Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kajuska111
8. jún 2009

ahoj Annag,
velmivelmi Ti dakujem za rady ohladne odstavenie malej od vecernej flasky mlieka, skusila som vsetko co si mi poradila a dnes sme uz styri dni bez flasky a kojime sa 😀 tak dufam, ze nam to vydrzi a na flasku si tak skoro nespomenieme

este raz Ti velmi pekne dakujem

annag
8. jún 2009

kajuska , tak to som veľmi rada, keby si vedela, ako veľmi 😵

annag
8. jún 2009

gabi, ďakujem veľmi pekne, naštudujem 😉 🙂

annag
8. jún 2009

shupolienka - tak do týždňa by zmena mala byť - napíš, ako sa darí aj skôr, hoci aj do iP

annag
8. jún 2009

nany100 - určite, to sa bežne stáva, že po tvarohu takto bábp zareaguje, ak je dnes už dobre, tak to bolo preto, tvaroch obsahuje veľa kravskej bielkoviny

annag
8. jún 2009

kocurko - toto nie je moja parketa 🙂 ale, áno, stáva sa to, po pôrode pár mesiacov trvá, kým sa všetko dostane do normálu - samozrejme, treba lekára, ak je to boľavé - no zrejme nič nebude nejako riešiť, keďže dojčíš ....prajem Tio veľa zdravíčka a veľmi ma teší,ak je lepšie 🙂

kocurko1
9. jún 2009

Dakujem Annag. Ved ked idem s malou, popytam sa aj na seba.

gavslavka
9. jún 2009

annag potrebovala by som poradit mala ma 4 týždne od nedele jej pridavam aj nutrilon pretože vždy do obeda ma velký apetit a nemam asi dost mlieka mala kričala a kričala tak som jej dala flašu ale chcela by som naspat iba kojit ale neviem ako

svenko
9. jún 2009

ahoj annag. chcela by som sa tiez o niecom poradit. my sa kojime, ale aj dokrmujeme. zda sa mi, ze mam dost mlieka, ale synator je asi lenivy a nechce sa mu tahat. zacne sa vrtiet, odtlacat a pritom, ked si sama skusim, tak strieka. uz velakrat som si povedala, ze nepolavim, ale vzdy vyhra. ten jeho prenikavy plac a ked si predstavim, aky je hladny.....mi ho pride luto a spravime flasku. viem, urcite mi povies, ze to ma z tej flasky, ale neda sa to este nejako zvratit a prejist len na kojenie? alebo aspon aby mi dlhsie tahal. mockrat ti dakujem a prajem pekny den.

annag
9. jún 2009

- gavslavka, svenko

- napíšte mi, prosím, do IP:

- ako často dojčíte
- ako dlho trvá dojčenie, koľko z toho ozaj bábo pije
- či ponúkate zakaždým obidva prsníky
- či používate klobúčiky,
- dávate i čaj - koľko
- akým množsttvo dokrmujete na 1 raz a spolu za 24 hodín
- ako bábo ciká - koľko za 24 hod
- koľko kaká za 24 hod. akým
- či bábo štikúta, grcká, má koliky
- ako bábo spinká
- bolia Vás bradavky

lucina.lucina
9. jún 2009

Ahoj ANNAG,
prosila by som Ta velmi o radu...
Po navrate z porodnice mi mala rozkusala jednu bradavku....a ta mi teraz 'mokva' ☹ , velmi ma to boli a mam uz napuchnuty aj dvorec aj bradavku...Malu som teraz kojila len z jedneho prsnika, druhy som chcela nejako 'zcelit' a mliecko len rucne odsavam, ale nedari sa to.... ☹Lekarka mi poradila dokrmovanie, takze ju dokrmujem 10-30ml Nutriolom...
Mala sa na ten prsnik nechce vobec prisat a akoby ho odmietala...skusala som to aj s klobucikom, ale velmi to boli a navyse mam tam aj hnys ☹
Nechcem prestat s kojenim...

vedela by si mi prosim poradit?
pekny den

nany100
9. jún 2009

Ahoj annag, ešte mám otázku. Kvôli adelkinej zelenej stolici jej robili výter a aj ju prevážili, či prospieva. Hoci predtým pribrala za 3 týždne 640g (ale bola dokrmovaná), teraz za 2 týždne len 260g. Doktorka vravela, že to je normál. Trochu som sa zľakla, že tak máličko priberá ☹
Stolica sa už upravila (už nie je tmavozelená, ale žltozelená, ale dnes tam boli aj bublinky). Tak neviem, či má dosť mliečka. Prosím o radu. Ďakujem za všetky doteraz poskytnuté, veľmi mi to pomáha.

dm1
9. jún 2009

ahoj annag. Mam este jeden dotaz. Tym ze maleho teraz dojcim castejsie 6-7 za den /predtym len 4-5x/ tak sa teraz obcas stane ze mu staci papat len tak 10-15 min. Predtym to bolo vzdy okolo 20 min. Nie je to vzdy, niekedy 20 inokedy len tych 10 min. Je to OK?

annag
9. jún 2009

dm1 - je to OK 🙂 hlavne sleduj, či pije a pomáhaj mu zatiaľ aj stláčaním prsníka .... 🙂

annag
9. jún 2009

nany100 - pribrala pekne 😉 a ak sa mi zdá, ona papá v noci málo, však? ak by si to chcela na váhe vidieť ešte krajšie, stačí zaradiť o 1-2 dojčenia viac a priberie ešte viac. V noci bábetká dobre priberajú. A koľkokrát kakala? Žltozelená stolica je v poriadku

annag
9. jún 2009

lucina.lucina - tiež budeme pár dní spolu komunikovať cez IP , napíšem 🙂

tynushqa
9. jún 2009

Ahoj annag,
hlasim sa po 2 dnoch ako to s nami teda je.../Bianka odmietala prsnik/
Vcera uz to vyzeralo hrozne, mala v noci bola hladna ale nevedela sa najest /nejako zabudla papat a neslo jej to akurat ma z toho boleli bradavky., plakali sme obe celu noc az sme zaspali. Rano som skusala zase prilozit ale uz bola hrozne hladna musela som jej urobit UM ☹ vypila 50 ml a zaspala, 😨 ja som si poplakala a zmierila som sa s tym ze uz proste kojit asi nebudem. Potom sa mala zobudila, trosku sme sa pomojkali a potom prisiel ten tuzobny pohlad na moje prsia a mala sa konecne napapala 😵 a odvtedy papka, dokonca sa dnes aj pozvrackala lebo sa asi prejedla 😀 ale nejde mi do hlavy co sa stalo ze tak cudne zacala papat, chyti iba bradavku a taha, vodicku pije z poharika a flasku sme nikdy nepouzili...

Chcem sa ti este raz podakovat za tvoje rady, keby som ti nieco mohla poslat aspon cokoladku alebo ked budes potrebovat pomoct tak sa ozvi a dufam, ze uz ta nebudem musiet otravovat 😉

annag
9. jún 2009

tynushqa - neotravuješ 😉 , ale tiež dúfam, že ma potrebovať nebudeš 🙂

- som veľmi rada, že si to ustála , paráda - nebýva zvykom, aby sa také malé bábo odstavilo - určite mala na odmietanie nejaký dôvod -... on sa často aj nenájde, v takom prípade len treba zachovať chladnú hlavu, nenútiť tak, aby si nezískalo odpor k prsníku , udržať si laktáciu a nadať fľašu.

- už ani nerozmýšľaj, čo to bolo, je to za Vami a to je super .... keby tie bábetká vedeli rozprávať, však? 😅

egyptanka
9. jún 2009

ahoj annag, chcem sa len spytat, dnes sa mi stalo, ze mi mala odmietala pravy prsnik, nechcela sa nan vobec prisat, ked uz sa prisala tak zacalo bolestivo tahat bradavku. Ked som ju prehodila na lavy tak tam pekne papala. Toto sa mi stalo tak 3 krat. Teraz vecer sa na ten pravy prsnik krasne prisala a pila. O co mohlo ist???
Dakujem pekne.

annag
9. jún 2009

egyptanka,

treba ju skúsiť v takom prípade priložiť v inej polohe - napr. ak si skúsila v klasickej, tak skús futbalovú, alebo v ľahu ... proste v inej než je zvyknutá ... a napíš, či pomohlo

terina25
9. jún 2009

AHOJ Annag,

mám na teba jednu otázku. Dá sa vrátiť kedykoľvek ku kojeniu?myslím po určitej prestávke.čítala som niekde ,že vraj je to možné.Ale u mňa to neplatí.Malá mi asi pred vyše mesiacom postupne prestala papať moje mliečko.Papala odo mňa len v noci a potom už prestala aj to.trápila som sa,ale jednoducho moje mlieko nechcela.len sa odťahovala,odvracala hlavu na bok a strašne plakala.takže sme dali UM.teraz je tomu asi tak mesiac plus,mínus.ja ešte stále nejaké to mliečko mám.skúšala som odsať,ale odsajem tak max .30 ml a to je všetko.a to našej malej nestačí.skúšala som ju prikladať aj dnes,ale nechcela.bradavku mi len naťahovala,začala sa s ňou ,,rozprávať,, a potom plakať ☹ Myslíš,že sa s tým dá niečo robiť aj takto po mesiaci?aspoň keby som mala viacej mlieka,aby som si ho odsala a dala je ho tak.ale z tých 20-30 ml sa ona nenaje.aj to si odsajem možno za celý deň ☹ ďakujem veľmi pekne za radu.

annag
9. jún 2009

terina - dá sa, ale je to veľmi náročné .... bohužiaľ, problém nastal zrejme oveľa skôr než pred mesiacom... Bábetko by sa muselo naučiť opäť prisávať a dokrmovať úplne inak - musela by si to riešiť s poradkyňou a mať obrovské množstvo trpezlivosti aby sa to naučila ... 😔

egyptanka
9. jún 2009

annag, dik to mi nenapadlo ...

terina25
9. jún 2009

annag,ďakujem za odpoveď.aj som si to myslela,že z toho nič nebude ☹ Chcela som kojiť min.do 6 mesiacov,ale tak čo už.už som sa s tým pomaličky aj zmierila.a nedá sa aspoň nejako zvýšiť produkciu mlieka,aby som si mohla aspoň odsať do fľaše?

nany100
10. jún 2009

Ďakujem annag, veru Adelka papá v noci len raz (ide spať okolo desiatej, predtým síce drieme na prsníku, ale nepapá len dudká) a potom sa budí okolo tretej a na ďalšie papanie okolo šiestej). Akurát dnes v noci kvôli tým soplíkom pýtala častejšie, lebo sa nevie najesť naraz keď sa jej zle dýcha. Kaká aj dva-trikrát za deň a niekedy do každej plienočky aspoň trošku. Takže myslíš, že mám prinútiť svoje telo sa v noci prebrať 😀 a dať jej papať aspoň ešte raz? Ešte jedna otázka, známa ma poprosila sa spýtať len neviem či budeš vedieť poradiť. Je tri roky po pôrode a neustále sa jej vracajú mykózy v pošve (gynekológ už vyskúšal všetko a nič nepomohlo), je z toho zúfalá a nevie či to napr. nespoôsobujú aj mliečne výrobky. Vieš poradiť?

kasis
10. jún 2009

Ahoj Annag, v prvom rade ti dakujem, ako si nam pomohla s prilis silnym spustanim mliecka 😉 . Teraz mam problem trosku ja. Od vcera noci mam nejaku crevnu virozu,aj u Dr. som bola, ziadne lieky nejem iba protihnackovu dietu mam, hnackujem, vraciam, teploty vecer aj cez 39. Vcera som aj pediatricke volala, co s Jankou, ale mam nastastie nadalej kojit, len ak mam moc vysoku teplotu zrazit pred kojenim zabalmi, pripadne studenou sprchou. Vcera vecer som si aj jeden Paralen od teploty dala, lebo Janka mi v noci vydrzi 5-6 hodin bez papania, tak aby jej to neublizilo. No dnes doobedu som sa nalakala Jankinej stolice. Mala ju zltu s ciastkami zelenej, takej hlienovitej konzistencie. Inak je spokojna, pekne papa, neboli ju brusko. Moze to byt z mojej dietnej stravy, alebo z mojej choroby? Taku som este ani nevidela ani u Matka, tak som sa dost zlakla. Dakujem.

annag
10. jún 2009

kasis - neboj sa, možno je nakazená tiež - nie vďaka mliečku, ale vďaka tomu, že ste spolu v kontakte, takéto infekcie sa šíria rukami, dýchaním, pravdepodobnosť, že je to cez mlečko je malá. Keby to aj tak bolo, nič sa nedeje, vždy sa lieči bábetko i mamička - ale dojčenie sa neprerušuje. Možno len mliečko rýchlejšie preletelo tráviacim traktom - ani probiotiká neberieš? Kľudne ich ber a takisto ich dávaj aj maličkej - kvapky pre detičky voľne v lekárni ich kúpiš. MM samé osebe obsahuje probiotiká aj antibateriálne a antivírusové zložky - teda bábetko chráni čo najviac pred infekciou a pomáha mu prípadne lepšie znášať následky infekcie - takže len veľmi často dojči aby ste boli čím skôr fit. Sleduj maličkej plienočky aj naďalej, sleduj ako ciká . AJ v noci ju môžeš nadojčiť - aby mala viac tekutín . a ozvi sa, keby sa to zhoršilo aj ako sa Vám darí

berus222
10. jún 2009

ahoj annag. zase by som potrebovala poradit. ako mam nakojit 3oj tyzdnoveho maleho aby sa normalne najedol? je hore 4 hodiny a ja ho 4 hodiny kojim. asi po pol hodine uz nechce, potom ma 10-15 min pauzu, prebalit a zase. takto to ide po cely cas, co je hore. a nespi ked ho kojim, normalne papa a pribera. a ani to nevygrca. strasne by som ho chcela kojit aspon pol roka, ale takto to za chvilku vzdam. ☹

ddmoxy
10. jún 2009

ahoj....zase sa na teba obraciam ohladom kojenia.Po upchatom mliekovode ani stopy🙂🙂 Ale trapi ma dalsi problem.Mala nejako zacala odmietat prsnik.V noci sa uz nebudi skoro vobec a ak tak vtedy s tym problem nie je.Pekne sa napapa.Ale cez den nie je nadsena.Rano ju este kojim okolo 6.00 bez problemov.Ale do obeda nechce vobec pricom vidno ze je hladna ☹ Na obed sa ju snazim nakojit opat ale to len par krat potiahne.pritom mliecko ide krasne.No a potom nasleduje obed.Uz ma pol roka,tak sme sa dali na obedy.To sparaska ako nic.A potom zase nechce mieko ani citit.Akurat dnes sa mi podarilo vynimocne ju 'ukecat' na olovrant,tak som kojila🙂 no ale vecer zase hroza.Ani za nic.Dostava uz na noc kasicku.A potom uz nic nechce.Nie je to este malo mliecka pre nu?

dm1
10. jún 2009

annag:

mam este otazku ohladom mrazenia mliecka. Mozem ho v priebehu dna zbierat a až potom na konci dna zamrazit?