Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

shaarka
21. júl 2010

@flamenga

Dojčiaca matka si musí dávať veľký pozor na to, čo zje. Nie je to pravda!

Dojčiaca matka by mala konzumovať vyváženú stavu, ale nemusí jesť nejaké špeciálne jedlo alebo sa vyhýbať niektorým jedlám. Dojčiaca matka nemusí piť mlieko kvôli tomu, aby sa jej tvorilo mlieko. Nemusí sa vyhýbať korenistým jedlám, cesnaku, kapuste alebo alkoholu. Dojčiaca matka by mala konzumovať normálnu zdravú stravu. Hoci existujú situácie, kedy matka niečo skonzumuje a má to vplyv na dieťa, je to zriedkavé. Omnoho bežnejšie je, že kolika, plynatosť a plač sa môžu zlepšiť technikami dojčenia skôr ako zmenou stravy matky.

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=588471

je to preklad textu z materialov Jacka Newmana a tomuto verim na 1000% 🙂

flamenga
21. júl 2010

@prsky to som už čítala a veru nie som o dosť múdrejšia ☹ mám pocit, že na každej stránke sa dočítam niečo iné... snažím sa pridávať do jedálnička nové veci a pozorovať reakciu drobca (napr. mám odskúšané, že mu nerobia neplechu zavárané uhorky, čerstvé marhule, paradajky...) ... keď mne sa veľmi nechce robiť na malom pokusy... predstava, že ho potom bude bolieť bruško a bude sa mi zase raz pučiť ma desí... 😖

napr. mám neuveriteľnú chuť na čokoládu, ale ja aj muž sme silní alergici, tak neviem, či by to bol dobrý nápad... včera som jedla kysnuté cesto a nič... v pohode... a úplne bezbožne by som jedla červený melón... ale pri ňom sa tiež rôznia názory, tak neviem... 😒

strapco13
21. júl 2010

@shaarka lenze ako vsade..teoria a prax mozu byt dve rozdielne veci
my sme nemavali koliky vobec..len ked som zjedla kysnute, tak sa den pucil a potom uz zas nie..a technika dojcenia ta ista
cize aj ked u vacsiny funguje, ze mozu jest skoro vsetko..vzdy su vinimky potvrdzujuce pravidlo

strapco13
21. júl 2010

@flamenga len jedna rada..skusaj pomaly, vzdy len jednu novu potravinu..ako pri zavadzani prikrmov 😉

flamenga
21. júl 2010

a ešte neviem, či je to normálne 😅 ale čerstvé (domáce, nie kupované) marhule mu nevadili, ale z marhuľového lekváru (kupovaného) sa mi pučil 😕

krakulka
21. júl 2010

@strapco13 zajtra skocime k dr. na ko.
chcem sa spytat, ci davate detickam vodicku a ak ano, tak z hrniecka, alebo z take sacieho hrnceka, alebo lyzickou?
som rozmyslala, ze v tychto horucavach, ked pojdeme na dovolenku, tak si radsej nieco nachystam.

strapco13
21. júl 2010

@flamenga mozu tam byt nejake zlozky, co vy nedavate..nejake prisady..skus domaci lekvar..ale radsej cerstve

strapco13
21. júl 2010

@krakulka mne nechce pit ine ako MM odo mna..obcas z flaska..ale tak, ze si nalejem do vrchnaka a vypije ako z poharika..cize aj flaska sa da vyuzit 😀 😀

prsky
21. júl 2010

@krakulka no ina cesta ako skusat nie je

ad vodicka...nasa dlho pila iba MM, pokrylo aj jej spotrebu vody, potom sme presli na normalny poharik a ked ten zacala chytat, kupili sme na von avent pohar s pititkom. teraz pije z aventackeho pohara alebo kupujem rajec bezbublinkovy s nasadkou a pije z toho a mame aj sportovu flasku so slamkou od canpol babies - z toho tiez rada pije. mne najviac vyhovuje rajec 😉 s flasou sa aj prehra - zistila, ze ked stlaci flasu, tak to prska 😀

monivo
21. júl 2010

@strapco13 děkuju za odpověď. Já si také myslím, že je na příkrmy brzo. Vím, že jí je již 6měsíců, ale narodila se skoro o 3měsíce dříve. Nedokážu si představit, jak do 3měsíčního dítěte budu cpát lžičku s mrkví. Ještě to s doktorkou proberu. Nebyla tam totiž včera ta naše, ale nějaký záskok. Takže ještě uvidíme, jak se domluvíme. Nesmím se nechat 😉

shaarka
21. júl 2010

baby, a ked pisete, ze sa vam dieta pucilo z kysnuteho alebo teda z marhul. lekvaru, ako to viete? ze prave z tej potraviny? co ak sa pucilo dietatko len tak, lebo sa menej hybalo, alebo proste malo taky den?
a ak uz to ma byt z potraviny, preco prave lekvar? co ak nieco ine?
nerypem, len tak sa pytam.

(...a pravdupovediac som hrozne rada, ze prave my sme tou vynimkou (i ked viem, ze ako vynimku si to myslela prave naopak), ktorej nevadi nic. lebo ako tak sliedim okolo seba a pocuvam reci, nepoznam ZIADNU mamicku, ktora by jedla vsetko rad radom a jej dieta z toho nemalo problem. kazda jedna nieco vynechava, niecoho sa boji alebo nieco bezne nejedla. a zacinam si uz mysliet, ze je to psychikou, stresom, blokom a tak. 😔 )

prsky
21. júl 2010

@shaarka pretoze ked si das v 1 den jedla, ktore vies, ze dietatu nic nerobia a okrem toho si das kysnute cesto a do 24 hodin ak sa dieta vyhadze, alebo ho boli brusko, tak je viac ako pravdepodobne, ze to bolo z kysnuteho cesta 😉 aby si si bola ista, ze to nie je "len tak, kvoli dnu", mozes to odskusat druhykrat

shaarka
21. júl 2010

jaj tak jasne. ked si dovtedy kysnute nejedla, chapem.

ale zial mne to aj tak logicky, vedecky a fyzicky nejde na rozum - ako moze tvoje travenie ovplynit mliecko.
to, co stravi matka, sa rozklada v jej zaludku a kysnute naduva kvoli plynom, ktore sa vytvoria v jej traviacej sustave.
ako mozu ist plyny, ktore naduvaju, do mliecka, to neviem. ale pravdaze neviem este vela veci, ze? 😀

bubelko
21. júl 2010

@shaarka tak ja ta potesim, ja som jedla a pila vzdy vsetko a zatial malym nikdy nic nebolo 🙂

strapco13
21. júl 2010

@shaarka laicky preklad metabolizmu...strava ide cez usta, kde ju rozlozia sliny do zaludky, tak zaludocne a traviace stavy spravia svoju robotu, odtial ide strava do tenkeho creva, kde sa uz rozlozi, vstrebe do krvi a ide k jednotlivym bunkam ako cukor, bielkoviny, aminokyseliny, tuky sol, mineralne latky a pod....zvysok ide do hrubeho creva, kde kvasi, uvolni sa vzduch a meni sa to na hovienko
to co sa vstrebe do krvi dodava energiu a stavebne latky na tvorbu mliecka...a tie potom pije babo ide cez jeho usta, zaludok az do criev, kde moze nastat problem

shaarka
21. júl 2010

ano, tak to funguje.
ale ako je mozne, ze tie latky, ktore sa cez krv dostanu do mliecka, vedia este naduvat? to sa mi nezda. chapes. by som dokonca povedala, ze je to vylucene. pretoze plyny vznikaju kvasenim a mliecko je mliecko...
ale ok, nebudem sa hadat, kazdy sme iny. tak uz len dufam, ze bude stale viac a viac mamiciek, ktore s tym problem nebudu mat.

bubelko 😵 😵 😀 super, aspon niekto 😉 😝

strapco13
21. júl 2010

@shaarka aj mliecko sa v crievkach dietatka kvasio a vznikaju plyny a kakino..inak by deticky neprdeli a nekakali 😉
a mliecko..to nie je vof´da a biele nejake farbivo..to su cukry, tuky, bielkoviny, protilatky, enzymy, aminokyseliny..presne to co mi dospely jeme..len v inom pomere

shaarka
21. júl 2010

joj strapco, vysveltujes ako debilovi, to fakt tak posobim? 😀 😀
samozrejme aj mliecko kvasi 🙂
ale preco by z fyzicky a mechanicky natravenej mojej stravy malo naduvat babatko??
ved jeho moze naduvat z jeho stravy, cize jedine z mliecka, nie z plynov, ktore trapia mna. a mliecko neobsahuje nic take, z coho by pri traveni vznikali plyny (ako u dospelych strukoviny, kapusta, cerstve pecivo a pot.).
o to mi ide.
ale asi sa neviem dobre vykoktat.

ok, je tak, ako je, nechajme to. nech kazda z nas papa co chce 😵 a nech su babatka spokojne 😵

cicimon
21. júl 2010

caute
chcela by som sa spytat, aj ked neviem, ci toto je vhodna tema - moja si zvykne cmulat, hryzt pasticku, az mlaska pritom - neviem, ci to je od hladu, niekedy ked ju po tom prilozim tak pije a niekedy nie.....je to od hladu ci iny dovod?

ad jedlo - ja sa stale vyhybam strukovinam, kapuste, paradajkam, citrusom, orechom.....aj ked hlavne tu kapustu by som si uz dala...Napr s fazulou mam taku skusenost, ze raz som mm uvarila fazulovu polievku a nalomil ma nech si dam, tak som si dala len bez fazule a mala este 2 dni prdela a nakladala do plienky ako diva

@strapco - ty pises, ze niektore druhy potravin nejes - dokedy?

latvia
21. júl 2010

mlieko obsahuje dostatok latok (hlavne bielkovin) ktore ked sa natravia a spracuju crevnymi bakteriami, produkuju vela plynov 😉 to tym chcelo byt povedane. babatko naduvaju natravene zlozky tvojho mlieka, aj ked mlieko nieje ofiko naduvacia potravina, bakterie ju vedia tak rozlozit ze uvolnia kopec plynov

shaarka
21. júl 2010

ano, babatko ma plyny zo svojho mliecka, ako ho pije, a ze ho pije.
ale bavime sa tu o tom, ze ci moja strava, ktora ma akoze naduje a ja z nej prdim, tak ci potom z toho prdi a naduva sa aj moje kojene babatko. ja tvrdim, ze nie.
alebo som nejaka divna, ze?
babatko samozrejme prdka, obcas viac, obcas menej, obcas sa popuci a tak.

ale uz fakt nebudem pisat o tom, mam si dat zavazok?! 😀 😅

cicimon
21. júl 2010

shaarka - no ja tiez nie som expert, ale ked babo je nieco z teba a nieco v tebe sa travi a ta nafukuje, tak preco by to, co z teba pije - MM - ho nemohlo nafukovat?
to ako ked ja som zjedla tu fazulovu polievku - neverim, ze moja prdela 2 dni z vody a nie z tej polievky

zuzkat1
21. júl 2010

@monivo moja ma 6mesiacov a sice nie je predcasne narodena tak neviem ci tam su ine pravidla ale este nikdy nepribrala viac ako 600g za mesiac a teraz ked je uz vacsia pribera cca 300-400g za mesiac a pediatricke to staci
co sa odsavania tyka niekedy odsajem len 20ml... ale stalo sa mi aj to ze nejedla a ja som odsala 150ml a vzapati chcela jest a tak som ju prilozila a ona nemala problem sa najest to mliecko tam je a babo si vytiahne viac ako odsavacka...

bubelko
21. júl 2010

@shaarka ked som sa ja o tomto bavila s mojim pediatrom, tak mi povedal, ze mozem jest a pit na co mam chut, ze moja strava nemy vplyv na babatko. deti placu, lebo sa im musi akoby nastartovat traviaci system. v brusku boli vyzivovane mamickou, nemuseli sa namahat a po narodeni, zrazu musia, niektore sa trapia viac, ine menej a podla toho potom aj placu. a aj tie koliky vznikaju skor z toho placu, pretoze sa pocas toho nahlcu vzduchu, tak isto niektore aj pri papani polapaju viac vzduchu ako ine. teda on mi to vysvetloval takto a mne sa toto vysvetlenie velmi paci 🙂

shaarka
21. júl 2010

bubelko, detto 🙂

shaarka
21. júl 2010

ja verim odbornikovi, newmanovi, ktory to VYSKUMAL 😀 a nie babskym dohadom.
bubelko tak isto.
a aha - tu sme, papame vsetko a deticky su v pohode. takze tak.
howgh! 😀

strapco13
21. júl 2010

@cicimon deti spoznavaju svet a najma seba hlavne ustami a ked si to spojis so sacim upokojujucim reflexom, mas odpoved, preco si skoro kazde dietatko cucka rucicky...dieta sa pricucne na vsetko , co sa mu dostane pred usta...ruka, prsko, dudlik, mamkino pleco /jedine tatov chlpaty hrudnik zatial odmietol 😀 😀 ..ale aj to skusil/
cize cuckanie pasticiek a mlaskanie nie je ten spravny indikator hladu

ja inak jem vsetko..uz aj strukoviny a kapustu...neskusala som kel /nechce sa mi ho varit 😅 /..a citrusy..lebo som alergik
ale napr dnes naranajky som si dala kupene osie hniezdo..a bolo trochu viac kysnute ako od inych vyrobcov a maly od obeda tak prdkaaaaa..ale uz ho to nepuci..takze o mesiac skusim kysnute zas a uvidime
ked si robim caro tak si do neho niekedy dam lyzicku kavy, ked som nevyspata a spinkal dobre--lenze teraz berie fenistil, lebo sa mi z niecoho vyhadzal...a bud to bude z tepla alebo @shaarka jedla som krevety a na druhy den sa mi vyhadzal 😉 ..nic ine nove nejedol on, ani ja, ziadna zmena prostredia..len horucavy a krevety

@shaarka prepac, ak to tak vyznelo..to som nechcela..len niekedy, ked chcem laicky nieco vysvetlit, tak to napisem asi fakt prilis jednoducho
ide o to..ze vsetko sa sklada z tych istych prvkov Mendelevovej tabulky...len inak pospajanych, v inom pomere...nemozes brat, ze dospely jedia strukoviny a deti mliecko..pre telo, je to len zmes kyslika, vodika, dusika, uhlika a ostatnych prvkov...a niektorym to moze skodit a niektorym nie
ja som reagovala na to, ze si napisala, ze neveris, lebo Dr. Newman povedal nieco ine...lenze on hovori tiez len o vacsine....v medicine a celkovo v zivote nikdy neplati 100%..preto by si nikdy nemala nikomu povedat, ze mu neveris..pokial nemas dokazy 😉

shaarka
21. júl 2010

ten predosly prispevok bol pre @cicimon - ja tiez nie som expert a preto verim radsej expertom, nez spolumamickam z MK