Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
10. feb 2009

misutovo, aha, tak to bolo o čosi kratšie, no hlavne dojči, netráp sa, vieš čo často prízvukujem, ak sa trápiš, dojčenie nejde. Ak Ti na odsanie nezvýši čas či energia, tak sa na to vykašli, dôležité je, aby malý pekne a často papal, produkciu mliečka tým naspäť v pohode zvýšiš. Pozri, moje deti v tom veku neexistuje aby vydržali dlhšie než 1,5 - dve hodiny. MM sa veľmi rýchlo trávi, bábetko ho musí papať fakt často. Bude dobre, je výborné, že si sa skoro ohlásila, horšie by bolo, keby sme na to prišli po mesiaci 😉 🙂

borkax
10. feb 2009

ahoj annag, stikuta asi raz za den, asi polhodinu po jedle, myslim si ze je hladna podla toho, ze ked ju dam odgrgnut tak stale hlada a place a hned sa chyti prsnika ked jej ho dam. ked kojim a mam dost mlieka, tak sa vzdy po chvily pusti, dam ju odgrgnut, asi minutku je spokojna a zase zacne hladat a zase ju prilozim. paradoxne mi pride ze grcka len po kojeni, malokedy po dokrmovani. doteraz grckala male mnozstvo, tak raz za den ci dva, vcera ale grckala dvakrat po sebe dost, vzdy po kojeni a potom si zase "pytala" jest. ked sa napapa, tak vacsinou prestane tak velmi plakat - ked je hladna mam pocit ze nepomaha ani ked ju dam na ruky, ked sa len nudi tak ju pohojdame a prejde to. inak ma taky nepokojny spanok - sama sa aj niekolkokrat pocas spanku zobudi, ma zatvorene oci ale pohybe sa, vydava pri tom take nespokojne zvuky a sama hned zasa zaspi. dnes jej skusam davat mlieko len od seba. vecer o 21:30 sme ju dokrmovali 60ml nutrilonu, asi hodinu potom co odomna vypila 60 a blinkala, na nase prekvapenie zaspala okolo 22:30 a spala az do 5hod. neviem, ci je to v poriadku na tak male babo, doteraz sa budila 2x v noci. rano o 5 hod vypila odomna 80 a teraz medzi 9:30-10:30 vypila 110 odomna a zaspala. inak je stale velmi placliva, iba obcas vydrzi v postielke sama, bez toho aby sa jej niekto venoval, aj to maximalne 20-30 min, ked jej pustim hudbu alebo kolotoc, nepaci sa jej to. mam pocit ze place dost, ale vacsinou sa nam ju podari utisit, len sa bojim ze ju takto rozmazname. dnes ma presne 4 tyzdne. dakujem ti velmi pekne

annag
10. feb 2009

broka, však Ty má mliečka aj pre dve deti 😉

Je úplne normálne, že takéto bábetko potrebuje, aby sa mu niekto venoval, ona je ešte taká maličká, že ju hranie , kolotoč ... vôbec nezaujíma. Najlepšia hračka pre ňu si Ty, Tvoje prihováranie sa, to, že si obzerá Tvoju tvár, ruky ... Chce sa nosiť, lebo sa celých 9 mesiacov nosila, v postieľke sa cíti sama a opustená. Ona nechápe, že si len vedľa, ona má pocit, že si odišla preč a navždy. Každé mláďa, ktoré je bez mamičky, plače. Vtáčatká v hniezde tiež plačú za mamičkou kým im zháňa potravu.

Ak Ti malá grcká, je to prejav refluxu, ak je po hodine hladná, tak už máš mliečka dosť na to, aby si ju v plnej dávke nadojčila, nie dokŕmila UM. Je normálne, bežné , že bábo papá aj každú hodinu. Po dokrme Ti nemusí toľko vrackať, pretože UM je hustejšie než MM. MM je riedke, ale dostatočne kalorické. Preto sa aj ľahko trávi, bábetko po ňom ľahko vyhladne, no aj ľahšie vybehne z bruška von. AK sa bábetku vypité mliečko vracia späť, tak mu ide von spolu s kyselinou, ktorá ho dráždi - dieťatko má záhu. Tú si chce zapiť a preto prsník pýta, no to mu nepomôže, lebo novo vypité mliečko mu z plného bruška opäť tečie von. Takže vždy treba počkať, kým sa vypité mliečko nezačne tráviť, v žalúdku je enzým, ktorý z neho vyrába "tvaroh". Po vypití UM bábetko dlhšie spinká, lebo UM je oproti MM ťažko stráviteľné, bábo ho dlhšie spracováva, neskôr vyhladne, samozrejme, jeho nezrelý tráviaci trakt, obličky, pečeň sa pri spracovávaní UM oveľa viac natrápia než pri spracovávaní MM.

Ozaj by si ju mala prestať vážiť, pretože dojčenie nie je šport ani choroba. Bábetko sa dojčí nielen od hladu, ale aj od smädu, či len od potreby pritúliť sa a upokojiť sa. To by si potom mohla rovno dávať MM z fľaše, keď by si nemohla trošku aj pocuckať, pohrať sa s prsníkom. Preto niekedy bábo vypije len 20ml, inokedy 60 a keď je veľmi hladné tak aj 100ml. A preto sa aj budí a papá v rôznych intervaloch. Ak budeš malú večer naďalej dokrmovať, tak si jednak zvykne na fľašu a začne časom prsník odmietať, jednak sa začne tvoriť menej mliečka, lebo namiesto vyprázdnenia prsníka ju nakŕmiš UM, a začne v noci dlho spať, pričom v noci sa tvorí veľa mliečka a deti dobre priberajú. Takže ak Ti na dojčení záleží, musíš prestať prikrmovať. 🙂 Tvoja malá je zjavne mocné dievčatko so silným sacím reflexom a sama si vytvorí dosť mliečka a bude pekne rásť. 🙂

evkacka
10. feb 2009

Zdravím Annag, tak ako aj ine mamičky, poprosím ťa aj ja o radu. Mame doma krasnu dvojtýždňovu slečnu, ktora je velky hladoško ale maminka sa trapi s kojenim :( už v porodnici bolo moje kojenie zanedbane, nikto mi neporadil, nepozrel na mna či mam vobec dobru techniku, ale nejako sme sa prebojovali. Po prichode domov z porodnice sa mi prsia prestali nalievať a mala len plkala a ja som vedela že od hladu. Pytala papať aj každu pol hodinku ale prsia som mala prazdne. Už som plakala aj ja. Na druhy deň sa to zlepšilo a ja som nestihala odsavať. Dcerka sa z chuti napapala a ja som ešte aj odsala 70ml, ale zase tu mame ten problem už treti deň. Vobec sa mi prsia nenalievaju, mala je hladna a plačka a budi sa takmer každu polhodinu. Už som zufala neviem kde robim chybu, mam pocit že na kojenie treba extra školu 🙂 Dcerka kaka pekne, posledne dva dni mala prevažne zelenu stolicu, ma veľmi často štikutku, skoro vždy po papani a aj v priebehu dňa. Teraz už spapa aj 60 až 70 ml, niekedy papa aj na dvakrat, na prsniku ju nechavam aj 20 min ale rýchlo sa mi unaví. Teraz som si odsavala prsnik a ledv mi vyšla po trapeni 30tka ☹ bez toho aby dcerka predtým papala, už neviem čo robiť som z toho zufala a plačem spolu s dcerkou, už som rozmyšlala že sa na to vykašlem ale nemam to srdce. Prosím o radu ako mať zase dostatok mliečka. Pijem aj 3l vody denne, čaje pre kojace maminky, meltu všetko možne. Už aj teraz mi male plačka a ja citim ž mam uplne prazde prsia, zda sa mi že su aj menšie ako pred tehu...uff už fakt neviem, preto sa na teba obraciam s prosbou o radu. Dakujem.

contessa
10. feb 2009

Ahoj annag,

dakujem za rady ohladom znizenia produkcie MM.Dojcim zatial stale v serii 3x3 a mam pocit ze to mierne pomohlo.Ak by to nestacilo,tak by som to skusila 4x4.Vacsinou dojcim po leziacky,vtedy sa mi mala nevrti,obcas skusim futbalovu polohu lebo tu mam rada. 🙂 MM neodsavam,len ked sa to neda vydrzat tak trochu odsajem.

Este raz ti velmi pekne dakujem.
btw....za tuto tvoju poradnu by ta mohol admin nejako ocenit 😉

borkax
10. feb 2009

annag, dakujem velmi pekne za krasnu a obsirnu odpoved🙂 teda tebe aj kockam co mi napisali, teraz mam na to vsetko uplne iny pohlad. samozrejme ze chcem kojit. este raz velka vdaka. napisem potom ako sa to s nami vyvija🙂 este jedna vec: co mame robit s tym refluxom, staci mat dlhsi rozostup medzi kojeniami? ja malu vzdycky podrzim na sebe kym si neodgrcne - niekedy si odgrcne hned, inokedy vobec, a mam pocit ze ked je dlhsie v tej polohe potom bud negrcka alebo grcka menej. ahoj a vdaka

borkax
10. feb 2009

annag: moj muz ti odkazuje, ze si to krasne napisala 🙂

annag
10. feb 2009

brokax, treba ju polohovať, teda musí byť vyvýšená nonstop, keď spinká, odgrguje, v kočíku, stále musí mať hlavičku vyššie než nôžky a bruško. Pokiaľ by bola malá stále nervózna, môžeš si kúpiť Nutriton - prášok na zahustenie mliečka,ktorý sa dáva pred každým dojčením, začni vždy s menšou dávkou a postupne zvyšuj. Ešte som sa chcela spýtať, akým UM si dokrmovala? Predpísala Ti ho lekárka?

annag
10. feb 2009

contessa, výborne, v pohode skús 4x4, však Ty už sama zistíš, ako bude najlepšie 😉 🙂

borkax, ďakujem, pozdravujem manžela, manželia sú veľmi dôležití, ak sa má dojčenie podariť,hlavne by mali nosiť, nosiť a nosiť,aby si mamička chvíľu aj oddýchla pri kávičke, či vo vani 😉 🙂

borkax
10. feb 2009

annag: mame nutrilon HA, konzultovala som to aj s lekarkou. v kociku je podlozena stale, bala som sa ze by sa mohla poblinkat a zadusit, doma mi ju kazali sestricky z nemocnice ukladat nabok, ale vyskusame to podlozit. dakujem!

annag
10. feb 2009

evka, nič to, všetko ešte zachránime, ozvala si sa včas. Hlavne neplač, ak sa Ti laktácia dostavila, mliečko bolo, tak ho nanovo vyrobíme v priebehu pár dní - malá si ho sama vyrobí 🙂 Aj na pocit v prázdnych prsníkoch môže byť veľa mliečka, niektoré ženy nikdy naliate prsia nemali a dojčili veselo aj rok.

- nemá zmysel, ak je bábo 20 minút na prsníku, ale mliečko mu dobre tečie povedzme 5 minút a potom už nie, zvyšný čas nám spinká, pocuckáva, no z toho sa nenaje. Takže budeš dojčiť takto:

5 minút ľavý prsník futbalová poloha, 5 minút pravý prsník klasická poloha, 5 min klasická ľavý prsník, 5 minút pravý futbalová. Toto je jedna séria, môžeš ich zopakovať aj viackrát. 5 minút je len príklad, bude to čas, kým aktívne saje, možno 10. Keď začne cuckať, prehodíš ju na druhý. Kým prsník oddychuje, mliečko postúpi z hĺbky prsníka pod dvorec a ľahšie tečie. AKo zistíš cuckanie - evidentne nepregĺga, prsník ľahko vytiahneš z pusinky von, pohyby sú len také plytké. Necítiš ťah bábetka. Možno nestihneš ani celú sériu, možno jej bude stačiť prsník len raz jeden , raz druhý - uvidíme. Počas dojčenia môžeš aj prsník na niekoľko sekúnd, aj pol minúty stlačiť, pozri môj album, mliečko tečie rýchlejšie, bábo začne aktívne sať, keď bude prestávať, polohu prstov zmeníš a opäť prsník stlačíš - zase začne rýchlejšie sať - bude ťahať mliečko z iných mliekovodov.Preto Ti píše aj zmeny polôh, bábo pri nich saje so všetkých segmentov prsníka, viac spapá aj viac mliečka sa tvorí.

Jedno dojčenie teda bude trvať možno tých 20-30 minút, potom ju ponosíš, prebalíš , odgrneš, pokúsiš sa ju uspať, ak sa to nepodarí, tak jej prsník najskôr po hodine - hodine a pol od začiatku predchádzajúceho dojčenia dáš a opäť zopakuješ celú sériu. Pokiaľ by zaspala, ustriehneš si čas do 3 hodín od začiatku predchádzajúceho dojčenia a priložíš ju, hoci bude v polospánku.

AK máš váhu, môžeš ju vážiť, ale len raz do dňa a nahú, vždy v približne rovnaký čas. Jednotlivé dni môžu byť rôzne, dakedy môže váha ukázať aj mínus, to ak sa bábo vycikalo a deň predtým malo plné bruško i mechúr, no podstatný pre nás bude priemer. Okrem toho, a to je oveľa dôležitejšie, budeš sledovať počet pocikaných plienok 6-8 a farbu stolice, či nám začne žltnúť. Na jeden raz vypije pekne 70 ml, len počet papaní musí byť častejší , aspoň 10 x do dňa, ešte potom napíš váhy a miery pri narodení a z posledného merania

Keďže má štikútku, je plačlivá, dožaduje sa jedla, tak ju začni aj polohovať, lebo môže mať maličký reflux a páli ju po papaní záha. Takže musí byť neustále v polohe 30 stupňov,pri odgrgávaní vo vertikálnej polohe, dávaj ju spať radšej na bok než na chrbátik. Vyvýš teda matrac, kočík, všetko ...

Okrem toho, keďže má aj zelenú stolicu, aby nás to nemýlilo, vynechaj na pár dní aj mlieko tvaroh i ostatné mliečne výrobky, lebo alergény kravskej bielkoviny môžu spôsobiť zafarbenie stolice na zeleno, bábo môže mať koliku ...

a každý deň podaj správu, ako pokračuješ - koľko krát si dojčila, ako dlho a koľko ciká a kaká
🙂

annag
10. feb 2009

borkax, áno, na bok, ale vo vyvýšenej polohe, pod matrac dáš uterák, deku a tak vyvýšiš celú podložku.

jaja257
10. feb 2009

annag, aj ja ako vela inych mamiciek, by som ta chcela poprosit o radu. Mame doma 17 dnovu slecnu, ktora sa narodila 2 tyzdne po termine a bola velka , vazila 3730 g. Nemam mlieko, teda nekojim. LEnze moj problem je v inom. Papame nutrilon HA a mam pocit ze mala sa prejeda. Spapa okolo 720 ml denne. Nie je to privela na nu?

dara9402
10. feb 2009

jaja ten isty problem mam aj ja maly ma 3tyzdne a papa kazde 3-4hodinky po 120ml tiez mam pocit ze je to vela

dara9402
10. feb 2009

anna vies nam poradit aj v tomto ohlade?

diki

annag
10. feb 2009

dievčatá, je to ťažko len tak posúdiť, ale vyskúšame, obidve mi napíšte, ako sa bábetká cítia, či sú po najedení spokojné, resp. ako sa prejavuje ten hlad, ktorý Vás núti do toho, aby ste dávali čoraz viac mliečka. Keď teraz papajú toľko, sú spokojnejšie alebo ani nie? Majú nejaké problémy - koliku, grckajú, štikútajú často, sú nervózne a podráždené, ako spinkávajú?

- ak viete, napíšte mi váhu aj dĺžku pri narodení a ak viete, tak aj súčasnú váhu a výšku

jaja257
10. feb 2009

annag, nasa mala pri narodeni 53 cm a 3730 g, potom schudla a pred tyzdnom mala 3720 g. Mava problemy s bruskom, akoby prdiky ale zabrali nam kvapky sab simplex a teraz uz davame len dvakrat po 10 kvapiek. Negrckame, ale grgame pravidelne. Ked je hladna, proste place az je niekedy cela bordova, v momente ked dostane mliecko, je vsetko v najlepsiom poriadku. Inac nebyva mrzuta ci nervozna, len ked je hladna. Niekedy pomoze cumlik ale tak max na 20 az 30 minut. Alebo ju necham kopkat len tak odbalenu, akokeby jej vadili postolky. Stikutku mava ked jej neda jest hned ako chce, lebo potom papa hltavo a zrejme zje aj vela vzduchu. Ono to papanie je u naz dost nepravidelne. Lebo cez den papa tak kazde 2-2,5 hodiny a zje 60 - 80 ml. Ale vecer dokaze stlacit aj 140 ml a spinka potom okolo 4 hodin.

dara9402
10. feb 2009

no maly emal 3400g a 50cm a bol narodeni presne na termin, momentalne ma nieco okolo 4000g neviem presne, nemam vahu ale minuly tyzden v utorok mal 3900g, kolikami vdakabohu netrpime grckat grcka obcas nie vela boli sme na gastro a reflux nemame papame nutrilon comfort proti kolikam a zapcham lebo toto nas trosku trapilo ale uz je to viac menej v poho kaku ma zltu niekedy riedsiu niekedy hustejsiu tak cca 2xdenne stikutku mava skoro po kazdom jedle ale pri papani z flase je to vraj normalne a spinkame dobre v noci sa budi po 4hodinach. tuto davku ma asi tyzden a to ze je hladny zistim tak ze si vezme cumlik ked je najedeny tak neotvara pusinku neotaca hlavku kade tade a ked mu dam cumlik tak ho vypluje

dara9402
10. feb 2009

ps: ked sme isli z nemocky tak mal 3160 to bol chuda moje 4dni na mojom ziadnom mliecku ☹ a od soboty vecera ked nas pustili domov do utorka 12 to sme boli na prvej prehliadke u doki sme sa vratili na 3400

jaja257
10. feb 2009

ps. mala sa narodila 2 tydne po termine a v nemocnici ju tiez vyhladovali, domov sme sli s vahou 3420 g.

zuz11
10. feb 2009

mam otazocku este annag ak mozem 😀
neviem kde ale niekde som citala ze na nadchu babetka je dobre aj materske mliecko, je to pravda? maly ma soplik a mam pocit ze je s toho aj trosku podrazdeny a nekludny, co mi odporucas pouzit, mliecko alebo ten morsky zazrak? 😀
dik, soplime aj ja a aj Hanka ak sa moze to mliecko mozem ho aplikovat aj hanke aby som predisla chemii?

annag
10. feb 2009

jaja, dara, mne sa to zdá v poriadku, detičky priberajú pekne, primerane svojmu veku, podľa váhy úplne v norme, sú spokojné... Takže aj naďalej takto postupujte tak, aby ste sa držali maximálneho množstva 1 lt na deň až do príkrmov.

dara, Tebe by som len odporučila, že možno stojí za vyskúšanie papať menší objem častejšie tak, ako to robí jaja cez deň 60-80 ml každé dve - dve a pol hodiny, napriek tomu, že reflux nemá, každé bábo má zvierač pažeráka trošku nezrelý a slabší a mliečko sa občas dostáva von keď sa žalúdok preplní. Takže menšie dávky viackrát niekedy bábetku vyhovujú viac než naraz veľa. Treba vyskúšať.

🙂

annag
10. feb 2009

zuzi, áno mliečko do nošteka pomáha, lebo jednak krásne zvlhčí a upokojí sliznicu a zároveň obsahuje látky, ktoré ničia vírusy a baktérie, rozhodne je MM dobrá voľba v tomto prípade 🙂

annag
10. feb 2009

zuzi a podotýkam, aby bolo čerstvo odsaté 🙂

zuz11
10. feb 2009

dik annag, priamo zo zdroja mu dam a hanke zo striekacky cerstve, ja neodsavam a neskladujem 😀
a mam im dat iba par kvapiek a nechat potom tak alebo pouzit odsavacku? 🤐 lebo maly sa mi momentalne nie a nie ulozit asi mu vadi soplik tak som ho dala do lehatka aby mu to stekalo a nebol na rovnom a asi aj vypodlozim postielku a urobim briezok 🤐

annag
10. feb 2009

zuzi, áno, vypodlož ho, daj mu aj pred aj po odsávaní, to je ideálne, pred daj trošku viac kvapiek, nech sa hlieny uvoľnia, potom daj len ako kvapky - jednu - dve

zuz11
10. feb 2009

dik annag, taka online poradna je super, uz by si ale mala uvazovat na fakturovani za rady 😉

geegee
10. feb 2009

Ahoj, annag, doodsavali sme sa aj s tvojou online podporou k 6 mesiacom 🙂 Dakujem 😵

annag
10. feb 2009

geegee, šikulka 😵 😵 😵

zuz11
10. feb 2009

este jedna vec ma napadla asi je uplne mimo ale nasej Hanke doteraz nedavam vodu z vodovodu, ani na mliecko a ani na pitie, myslis ze mozem ju zaviest? 🤐 davame tomu naturu 😉