Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

elinka27
27. okt 2010

@alex1983 ahoj,nie som odbornik,ale citala som na stranke annag o dojceni ze kazde kojenie dietatko nemusi odgrgavat,kazde dieta je ine a ked sa jej nechce tak asi nepotrebuje, je nekludna?Mas pocit ze si odgrgnut potrebuje?Lebo ak nie nechala by som to tak.skus precitat toto http://dojcenie.wordpress.com/?s=grganie
A ked chcem niekam ist a ona spi nechavam ju vacsinou tak, pri obliekani sa preberie,ak nie nechavam ju tak a nakojim potom ked pyta ak sa da,ak surne potrebujes ist niekam kde ju potom nemozes nakojit,tak to robim tak ze ked je v polospanku,alebo mrnka pri obliekani tak jej dam trochu cucnut ak chce a potom vydrzi dlhsie,ale pokial ti pribera a je spokojna asi by som ju nebudila a nechala to na nu

strapco13
27. okt 2010

@shaarka kukni moj fotoblog..clanok o toalete nosa 😉

strapco13
27. okt 2010

@elinka27 mliecko mozes dat starsiemu synovi 😉 ..bude to len v jeho prospech
co sa tyka prsnikov...ono sa to ustali..mala si vtvori svoj staly rezim /ktory si bude menit 😀 /..a prsia sa tomu prisposobia...ono si to netreba vsimat
kojit na poziadanie znamena dat prsk, ked pyta..ale aj aktivne poniúkat..vtedy si nezoberie?

shaarka
27. okt 2010

@strapco13
dakujem, fajny clanok 😵
som spokojna so sebou, vsetko robim spravne 😀 😀 😀

akurat neodsavame tak casto, max. 3x do dna, ked mal nadchu. teraz su to uz len hlieny (do odsavacky ide riedky biely hlienik, nie vela) a dostali sme Trifed sirup. dufam, ze zaberie 😒 od pol osmej som uz bola 3x za nim ☹ stale je na styroch v postielke, rumazga a ja neviem, co s nim. niekedy zaberie to, ze ho otocim na bok, dam mu cumlik... inokedy nie, tak ho vyberiem a pohojdam, kym nezaspi... a niekedy ho musim dat na prsnik, ale snazim sa nerobit to castejsie ako kazde 2-3 hodky.
skusala som aj nechat ho tak, ale ten jeho plac sa len stupnoval a potom uz nesiel utisit 😒

shaarka
27. okt 2010

inak velmi sa mi paci, ako si to nazvala (alebo teda ten nazov) - "Toaleta" nosa 😎 😀 😉

danula.ch
27. okt 2010

@annag mohla by som poprosit o radu? som uz zufala z mojho drobca, aj ked beriem to, ze kazde dieta je individualne, ale mna to aj tak strasne trapi 😔
Davidko ma 8 mesiacov a vazi len 6800g, meria 69cm, taky maly slizik. narodil sa s peknymi priemernymi mierami, v termine. prve mesiace pekne priberal, ale v 5.mesiaci zacal odmietat prsnik, slabo priberal a dr. nam odporucila prikrmovat. postupne prsnik zase prijal, s prikrmami bol ale problem, ako tak sa rozpapal az po dvoch mesiacoch. este stale dojcim rano, poobede, pred spanim a v noci, ale neviem ci mam dost mlieka, po 3 hodinach si odsajem z obidvoch prsnikov 100 ml, co je asi malo a to vzdy pri prvom prsniku zaspi. skusala som dokrmit este UM, ale ak nezaspal, tak zatial vzdy odmietol, skusala som Nutrilon a Sunar. inak papa este 100ml zeleninovo masoveho prikrmu a kasu na dobru noc
ja aj mm sme boli ako deti tiez chudi, ale s tym sa nechcem uspokojit
robim nieco zle? ma vyznam snazit sa nahradit moje mliecko umelym? je vraj kalorickejsie a deti tak lepsie priberu

strapco13
27. okt 2010

@danula.ch ..nema zmysel dat UM, kedze mas svoje mliecko 😉
ja si po kojeni neodsajem nic, nemam pocit plnych..teda spravnejsie, mam pocit prazdnych prs..a maly sa v pohode koji uz rok
cize..nadalej koj, aktivne ponukaj prsko, akonahle si maly vypyta, tak tiez mu daj..kedze pises, ze sa rozpapkal...tak proste ma tyy metabolizmus, ze nepribera, vsetko ide do energie..ma 8 mesiacov..mozes pridat treti prikrm..ovocie
uvidis
a genetika hra velku rolu..ak ste s manzelom boli a ste chudsi..nemozes cakat, ze drobec bude mat 10 kil ako 8 mesacny
ma krasnu vahu
ak je spokojny, aktivny, dostatocne cika a kaka..tak koj a popri tom prikrmuj 😉

elinka27
27. okt 2010

@strapco13 no praveze vzdy ponukam ked je hore,a zamrnci tak ponuknem pocucka a pusti 🙂 po papani si vzdy odgrgne bez toho nam to nejde, ked je odgrgnuta ponuknem opat,ale uz nechce opat pocucka a pusti,je kludna neplace a pozera okolo seba po takej pol hodke zacne mrcnat opat ponuknem nechce,davam do satky este ani neutiahnem a spi 😀 a je fakt ze odkedy je uz doma aj starsi tak ju nosim viac a tym padom ona je spokojna spinka a budi sa len na papanie,a to je kazde 3hodky,a stava sa mi,ze uz podla prs viem kedy asi pojde papat, a staci ked zamrci a vystrekne mi mlieko to co je? 😀 😀 inak zajtra mame poradnu,tak sa dost obavam co ukaze vaha 😔

annag
27. okt 2010

@danula.ch

ahoj danulka,

len by som ešte dodala - nie je dôležité, koľko mamička, odsaje, dôležité je, koľko bábätko vypije . či sa vie k svojmu mliečku dostať. Odsaješ veľmi dobré množstvo, no to neznamená, že ho Tvoje bábätko ozaj i takto krásne prijíma dojčením - zarazil ma totiž fakt, že odmietal prsník a slabo priberal a začala si prikrmovať - takže tu môže byť nejaký problém s dojčením, najskôr so správnym prisatím bábätka - nepoužívaš povedzme klobúčiky? prosím, dobre si prezri, či Tvoje bábätko na prsníkoch ozaj pije.

najlepším spôsobom, ako bábätko naštartovať a dosiahnuť skvelé prírastky je dopriajať mu veľa materského mliečka - ak bude piť veľa Tvojho mliečka, začne lepšie papať príkrmy a začne viac priberať (dokonca i bez ohľadu na množstvo príkrmov) dojčíš relatívne málo počas dňa - častejšie by nechcel? ponúkaš obidva prsníky? používaš cumlík? prosím, pozri si článok, kedy bábo pije:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

strapco13
27. okt 2010

@elinka27 to je podmieneny reflex....proste tvoje telo citi, co tvoje dieta potrebuje..to je krasa..keby to fungovalo aj v puberte..ze ti povie, ze je hladna a otvori sa chladnicka a jedlo sa nachysta same 😀 😀
kludne sa vyspiu..a zajtra sa podla mna budes chvalit krasnym prirastkom 😉
pokracuj tak ako doteraz...ponukaj, nenut..ved to poznas a ide ti to 😉 ..vsetko tak ako doteraz..len neries to tolko 😅

annag
27. okt 2010

@alex1983

ideálne je, aby dojčené bábätko nepotrebovalo vôbec odgrgávať, aby pilo tak pokojne na prsníku a bolo dojčené skutočne na požiadanie (teda i bez cumľa)- ak nepotrebuje grgať, tak je to veľmi fajn , zrejme pije spokojne. To Ti umožňuje využívať ďalšiu úžasnú funkciu dojčenia - uspávať. Tvoje bábo môže na prsíčku po výdatnom dodjčení zaspať a máš ušetrené nervy a čas s uspávaním a nepokojom bábätka po dojčení 🙂

pri maličkom bábätku sa musíme prispôsobovať predovšetkým my bábätku a nie ono nám. Pokiaľ je to čo i len trochu možné, vždy by sme to takto mali robiť. A rušiť ho len v nevyhnutnom prípade. Lebo nech urobíš čokoľvek, riskuješ mrzutosť bábätka, ktoré sa v nevhodnom čase prebudí a logicky sa mu to nebude páčiť. Ak taká situácia nastane, tak uvidíš, čo urobí, možno sa vôbec neprebudí, možno sa preberie a budeš ju môcť ešte pred odchodom nadojčiť v polospánku. Možno ju budeš musieť dojčiť v teréne - sleduj maličkú, ak budeš jej nepokoj , plač po narušení "režimu" riešiť dojčením , tak by si to mohla zvládnuť celkom fajn 😅

janica81
28. okt 2010

Ahojte 🙂
chcem sa poradit...mam 5 tt dcerku,doteraz sa len dojcime, vcera som jej prvy krat po kupani dala Nutrilon, a to po pol hodinovom dojceni, este stiahla 50 ml. Proste vecer podla mna uz nemam dost mliecka, Doteraz som si vzdy pri prvom nocnom dojceni, odsaja tak 40-50ml, lebo malicka sa napapa z 1 cicku (podla vahy 70-80) ja odsajem z druheho tych 40-50.Tuto rezervu som jej vzdy davala po kupkani, pocas celeho dna sa dojcime len, prikladam na poziadanie, niekedy aj 5x kym sme hore, pocuckame a zaspime na cicke, no nespi dlho, pocas dna sa uz citim uplne vyzmykana, malicka ziada prsnik castejsie, no vecer ked ho stlacim ani kvapka, odsavacka tiez nic.cez obed som jej dala moju rezervu a zjedla ju skoro aj s cumlom, tak na vecer neostalo, tak som dala ten nutrilon. pre mliecko robim vsetko, pijem 4l tekutin + caje pre dojciace matky, vineu.... Myslite ze je to nespravne ked vecer, len tu 1 davku dam nutrilon? proste naozaj uz netecie nic z cicky... ☹ inak s astale snazime kojit, a nechcem prestat, len vidim ze malicka este hltavo chce pridat!!! mozem tuto jednu davku doplnit UM? rezervu dam na obed a UM vecer...

danula.ch
28. okt 2010

@strapco13 dakujem za povzbudenie🙂 no ja praveze neviem ci mam dost mliecka, kedze si odsajem z obidvoch stran len 100ml, deticky v Davidkovom veku piju aspon 150ml a on pije takmer vzdy len z jedneho prsnika
😒

danula.ch
28. okt 2010

@annag odmietal prsnik v letnych horucavach, vtedy pil iba vodu, po piatich minutach na prsniku spokojny prestal papat a ked som mu este chcela dat, tak sa hneval. ked sme zacali s prikrmami, tak potom uz mliecko papal, to uz neboli horucavy. klobuciky nepouzivam a Davidko prehltal, to aj citim ked mi ide mliecko a jemu aj z pusy tecie 🙂 a ked skonci, mam prsnik prazdny
k druhemu prsniku sa vacsinou nedostaneme, lebo pri prvom zaspi, dojcim ho najma pred vecernym, doobednajsim a poobednym spankom, kedy je nervozny a prikrmy do neho aj tak nedostanem. bohuzial inak ako na prsniku, na rukach, v nosici alebo v kociku zaspat nevie, pokazili sme to v prvych mesiacoch ked mal silne koliky

danula.ch
28. okt 2010

inak je pravda ze je Davidko na svoj vek velmi aktivny, uz pred mesiacom urobil prve krociky v postielke a v klude je len ked spi 😅

annag
28. okt 2010

@danula.ch

ak na prsnkoch pije, ak druhý prsník odmieta- tak je to v poriadku 🙂 . Dojčené deti pijú zvyčajne menšie dávky , ozaj je normálne piť trebárs len-40-50 ml ....alebo i menej od smädu a častejšie, preto som sa pýtala, či by nechcel papať častejšie cez deň? koľko vody vypije k tomu? pozná cumlík?

ak bábo vyprázdňuje správne prsník, tak MM je kalorickejšie než UM 🙂

danula.ch
28. okt 2010

@annag no po papani si neodsajem nic, tak vyprazdnuje spravne 🙂
cumlik pozna a vody vypije asi 50ml denne, v lete to bolo ovela viac. stale mu nukam, ale viac nevypije. plienku menim 5-6 krat do dna, ale nie vzdy je precikana

annag
28. okt 2010

@janica81

je ťažko z týchto pár riadkov povedať, či je mliečka ozaj málo, alebo je to len následok Tvojej a maličkej únavy, keďže celý deň málo spinká. Ak budeš maličkú dokrmovať mimo prsníka, tak mliečka bude čoraz menej a potreba dokrmovať čoraz viac. Treba odstrániť príčiny, okrem únavy z nedostatku spánku (čo môže byť len následok obyčajného váženia, ktoré bábätko ruší) , tu môže ísť i o slabšie prisatie, keďže pozná cumlík - zrejme už pusinku neotvára dokorán a k svojmu mliečku sa ťažko dostáva.

vyplň mi prosím dotazník a uvidíme, čo všetko by sa dalo zmeniť, aby bola spokojnejšia

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

michaela80
28. okt 2010

@annag prislo mi dnes grecke seno a benedikt...Ako sa to ma uyivat<idem sito skusit poyriet na tvojej stranke...po tom ako som dobrala ATb mam velmi malo mlieka, mam pocit ye jej nestacia ani obidve prsniky...preco mne to tak stale kolise? raz mam prsia aj po 2 hodinach ako kamene a az jej to strieka samo dio pusy a potom pridu dni ked su akokeby pradzne a nestaci jej to..

michaela80
28. okt 2010

@prsky akurat som si to precitala 🙂 dik

tutifruti
28. okt 2010

Dnes som prisla s poradne a som hotová ☹ ,.... malý mi za 5 týždnov /dovtedy priberal 250g týždenne/, pribral len 300g.... pritom nemám pocit, že by bol hladný.... Kojím podľa jeho potreby... nikdy som nejak nesledovala intervali medzi kojeniami... Dr. mi povedala, že mám kojit každé 2,5 hodiny a v noci ho na kojenie budiť... malý prespí v noci a 5-6hodín.... Ak máte nejaké rady sem s nimi.... o dva týždne ideme na preváženie....

annag
28. okt 2010

@danula.ch

i voda bola príčina slabého prírastku v poslednom období. Voda (čaj) bruško zaplnia, no nezasýtia, Bábätko namiesto mliečka pije tekutinu bez akejkoľvek kalorickej a výživnej hodnoty. Následkom je, že napriek príkrmom nepriberá, že mu príkrmy nechutia, lebo dlhodobo prijíma málo energie a výživy - lebo prijíma málo základnej výživy jeho veku - málo mlieka. Dostáva sa vlastne do fázy stagnácie , čo sa prejavuje i tak, že rastie síce do dĺžky, ale nepriberá, je ako "slíž". Neskôr môže dôjsť i k spomalenému rastu. Materské mlieko obsahuje 87% vody, dojčené dieťa nepotrebuje iné tekutiny. Dojčením si ich príjem dokáže podľa svojich potrieb regulovať - pije možno krátko (napr. 5 minút), ale ak mu mamička prsníky ponúkne častejšie, tak pije oveľa viac, než keď čaká, kým sa samé ozve. No a ak k tomu pozná cumlík, tak sa ozve ešte neskôr - saním cumľa potláča smäd i hlad. Pri veľkej tvorbe mliečka nie je nič nezvyčajné , ak bábo dojčením vypije za 3 minúty viac než 100 ml mlieka (nevravím, že je to dobré, ale je to fakt), preto nám čas dojčenia nič nehovorí o tom, či bábätko vypilo dosť mliečka. Toto mohla byť príčina slabšieho prírastku a kolík i u Vás - ak bábätko nedopíjalo prsníky "až do dna", tak sa to mohlo prejaviť práve kolikami alebo slabšími prírastkami, možno i riedkou stolicou? , lebo prijímalo málo tukového, vysokokalorického mliečka. Ak podávame tekutinu fľašou, nejde o aktívne pitie, bábo pije až kým sa nepogrcká, postupne sa žalúdok povoľuje a zvládne čoraz väčší aaž neprirodzene väčší objem ...

Ak bábätko pozná cumlík, ak sa slabšie prisáva pre nesprávny návyk, ak sa dojčenie nahrádza fľašou -a intervaly medzi dojčeniami sa viac a viac predlžujú, tak väčšinou dochádza k postupnému poklesu tvorby mliečka, často len veľmi nenápadne. Bábo ozaj nemusí vyprázdňovať prsníky správne, hoci mamičke sa to tak nejaví - stačí, že zakaždým vypije vždy o trošku menej mliečka než dovtedy - ak napr. pozná cumlík a nemá v puse veľkú časť dvorca od spodku, tak začne reagovať na pomalý tok mliečka predčasne - mamička má pocit, že prsník je už úplne prázdny. Alebo ak si zvyklo prisávať sa slabo preto, lebo prvé týždne mala mamička nadprodukciu a ono si maličkou pusinkou pomáhalo so silným tokom mliečka.

Ak sa prsníky nedostatočne vyprázdňujú, tak sa v nich zvyšuje hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí .... a takto postupne, pomaličky môže byť mliečka dokonca menej než by sme potrebovali. Mliečko sa však v prsníku tvorí non stop, i počas práve prebiehajúceho dojčenia , nikdy sa nedá prsník úplne vyprázdniť. Čiže ak hovoríme o úplnom vyprázdnení, je to skôr obrazné prirovnanie. To, koľko Ty odsaješ nám absolútne nič nehovorí o tom, koľko bábo z prsníka dokáže vypiť - už si i sama zistila - bábo pije z prsníka viac než odsaješ. Prečo nič neodsaješ zo zdanlivo prázdneho prsníka? pretože mliečko sa spúšťa z hĺbky prsníka v niekoľkých vypudzovacích fázach vplyvom oxytocínu, ktoré sa v takmer prázdnom prsníku objavujú čoraz zriedkavejšie, oxytocínové receptory sú pri odsávaní málo stimulované , mliečko sa spúšťa oveľa ťažšie než pri dojčení. Preto je najlepšia odsávačka správne prisaté bábätko - také bábo si vydoluje mliečko až z kamsi "spod chrbta ". 😅

Podľa opisu sa Ti dnes už tiež asi o čosi utlmila tvorba mliečka , už by to len bolo treba čo najlepšie využiť a prsníky aktívne ponúkať , prioritne namiesto cumlíka či vody. To by sa mohlo prejaviť i na pekných prírastkoch.

k obrázkom: všimni si rozdiel - veľkú pusinku na prvom obrázku a všimni si maličkú pusinku , ktorá drží viacmenej len bradavku, lebo dieťatko poznalo cumeľ

majkaa
28. okt 2010

@annag prosim ta malinky ma 11 mesiacov a 23.11 bude mat rok. Myslis si, ze by sme mohli vyskusat kravske mliecko miesto nutrilonu? Nebude ho z toho boliet brusko? Chceme kupit to co sa tankuje do flias z tych automatov. Ide o to, ze ked sme mu dali vecer nocnu bebu, tak sa nam budil ako na bolenia bruska, potom sme presli na nutrilon a neviem ci je to z neho, ale rano sa zobudi s cervenymi lickami na ktorych ma take male vyrazky, ktore ale cez den zmyznu, tak predpokladam ze to je z nutrilonu.
Papa uz vsetko, najradsej ma kura na smotane 🙂

annag
28. okt 2010

@majkaa

ak by to bola reakcia na kravskú bielkovinu, tak pri neupravenom kravskom mlieku by mohla byť reakcia ešte búrlivejšia ... radšej by som sa poradila s pediatričkou

- možno by mu pomohlo , keby papal na večer čosi ľahšie (bežné UM ako pije cez deň) alebo ľahší príkrm na večeru ...

bibi1711
28. okt 2010

Ahoj annag, aj vsetky uzasne radiace zienky🙂
prisla som si opat po radu...trosku sa tyka aj kojenia, trosku aj nie...
mala ma rok a pol. este sa kojime, ale citim, ze mi znacne ubudlo mliecko...aj ked sa kojime este podla mna casto. rano po zobudeni, po ranajkach, pred obednym spankom, po obednom spanku, niekedy este popoludni a vecer pred spanim a v noci aspon 3-4 krat. nie je to iba pocit, vidim aj menej pocikane plienky...
a dnes a vcera rano po rozbaleni spacieho vaku ma normalne omracil amoniakovy zapach. velmi silny. coho priznakom to moze byt? dehydratacie?ci aj nejakeho zapalu?
ako mam podporit este tvorbu mliecka?
dakujem vam za rady.

majkaa
28. okt 2010

@annag na kravske mliecko to neni, lebo papal uz predtym kura na smotane a nic. Ale ako som pisala tak som presla z beby na nutrilon, to som mu davala cez noc iba, cez den papa uz normalnu stravu. Preto uvazujem nad tym kravskym ze by som zacala davat.

dzovana
28. okt 2010

ahojte, chcela by som sa vas opytat. Moja mala /takmer 5 mesacna/ mi zacala posledny tyzden takmer po kazdom kojeni, aj pri odgrgnuti grckat. Je to len cez den, pretoze v noci nedavame odgrgnut. Obcas sa jej to stavalo, ale len v prvych tyzdnoch, potom to prestalo a teraz opat... Prejest sa MM neda, tak potom co to je?

prsky
28. okt 2010

@majkaa je ine dat smotanu do varenia a ine ciste neupravene KM. KM sa odporuca na pitie najskor od 1,5 roka - predtym ked, tak do varenia. A KM je najlepsie kupovat cerstve (to v chladiacich boxoch s trvanlivostou 5 dni - kedysi sackove, nie krabicove) a prevarat. inak dieta nemusi KM pit, pokial prijima dost mliecnych vyrobkov aj v inej forme (jogurty, kyslomliecne vyrobky).

annag
28. okt 2010

@majkaa

však skúsiť môžeš - len si ho prevar pred podávaním bábätku a daj na začiatku len maličké množstvo