Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
25. aug 2011

@ewana73 hej, dojcim obe deturence, i ked malu menej, ako by si ona priala 🙂

ivv
26. aug 2011

ahojte,
viete mi prosim poradit? tie co dlhodobo dojcite? malu stale dojcim na poziadanie, problem vsak zacina byt v spustani mliecka.. ☹ stava sa mi ze z piatich dojceni za den sa mlieko spusti len dva krat.. dokonca z dvoch dojceni v noci sa spusti len raz. prsia vzdy striedam, otazka je ze ci mam ponukat novy ak pri poslednom dojceni sa z toho predchadzajuceho mlieko nespustilo.. ? cim to moze byt? koncime s kojenim? ☹

prsky
26. aug 2011

@ivv ako vies, ze sa nespusta? mala aktivne nepije? ja som uz pri malej po roku a pol ani necitila, ci nieco vobec pije, iba som to videla na brade aj prsniky boli uz o cislo mensie, aj makke stale a ani som uz necitila take to prlenie, ked sa spustalo predtym mliecko. teraz dojcim obe deturence, prsniky mam naliate aj prlenie citim, ale necakam, ze to bude este dlho tak.

ivv
26. aug 2011

@prsky to nespustanie pripisujem prave tomu, ze necitim to prlenie.. doteraz to bolo vzdy.. a fakt, prsia su total makke, ale to neriesim, lebo viem, ze cosi tam je 😅. ale napr. ked sa mi v noci nespustilo, tak mala to vzdala, zaspala a o pol hodinu bola s placom opat hore 😒 cez den pyta castejsie, ale tiez sa nespusta/spusta.. no a ci pije..? mam pocit, ze to je len take cuckanie.. inak dlhsiu dobu som uz pozorovala ze cuckala a potom ked si asi v pusine viac nazbierala tak prehltla, uz to nie je take hlboke prehltanie.. ale ked si stlacim bradavky tak mlieko ide.. len som domylena, lebo pocity a malej neklud, teda hlavne v noci.. ☹
inak ja som dlhsiu dobu uzivala costi, vlastne doteraz este beriem jednu tbl vecer, ale aj tu by som rada uz vysadila, lebo by sme radi druhe, lenze kvoli costi nemam este menzes..

prsky
26. aug 2011

@ivv ale to, ze necitis prlenie je uplne normalne, aj "vechtiky"...pokial vytlacis mliecko rucne, tak sa tvori, len dietatko sa musi snazit /=spravne prisatie a aktivne pitie/...co sa nekludu tyka, tak ak mate take horko ako my, tak sa niet comu cudovat 😉 deticky aj castejsie piju od smadu = kratke a caste dojcenia. ja som costi ani nic na tvorbu mliecka neuzivala a menzes som po porode starsej dcerky dostala az po 17 mesiacoch, bezne nedostanu baby aj dlhsie (ale aj kratsie 🙂 )

ivv
26. aug 2011

@prsky teplom to nebude, my sme momentalne mimo sr a tu take hice neboli 🙂 . uvidim, co sa bude diat naslednovne dni, kazdopadne to je pre mna zmena a mozno moj neklud ma vplyv na spustaci reflex... 😉 ale poviem ti, ze kedysi mala krasne pila, krasne sa prisavala, teraz niekedy dokazuje take krkolomne kusky, desat krat sa odpoji, lebo mi musi nieco povedat 😀 a mozno aj toto ma vplyv na tvorbu mlieka, ale kazdopadne Ti dakujem za uistenie ze snad je vsetko ok 🙂

prsky
26. aug 2011

@ivv juuj, tie krkolomne polohy doverne poznam, moja mala hadam len polohu visiac z lustra neskusila 😀 ale casom pochopila, ze ked chce mliecko, tak nemoze vymyslat, lebo maminku to boli
co este mozes skusit (ak si este neskusila) je stlacat prsnik a menit prsniky pocas jedneho dojcenia

ivv
26. aug 2011

@prsky to stlacanie som praktikovala davno pradavno ked som este malu dojcila vo futbalovej polohe.. mozno cas skusit znova..
inak mala mala pred dvoma mesiacmi obdobie kedy pri jednom dojceni cucala z oboch.. ale tak srandovne, najskor jeden, potom druhy, zas prvy, zas druhy a ked som chcela stopnut tieto jej hratky, tak sa zlostila, ale potom ju to preslo a zas sme na jednocicikovom kojeni 🙂 vtedy som kojila tak ako na zaciatku 😅 zacala jednym, pokracovala druhym, s tym co som skoncila som zacinala pri dalsom kojeni a tak dookola 😀
no hlavne dufam, ze toto nie je koniec.. 😒
ked som ju teraz uspavala, tak sa mi opat mlieko "nespustilo" a neskor som si skusala odstriekat, tak slo.. tak ja neviem.. asi to prestanem riesit 😝

prsky
26. aug 2011

@ivv jj..to bude najlepsie, prestat riesit 🙂 urcite to nebude koniec, kedze mala sa prisava a ty chces dalej dojcit, mozno to bude len dalsie nejake obdobie, ktore prejde do nejakej novinky 😀 deturence nas prekvapuju neustale..mna moja dnes prekvapila tak, ze sa dojcila, odpojila sa a povedala mi, ze "dakujem" 😀 keby som nelezala, tak odpadnem asi 😀

strapco13
26. aug 2011

@prsky 😀 😀 maly dnes jedol suchy rozok..ale ked videl ze dojcim malu tak tiez chel..a tak triedavo papal rohlik a zapijal mlieckom..bohovky bol 😵

prsky
26. aug 2011

@strapco13 viem si predstavit - omrvinky na bradavke 😀

danielllka
27. aug 2011

Ahojte maminky, neviete mi, prosím, poradiť, ako rozbehnúť laktáciu? :( Malá má 5 mesiacov, doteraz priberala krásne, priam ukážkovo, včera sme však boli na prevážení ( mala hnačky, tak či už po odoznení priberá normálne) a za týždeň nám pribrala len 100 gramov :( Doktorka povedala, že treba začať dokrmovať umelým mliekom, po každom kojení a to práve nechcem- čítala som a aj počula, z viacerých zdrojov, že keď sa raz ponúkne fľaša, tak zbohom kojenie.. syna som kojila do troch rokov, tak som si myslela, že aj pre malú bude dosť mliečka- aspon do roka, teraz som však zo seba sklamaná :( Žienky, poraďte ak viete, prosííím 😒

prsky
27. aug 2011

@danielllka ked uz pribera normalne (pri hnackach sa prirastok asi moc ocakavat neda), tak by som nedokrmovala...ja beriem nazor lekara ako odporucenie, ty sa musis rozhodnut...ak dieta pije, ma dost pocikanych plienok a po ochoreni zasa zacina priberat, tak nie je dovod dokrmovat, skor treba castejsie prikladat, dbat na aktivne pitie a vsetko bude ok. v 5 mesiacoch ked uz, tak zacat s prikrmami a nie strkat UM (aj keby si davala UM cez cievku na prsniku), ale kedze u vas nejde o dlhodoby problem s nepriberanim, tak netreba robit nic ine ako dojcit - upravi sa aj mnozstvo mliecka, aj babo priberie. laktaciu rozbehnes dojcenim na poziadanie, castym ponukanim prsnika, dbat na spravne prisatie a ak uz aktivne nepije, stlacaj prsnik, aby ste ho vypili do dna a az potom pripadne na jedno dojcenie ponuknut este aj druhy a na dalsie kojenie zacat druhym, vypit do dna a v pripade potreby ponuknut zas prvy, pripadne prestriedat viackrat prsniky pocas jedneho dojcenia, ak sa dieta odtrha, nepije a evidentne je este hladne - pripadne pit vineu, meltu, varit si cajiky zo senovky (alebo si ju kupit v tabletkach) a benedikt lekarsky, pripadne rascova mliecna polievka a podobne babske recepty 😉

strapco13
27. aug 2011

@prsky hej omrvinky..ale vzdy ich poctivo zozbieral az potom sa napil 😀 😀

@danielllka okrem toho co pise prsky...tak 100 g tyzdenne v tom veku je pekny prirastok...a navyse ona najprv mozno doplnala energeticke zasoby co stratila pri hnackach, mozno tam aj troku schudla...to sa neda hodnotit tak presne
nadalej dojci na poziadanie, neprikrmuj UM a zatial by som pockala aj s prikrmami
postupuj najprv tak ako radila @prsky stlacanie prsnika, prestriedavanie prnikov a uvidi a ako to zaberie..daj tomu tyzden a potom nam napis ako pokracujete /samozrejme ak potrebujes ozvi sa aj skor/

pepetra
27. aug 2011

@danielllka , citujem z clanku od Mgr. Márie Kopčíkovej,laktacnej poradkyne, v casopise Mama a ja, c.3, marec, 2010, prepac za preklepy
" V prvych mesiacoch pribera dieta rychlejsie, neskor sa hmotnostna krivka splostuje. Okrem priberania su velmi dolezite aj ostatne znamky prospievania a spokojnosti dietata - dostatok pocikanych plienok (6 - 8 denne), svetly , nepachnuci moc, vzhlad a sfarbenie stolice (zlta, zltohneda, obcas moze byt aj zlto zelena)...(ako pise @prsky)

v minulosti sa pozadovalo, aby dieta priberalo 150g za tyzden. V sucasnosti toto pravidlo uz neplati, plne dojcene dieta moze priberat aj menej.
Hmotnost dietata sa nemusi zvysovat pravidelne. Hmotnost plne dojceneho dietata moze niekedy aj stagnovat. mnohe deti priberaju tzv rastovymi skokmi. pani dr, s ktorou som tieto informacie konzultovala, pripomina, ze je dolezite sledovat dynamiku a nie robit zavery z jedneho vazenia.Ak dieta nepriberie dost od jednej navstevy v poradni k dalsej, treba najprv urobit opatrenia ktore mozu viest k naprave, pozvat dieta do poradne napr o dalsi tyzden a az potom, ak sa stav neupravi a pozname dovody neprospievania dietata, zvazovat dokrmovanie.
Kazde dieta ma svoju individualnu rastovu krivku. Hmotnostno-rastove grafy who boli zostavene z vysledkov deti vylucne dojcenych prvych 6 mesiacov a nasledne dlhodobo dojcenych popri prikrmoch.

podla tabuliek ma novorodenec v 1.-2. mesiaci priberat priemerne 120-250 g tyzdenne, v 3--4. mesiaci priberat 70-110 g tyzdenne a v 5-6 mesiaci priberat 35-55 g tyzdenne.

Zaroven treba povedat, ze aj ked dieta pribera na hmotnosti menej, povazujeme ho za prospievajuce, , ak:
má dostatok pocikanychplienok za 24 hodin, je pokojne a spokojne, primeran ejavi zaujem o podnety a nie je apaticke.

pokial je dovod na obavy z neprospievania, je vhodne skontrolovat dojcenie, ci je efektivne, ci sa dieta dobre prisava, ci matka dieta v dojceni neobmedzuje. a na zaklade toho navrhnut postup rieseni. "

mozno tu najdes nieco, co ti bude uzitocne.

ilona3
27. aug 2011

@vefi89 môžeš poslať ten link prosim 🙂
Ten čo rodila do vane s mužom a dcérou... Diky 🙂

danielllka
27. aug 2011

@prsky ďakujem za rady, určite vyskúšam- nikdy by som si nepomyslela, že budem mať s kojením problém, keď syna som kojila tri roky- a ten by chcel aj ďalej, no už som mu pekne vysvetlila, že je veľký chlapec a mamine mliečko už nepotrebuje 🙂 Je pravda, že on na prsníku častokrát aj spal, aj hodinu som ho nechala, malá sa zas naje- 5, 10 minút a viac nechce, mám pocit že jej stačí, je kľudná, neplače, kojím ju po tých troch hodinách, niekedy aj po dvoch, keď je nekľudná, čiže nepredpokladala som, žeby jej bolo málo.. a stále si to myslím. A chudá veru nieje 🙂 , je pekne bacuľatá, donedávna priberala tých 250 gramov za týždeň, aj viac.. zato sa asi pani doktorke nezdá.. a tiež povedala, že v tomto veku dieťaťa sa nepredpokladá, žeby sa už laktácia rozbehla :( ale ani doktori niesú vševediaci, niekedy materský inštinkt napovie viac 😉 a hlavne chcenie..

danielllka
27. aug 2011

@strapco13 ďakujem za podporu, určite pre to spravím všetko- ja som si aj čítala, ešte keď som kojila syna, rôzne rady a názory od odborníkov, čo sa týka kojenia, hlavná rada znela- nevzdávať to a veriť si.. tak budem veriť, že sa to naspať rozbehne napriek tomu, čo povedala pani doktorka 🙂 Určite dám potom vedieť, ako sa nám darí- možno to povzbudí aj ostatné mamičky, ktoré s tým majú problém ..

danielllka
27. aug 2011

@pepetra ďakujem veľmi pekne za článok, veľmi mi to pomohlo, škoda že nie každý doktor má takéto informácie- veľa mamičkám aj detičkám by to pomohlo- nieje nad materské mlieko, žiadne umelé ho nenahradí a to nehovorím o samotnej radosti z kojenia 🙂

ilona3
27. aug 2011

@vefi89 dakujem 🙂

ella1980
28. aug 2011

Chcela by som poprosit o radu. Mam 4,5 mes. synceka a vcera sa doobeda 3x pokakal, ale bola to vlastne zelena voda, vybehlo to z neho ako keby ho prehnalo chudaka. Berie zelezo, ale asi to nebude zelene len z toho. Taku stolicu sme mali aj zo zaciatku pri nadprodukcii. Teraz to bolo tym, ze noc pred tym jedol velmi casto a tu dalsiu menej, takze prsia boli preplnene. Cez den mam mlieka asi akurat. Ako to mam teda robit, aby v noci nebolo tak vela mlieka ale cez den nekleslo? Cez den striedam prsniky aj ked ho dojcim po hodine, mam v ramci dvoch hodin kojit len z jedneho? v noci pije tak po 2-3 hodinach, takze tam ich musim striedat, nie? nemohlo to byt aj tym, ze bolo tak strasne teplo? lebo dlho pit vcera nechcel, len tak cucol cele doobedie a riadne sa potil ked som ho k sebe tiskala. Myslim, ze z mojej stravy to nebolo, nie som si vedoma, ze by som daco take zjedla. A este jedna vec co asi tiez suvisi s nadprodukciou v noci - niekedy to jedno kojenie vyzera tak, ze sa maly prisaje a pusti aj 30x. Po kazdom potiahnuti...necham potom to mlieko aj volne striekat a dam mu az ked prestane, ale to vacsinou doobeda, ked je bdely, v noci na to riadne ani nevidim...

vdaka za radu.

happy8051
29. aug 2011

uz som tu davno nebola po radu a teraz mam rovno dve otazky 🙂
takze problem c 1: dcerka ma 10,5mesiaca a chceme sa snazit pocat druhe babatko. mala prisla hned na prvy sup 🙂 teraz to vidim ako narocnejsie, kedze moj menstruacny cyklus je uplne nepredvidatelny, tak plodne dni velmi nevypocitam. to ale nie je problem-.
chcela by som malu dojcit po cely cas tehu a potom nabehnut na tandemove kojenie spolu s buducim surodencom. prve tehu som mala rizikove, najprv hroziaci potrat ( 116tt, 20tt), potom hroziaci predcasny porod (28tt, 32 tt, 36tt). nakoniec som v nemocnici vylezala do konca, porod indukciou styri dni pred TP.
teraz premyslam, ci kojenie v pripade dalsieho tehu nie je privelke riziko, kedze vyvolava stahy aternice. aky je nazor odbornika?

dalsia moja otazka je uz asi skor problem🙂 mala spavala ukazkovo, v noci sa budila raz, maximalne dvarazy na kojenie. posledny mesiac je to ale hotova katastrifa, ja nevyspata a unavena pocas dna... neviem co sa stalo... zaspava cca o 19tej, max o 20tej pri kojeni. spinka do 23, alebo 00 ako kedy potom pyta mliecko a spi do druhej a odvtedy vyzaduje prsnik kazdu hodinu az do 6tej kedy uz vstava. mam obavy ze je to viac zlozvyk, alebo potreba mojej blizkosti ako hlad... mozno je dolezite povedat, ze pocas dna mliecko nevytaduje, len rano a vecer, zriedkakedy na obed alebo popoludni. kojim a poziadanie.
ako by som mohla riesit toto nase celonocne kojenie? skusala som ju "oklamat" vodou z flasky, nepomohlo... asi ide naozaj len o pocit bradavky v puse... rada by som sa ale vyspala, tak neviem, ako by som to riesila 🙂 dakujem za rady

zuzicka1982
29. aug 2011

@happy8051 Ahoj.Nam pomohlo ked zacal spavat syncek s ocinom v spalni a ja v obyvacke sama.Za 3 tyzdne nam prespal celu noc. Drzim palce.

vavrenka
29. aug 2011

aahojte, kocky,
kto mi vie poradit? mam 1é tyzdnovu dcerku, ktora ma skryty reflux. je plno kojena. moja otazka je - ako casto ju mam kojit? pyta si totizto kazdu hodinu, tak ju kojim, len sa mi to zda byt zatazujuce na travaici trakt. to je jedna moja otazka.
a druha - kaka nepravidelne, raz za tyzden, potom obden. posledne tri kakania mala vsak tuhsie, islo jej to namahavejsie a v poslednych dvoch mala aj take kusky, proste nie len take cisto riedke ako predtym. je to normalne?
a tretia - zle sa mi prisava, nevie otvorit poriadne papulku ☹ (kojim ju od jej 6 tyzdna s pomocou laktacnej poradkyne) a mna hlavne prava bradavka riadne boli a nemam ju v poriadku. co s tym?
dakujem

stanusa999
30. aug 2011

Ahojte. Prosim o pomoc. Mam 5 tyzdnove dievcatko. Je plne kojena. No tzeraz mame problem. Pri papani sa zacala odtrhat od prsnika, nejake 2-3 minuty papa pekne, intenzivne preglga no potom sa zacne odtrhat, napsat prisavat a place. Mlieko jej medzitym vyteka z ust, mam pocit, akoby jej rychlo tieklo. Co s tym?Akoby uz bola aj najedena, ale aj jej je malo. nechapem...

domeli
30. aug 2011

@stanusa999 , kým sa k PC a tým aj k slovu dostanú odborníčky na dojčenie, odporučím Ti nazrieť na stránku annag, konkrétne: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan... Istotne tam nájdeš vyčerpávajúcu odpoveď. Narýchlo rada k silnému toku mlieka: priškrtiť tok mlieka cigaretovým úchopom (to tiež nájdeš na tej stránke presne ukážku) a skús dojčiť v polohe napríklad ležiac na boku, žiadna vyvýšená (a ak tak iba máličko) poloha. Je to nielen pohodlné (hlavne v noci), ale zároveň spomalí tok mlieka. Prajem Vám čo najskôr prekonať tento "stav" a krásne dojčenie naďalej 🙂

bv_alexandra
30. aug 2011

baby čo vám pomáha na žáhu? ja už neviem čo si dať. homeopatika nezaberajú občas si dam Talcid ale ten sa nema užívať často ☹

mamusia
30. aug 2011

@bv_alexandra ja odporucam jednoznacne Tums 😉

kincsem11
30. aug 2011

ahojte baby...klikla som na link ze tu mi mozu pomoct..problem mam taky ze dcerka ma 3,5 mesiaca uz tyzden mi papa kazdu hodinu cez den .Vecer o 8 sa napapa a budi sa okolo 4tej potom papa a spinka tak do 7 🙂papa tak 5-10minut,grg a spinkaa,no rano zacina sa to znovu,,dnes napriklad papala o 8:00,9:00,10:00,11:00,12:00,13:00,14:00,15:00 no vtedy som hovorila DOST 😢 nechala som ju tak a mrncala. cmulala prsty,zuzlatko a podobne co chytila do ruky..nakoniec o 17:45 som jej dala cecok papala 10 minut,potom zaspinkala isli sme na prechadzku no presla pol hodka vstala ze dobry den a zase plac,cmulanie atd!!!vsak to nemoze takto fungovat,nemozem sa pohnut nikam aj ked cez den zaspi za pol hodku je hore,,rozprava sa ,hra kuka,no prejde hodina a plac 😢 dudel nema a ani jej nechcem dat...inac pekne rastie vsetko je ok...co mam robit??