Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
14. júl 2009

krtko - napriek tomu, že sa bude pretáčať, nemusí jej kočík vadiť a môže v ňom spať aj naďalej - stačí dať popruhy bezpečnostné. Malá sa v kočíku cíti dobre - jednak sa v ňom hojdá, jednak má pocit útulnosti, necíti sa opustená vo veľkom priestore - spáva v spacom vaku? ten by mohol pomôcť aby spala aj v posteli lepšie.

- o 4-5 je už pre bábo nový deň , hoci mame by sa chcelo spať, ale veľmi veľa detí má už takto skoro budíček. jedine čo môžeš je skúsiť večer posunúť zaspávanie aspoň o polhodinku neskôr. Problém je v tom, že dojčenie uspáva, ale pri fľaši sa preberie a už nedokáže ľahšie zaspať ... takže len trpezlivosť, ono sa to za pár týždňov opäť trošku zmení , rytmus spánku a bdenia sa veľmi často mení a nikdy nevieme, čo bude o týždeň

dudri
14. júl 2009

agalia, mozes jest vsetko(mam na mysli zdrave jedlo), babo potrebuje vitaminy

annag
14. júl 2009

agalia, , je o čosi lepšie kaša priamo z danej obilniny, semienka ... než instantná - instantná zrejme nemá všetky pôvodné živiny vďaka svojej príprave , takisto tieto kaše bývajú veľmi sladké, no myslím, že môžeš v pohode kaše striedať a každý deň robiť kašu inú raz instatnú, raz z originál suroviny a bábetko bude mať všetko potrebné.

lepok - je malá pravdepodobnosť, že bude mať alergiu - ak by mala alergiu na lepok, tak bude negatívne reagovať na každú jednu obilninu s lepkom, ale skús ovsené vločky, cestoviny a následne chelbík, pečivo -ideálne je vyvarovať sa obyčajnej bielej múke - ale opäť - kľudne môžeš striedať rôzne pečivá a chlebíky

- mliečne výrobky - pokiaľ je dojčená, nemusí ich jesť vôbec - stačí jej Tvoje mliečko - teda namiesto nich - prsník 🙂 , určite si zvykne aj na jogurt, ale okolo roka ho kľudne vyskúšaj

- tvoja strava - dudri má úplnu pravdu - neobmedzuj sa a jedz všetko - ak sa do 24 hodín neobjaví reakcia, môžeš jesť danú potravinu 🙂

nini19
15. júl 2009

..TEDA annag ti si uplne skvelaaaaaaa....si zlatunka,ze tkto vsetkym radis.... 😵 🙂

ali27
15. júl 2009

annag ahoj.
mam len taku malu otazocku. niekde som citala, ze v piatom mesiaci plne kojeneho babatka sa uz neda zvysit produkcia mliecka. je to pravda? pytam sa, lebo malu plne kojim, ale posledne 2 tyzdne mam mliecka menej, mala je aj akasi nespokojna, v noci sa castejsie budi a za posledne 2-3 tyzdne pribrala len cca 100g. co s tym?
kojim kazde 2 hodiny vacsinou len z jedneho prsnika, druhy si uz vziat nechce. v noci sa predtym budievala 2x za noc a teraz aj kazde 2 hodiny. vecer ma problem zaspat, ked zaspi, tak sa hned o hodinku zobudi... to predtym nerobievala. zdravotny problem sme vylucili u pediatra.
dakujem ti vopred za tvoje velmi cenne rady.

annag
15. júl 2009

nini19 - ďakujem 🙂

- ali27 - nie je to pravda, produkcia mliečka sa dá zvýšiť vždy. Ak budeš naďalej dojčiť na požiadanie - teda ak sa zobudí po 2 hodinách a prsník jej dáš - nemôžeš o mliečko prísť. Dôležité je nedokrmovať. Takisto ak jej ponúkneš počas bdenia prsník viackrát - povedzme ak za prebudí, nadojčí a nezaspí - ponúkni jej prsník znovu napr. už po hodine, ak sa prebudí večer po hodine - ponúkni prsník znovu... AK ho bude chcieť, bude ho piť, ak nie, nenúť ju. Bábo má právo stagnovať na váhe - ak je mliečka menej, dá sa zvýšiť práve častejším dojčením. AK máš chuť - tak si druhý prsník po dojčení vždy odsaj - ak vieš odsávať.
V noci sa tvorí veľa mliečka a deti krásne priberajú - takže ak sa začala v noci budiť častejšie - tak práve tým si tvorbu mliečka zvýši a aj pekne priberie - vôbec nič nemusíš robiť, ozaj len rešpektovať jej potreby - ako vidíš, sama si vie mliečko vyrobiť - pýta si vnoci papať častejšie, je to múdre dievčatko 🙂

mneme
15. júl 2009

ahoj annag, podavam situacnu spravu trochu skor, lebo by som ta chcela poprosit o usmernenie 🙂 . dojcenie dva razy za sebou z rovnakeho prsnika sme vyskusali zatial len raz, pricom rozostup medzi dvoma krmeniami bol cca. 3 hodiny. dcerka 6 minut pekne papala, ale potom sa zacala vrtiet. skusala som teda prsnik stlacat, aby vytiahla vsetko mliecko, ale po 2-3 minutach striedaveho sania a krutenia stratila trpezlivost a zacala sa jedovat. v prsniku som uz totiz mala len malo mlieka. zrejme jej netieklo lahko ako je zvyknuta a tak sa certila. kedze vsak evidentne este bola hladna, dala som jej pit z druheho prsnika, z ktoreho par minut s chutou pila a potom ho sama pustila. takze teraz tomu celkom nerozumiem 😕 : mliecka mam dost, ale nie tolko, aby sa dalo krmit z jedneho prsnika dva razy. napriek tomu jej pri striedani prsnikov pri krmeni obcas zabieha, pije hlatavo a potom ju pali zaha. inak musim povedat, ze posledne dva dni boli celkom fajn, pocas aj po krmeni bola vacsinou spokojna. znamena to, ze spustaci reflex sa postupne upravuje, je len otazkou casu, kedy sa tok mlieka zreguluje a nezostava nic ineho len krmit zakazdym z jedneho prsnika a vyckat, kym to same prejde a mala zacne tok zvladat, alebo je problem v niecom inom? je vobec mozne, aby pri "normalnom" mnozstve mlieka bol silnejsi spustaci reflex - myslela som, ze ten vzdy suvisi s nadprodukciou 😕 alebo je moja dcerka len trochu pazrava a hltavo pije? 🙂

pammy
15. júl 2009

Ahoj Annag,
poslala som ti aj IP, ale chcela som sa este opytat, my nedavame moc kase, dala som parkrat, ale nejako mi nie su 'symaticke'. Je ich treba? Plus som sa tu prave docitala, ze lepok od 7 mesiaca 😲 my sme davali len bezlepkove, presvihla som nieco? Lebo si pisala, ze dokonca aj skor sa odporuca, resp. ze sa presne este nevie kedy s nim zacat.... Co by som mala malemu zacat davat? Dakujem velmi pekne.

dupinka
15. júl 2009

annag, chcem sa opytat, ci v pripade, ak dam malemu v 5 mesiacoch niektore krmenie z flase, bude chciet ostatne krmenia z prsnika, alebo si uz zvykne na pohodlnejsie sanie z flase?
Crta sa mi totiz praca a neviem, ako vykryjem krmenie pocas dna, lebo nechcem prestat s dojcenim.

agalia
15. júl 2009

dakujem velmi pekne za odpovede,
je mi jasne ze instatne asi nic moc - ale zeby boli sladke??? to ze by nebolo v zlozeni, lebo mam napriklad Kasa clozrnna ryzova bio instatna - zlozenie: 80%ryza pololupana dlhozrnna bio, 20% kukuricna krupica bio a nic viac, tak ze by to tam nemuseli uviest??? dik moc

cikyta
15. júl 2009

Annag.Ked mi grcne malá aj po 2-3 hodinách trošku mliečka,tak nieje hladná a nemam jej dať? Alebo jej mám dať aj tak a takéto grcknutia su len z tepla a pomalšieho trávenia? Podla všetkého sa nám začína vracať náš starý známy reflux 😒 Možno.

lienka8311
15. júl 2009

ahoj Annag,ja potrebujem tiez poradit,Od 1.mesiaca sme na UM a dnes nam predpisali na gastre bebuAR,ale mam problem mala to nechce papat,vobec vypluva to a napina ju na zvracanie.Nezje vobec nic,tak jej davam este obyc.bebu,ale z tej mi grcka.Neviem ci jej to mam niecim ochutit,,al co robit.dakujem

scandya
15. júl 2009

ahoj annag, nehnevaj sa ze skacem do tejto temy ale pisala som ti do prejavy refluxu. prosim napis mi som zufala!

nini19
15. júl 2009

ahoj annag...prosim ta ak si najdes cas mozes mi poradit nejake polohy na kojenie pri refluxe?mala ma tichy reflux a chcem jej trosku ulavit,vraj mas nejaky album?...davam nutriton,ale jeden den o.k potom je to tu zas,davam polovicnu davku ako pisu na krabici..mam zvisit?...ja uz neviem ☹

nini19
15. júl 2009

...albumik som kukla a ktora poloha je na to dobra?

ali27
15. júl 2009

annag, dakujem velmi pekne. odsavanie mi od zaciatku velmi nejde, odsajem len velmi malo.... 😢 az sa potom cudujem, ze sa z toho moze najest... v noci sa mi mliecka tvori rovnako malo, ale dnes vyskusam ponuknut jej oba prsniky ked sa prebudi, predsa len ked je v polospanku, tak ma vacsiu chut na papanie ako cez den. tak uvidime. este raz vdaka 😎

gabii83
15. júl 2009

dakujem Annag doteraz som jej dala len na kt. bolo ze su bez lepku, takze kludne jej môzem dat po ukonc. 7 miesiaca?? alebo môzem pockat radsej mesiac?? nechcem aby mala celiakiu...
dakujem

annag
16. júl 2009

gabi83 - kľune jej o môžeš po ukončenom 7 mesiaci 🙂

annag
16. júl 2009

ali27 - ak nejde odsávanie, nevadí - stačí ponúknuť druhý prsník, resp. častejšie - treba vyskúšať, čo jej bude vyhovvať, to sa dá len tak, že dobrovoľne ponúkneš prsníky častejšie - ak bude chcieť, bude iť, ak nie, nebude - ne je hladná 🙂

annag
16. júl 2009

nini19 - Nutriton jej na tichý reflux nepomôže - on zabráni grckaniu, ale záha zostáva. Treba zamedziť hltavému papaniu - môže to byť všeličím - tokom mliečka, polohou... vrtí sa na prsníku? papá hltavo tak, že nestíha mliečko pregĺgať? odtŕha sa od prsníka? Príčina ozaj môže byť len v nesprávnej polohe - vyskúšaj tanečník - je to poloha podobná priečnej, len bábo nejde paralelne s Tvojím telom , ale naprieč - pri tejto polohe držíš v ruku hlávku - prstami vytváraš vankúšik a pri prikladaní zatlačíš zápästím na ramieneka dieťatka tak, že hlávka dostane správny smer - ako prvá sa dotkne prsníka brada ( spodnej časti dvorca) , bradavka smeruje šikmo na horné podnebie a noštek zostáva voľný - nedotýka sa prsníka - bábo môže voľne dýchať - papá pokojnejšie. Pri polohe tanečník má vyššie hlávku a bruško než zadoček a ritku.

annag
16. júl 2009

scandya - pozriem sa tam 🙂

lienka8313 - skús zahustiť túto Bebu zahusťovadlom - Nutritonom - je to prášok, ktorý zahustí akékoľvek mliečko

annag
16. júl 2009

cikyta - smelo jej daj - nevadí - nemáš o čosi plnšie prsníky teraz? , netečie rýchlo, papá spokojne?

annag
16. júl 2009

agalia, to musia uviesť, je to v poriadku - záleží od druhu kaše 🙂

annag
16. júl 2009

dupinka, určite by to nebolo fajn, môže si zvyknúť - dojčiť treba aspoň rok - to je ešte dlhá doba, čo Ťa čaká, dá sa to krásne poriešiť - záleží od toho, ako budeš odlúčená od bábetka, či budeš odsávať, či bude papať aj v noci, tak cca 2 týždne pred nástupom do práce, natrénuješ s bábo kŕmenie pohárikom - to by sme potom prebrali podrobne v IP 🙂

zoeno.1
16. júl 2009

ahoj annag,chcem sa ta spytat,ci je normalne ked rano malu nakojim v posteli a ked vstaneme je strasne smadna az hlce vodu a potom ked jej spravim ranajky,tak spapa aj tie.....kojim uz len rano a vecer...tak rozmyslam,ci mam dost MM,ale zas vecer ked ju nakojim,tak vydrzi spinkat az do rana...

angelaa214
16. júl 2009

ahoj... kto mi poradi...moja mala ma mesiac.. a ked ju krmim tak po minute zacne plakat a napina sa..moze byt,ze ju boli brusko?

vilocka
16. júl 2009

mila anna, dakujem za vsetky doterajsie rady, aj vdaka tebe stale dojcim malinku, krasne pribera a mam z toho velku radost. Chcem sa ale spytat, na pasticky v pusinke. Asi pred troma tyzdnami objavila svoje rucicky a pasticky si pocas dna casto dava do pusinky. Uz som sa ta na to pytala, robi to vacsinou ked je hladna alebo unavena.(takze to vieme poriesit 🙂) Ale poslednych par dni si zacala cuckat palcek (novy objav). Vie si ho uz sikovne strcit do pusinky.A cucka si ho aj pri zaspavani a mam pocit, je ju to skor budi ako uspava.Aj ked ju vonku kocikujem, tak si ho cucka. Bojim sa, ze ju od cuckania palceka neskor neodnaucim, lebo bude vzdy "poruke". Mam jej davat miesto palceka dudlik? Skusala som, ale vypadava jej a dudle len vtedy, ked jej ho pridrzam a aj tak si ho snazi vytlacit a vopchat si tam rucicku...

lienka8311
16. júl 2009

dakujem Annag a chcem sa opytat ci ma ten nutriton neutralnu chut,al.aku?

cikyta
16. júl 2009

Annag-plnšie prsníky mám len ráno.Potom celý den su polomäkké-akurát.Na žiadne odsávanie,nič.To po tom 1 dnovom menzese mám menej mliečka,ale malej stačí.Už nemávam prsia ako beton.
A dakujem pekne za odpoved.Co by som bez teba robila? Myslím,že už asi krmila UM,lebo pri prvom probléme s kojením by som vzdala.Ešte raz dík!!!

nini19
16. júl 2009

dakujem annag,uz som jej teraz ten nutriton nedala,lebo ju tym trapim a aj tak je to rovnake...skusim tu polohu..pri kojeni sa nevrti,ale papa hltavo...asi to bude aj moja chyba,lebo som sa ju snazila dat do polohy,aby bola zvislo a na to ao sa prisava som az tak nedbala...asi to bude tou polohou,skusim tho tanecnika... 😉