Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

funnyka
14. jan 2011

ahojte, možno to sem nepatrí, ale potrebujem poradiť. Môj malý je ešte kojený, má skoro 10 kg, (pôr.váha 3330 g) a začal mať zelenú kakanku s hlienmi. Dr. mi povedala, aby som mu už skúsila dať zeleninové príkrmy, ale nejako extrémne to nepomohlo. Nasadila probiotiká aj smectu, ale nič. A tak sa dokina rozhodla pridať mu na večeru Nutrilon Low Lactose. Stolica sa začala upravovať a poradila mi, aby som mu kúpila ryžovú kašu. Nakoľko som v tomto laik, ryžovú nemali, tak mi predavačka ponúkla ryžovú mliečnu kašu. Dala som mu ju na olovrant a to 2x po sebe nasledujúce dni. A na 3. deň ráno mal na líčku červené vyrážky. Ja som jedla, to čo obvykle. Myslíte, že to mohlo byť z tej kaše a že mi je malý alergický na kravskú bielkovinu? Môže vôbec taký kojený drobec sušené kravské mlieko?????? Ďakujem za každú radu.

adriana7
14. jan 2011

@funnyka , urob si doma svoju ryžovú kašu bez mlieka
obyčajnú ryžu troška prepláchni a zalej v miske vodou (tak na hodinku), potom vodu zlej a ryžu uvar vo vode, nechaj vychladnúť a keď je len teplá, rozmixuj ju ponorným mixérom, hustota by mala byť ako plnotučné mlieko, nie ako kaša, a papajte lyžičkou, nie do fľašky 😉
...a takto si môžeš robiť všetky bezlepkové kašičky, lepkové až po 8. mesiaci
stolica môže byť aj zelená, a zelená ti môže pripadať aj obyčajná, ak ju neskôr objavíš (napr. bábo dlhšie spí), naša malá má tiež rôznofarebné výtvory 😵 , asi je dôležité, či ti bábo pripadá v pohode, ak áno, tak by som nedávala ani smectu, ani probiotiká...alebo mal tie hlienové stolice dlho?

prsky
14. jan 2011

@funnyka zelena stolica vobec nemusi znamenat nieco zle...urcite by som nedavala UM, skor sa nakontaktuj na laktacnu poradkynu v tvojom okoli (najdes na www.mamila.sk). stolica moze byt zafarbena do zelena napr. preto, ze dieta prijima viac predneho mliecka, ako na tuk bohatsieho zadneho,aj cajicky alebo ak dieta uziva zelezo, moze sa stolica farebne menit.
co sa cervenych vyrazok tyka, budes asi musiet skusit vylucovaciu metodu...nedavaj mu mliecnu kasu, kym vyrazky neodozneju a potom mu ju skus dat znova...ak sa vyrazky objavia, nieco mu vadi v tej kasi.

a preco davas uz olovrant? ma 6 mesiacov, pomaly mozes zacat s prikrmami, ale skor by som na tvojom mieste dojcila (=ziadne UM, ziadne kase), pricom by som sa snazila dbat na efektivne dojcenie (= spravne prisatie, pitie prsnika "do dna" - ked prechadza do dudkania, tak stlacit prsnik, nech sa nasyti aj zadnym mlieckom a dojcit na poziadanie minimalne do roka). dietatko do roka sa ma stravovat hlavne MM, s jedlom sa IBA zoznamuje (preto sa to vola PRIkrm). kedze uz ma 6 mesiacov, tak, ak javi o jedlo zaujem, skus mrkvicku alebo zemiacik na obed a postupne zavadzaj zeleninku...na kasu je casu dost...dobry sprievodca na prikrmy je tu: http://kojeni.net/prikrmy.php

prsky
14. jan 2011

@adriana7 lepok sa po "novom" (od cca roku 2002) odporuca zavadzat uz od zaciatku prikrmov popri efektivnom dojceni - kuk sem http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...
vyskumy ukazali, ze zavadzanie lepku a sucasne dojcenie znizuje riziko vzniku celiakie a inych potravinovych ochoreni

funnyka
14. jan 2011

@adriana7 ďakujem veľmi pekne za radu.Tú zelenú kakanku mal vyše troch týždňov, tak mu už moje mliečko asi nestačilo pri jeho váhe.. :o) Aspoň tak sa vyjadrila doktorka. Ešte raz ďakujem.

prsky
14. jan 2011

@funnyka no tak mate dalsiu lekarku, ktora ma tazke nevedomosti ohladom dojcenia (nie, ze by to nebolo bezne ☹ )...neexistuje slabe mliecko, ktore by dietatku nestacilo, prave naopak, efektivne dojcene dieta dostava mliecko presne takeho zlozenia, ake potrebuje (za predpokladu, ze sa mamina pestro stravuje)

branoalenka
14. jan 2011

babenky potrebujem pomoooooooc tema psoriaza a kojenie.prosim pomozte.

adriana7
14. jan 2011

@prsky , už dlhšie si čítam túto tému a tvoje naozaj dobré a rozumné rady, a cením si aj to, že zúfalé maminky nenecháš nikdy dlho čakať 😵
...ja síce až tak naliehavo pomoc nepotrebujem, ale idem k tebe po radu. malá podľa dr. málo priberá (včera vážila 4960 gr. pôrodná váha 3000 gr. a 50 cm), tiež mi doporučila prikrmovať um, čo som radikálne odmietla
...som vegetariánka a vitariánka (50% surovej stravy) a kojím cez klobúčik od 5. dňa (krvavé bradavky), napriek snahe o odučenie si malá ten klobúčik vždy vynúti, ale prisatá je pekne, celý dvorec má v pusinke, papá prevažne z ľavého prsníka, z pravého mi nechce piť, preto jej ho dávam ako prvý, aby aspoň čosi z neho pila (ale asi bude problém na mojeje strane, lebo presne toto robili aj obe staršie deti, len teda priberali viac, ale nie markantne viac)
...papáme na požiadanie, intervaly od hodiny po dve a pol, v noci prespí bez jedla 6-7 hodín
moc ti ďakujem za akýkoľvek návrh a radu 🙂

funnyka
14. jan 2011

@prsky To ja viem, že zelená kakanka je z predného mliečka, ale on mal tmavozelenú s hlienmi a stalo sa nám to prvýkrát. Pri jeho váhe a chuti do jedla mi vytiahne celý prsník. Tak tam nie je určite chyba. Ako som už písala, tak mu už moje mliečko asi nestačilo. Ešte samozrejme kojím a nechcem prestať. To UM mu robím len na večeru, ale veľmi mi ho nechce. Vypije max. 60 ml a "dotankuje" materské. :o) Už prikrmujeme zeleninkou (mrkva, zemiak, brokolica a dnes bola aj cuketa). Stolicu už má peknú, len ma zaujímalo ako to je s tým kravským mliekom. Odkedy sa vlastne môže dávať? Niežeby som ho chcela dávať, ale keď som spomenula doktorke, že mal po tej kaši vyrážky, tak mu chce budúci týždeň brať krv. A tomu sa chcem vyhnúť, nechcem mu zbytočne robiť stresy. Samozrejme, že som tú kašu vysadila.

funnyka
14. jan 2011

@prsky tak ja už fakt neviem. Ale potom z čoho mal tú zelenú kakanku? Trvalo mu to vyše Troch týždňov a nič nezaberalo. Už som bola fakt zúfalá.

adriana7
14. jan 2011

@prsky , my sme tým trávením trošku postihnutí a keďže aj môj lekár je celiatik, tak sme sa dohodli, že od 8., ale ty máš zrejme aktuálnejšie "kojenecké" info, on lieči len dospelých 😉
...a s tým mliečkom pre drobca @funnyka máš pravdu, moja babka bola kojená do 4,5 roka, dodnes sa smejeme, ako starká už nechcela babku kojiť, tak si sadzami potierala bradavky (bolo to pred skoro 90 rokmi, tak sa prosím nepohoršujte) 😀 - inak babka je najzdravší člen našej rodiny

funnyka
14. jan 2011

@prsky aaaa ešte som zabudla dodať, že keď sme mali tie problémy, tak mi malý pribral za týždeň len 80 g a po tom zavedení príkrmov a UM za 5 dní 170 g. Tak fakt teraz neviem...

prsky
14. jan 2011

@funnyka tak preco nedas na jedno dojcenie oba prsniky? ono fakt - a hlavne ak uz realne papa prikrmy - netreba vobec davat UM. ono naozaj neexistuje, ze by dojcatu mlieko nestacilo, ak sa dojci efektivne...ale o to teraz uz asi ani tak nejde
KM sa ma zavadzat od roka a aj to plnotucne, s co najkratsou trvanlivostou a aj to len do varenia. ak nemate v rodine problemy, mozes skusit davat KM na pitie od 1,5 roka (radsej este prevarene), ale cim neskor, tym lepsie...ale zas nie je potrebne strkat mu kvoli tomu, ze panuje nazor, ze treba pit a jest mlieko a mliecne vyrobky, UM. stacia aj fermentovane mliecne vyrobky, ktore su aj lepsie stravitelne (ako jogurty, acidofilne mlieko, kefir,kysla smotana a tak) - aj tam plati, nic nizkotucne a s co najkratsou dobou spotreby.
a zelena stolica nebyva LEN z predneho mliecka, niekedy staci zmenit svetlo, pod ktorym na stolicu pozeras - taka neonka ti ju moze sfarbit do zelena 😀

a tie vyrazky uz su na ustupe od kedy si prestala tu kasu davat?

funnyka
14. jan 2011

@adriana7 no tak do 4,5 by som kojiť nechcela 😀 Neviem si predstaviť ako idem dať malému cucnúť do škôlky. hihihi.. Ale tak v tej dobe to tak bolo. AJ môj ocino bol ževraj kojený do 5 rokov. 😅

prsky
14. jan 2011

@funnyka no mozno mal porusenu crevnu mikrofloru a horsie mu travilo, dohovie 🙂

estterka
14. jan 2011

mne dnes povedala riaditelka v skolke,ze dieta ma pravo byt dojcene 9 mesiacov.lebo som sa jej pytala,ze keby nastupi ako rocna,ci ju mozem cez obed prist nakojit a povedala,ze nie,lebo na to nema pravo.neuveritelne,nech si trhnu,zostaneme doma.

funnyka
14. jan 2011

@prsky aj to som skúšala dávať mu z obidvoch prsníkov. Najprv jeden "do dna" a potom druhý. Ale nič sa nezmenilo. A aj to svetlo som riešila. Vždy som utekala von s plienkou. Tak mu skúsim teda to UM vysadiť, čo mi na to povie.. 😀 Asi bude ráááád. 😵 Tú kašu mu nedávam asi druhý deň a zmizli mu. Tak len dúfam, že v budúcnosti bude môcť mlieko. Inak my nemáme žiadnu alergiu na mliečne výrobky.

prsky
14. jan 2011

@adriana7 mne sa to zda byt uzasne, tiez planujem dojcit, kym sa mi deticky same neodstavia 😉 a bezne je, ze deticky k tomu psychicky dospeju okolo 4 rokov (ked je im to umoznene).

...mne sa zda, ze tvoja mala pribrala normalne (dojceny novorodenec ma pribrat okolo 200g tyzdenne, postupne sa prirastky znizuju), podstatne je, ci je spokojna a ma dost pocikanych plienok (ale to urcite vies).
... ako vegetarianka, pokial si sledujes stravu tak, aby si prijimala dost vitaminov B, zeleza, zinku, vapnika, tak by nemal byt problem. oducanie od klobucikov je "boj" na dlhe lakte..presny postup nepoznam, asi ani neexistuje, myslim, ze treba odhodlanie z tvojej strany (dieta to vyciti) a skusit seknut s klobucikmi zo dna na den. ono pri dojceni cez klobuciky si prsniky musia udrziavat miernu nadprodukciu, aby bolo mliecka dostatok, tak je mozne, ze sa jej bradavka bez klobucika horsie chyta..skus trochu pred dojcenim odstriekat trochu rucne. je tiez mozne, ze robis nejaku chybicku pri prikladani (treba prikladat dieta a prsnik, nie naopak). najlepsie by ti poradila laktacna poradkyna na mieste.
...odmietanie praveho prsnika moze suvisiet aj s mozno nespravnejsou polohou, ktora je dietatu nepohodlna, alebo z neho proste pomalsie tecie (skusala si stlacat prsnik? asi hej).

prsky
14. jan 2011

@funnyka no v tej kasi mu mohlo vadit aj nieco ine ... predsa len su tam rozne aditiva. okrem toho sa traviaci trakt dietatka vyvija a ak mu nieco vadi napr. v 6m, nemusi to platit uz o mesiac-dva
@estterka no podla charty prav dietata ma dieta pravo byt dojcene do 2 rokov ...ale nastup do skolky, ci maminy do prace nemusi automaticky znamenat koniec dojcenia

funnyka
14. jan 2011

@prsky ja som mu dávala kašu od ukončeného 4. mesiaca. Ale nakoľko je kojený, tak možno ozaj mu tam niečo vadilo. Veď som mu ju vysadila a uvidíme. ďakujem veľmi pekne za rady. Je super, že sú tu ľudia ako ty, ktorí poradia aby sa dojčilo, čo najdlhšie. 🙂

prsky
14. jan 2011

@funnyka ono je to velmi individualne a predsa len, mamina vie zvycajne najlepsie, len niekedy zas pre stromy nevidi les...som rada, ak sa v debate podari mamine objavit gro problemu, pripadne ak rady pomozu 😉 esteze su tu zienky ako annag a ostatne "aktivistky" z mamily, ktore tak nezistne podavaju informacie dalej pre vsetkych 🙂

marianas
14. jan 2011

Ahojky. O také 2 týždne by som chcela malému zaviesť ako 3. príkrm jogurt. Poraďte mi aký je najlepší, lebo dnes som "okukávala" u nás v Tescu a v Jednote a ani jeden nemal dobu trvanlivosti kratšiu ako 2-3 týždne. Doktorka mi kázala dávať miláčik/ pribináčik/ termix, no to sa mi nezdá najvhodnejšie. Ďakujem.

valika_val
14. jan 2011

ahojte, aky mate nazor na
http://www.google.sk/imgres?imgurl=http://www.p...
(prepacte za dlhy link)

@marianas, tiez som zvedava na tipy na jogurty.

moj maly ma takmer 9 mesiacov, ake mliecne vyrobky mu mozem dat?
prikrmy papa pekne, ale iba tie, co su dohladucka rozmixovane. ak tak neurobim, po prvej lyzicke ho napina a aj zvracia (nedojde mu, ze ma PREHLTNUT) 😒

dakujem za rady.

cicimon
14. jan 2011

@marianas pribnaciky a spol nie, to je tvaroh, to az od roka - ak vobec
a jogurty - sabi, hollandia, tesco, coop, cim viac tuku, Biele

marianas
14. jan 2011

@valika_val No, mňa hneď na tom jogurtíku (či čo to je) od Nestlé zaráža, že nemusí byť v chladničke? To tam musí byť plno umelín, aby sa to nepokazilo a tým je to pre mňa nevhodné, aspoň si tak myslím 🙄

cicimon
14. jan 2011

@valika_val skus si pozriet v obchode zlozenie toho jogurtu... plnotucne mlieko, cukor a neviem co, ani sa to neskladuje v chlade, je to len tak na regali s vyzivami....toto by som urcite nedavala

adriana7
14. jan 2011

@marianas , a k tomu do ruky klobásu, že? 😀
asi aj tá doktorka vyštudovala "za klobásky" ako sa tomu pri tých menej chytrých za totáča hovorilo, hrúúúza
a ak už chceš jogurt, tiež si urob vlastný a budeš si istá, že je bez predlžovačov trvanlivosti 😉
ak už jogurt, tak z um, nie neupraveného kravského, ale inak mlieko a jogurt sa dá robiť aj bez kravského mlieka,orechové, obilninové, sójové, do ktorého vysypeš obsah 1 tobolky probiotika (ja používam lactoflor alebo symbiotikum actilac, nejde o značku, ale o zloženie tých laktobacilov) , šupneš do jogurtovača a ráno máš svoj vlastný domáci jogurt 😵
a prečo nie klasické kravské? v mliečnych výrobkoch sú dve látky, ktroé sa musia rozkladať telovými enzýmami:lakotóza a kazeín. laktóza sa rozkladá enzýmom laktázou a kazeín enzýmom renínom. vo veku 3-4 rokov renín prestáva byť prítomný v ľudskom tráviacom trakte a auž na pár výnimiek to platí aj o laktáze. kazeín je bielkovinová súčasť mlieka. je to veľmi hustá, drsná látka, z ktorej sa vyrábajú tie nejpevnejšie lepidlá na drevo. vedľajšie produkty bakteriálneho rozkladu kazeínu končia ako hustý hlien podobný povrazu, ktorý sa prilepí na slizničné membrány a upcháva telo. preto sú plné ordinácie malých detí s neustálymi soplíkmi, zápalmi ušiek, bronchitídou, zápalmi dutín a astmou... ☹
ja by som sa s tými jogurtami moc neponáhľala 😉

bubelko
14. jan 2011

@valika_val u nas dostat podobne bananove a marhulove. ono to nie je klasicky jogurt, preto to nemusi byt v chladnicke. nie je to ani plne konzervantov (teda aspon som ziadne v zlozeni nenasla) http://www.nestlebaby.com/ch-de/baby_nutrition/...
ako dezert to podla mna skludom mozes pouzit, ale ako jogurt by som hladala klasicky biely, minimalne plnotucny 😉

prsky
14. jan 2011

@marianas mne sa paci hollandia, jihocesky jogurt od madety (predavaju ho v skle, tak je trochen drahsi) - najlepsie kupovat bez prichuti aspon do roka...chutovo aj kvalitou je dobry aj zvolensky smotanovy, ale ten by sa mal az od roka (smotana, termix, pribinak tiez az od roka)

valika_val
14. jan 2011

dik za reakcie a rady 🙂