Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
5. dec 2009

lolah - určite to možné je - odsávanie je veľmi účinná pomoc ako laktáciu podporiť - takže držím palce. Laktácia sa zvýši tým, že sú prsníky často vyprázdnené - čím viackrát sa vyprázdnia, tým viac mliečka sa bude tvoriť . Odsávaj vždy, keď Ti to čas umožní - po dojčení stačí ručne, pomedzi dojčenie aj odsávačkou , aj pár kvapiek sa počíta - z jednej kvapky sa stanú o deň dve ... držím palce, aj Tebe sisulka 🙂

annag
5. dec 2009

gabi83 - písala si, že ju začalo preháňať už pred atb - atb ted mohli len znásobiť príčiny hančky, ale prvá príčina bola inde. Atb črevnú flóru ničia, daj si probiotiká a takisto ich môžeš dať aj malej. Pri atb sa neodporúča dojčenie prerušovať, lebo by to pre bábo prinieslo viac zla. Výhody dojčenia stále prevyšujú. prajem skoré uzdravenie 🙂

annag
5. dec 2009

jelencek - napriek príkrmom je vhodné dojčiť často - hoci len na pár hltov, inak sa laktácia ozaj utlmí. Maličkí na prsníku spia , preto sa dlho dojčia. Zrejme sú zvyknutí, že ak sa na prsíčko dostanú, treba to využiť a podriemkať si 😅

Skús si ich prikladať len kým spočiatku intenzívne pijú (možno to bude len pár minút 3-5-10 - neviem) , akonáhle začne bábo prechádzať do driemot, tak ho stiahni - tak, aby pokračovalo napr. v hre.

Na ich vek spinkajú ozaj máličko, je to pochopiteľné - zabezpečiť pokoj pre obidvoch doma je asi nemožné, no mali by spinkať aspoň 2 krát za deň, sú ešte maličkí - tým pádom asi aj veľmi nároční - deti, čo málo spinkajú si vyžadujú veľa pozornosti. Možno ak by si zaradila ešte jednu vychádzku ...

annag
5. dec 2009

ahojte, keďže ste ma viackrát nahovárali na blog, konečne som sa zmobilizovala a pár informácií som už na stránku vložila. Dúfam, že Vám informácie pomôžu poradiť si, i keď nebudem práve v dosahu 😅

http://dojcenie.wordpress.com/

matja
6. dec 2009

jeeej, annag, ty si proste jednička. Som nadšená z tvojej práce, z tvojej obety a chute nezištne pomáhať dojčiacim mamičkám. Odkaz na tvoju stránku by mal byť zadarmo uvedený aj tu na koníkovi. Si skvelá žena. Ďakujeme!

sunea
6. dec 2009

Úžasné, úžasná! Ďakujeme!!! 😀

lolah
6. dec 2009

sisulka7 - je to super, ked mas podporu. Moja meta bola kojit do 6 mesiacov, ale to som netusila, ze kojenie je niekedy tak zlozite ☹
Ale vidim, ze aj odsavanim to ide, aj to je viac, ako nic.
Drzim Ti palce a diky 🙂

sonice
6. dec 2009

Mila Annag, nikdy som Ti nepisala, vsetky problemy, ktore sa mi pocas mojho dvojmesacneho dojcenia vyskytli som zvladla najst v Tvojich odpovediach - ale uprimne, je to velmi narocne na cas. MAM OPRAVDU VELIKOU RADOST, ze sa Ti podarilo urobit web, kde budu vsetky info pokope. Ak by som sa mohla prihovorit za nejaky clanok o dennom rezime babatiek po jednotlivych mesiacoch.? Mam dost uplakaneho chlapca, chcem vediet, ci je jeho rezim v poriadku, alebo nie. Alebo si u z o tom niekde pisala?
Dakujem! 🙂

bianca7
7. dec 2009

Mila Annag,je to uzasne,ze si vytvorila aj svoj vlastny web!!!Urcite to pomoze vsetkym,co budu potrebovat Tvoju pomoc.Dakujem!A mam na Teba este jednu prosbu.Naozaj by som rada precitala prispevky predtym,urcite by som tam nieco nasla,ale nemam tolko casu na to,tak sa opytam rovno.Moj syncek uz davno ma kvasinky v stolici.Davam mu uz skoro dva mesiace Bio Gaiu,ale nic sa nezmenilo ☹ Cukor ma v norme,trochu ma zvysene lymfocity,a inac vyskedky su dobre.Prejavuju sa tie kvasinky tak,ze ma hlieny v stlici a este aj asi z toho sa mu casto na ustockach vyhadzuje soor (biele bodky,potom to ma aj na jazyku aj na podnebi).Dr.nam uz nevie poradit cim to bude a posiela na gastroenterologiu.Nevies nieco poradit ohladom tohot problemu?Mozno mam kvasinky na bradavkach ja?Ale nic ma neboli,ani pocas kojenia.Obcas mam trochu pocit stipania a to je vsetko.Nemam sa preliecit pre istotu ja?A cim ak ano?Alebo preventivne?Dakujem krasne za odpoved

dur
7. dec 2009

Ahoj Annag,moja mala pri kojeni strasne tlaci zubkami ma 10mes. Ma 6 zubkov a na jednom prsniku mi spravila ranku nic strasne, ale pri kojeni to strasne boli . ☹ Porad co mam robit. Vdaka 🙂

zuzanakonik
7. dec 2009

Dobry den! Bola by som Vam velmi vdacna, ak by ste mi vedeli poradit ohladne dojcenia mojej 11-dnovej dcery. Mala je velmi spavy typ, prve dni som ju dokonca musela "nasilne" budit na kojenie, inak by kludne prespala hadam cely den. Momentalne je situacia asi taka, ze poobede (od cca 14 hod) sa prebera k zivotu a pije celkom huzevnato, aj kazde dve-tri hodiny. Miestami je to sice iba take desatminutove "ponatahovanie" prsnika ale vyzera, ze ma dost a aj sa mi celkom zagulatuje. Druha vec je kojenie v noci - mam ju budit? Posledne "normalne" kojenie mame okolo tej druhej v noci a tym koncime. Ked sa ju snazim okolo 6 rano zobudit, castokrat je to uplne marne a len trosku pocucka a to je vsetko. Aka je maximalna pauza medzi kojeniami? Snazim sa dodrziavat max 4 hodinovy rozostup. Viem, ze kazdy ma svoj vlastny biorytmus ale obavam sa, ze ak to necham vyslovene na jej "chut", tak bude pit mozno 4 krat denne a to je vsetko. No a s tym sa samozrejme spaja aj nadprodukcia mlieka. Cez den je to v pohode, aj ked sa mi zda, ze len malokedy sa prepracuje az k zadnemu mlieku, kedze vacsinou pocucka par minut. Kazdopadne ale pije a prsniky mi netvrdu, aj ked nemam pocit "vyprazdenia". Ale v noci do toho obeda - mam ich tvrde ako skala a posledne tri noci som veru musela aj odsavat - comu som sa inak chcela vyhnut. Mala som (asi idealisticku) predstavu - ze budem "produkovat" tolko, kolko mala potrebuje - ale asi tym jej nepravidelnym a najma rychlym pitim sa mi zacalo tvorit mlieka omnoho viac ako treba. Nechcem velmi odsavat - mam pocit ze tym sa tvorba akurat tak zvysuje. Takze, co by ste mi poradili? Kojenie aj v noci? Odsavanie? Mam odsat "cely" prsnik alebo len nieco, aby nebol tvrdy ale zaroven sa nenastartovala zvysena produkcia? Moje byt tak male dieta aj 8 hodin bez mlieka? Velmi vodpred dakujem za odpoved!

katarinka01
7. dec 2009

Ahojte.
Vidim ze sa tu riesi kojenie. Chcela by som poprosit o radu: mam mesacnu dceru, nemozem ju riadne kojit - teda prikladat na prsnik, z dovodu plochych bradaviek - skusali to na mne vsetky laktacne sestry v nemocnici a nepodarilo sa, no a cez klobucik to tiez nejde, pretoze mala len saje a hra sa a nechce prehltat. odvazim ju, necham ju aj pol hodinu sat, myslim ze musela nieco aspon vypit a ked ju potom odvazim, nevazi nic navyse.
problem je aj to ze mam cim dalej tym menej mlieka, menej ako na zaciatku. mala papka priblizne 6x denne. pravidelne odsavam, ale uz mi to vychadza tak, ze MM davam len kazdu druhu davku a ostatne je UM. takze denne dostane len asi 400 ml MM. to ma hrozne mrzi, pretoze rada by som odsavala tolko aby bola plne na MM. Prosim preto o akukolvek radu, ako produkciu MM zvysit. Homeopatika, vinea, hroznova stava a podobne zatial nezabrali... Vopred velmi pekne dakujem za rady.

andrea12737
7. dec 2009

Ahoj annag, mam otazocku. Mala sa mi vysypala na hlavicke a na telicku ale len po cast ako su prsia, aj vzadu na chrbatiku nikde inde, neviem kedy, vsimla som si to dnes pri kupani. Je strasne nervozna, vcera bolo vsetko ok, no dnes ani nespi, ak tak len na chvilku, po kojeni strasne place, aj napriek tomu ze si poprdka a odgrgne, vsimla som si podla stolice, ze nepije vela zadneho mliecka. Velmi malo mi dnes spinkala, skoro vobec by som povedala,inak som si vsimla ze ma vela slin, prehlta, ako keby jej rychlo tieklo mliecko pri tom su to len slinky, tak neviem co mam robit. uz som hotova z nej, a ona je hotova zo zivota...dakujem za kazdu radu.

annag
7. dec 2009

andrea12737 - malá môže mať len alergický prejav na niečo, čo si zjedla, môžu to byť len potničky či iný bežný výsyp, no môže to byť aj prejav nejakého ochorenia, vírusu - ak nezmiznú, kľudne choď k lekárke, nervózna môže byť, ak ju výsyp svrbí. Je to maličké bábetko, vždy máš právo konzultovať takýto problém s lekárkou, ak vylúči ochorenie, potom to dojčením upravíme.

Ak málo spinká, dožaduje sa prsíčka, hoci ani nie je veľmi hladná a môže plakať nielen pre bruško či ochorenie, ale preto, že nevie zaspinkať - ak ju prehadzuješ z prsníka na prsník, tak ich nedopíja a veľa kaká, má koliku ... takže môže byť na prsíčku i každých 15 minút ak chce, ale ponúkaj zakaždým rovanký - do jej zvyčajného času na dojčenie - trebárs do cca 2-3 hodín. Tým prsník krásne vyprázdni, hoci na etapy.

annag
7. dec 2009

ospravedlňujem sa, ale padá mi neustále PC, napíšem, vypne sa ... - odpoviem čím skôr. som veľmi rada, že stránka Vás zaujala, už je tam viac než 700 načítaní za 2 dni, budem sa snažiť vložiť tam postupne všetky odpovede na otázky, čo Vás zaujímajú

samozrejme, odpovedať tu na fóre neprestávam 🙂 🙂 🙂

gabii83
7. dec 2009

u nas vsetko zase ok uz aj vcera ziadne hnacky, dakujem za radu Anna, a malu kojiiiiim este stallleee, takú mam radost z toho.... 🙂
DAKUJEM

dobru noc

annag
8. dec 2009

gabi - teším sa 🙂

katarinka01 - dúfam, že to dopíšem, včera som Ti písala odpoveď na 3x, zakaždým mi pc zlyhal 😝 😀

- bábetko sa niekedy učí na prsník prisávať aj pár týždňov. Naučí sa to, len potrebuje dostať šancu. Tvojmu malému tú šancu vzali už sestričky v pôrodnici. Namiesto skúšania s klobúčikmi Ťa mali naučiť kŕmiť malého cievkou po prste a následne dokrmovať inak než fľašou - lyžičkou, pohárikom. Snaha sestier znie síce dobre, no ak snahu nevedú správnym smerom, tak je taká snaha skôr veľkou škodou. Je výborné, ak sa bábo prisaje na prsník už v pôrodnici, ale ak sa mu to nepodarí, svet sa ešte nejde zrútiť a dojčenie takisto. Maličká sa zrejme prisáva stále zle, keďže nie je schopná si mliekčo vytihanuť, napriek tomu to treba skúšať - no ak teraz niečo potrebuješ, tak je to kvalifikovaná poradkyňa, s ktorou by to mohlo ísť.
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

tu nájdeš poradkyne z okolia
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

- aby sa Ti podarilo bábetko dostať na prsník v blízkom čase, je dôležité zachovať laktáciu a kŕmiť malého inak - napriek "totálne plochým bradavkám" - ešte som nestihla napísať článok o bradavkách na web, ale posnažím sa čím skôr. Bábetko pije mliečko spod dvorca, bradavkou len vyteká - takže tvar bradavky len málo ovplyvňuje prisatie, bradavka sa časom krásne vytiahne. Vytiahne sa aj odsávaním , ktoré teraz robíš,

Odsávať treba efektívne , ideálne každé 2-3 hodiny i v noci, nie dlho, tak cca 20 min. spolu obidva prsníky. Ideálne je kombinovať ručné odsávanie s odsávačkou. Neboj s, že spočiatku odsaješ pri častom odsávaní menej - postupne to bude oveľa viac.
tu je čosi o odsávaní
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxP...

annag
8. dec 2009

zuzanakonik

- je ťažké nadojčiť bábetko, ak tuho spinká, preto treba využívať čas, kedy sa sam prebudí na papanie. Máš veľa mliečka, je možné, že si vytiahne dosť mliečka, no nemusí. Maličká mala aj žltačku? Diagnostikovali jej napr. hypotóniu? Mala ťažký príchod na svet, dávali Ti veľa liekov? Ako maličká ciká a kaká? -
mala by mať po cca troch hodinách pocikanú plienku , mala by častejšie kakať aj 3-4 krát poriadne. Novorodenec sa na dojčenie nemusí hlásiť z viacerých príčin, tak do cca 2 týždňov ho budiť treba. Malo by papať aspoň 8x za 24 hodín, 1 prestávka by nemala byť dlhšia než cca 4 hodiny , no ideálne je oveľa častejšie - každé cca 2 hodiny - lebo inak môže máličko priberať alebo byť dehydrované. Samozrejme, veľa napovedia plienočky, váhové prírastky.

Skús sledovať, kedy má ľahkú fázu spánku - teda keď vidíš, ako robí grimasy, ako sa mrví, hýbe rúčkami ....., vtedy ju zdvihni, otvor okno na chvíľu. V noci nezažni svetlo úplne - lebo deti pri prudkom svetle zaspávajú - to sa stáva i v pôrodniciach, keď sestričky donesú dieťa do izby v noci mamičke - u sestier spí bábo v prítmí, preberie sa- kým ho donesú a rozsvietia izbu naplno, bábo zažmúri očká a zaspí . Prebaľuj ju pred dojčením. Skús kontakt koža na kožu - bábo len v plienočke, Ty odhalená, aby Ťa cítila. Daj u do zvislej polohy - teda nie úplne v náručí - tak sa deťom dobre spinká, skús ju dať ako na grganie na plece napr. Vyskúšaj menej pohodlnú polohu pri dojčení - napr. futbalovú. Škrabkaj ju po chrbátiku, chyť ju zozadu na plece - to máme reflex - keď nás niekto chytí zozadu, prekvapí nás to. Skús ju prekladať na chladnejšiu podložku - napr. na prebaľovacom pultíku ju na chvíľku polož len na holú podložku . Môžeš jej prejsť chladnou rukou, plienkou po líčkach.

Určite tam môže mať vplyv aj to, že pije z preplnených prsníkov - rýchlo sa jej mliečko do bruška dostane - ak budeš v noci a doobedu dojčiť častejšie, začne sa tiež častejšie budiť.

annag
8. dec 2009

dur, ranku skús ošetriť - máš doma Framykoin alebo Bactroban? bradavky Ťa inak neštípu, nesvrbia, nepália - dlhodobo - máš ich citlivé na dotyk, chlad?

- prsník jej dávaj, keď si ho ona pýta - lebo ak nie je hladná, môže hrýzť
- prsník počas dojčenia stláčaj, aby mala plynulý tok mliečka
- dojči ju v takej polohe, aby ranka smerovala do kútika pusinky
- bábetko, ktoré pije z prsníka, hrýzť nemôže, lebo by hrýzlo seba - teda ak hryzie, musí si pusinku a jazýček dať úplne inak - akonáhle vidíš, že ide hrýzť, daj do kútika pusinky malíček a odpoj ju, buď ju staihni z prsníka, alebo skríkni, aby pochopila, že hrýzť netreba

annag
8. dec 2009

bianca7 -

ďakujem za pochvalu, ja Tvoja otázka sa tam objaví (časom 😀 )

candida albicans je všade okolo nás, bábetká majú nezrelý imunitný systém, preto sa u nich veľmi často kvasinky premnožia a spôsobia takéto nepríjemnosti. Práve bábetká infikujú často poškodené bradavky mamičky. Ak sú bradavky v poriadku, mamička sa dobre stravuje, má silnú imunitu - tak sa často žiadna infekcia vôbec u nich neprejaví. Bábetkám sa imunitný systém vyvýja a zvyčajne candida ustúpi sama i bez akejkoľvek liečby.

Bábetku určite pomôže dojčenie. Lokálne prejavy kvasinky sa prejavujú napr. soorom, alebo zaparenou ritkou. No ak robia bábetku problémy s trávením a dlho to pretrváva, bábo sa musí preliečiť i systémovými antimykotikami (bábo dostane sirup) . Pusinku si mu liečila aj antimykotikom alebo čím ? Zrejme máš bradavky v poriadku, no ak občas cítiš štípanie - natri si ich pár dní gencianom - tak 3-4 stačí.

annag
8. dec 2009

sonice - určite - ako vidím - najviac Vás všetky z celého dojčenia zaujíma práve režim bábetka 😀

janea
8. dec 2009

Ahoj Katka,
maly sa mi v noci zacal budit na kojenie aj kazdu hodinu,v podstate by najradsej spal na prsnikoch. Jasne, ze mam z toho dost podrazdene bradavky a Canesten mi uz nejak prestal prinasat ulavu. Na radu lekarnicky som si dala mast od Avene Cicalfate s obsahom medi, zinku a sucralfate(do cestiny prelozene ako siran, do slovenciny ako sulfat, nie som chemik, netusim;)). http://well.ca/products/avene-cicalfate-restora...
Myslim, ze mi pomohla, ale neviem ci je v poriadku ju pouzivat(pred dojcenim som si ju radcej zmyla) Mozem ju pouzivat, mam ju zmyvat pred dojcenim alebo radcej ostat pri Canestene ( bradavky ma stale trochu svrbia, ale naozaj mam pocit ze Canesten akoby uz nic nezaberal). Dakujem.

Inak web je paradny, hned som vsetko precitala, dufam ze aj Tebe casom klesne pocet IP, ,,,hm, alebo mozno prave este stupne? ;)
Je to skvele co pre nas robis.

andrea12737
8. dec 2009

Ahoj annag..no nakoniec nam vcera mala zaspala-chvala bohu a dnes som je to uz lepsie. Lenze. Boli sme u dr. potvrdit jej nejake papiere a ona mi hovori, ze ked som uz prisla nech prevazime malu, no za presne tyzden pribrala len 30gr!!!papame tak ako predtym o nic menej, mozno o jedno krmenie viac.ak o tyzden nebude mat 200gr naviac,daa nam UM!co s tym? ak dam malej prsnik skor ako ona chce,tak bud zatvari uplne pusu,alebo si cucne tak minutku a potom sa zacne hnevat, alebo plakat ☹ ☹ prosiiiim, co s tym?
Dakujem

bianca7
8. dec 2009

Annag,dakujem za odpoved!Pusinku sme uz liecili 3 krat sirupom Diflucan,vzdy to ustupilo uz po 2 dnoch,no ale teraz sa to znovu objavilo a skusila som pretriet ustocka vodickou zo sodou.Tfuj tfuj tfuj,zatial to zmizlo,uvidime ci nadlho.A tu gencianovu masticku ci vlastne co to je si dam urcite.Este raz dik za radu!

peta3
8. dec 2009

Ahoj Annag! 😵

taky jsem Ti chtěla alespoň touto cestopu moc poděkovat, protože díky Tvým radám už 4 měsíce alespoň částečně kojím. Myslím, že kdybych Ti tenkrát nenapsala, už jsem asi dávno bez mlíka a neužívám si s Martínkem ty chvíle, kdy saje moje mlíčko. Takže moc moc díky 😵

aleela
8. dec 2009

Ahoj Annaq,potrebujem poradit. Urcite ste to uz preberali velakrat,ale ked ja teraz nemam cas hladat 🙂 . Dnes sme prisli z porodnice,so 4dnovym syncekom. Vcera sa mi velmi naliali prsia, v porodnici mi bohuzial nemal ktoporadit co s tym, nakoniec mi doniesl iodsavacku a kazali odsavat a masirovat prsia. Mala som ich obrovske, sa tvrde s tvrdymi hrcami. tak som vecer maleho nakojila a potom sa dve a pol hodiny trapila,masirovala, a skusala odsavat. Odsavanie vsak strasne bolelo, tak som mlieko vytlacala. Potom mi este sestra pichla oxycotin. V noci sa mi maly zobudil asi kazde 1.5 hodiny, vzdy som prsnik najprv rozmasirovala, potom ho nakojila (taha asi 15 minut, vytiahne dostatok mliekal, sam pusti bradavku ked ma dost.}, potom rozmasirovala druhy prsnik a odstriekala trochu mlieka, nech je prsnik maksi. Toto robim cely den, striedam prsniky na kojenie a na odstriekanie, maly sa budi priblizne 1,5 az 2 hodiny. Ked je to dlhsie resp. aj tie dve hodiny, mam uz prsnik, z ktoreho som nekojila plny a bolestivy. Hrce uz celkom zmizli, ked nejaku najdem, vzdy ju roztlacim. Chcem sa opytat,ci to co robim,robim spravne alebo co mam vlastne robit, mam vela mliecka a maly tolko nevypije. Niekedy aj ked ho nakojim, tak prsnik je stale dost plny a nie uplne ulaveny. Nechcem odstriekavat viac, bojim sa, ze sa mi bude tvorit este viac mliecka. Zatial budem pokracovat v tomto postupe, uz vopred dakujem za rady 🙂

tekvica
8. dec 2009

ahoj annag, tak ja zas otravujem,
pomohla si mi , ked sme prisli z porodnice a uz je to rok, stale kojim, UM maly nepil, ale neviem, ci mu nedam 😒

totiz cez den ho kojim na obed- zaspava pri tom, ako olovrant plus este raz obcas, cize 2-3 x pocas dna, potom vecer, tiez zaspava pri tom,ale v noci sa budi aj kazdu hodinu a pol, uz naozaj nevladzem, v noci chce prsnik a mne sa zda, ze sa mlieko nestiha tvorit, ze je hladny a aj rano ma plienku dost lahku.

mam mu dat vecer nejaky nutrilon alebo humanu a potom este dokojit a co v noci? ja sa v tomto vobec nevyznam, ako kombinovat MM a UM, cez den je to fajn, tam sa MM vytvori, ale v noci je to kriticke.

vodu mu v noci nedavam, on je taky subtilny, nechcem ho "klamat " cistou vodou, on nechce ani cumlik ani flasku- vodu pije z hrnceka.
keby v noci spal a budil sa tak 2 x, tak neriesim UM, ale takto je to dost narocne...
dakujem za odpoved.

zuzanakonik
8. dec 2009

annag, dakujem!!! s tym ostrym svetlom si ma prekvapila - samozrejme ze by som cakala skor opak! no a ano, mala chytila novorodenecku zltacku ale inak uz je v poriadku a sily ma veru dost! 🙂 dviha hlavu a kope nohami ako mesacna. cikanie aj kakanie jej ide dobre a inak ako na futbalistu ani nekojime, no a kontrolu plienok resp. ine budiace aktivity robim nielen na uvod ale aj v "polcase" kojenia, lebo mi proste na prsniku zaspi ako drevo. prave to ma matie - mozno je vsetko uplne ok, vyzera byt spokojna a ako vravim, plienok vymenime dost, asi sa mi len nezda ta rychlost akou dokaze do seba to mlieko dostat. kolko - casovo - musi minimalne pit? desat minut? a ak ma stolicu do zlta a v nej akesi hrudky - znamena to ze pije aj zadne mlieko? a ak nie, ako do nej to mlieko dostanem? skusila som ju totiz budit a kojit aspon chvilku aj kazdu hodinu a pol - dve, ale velmi rychlo sa mi pogrckala - asi mala proste dost. a mozem sa este raz spytat na tu nadprodukciu mlieka? ako mam odsavat? do "polovice" alebo uplne do vyprazdnenia? nenastartuje mi to este viac mlieka? dakujem ti velmi pekne za pomoc!!!

egyptanka
8. dec 2009

Ahojte babule, ja som sa stotoznila s jednym vyrokom ... neviem kde som ho pocula alebo citala, ale fakt je v nom kopec pravdy.

"Kojenie nie je veda, to len my z neho robime vedu."

slovami jedneho reklamneho sloganu ... by sme mali nasledovat instinkt, pocuvat smad. V tomto pripade smad nasich babatiek. 😅

annag
8. dec 2009

egyptanka, určite tam inštinkt svoju rolu hrá 🙂 , na druhej strane, informácie o tom, ako dojčiť sa dedili z generácie na generáciu - jedna mamička odkukávala od druhej, múdre a staršie ženy radili mladším , dievčatká videli dojčiť sa svojich súrodencov ... to fungovalo v každej spoločnosti - najmä 20.storočie túto niť pretrhlo , nám poradiť nemá kto - naše mamky nedojčili skoro vôbec

pridala som na web nový článok o bradavkách boľavých a doplnila som Keď nespí