Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
20. júl 2010

@krakulka a hlavne k velkosti nosnej mandle sa ma vyjadrit ORL..len tam ma pristroje aby ju videl

krakulka
20. júl 2010

@strapco13 mozno si pamatas, som ti vtedy pisala ohladom vysetrenia usiek. ked sme boli na ORL dr. mala napisane len vysetrenie usiek a viac ju nic nezaujimalo. ani ked sme boli na kontrole. len vyter z nosika spravila a to bolo vsetko.
ok, takze budem mu davat nose kvapky a cez den zatvarat ustocka. na to hrdlo mu mam nieco kupit, alebo ist zajtra k dr.?

strapco13
20. júl 2010

@krakulka pamatam ☹ ak mas moznost, tak k inej dr ☹
takym malym detom jedine potriet alebo cmulkat geliky na zubky..maju zlozku proti bolesti a dezinfekcne ucinky ..vsetky ostatne /antum verde, septolete a pod/ su pre starsie deti

krakulka
20. júl 2010

@strapco13 zeby k tebe? 😕 To sme boli u nas v nemocnici v ambulancii. A este sme dobre dopadli. Co som pocula historky. ☹ V ambulancii ordinuje len jedna p. Dr. - je manzelka primara ineho oddelenia. Takze tak nejak.
Ok, zajtra skusim kupit tie geliky a keby sa to nezlepsilo pocas dna, tak vo stvrtok skocime k dr. V sobotu mame ist na dovolenku do Dem. doliny, ved keby daco, za 3h. sme doma.
Musim ist za Andrejkom, budi sa a potrebuje, aby som vedla neho lezala a on ma citil. Drobec maly. 😅

monivo
20. júl 2010

@strapco13 já mám s odstříkáváním hodně zkušeností díky předčasnému porodu a řekla bych, že dokážu prsa odsát do dna (díky stlačování), takže si nejsem jistá, že by vypila více než jsem odstříkala. Každopádně, co myslíš na ty příkrmy? Hodně mě to zaskočilo, že takhle brzy, když zohledním korigovaný věk.

monivo
20. júl 2010

@strapco 13 ještě k čurání a kakání. Dříve kakala denně, i několikrát, teď některý den vůbec a když už tak jen trochu. O pročuraných plenách jsem taky četla, že by jich mělo být aspoň 6. Ale jak hodně pročurané? Vždy počuraná samozřejmě ne, ale řekla bych, že dříve byly více.

monivo
20. júl 2010

@strapco13 ještě jsem zapomněla říci, že se mi při kojení vždy po chvíli začne dost vztekat a to kojím z obou prsou.

shaarka
21. júl 2010

@monivo
pise sa, ze "tazke plienky" by to mali byt.
ja tiez tazke plienky nepoznam, pretoze prebalujem casto. tazke ma len 2x rano, pretoze v noci necika.

shaarka
21. júl 2010

baby, dosla som k vam riesit kakanicu.
dopredu sa ospravedlnujem ze opis vykalov, ale uz som fakt napochybach.

cca pred dvoma tydznami sa kakanie zastavilo nahle. z peknej prazenicky so semiackami bola zapcha (od stredy do soboty, cize nejake 4 dni). ale teo neplakal, ani sa nejak prilis nepucil, skratka bol ok. predtym mal nakakane v kazdej plienke troska, ale poriadne 2x denne, rano a vecer.
potom sa vykakal naraz, straaaaaaaasne vela, nejake zelene alebo dokonca zelenohnede a smradlave to bolo.

potom kakal tiez take do zelena asi 1x za dva dni. tak to je doteraz.
naposledy (s dvojdnovou prestavkou) vykakal zas kvantum zelenohnedeho a dost riedkeho, bez semiacok.
papmersky su namodrale vo vnutri, tak neviem, ci moj odhad farby je spravny. v kazdom pripade to zlta (okrova) farba nie je.

kedy sa meni stolica babatka? az s prikrmami? kym je dojcene, stale by to mala byt prazenica?

ak sa maly nepuci, netrapi a neplace, nemam kakanie riesit? mam nechat tak?

a este otazka: po porode som vysadila lieky na stitnu zlazu (mala som hypofunkciu) - nemohlo sa to s oneskorenim prejavit v stolici maleho? asi tazko, ze ano.
len hladam nejaky dovod zmeny stolice (ak by to bolo jednorazove, pripisem to niecomu, co som zjedla. ale kedze je to, ako sa zda, nemenny stav, tak to asi nebude mojou stravou).
inak papam vsetko, vobec sa neobmedzujem, koliky aj alergie nas obklukou obchadzaju 😀

alebo - este ma napadlo - moze to byt teplom?
intervaly kojenia sa zmenili, rano vela, potom pauza, okolo obeda malo a casto, potom klasika a vecer posledne kojenie okolo osmej a mame pokoj do takej 3-4 nadranom...

adelaine
21. júl 2010

ahojte,
poradite mi prosim, kto je v rovnakej situacii?

moj maly ma 2 tyzdne, narodil sa s vahou skoro 4,5 kg...
a mam pocit, ze si vytiahne velmi malo, pije aktivne len nejakych 10 minut,
potom zaspi, budenie neucinkuje...len musi mat pocit prsnika v ustach,
ked mu ho vyberie, pusti strasny vresk...snazila som sa ho oklamat cumlikom,
al to nezabralo :( a potom sa cele dojcenie natiahne aj na hodinu tymto sposobom 😢
ked ho chcem po dojceni ulozit naozaj spinkat budi sa, zlosti sa a
opat si pyta prsnik, cize mu musim ponuknut druhy a cely kolotoc ide odznova...
poradite mi, kde robim chybu?

prsky
21. júl 2010

@monivo no ak pouzivas jednorazovky a prebalujes tak raz za 2-3 hodiny, mali by byt tazke. prsnik odsavackou nikdy nevysajes tak efektivne, ako ho vysaje dieta - nejde o tvoju sikovnost, ide okrem ineho o spustaci reflex, ktory nie je taky silny, ked na prsku nevisi babo 😉 .
hnevanie sa na prsniku moze byt z roznych dovodov - moze sa hnevat, ze mliecko tecie prirychlo, alebo naopak, prilis pomaly, alebo jej vadi poloha...
dojcene deti mozu kakat niekolkokrat denne, ale aj raz za tyzden. frekvencia je velmi individualna. cim je babo starsie, uci sa jeho telicko lepsie hospodarit so zivinami a aj preto moze byt stolica menej casta. konzistencia a farba stolice vsak mozu naznacit, ze babo pije menej mliecka, alebo ze pije viac predneho mliecka ako hustejsieho zadneho. tazko sa to posudzuje na dialku 😉
skus si pozriet annaginu stranku http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic... - najdes tam aj clanky o prikrmoch a hnevani sa pri dojceni

prsky
21. júl 2010

@adelaine kazda druha mamina je na tom tak ako ty 😉 a nic nerobis zle. cumlik odloz hlboko do suflicka. malilinke dojca chce byt na prsniku takmer nonstop - nejde mu len o pitie, ale aj o blizkost maminky, pocit bezpecia. tym, ze ho po dojceni prekladas spinkat a on sa zobudi, prelozila si ho moc skoro a zrejme si ho prilis prenasala alebo nim manipulovala. ono to chce trochu casu, kym chytis aj ty spravny grif. nechaj ho zaspat na prsniku, potom jemne vyber bradavku z ust, ale ju nechaj v ich blizkosti - deticky si zvyknu este na prazdno podudkat. ked sa nezobudi na vyber bradavky, si v polke cesty k uspechu 🙂 jemne ho poloz na postel/gauc - proste miesto, kde ste sa dojcili a pomaly odid. tieto clanocky by ti mohli pomoct upokojit sa 🙂 http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko... alebo http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

krakulka
21. júl 2010

@strapco13 v noci som davala na striedacku panadol a nurofen po 3h. a A. sa pekne napapal. Teraz rano je to trosku horsie, ale tesim sa z toho. ideme do lekarne kupit nejake tie geliky.

adelaine
21. júl 2010

@prsky dakujem pekne za odpoved 😉 hned to idem kuknut

busni
21. júl 2010

@adelaine aj moja mala bola taka, kym bola uplne malicka. nemaj z toho stres a nepocuvaj rady z okolia, ze nemoze byt na prse hodinu len 10 alebo 20 minut a podobne. moja Lulu sa prve dva mesiace dojcila(teda visela na prsniku) do hodiny a pol a potom bola spokojna a spinkala, strasili ma, ze to bude robit stale a ako to je zle, no a teraz ma 6 mesiacov, napije sa za 5 minut, trosku este podudle a do 10 minut je uplne spokojna, odtrhne sa a chce sa sama hrat. keby som bola dala na reci okolia tak mam len uplakane babatko, takto je mala spokojna a my s nou. Ja som to tak robila, ze ked som isla dojcit, dala som si okolo vodu, knizky/casaky a ako ona visela na prse tak som si ja citala a tym padom mi to vobec nebolo nejako na tarchu, ze visi vyse hodiny. potom uz bola taka zaspata, ze som ju len opatrne pelozila - ako pise prsky na gauc vedla seba a ona spala dalej.

flamenga
21. júl 2010

práve som sa na jednej stránke dočítala, že petržlen znižuje laktáciu 😲 😲 je to pravda? Ja totiž jem len mrkvovo-petržlenové polievky (riedke, husté)... keďže na inú zeleninu zatiaľ nemám odvahu.... (hrášok malého nafukuje - máme overené v praxi 😒 )

shaarka
21. júl 2010

flam, tomu hrasku neverim.
nie z toho dovodu, ze ja som zjedla hrasku kvanta, dokonca aj mlady cerstvy, ale z toho dovodu, co pise newman vo svojich pracach. ale mozno si prave ty ten zdiedkavy pripad a tvoje dietatko takto reaguje.
ale priznam sa, neverim tomu.

viac verim posobeniu nervozity a stresu na dieta. aj kvoli zakazom, prikazom a pod.

inak keby si chcela pomoct s dojcenim, mozme sa stretnut - ak si este v KE... 😉

shaarka
21. júl 2010

jaj a o petrzlene neviem nic, len o salvii a mate.

adelaine
21. júl 2010

@busni to som rada, ze mi to pises...
citila som sa ako vadna, ze malemu beriem prsnik..ved on sa MUSI napit za
max. 20 min. 😖

a este posledna otazka....aky je vas nazor na klobuciky?
maly sa mi normalne prisat nevie, mam male bradavky a
velky dvorec...tak som rada, ze pije aspon takto,
i ked vela ludi klobuciky neguje...

flamenga
21. júl 2010

@shaarka aha: http://www.najmama.sk/clanok/222917/je-cas-pres... .... v časti "ako znížiť tvorbu mlieka".... čo sa týka hrášku... tak som zistila, že čo robí mne problémy (a ty vieš ak si pamätáš z inej témy 😀 že mňa nafukuje aj zo vzduchu 😖 😠 ), robí problémy aj malému.... pučil sa, tlačil, plakal, ale tlačenie bolo bez efektu... teda bez prdíkov 😒 Ináč je to kľudné, neplačlivé dieťatko....

v Ke už nie sme....

flamenga
21. júl 2010

@adelaine ja kojím už od pôrodnice len cez klobúčiky... nebyť nich, už dávno sme na UM.... ja som mala stále citlivé bradavky, už aj pred tehu.... v pôrodnici sme sa trápili "na ostro" dva dni, potom som to vzdala a aj na odporúčanie sestričky z novorodeneckého som si dala klobúčik.... ešte doma bolo kojenie aj cez klobúčiky stále v sĺzavom údalí, keďže ma bradavky neskutočne boleli... vďaka klobúčikom sa však zahojili a odvtedy ich používam pri každom kojení. Malý sa prisať vie... a aj keď sa stane, že sa prisaje zle (žužle len bradavku), tak sa trošku popasujeme a stále dosiahnem, že má pusu ako vrabček dokorán a prisaje sa správne 😀 A priberáme pekne.... pôrodná váha: 3100g, pri prepustení z pôrodnice: 2800g, v 3. týždni 3640 g 🙂

adelaine
21. júl 2010

@flamenga to je super, 😉 takze klobuciky neodk;adam,
snazila som sa dojcit bez nich, iba som maleho vyhysacila 😠 😖
my ideme zajtra do prvej poradne, tak som zvedava na vahu...

shaarka
21. júl 2010

flam, mam debilny soft nainstalovany na PC, neotvori mi ten link. skopiruj mi pls do IP text. dik

strapco13
21. júl 2010

@monivo podla mna je na prikrmy skoro, maly ti pribera pekne /nemoze stale priberat tak ako na zaciatku...by mal 10 kil ako polrocny 😉 /
k tym pocikanym plienkam...teraz je velmi teplo, dieta vela vypoti a tym padom logicky menej vycika a vykaka..a to tiez z dovodu, ze uz telo si vie viac spracovat stravu, viac si z nej necha, lebo je aktivnejsi a tym padom ostava menej odpadu
ak sa ti hneva po kojeni..podla mna si chce uz iba dudkat a hneva ho ak mu stale tecie mliecko 😉 ..my sme na tom tiez tak boli
co sa tyka mnozstva mliecka..MM sa meni zlozenim, prisposobuje sa potrebam dietatka viac "kvalitou" ako "kvantitou"...cize aj skoro rovnake mnozstvo mlieka pokryje zvysene energeticke naroky dietatka, kdezto UM je stale rovnake, cize ak su vyssie energeticj´ke narokiky, musi sa dat vacsie mnozstvo

strapco13
21. júl 2010

@shaarka ano, ono sa vsade pise, ze vacsinou dietatku neskosi strava matky....ale ja napr nemozem kysnute, lebo maleho puci, po ciernom caji mi nespi ani po kave..tu mozem len taku, ze zafarbena voda, po smotanovo-octovych omackach ma hnacku...takze ak to mam mama odskusane, ze niektora potravina vadi babu, tak jej ver 😉

strapco13
21. júl 2010

@flamenga ja som tiez jedla dost petrzelenovych polievok..a stale mam nadprodukciu 😉

shaarka
21. júl 2010

ja neverim nicomu
iba sebe samemu

hehe, ftip.

flam, jasne, ak papas len mrkvu a petrzlen, tak to znizit mliecko moze (ked tak pisu, ze ano.), ale vseobecne jednostranna strava nie je dobra...

strapco13
21. júl 2010

@krakulka neboj sa, zachvilu budes mat spat svojho papkosa..len mu daj este 2 dni pred papanim nieco na bolest a rozpapa sa
eventualne, skoc na kontrolu, ci uz sa nalez v hrdielku lepsi..mozes dat spravit CRP z krvicky..ci ten zapal uz klesa

flamenga
21. júl 2010

@shaarka keď ja už som zúfalá z toho čo sa môže a čo nie 🙄 😠

strapco13
21. júl 2010

@flamenga skusaj postupne..vzdy pridaj raz za 3 dni nejaku novu potravinu, a sleduj reakciu