Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

anib
22. okt 2010

ahojte, annag - strapco mam este1 otazku, dcerka ma rok a pol a je stale kojena, ma 12 zubkov a myslim,ze idu dalsie asi ocne, teraz v jednom kuse by papala len mliecko, mam pocit,ze som sa vratila do ery maleho babatka, môze to byt tymi zubami, alebo ja fakt neviem, kedze ziadne ine mlieko nechce pit, a naraz odstavit sa mi zda prilis drasticke, ale zase vydobija si,ked jej poviem nie, tak az reve. Poradte mi prosim, co by bolo najlepsie, len takato mliecna strava jej nemôze teraz /posledny tyzden/ stacit, popritom daco spapa,ale hrozne malo.dakujem za kazdy tip

shaarka
22. okt 2010

@prsky
dakujem velmi pekne! 😵 😵 😵
takze to, co som kdesi ciatala, ze mliecko je dolezitou sucastou jedalnicka do 3(!!!) rokov, to nebolo myslene MM alebo UM? to bolo myslene asi ako mlieko vseobcne? a asi o ani pravda nemusi byt. ze?
fajn, tak nejako si to aj ja predstavujem - a ak to som teda spravne pochopila:
- ak nedojde k uplnemu odstaveniu, staci aj to malo MM + doplnit jogurtami (a este cim?)
- ak dojde k uplnemu odstaveniu do roka, podavat UM (do roka)
- ak dojde k uplnemu odstaveniu po roku, tak mozem kravske mlieko.

- ako vecerny prikrm mozem dat casom ryzovu kasu mliecnu (nutrilon)? ci NIE? 😅

a este laicka otazka:
smotana alebo akekolvek mliecne vyrobky uz neobsahuju BKM, aj ked sa vyrabaju z neho?
my alergie ani intolerancie v rodine nemame (ak neratam stipajuci jazyk po orechoch, paradjke, ci kiwi, + ja mam alergiu na penicilin), tak sa KM nejak nestitim, ja mam mlieko rada.

annag
22. okt 2010
annag
22. okt 2010

@anib

časté dojčenie v jej veku je väčšinou len prechodné obdobie , každopádne si treba dať pozor, či maličká na prsníkoch skutočne viackrát za deň pije, alebo stále iba pocuckáva a pije málo mliečka. Odstavenie by nebolo dobré riešenie, lebo by prišla i o výživu, ktorú dojčením dostáva. Odstavenie vôbec nie je záruka lepšieho príjmu iných jedál ...

http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...

annag
22. okt 2010

@shaarka

dobre si to všetko pochopila - len tu nejde ani tak o reakciu na kravskú bielkovinu, ale o to, že ak by bolo malé bábätko pred prvým rokom kŕmené prevažne kravským mliekom , tak by mohlo dôjsť k deficitu niektorých živín. Neupravené kravské mlieko nie je prispôsobené nárokom ľudského mláďaťa. Preto sa odporúča, ak nie je materské, umelé, lebo sú do neho pridávané živiny . Kravská bielkovina je skôr druhoradá a to v tom, že ak na ňu bábo zle reaguje, dochádza k dráždeniu čreva a bábo živiny z mlieka vstrebáva ešte horšie. Keďže predpoklad je, že mlieko tvorí do 1 roka podstatnú časť denného jedálnička , prísunu živín u každého bábätka, tak sa kravské či neupravené mlieko iných zvierat neodporúča...

busni
22. okt 2010

ahojte, chcem sa spytat, ci nahodou nemate niektora skusenost, ci moze dojcenie ovplyvnit hormony stitnej zlazy. sono u mna ukazalo, ze ju mam zvacsenu, pred tehotenstvom ani pocas neho som to nemala, no a krvne testy ukazali, ze mam v nerovnovahe aj tie dva hormony co produkuje stitna zlaza, jedneho mam menej a druheho viac. buduci tyzden idem k endokrynologicke, a tak predtym nez u nej budem, by som rada vedela, ci to suvisi s dojcenim - teda ked raz dodojcim, ci sa to samo upravi 😎 alebo to na to vobec nema vplyv. pripadne, keby mi endokrynologicka predpisala nejake hormony, dufam, ze budem moct kojit aj nadalej. alebo ked by som tu stitku neriesila az kym nedodojcim - cize este dlho 😎
prepacte, ze tu pisem take hypoteticke veci, no mam skusenost, ze lekari suvislosti s dojcenim vobec neberu do uvahy ani nevedia (cest vynimkam) a preto chcem byt pripravena, kym pojdem k endokrynologicke, aby som vedela ako zareagovat na to, co povie.

elinka27
22. okt 2010

@annag @strapco13 mala v prvomm mesiaci pribrala z porodnej vahy 3160g na 4500g,o tyzden neskor mala 4700g,toto boli vazenia u doktorky,potom som si ju doma odhadom pre istotu vazila kazdy tyzden ja,nemam doma vahu na vazenie deti,ale len klasicky na dig.vahe tak,ze najprv ja s nou ked bola vyzlecena apotom ja,rozdiel som odpocitala.Tak mi vyslo,ze pribrala na 5000g co je o 300g viac a dalsi tyzden pribrala len 100g cize 5100g,viem ze nemusi priberat rovnako,ale co maq zaraza je ze dnes rano som ju vazila a mala 4800g,a tak mi nejde do hlavy,aby ked ju vazim v stredu vecer mal v piatok rano o 300g menej?To sa mi zda blbost,ze?Ved to by nemohla za ten 1,5dna jest vobec a ona je.A je normalne aby som ju nepocula plakat od hladu?Vecer sa zobudi a ja jej hned dam,tak neplace,cez den sa zamvri a dostane nie vzdy chce ale dostane a ked nechce vypluje.Vazne teda nema kedy plakat od hladu,len vtedy ked si grgne a prdka.

Co sa tyka tych rozdielnych prsnikov,tak nepomaha stlacanie na tom slabsom,ona si ho len tak zuzle a zaspava,ked stacam moc to nejde musim to stacit pri dvorci lenze to jej vtedy vypadne z ust,tak som skusala ze ju prelozim z praveho ked roztaha mlieko,tak na pravom pije a prehlta a akonahle ju prelozim ani pusu poriadne neotvori a zaspava na nom a dudka.Tak ho odsavam po jedeni no ide to tazsie,zatial co z druheho prudom.
Zmocnuje sa ma nervozita,pomoc nechcem byt zasa ta depresivna elinka 🙂

norikk
22. okt 2010

Vedeli by ste mi poradit, ako mam co najrychlejsie aspon trocha zahojit bolavu bradavku? je to sposobene zlym prisatim ☹ , ale inac sa prisat nevieme, a kojenie zacina byt cim dalej,tym bolestivejsie ☹ na druhom prsniku mi papa pekne, no obcas mame problem, ze mu zabehne,takze sa dusime ☹

janka108
22. okt 2010

@busni mam rovnaky problem, v tehotenstve som mala len hranicne hodnoty, teraz to mam ovela horsie (tiez kojim), moj lekar ma poslal na endokrinologiu aby som si dala predpisat hormony. ked som sa spytala, ci nemozme riesit pricinu, nez hned zacat brat hormony(vacsinou sa beru uz dozivotne), pozeral na mna ako puk. predpisat len pirulky, je asi jednoduchsie. tak som mu povedala, ze skusim najprv alternativnu liecbu, a pridem na kontrolu po 3mesiacoch. tak som sa spojila s jednou velmi dobrou lekarkou, ktora mi poradila nasledovne (funkciu st.zlazy mam znizenu): kombinacia
-chlorella
-chaluha bublinata (morska riasa s vysokym obsahom jodu) kupis na nete (web ti mozem poslat na IP)
-tekvicovy_olej_s_organicky_viazanym_jodom (nie obycajny, musi byt s jodom, najdes na nete, je drahy stoji okolo 50eur),
-PROSPAN sirup od kaslu, obsahuje nejake homeopatikum napomahajuce SZ
-nieco tyrskysove-modre na krk, na povzbudenie piatej cakry
tu je este dobry clanok o SZ http://vilcakul.extra.hu/modules.php?name=News&...
ak by si este nieco potrebovala vediet napis mi do IP

lukmaj
22. okt 2010

@shaarka
bude to zniet divne, ale som rada, ze nie sme jediny...lebo v mojom okoli mi nikto nevedel poradit, kedze taky problem nemali.
Nasa Nelka takto obcas aj zaplace zo sna...obcas ten plac je aj pocas denneho spanku. Ale ten nepokoj to ma len v noci, presne ako pises...po polnoci. Je to velmi divne a nechapem, preco je taka nepokojna.
Tak len dufam, ze to bude tak ako pisala nevesta, ze z toho vyrastie.
Tak ti shaarka drzim palce, aby to coskoro preslo.
🙂

lukmaj
22. okt 2010

@nevesta
dakujem krasne za povzbudenie. Dufam, ze z toho vyratie. My totiz mame aj problemy zaspat...zaspava vylucne len na rukach, alebo ked podstakujem na fitlopte a ked je prilis unavena, tak nevie zaspat ani tam...tak sa bojim, ci nebude chronicky unavena, ked ma taky nocny spanok nekludny.
Kedy to preslo tvojej malej?
Dakujem

prsky
22. okt 2010

@shaarka odporuca sa vseobecne davat UM do 3 rokov (podla mna marketingovy tah, aby sa UM predavalo co najdlhsie), pretoze KM nie je usposobene na detske travenie. Podla mna ale, ked nemate v rodine nejaky problem, ani dieta nevykazuje do roka ziadne znamky potravinovej alergie alebo intoleranciu laktozy, ci nebodaj alergiu na KM, tak po roku mozes zacat z kvalitneho plnotucneho mlieka (napr. 5dnove) varit, po 1,5 roku skusit ponuknut aj na pitie. Ale ako hovorim, to je moj nazor, su ludia, ktori do 3 rokov kupuju UM a su ludia, ktori mlieko a mliecne vyrobky nepodavaju vobec a ani nepiju/nejedia.
kyslomliecne vyrobky ako smotana/jogurt su vyrabane z KM, ale su fermentovane, cize kravska bielkovina je nastiepena a teda lahsie stravitelna

zuzkat1
22. okt 2010

@prsky ahoj🙂 takze ak by som chcela davat KM potom ako uz nebudem moct kojit tak nemam davat trvanlive? prepac ze vam do toho zasahujem ale ja UM iste nebudem davat ani den, preto sa pytam🙂

zuzkat1
22. okt 2010

@shaarka no podla este budes dlho kojit...a moj nazar uplneho neodbornika je ten ...ze ja nedam UM nikdy ani nahodou...ja ked uz nebudem kojit prejdem postupne na KM

prsky
22. okt 2010

@zuzkat1 no zalezi, kedy sa odstavi. ak pred rokom, tak tam asi KM nie je este uplne koser (aj ked su maminy, co KM s kludom davaju od narodenia - bratrancova zena do KM dokonca primiesavala puding od 3 mesiacov 😲 ), ale tak zas nemusi pit mlieko, stacia aj mliecne vyrobky a tie sa daju zaviest uz okolo 8m a KM postupne od roka - najprv len do varenia. Mne pediatricka hovorila, ze mliecne vyrobky treba davat s co najnizsou trvanlivostou, lebo tam nie je tolko konzervacnych latok (cize cerstve pasterizovane mlieko - krabicove uz moc s mliekom spolocne nema 😉 , jogurty s co najnizsou lehotou spotreby atd). vsetko s mierou a bude to ok 🙂

@strapco13 ty si uz skusala to cerstve mlieko z automatu?

zuzkat1
22. okt 2010

@prsky no pred rokom to dufam nebude🙂 iba ak by sa sama rozhodla 😖 zatial kojim cez den cca 4-5x a v noci ani neratam🙂 ja som myslela po roku...ale mam nejaku averziu voci UM (uz len ten nazov...ze umele 😝 ) a preto asi radsej by som dala KM uz aj pred tym rokom... nemame v rodine ziadne alergie na mlieko a jasne ze by som jej to zavadzala postupne🙂

strapco13
22. okt 2010

@prsky este nemame rok, tak som nedavala...ale po roku planujem na vecerne kase..mam nemliecne a uz mi nejde odstriekat mlieko..maly ale pije dostatocne, takze len na kase prevarene skusim

strapco13
22. okt 2010

@elinka27 vahy su nepresne +- pol kila je kludne odchylka...na mojej vahe zalezi aj ako sa postavim a ci vazim v spalni alebo kupelke..kludne rozdiel aj 2 kila 😝
cika a kaka tak ako doteraz..alebo je nejaka zmena?

prsky
22. okt 2010

@strapco13 nemyslela som pre maleho, ale ty ci si uz chutnala...ja som sa este k tomu neprepracovala 🙂

elinka27
22. okt 2010

@strapco13 cika a kaka v pohode,tak ako doteraz 🙂 tiez si myslim ze je to haluz,lebo to by velmi rychlo schudla

len co mam robit s tymi prsnikmi?Ten lavy proste netecie tak ako pravy a ona mi ho dudle a zaspava,tak si myslim ok asi neni hladna potom ju prelozim na pravy ten je samozrejme plny a tak sa prisaje ukazkovo potiahne a az potom zaspi,hm.Je fakt ze po sestonedeli uz sa prsia tak nenalievaju na pocit,ale nalievaju sa len ja uz ich citim ako handricky,ale ten lavy prsnik proste je na hmat vzdy makksi akoby prazdy,a tak teraz neviem co mam robit.Odsavam z neho horko tazko rucne a odsavacka mi porani vzdy bradavku ta sice vytiahne ale to je nasilu a to nechcem.Proste ona ten lavy nikdy neodmietne uplne ale ledva na nom pusu otvori a necitim tam taky tah ako ma na pravom,ten jej proste ide lahsie.Je mozne ze ten lavy je odstaveny uplne uz?Moze byt upchaty?Ale nic ma neboli

elinka27
22. okt 2010

@shaarka ja som syna nekojila nedalo sa a tak bol odzaciatku na UM,vystriedala som rozne druhy nic nebolo dobre, grcal to plul to,az nakoniec pil len francuzke mlieko,aj do prikrmov som ho davala,ma vanilkovu chut tak asi preto mu chutilo,ale sa nam stalo ze sme boli mimo dom a ja som zabudla do zasobnika nasypat mlieko, a maly hladny nevedela som co robit strasny stres, dala som KM prevarene to mal uz asi 18mesiacov, vypil ho bez problemov a odvtedy smola ine nechce.Takze davam plnotucne kravske mlieko jemu doteraz na pitie.Konzultovala som to s doktorkou a povedala ze klude po roku ak nieje problem mozem dat,ved aj polievky som mu varila mliecne spolocne neskor jedol tie iste co my a tam som dala mlieko.Nebude mat vsetko len hypoalergene cely zivot.Ale skor ako po 1,5roku by som ho asi nedavala

prsky
22. okt 2010

@elinka27 nic na tele nie je rovnake, aj mne ide z jedneho prsnika mliecko lepsie ako z druheho. pri najhorsom budes dojcit iba z jedneho 😉

elinka27
22. okt 2010

@prsky no len ked sa potom nieco stane aj s tym druhym tak som skoncila, chcela by som mat plne funkcu mliekaren 🙂 ona neni hlupa vie z ktoreho ide lepsie

strapco13
22. okt 2010

@prsky ja tiez este nie 😅
@elinka27 su 2 moznosti..bud dudes kojit len z jedneho..alebo ju nechas roztahat ten lavy...prikladat, prikladat, stlacat..ved uz to poznas

elinka27
22. okt 2010

@strapco13 ach jaaaaj 😎

strapco13
22. okt 2010

@elinka27 este je moznost odstriekat pravy po kojeni..a cievkou ju krmit z laveho...ak si po kojeni z praveho vies este odstriekat..tym jej pomozes nezaspat na prse a moze ho roztahat

vejula
22. okt 2010

čavte kočky... Ako som malemu začala davať prikrmy tak začal kakať aj niekolkokrat denne, ale včera vobec a dnes už bol z toho bruška fest nervozny, tak som skusila rurku a fakt ma kako akesi tuhe... A on ma problem s tymto už odmala že tuhšie ťažko kakal. Neviete ako mu zriediť hovienko, aby sa mu lahšie kakalo? Vdaka za dopoved

elinka27
22. okt 2010

@strapco13 teraz ju mam v satke zacala sa mrvit a sup jej to lave do pusy, a zacala ho cucat dost dlho a potom odpadla,tak snad nieco vytiahla lebo spi dalej,aj bez dudla!Robim to zatial tak ze ju prilozim k lavemu a cakam co bude,ak zaspava tak jej stlacam,ale ako hovorim tazko povedat ci jej to pomaha ked do pusy jej nevidim,zda sa ze ked stacim tak sa preberie prehltne a potom zasa dudluje.Ked odpadne a este je nekludna,tak jej zasa dam lavy,ale ked je pri nom tuha dokrmim ju teda aj z praveho a lavy odsavam co to da.Skusim este dnes urobit skusku v tak,ze ked sa vratime z prechadzky vacsinou je hladna ako vlk,tak ju dam k lavemu a uvidim ako sa zachova,uplne ho neodmietne ale podla mna ked je hladna mala by tahat,a nemala by zaspat spokojna to je moja zdrava logika

strapco13
22. okt 2010

@elinka27 dobre robis..len tak dalej 😉

strapco13
22. okt 2010

@vejula skus mu robit prikrmy redsie, aelbo mu zemiaciky var s rascou celou..po nej sa kaka