Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
16. sep 2009

sevzuz - lebo ak sa mamička cíti ako na chrípku, ale popritom ju aj bolí prsník, tak je to príznak zápalu prsníka ....

ak však máš bežnú chrípku či iné ochorenie, je to OK. Malému sa mohlo aj zle spúšťať mliečko, lebo ak je mamička unavené, boľavá, tak mliečko horšie tečie. Takisto aj malý môže byť chorý - nie z mliečka, ale z toho, že ste spolu v kontakte. Takže si ľahni, malého si daj k sebe a v noci mu prsníky v polospánku ponúkaj, kľudne si dávaj Paralen a ak Ti bude ráno zle, choď k lekárovi - aj pri atb sa dojčiť môže. Dojčenie je teraz veľmi potrebné, MM obsahuje látky, ktoré chránia bábo pred vírusmi a baktériami, bábo možno vôbec neochorie, alebo bude mať choroba len mierny priebeh. prajem skoré uzdravenie 🙂

sevzuz
16. sep 2009

annag, dakujem velmi pekne za cenne rady, idem sa teraz vypotit a uvidim kam sa to posunie 😒 snad k lepsiemu 😉
zelam dobru noc

mravcica
17. sep 2009

ahoj annag, chcem sa ta spytat na tvoj nazor. mam 4 a 1/2 mesacneho synceka, ktoreho plne dojcim. Od pondelka mam nejake zdravotne problemy, mam zavrate, nemozem prejst kusok bez toho, aby so mno nepotacalo, v pondelok a utorok som vracala, bola som aj v pondelok aj v utorok na pohotovosti, bolo to uzatvorene ako zvyseny spodny tlak 140/100, kedze kojim nic mi poriadne nemohli dat, tak mi pichli obidva dni magnesium sulfuricum a oxantil. Vcera som behala po vysetreniach a zaver, vybrat seriu tychto injekcii, konkr. 5 kazdy druhy den. V pribalovych letakoch je pisane, ze to prenika scasti do mlieka. Myslis, ze sa mam niecoho obavat a riesit to nejak inak, alebo mozem kojit v klude dalej? Podotykam, ze mlieka mam tak akurat na papanie pre maleho, ziadne zasoby v mraznicke. Od zaciatku to bolo akurat tak na jeho spotrebu. Velmi pekne ti dakujem za odpoved a mas moj velky obdiv za to, co tu pre nas vsetky robis vo svojom volnom case. Este raz dakujem.

annag
17. sep 2009

mravcica - smelo dojči, každý liek trošku preniká do MM, ale sú to zanedbateľné množstvá a bábetko väčšinou neohrozujú, .máloktoré lieky sú v skutočnosti ozaj nezlúčiteľné s dojčením, existuje podrobná databáza liekov a ich účinok na nenarodené deti a dojčiace deti. ........prajem veľa zdravíčka 🙂

cibina
17. sep 2009

Egyptanka, my sme tiez nedavno uzivali ten sirup a som nasla toto> Užívanie CALCIUM CHLORATUM-IVAX s jedlom a nápojmi:

Vstrebávanie vápnika môže byť znížené požitím niektorej stravy, ako je špenát, rebarbora, strukoviny, otruby, mlieko a mliečne výrobky. Preto sa podávanie lieku 2 hodiny pred a po požití týchto potravín neodporúča.

Neviem sice, ako si to predstavuju u babatiek, ktore ten odstup 2 hodiny od mliecka nie vzdy mozu dodrzat..

drzim palceky

annag
17. sep 2009

cibina - no veď to, u dojčaťa nezabrániš styku lieku s mliekom 😅

tisa
17. sep 2009

ahoj mliečny anjel našich detičiek, chcela by som ťa poprosiť o radu. Už druhý týždeň ma trápia bolavé bradavky - pália, svrbia a pri kojení bolia. Vyskúšala som asi všetky možné maste a výsledok veškerý žádny ☹ . Momentálne používam canesteno no mám pocit že ani ten nejak extra nezaberá. A ešte jedna vec ma trápi malá je cez deň pricicnutá skoro každú hodinu, už si pripadám ako chodiaca dojčiareň 🙂 🙂 🙂 v noci papá asi každé 2 -2,5 hod.

opica
17. sep 2009

ahojte baby,
potrebujem dost surne radu, tak ak mate skusenost, prosim odpiste.
dnes ma zacalo dost brutalne prehanat. katastrofa. mozem kojit alebo radsej davat mlieko z mraznicky?
dakujem

cibina
17. sep 2009

Ved hej 😅

annag
17. sep 2009

len v rýchlosti - opica - dojči aj naďalej - takéto tráviace problémy nie sú dôvodom na prerušenie dojčenia,skôr naopak ...

opica
17. sep 2009

dakujem za promptnu odpoved, mali by sme za to platit 🙂 si uzasna

lanada
17. sep 2009

Ahojte

Nemám problém z kojením (výnimočne🙂, len sa chcem všeobecne do éteru opýtať či vám kojenie a celkovo obdobie po pôrode takpovediac nevzalo imunitu..
Mám 5 mesačného syna a od pôrodu cisarskym si ma nachádzajú také diagnozy ako zapáleny nerv, helikobakter, momentálne mám ekzém,alebo sa mi prejavuju alergie...Doktorka tvrdí že detičky sú také malé parazity-ale v dobrom samozrejme🙂 a kojením vysajú všetko čo môžu a tak treba vo zvýšenej miere telu dodávať potrebné látky..len sa mi to zdá už moc tých neduhov. Som len ja taká "padavka",alebo je to bežný všeobecný sprievodný jav kojenia?

berus222
17. sep 2009

lanada, ja som na tom skoro rovnako. hocikedy mam vecer 38 teplotu a stale mi volaco je (nastastie nic vazne). podla dr je to presne tym, ako pises. keby nam tie detvaky aspon trosku tuku vycucali, co nam po nich zostalo 😀

opica
17. sep 2009

lanada, aj ja som na tom zdravotne horsie. predtym mi roky nic nebolo, ako som otehotnela, raz chripka (som sa liecila vyse tyzdna-nastastie to bolo az v nejakom 26. tyzdni) a potom mesiac pred porodom crevna chripka a teraz zas asi ta crevna, katastrofa 😒 ale co neurobime pre nase deti 😉

lanada
17. sep 2009

berus tak mne to berie aj tuk🙂-ale nemám pocit že odchádza s kojením, skôr mi ho žerie stres z tých neduhov. Navyše ako kojacím nič nám pomaly nemôžu dať na užívanie..pri predstave že by som chcela kojiť tak dlho ako to pôjde-trebárs rok..čo zo mňa takýmto tempom zostane??🙂)

mravcica
18. sep 2009

annag, velmi pekne dakujem za odpoved, som o moc kludnejsia. Kojenie je skvela vec, len ked pridu zdravotne problemy a doktori nechcu nic predpisovat kvoli kojeniu, cloveku je na nic .... este raz diky

nany100
20. sep 2009

ahoj annag, opäť sa obraciam o radu, prelistovala som pár strán dozadu, ale nenašla som tam "náš" problém, tak popíšem. Niekomu si tu písala, že bude nostalgicky spomínať ako dieťa prespalo v 2 mes. celú noc a to je môj prípad. Adelka cez deň spí 1x2hod, 1-2x 45 min. (podľa nálady a toho kedy ráno vstáva)...večer zaspí okolo 20:00 a napr. prvýkrát dnes bola hore o 23:00 (ale to som ju o pol desiatej keď som išla spať nakojila) a potom o polnoci, o štvrť na dve, o pol tretej, o pol piatej...len vresk a dožadovala sa prsníka. Ťahá vždy možno 3-4 min. a zaspí a po krátkom čase sa zobudí (niekedy aj po 20 min.) a opakuje sa to...dostala som tú knihu Každé dieťa sa vie naučiť spať a podľa nej už v 5 mes. dieťa cez noc nie je hladné len si vyžaduje maminku a prsko aby malo istotu, že je s ním...že sa nemá zaspávať na prsníku, treba nakŕmiť a až potom ukladať spať, lebo inak sa vyvinie takáto závislosť ...ja som tiež KO po dnešnej noci a stále rozmýšľam, či mám fakt začať uplatňovať tie metódy čo tam píšu...neviem si to predstaviť...Ale podľa mňa naozaj nemá taký hlad ako často sa budí. Cez deň má 2 hod. intervaly a v noci pomaly kratšie ☹ ...inak priberá krásne (má cez 7 kg), je čisto dojčená. V jej dvoch mesiacoch som sa s Tebou radila, či ju budiť aby priberala a teraz je to opačný problém, ako dosiahnuť aspoň predĺženie nočných intervalov na kŕmenie? Ďakujem za odpoveď 🙂 . Pekný slnečný deň prajem 😉

wenka
20. sep 2009

ahoj, annag,

chcela by som Ta poprosit o radu..

Mam 7-tyzdnoveho drobca, a zatial viac-menej uspesne kojime. Problem je len v tom, ze kojim len z praveho prsnika, lebo na lavy sa malicky nevie prisat. Zozaciatku som skusala pravidelne ponuknut aj lavy, ale bol z toho len nervozny, tak teraz to skusame asi len 1-2x do tyzdna.. Nevedela nam pomoct laktacna sestre v porodnici a boli sme aj za Majkou Krupovou (laktacna poradkyna) a tiez sa nam to maleho "presvedcit". Jedine, co by mohlo byt pricinou je trosicka iny tvar bradavky.
Zatial fungujeme tak, ze maleho nakojim z praveho prska a ked si este pyta, tak dokrmime odsatym MM z flasky. (skusali sme aj hadicku, ale vzdali sme to). Denne vypije cca 600 - 700 ml (z toho je asi 200 ml z flase). Pribera pekne (por. vaha 3020 g, schudnutie na 2700 g, teraz 4670 g), problem s prisatim na pravy prsnik nemame - len na zaciatku krmenia asi 30 sekund trva, kym pekne sa pekne chyti. Na jedno kojenie vypije z prska 50-120 ml - potom podla potreby dokrmime.
Co sa tyka odsavania laveho prsnika: odsavam 3x denne rucnou Aventkou, spolu asi 250-280 ml za den. Odsavala som aj castejsie, ale mnozstvo mliecka za den bolo rovnake.

Zaujimalo by ma, dokedy mozem takto postupovat, ci je lepsie kazde krmenie najprv kojit a podla potreby dokrmit, alebo nahradit niektore kojenie len dokrmom. Lavy prsnik nechcem urcite "odstavit", pretoze mliecka mam akurat (v lavom by teda mohlo byt aj viac, ale zatial si stacime) a bojim sa, aby potom nebolo malo..

lindush
20. sep 2009

Ahoj Annag,
prosim ta aj ja o radu,kedze si sama neviem poradit...moj syncek ma 1 mesiac a doteraz bol plne kojeny,iba na MM...porodnu vahu mal 3500g a na poslednej poradni minuly tyzden uz 4700g,cize za mesiac pribral pekne.
Cez den s kojenim problemy nemam,ale akonahle pride vecer,odmieta prsnik,resp.ked zacne pit,tak sa zacne pucit,spusti strasny plac,kope okolo seba nozickami a vystiera ruky...potom sa zase nachvilku prisaje a takto sa to opakuje stale dokola,nepomoze,ani ked mu ponuknem druhy prsnik...pritom mliecka mam dost,vidim,ako mu tecie,ale aj tak nechce...povedala som to nasej doktorke,ta mi poradila,skusit ho navecer dokrmit UM,vraj aspon 50ml,vraj mozno mu moje mliecko nie je dost syte....dnes som mu skusila spravit to UM,vypil celych 50ml,cize musel byt hladny,ale prsnik stale odmietal...neviem,moze to byt kolika?Ale preco potom UM vypil a moje MM odmieta?
a este jedna vec..cez den velmi casto kojim,pyta si aj kazdu 1-1,5hod,doktorka vravela,ze je to velmi casto a brusko mu to vraj nestihne spracovat,vraj mu mam skusit dat cajik alebo prevarenu vodu na oklamanie,ale mne sa to moc nepaci,vsak MM ma aj od smadu,nie?

vopred ti dakujem za pomoc

annag
20. sep 2009

lindushka - maličký je večer zrejme len unavený a preto tých 50 ml vypije - KAŽDÉ bábo je schopné vypiť aj fľašu mlieka ak je večer unavené a podráždené . Z fľaše to do bábetka vtečie a bábo bude piť až kým sa nepogrcká. Keď už je bruško plné, tak bábo zaspí. Rovnako ako dospelý zaspí po večeri - na nič iné nám už energia nezaostáva. Takže ak bábo vypije fľašu, tak to ani zďaleka nemusí byť znak toho, že je hladné. Jednoducho ho fľaša istým spôsobom upokojí. Takéto experimenty sú nezmierne zákerné v tom, že prsníky prestanú produkovať časom skutočne dosť mliečka, bábo začne preferovať fľašu a predčasne sa zbytočne môže odstaviť. Neviem, kedy ho ukladáš na nočný spánok a kedy ho kúpeš, ale drvivá väčšina detí potrebuje už okolo 17-18 hod. spinkať nočným spánkom, teda po tomto čase už žiadne vzruchy, žiaden manžel, ktorý práve prišiel z práce a chce byť práve večer dokonalým oteckom,ktorý sa s bábom hrá ...na to má ešte čas, zatiaľ nech radšej pripraví super večeru pre manželku 😅 . Ty si s bábom trebárs aj o 18.00 ľahni sama do spálne a tam, v prítmí si s malým po dojčení pospi, alebo čítaj knižku ... hoci si prsíčko i pocucká. Vôbec ho nemusíš dávať odgrgávať, stačí, ak na boku presne v polohe ako sa dojčil aj zaspinká....

Veď práve - klamať bábo - zaplniť mu bruško, ale nezasýtiť ... a klamať prsníky, ktoré namiesto dojčenia stoja a teda sa v nich redukuje tvorba mliečka ... dojčenie presa nie je o klamaní. Bábetko nemôže byť predsa na diéte.... MM obsahuje 87 % vody a skutočne iné tekutiny bábo nepotrebuje. Dojčenie aj každú hodinu a pol je normálne, ak to tak bábetku vyhovuje. Tvoje bábo nádherne priberá a bola by obrovská škoda to pokaziť nezmyselnými krokmi. Ale, posúdim dojčenie, možno zistím čo by sa dalo ešte upraviť .... no mám pocit, že u Vás je všetko OK, len si trošku zneistela ... 🙂

annag
20. sep 2009

ahoj wenka,

dva prsníky máme preto, aby sme mohli dojčiť dvojčatká, tie môžeme porodiť aj bez zásahu modernej medicíny.... Okrem toho je jeden prsník poistka, ak by prvý predsa len zlyhal , pretože dojčenie - nakŕmiť dieťa je podmienka prežitia, preto niektoré orgány v našom tele sú párové (oči, uši, obličky, ruky ....) 🙂 Takže - svojim pravým prsníkom dokážeš svoju malú plne dojčiť, len si to doteraz neskúsila. Ak odmieta z x príčin ľavý prsník, nevadí to, no vadí, ak si ním pomáhaš tak, že bábo z neho dokrmuješ fľašou. Pretože pravý prsník už niekoľko týždňov netuší, že je na dojčenie sám a že má začať tvoriť viac mliečka. Treba mu to oznámiť - začať ho častejšie vyprázdňovať. Tým zareaguje a bude tvoriť o tých cca 200 ml mliečka viac. Fľaša je veľmi zradná a je bežné, že bábo po niekoľkých týždňoch kŕmenia ako spomínaš Ty, začne fľašu preferovať a bude prsníky odmietať. AK sa bábo prestane prisávať, tak aj odsávanie sa automaticky stáva oveľa ťažšie a náročnejšie. Napíšem do IP - posúdim dojčenie a skúsime nájsť miesto na to, ako dosiahnuť ešte väčšiu produkciu v pravom prsníku. Ľavý samozrejme odsávať môžeš dokedy chceš, ale mliečko treba mraziť a odkladať do kašičiek. 🙂

annag
20. sep 2009

nany100 😀 , jasne , nie je to pre hlad 😅 , je to typický režim pre polročné bábo , ktorý sa smaozrejme rodičom vôbec nepáči 😅 . Treba si v prvom rade uvedomiť, že bábo to nerobí naschvál a vôbec za to nemôže, ani to nie je následok nejakej výchovnej chyby , postupu. Je to proste normálne správanie sa zdravého dieťatka, jeho spánok je plytký často prerušovaný. Ideálne je zmieriť sa s daným stavom a snažiť si ho čo najviac uľahčiť. Teda ak tak nerobíš, je ideálne vziať si bábo k sebe do postele keď ideš spať. AK Ťa bude cítiť, bude spokojnejšie, ľahšie sa uvoľní a hlboko zaspí - spánok bude možno o čosi dlhší a pokojnejší. Veľa mamičiek podľa tej knihy postupuje - je tu o tom diskusia a všimni si, že väčšinou sa nový režim podarí dlhodobo nastaviť deťom až okolo trištvrte roka. Teda veľa mamičiek sa trápi niekoľko týždňov či mesiacov a aj tak bábo naučia dlho spať v čase, keď bábo opäť aj bez akéhokoľvek učenia začne samé fyziologicky dlhšie súvisle spinkať a menej často sa budiť. 🙂

annag
20. sep 2009

lanada - skôr je to často dôsledok uplatňovania kadejakých mýtov v súvislosti s dojčením. Napr. veľmi zúžený jedálniček mamičke uberá dôležité vitamíny,minerály ..., ktorých deficit jej znižuje imunitu. Takisto sa v tom odráža nezdravý životný štýl - obmedzovanie telesnej aktivity, nalievanie sa nezdravými potravinami, ktoré "podporujú" tvorbu mliečka či jeho kvalitu. No a v neposlednom rade je to dlhodobé zanedbávanie zdravotného stavu - množstvo mamičiek chodí k lekárom veľmi neskoro, veľa ľahkých ochorení prekonáva len pomocou babských , málo účinných receptov (nič proti nim, ale nie vždy stačia) . No a veľkú zásluhu majú paradoxne samotní lekári, lebo drvivá väčšina lekárov má strach dojčiace mamičky liečiť správnymi liekmi, liečbu odsúvajú na obdobie po odstavení. Len máloktorý lekár si dá námahu zistiť, ktoré lieky skutočne mamička užívať môže. Veľa sa riadi len čisto príbalovým letákom, na ktorom je uvedené, že liek do MM prechádza a dojčenie sa neodporúča ... túto formulku nájdeme pomaly na každom lieku. Je to len formulka výrobcov, no existuje vynikajúco prepracovaná databáza liekov kompatibilných s dojčením ... stačí ju používať, resp. každý lekár má možnosť konzultovať liečbu s farmakológom, ktorý by mu určite poradil ....

dojčenie nie je choroba, a preto by sme sa mali kvalitne stravovať, kvalitne žiť tak,aby naše telo netrpelo 🙂

lindush
20. sep 2009

annag,dakujem za odpoved

tak myslis,ze mam mu nejak skusit posunut ten nocny spanok na skorsiu hodinu?
ja teraz zvyknem kupat kazdy den o 19tej,kedze pravidelne od 16-18tej,niekedy 18.30hod spinka...o tej 19.30hod zvykneme papat a o 20hod ho ukladam do postielky,ale malokedy zaspi hned,vacsinou place a jeduje sa aj 2hod a zaspava okolo 22tej....v noci sa budi na kojenie o tej polnoci,potom o 03hod,o 4.30hod,o 05hod,o 06hod a od 7mej je uz hore
dotaznik som vyplnila a poslala ti

dakujem zatial
Linda

kafulienka
21. sep 2009

ahoj annag,

poprosim o odpoved - malinka mi uz druhy den kaka riedku stolicu - len je zlta, chyba prazenicka - je plne kojena (ziadny cajik ani vodu nedavam), moze to byt menstruaciou, ktoru som dostala? Ak nie, ake dalsie priciny to moze mat?

dakujem

k.

sisulka7
21. sep 2009

Annag, prosim sa o radu, lebo uz zacinam byt zufala. Moja malinka ma 5 tyzdnov a doteraz bola plne dojcena z flase, lebo narodila sa cisarskym a jednoducho nevedela chytit prso, len sa s nim hrala. Lekarka nam radila, aby sme jej tu flasu nedali a potrapili sa, ked mala mala asi dva tyzdne. Skusali sme to, ale nevydrzali sme to, lebo mala stale plakala, co bola hladna a tak sme ju vzdy dokrmili flasou s odsatym mlieckom, takze nas pokus zlyhal a prikladala som ju len zriedka, lebo aj tak sa nenajedla a pre mna to bola dvojita robota, najprv bola na prse 20 minut a potom sa jedovala, vypila z flase len troacha a mali sme peklo dalsie dve hodiny, co sa nemohla dojest, jedla to z tej flase po 20 ml a vzdy zaspala. Lenze zacala som mat problemy s mnozstvom mliecka vecer a uz sme museli rozmrazovat, tak som sa rozhodla to este raz skusim. Odvcera od obeda mala flasu nevidela, trpim pri tom neskutocne, aj preto, ze momentalne byvam este s mamou a tak mi stale vycita, ze to dieta nemozem tak tyrat. Ona by pila v jednom kuse, ale nechavam ju tak max 40 minut a snazim sa nechat aspon hodinu pauzu a potom odznova. Neviem, ci to robim spravne, lebo vidim, ze malicka je stale hladna, ale dufam, ze ona sa to nauci. Len neviem ako dlho to takto vydrzime. Obavam sa, ze ked budem len odsavat, tak budeme musiet ciastocne prejst na umelu vyzivu a to by som nerada, ked mliecko mam.
Porad mi prosim.

fatulda
21. sep 2009

Ahoj Annag, chcela by som ta velmi pekne poprosit o radu. Uz som ti raz pisala, ci je mozne naucit babatko pit z prsnika aj po 2 mesiacoch - to sme uz vyriesili, jedneho dna som skusila malu prilozit a ona zacala pekne sat 🙂 . Kedze teraz kojim obidve babulky, neodsavam uz a mam problem s dostatkom mliecka, posledne dni ho nie je dost a obidve su nespokojne 😢 , preto musim niekedy dokrmit um, preto sa chcem poradit ohladom pouzitia senovky greckej, kupila som si v cajovni semiacka, ale nie je na nich navod na pouzitie a ani na nete ho nikde neviem najst - mam 50g balenie..
Tiez mam dost velky problem s kojenim vacsej babulky, ma tichy reflux, ale doteraz mi papala celkom pekne, aj pekne priberala, ale posledne tyzdne je to velke trapenie - uz ked ju polozim do kojacej polohy zacne plakat, cize vstanem, prilozim ju postojacky alebo na fit lopte, chvilu pekne papa ale potom zacne zase plakat, opat vstanem prilozim a cele sa to opakuje, je mi jej strasne luto, velmi sa natrapi kym sa naje a mam dojem, ze uz aj menej pribera (doma ju vazim), neviem v com moze byt problem, ci v nedostatku mliecka, alebo v refluxe??? Druha papa pekne, len ked nema dost, tak sa jeduje, inak taha a neplace. Dakujem velmi pekne za radu

kafulienka
21. sep 2009

annag,

som mala stastie a nasla Tvoju odpoved na moju otazku (dnes o 9:57) hned v uvode v inej teme, tak som si ju dovolila okopcit tu:

...aj tak velmi velmi krasne dakujem... 🙂

annag pise:

"Ako som už inde písala, stolica zdravého dojčeného bábätka môže mať rôznu formu a je iná ako u dieťatka na UM. Najčastejšie býva riedka, má farbu ako horčica, bábetko ju doslova z ritky môže striekať. Môže v nej byť prímes hlienu, aj biele hrudky. Dojčiatko môže kakať aj niekoľko krát denne do každej plienky, ale môže kakať aj raz za 10 dní. Oboje je normálne. Zelené zafarbenie stolice môže byť spôsobené častým a krátkym dojčením, kedy bábätko nestíha dostatočne vyprázdniť prsník a vypiť tak aj dostatok zadného mliečka. Je to normálne hlavne v lete, kedy bábätká často pijú od smädu a nie od hladu. Ak máte z jej farby obavy, treba bábätko "prinútiť" vyprázdniť prsník až do dna. Zlá stolica je riedka zelená, ale je v nej napr. prímes krvi, hlienu alebo žlče. Príčinu takejto stolice by vždy mal posúdiť lekár, lebo môže mať rôzne príčiny, nemusí to byť vždy znakom hladu - nedostatku mliečka, ale napr. tej alergie, ťažkého refluxu a iných zažívacích problémov. Väčšina z nich by sa mala prejaviť ihneď po pôrode, nie až po niekoľkých týždňoch či mesiacoch, samozrejme okrem napr. akútnej infekcie. Pokiaľ bábätko prospieva, tzn. priberá a je spokojné, netreba mať zo zdanlivo čudnej a hnačkovitej podoby stolice obavy. Takisto sa netreba trápiť a zbytočne dávať rektálne rúrky pri zdanlivej zápche bábätka."

borkax
21. sep 2009

ahoj annag, pisala som aj do ineho fora:

Ahojte, citala som, ze po 8.mesiaci sa moze aj cervena repa a salat - myslim ten klasicky, zeleny. Mam dat surovu repu postruhanu a salat najemno pokrajany? poradite mi aj ako pripravit fenykel? pekne prosim, napiste mi aj odpoved na internu postu, nechodim sem velmi casto tak to nebudem musiet hladat. Dakujem vam velmi pekne.
a este nieco: ako pripravujete detom dynu?

papame zemiak, mrkvu, pastrnak, brokolicu, karfiol, kalerab, /aj masko, rozne ovocie, cestoviny/ - ale chcem sa spytat aku zeleninu mozem este pridat? co paradajky? ak ano, iba pokrajat?

inak vdaka tebe stale kojime 🙂

velka vdaka 🙂

annag
21. sep 2009

tisa - písala som Ti do IP - interná pošta , nájdeš ju na tejto stránke celkom hore vedľa loga modrý koník