Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mtsl
18. jún 2009

potrebujem poradiť
17 mesiacov som ukážkovo bez jediného problému kojila. rozhodla som sa kojenie ukončiť. hlavný dôvod: kojenie 3x za noc. malý si len trochu potiahol a spinkal mi na rukách. keď som ho dala do postieľky, nestihla som si ľahnúť a zakryť sa a už stál nado mnou a kričal "daj dudu" obyčajne ma to prestalo baviť po 3-4 raze a malý po pár minutovom kriku zaspal. problém je že ja už nie alebo len s veľkými obtiažami. keďže chodím pomaly rok do práce je trochu obtiažne 3x za noc vstávať. a teraz tie problémy:
pred 5 dňami som prestala dávať malému mliečko. na druhý deň sa mi prsia naliali, trochu boleli ale 3 deň pomaly odpuchli a dostali sa do normálu ale mliečko v nich stále je. DOKEDY?
malý odstavenie celkom dobre znáša, v noci si na dudu síce zatiaľ spomenie v pravidelných intervaloch zakričí na mňa ale keď sa tvárim že spím uloží sa do postieľky a spinká ďalej. horšie je to cez deň vtedy sa naozaj hnevá a dožaduje dudy (1-2x za deň) Dať mu cez deň prsník alebo po 5 dňoch už nie a definitívne ho odstaviť?
Do akého veku dieťatka je vhodné kojiť?

annag
18. jún 2009

mtsl

- mliečko môže byť v prsníkoch aj niekoľko mesiacov - tak do polroka by sa malo stratiť celkom

- bábetko je vhodné dojčiť kým ono samé chce - nedá sa to presne ohraničiť - niekedy rok, niekedy dva, niekedy tri ... Ideálne odstavovanie je také, že prsník bábetku mamička na jeho požiadanie dá, ale neponúka ho sama dobrovoľne. Teda ak si na prsíčko spomenie - tak prsník dostane, ak si nespomenie, prsník nemá. Jedného dňa si nespomenie vôbec. Moja skúsenosť je, že bábetká sa dobrovoľne odstavujú bez slzičiek až tak po roku a pol - vtedy sa už s nimi dá dobre komunikovať a vysvetľovať. Vy sa práve do tohto obdobia dostávate. Ak malý ozaj trpí a hnevá sa a dožaduje sa prsíčka, tak by som mu ho dala - ale zároveň by som mu dookola zdôrazňovala, že mliečko už nie je, že sa pokazilo ... je to citlivejší prístup. Určite sa však môžeš naďalej pokúšať upriamiť v takej chvíli jeho pozornosť na čosi iné, zmeniť prostredie, alebo vymyslieť nejakú zaujímavejšiu činnosť než je dojčenie, môžeš mu ponúknuť najskôr niečo iné na pitie .... treba skúšať. Samozrejme, malý prežije aj keď mu už prsník nikdy viac nedáš, sama vieš najlepšie, čo je pre Teba ešte únosné a čo už nie ... Odstavenie je nielen pre mamičku, ale i pre dieťatko významný medzník v jeho živote , bábetko vtedy potrebuje veľmi veľa lásky a pozornosti. Dojčenie je pre bábetko aj "ostrov" istoty a bezpečia, teda aj teraz sa potrebuje ubezpečiť, že mamička pre neho zostáva istotou, že ho ľúbi a je tu pre neho napriek tomu, že už sa už nedojčí. 🙂

agalia
18. jún 2009

Ahoj Annag, uz viackrat som sa pytala, ale este by som poprosila o nejake doplnujuce otazky, budem vdacna, maly bude mat 8mesiacov, do 6mesiacov bol plne dojceny a aj stale ho dojcim. Mohla by si mi prosim poradit:
1. Maso – kolkokrat za tyzden ho davat? 1tyzden – 1x, 2tyzden – 2x … takto postupujeme, a kolkokrat to ma byt celkovo? Ma byt masko každý den?
2. Obed – davam zeleninu, maso, zemiak - mozem zemiak nahradit aj ryzou? Mozem ju uvarit spolu so zeleninou a mixnut?
3. Vecera – mali by sme zacat uz davat kasu? Nechcem davat instantnu – mozem davat kukuricnu, spaldovu a este aku? To dostanem kupit ako polotovar? Ako sa to pripravuje – prevarit dojcensku vodu, do toho kasu a aj to varit – ci len zamiesat? A mam aj namrazene MM – mozem to tam pridat – ale mam 150ml balicky– nebude to vela k tomu?
4. Co nasleduje jako další 4.prikrm? Olovrant – co by to asi malo byt? Jogurt? Aky?
5. Lepok – s cim najlepsie zacat při zavadzani? Co je také najmenej „agresivne“? A od kedy? Pridat to so 4.prikmom?
6. Skladovanie obeda – mozem to uvarit rano – dat to do prenosnej chladnicky a ist na vylet – s tym, ze niekde v mikrovlnke to ohrejem (aby som sa vyhla sklicku)? Ci je lepsie sklicko?
7. Voda – chcem davat len cistu vodu, kolko by mal vypit denne? Je stále dojceny – ale ak bude velmi teplo. Davate aj zapijat pocas jedla? Kolko tak naraz moze vypit? A ako to robit, aby to bolo hygienicky v poriadku – sterilizovat poharik (preliat ho vriacou vodou) a do neho naliat prevarenu dojcensku vodu?

Kupili sme parny hrniec a dnes som mu tam robila zeleninku – bola super, ale ked som to mixla bolo to velmi také tuhe, suche – a tazko sa mu to aj papalo. Ako to robt, aby to babu chutilo? Zelenina z neho je super, len som to ledva rozmixovala a aj to velmi nahrubo (nema este zubky)

Dakujem za pomoc

mtsl
18. jún 2009

takže ak by som mu mliečko cez deň 1-2x dala, nemal by to byť pre moje prsia nijaký problém (zápal a pod.)? po tej 5 dňovej prestávke. bude mliečko OK?
dôležité je pre mňa aby si mliečko nepýtal v noci. v podstate nie som s odstavením celkom stotožnená ani ja sama. mliečko ako jedlo už malý nepotrebuje ale po psychickej stránke je to pre nás oboch dôležitý moment.
snažila som sa o odstavovanie tak ako si popísala, teda dať mu mliečko len na jeho požiadanie ale bol to trochu problém lebo duda (aj keď iba 1-2 glgy) bola náplasť na všetky bibi 17 mesačného bábätka 🙂

dudri
19. jún 2009

hlasim sa opat 🙂
keby som bola pocujuca, by som isla na kurz pre laktac.poradkyne...
by som potrebovala tlmocnika , kt.ovlada posunkovu rec. aj by som nevydrzala od rana do vecera skolenie...a niekolko krat trimester.
lebo nase nepocujuce mamicky nevedia ako kojit,(chyba informaciu a trpezlivost, aj niekto povedia kojit za 20-30min na obe prsnika atd) , vela piju UM, je mi ich luto.
mala som velky problem na zaciatku dojcit.po 2.mes uz lepsie...Az dodnes ju kojim...5xdenne a v noci niekolko krat okolo 3x.kazdu cenu chcem kojit.

viem moja Katka nikdy prisava celu dvorec. nema spravnu prisatu celu dvorec, len polovice dvorca, vlani som snazila aby mala velku pusu do dvorca, nejde...

predtym som priavidelne precitat od oktobra do januara...na tuto temu.okolo podobne...

dupinka
19. jún 2009

Annag:

co som minule oznacila ako laktacnu krizu (str. 128), tak teraz mam mliecka tolko, ze nestiham odsavat ci odstrekovat. Maly papka kazde 3-4 hodiny, sam si pyta, netreba ho budit ci nukat. Za ten cas sa naplnia oba prsniky natolko, ze niekedy mam pocit zdurenych mliekovodov az kamennych prs, co zvycajne pride narazovo. Samozrejme, snazim sa oba prsniky co najlepsie vyprazdnit. Musim ich vysat uplne?

dara9402
19. jún 2009

anicka chcem sa spytat, moze si dat dojciaca mamina jemny medovkovy cajik? drobcek je dost nespokojny inac papa pekne, aj kaka v pohode len asi trosku kolikuju ( ide moju sesternicu ) ci by ho to trosicku neupokojilo lebo medovka ma take ucinky aj na brusko aj na nervicky

diki

pls daj mi odpoved do IP dikiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

nimi22
19. jún 2009

prosim Annag mozno mas s tymto skusenosti, pisala som aj inde tak preto ten textdikmoze::: mi niekto poradit, maly mal horucky od pondelka a urobili sa mu ako krvne zrazeninky take bodky na miestach kde najviac horel, dali mi ospen na pohotovsti a vcera som bola u svojej doktorky a ta mi ho zatrhla podla krvi, zevraj to nie je bakterialneho povodu, ale tie bodky cervene sa rozplyvaju a teraz to ma cervene flaky vsade a viacej , moze to byt aj siesta chorba? alebo to tie zrazeniny teraz doznievaju alebo reakcia na penicilin, ale vyzera to aj ako osypky alebo ruzienka, vie mi niekto pomoct dakujem pekne za kazdu odpoved

annag
19. jún 2009

1. Maso – kolkokrat za tyzden ho davat? 1tyzden – 1x, 2tyzden – 2x … takto postupujeme, a kolkokrat to ma byt celkovo? Ma byt masko každý den? jeden deň daj žĺtok, 6 x mäso
2. Obed – davam zeleninu, maso, zemiak - mozem zemiak nahradit aj ryzou? Mozem ju uvarit spolu so zeleninou a mixnut? áno
3. Vecera – mali by sme zacat uz davat kasu? Nechcem davat instantnu – mozem davat kukuricnu, spaldovu a este aku? To dostanem kupit ako polotovar? Ako sa to pripravuje – prevarit dojcensku vodu, do toho kasu a aj to varit – ci len zamiesat? A mam aj namrazene MM – mozem to tam pridat – ale mam 150ml balicky– nebude to vela k tomu? ako 3 príkrm môžeš, najprv uvar kašu - tuším aj tu na MK sú v receptoch prípravy kaší doma, a potom zamiešaj MM ohriate - MM treba totiž ohrievať pokiaľ možno čo najšetrnejšie , ak Ti zvýši, rozmrazené a uložené v chladničke ho môžeš spotrebovať až do ďalšieho dňa
4. Co nasleduje jako další 4.prikrm? Olovrant – co by to asi malo byt? Jogurt? Aky? môže to byť ovocie, napr. ovsené vločky s ovocím, pohánka s ovocím ... alebo chlebík s nátierkou zeleninovou , ovocnou
5. Lepok – s cim najlepsie zacat při zavadzani? Co je také najmenej „agresivne“? A od kedy? Pridat to so 4.prikmom? ovsené vločky, cestoviny, pečivo, chlieb - môžeš to pridať so 4 príkmom - veľmi nezáleží čo s obsahom lepku papá, ak by tam bola neznášanlivosť, bude zle reagovať na všetko, i keď alergia na lepok sa ťažko zisťuje
6. Skladovanie obeda – mozem to uvarit rano – dat to do prenosnej chladnicky a ist na vylet – s tym, ze niekde v mikrovlnke to ohrejem (aby som sa vyhla sklicku)? Ci je lepsie sklicko? - môžeš ja tak, ale ja na výletoch osobne preferujem sklíčko
7. Voda – chcem davat len cistu vodu, kolko by mal vypit denne? Je stále dojceny – ale ak bude velmi teplo. Davate aj zapijat pocas jedla? Kolko tak naraz moze vypit? A ako to robit, aby to bolo hygienicky v poriadku – sterilizovat poharik (preliat ho vriacou vodou) a do neho naliat prevarenu dojcensku vodu? - netreba už sterilizovať, daj normálny čistý pohárik a normálnu vodu, aj tak už kadečo pchá do pusinky. Vodu nemusí piť za každú cenu - voda môže byť pre neho ešte len ako hra, zoznamovanie sa, pokiaľ ho dojčíš, nemusíš sa báť. Záleží teda od neho, ak bude piť, tak mu vodičku dávaj - stačí, ak vypije spočiatku len pár ml, niektoré deti až v roku vypijú pohár vody.
- neviem, prečo bola zeleninka taká, možno málo vody

annag
19. jún 2009

nimi22 - nie som lekár, ale niekedy aj lekári nesprávne posúdia, či ide o vyrážky ako následok alergie na penicilín alebo ide o vyrážku spôsobenú nejakým vírusom,napr. 6.nemoc - určite by som to opäť konzultovala s pediatrom, najmä ak sa vyrážky zväčšujú alebo ich je viac .... prajem Vám skoré uzdravenie

annag
19. jún 2009

mtsl - veru, dojčenie je často aj náplasť na všetky boliestky 😅 , mliečku určite nič nechýba, jedine je možné, že by bolo mliečka menej a malý by začal prsníky odmietať. No ak si s tým sama nie celkom stotožnená, tak sa mliečko môže stále dosť tvoriť 🙂

annag
19. jún 2009

dudri , si mamička, na ktorú nemôžem zabudnúť 😵 . Veľmi šikovná a veľmi šťastná mamička, pamätám si na Teba, krásne stále dojčíš 😵 , som rada, že si užívaš materstvo i dojčenie. Dudri, máš skvelý nápad, ktorý treba zrealizovať. Skúsime čosi vymyslieť, bolo by úžasné, ak by si radila nepočujúcim mamičkám - pretože ony dojčiť potrebujú - dojčením mamička kumunikuje so svojim dieťatkom. 🙂

annag
19. jún 2009

dupinka, Ty si až príliš aktívna 😅 . Práve tým, že tak veľmi odsávaš, sa produkcia mliečka zvyšuje. No ako som písala, nadprodukcia spôsobuje tiež problémy, preto opatrne. Ak tak rada odsávaš, môžeš dávať mliečko do laktačnej banky, určite by Ti v pôrodnici dali kontakt a bol by to iste veľmi šľachetný čin, no ak to nie je reálne, obmedz odsávanie. Ak sa obávaš o laktáciu,stačí, ak budeš odsávať len raz do dňa - povedz si napr. každý večer odsajem 100ml - a to dodrž. Lebo inak sa budú prsia nalievať stále viac a prsníky sa budú nalievať stále viac. Ak sa prsníky nalievajú v noci a cez deň sa vďaka častému dojčeniu dobre vyprázdnia , tak to stačí a k zápalu nedôjde.

ejagerka
20. jún 2009

ahoj Annag, potrebujem poradit. Asi pred 2 dnami som zistila, ze mam upchaty mliekovod, skusala som masirovat, odsavat....a nic neslo, az nakoniec sme is manzelom ihlou odbkolovali mliekovod. (ihla nebola dezinfikovana!!! 😔 ). vsetko bolo v poriadku, mliecko zacalo tiect (prsnik ostal ale dost citlivy z tolkeho masirovania). Dnes rano ked som kojila maleho, tak som zistila, ze mam na bradavke bielu bodku, ktora nemizne. Je presne na mieste toho upchateho kanalika. spravilo sa mi to len dnes. bradavku mam celkom citlivu. nevies mi nahodou poradit co by to mohlo byt?

annag
20. jún 2009

ejagerka - je to vlastne to isté čo si mala - bloknutý mliekovod, zrazené mliečko - bodku tiež treba odstániť, tak opatrne ju buď sterilnou ihlou odstráň - ak je to len na povrchu, alebo v teplej sprche opatrne ručne prsník - daný mliekovod odstrekni. Vyústenie mliekovodu je zablokované stuhnutým mliečkom. Bradavku vydzezinfikuj - ak máš doma gencián, tak ním, ak nie, tak si prevar 250 ml vody, pridaj kuchynskú soľ - 1 čl a urob si mierne teplý - vlažný obklad asi na 10 minút. Potom vysuš jemne gázou a nechaj dosušiť voľne na vzduchu. Ak nepôjde, prsník odsaj až do dna a bábetko na taký prázdny prsník prilož tak, aby mu brada smerovala k postihnutému miestu. Ak nevieš akú polohu - polož ho na posteľ , nakloň sa nad bábo a prilož ho v správnom smere. držím palce.

ejagerka
20. jún 2009

dakujem Annag, myslis, ze to je fakt upchaty mliekovod? lebo ja vidim ako mi odtial ide mliecko, aj ked menej ako z inych. Ale urcite dnes vyskusam tvoje rady a potom dam nasledne vediet. A myslis, ze to moze mat suvis s tym, ze maly nam dnes ochorel?

giuli
20. jún 2009

Ahoj Annag,prosím o radu...je normálna riedka stolica u úplne dojčeného dieťaťa,ma zlatožltú farbu a hutnosť rozšľahaného žĺtka,je prímes hlienu normálny?ďakujem za odpoveď... 😵

egyptanka
20. jún 2009

ahoj annag, uz davnejsie som ti pisala, ze malicka sa niekedy pri jednom prsniku rozculuje a poradila si mi vtedy zmenit polohu. Tak chcem len napisat, ze ked sa nam takato situacia vyskytne tak to pomoze. Dakujem

ale teraz mam otazku, v noci a niekedy aj cez den ked si potrebuje odpocinut tak kojim poleziacky a velakrat sa mi stava, ze pri tom obe zaspime a zobudime sa o hodinku-dve. Malicka je stale prisata na prsniku, dudle si, niekedy si posaje a preto sa chcem spytat ci to moze mat negativny vplyv na tvorbu mliecka, ked je takto zavesena na prsniku a ci sa nemoze stat, ze sa preje mliekom. Dudlanie mi problem nerobi,bradavky ma nebolia a nestipu.

mojkamirka
21. jún 2009

ahoj annag,

neprispievam sem pravidelne, no je nedeľa a ja neviem čo robiť. Môj drobec bude mať osem mesiacov, už druhý mesiac dokrmujem, desiatu sme už úplne nahradili výživkou a obed tak na polovicu, potom ešte kojím. Cez ďeň kojím každé tri hodiny, no vnoci aj každé dve, niekedy menej, niekedy viac. Netuším podľa čoho sa radí. No dnes nastal problém, zobudila som sa s hnusnou bolesťou prsníka, doslova z večera na ráno. Malý piť už nechcel, tak som si išla odstriekať prsník a zistila som že mlieko má takú žltozelenkavú farbu, čo nikdy nemalo. Nebude to už zápal? Prosím poraď čo mám robiť. Do teraz som taký problém nemala. Za odpoveď moc ďakujem.

annag
21. jún 2009

mojkamirka - prsník dôkladne odstriekaj, môžeš vyskúšať, či je tam hnis - kvapni mliečko na bavlnenú plienku - ak je to hnis, tak na nej zostane nevsiaknutý ako chumáčik. Ale skôr to bude zahustené mliečko - teda dobre prsník vyprázdni a malého prilož na prsník tak, aby mu brada smerovala k najviac boelstivej časti. Ak to nevieš posúdiť, tak ho prikladaj striedavo klasická poloha - futbalová poloha - treba veľa z neho dnes dojčiť . Pokiaľ budeš mať teplotu dlhšie než 24 hodín - treba antibiotiká. Zatiaľ si daj od bolesti Ibalgin - Ibuprofen 400 - môžeš aj každých 6 hodín. Dôkladne skontroluj bradavku - či na nej nie je bodka - pľuzgierik - ak áno, sterilnou ihlou ho prepichni . Na prsník si môžeš dať zábal pomedzi dojčenie - vínny, kapustný list, octan . Prd odstriekaním prsník dobre nahrej aby išlo mliečko ľahko von - hoci aj v teplej sprche. Ak máš vysokú teplotu , cítiš sa zle , pokojne choď do nemocnice na gynekológiu (robia pohotovosť cez víkend ) - pozrú sa na to a dajú Ti atb hneď. Dojčenie je možné aj pri mastitíde a atb. AK sa mliečko ťažko vyprázdňuje, pýtaj si aj oxytocín, aby sa ľahšie spúšťalo. Potom si daj tesne pred ostriekaním - dojčením po kvapke do nosných dierok. držím palce a skoré uzdravenie, ozvi sa ako sa Vám darí 🙂

annag
21. jún 2009

egyptanka, nevadí, kľudne si takto pospinkajte. Ak si náhodou vytiahne viac, tak to vygrcká a bude všetko ok. Deťom to nevadí, skôr mamičky vystraší. Vplyv by to mohlo mať - lebo aj cuckaním sa trošku tvorba zvyšuje - teda nestriedaj vtedy prsníky, nech si cucká na tom prsníku, na ktorom skončila - trebárs aj hodinu či viac. Deti v Afrike,Indii .... sú zavesené na prsníkoch mamičkám non stop, my v Európe si to väčšinou nemôžeme dovoliť, ale ak máš čas, uži si to 🙂

annag
21. jún 2009

giuli - je v poriadku 🙂

annag
21. jún 2009

ejagerka - podľa opisu si to myslím, s malého chorobou by to nemalo mať súvis, ozvi sa a maličkému skoré uzdravenie 🙂

ejagerka
21. jún 2009

annag, velmi pekne dakujem!!! spravila som ako si mi poradila (s ihlou) a biela bodka skoro uplne zmizla. Este stale to mam dost citlive, ale hadam to casom prejde. Vobec som netusila, ze sa taketo nieco moze stat :P

lili2009
21. jún 2009

Ahoj Annag,
poradila mi kamoska aby som Ti napisala, pretoze uz neviem "kudy kam"
Mam 4 mesacnu dcerku, vsetko bolo doteraz v poriadku co sa tyka kojenia, jeden den sme mali laktacnu krizu, ale uz je opat minimalne mesiac v poriadku. Ide o to, ze mala uz tyzden po kojeni zvracka uz zahustene mliecko, teda tvarohove, hned ako ju zdvihnem aby si odgrgla tak pusti grcku tak za 2 polievkove lyzice, niekedy vobec negrcka to je v noci. A tiez prewsne tyzden ako grcka, tak papa velmi malinko - je cisto kojena. Mam pocit, akokeby jej nieco chodilo po brusku - pocut ako jej tam kruti, ze jej pomaly travi, resp. jej netravi dobre. Volala som aj dr. ta mi povedala, ze jej mam davat smectu alebo cierne uhlie 😕 3 dni a ked nepomoze ze mame prist, zrejme nam urobi vyter a posle na gastro. Nic z toho som malej nedala, pretoze mi to prislo proti srsti a este k tomu mala ma problem s kakanim, kaka kazde 3 dni aj to s mojou pomocou, nevie sama vytlacit, musim jej tiskat nozicky na brusko a trosku ju drazdit na konecniku. Chudatko tlaci, cela je cervena. Potom ked uz to ide, tak to hovienko (pardon za vyraz) je velmi huste, pride mi ze je to ako VELMI husty puding, je tam sice aj prazenicka, ale ide jej to velmi huste a az ku koncu ide riedsie. S kakanim ma problem uz asi mesiac.
Ozaj este k tomu grganiu, mala si niekedy aj po 2 hodinach po papani grgne 😖
Annag ak mi vies pomoct prosim Ta o pomoc 😢

lili2009
21. jún 2009

annag,
mala je pri papani niekedy nervozna, sucha nozickami a ked ju zdvihnem na grganie tak tak nervozne placka, kym negrgne.
V noci mi na didke zaspi a len zo spanku tak odfukne - akoby grgla.

lili2009
21. jún 2009

annag
mala papa kazde 4 hodiny, aj to ju musim niekedy budit aby papala. Robim to preto aby fungovala ponuka-dopyt
aby mi neodislo mliecko. Takze nepredpokladam ze mala sa prejeda a preto grcka.

annag
21. jún 2009

lili2009 - napíšem Ti do IP - bude to na dlhšie možno - teda pozri na tejto strábnke celkom hore, objaví sa Ti Interná pošta: nové - klikni na ňu 🙂

mojkamirka
21. jún 2009

annag, dakujem za radu, teplotu som našťastie mala iba 37,5 tak ma aspopň tá teptota netrápila, hoci z rána som mala zimnicu. Teraz mi je lepšie aspoň o čosi. Malého využívam ako odsávačku 😀 , zatiaľ neprotestuje. prsia už nemám také naliate, len keby ma ešte ten nešťastný prsník prestal bolieť. Papala som ibalgin, aj medipyrin, no zatím nič moc zlepšenie. Hádam sa skoro z toho dostanem. 😉

annag
21. jún 2009

mojkamirka, pozerám, že som sa nespýtala - nemáš na bradavke pľuzgierik alebo bielu bodku - veľmi dôkladne poprezeraj