Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
14. jún 2009

elfi - ako často dojčíš v noci - asi od 22.00 do 5.00?

elfi1
14. jún 2009

annag - krmim po kupani cca okolo 20.00-20.30. potom sa budi medzi 24hod. a 1 hod. a dalsie krmenie medzi 3-4 hod.
teraz sice pravidelne o 5 alebo 6 hod. spusti sirenu 😀 , ale to nie je ani hlad - skor troska brusko, alebo akoby sa volacoho zlakol - potrebuje pomojkat, prebalit a trosku cucnut. potom chvilku este spi
takze v noci dojcim 2x

annag
14. jún 2009

elfi - vydržala by si z neho nedojčiť celú noc? ani by si ho neodsávala, iba trošíčku ráno aby sa mohol chytiť? Ak to nepomôže, tak treba prejsť na niekoľko dní na dojčenie 2x2 .

annag
14. jún 2009

jvo - je rozdiel spavé bábetko po pôrode so žltačkou.... a je rozdiel 5-6 týždňové bábetko, takéto bábetko sa už aktívne na dojčenie hlási. 🙂

elfi1
14. jún 2009

skusit mozem. a to dojcenie 2x2 som skusala na zaciatku podla tvojich rad. myslim, ze troska sa ta tvorba znizila, len z toho praveho strasne strieka.
aj teraz robim niekedy tak,ze ked sa z neho poriadne nenapije, tak ho dalsie dojcenie znova prikladam k tomu. len ked niekedy pri nom len reve a nic sa nenaje, tak ho nechcem nechat o hlade a dam mu z druheho. alebo zas to lave je niekedy uz tak naliate, ze musim krmit potom len z neho - vtedy neprikladam najprv k pravemu.

priznam sa, ze dost ma to psychicky depta, ze mliecka je dost a chudatko dietatko sa takto pri krmeni trapi

annag
15. jún 2009

elfi, nedepci sa,dnes začni opäť 2x2 a napíš mi každý deň do IP ako pokračujete aby mi neušli súvislosti

vilocka
15. jún 2009

ahoj annaq, prosim ta o radu uz asi po tretikrat, zatial vsetko co si nam poradila zabralo, dakujeme 😵 . Ale ako rastieme, tak sa objavuju nove veci. Mam 4 otazky:
1. Da sa nieco urobit s tym, aby sa tvorba mliecka vecer neznizila? Cez den sa pekne kojime, pouzivam aj metodu stlacania, ale vecer mam vzdy mliecka malo a to je presne vtedy, ked sa malinka potrebuje dobre napapat na noc. Da sa nejako tvorba mliecka vecer podporit? Ine nic ma nenapada, len odsat cez den a potom vecer s tym odsatym dokrmit. Inak je nespokojna a neda sa jej zaspinkat.Uplne sa hneva, ze jej z prsnicka uz nic netecie...(inak odkedy pouzivam metodu stlacania, tak som aj odsavat prestala...)
2. Nasa babulka si zacala v poslednej dobe strkat pasticku do pusinky a ma ju tam dost casto. Moze to znamenat, ze je hladna, alebo to moze robit aj z inych dovodov? Uplne si ju nahlas cucka az to mlaskoce.
3. Je mozne, ze sa 9 tyzdnove babatko dokaze napapat za 10 minut? Doteraz mi papavala najprv hodinu, potom tak 20 - 30 min. a teraz jej to trva 10 min., ,bojim sa, ze mam menej mliecka a ona je hladna. Keby som nepouzivala stlacanie, tak papanie trva snad aj 5 min. Papat jej davam kazde dve hodiny, ako si pyta. V noci prespi 6 hodin vkuse, tak cez den to asi tymi dvojhodinovymi intervalmi dohaname.
4. V stolici som jej viackrat objavila trosicku krvi, vlasocnice. Lekarka nam dala biogaiu a fenistil, a vyssiu davku kanavitu. Musime ist na gastro vysetrenie, ci to nema alergiu na kravske mlieko, ktore ja zjem. Mozno nam bude vediet poradit, ci to moze mat aj ine priciny a ci to je u deticiek normalne, lebo sa velmi bojim.
Moooooc ti vopred dakujem! 🙂

vilocka
15. jún 2009

to bude vediet poradit malo byt budes 😉

jvo
15. jún 2009

annag nasa mala zltacku nemala teda nie taku ze by ju museli ozarovat alebo nieco take
chcela som sa este opytat myslis ze tie stavy grckania aj tu stolicu ma z toho ze je prekrmena?

emode
15. jún 2009

annag dakujem za vysvetlenia 😀
este k tej laktacnej krize, kojime sa teraz vzdy z obidvoch prsnikov, stlacam, ale nic nejde a mala je stale hladna ☹ skusam aj odsavat ale po kojeni ledva 10 vytiahnem, viem, casto prikladat a vydrzat len je to narocne na psychiku 😖

janka_pn
15. jún 2009

annag, prosim, poradis aj mne? mam problem s tym, ze od dnes mi mala nechce papat prso, ani si ho len do ust nechce vziat. do teraz by cecala stale a dnes nic, ked jej ho tam strkam s troskou nasilia, tak zacne plakat ☹ , nechcem ju nutit 😒 skusala som sa samozrejme aj cerstvo osprchovat 😉, rozne polohy.. ale nic... za aku dobu mi odide mliecko, ak by sa uz nechcela prisat? inak do vecernej kase som jej trochu nastriekala, lebo ich uz mam take napate, len neviem ci ma zmysel teraz kupovat odsavacku a krmit flaskou... 😔

plne som kojila 6 mesiacov, do vcera na ranajky, po obede ak chcela, olovrant, druha vecera a v noci. ☹ dakujem.

annag
15. jún 2009

janka pn - nemyslím si, že by to už bolo definitívne. V jej veku sa stáva, že bábo z rôznych príčin pár dní prsník odmieta, pokiaľ si laktáciu udržíš a nedáš fľašu, tak by sa k prsníku mala ešte vrátiť. Môže to byť predzvesť ochorenia, zúbky, boľavá pusinka, hrdielko .... všeličo - skús ju v noci dojčiť v polospánku, keď príliš nevníma a mliečko si odsávaj hoci ručne ak sa dá aspoň každé 3 hodiny. je možné, že sa odstavuje, no odstavovanie v jej veku býva skôr postupné, nie takéto náhle. Aj vzhľadom na počet dojčení to na úplné odstavenie zatiaľ nevyzerá.

annag
15. jún 2009

emode, ak odsávaš, nedokrmuj - mliečko zamraz. Pokojne jej ponúkni prsník aj každú hodinu - ak má záujem. Prsníky môžeš vystriedať aj viackrát, nielen raz počas jedného dojčenia.

annag
15. jún 2009

jvo - môže byť , že vypije aj viac mliečka než dokáže v žalúdku udržať. Hlavným problémom je hltavé pitie, ozaj by bolo treba dojčenie a dokrmovanie zmeniť od základov .... 😔

annag
15. jún 2009

vilocka - k Tvojim otázkam by som potrebovala aj niekoľko ďalších informácií - ak koník pôjde 😅 -

- napíš mi
- či dokrmuješ, ak áno, koľko, kedy a čím
- ako kaká - farba, hustota, s penou, bielymi hrudkami, hlienmi ...
- koľko máva pocikaných plienok za 24 hod
- odsávaš, ak áno, koľko
- prsníky bývajú aj naliate, alebo sú skôr prázdne, alebo také akurát
- keď maličká papá, papá pekne, pokojne, je spokojná, sama sa prsníka pustí, alebo papá nepokojne, odtŕha sa a opakovane sa prisáva
- mliečko jej pri dojčení strieka
- jedávaš veľa mlieka a mliečnych výrobkov, tvaroh, mlieko
- má malá aj vyrážku, ekzém
- ako maličká spáva - kedy a koľko
- pri jednom dojčení dávaš obidva prsníky alebo len jeden
- po dojčení je prsník aj na pocit prázdny?
- štikúta, grcká, máva koliku
- koľko vážila pri narodení, prepustení, prírastky

- je normálne, ak sa za 10 minút napapá - ak papala hodinu, určite si počas toho aj zdriemla či oddýchla, pästičky v pusinke môžu znamenať aj únavu - ak prespí 6 hodín v noci, nevyzerá, že by mala prísun mliečka veľmi malý, dojčenie každé 2 hodiny je absolútne normálne, aj častejše

elfi1
15. jún 2009

ahoj annag - tak sme dnesny den zvladli co sa dojcenia tyka uplne super. dojcila som vzdy dve dojcenia z jedneho. najprv 2x prave, potom 2x lave, potom zas prave a teraz vecer v priebehu dvoch hodin (pred a po kupani) z laveho.
akurat som nikdy nemala pocit, ze by sa to prave uplne vyprazdnilo. stale z neho striekalo, ked sa pustal, ale nie tak velmi ako posledne dni. a papal vzdy tak 5-7 min. ak dlhsie, tak to uz len cuckal a driemkal pri tom. tak som zvedava, co bude zajtra.

a mozem mu dat pit z laveho, ak by sa mi stalo, ze to prave uplne odmietne s placom, ak mu z neho tecie moc rychlo? lebo to bol pripad poslednych dni. ked uz hned zacne revat, tak nemam sancu, aby sa na to prave chytil.

annag
15. jún 2009

elfi, môžeš teda dnes opäť pravý v noci nechať stáť a dojčiť iba z ľavého? a zajtra opäť 2x2

elfi1
15. jún 2009

annag - asi budem musiet prve nocne kojenie z praveho. lebo teraz som z neho uz od pol siestej nedojcila. uz je uplne plne. budem rada, ked vydrzim do tej 12-1 v noci.
maly potom papa okolo 3-4 a potom uz cca kazde dve hodky. tak potom mozem to prave nechat stat.
ci myslis, ze by som vydrzala do rana nedojcit z praveho? lebo vcera som z neho davala pred spanim a mala som aj tak dost problem do rana vydrzat. takze asi by som to nezvladla

elfi1
15. jún 2009

alebo ma napadlo, ze by som mohla to prve nocne dat z laveho a to druhe z praveho. to by som hadam este zvladla

dm1
15. jún 2009

annag:

tak vypada to ze sa nam uz dojcenie dari - dnes sme boli na prevazeni po 2 tt a stale priberame tak dufam ze to bude uz OK. Skusam uz pomaly roznu zeleninu a zatial uspesne - maly sa nevysypal a ani nemal nejake problemy. Aspon bude ta strava pestrejsia 😉 .

Mam este taky jeden problem co sa tyka striedania prsnikov - uz v porodnici maly uplne ignoroval lavy prsnik a preto som si ho len odsavala. Doma tiez az asi po 2 tt doma sa prisal aj tam ale moc sa mu tam nepaci ... Preto da sa povedat ze vylucne kojim len z praveho prsnika a lavy len odsavam aby som si tam udrzala mliecko. Odsajem denne tak 200 - 250 ml z laveho a to mrazim. Bojim sa vsak ze nejde dlho dojcit len z jedneho prsnika a ze maly bude stale odmietat pit z neho... Aj ty si pisala ze aj mamicka aj dieta podvedome jeden prsnik preferuju a aj ja viem ze z toho praveho je to aj pre mna pohodlnejsie a tiez ho vlastne uprednostnujem. Kedze maly pribera tak vypada ze mu staci len 1 prsnik ale da sa to tak robit dlhodobo?

annag
15. jún 2009

dm - to som veľmi rada 😉 🙂

- dá sa pokojne aj celé dojčenie prežiť len na jednom prsníku - však dva prsníky máme preto, lebo môžeme porodiť dvojčatká 😉 - ale je fajn, ak si ho odsávaš - pretože ak by si ho nie, tak sa prsník zmenší a budeš mať výrazný rozdiel v psníkoch - ide leto, niektoré mamičky to trápi 🙂 Skús maličkého naň prikladať zakaťdým, hoci len na minútku-dve a skús napr. futbalovú polohu - tá by mohla mať úspech . Malý reaguje na menší tok mliečka v ňom

vilocka
15. jún 2009

tak tu su moje odpovede, dufam, ze nezahltim konika, je toho dost vela 😕 :
- malinku nedokrmujem, ani som este nikdy nedala UM, vzdy ked nemam mliecko, tak vylovim z mraznicky naodsavane, alebo to co som odsala rano, ked mam mliecka viac (hlavne po dlhsom spani), doteraz sme to takto vzdy nejako uhrali.
- ako kaká - kaka kazdy den, dnes ale boli pokakane iba 2 plienky, inak kakava aj castejsie. Farba je hnedozlta, obcas je svtelejsia a vtedy su v nej aj biele hrudky, hlieny tam byvaju tiez (ale iba v tej tmavsej). Pena nie.
- koľko máva pocikaných plienok za 24 hod- pocikanu plienku mava pred kazdym kojenim, ked ju prebalujem, teda cca 6 -8 krat.
- odsávaš, ak áno, kolko - odsavala som predtym, potom som zacala pri kojeni mliecko stlacat a neodsavala som asi tyzden. Ako mam ale teraz vecer mliecka menej, tak zase cez den po kojeni odsavam. Dnes som odsala za cely den 160 ml, ale rano som mala prsia uplne kamenne, lebo malinka spala az 8 hodin. Takze odtial to mnozstvo. Poobede som odsala mozno 40ml. Odsavala som predtym hlavne z toho dovodu, ze som chcela nasetrit mliecko, keby som mala malo a tiez aby sa mi mliecka robilo viac, lebo som prekonala asi dve krizy doteraz a mam z nich strach, ze sa zopakuju.Mam stale pocit, ze bojujem s malo mlieckom, teraz beriem more milk plus tabletky, a mierne zabrali, aj ked vecer uz nejako nefunguju...
- prsníky bývajú aj naliate, alebo sú skôr prázdne, alebo také akurát - prsniky byvaju rano naliate, potom sa to cez den postupne zmensuje, cez obed su take normalne a vecer takmer uplne prazdne. Malinka pri kojeni aj tie naliate prsniky pekne vypapka do makka.
- keď maličká papá, papá pekne, pokojne, je spokojná, sama sa prsníka pustí, alebo papá nepokojne, odtŕha sa a opakovane sa prisáva- papa na zaciatku pekne a kludne, potom sa ku koncu zacne odpajat a prisavat, myzlim, ze to je vtedy, ke uz jej nejde mliecko dobre, tak zacina byt nervozna (vtedy zacnem stlacat). Vzdy ju necham na prsniku kym sa sama nepusti. Vecer potom, ako sa pusti place...asi je este hladna.Rada si aj podudluje.
- mliečko jej pri dojčení strieka - na zaciatku papania jej niekedy mliecko vyteka z pusinky, potom uz nie. Vyteka aj vtedy, ked sa pocas kojenia spusti mliecko, citim to, lebo to trosku boli, ale to sa stane asi len raz (na zaciatku a potom pocas kojenia este raz, ale nie vzdy)
- jedávaš veľa mlieka a mliečnych výrobkov, tvaroh, mlieko - mliecneho som jedla vela, mam rada jogurty, mlieko a pribinacikov, bolo super vzdy ked som nestihala jest, zhltnut nieco mliecne, jogurt. Teraz som to uplne vysadila, kvoli tomu, ze malinka ma mozno alrgiu na mlieko. Dost sa mi ale tym zuzil jedalnicek.
- má malá aj vyrážku, ekzém - ma, na tvaricke sa jej robili cervene fliaciky (vyzerali ako stipance od komara), ktore potom vybledi a zostala po nich vyrazka (niekedy s bielou hlavickou, ako keby tam bol aj trosku hnis). Mala som pocit, ze jej tie fliaciky vznikali ked plakala... a dorabali sa postupne.Mala to aj po hlavicke, po tvaricke a na hrudnicku. Zostala po tom taka krupica drsna na dotyk. Imazolom som jej to vzdy vysuslila, ale dorobili sa jej nove. Lekarka nam dala fenistilove kvapky, zda sa mi, ze to ma teraz lepsie a fliaciky sa jej uz nove nerobia (plus nejem to mlieko).
- ako maličká spáva - kedy a koľko - vecer zaspi az okolo desiatej, jedenastej,spi 5 hodin, potom sa napapa, spi dasie tri hodiny, potom je vacsinou hore, spanok cez den ma len prerusovany, vonku po obede zvykne spat hodinu. Nema este rytmus, ale vacsinou cez den toho vela nenaspi, aj ked niekedy po obede spi dve hodiny a potom vonku zase dalsiu hodinu. Mozno spi 13 hodin denne...ale ako kedy.
- pri jednom dojčení dávaš obidva prsníky alebo len jeden - rano sa napapa z jedneho, navecer uz davam dva a vecer pred spinkanim dva a aj potom je hladna.
- po dojčení je prsník aj na pocit prázdny?- po kazdom dojceni mam prsniky aj na pocit uplne prazdne (ma to tak byt?)
- štikúta, grcká, máva koliku- ano ,stikuta skoro vzdy ked si odgrcne, po papani ju vzdy necham grgnut, ale v poslednej dobe zacala grckavat aj hodinu po papani. Koliku myslim nemava, mavala ked bola mensia.
- koľko vážila pri narodení, prepustení, prírastky - pri narodeni vazila 2840 g, teraz ma 5000g, takze za mesiac priberie asi jedno kilo (za tyzden cca 250 g)

bibi1711
16. jún 2009

Vilocka, ako keby som to pisala ja...vsetko sedi aj na nas...este aj porodnu vahua priberanie mame takmer rovnake, len nasa ma este len 6 tyzdnov...mala je spokojna len vtedy, ked mam prsia uplne naliate, len vtedy jej staci, normalne mnozstvo, teda bez toho, aby mi mliecko doslova striekalo, jej nestaci...

kerstin
16. jún 2009

annag:

chcela by som Ta poprosit o pomoc... Moj pravy prsnik je velmi bolestivy a citim ako by bol zdureny... Skusala som si ho rucne odsat... Sice sa napatie trosku uvolnilo, ale prsnik stale boli...Co by mi mohlo pomoct? Dakujem za radu.

dm1
16. jún 2009

annag - dik to som rada ze sa da len z jedneho dojcit si ma upokojila 😉 . Dnes rano som skusala este v posteli nakrmit z laveho ale vzdy po chvili psnik pustil aj ked mliecko tieklo. Nakoniec som to vzdala a dala z laveho ale pil len 5 minut potom zaspal na pol hodku a tak stale dokola asi 4x. Dufam ze poobede to bude lepsie a bude pekne papat.

dupinka
16. jún 2009

Annag a baby, kt. s tym mate skusenosti:

nas maly drobcek ma 6tyzdnov a ja mam pocit, ze prechadzam laktacnou krizou. Doteraz som mala stale naliate prsniky, mliecko doslova striekalo, krmila som z jedneho a druhy som musela odsavat (do dalsieho krmenia sa naplnili). Hlavne vecer som z prsnika odsala aj 80-90ml.

Teraz som uz stvrty den neodsala ani kvapku.

Maly papka z jedneho prsnika. Prsnik je naliaty ale nie az taky tvrdy ako sa stavalo predtym. Mliecko niekedy aj strieka alebo tecie malemu okolo pusinky, ked papka. Obcas je z hltaveho pitia grckanie, ale to je o inom....
Druhy prsnik nechavam volne do dalsieho krmenia, aby sa stihol naliat. (Pripadne ponuknem, ak mam pocit, ze jeden prsnik nestaci ani po stlacani.)

Takze to, co som predtym mala pri kazdom krmeni, teraz je to OBkrmenie.

Dost ma to znepokojuje, ale zatial to vyzera, ze malemu staci. Po krmeni je spokojny, odgrgne si. Rad si aj cucka, niekedy ho takto necham. Pekne spinka, ma svoj rezim spanku a bdenia (klop-klop). Plienky menim zvycajne pri kazdom krmeni, vacsia cast je aj pokakana, stolica je hnedozlta - zlta, kasovitej konzistencie.

Po krmeni mam pocit uplne prazdneho prsnika a ani ked sa snazim odsat, nedostanem viac ako par kvapiek, tak radsej nechavam tak.

Stravu mam pestru na mliecne vyrobky- kazdy den teglik kyslej smotany, pripadne aj pohar mlieka, syry, jem zasmazene polievky, maso...

Prejde to same, alebo mam nieco robit? Poradte..

majaaaa
16. jún 2009

Ahoj annag,prave som objavila tuto temu,tak velmi pekne prosim o radu

Moj syncek ma dnes 2 tyzdne a 4dni a mame problem,lebo vobec nepribera.Ked sa narodil mal 3250g.Pri prepustani domov mal 3200g,po prvej poradni schudol na 3180g a dnes na druhej poradni bola jeho vaha 3195g.Doktorka nam nakazala,ze musime prikrmovat,tak som sa tam rozrevala ako dast.Ved sa tak snazim,aby mliecko bolo co najlepsie a hlavne aby ho bolo dost,ale teraz naozaj neviem ako dalej.
Stravu mam pestru aj vela mliecnych vyrobkov papam,dodrzujem pitny rezim,caj pre kojace matky,homeopatika...
Malicky je kludny,cez den prespi 4 hod v noci aj 6,ked ho zobudim po 2 hod,co je u nas dost tazke ho prebrat,tak si troska cucne a hned zaspi,snazim sa ho budit,ale je to boj
Rodila som CS v plnej narkoze,bol trocha komplikovany,bola som na infuziach 5dni plus antibiotika,ku ktorym sa pripojila hnacka,ale uz som relativne v pohode.Doma je klud,ocko nam velmi pomaha,ja si pospim aj cez dnen,tak neviem kde je chyba.

Velmi pekne prosim o radu co robit......tak velmi chcem kojit malickeho a dat mu to najlepsie co mozem,prosim

annag
16. jún 2009

majaaa - napíšem do IP

kristinka.s
16. jún 2009

ahoj annaq, tiez by som ta poprosila o radu: mam 3m dcerku, kt. v 2t zivota diagnostikovali skyty reflux. V nemocnici nam preto naordinovali UM nutrilon s nutritonom + tiez kojim. Donedavna islo vsetko hladko, akurat mala plakavala po jedeni, ale dalo sa to vydrzat. Pred 2 tyzdnami nastal zlom, po vypyti 10-20 ml z flasky spusti plac a chce papat iba z prsnika, ale tiez sa puci, odtiska sa, vystiera nozky aj chrbatik. Pravdepodobne ju pali zaha. Skusala som gastrocynesin ale nepomohol vobec. Dnes som kupila gastrotuss, ten sa mi zda, ze trosinka pomaha, mala plakala po jedeni menej, ale predsa. No horsie je to pocas jedenie, ked ju musim po prvych hltoch upokojovat, nosit, aby znova zacala papat, aj to iba z placom. Preto nikdy neviem, ci ma dost, ci place od hladu alebo od bolesti. Casto v tom trapeni aj zaspi. V noci je to lepsie, to mi vacsinou pekne spapa celu flasku aj z prsnika si pekne v klude odsaje a hned aj zaspinka.
Chcem sa preto aj opytat, ci gastrotuss mozem podat aj pred jedlom, aby jej zmiernil priznaky? V letaku je pisane po jedle a pred spanim, ale ked ona je nekludne aj pocas jedenia. Velmi Ti podakujem za kazdu radu!

annag
16. jún 2009

kristinka

- ani nemám slov na recpet z nemocnice, ale čo už 😔 😔 😔
- musela by som podrobnejšie posúdiť - či je problém ozaj v refluxe. Napíš mi
- ako často dojčíš
- ako dlho z prsníka ozaj pije , po akom čase sa začne od prsníka odtŕhať
- je to takto pri každom kŕmení
- kedy a koľko dokrmuješ aj spolu za 24 hodín
- ako a koľko kaká a ciká
- či sa prsníky nalievajú, ak sa odtrhne, mliečko striaka, alebo sú prsia skôr mäkké a nič z nich netečie
- cítiš, či sa mliečko spúšťa - ide to rýchlo po priložení, vyteká aj mliečko z druhého prsníka
- koľko maličká vážila pri narodení, jednotlivé prírastky
- má aj ekzém, vyrážky ...