Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bibi1711
28. okt 2010

@strapco13 , no ona zvracia prudom a uplne vsetko, az kym tam nic nema...hned, ked som ju nakojila...zaspavala a hned to vsetko vyvracala...nemala by som ist na pohotovost?

strapco13
28. okt 2010

@bibi1711 ked ti az takto zvracka..ja by som sla..bud pripravena na to, ze si vas nechaju na infuzky asi do pondelka, kedze nic neudrzi ...uz som ti to chela navrhnut, ze necakaj do zajtra
ako dlho ti uz takto zvracia /nejak som to nezachytila/...tie 2 dni, co citis ten moc?
ma aj teplotu?

bibi1711
28. okt 2010

@strapco13 , nie...len teraz ked dosla z vonku...vecer...
dnes kychala, teplotu nema, a poobede sa jej spustili sopliky. a ked prisla poobede z prechadzky, tak vypila vodu a vyvratila ju aj s hlienmi. a potom nevracala, pokial som ju neuspavala, teda nevracia, kym ju nedam do vodorovnej polohy...

strapco13
28. okt 2010

@bibi1711 tak skus je podlozit postel, vankus, nech lezi vo vyvysenej polohe..bude sa jej aj lepsie dychat aj zaludok skor udrzi ..ak spi s vami, tak spite spolu v polosede..sice ty sa nevyspis ..ale aj bez toho asi velmi spat nebudes
ale ak bude aj napriek tomuto zvracat, tak radsej chod..rovnako ak by zacala k tomu aj hnackovat, tak chod, lebo to bude potom velmi rychlo stracat tekutiny

bibi1711
28. okt 2010

@strapco13 , dakujem ti velmi...manzel ju uspal na rukach...spia spolu teraz. uvidim ako v noci...keby nieco, tak pojdeme na pohotovost...este raz dakujem...

danula.ch
28. okt 2010

@vejula aj mne sa Dadko z petrzlenu vyhadzal

strapco13
28. okt 2010

@bibi1711 drzim palce...snad to aj vdaka tvojmu mliecku zvladnete bez nemocky 😉
len ju sleduj..ale to ti asi netreba hovorit

tanija133
29. okt 2010

Ahojte mamicky, moj malicky ma 10 dni a bojujem s bolavymi bradavkami, to by som aj prezila nejako, ale tie polohy si pri dojceni neviem nejst nejake pohodlne. Najcastejsie kojim v polohe futbalova lopta, ale chrbat to uz nezvlada.....V akych polohach kojite vy?

elinka27
29. okt 2010

@strapco13 no budem sa snazit obmedzit,ale ked ja uz ani kavu nepijem kvoli tomu ze kojim,tak to sladke je moja jedina radost na dobitie energie ktoru teraz taaak potrebujem bo teda dve decka take male Pane Boze kde som ja rozum vtedy dala 😀

Inak vcera sa ZInka napapala o takej 19.30 a potom bola mrzuta tak som jej este dala o 21tej a spala az do 3tej, a to som ju uz isla pomaly preberat sa mi to zdalo dlho nie?Kolko maximalne moze byt taka pauza u takeho maleho babatka?A uz sa mi aj prsia opat vratili do normalu ako sa prisposobili jej papaniu,tak za taku dlhu dobu co spala ma ani netlacili to je ok?

ivv
29. okt 2010

@tanija133 ahoj. ja som v tejto polohe (futbalovej) kojila az do nejakeho piateho mesiaca 🙂. ja som si pohodlne sadla na gauc, za chrbat som si dala vankus, taky plochy, no a vedla boku som si dala klasicky vankus na spanie zohnuty napoly tak, aby bol od mojho prsa az popod ruku dozadu k chrbtu ( 😅 neviem, ako to lepsie popisat) a potom som si malu nan polozila (kym som si chystala vankus, tak som ju mala polozenu na opacnej strane ako som isla kojit). malickeho si pekne priloz k prsu tak, aby bol akoby na boku, bude lezkat na tom vankusi a potom sa mozes pekne opriet a vychutnavat len vase chvilky.. 🙂
k tym bolavym bradavkam.. toto som ja nikdy nemala, asi nemas maleho najlepsie prilozeneho na prse, asi zuzlika len bradavku a nie cely dvorec.. to je dolezite, aby ked otvori pusinu, mal v nej aj vacsiu cast dvorca. od strany jazycka co najvacsiu cast. skus bepanthen, ten je vraj na tieto poranenia dobry a netreba ho zmyvat. inak ja som si vzdy na prse ktore prave pri kojeni "oddychovalo" vystrekla kusok mlieka a natrela na bradavku a nechala zaschnut.
skus to prilozenie nastudovat tu, aby to bolo ok a rychlo presla bolest http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... a nech sa z kojenia tesite obaja 😵

prsky
29. okt 2010

@tanija133 ja dojcim v lahu, v sede - vselijako 🙂 bradavky by nemali boliet, takze to treba riesit - bolia ta iba pri prisati a je to taka bodava/pichava bolest, alebo stale a mas ich aj nejak poskodene? nahodou nejake farebne zmeny alebo suche atp...
a ako pise @ivv, treba skontrolovat prisatie, to je alfa a omega dlhodobeho, pohodlneho dojcenia. pocitaj si na stranke, na ktoru dala link, je tam vela uzitocnych informacii

bibi1711
29. okt 2010

@prsky , ahoj...len ti pisem, ako sme dopadli. v noci som kojila v sede a malu som celu noc dryala na rukach v polosede, aby sa nedostala do horizontalnej polohy a nezvracala..tak som zabezpecila aspon dake tekutiny. rano sme cakali takmer dve hodiny na nocniku, kym sa vycika...dostala zo seba len 4ml. tak sme vzali k lekarke, mala aceton v moci na 2kriziky. dala nam rehydron a par indikatorovych papierikov, ze mam sledovat ketony a ak do zajtra rana nebude moc cisty, mame ist rovno na kramare. dnes uz nezvracala, kojim ju tak casto, ako chce, cize skoro stale, lejem do nej po troske ten caj s rehydronom...a uvidime zajtra. kazdopadne velmi dakujem za rady a povzbudive slova🙂

limoni
29. okt 2010

@bibi1711 drzim palce

dievcata moze sa novorodenec prejest?

daanka85
29. okt 2010

Zdravim, prosim vas, venovali ste sa tu uz aj odstavovaniu od prsnika ☹ Pred rokom som tu chodila po rady ako uspesne este kojit, vtedy sa mi mala odstavovala sama... no teraz....
Urobila som to drasticky... Uz 48 hodin necicala- nebola som doma... dnes cez den nechcela, no teraz ku veceru sa uz domahala.... a teraz som ju "poslala" k nasim ... ze pridem pre nu az v nedelu ☹
Prsnik mam naliaty ☹ neskutocne boli... (Uz som kojila len z jedneho...) Ako to urobit "dobre"????

ivv
29. okt 2010

@daanka85 co toto forum citam, tak sa vacsinou venuje tomu, ako dojcit co najdlhsie, teda, kym sa babo nerozhodne inak 😉 . skus pozriet sem http://dojcenie.wordpress.com/category/odstaven...

martinkaarastik
29. okt 2010

Ahojte, akosi nestiham precitat ci sa tu uz nieco taketo nerozoberalo, ale chcela by som sa spytat na moju malu. Ma teraz 12 tyzdnov, narodila sa ako 3000g, v poradni v 2.mes. vazila 4920g. Posledne 2 tyzdne si zvykla prespat celu noc, vobec sa nezobudi - vecer tak do takej 20.00 zaspinka a vstane okolo 6-7 hod.rano. Cez den papa pribl. kazde 3hodiny ale asi tak ze po kazdom papani pred tym nez zaspi si este po takej hodinke este vypita druhy prsnik. Mliecka mam dost, viem ze papa, ale papa len 3-4xdenne (s tym ze si teda da zakazdym este raz, teda akoby 6-8x). Moja otazka je, ci je to v poriadku takyto rytmus, a ci moze bez papania spinkat celu noc. Viete mi s tym poradit prosim?

bezaz
29. okt 2010

@daanka85 a naco odstavujes? musis? prekaza ti to? 😉

daanka85
29. okt 2010

@bezaz Uz ani sama neviem... ☹ Ale uz dlhsie som mala dojem, ze moje kojenie uz nema efekt... Mala sa domahala o dusu prsnika- ked si zmyslela- bolo jej jedno, ze kde... A ked si ho "vydobila" potahala 20 sekund a to vsio... A tak...
Ale urcite mi to neprekaza, ja som vzdy chcela kojit a kojila som, ani raz som malej nedala umele ani ine mlieko... A teraz sa mi mlieka nenapije ☹ Takze tak sa veci maju...
ALe ak mam pravdu povedat, tak keby bola teraz mala pri mne, asi jej cicu dam... ☹

strapco13
29. okt 2010

@bibi1711 pokracuj dalej s kojenim..urcite sa vyhnete nemocke..kedze uz nezvracia, podavaj ten cajik s rehydronom..ak bude zajtra moc cisty, tak staci uz len cisto kojit 😉
super ste to zvladli
a moc inak nemala infekt?...na tych indikatorovych papierikoch sa da zistit aj krv bielkoviny, bakterie...pozri sa aj na to, ak dr nevysetrila..ale urcite vysetrila 😉

prsky
29. okt 2010

@limoni z MM sa prejest neda. pripadne grckanie je fyziologicky jav - male babatka este nemaju zrely traviaci trakt. viac o vracani a pripadnom refluxe tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

prsky
29. okt 2010

@bibi1711 aj ked asi tvoja vdaka patrila skor @strapco13, drzim palce, aby sa vam nemocka vyhla.

akdarka
29. okt 2010

dievcata co spite s drobcami-mali ste lampicku s takym tlmenym svetlom zapnutu?ja mam a rozmyslam ci mu nevadi.posledne noci spi nanic,ked chcem dojcit po leziacku prska a place,ked si sadnem a dam na kojaci vankus tak sa ukludni-papa alebo zaspi.ale ked ho prelozim zase lezat a dam mu prsnik zase to iste...ale ked zostanem sediet tak spi aj hodinu a pol.a ja sa mam akoze naucit spat posediacky alebo co?uz som skusala na vankusi prekladat,ale do 5minut je hore.ja neviem co sa to porobilo ked ani po najedeni nechce lezkat a dudlat kym nezaspi:((

cicimon
30. okt 2010

@akdarka ja kojim po leziacky a po tme...a potom ju spat prelozim do postielky,ked uz spi

bibi1711
30. okt 2010

@strapco13 , vidis, klikla som na prsky...prepac🙂
no, sledovala som vsetko a vcera vecer mala zle ph mocu...moc zasadite...netusim, co z toho vyplyva. vecer nemala ziadne ketony uz, ale dnes rano na jeden krizik...v noci som do nej ten roztok nedostala.zato kojila som velmi vela, plienka bola rano taka tazka, aspon 300g mala...budem do nej liat este ten rehydron a ak poobede nebude cisty, idem asi na kramare....

akdarka
30. okt 2010

@cicimon dakujem za reakciu,ten jeho nepokoj bol soplikmi,musela som rano odsavat.aspon viem co mu bolo;)

estterka
30. okt 2010

ahojte..chcela by som sa vas opytat..vsade sa hovori o laktacnej krize,ako sa to prejavuje?ako ju prekonat? aby som nestresovala na poslednu chvilku,keby nahodou prisla...
a este jedna otazka,mala mi prespi v noci aj 7 hodin uz,potom ked sa zobudi,sa napapa z jedneho prsnika a spinka dalej..teda ten druhy prsnik je 12 hodin bez vyprazdnenia obcas-moze z toho vzniknut problem?ze sa prestane tvorit mlieko? lebo cez den potom dojcim velmi casto ale posledne dva dni vecer pije aj dve hodiny z prestavkami..je prechladnuta,tazko sa jej zaspava,takze som si myslela,ze len sa potrebuje na prsniku upokojit a tak si cucka-dufam,ze to neznamena nieco ine 😕

tanija133
30. okt 2010

@ivv @prsky ja si tiez myslim ze ma bolia bradavky koli nespravnej technike, snazim sa u tam vzdy vtlacit cely dvorec, aj sa zda ze ho ma, ale bradavky ma stale bolia....Dnes som skusila uz aj poloha spredu, kde som mala oprety ja chrbat a bolo to lepsie.... 🙂 Dak

tanija133
30. okt 2010

mamicky, mam pod pazuchou tak hrcku, je to urcite zapal potnej zlazy,myslite ze to suvisi s kojenim? moze sa mi zapal preniest aj do liecka? Davam si na to Tee tree olejcek, mam to riesit aj u lekara, alebo cakat kym to prejde...

bezaz
30. okt 2010

@tanija133 pre spravne prisatie netreba vtlacat babatku cely dvorec do pusky 😉 pri asymetrickom prisati co najvacsiu cast spodneho dvorca a mensiu cast vrchneho 🙂
k tej hrcke, mozu to byt kludne uzliny, zapal potnej zlazy neviem ako sa prejavuje 🙂 nie si nachladnuta, neobchadza ta nejaka choroba?

bezaz
30. okt 2010

@daanka85 asi sa len ukludnuje na prse 😉 mozno ti viac poradi @prsky, ma tiez maleho zavislaka, ja dojcim uz len 2x denne a tiez si myslim, ze nic moc jej netece, aj ked ona tvrdi, ze mliecko ide.. 😀