Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
26. máj 2011

@margot tiez si to neviem predstavit..preto sa o to nepokusam..ale ked to niektora maminka zvlada..preco jej to brat 😉

prsky
26. máj 2011

@strapco13
@margot ja som nic nesledovala a ani teraz nesledujem..proste som si stanovila interval, ktory +- dodrziavam a dieta si pekne zvyka same v tych intervaloch sa vyprazdnovat..ale je pravda, ze teraz maly mi aj dava najavo, ze chce..s dcerou som zacala "az" v 3m BKMkovat a signaly som ani predtym nejak nevidela, ale mozno aj preto, ze bolo vsetko okolo babatka pre mna nove a teraz uz som sa nemusela s niektorymi vecami "zdrzovat" 😉

ivet78
26. máj 2011

@strapco13 ale ved ja novoty nezatracujem, len proste som napísala náš príbeh že to funguje aj bez takéhoto sledovania, to rýchle odučenie od plienok, proste som o tom nevedela a basta.... 😉 a veruže bolo to fjan , ked sa mi dievky v roku pekne pýtali na nočník... ale aj toto je fajn, ked mám plienkovú prdelku ... ved do školy snád s plienkou nepojde... ale nie.. už teraz začíname chodiť len v sukienke a cikáme trávičku a na mravčekov... a to sa jej ohromne páči...

margot
26. máj 2011

@prsky no,keď to u vás funguje,tak veliký klobúk dole 🙂 naozaj si to neviem ani predstaviť,vyskúšam hocičo,ale toto..nie...je to určite hlavne o šikovnosti mamičky 😉 myslím si,že až taká šikovná byť nemusím 🙂

margot
26. máj 2011

@prsky a to naozaj ti dá najavo také malinké trojmesačné mimi,že chce cikať do kýblika??to je teda sila.... 🙂 všetky maminky,ktoré to praktizujete klobúk dole!!! 😀

prsky
26. máj 2011

@margot ja som to pri malej tiez len vyskusala a od 6m kakala vylucne do nocnika (par malych nehod sa stalo, nepopieram), takze po tej skusenosti som s malym zacala tiez... ale ako pisem, nie je to ani tak o sikovnosti v nasom pripade..proste rozbalim, podrzim nad umyvadlom/nocnikom a babo si ulavi..zo zaciatku som to robila v situaciach, kedy je pravdepodobne, ze si dieta potrebuje ulavit (po zobudeni, pred/pocas/po dojceni)..pri malom som zacala ale neplanovane skor, lebo ma trochu bolave brusko, tak si to situacia vyziadala (=lepsie sa mu kaka v klbocku) a teraz uz v 2m mavame malokedy pokakanu plienku, skor iba take tie "licaky" z vlhkeho prdu 😀 ale co ma prekvapuje je, ze je relativne casto aj plienocka sucha a maly caka, kym ho podrzim a az potom sa vycika..dufam, ze mu to vydrzi 😉 inak rozbalujem maleho cca kazde 2h, pripadne ked sa "puci" (natahuje nozicky akoby chcel kakat a nejde mu to)

prsky
26. máj 2011

@margot u maleho signal uz identifikujem, pri dcerke som ale nic take nevidela a bolo to vyslovene o tom, ze sa naucila, ze mamina ju vo viac-menej pravidelnych casoch nad kyblikom podrzi

ivv
27. máj 2011

ahojte zienky,
minule sme tu s @vejula spominali, ako mame bolave bradavky od otlacenych zubov, ja od vcera mam tiez ranku s chrastickou, ktoru mi mala zakazdym pri papani rozdrasa.. boli to jak fras ☹ tazko sa uz taketo dieta polohuje, tak neviem, co vymyslim, ale.. druha vec, od vcera ma boli za bradavkou, ako by som tam mala hrcku.. nechapem.. papa casto, pyta si aj z oboch.. prsia su makke.. co to moze byt? upchaty mliekovod? bielu bodku na bradavke nemam.. dufam, ze nezacina nejaky zapal.. 😖

ivet78
27. máj 2011

@ivv ahoj, skús si dať tú fialovú vodičku na bradavky, na obe, aj na tú čo nebolí... možno má malinká v puske viecej bacilkov a bradavky sú citlivé, tak treba preliečiť... my to tiež robievame pravidelne, lebo moja malá všetko pchá stále do pusky a potm by ma bolievali často bradavky.... no budete ako indiáni... mne malá nechce si nechať natrieť pusku, tak si namalujem len bradavky a ked pije mliečko ono sa to dostane aj do jej pusky... čím rýchlejšie to urobíš, tým budeš mať skôr pokoj....

zjanka
27. máj 2011

Ahojte,
mám otázky ohľadom univerzálnej masti na bradavky. Je bezpečná pre dieťa - vraj ju netreba zmývať pred dojčením. Masť mi dala poradkyňa dojčenia, nakoľko mám rozsiahle ragády (nesprávne prikladanie) a vraj určite aj Candidu. Známej farmaceutky som sa pýtala, či by mi mohla masť urobiť v lekárni (predpokladám, že je to tá masť podľa Dr. Newmana), na a ona, keď videla zloženie masti, bola zhrozená, že sa to používa bez umývania pred kojením, vraj sú tam silné liečivá a tak. Tak už teraz neviem.....
Mali ste niekto Candidu a liečili sa touto masťou? Zabralo to - ak áno, ako dlho to trvalo? Zmývali ste si masť pred kojením? Používali ste aj genciánku, či Citrovital?
Snažím sa správne prikladať, malý je šibal, niekedy je to boj... ☹ Bezbolestné to určite nie je, aj keď počas kojenia bolesť nejak ustúpi. Už sa mi to ťahá 4.týždeň, dúfam, že rany sa skoro zahoja. Bolelo vás kojenie, keď ste mali ragády, aj keď ste správne prikladali?
Viem, položila som tu kopec otázok, no budem rada, ak sa niečo nové od vás dozviem, prípadne niečomu priučím!
Ďakujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ivet78
27. máj 2011

@zjanka mne ked sa robili veľké trhlinky, mi dala doktorka bepanthen, a ona je za dojčenie, tak ked som si dávala, vždy mi pomohla táto masť...

strapco13
27. máj 2011

@zjanka pouzivala som ju..predpisala mi ju kozna, na odporucenie LP..tiez na Candidu a ragady..neumyvala som pred kojenim, maly uplne bez problemov..po kojeni natries v tenuckej vrsrtve..do dalsieho kojenia je to vstrebane, kludne mozes kojit
bolelo ma aj spravne prisatie pri ragadach ale ovela menej ako ked bol prisaty zle
liecba..je dlhodoba...a treba mastit este 2 tyzdne po odozneni vsetkych priznakov, nech sa mykoza nevrati

latvia
27. máj 2011

zuzkatomas

Ahojte maminy, prosim Vas aky cas. odstup medzi antibiotikami musi byt min. pri zapale prsnika?? mne sa opat po 2,5 tyzdni zapalil, ale pravy.... dakujem

ivet78
27. máj 2011

@zuzkatomas ja som mala pri druhej dcérke tak že jeden sa konečne vyliečil a druhý sa zapálil, takže dvoje antobiotiká po sebe... treba stále dieťatku ponúkať mliečko aby bol prsník aj jeden aj druhý stále v pohybe a nemal sa kedy urobiť zápal... mne doktorka vtedy povedala, že ked som mala zápal v jednom prsníku, tak som zabúdala na druhý pravidelne odstrekovať alebo kojiť aj z druhého a preto som schytala aj na druhý zápal... silné nervy ti prajem a rýchlo nech to prejde

dejka77
27. máj 2011

@strapco13 Opisem ti min. noc aby si vedela ako to prebieha. Priblizne kazde 3 hod. sa mala zobudza na krce, aj ked je skor len v takom polospanku, neplace, zacne sa krutit, tlacit, a to je aspon pre mna signal, ze sa potrebuje vykakat. Min. noc som to teda urobila tak, ze som ju nesla prebalit, ale skusila som nakojit. Bolo to trochu tazke, lebo sa vykrucala kvoli krcom, tak som musela chvilu cakat, ale potom sa prisala. Lenze nemohla to poriadne dokoncit, lebo zase dostala krce. Tak som ju prebalila, ale uz bolo okolo toho menej kriku a zase sa pokusila nakojit. Zase sa opakoval ten isty scenar, mala krce, chvilu som pockala, nakojila, zase sa poriadne nenajedla, lebo dostala krce, tak som to ukoncila. Dala ju spat, myslim, ze ani negrcala - s tym mam problem skor cez den. Dnes som si aj poriadne zanadavala kvoli tym krcom, keby neboli tak to mam ovela jednoduchsie a aj ona by bola spokojnejsia. Ked spi tak som samozrejme rada, lebo si aj ja oddychnem, ale napr. cez den ju nechcem nechat spat prilis dlho, lebo potom mi nespi v noci.

dejka77
27. máj 2011

@margot O tom refluxe som pocula, ale neviem presne co to je. Neviem ci to ma, lebo napr. v noci mi ani negrca, to skor cez den. A vacsinou to zvyklo byt len kusok, ale uz zacala aj viac, az mam niekedy pocit, ze to bolo skoro vsetko co prave vysala. Aj ked skusam dlhsie tak si proste neodgrgne, marna snaha. Uz fakt neviem co s tym.

ivet78
27. máj 2011

@dejka77 ahoj, aj naša peťka mala reflux,... u nás to prebiehalo tak , že po každom jedle riadne vracala, no až som sa niekedy bála že mi práve vygrcala všetko mliečko čo práve zjedla. my sme teda ako hore kamoška píše nemali vôbec žiadne krče. fakt žiadne a ale prenášanie ked sme sa nakojili neegzistovalo... proste nakojiť a nechať spať... a preto sme ju mávali aj vo veľkej posteli aj v noci... mali sme podušku vysoko položenú, takže ked grckala, tak mala volný priestor... a proste to samo prešlo, malá ked mala asi 3 mesiace, tak to už bolo trošku lepšie- grcala asi tak po každom druhom jedle a už nie v takom veľkom množstve a po 5 mesiacoch sa to upravilo úplne... ale je lepšie ísť k doktorke a ona ti dá bud odporučenie na daľšie vyšetrenie alebo aj ona môže predpísať lieky na reflux.

ivv
27. máj 2011

@ivet78 hm.. s tou genciankou bude problem.. sme mimo sr, ale skusim popytat v lekarni, ci maju, ak nie, tak daco podobne.. zatial som si dala framykoin, ale gencianka by bola asi vhodnejsia.. to ma nenapadlo, ze by mi tam mala mohla zaniest nejaky infekt, pravda je ze aj ona obhryza kadeco 😝 ale dakujem! 🙂

dejka77
27. máj 2011

@ivet78 Moja nevracia stale a tiez nie je to vzdy az take mnozstvo. Mozno tak 2x denne je toho viac, ale inac len tak po kuskoch. A mam pocit, ze tie krce ma snad stale, pred/pocas/po kojeni. Dnes od obeda nemam pokoj, len kojim, prebalujem, zase kojim, nechce mi vobec spat.

strapco13
27. máj 2011

@dejka77 ked prerusite kojenie..mlecko strieka?

dejka77
27. máj 2011

@strapco13 Nie, ale vidim ho na bradavke. Niekedy mi strieka pred kojenim, alebo tecie.

zjanka
28. máj 2011

@strapco13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď! Bojujem ďalej, verím, že bolesť raz skončí a všetko sa zahojí 🙂 !

zjanka
28. máj 2011

@ivet78
Ivet, tiež vďaka za odpoveď! Ja som "fičala" na Bepanthene v pôrodnici, no to moje prikladanie bolo chybné, takže už mi potom nebolo ani s ním pomoci.....

vejula
28. máj 2011

@ivv ja som zas počula že gencianka sa už neodporučuje... tak neviem tiež mi ju v nemocnici dali a tu na koni mi niektore kočky povedali že už sa to nedava...tak neviem...mne pomaha poloha v leže ale tak že kojim z horneho prsnika čiže ked ležim na pravej ruka kojim z laveho a naopak. lebo aj mna to už neunosne bolela a za každym ako mi na tu ranku zatlačil zubkami som myuslela že zjančim, ked ho kojim tak ako som ti opisala zuvky si priklada na ine miesto takže to neboli, len dufam že aj na tom novom mieste sa mi časom neurobia ranky, lebo potom už neviem čo urovim 😖

elinka27
28. máj 2011

@vejula mne zabrala na ranky imunoglukan mast, neskusala si ?

vejula
28. máj 2011

@elinka27 imunoglukan som neskušala.. skusim sa spytať v lekarni. Ďakujem za tip 🙂

elinka27
28. máj 2011

@vejula no skus,ale ja som ho pred dojcenim pre istotu zmyla,lebo som si neni ista ci sa moze alebo nie,alebo som si ho jemne zotrela

maximma
28. máj 2011

@vejula veja, gencianka sa odporuca stale. Nieje problem. Ale je aj lepsia masticka. Brnkni mi, donesiem ti z nej

vejula
28. máj 2011

@maximma diky moja... ešte somsi teraz spomenula že mam neminuty balzam od multi-mam ak nepomože a stale bude rovnako tak isto crnknem, lebo samo sa to asi dokopy neda.Tebe sa tie ranky už nerobia??? LEbo mne to zubkami odiera. neviem či sa nespravne prisava alebo čo doteraz to bolo všetko uplne v pohode asi taky tyžden sa mi robi toto 😒

elinka27
28. máj 2011

@vejula citis ze su to zubky?ci len na pocit sa ti to zda akoby zodrane od zubkov?