Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

dm1
29. máj 2009

annag:

tak sme doma z zvazenia - od vcera pribral 40 gr!!!!! Som taka rada. V pondelok pojdeme pre istotu este raz tak dufam ze to zase nepadne dole. Mame si dalej pisat kojenia a hlavne budit ho kazde 3 hodiny. Nas spachtos by totiz stale len spal a tak to potom vychadza ze papka len 5x denne co sa aj mne zdalo vzdy malo. V noci totiz potiahne aj 8 hodin a cez den sa nebudi nikdy skor ako za 4 hodiny niekedy aj viac. Doktor povedal ze preto odstavovat za tych 15 min. lebo babo sa za ten cas napije a potom uz len cucka - inak vidim to aj na malom ze najlepsie pije tych 10 min. a potom uz len stlacam - chvilu pije, stlacam, 2x potiahne, a stale dokola lebo uz zaspava. Z toho ze z flasky vytiahol dokopy slabych 70 ml aj doktor usudil akoby mu jedno krmenie chybalo - takze preto kazde 3 hodiny budit.

Bradavky si vzdy pred kojenim masirujem ale ked mu nejde prisat tak si myslim ze su na "figu" a siaham po odsavacke. Ale podla mna to nebude bradavkami ked vcera vecer chytil na prvy sup bez odstavacky. On vzdy bradavku chyti potiahne 1-2 krat a zacne sa jedovat a pusti ju akoby sa jedoval ze mu to netece same - to robil aj predtym ako poznal flasku takze to nemoze byt nou.

Skusim dnes tu priecnu polohu a uvidime. Osobne si myslim ze ked budem budit tie kazde 3 hodinky nebude ziadnu flasku potrebovat lebo sa pekne napapa. Mne to aj tak pripadalo ze ked tak dlho spal bol uz tak moc hladny ze chcel jest hned a velmi sa jedoval ked mu to hned neslo.

lenk30
29. máj 2009

ahojko,
annag, už som ti písala na strane 116 o tom, že málo papá. Kojím aj v tej futbalovej polohe ako si mi napísala, ale žiadne zmeny. Pekne papá iba v noci. Cez deň kope nohami, zúri a poťahá 2 minútky. Skúsim po prestávke zas a už nechce, aj keď odgrgne, tak už nechce. a ešte začal po tom kratučkom papaní aj grckať, čo nerobieval. žeby mal naozaj dosť? ale je kľudný, nepôsobí hladno. kakať kaká každé 2 dni, aj ciká. A tie grcky? veď nemôže byť prejedený z toho minima. Začala som mu dávať aj probiotiká, ak má niečo s bruškom. čo ešte by som mala skúsiť? a tie grcky sú normál? ďakujem

dupinka
29. máj 2009

Ja sa tu asi pytam najcastejsie 😅 :

Annag, maly ma posledne dva dni reflux.(preto to mrncanie) Po kazdom krmeni v priecnej polohe s vyvysenou hlavkou (doteraz pravidelnom, v pohode) ho necham odgrgnut, co v pohode. Tak ho este chvilku nosim vo zvislej polohe, no a potom po par minutach spusti plac a vygrcka. Niekedy len tenky pramienok, inokedy dost velke mnozstvo. A to som ho skusala nosit na rukach, dat do autosedacky, polohujem ho vo vyvysenej polohe alebo na boku...
Potom si umrncany pyta prsnik znova a niekedy to takto ide dookola aj dve hodinky. Neviem potom, kolko realne spapal, lebo to mnozstvo vygrcnuteho sa neda odhadnut, niekedy uz potom potiahne len dva - trikrat a cucka alebo sa sam odtiahne....
Co mam robit?

dm1
29. máj 2009

annag este mam dotaz: mozem mat odstriekane mliecko v ladnicke od rana a ked ho do vecera neminiem potom zamrazit alebo treba zamrazit do niekolkych hodin?

Vsimla som si, ze mliecko ktore som si odstriekala pred 2 tyzdnami a vytiahla z mrazaku ma uplne inu farbu ako terajsie. Dnes je pekne biele /ako kravske - nieje cire ani priesvitne/ a vtedy bolo viac zlte. Nemozem mat "slabe" mlieko uz ako svorka hovori?

martina1305
29. máj 2009

dm1 slabe mliecko nie je 🙂

annag - mala ma od vcera v stolici (je oranzovo-zlta) biele mini-hrudky. co to znamena, prosim ta. dakujem.

annag
29. máj 2009

luca33 - som rada, že si našla odvahu 🙂 , napíšem Ti do Internej pošty - pozri si hore na obrazovke - tam ju nájdeš , klobúčiky potrebujeme dostať preč 😉

adka.baby
29. máj 2009

Ahoj Annag,som mamička troj mesačnej Tamarky a ak možem, rada by som od teba prijala radu alebo niečo podobné,lebo ako vidím, si užasná v tomto obore a hlboko sa pred tebou skláňam. Už dva týždne malinku dokrmujem UM pretože nejako malo priberala, za týžden 70 gramov a pokial viem kojene deti by mali pribrať okolo 150 za týžden. Ponukla som jej po každom kojení fľašu a ona neodmietla.Bola sice z počiatku zmetená, čo to je, ale vypila najprv 30 ml, neskor aj 60 ale viac nie a bola oveľa spokojnejšia, aj dlhšie pospinkala a neplakala tolko. Vysvetľujem si to iba bud laktačnou krízou, alebo tým, ýe papá dosť krátko maximálne 10 minut a vypije len predné mliečko.Stravujem sa myslim dobre, pijem vela tekutín, homeopatiká, zapražkove polievky, no proste aj nemožné robím. Včera sme sa boli vážiŤ a pribrala po dokrmovaní 220 gramov za týžden. Spadol mi kameň zo srdca, tak v tom pokračujem. Avšak nie po každom kojení chce umelé,na silu jej ho určite neponukam. Intervaly medzi kojením su približne tri hodiny, niekedy vydrží aj štyri,ale viem, že musim prikladať, aby sa tvorilo mliečko. Bojim sa iba toho, aby mi jedneho dňa neodmietla prsník, to by ma veľmi vzalo.Lekárka ma ubezpečil, že by to už urobila,keby chcela. Podčiarkujem, že asi dva krat tri krat do dňa dokrmujem,nie po každom papaní. A myslím, že je spokojnejšia. Podľa teba, mám v tom pokračovaŤ? Ešte som si všimla, že v parvom prsníku mám oveľa viac mliečka,ale to by nemal byť problem. Pije z obidvoch pri každom kojení. Keď po odgrgnutí ešte plače, ponuknem jej UM. Robím dobre? Uff rozpísala som sa, ale potrebujem radu. Veľmi pekne ti Ďakujem ai naša záchrana Annag. 🙂

gabii83
29. máj 2009

dakujem annag, a este jedna otazocka, dokedy by sa malo dieta polohovat, aby nemala zalezanu hlavicku, no nasa uz velmi tazko zostane tak ako som si ju ulozila, skkoro nikdy az ked zaspi ju otacam ...
ale uz ma to nebavi, ale ak to este treba tak samozrejme pokracujeme, vzdy len na chrbte chce byt a nechcem aby vzdadu mala taku zdeformovanu hlavicku

dakujem

luca33
29. máj 2009

annag: Dakujem za pomoc a podoru. Budeme bojovat 🙂

filipka21
29. máj 2009

ahojte maminky ste este tu a ak ano mozem sa pridat

adka.baby
29. máj 2009

pravdaže sa možeš pridať filipka. 🙂

anib
29. máj 2009

anague, potrebujem aj ja prosim radu, klobuciky som vysadila,ako si mi poradila, len kojim, no zda sa,ze posledne 2dni jej asi nestaci, prave mala 1mesiac, dnes ju pred kupanim odvazime,min.tyz mala 4,230kg v stredu, uvidim,kolko dnes.Aj mne po napapani zacne plakat /a to si cez den pyta pyta aj kazde 2hod/, neviem, nie som za umele mlieko,ale asi budem musiet do zasoby kupit aspon 1 balenie, môze byt,ze ma vacxi apetit a treba dokrmovat UM? Pijem caje na kojenie, ale asi to nestaci, myslis,ze treba vela pit a upravi sa to, ci nieco ine vyskusat, kupit tu odsavacku - a tym sa zvysi produkcia mliecka? Fakt neviem, doteraz nebol problem, ved za 2 tyz pribrala 620g a za tento posl.tyz uvidim dnes vecer.

anib
29. máj 2009

a este som chcela dodat,ze mala ma aj 8pocik plienok,a niekedy tak isto aj pokakanych/riadne pocut ten prud/,nakojim ju a uz aj pusta do plienky, doteraz ked som ju kojila z 1,tak z druheho isli tiez kvapky, inak tiez nam kojenie trva aj 30min,no ku koncu len ,,pocuckava,, myslis,ze ked ju dam na druhy,tak sa mi za tie 2-3hod opat vytvori mlieko? neviem...

liave
29. máj 2009

annag chcela by som podakovat za rady...malinka kaka kazdy den a stolicu ma prevazne ako "horcica" 😀 aj so sezamovivy semiackami :D my to tak volame 😀 a zda sa ze sa aj kojenie upravuje..dakujem za rady ohladne polohy...a este by som sa hcela opytat ako kojit v lete ked je horuco?prosim...dnes si dcerka pytala viacej ale velmi skoro po prisati uz odmitala didku,ale ked som ju dala dolu zase pytala ale ked som juprilozila na u istu tak odmietala.ale ked som ju po chvile prilozila na druhu tak potahala...nejak som z tychto veci zmetena...ako viem kedy je babetko iba smedne a kedy chce aj papt?asi mam hlupe otazky ale nerada by som ju nehcla smadnu ...dakujem este raz krasne ...za vsetko a zelam vela zdavicka a stasticka 🙂))

annag
29. máj 2009

egyptanka
- ak bábo vypije až do dna jeden prsník - teda aj so stláčaním, vždy (aj v roku) jej môžeš ponúknuť aj druhý prsník - ak ho piť bude, nech ho pije,ak sa bude hnevať, tak ju nenúť - ak vypije obidva a je stále možno hladná, tak jej ponúkni opäť prvý, druhý a sleduj, či ho pije - ak áno, stláčaj a dojči, ak nie a začne sa napr. hnevať, tak ju z prsníka stiahni.

Hnevajúce sa bábo netreba na prsník nútiť - lebo to môže viesť k odmietaniu prsníka. Treba počkať chvíľu, kým si prsník nevypýta samé - ak to nevieš posúdiť, tak ho hocikedy ponúkni, ak sa už pred priložením hnevá, nenúť ju. To hnevanie, čo opisuješ je typické pre unavené , podráždené bábo - pokús sa ju upokojiť , uspať inak - napr. nosením, hojdaním ...

Ak si chceš urobiť zásoby, tak odsávaj uprostred prestávky - teda napr. po hodine od posledného dojčenia obidva prsníky. O hodinu už budú pripravené na nové dojčenie. No zásoby sú dobréskôr na príkrmy po 6 mesiacoch. Ak aj odídeš k lekárovi, musíš sa skoro vrátiť, lebo inak Ťa "roztrhne" - prsníky treba odsať, ak ich bábo piť nebude.

annag
29. máj 2009

kajuska

- jaj , mliečko, hoci Tvoje, je nesmieš dávať - toto je častý dôvod, kedy sa z jednej fľaše stane odmietanie prsníka a odstavenie bábetka . Maličká je večer podráždená a unavená, ak je bábo viac unavené, než hladné, tak sa nedokáže dobre napapať. Maličkú skús kúpať skôr, pokús sa jej v tom čase dávať minimum vzruchov - buď ju ulož spinkať už predtým ako začína jej hodinka, alebo ju nos v šatke, ľahni si spolu s ňou do postele - proste skúšaj čosi iné než fľašu. Je typický trojmesačný plač bábetka, ktorý nemá s produkciou mliečka nič spoločné. AK sa však rieši fľašou, je tu obrovské riziko predčasného odstavenia sa bábetka. Napíš mi ešte Váš režim dňa.

Každé bábo v takej situácii je ochotné vypiť fľašu - mliečko z nej tečie ľahko, bez námahy, preplní žalúdok a potom tuho zaspí, lebo musí ťažko spracovávať, tráviť fľašu. Bábo fľašu neodmietne, ak má v žalúdku čo i len trošku miesta - kým negrcká. Okrem toho, mamička v takej situácii tiež výrazne zmení svoje správanie - to bábo vycíti, upokojí sa - mamička si vnútorne totiž nesprávne vsugeruje, že fľašou uhádla problém bábetka. Sanie je drina - bábetko si rozmyslí, či bude mliečko ťahať z prsníka. Ak však takto postupuješ pár dní, bábo si zvykne, že mliečko dokáže vypiť aj inak než dojčením,prekvapujúco ľahšie,plynulejšie než je to z prsníka, je veľmi múdre - začne fľašu vyhľadávať a prsník odmietať. Okrem toho prsníky namiesto dojčenia stoja a laktácia v nich sa utlmuje.

kajuska111
29. máj 2009

ahoj annag,
vcera som ti pisala moj problem a v kutiku duse som dufala, ze dnes sa mozno tomu vyhneme...ale nestalo sa tak a ja som to znovu nezvladla a malej som nakoniec dala flasku s mojim odsatym mlieckom a vypila este 100 ml po tom, co som ju potrapila na prsnikoch a cosi si aj potiahla odo mna...mala krasne pribera, za tyzden ma cca 250 g, narodila sa mensia, mala len 2420 g, teraz ma 4500 g...a keby vecer tak strasne neplackala, tak je vsetko OK, nenutim ju do papania, ved si potiahne kolko potrebuje...a dnes po tom vecernom kojeni som si stlacila prsnik a mliecko mi tieklo...

annag
29. máj 2009

kajuska, vyššie je môj príspevok, asi sme písali paralelne - malá plače tak ako milióny detí v jej veku - plače, lebo má nezrelú nervovú sústavu, niekedy spojenú aj s tráviacim problémami. Je veľmi zlé situáciu riešiť fľašou a doslova bábetku zapchať pusu. Napíš mi ten Váš režim dňa

kajuska111
29. máj 2009

no nas rezim dna...vstavame okolo desiatej, pol jedenastej, napapame sa, ak je to mozne, ideme na prechadzku cca na 2,5 hod., ak nie, sme doma, pocuvame pesnicky, hrame sa, nosime sa...papame priblizne kazde tri hodky, kupeme sa kazdy druhy den okolo pol osmej - osmej, potom sa napapame / tu je ta nestastna flaska/ a mala zvycajne zaspi okolo desiatej a spinka do druhej - tretej, to pije len z jedneho prsnika, dalsie papanie je okolo piatej - siestej, pol siedmej, potom este zaspinkame a spime do tej pol desiatej - desiatej...

annag
29. máj 2009

skrecok, nie je to nebezpečné, každý liek do mliečka trošku prechádza. Pri ATB je najväčší problém, že zabíjajú baktérie zlé i dobré. Keďže maličkú časť ATB prijmú v mliečku, tak sa v črievkach bábetka zlikvidujú i dobré baktérie. MM samé osobe obsahuje probiotiká a črevná flóra sa obnoví bez akéhokoľvek zásahu. Ale v rámci prevencie môžeš bábetku pomôcť probiotikami - napr. kvapkami a črevná flóra sa napraví rýchlejšie.

egyptanka
29. máj 2009

annag, dakujem pekne ... dnes som mala u seba aj laktacnu poradkynu, som si este lepsie osvojila techniku stlacania a futbalovu polohu (ta mi predtym vobec nesla), davam si senovku a mam tooooolko energie do dojcenia, ze jej mam na rozdavanie. Verim, ze sa aj coskoro upravi cas dojcenia a nebude nam trvat hodinu ale ovela menej. Dufam, ze mi velmi dlho vydrzi, lebo som odhodlana na to, aby moja malicka do ust UM. Vyskusala som to 3 ci 4 krat a dcerka mala take problemy s bruskom, ze som vydala bojkot UM.

Este mi napadlo,neviem ci robim spravne ale pri vecernom a nocnom dojceni, necham malicku nech si aj podudle prsnik, ono ju to ukludni a pekne zaspi. Nemoze ju toto zmiast? Lebo cez den som prisnejsia a prilis jej to neumoznujem.

annag
29. máj 2009

kajuska - ešte ma zaujíma,kedy spinká - doobedu 2,5 hod a poobede?

annag
29. máj 2009

egyptanka, to som veľmi rada, že si sa stretla s poradkyňou 😉 🙂 - nezmätie ju to, dojčenie nie je len o kŕmení, dodáva bábetku pocit bezpečia, istoty, je výborný uspávací prostriedok. Bábetká neskôr prichádzajú do obdobia, kedy sa veľmi často budia a nevedia zaspať - viď témy o spaní tu na MK - práve dojčenie im zaspať pomôže a tým pomôže prekonať toto obdobie bez ujmy na psychickom zdraví mamičky 😅

kajuska111
29. máj 2009

ppobede spinka menej, tak 1,5 - 2 hod

annag
29. máj 2009

lanka30 - skús mi prosím zajtra do IP poslať, ako presne papal - zapisuj dojčenia, ich dĺžky a časy a napíš mi ich

annag
29. máj 2009

kajuska - bábetko bude určite unavené - také malé bábo po 2-max 3 hodinách potrebuje spinkať, ak sa tento čas prešvihne, môže byť také unavené, že nedokáže ani zaspinkať, ani sa nadojčiť - únava sa môže prejavovať i tak, že si vyžaduje veľa pozornosti. AK má medzi obedom a 22 iba hodinový spánok, je to veľmi máličko a nemôže to zvládať .... tam by mala mať aspoň 2 spánky. Stálo by zato skúsiť ju uspať do 18-19 hodiny nočným spánkom.

annag
29. máj 2009

dupinka, nič, len robiť tak, ako robíš 😀 . Bolo by treba nosiť ju ešte dlhšie - fakt vyskúšaj tú šatku. Nosenie k bábetkám patrí - nie je to výmysel tejto doby - nosili sa deti odjakživa, nosenie nebolo v trende v uplynulých rokoch, no ešte naše babky deti veľa nosili. Gorila nosí svoje mláďa 5 rokov - viď Nanga v ZOO Bojnice - mláďatko si z náručia nespustí ani na malú chvíľočku - Nanga je úžasná mamina, asi by sme si mali i brať od nej vzor 😅

annag
29. máj 2009

martinka . je to tuk, je to úplne v poriadku 🙂

annag
29. máj 2009

gabi83 - v jej veku ju už veľmi nenapolohuješ - už len ak si to slečna sama rozmyslí , naša Anna začala teraz spávať na brušku - má 6,5 mesiaca - možno si to i Tvoja rozmyslí 🙂

dupinka
29. máj 2009

annag: dakujem!
Inak, citala som, ze reflux moze byt aj z nadmerneho mnozstva spapkaneho mliecka, hm?