Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
20. jan 2011

@luly13

ak sa infekcia opakovane vracia a liečba zaberá len na chvíľu, mala by nastúpiť i systémová intenzívna liečba Flukonazolom popri lokálnej liečbe ... najmä ak si mala mykózy i v minulosti , zvykne sa to vracať. Systémová liečba tieto obdobia "návratov" minimálne predlžuje ...

annag
20. jan 2011

@adrianai

ak to máš pod pazuchou, ideálna by bola futbalová poloha, pri dojčení z nej bábo dobre vyprázdňuje práve túto časť prsníka , ktorý sa zle vyprázdňuje - bábo môže prespať celú noc , no nesmie to byť ovplyvnené cumlíkom alebo odlúčením od mamičky - lebo bábätká sa potom hlásia na papanie neskoro - či cez deň, či v noci. Dojčenie nie je len kŕmenie - ono uhasí smäd, utíši, upokojí .... a dlhý interval medzi dojčeniami potom nemôžeme vnímať ako víťazstvo - lebo to pre dojčené deti nie je prirodzené, deti majú v sebe zakódovanú potrebu dojčiť sa často 🙂

barbora87
20. jan 2011

@annag no mala som vcera horucku 39tak som pre istotu vybrala z mraznicky keby som v noci nejako nevladala tak aby manzel mohol dat malemu...ale nebola potreba a teraz neviem co s tym...no skoda tak ale radsej vylejem lebo to uz je 24hodin...dakujem

bubelko
20. jan 2011

@barbora87 nevylievaj - pridaj malemu do kupela 😉

barbora87
20. jan 2011

@bubelko to mozem?ale mozem az zajtra?

bubelko
20. jan 2011

@barbora87 mozes 🙂 ja som tak minula vsetko moje namrazene mlieko. rozmrazila, vecer nevypil, na druhy den sa v nom kupal 😉 poradila mi to vtedy moja "mutterberaterin", ked som sa stazovala, ze mi to nechce pit 🙂

shira_
20. jan 2011

my sme dnes boli na očnom a okrem kvapiek na zapálené očko nám odporučili pri kojení kvapnúť raz za deň kvapku mliečka do oka, že to je najlepšie, sú tam protilátky a podporuje imunitu... už som počula všeličo s mliekom, ale toto bolo prekvapenie.

prsky
20. jan 2011

@adrianai kazde dietatko aj mamina je ina, navzajom sa ovplyvnujete a vychovavate 🙂...moja dcerka dodnes neprespi uplne celu noc (dojci sa pred spanim a potom nadranom)...ak budes dojcit dlhodobo (=viac ako 2 roky), tak tiez zavisi, ako si to zariadite...cez den maju vacsie deti uz viac prace, takze potom sa mozu budit v noci, aby dohnali potrebu dojcit sa, ale zasa su aj deti, ktore si MM nenechaju ujst cez den a v noci zas az tak nepotrebuju (resp. mamina ich nauci, ze v noci sa spinka)..je to fakt velmi indivindi (zavisi na mamine aj dietatku)...treba si toto obdobie vychutnavat, babo bude od teba coraz viac nezavisle 😉

arrett
21. jan 2011

Ahojte baby
Chcem sa opýtať, či je v poriadku, keď moje 11 dnove bábätko, plne dojcene, prespi celu noc. Presnejšie dnes prespala 10 hodín bez dojcenia. Nechýba mu mliecko?

sofhia
21. jan 2011

@arrett ahoj, ja si myslim,ze je to OK, kazde babetko si vypyta a riesi co a ako...moja je stale ako hodinky (2.5 mes), ze chce jest bud kazde 2 hodky, max 4, ale viem,ze par kociek tu na MK pisalo ze ich deticky , plne dojcene, a pekne priberajuce spia aj 8-10hodin, netrap sa, ono same dobre vie, co potrebuje. a nemusi to tak vzdy byt, tes sa, ze sa vyspis 😀

ma.cka
21. jan 2011

@adrianai Ahoj. Pytala si sa na tvaroh. Pri mojom 3 mesacnom prckovi som mala zapal uz 2x. A fakt mi zazrazne pomohol tvaroh. Boli to sice 2 zapaly bez teplot, ale bolestive hrce, cervene flaky, citliva bradavka ... Dala som si tvaroh na tampon co sa dava do podprsenky, prilozila na bolave miesto a to som prekryla igelitom (aj tak to tieklo a smrdla som ako pokazena mliekaren 😒 ). Mala som to nonstop den a 2 noci, priebezne som si to menila za cerstvy tvaroh, asi 2x za den a na noc vzdy cerstvy. Naozaj pomohlo. A musim este povedat, ze nikdy som ten zapal nedostala z "preplnenych" prsnikov. Mlieka mam tak-tak, akurat a jeden zapal bol zrovna pri laktacnej krize, ked som kojila kazdu 1-1,5 hod., aby nam bolo dost. Ale ked su prsiky v noci "nabombovane", treba trosku odsat, ale len aby zmizol ten najvacsi tlak. A este si spominam - pri prvom mi pomohol takyto obklad zo slivkoveho lekvaru. Ale to bol len taky pobolievajuci cerveny fliacik. A este jedna vec. Svagrina bojuje so zapalmi pravidelne (s nefalsovanymi, s vysokymi teplotami....) a nechala si u homeopata namiesat homepatika, ktore zazracne zaberaju. Akonahle tvrdy-bolavy prsik a teplota, nasadi si to a do 2 hod ma po probleme.

didusik
21. jan 2011

@annag Ahoj, rada by som poprosila o radu, na pravom prsku mam uz asi 40 hodin velku hrcu - zacalo to tak, ze vcera bola v podstate cela vrchna polovica (hadam aj viac) prsa uplne tvrda a zachadzalo mi to az pod pazuchu. Hned ako som na to prisla skusala som masaz pod horucou vodou, malemu davala pit iba z tohto choreho nahriateho prska s nasmerovanou bradou a potom nastupil aj moj muz (cele ma to velmi bolelo a prso opuchlo) ale hrca tam stale je. Aj stale hladam nejaky pluzgierik na bradavke, aj som uz trocha do toho skusala ihlou ale bez vysledku ☹ Dala som este podla rady octanovu mast s rozotretym zemiakom a aj 2krat tvarohovy obklad, to mi hrcu cez tuto noc trochu zmeklo (zrejme zmizol opuch, ku ktoremu som si asi aj ja znacne dopomohla kadejakym snazenim o odstriekanie mlieka). Mam pocit, ze tu hrcu asi nikdy nevytlacim ☹ . Z tohto prsnika mi vyjde len cca 20 ml mlieka, ked sa zacne spustat, ale z hrce ocividne nic. Hrce som mala aj pred tym, ale vzdy ma jej do nejakych 6 hodin zbavil muz alebo maly - nikdy nebolo potrebne prepichnutie ale z prsnika mi vyslo take krupicove zrnko. Teraz hrca nie a nie zmiznut, dokonca mi gyndos dal aj ATB lebo to bolo zacervenale. Nevies mi ty alebo niekto poradit, co sa stane s hrcou ak sa mlieko z nej nevytlaci von?? Moze sa to aj vstrebat bez toho, aby sa mi nejakym sposobom neposkodil mliekovod? Kojim dnes akurat 5 mesiacov a chcem pokracovat. Velmi pekne dakujem.

adrianai
21. jan 2011

@annag @prsky ďakujem za rady..večer sme vyskúšali aj "fut.loptu", ale ešte lepšie mi pomohlo, aj keď to zrovna nebolo pohodlné, dojčiť krížom nad malou poštvornožky 😀 a asi aj ten tvaroh 🙂 budem si musieť dávať väčší pozor....dojčenie je pre mňa krásne a mám to rada, úžasný pocit, keď pozriem na moje zlatíčko, preto chcem pri ňom zostať čo najdlhšie 🙂
@ma.cka ja som si tvaroh dala na tampon a nechala cca 2 hod., myslím, že pomohol 🙂 preplnené prsníky som mala ráno a to zatvrdnutie som začala cítiť až poobede..neviem teda tiež...

prsky
21. jan 2011

@adrianai tak poklaciacky krizom cez malu nebola futbalova poloha (taketo cosi asi http://kojeni.net/ostatni.php#poloha1) ...futbalova poloha moze byt velmi pohodlna, len sa mamina nesmie nad dietatom hrbit, drzat ho iba rukami - naj je pouzit kojaci vankus..a takto to ma vyzerat http://kojeni.net/spolstarem.php#poloha2

prsky
21. jan 2011

@arrett deticky su rozne, spavi novorodenci zvycajne ale tiez casom prejdu na rezim zobudenia sa v noci na dojcenie (existuju aj vynimky z tohto pravidla 🙂 ). 11dnovy novorodenec je este prilis maly na to, aby sa tak dlho nedojcil, takze mu treba prsnik ponuknut aj v noci

prsky
21. jan 2011

@didusik mas spravny postup, len netreba hrcu silou mocou vytlacat, hlavne sa treba snazit o spravne vyprazdnovanie prsnikov (nemas nahodou nadprodukciu?).. prsnik JEMNE masiruj pod horucou vodou, nahrej infralampou a pod, pred dojcenim teply obklad, poloha dietatka ako robis (s bradou smerom k hrci), po dojcenie studeny obklad (a/alebo tvarohovy, octanovy , vinny, ci rozdrvene chladene kapustne listy)..baby, co maju skusenosti mozno poradia viac

adrianai
21. jan 2011

@prsky vidíš, ja som skúšala aj tie polohy, čo sú v prvom odkaze, kým som si ju "natočila", ani som nevedela, že také sú aj oficiálne 😀 fut.polohu sme často používali na začiatku dojčenia, potom som už vankúš odložila, včera sa zišiel, ale malej sa nejak moc nepáčilo v tejto polohe...tak som skúšala tú v kľači, to sa pekne napapala 😉

prsky
21. jan 2011

@adrianai 🙂

didusik
21. jan 2011

@prsky dakujem, budem v tom teda pokracovat, no mlieka mam asi viac lebo maly sa uz asi mesiac casto budi v noci (nadcha a mozno uz aj zubky) a viac aj cez den byva nekludny, tak dojcim cca kazde 2 hodiny. Nevies, ci sa ta hrca moze sama vstrebat? stale cakam, ze mi odtial vytryskne to mlieko, ako sa mi uz zoparkrat stalo a stale sa nic nekona. Gyndos mi totiz vcera pohrozil zastavenim laktacie, ak sa mi nepodari tu hrcu odtial dostat, zato sa bojim, aj to dost pobolieva aj ked dnes uz menej ako vcera.

elinka27
21. jan 2011

@prsky @annag @strapco13 moja laktacna mi poradila okrem roztoku Citrovital uzivat ho aj vnutorne, kupila som si tabletky Citrovital,v navode je ze sa ma uzivat ako doplnok vyzivy 1 tableta denne, pri kojeni su kontraindikacie, preto sa pytam je to bezpecne ked mi kazala uzviat 4x denne pri mykoze?

elinka27
21. jan 2011

@prsky @annag @strapco13 a este sa chcem opytat ci je normalne ze mala si mi v noci budi podotykam dudlik uz nepouzivame 2 tyzdne!!zuzle si rucky, hadrickove babiky a tak,alebo satku, no a samozrejme zaspava pri prsku.Budi sa mi kazde 2 hodiny,doteraz to bolo tak,ze sa aj napapala ale teraz akonahle ju dam k prsniku v noci, tak vytuhne 😅 vobec nepotrebuje jest len cucka a aj ked stlacam maloco je to platne, potiahne a spi dalej, tak jej ho vyberiem ci sa teda nespamata a nezacne pytat,ale ona spokojna ze si pocuckala spi dalej s umevom na tvari.Proste uz v noci nepapa moc, a bojim sa aby zasa ma doktorka nezfukla ze nepribra kedze sme v dolnej hranici a hrozi nam potom dokrm

annag
21. jan 2011

@elinka27

áno, je to bezpečné ako Ti poradila 🙂

annag
21. jan 2011

@elinka27

je to v poriadku 🙂 , dokrm Vám už nehrozí, začínate predsa 6.mesiac, jedine ak príkrmy 🙂 , tak si ešte plné dojčenie chvíľku naplno užívaj , kým nemusíš riešiť čo dať , kedy dať, o koľkej dať, prečo kaká tak a nie inak ... 🙂

- veľmi sa teším, že si sa cumlíka zbavila 😵 - je fakt pravda, že takéto deti potrebujú ešte dlhšiu dobu čosi nenutritívne sať viac než deti, ktoré nikdy cumeľ nemali - zvyk je železná košeľa- práve preto bude fajn, ak jej budeš prsíčko ponúkať o to viac hoci čisto na cuckanie, časom si odvykne. no pri saní prsníka sa jej nedeformuje čeľusť tak ako by to hrozilo pri návyku sať čosi iné

annag
21. jan 2011

@adrianai

tak to je výborné, že si našla polohu, ktorá Ti pomohla 🙂 . Už len upozorním všetky čo tu píšete o zápaloch a upchatiach - nemalo by sa to stávať a ak sa tak deje, treba hľadať príčinu - najčastejšie ide o slabé prisatie, cumlíky, infekcie bradaviek , resp. "chaotické" striedanie prsníkov . držím palce 🙂

elinka27
21. jan 2011

@annag dakujem, mala je spokojna,pocikane plienky mame, kakame pravidelne, jedine proste pribera pomalsie svojim tempom,ona sa teraz viac natiahla do vysky ako sirky, smeje sa a je ocividne spokojne babatko, a veru nieje nic krajsie ako ked sa pricucne 😅 niekedy sa len tak nosime v satke a cucka ked mam cas tak si to uzivam,len keby este ta mykoza presla nech ma to nesvrbi 😝

ollako
21. jan 2011

prosim o radu, neviem prist na pricinu hnevania sa pri dojceni, Branko papava, kazde tri hodiny a max. tri minutky celkom kludne no potom sa zacne odtahovat a hnevat, ale mliecko mu tecie a tak si nemyslim, ze by mu bolo malo, mala som problem skor s nadprodukciou, co sa viac menej upravilo, no aj tak mam mliecka viac, ked idem dojcit mam plne prsniky...v noci papa celkom pekne tiez sa sice odtahovat, ale preto, ze mu velmi tecie, v noci mam plne pria, papame o 21:00 potom okolo 2:00 az 3:00, a potrom nad ranom okolo 4:30, - 5 30: a potom rano okolo 7:00, 8:00 a dalej je to kazde tri hodky, niekedy vydrzi aj viac, priberamie pekne 3 januara co nemal ani dva mesiace mal 5720, porodna vaha bola 3160, uz v porodnici priberal 100 gr denne...stolica je uz tak raz , dvaa krat za den krasnej oranzovej farby a horcitovetj konzistencie, fakt ale nechapem to hnevanie mam pocit , ze 3 min dojcenia je malo, hlavne ked mam plne prsia,, neviem ci si vytiahne aj zadne mliecko, inak je byva spokojny ,m al musim poveda, ze asi aj vdaka cumliku, v tomto som teda zlyhala, ze som mu strcila cumli, prvy syn nemal a bolo to strasne vyceropavajuce , kojila som 15 mes. a kojenie trvalo vzdy strasne dlho, aj hodinu aj viac a potom nevedel bez didky spavat a teraz to takto robit bohuzial nemozem , nemam nato bohuzial tolko casu ale ak ked si najdem cas a prilozim si Branka nechce sa dlhsie dojcit, 😕 a je mi to divne, ked pri prvom synovi Petkovi som take cosi npoznala a uz vobec nie , ze by prsnik odmietol, co Branko obcas spravi 😲 prosim poradte preco sa moze teda tak hnevat a dojcit tak kratko?

elinka27
21. jan 2011

@ollako ahoj, mozno prave plne prsia budu problem,ze mu to silnejsie tecie a preto sa odtahuje, ja som dojcila tak ze som krmila 2x po sebe z toho isteho az kym sa mi produkcia neupravila, a potom uz normalne som striedala, alebo mu pred krmenim skus trosku odstriekat aby nebol prsnik taky plny.Nemas satku alebo babyvak?V tom sa da kojit, a mas volne ruky, a mozes sa starat aj o statsieho surodenca

lubocka
21. jan 2011

@annag Prajem krásny zimný dník. Mám jednu otázočku. Malý bude mať budúci týždeň 5 mesiacov, je plne dojčený. ALe idú mu zúbky, tak je mrzutý, nervózny, a v noci je hore skoro každú hodinu. Pocucká si, poplače si, lebo ho to asi veľmi bolí, zas si pocucká a takto dojčím aj pol hodinku. Potom si zdriemne a zas sa zobudí a takto to ide už asi 5 nocí a ja už nevládzem. Z pravého prska sa naje len občas, tak si ho odstriekavam a mliečko dávam do chladničky. Chcem sa spýtať, či by som urobila veľkú chybu, ak by som mu do toho odstriekaného mliečka zamiešala trošku nemliečnej ryžovej kaše Nutrilon, ktorú som kúpila a dala mu pár lyžičiek. Možno by ho to trošku viac zasýtilo a lepšie by sa vyspinkal. Alebo je to tým, že spí 2krát cez deň a potom sa mu u nedá spať? Doobeda spí od 10tej do 12.30 a poobede od 15.00-17-00. Ďakujem 🙂

julienka
21. jan 2011

@lubocka Odpoved nie na otazku, ale zaujala ma ta "NEmliecna kasa Nutrilon"... aj taka existuje?

ollako
21. jan 2011

@elinka27 takym postupom som uz nadprodukciu znizovala a aj sa mi to podarilo,no stale to nie j ono... ja len neviem ako mam vydrzat 6 hodin bez kojenia , ci mam odsavat, ci co?ved by mi prsnik praskol a ked budm odsavat znizi sa produkcia?