zrejme nie je dovod prejst na uplne inu stravu . Veď malý je "zvyknutý" už z bruška. Veď čo jedia thajské a indické mamičky? čo si o tom myslíte vy?

atrami
10. júl 2010

@dulkagabulka , dvom starším synom moja strava nerobila problém. Najmladšieho bolelo bruško, nakoniec sme zistili, že je to z ovocných džúsov, ktoré som pila aj teraz sa po ovocí vyhádže. Ale pikantné jedlá ani výrazne chute jedál mu problém nerobili.