Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
6. jan 2011

@estterka co ti poviem..mne sa bradavka rozstiiepila na tri casti /zhora to vyzeralo ako znak mercedesu..inak to auto som nikdy nemala rada..asi preto 😀 /

strapco13
6. jan 2011

@elinka27 zrejme je na nom aj oneskorene spustanie mlieka..skus pred kojenim nahriat, pomasirovat, alebo nech Ti syn potiahne a spusti mlieko a potom priloz malu..ved on uz je rozumny a vie spolupracovat
niekedy zabera ked prilozis na silnejsi a potom ako uvidis, ze sa spusti mlieko na slabsom, tak prelozit malu..ale u tvojej malej tvrdohlavej, neviem, ci ju len nenahnevas, a nebude chciet pit vobec 😅

elinka27
6. jan 2011

@strapco13 no prave ona je leniva a automaticky netaha ked to proste netecie,a aj ked sa prisaje vacsinou to je v noci, tak taha ale zacne na nom uz zaspavat na pravom taha evidentne aj v noci dlhsie

strapco13
6. jan 2011

@elinka27 ved preto to posledne je napisane ako moznost ale tebe neradim pokusat osud..
skus nech syn spusti mlieko
a v noci zaberie stlacabie prsnika?

estterka
6. jan 2011

@elinka27 no,tak potom len trpezlivost!drzim palce,nech to uz mas prec!!
@strapco13 auu,to az tak?? a tato masticka ti pomohla? 😖

anjelicek26
6. jan 2011

Mam otazocku, prikrmujeme uz od 5 mesiacov a tyzden, takze uz vyse 6 tyzdnov, malemu idu 4 horne zuby naraz a odrazu nic nepapa, len MM a ja mam pocit, ze mu to nestaci, schudol 200g za ten tyzden. Treba to riesit? Ako? Mliecka neni nejako malo, co ja viem...

elina313
6. jan 2011

@strapco13 ďakujem za odpoveď, problém je v tom, že on pri tom nezaspí, normálne je hore, pije cca 3-5 minút,potom sa otočí akože dosť a začne plakať, že ho mám zdvihnúť. Tak si potom odgucne a hotovo, ak mu aj ponúknem znovu, tak nechce. O pol hodinu je mrzutý, znovu mu teda ponúknem ten istý prsník, aby si vzal aj zadné mliečko a takto sa trápime dokola....

tea333
6. jan 2011

Ahojte,chcem sa opytat na specificky problem.Kedze presne neviem nakolko co s cim suvisi, spomeniem vsetko.
Syn ma atopicky ekzem.Zhruba v rovnakom case ako sa mu zacal prejavovat (viac nez mesiac dozadu) zacal mavat inu konzistenciu stolice - zacala byt taka hladka a velakrat slizka, aj zelenkava..kaka asi 5x denne, a mam pocit ze je toho dost.Stolica casto aj kyslasto zapacha.Koly atopickemu ekzemu som si nariadila eliminacnu dietu, teda som vyhodila zo stravy alergeny, vratane mliecnych vyrobkov, lebo mam pocit ze u nas moze byt alergia na kravsku bielkovinu.
Stav stolice sa odvtedy nejak nezmenil.Tuto dietu drzim tyzden.
problem mam hlavne s tym, ze maly za mesiac velmi malinko pribral. Do polovice 4. mesiaca takmer kilo mesacne.Presne cisla si nepamatam, s vazenim som si nikdy hlavu nelamala, vazim len asi raz za tyzden, len tak velmi orientacne..na vahe mi ukazuje posledne meranie..posledny mesiac ale maly pribera oproti predoslym mesiacom slabucko, skoda ze som si nepisala cisla, ale asi 300g..od posledneho vazenia pred tyzdnom schudol..
na vahe bolo asi o 100g menej ..
nemoze slabe prospievanie suvisiet s alergiu?

happy8051
6. jan 2011

chcela by som sa spytat, ci je nutne vytierat plne kojenemu babatku pusu... ja to nerobim a zatial nemame ziadne problemy.
a este by som potrebovala nejaky manual na futbalovu polohu pri kojeni.. chcem to vyskusat, ale neviem presne ako na to, aby bolo malej pohodlnne... dakujem

prsky
7. jan 2011

@tea333 popisala si vsetko mozne, ale pre prospievanie je podstatne, ako efektivne dieta pije - t.j. treba dbat na spravne prisatie, dojcit na poziadanie. zelena stolica moze suvisiet s tym, ze pije viac predneho mliecka. cize...pre nas je podstatne vediet, ci pije, ked je na prsniku (=treba sa naucit rozoznavat, kedy pije a kedy "len" dudka), ako sa sprava na prsniku - odtrha sa a znova sa prisava, tecie mu mliecko von z ust, alebo naopak, ked sa prisaje, robi rychle pohyby bradou, chvilu pije a potom sa odpoji a je nespokojny? a inak celkovo je maly spokojny, ma dost pocikanych plienok (6-8denne)?

@happy8051 myslis ako hygienu ustnej dutiny? je to na tebe, ale nie je to vyslovene nutne..futbalova poloha bez kojo vankusa: http://kojeni.net/vsede.php#poloha3 a futbalova poloha s kojo vankusom http://kojeni.net/spolstarem.php#poloha2

prsky
7. jan 2011

@anjelicek26 treba viac dojcit...dieta do roka sa s prikrmami iba zoznamuje, hlavne jedlo je aj tak MM..ak budes dojcit efektivne a na poziadanie, stacit mu bude..netreba sa orientovat podla hmotnostnych prirastkov, ale podla spokojnosti dietatka a poctu pocikanych plienok. okrem toho vazenie nie je moc spolahliva metoda, staci, ze vahu polozis niekam inam a hned mas 100g hore dole (aj viac alebo menej, zalezi od vahy a podkladu, na ktorom vazis)

tea333
7. jan 2011

@prsky dojcim na poziadanie,cca kazdu hodinku a pol,niekedy castejsie. mokrych plienok je dost, na prsniku maly pije kratko, vacsinou 5-10 min, mliecko mu von z ust netecie, nie je nespokojny, niekolko krat sa odpoji a znova prisaje, potom robi rychlejsie pohyby.Ale skonci vzdy sam a nikdy nie s placom, jednoducho dopapa a bud sa este prisaje a len dudka a tak sa uspi, alebo uz pit vobec nechce a zacne robit cokolvek ine.
Nespozorovala som ziadny nepokoj..
Moja otazka ale suvisela aj s tym, ci by alergia na BKM mohla ovplyvnit slabsie prospievanie, napriklad tym, ze mu zle travi..

maculienka123
7. jan 2011

@annag moj syncek bol chory,mal teploty,uz mu presli,berie antibiotika a ma teraz taku hlienovitu stolicu,vyzera to ako tahavy soplik a niekedy ako plastelina take huste,predtym ako sa vykaka,ma strasne bolesti bruska.kojim ho ale aj davam uz UM.neviem,ci je to ok alebo z tej choroby sa to vyplavuje.
dakujem

anjelicek26
7. jan 2011

@prsky - no vahu mam presnu, dojcensku a vzdy na tom istom mieste, nehybem s nou... takze urcite schudol, nie moc, ale schudol. Dojcim kolko pyta, no ale on si len ucucne, stale ma sople, je to hrozne, hlavne v noci. Musim mu odsat nostek, kym sa napije. A to on obmedzuje na minimum 😖 Skusim do neho aspon trosku prikrmu nejako dostat, aj keby kasou z flase 🙄

vejula
7. jan 2011

@prsky ahoooj ako tehulkuješ? Inač gratulujem ku chlapčekovi, vieš že som to tušila???? Super budete mať parik, no čo može byť krajšie?????

cibina
7. jan 2011

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci mate skusenosti s tym, ze by priblizne polrocne dojcene babo mohlo opuchnut cca na 3 dni, ked ma matka dostat menzes. Mojej malinkej sa to uz stalo posledne 2 razy, akurat ked som mala dostat menzes. Viditelne (aj ked nie nejako strasne) jej opuchli nozicky, rucky aj ocka. Prvy raz sme utekali k pediatrovi, robili jej odbery, rontgen hrudnika, sono bruska, aj EKG a sono srdiecka, aj bilanciu tekutin (ze ci jej telo prilis “nezbiera vodu”), vsetko bolo v norme a opuchy sa za niekolko dni stratili. Nevedeli to vysvetlit. Teraz sa to zase zopakovalo, ale neviem, ci to nie je prilis pritiahnute za vlasy davat do suvisu menzes a opuchnute babo..Dakujem.

elinka27
7. jan 2011

@strapco13 takze v noci absolutne na lavom nepila, aj som roztahala, len dudkala, clovek by si myslel ze hladna teda asi nieje, ale ani stlacanim som ju nendonutila tahat, dala som pravy a pila jak diva!ale keby jej ho aj nedam ona sa v tom spanku ani neohlasila ze netecie proste dudlovala dalej 😠 takze ak som chcela aby sa najedla tak som jej samozrejme dala ten pravy,pretoze samozrejme dalsi stres nepriberame ukazkovo tak nechcem riskovat.Dnes rano pokus opat o prilozenie k lavemu, prisala,zacala dudlovat pustila a tak dokolola,ziadne nervy nic ze netecie proste dudkala, otazka je hladna?Dala som pravy a najedla sa!TAk to vyzera ze zacala odmietat ten lavy,nevie sa na neho spravne prisat, na pravy sa prisaje pekne, ak sa snazim aj odsat tak pravy ide bez problemov, z laveho to musim vyslovene dolovat,podla mna sa v nom uz aj utlimla laktacia, ako z toho von?Nechcem kojit len z jedneho 😖

lucinka83
7. jan 2011

@strapco13 moja bradavka vyzerala podobne, univerzalna mast zabrala 🙂

elinka27
7. jan 2011

@lucinka83 no tak uz len dufam,ze ta mast zaberie aj mne,lebo ja som dalsi kandidat na "mercedesa" uz to zacina aj boliet 😠

lucinka83
7. jan 2011

@elinka27 s tymi prsnikmi som to mala aj ja tak, v lavom o dost menej mlieka, po nakojeni z neho si este pytal pravy, ale uz sa to upravilo, stale je v nom menej, ale uz mu to staci, len prikladaj a nevzdavaj, ale inak kamoska kojila z 1 dcerku 15 mesiacov, pripadne si z neho odstriekaj po kkojeni alebo medzi kojeniami nech sa Ti zvysi produkcia

elinka27
7. jan 2011

@lucinka83 no mne sa to tiez upravilo,ale teraz to zasa nejak strajkuje keby ho aspon neodmietala...Snazim sa ju vzdy najprv k nemu prilozit,ale proste ho nechce,a az potom davam pravy, zajtra doobeda pride laktacna poradkyna tak snad nieco poriesime, ja si myslim ze to je nespravnim prisatim,lebo kedze ide tazsie tak si z neho nevie to mlieko potiahnut,mozno ked sa upravi prisatie tak to pojde,ale mna uz bolia bradavky mam slzy v ociach ked sa prisaje

ardeas
7. jan 2011

ahojte, mam taku otazku, ze ci je normalne ze mam po 3mes menej mlieka. ja som mala doteraz prebytok a asi 2-3 dni spat ho mam menej a ovela pomalsue sa tvori. Maly je uz aj hladny a doktorke sa neviem dovolat, tak som poslala priatela kupit nahradu. Pride mi to pritiahnute za vlasy, pretoze som mala problem iba s tym ze mlieka som mala velmi vela a teraz akoby sa to otocilo proti mne.

grenka
7. jan 2011

@lucinka83 aka univerzalna masticka?tak v lavom prsniku byva u kazdej zeny menej mlieka?ja to tiez badam na sebe.....a na tej bradavke mam aj rany...zeby to bolo tym?

lubocka
7. jan 2011

@bashka Jaaaaj, to keby som ja maleho nechala na par hodin mojej mame, ta by mu tiez hned strcila flasu s cajom do ust. Podla nej (mamy su vzdy najmudrejsie) by som mala malemu dat vzdy po dojceni zapit cajiku, alebo vody, aby ho vraj "nesusilo". Tak som vyhrabala stare cislo Mama a ja, kde pisu, ze dojcene dieta nepotrebuje do 6 mesiacov ziadne ine tekutiny. Keby naozaj boli neznesitelne horucavy mozno by som uvazovala nad lyzickou prevarenej vody, ale myslim, ze to nam teraz cez zimu nehrozi. Ved co som sa ja naplakala pokial som ho v porodnici "preucila" z flasky na prsnik. Chudacik, pchala som mu tam tu bradavku do ust, ale nakoniec sa nastastie chytil. Jasne ze flaska je v toku mliecka rychlejsia, tak je to pre babo pohodlnejsie ako pracne cucat. Ja som zatial nebola donutena mu doma flasu ponuknut. Zatial mu dufam "didka" staci, aj ked len ta jedna.

prsky
7. jan 2011

@tea333 neprospievanie zvycajne suvisi s nejakou tou chybickou v dojceni... zelena stolica tiez moze byt skor o tom, ze pije viac predneho mliecka (cize pije, kym mu tecie lahko a potom sa odpoji..je mozne, ze aj preto pyta kazdu 1,5 hodku, lebo sa nezasyti na jedno dojcenie "do plna"). kedze uz tyzden nejes ziadne mliecne vyrobky, je, myslim si, viac pravdepodobne, ze ide o to, ze pije viac predneho mliecka. fajn by bolo skusit stlacanie prsnika pri dojceni: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

katka pise o alergii na KB a intolerancii laktozy v tychto clankoch:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

alebo vypln katke dotaznik, odpovie ti na mail: https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

prsky
7. jan 2011

@maculienka123 kedze bral atb, konzistencia stolice bude zrejme z narusenej crevnej mikroflory..nasat probiotika (napr. biogaia), mala by sa upravit

prsky
7. jan 2011

@ardeas je to uplne normalne...laktacia sa casom upravuje podla potrieb babatka, + okolo 3 mesiaca byvaju babatka v takzvanom rastovom spurte a potrebuju "zrazu" viac mliecka...riesenie je dojcit na poziadanie a co najefektivnejsie (ked uz prechadza z aktivneho pitia na "dudkanie", stlacit prsnik)...laktacia sa do par dni upravi. UM nekupuj, akonahle zacnes prikrmovat UM a nebodaj este z flase, prides o informaciu pre tvoje telo, ze treba tvorit mliecko...mliecko sa tvori aj pocas dojcenia a dobre prisate dietatko si ho vie vytiahnut (dobre prisatie sa kazi pouzivanim cumla, krmenim z flase)..par dni bude babo na tebe zavesene takmer nonstop, ale vysledok bude tvorba mliecka podla potrieb tvojho dietata (mliecko sa tvori na zaklade dopytu - ak nie je dopyt, nie je mliecko)

prsky
7. jan 2011

@grenka nie kazda zena ma menej mlieka v lavom prsniku...je mozne, ze z niektoreho prsnika, v tvojom pripade z laveho, tecie mliecko trochu pomalsie a tak dieta preferuje pravy prsnik (alebo to moze byt aj z dovodu, ze sa dietatku lepsie lezi na pravej strane..proste hocico). kedze mas na prsniku ranky, znamena to, ze sa dietatko nie celkom dobre prisava, pravdepodobne berie do ust iba bradavku a tym padom nestimuluje dobre vyprazdnovanie prsnika, tok mliecka je pomalsi, co dietatku nemusi vyhovovat...treba upravit prisatie = davat si pozor, aby sa dojcilo v spravnej polohe, pockat si na otvorene usta a prisunut dieta k prsniku, nie prsnik k dietatu...mozu ti pomoct clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

prsky
7. jan 2011

@vejula tehulkujem uplne v pohodke, dakujem za opytanie 🙂 a krajsie ako parik je mat dve zdrave deticky 😀 mne bolo v podstate jedno, co budeme mat, viac som trosku dufala v babu 😉

grenka
7. jan 2011

@prsky ja mam rany ako som sa este odsavala v porodnici...je to z odsavacky....a ako maly taha tak mi to drazdi....