Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ivv
1. dec 2010

@apollo11
@prsky dakujem za povzbudenie 🙂
dnes spapala rano tri odrobinky peciva, potom asi 50 ml vyzivy, obed asi 50 ml privarku a teraz vecer kasu s jablckom.. 🙂 . asi som ju vcera poohovarala tu, tak mi dnes pekne jedla.. tesila som sa ako blazon 🙂 🙂
inak.. nesmiem dat podbradnik, akonahle ho vidi, tak rev a rev aj ked vidi lyzicku, ale to uz viem zahrat, ze sranda s tou lyzickou a potom okusi, co tam je a nasledne sa rozhodne ci bude alebo nebude jest.. potvorka mala moja milovana 🙂
ale fakt su dni ako vcera, kedy to bolo ciste zufalstvo.. takych dni ako je dnes je pramalo.. 😖
no nic.. idem citat mama a ja, cislo venuju prikrmom, takze idem ticho zavidiet vzorove jedalnicky a co by mala mala ale isto nespapa 😉 😝

baby este raz velka vdaka za povzbudive slova, ked je doma mm tak sa mozem ist rozdychat na chvilu niecim inym, ale takto ked som sama mi chyba vypustit paru a tu to funguje uplne super 🙂

kosta123
1. dec 2010

Ahojte,mám otázočku:
kojím každé 3 hodiny, v noci 2-3 krát,napriek tomu malá pribrala za 6 týždňov len 330 g,mám jej na večer dávať sýtejšie umelé mlieko alebo už kašičku????? Inak je kludná,spokojná.

strapco13
1. dec 2010

@kosta123 najprv skus upravit dojcenie...dojcit sa ma na poziadanie, cize ziadne intervaly, treba aktivne ponukat prsnik a treba zistit, ci mala na prsniku pije alebo len dudka
nastuduj si stranky od annag http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
hlavne skontroluj prisatie, skus stlacanie prsnika
a popis trosku blizsie ako kojis...ci z jedneho alebo z oboch prsnikov, ci poznate dudel, ako cika a kaka

bobocka
1. dec 2010

@apollo11 http://www.alfamedica.sk/compresses.php ja som pouzivala tento bioclin,o tie naplaste su uzasne,ale rychlo sa minu.tak som potom presla na bioclin gel http://www.alfamedica.sk/balm.php ja na to nedam dopustit,je to drahsie veru,ale ten gel vydrzi dlho.ja este teraz asi polovicu tuby mam.to staci fakt len trolinku dat.bioclin je super v tom,z neobsahuje kadejake hnusne pridavky,kadejake parfumy,ci chemikalie.je asi jediny,ktory si netreba poriadne zmyvat pred dojcenim.staci trosku utriet a je to.ostatne maste treba poriadne poumyvat a toto nie.ja som mala na zaciatku dojcenia strasnu ragadu,ale hroznu,krater do polky bradavky,pri kazdom dojceni som plakala.a urobila som chybu,ze som na 5 dni z toho bolaveho prsa maleho nekojila a potom sa mi uz prso nikdy nenalialo.po piatich dnoch si maly tak zvykol na jedno prso,ze to bolave uz nechcel a dodnes kojim asi 90%z jedneho prsa.tak neurob tu istu chybu,aj ked to boli,tak aspon trosku prikladaj,vyprazdnuj to prso rucne ak odsavacka boli.drzim palce,ragady su hnus 😢

kosta123
2. dec 2010

@strapco13 - no papáme každé 3 hodiny, lebo tak si pýta,každé kojenie je z jedného prsníka,dudel máme ked plače ale nie často,kaká každý 3 deň,a v ten deň hneď 2 krát,ciká pekne podla mňa.

apollo11
2. dec 2010

@bobocka dekuji ta tip, zkusim objednatm, pokud by mi nic nezabiralo (v CR to asi neprodavaji).. zatim lecim hlavne vetranim a lanolinem a dikybohu se to alespon nezhorsuje. Z toho prsu kojit musim, hodne rychle by se mi vytvorily zatvrdliny, odsavacka neni tak silna a zustava to tam, takze se zatatymi zuby kojim 😝 a zvlastni je, ze mala se vzteka a sije jen u tohoto prsu, z toho zrdaveho pije uplne v klidu. Nejspis z toho tece trochu hur, anebo bolesti se zpomaluje tok.. no musi se to vydrzet, stoji to za to 😉

zuzanapp
2. dec 2010

@annag ahoj chcela by som sa opýtať ako dlho môžem skladovať mlieko v mrazničke už ho tam mám 3 mesiace, ale nerada by som ho vyliala. ďakujem

jaavaa
2. dec 2010

Ahojte. No ja mam zas problem ze mam dost velku bradavku a malinku malu pusinku, pri narodeni vazila len 2770 gr a po porode schudla na 2500 gr, takze sa o nu aj dost bojim, ze ci spapka tolko kolko ma. Hlavne ma trapi ze s tou malou pusinkou, sa jej dost tazko chyta moja velka bradavku ale mam pocit, ze je to uz trochu lepsie. Nemate nejake rady ako ju spravne kojit? Inak si aj odsavam mliecko, a ked sa mi zda ze spapala malinko tak ju dokrmujem mojim mliekom striekackou,aby nebola hladna. Kazdopadne po napapani, vyzera byt spokojna, neplacka, a zaspinka a prespi asi 2 hod.

prsky
2. dec 2010

@jaavaa ak ma malicka dost pocikanych plienok (6-8denne - fakt tazkych), tak nehladuje. kazdym dokrmenim striekackou tvoje telo prichadza o info, ze ma tvorit mliecko, takze radsej dojci aj "cely den" - mliecko sa tvori aj pocas dojcenia. kedze sa ti malicka prisava a mliecko prijima, s velkostou bradavky by som si starosti nerobila - nepomer sa bude vyrovnavat. mohli by ti pomoct clanky (kludne si pocitaj aj vsetky na annaginej stranke 😉 ):

http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-do...

prsky
2. dec 2010

@zuzanapp v mrazaku pri -18 mozes skladovat aj rok http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

elinka27
2. dec 2010

ahojte,mala mi zacala pri kojeni vymyslat,ona sa rucickami akoby pri papani odtahovala a potom jej prsnik vypadne alebo mi natahuje bradavku,uz ich mam cele akoby take cervene rozkusane 😒 a aj nozickami pri tom sermuje,pritom je ale kludna neplace papa,ale proste pri tom niekedy vymysla,akoby ani nebola moc hladna, a inokedy papa a je klud.Skusam ju dat odgrgnut ked tak vymysla,ale negrgne,ale sa jeduje ze som jej prsnik vybrala,tak ju opat prilozim, a zasa sermuje rukami,pusta sa natahuje bradavku,rehoce sa pri tom.Skusam stlacat ci nema slaby tok,ale je to to iste nepomaha a vymysla dalej

zuzulik82
2. dec 2010

ahojte, tiez by som sa rada poradila.
maly sa mi vzdy po desiatich minutach kojenia zacne jedovat, niekedy plackat, odtahuje sa a znovu sa prisaje. ked sa postavim a trosku pohojdam, tak sa ukludni a zasa hlada, ale ked si ho idem zasa prilozit tak zacne plakat. myslite ze je to signal, ze ma dost? bola som zvyknuta kojit vzdy z jedneho prsnika kolko maly chcel 20-30minut, tak ma to prekvapilo. myslela som tiez ci sa nehneva ze mu mliecko nestrieka a tak som skusila ponuktnut druhe prsko, ale tam tiez place a nechce ho 😒 vopred dakujem za radu 🙂

prsky
2. dec 2010

@zuzulik82 ak mu pri odpojeni sa nevyteka mliecko z pusiny, je to signal, ze mas zrejme slabsi tok mliecka, ak mu mliecko z pusiny vyteka, mas silny tok mliecka. pripadne moze mat maly nieco v pusine (zabu a spol) pomozu ti clanky - najdi sa v nich a riad sa podla postupu v nich uvedeneho:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

elinka27
2. dec 2010

@zuzulik82 toto mavame aj my, nechce odgrgnut?nam to niekedy pomoze.Ale vacsinou to robi ked ma dost a nechce uz jest ale dudlat a jeduje sa ze tecie.Skus jej dat prst co urobi 😉podla toho zistis ako silno taha ci je to hlad,alebo len potreba dudlovat

bubaczik
2. dec 2010

Ahojte..prosim vas,potrebujem poradiť,sice naštastie nemame žiadne problemy s kojenim,ale opytam sa...
rano som objavila malemu na jazyku,na spodnej pere a na podnebi soor 😕 kedže u staršich deti som sa s tym nestretla,tak som skušala niečo vygoogliť,prešla temy tu na mk.. 😝 volala som aj detskej mudre,ona poradila sodabikarbonu a zajtra sa mame ist ukazať..
ale mne ide teraz hlavne o moje bradavky 😕 s čim si ich mam teraz natierať,aby sa ta plesen znova nepreniesla?bola som v lekarni,pytala canesten 😕 a tam mi pani povedala,že to nemožem použivať,lebo že to prechadza do mlieka..
takže teraz netušim,čo mam robiť,pritom,pred každym kojenim si bradavky umyvam,cez den použivam antibakterialne tampony do podprsenky,takže netušim odkial to chytil 😢
prosim vas,ak je to off topic,tak sa ospravedlnujem,ale fakt neviem čo mam teraz ako robiť..nechcem mať s toho kolotoč,chcem to riešit aj u maleho aj u mna..dakujem velmi pekne 🙂

prsky
2. dec 2010

@bubaczik ako ti poradila mudr. - natocit gazu na prst, navlhcit ju, vyvalat v sode bikarbone a poriadne vytriet CELU pusinu aj licka zvnutra aspon 2x denne. nie je to nic vazne, je to dokonca bezna zalezitost, detickam zvycajne neprekaza, ak by sa mnozili kvasinky alebo mal bolesti, tak treba ist k pedke a ta vam da nizoral (urobis si roztok a vytieras pusinu rovnako ako pri sode bikarbone)
ty si davaj canesten alebo candibene v tenkej vrstve na bradavky (ak kvasinky este nemas, tak staci 1-2x denne), pred dojcenim nezmyvat - ono nenatieras si celu tubu a ani neuzivas tbl, takze do krvi sa nic nedostane a tym padom ani do mlieka, resp, aj keby cosi preslo, tak to nie je vyznamne mnozstvo, ktore by ovplyvnilo babo - proste si kup canesten a lekarnicke nie si povinna hovorit, ze na co. bradavky umyvat co najmenej - vlhke prostredie podporuje rast kvasiniek - treba ich vela vetrat = nenosit podprdu aspon doma, ak ti tecie/strieka mliecko, len si daj pod tricko bavlnenu plienku.
kvasinky su vsade okolo nas, deticky nemaju zrely imunitny system, takze chytit to mohol kdekolvek a je to uplne bezne 😉 akurat sa to zvykne vracat.
este jedna vec...ak by si dostala kvasinky aj ty, tak natieraj po kazdom dojceni, ked priznaky (bodava/paliva bolest pri prisati, supinky na dvorcoch, cervene bradavky/dvorce a pod) vymiznu, natierat este zo 2 tyzdne. ak by priznaky 2tyzdne nemizli, treba ist k lekarovi, da ti na to antimykotika

prsky
2. dec 2010

@bubaczik annag pise o mykoze a jej liecbe aj u dietata aj u maminy tu http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

zuzulik82
2. dec 2010

@prsky dakujem, idem studovat... 🙂

zuzulik82
2. dec 2010

@elinka27 eli, to som skusala tiez....niekedy si odgrgol a niekedy nie, no ale potom uz tiez nechcel pokracovat v kojeni. skusim to s tym prstom este....niekedy mi tiez zaberie vysavac 🙂 maly sa ukludni a papa dalej, ale to tiez len niekedy. strieda sa nam to...
v kazdom pripade moc dakujem za odpovede 😉

jaavaa
2. dec 2010

@prsky dakujem no dnes sme boli u Dr a malinka uz ma spat svoju vahu...tak sa tesiiim 🙂

prsky
2. dec 2010

@jaavaa gratulujem 😵 hlavne si treba verit a byt pokojna...ono to potom ide lahsie 😉

bubaczik
3. dec 2010

@prsky dakujem velmi pekne..dnes si kupim ten canesten,sice zatial necitim,žeby som mala aj ja nejake problemy,malemu soda zabera,koji sa pekne,tak nerobim už s toho taku tragediu..ale pre pripad istoty radšej zajdem dnes k dr...ešte raz dakovala 😵

elinka27
3. dec 2010

malu boli stale brusko,uz nam nic nezabera stale prdi a jeduje sa,krci sa.Dnes som dostala "dobre mienenu"radu vraj to je z mojho mlieka a mam dat umele a prejde to 😖

jaavaa
3. dec 2010

@prsky este ma zaujima, ked malinka dopapa, mam si odsat potom mliecko aby sa mi ho tvorilo viac? Alebo staci to co vypapala ona?

zuzulik82
3. dec 2010

@elinka27 eli mne maly tiez posledne dni dost prdka a vyzera to ze ho boli brusko 😒 trva to tak rovnako ako to jedovanie pri kojeni. ach keby clovek vedel co tych malickych trapi.... 😖 a s tym UM, mne tiez hovoria ze bude kludnejsi po tom...ale ked mne uplne flasu odmieta 😔

elinka27
3. dec 2010

@zuzulik82 to je dobre ze odmieta,ma rozum 😀 len ja uz neviem co na to brusko,uz sa snazim jest s rozumom ale ci jem fazulu alebo pijem vodu,ziadna zmena

zuzulik82
3. dec 2010

@elinka27 skratka vie co je pre neho najlepsie 🙂 len to bude tazke potom ked budeme chciet prestat s kojenim...ale na to radsej nemyslim. a s tou stravou je to na nervy....uz ani neviem ako chuti jedlo

prsky
3. dec 2010

@jaavaa ak si chces robit zasoby mliecka, tak odsaj, ak nie, tak neodsavaj, tvorba mliecka sa bude upravovat podla aktualnej spotreby dietatka (ked ho bude menej, zacne pytat MM castejsie a len co sa tvorba upravi, upravi sa zas aj frekvencia dojcenia)

rozpravocka
3. dec 2010

Ahojte, pred casom som tu pisala, ze mam mykozu na bradavkach a aj ragady (tie sa mi vytvorili este v porodnici v prvy den a nechceli sa zahojit). Zacala som pouzivat canesten, a bradavky (teda ragady) sa zahojili a kojenie ma uz takmer vobec neboli (iba po pouziti odsavacky). Avsak ako som zistila, trpim syndromom bielych bradaviek. Po kazdom kojeni, mi bradavky uplne zbeleju - ale naozaj uplne a je to neuveritelna bolest, ktora pretrvava fakt dlho - niekedy aj dve hodiny, kym sa prsnik znava nenaplni. Najskor som si myslela, ze je to spojene s tou mykozou, ale potom som si spomenula, ze sa mi to stavalo este pocas tehotenstva, ked som bola v nejakom chladnejsom prostredi. Da sa s tym nieco robit, okrem teplych obkladov? Nejake lieky alebo co - lebo len kvoli tomuto nechcem prestat kojit, ale fakt sa to neda vydrzat a chodit vsade s radiatorom sa tiez neda 😀

prsky
3. dec 2010

@rozpravocka ono raynaudov fenomen je zvycajne spojeny s mykozou a mykoza sa zvykne vracat, tazko sa lieci, takze je mozne, ze mykozu stale mas - bolo by fajn pokracovat v liecbe mykozy a davat si velky pozor na spravne prisatie...okrem teplych obkladov sa s tym, pokial viem, neda nic robit ☹