Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
16. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

paskova
16. apr 2009

annag este som zabudla napisat, ze po napapani vygrcne take hlieniste grcky. Predtym to bolo take zrazene mliecko a teraz je to take ako hlieny. Z coho to je?

cristin
16. apr 2009

Dakujem Anna,davam jej vitaminy a uvidime.A dakujem aj za vysvetlenie stolice,dnes uz bola tuhsia.

anica
16. apr 2009

Annag, mna by len zaujimalo, kedy to vsetko stihas? Myslim deti, domacnost a odpisovanie maminam....Lebo ja nestiham nic, na pocitac sa dostanem raz za cas 😉
Chcem ti vyjadrit uznanie, za to, co robis, lebo je len malo takych obetavych ludi, ktori poradia a robia to z presvedcenia. A samozrejme na ukor vlastneho casu...Tvoje rady su super, obcas nieco zahliadnem 🙂 Mali by ta nominovat na cenu za nezistnu pomoc druhym 😅

monika77
16. apr 2009

annag malinký má dva mesiace a pár dní papká z jedného prska a začne vyplúvať bradavku, dám mu druhý po chvíľke začne robiť to isté, tak znovu sa vrátim k prvému a tiež to začne robiť ... mám taký pocit že mu nestačí mliečko alebo teda neviem prečo to robí ... unavení nemôže byť, urobí to aj keď sa hneď zobudí

nikollette
16. apr 2009

Veru Annag je skvelá žena !! !! !! !! 😉

angelika15
16. apr 2009

Ahoj Annag,

mam pocit, ze moja 3-mesacny dcerka si zvykla na strikacku a dava jej prednost pred prsnikom, lebo takmer od zaciatku som musela dokrmovat UM a chcela som sa vyhnut flasi a tak som jej UM i moje odstrikane davala v strikacke.
Pred par dnami, mi zacala streckovat a ked si ju prilozim, tak zacne plakat, tak kojim len v noci alebo rano a vecer, ked je este trochu ospala. Inak jej to davam v strikacke, kt. sama taha ☹
I napriek vsetkym mojim snaham zvysit moje mlieko natolko, aby to malej stacilo sa mi doteraz nepodarilo.
ked si po 3 hodinach odstriekam, mam tak okolo 80 ml mlieka, to jej je malo. ☹
zaobstarala som si i supementor.. chcela by som jej to davat cez to, ale prtoblem je v tom ze ona sa nechce cez den prisat a ihned sa rozplace.

annag
16. apr 2009

siska br - je to ťažké, lebo toto nie je problém dojčenia, je to normálny a veľmi bežný jav, kedy deti nevedia samé zaspať , menia sa ich potreby, cez deň sú aktívne, v noci chcú byť s mamičkou. V prvom rade by som vyskúšala spanie v inej izbe - tak ako ho večer uložíš do postieľky, skús zostať spať v obývačke a jeho choď iba nadojčiť. Deti dokážu vycítiť mamičku a potom chcú byť na nej. Iná izba veľmi často pomôže.

annag
16. apr 2009

zannyka - nie je dobrý nápad riešiť to takto, zvlášť u mesačného bábetka. V prvom rae úplne zbytočne prichádza do styku s UM - s kravskou bielkovinou. Už jedna fľaša zmení stolicu i trávenie bábetka,tráviaci trak čisto dojčeného bábetka je osídlený úplne inými baktériami než tráviaci trakt bábetka na UM. Bábo môže veľmi ľahko preferovať fľašu. Okrem toho, prsníky počas tejto doby stoja, hromadí sa v nich inhibítor, ktorý tlmí tvorbu mliečka. Prsníky sa môžu upchať a zapáliť, treba ich minimálne odsať.

Jediné riešenie pokiaľ nevieš dojčiť inde je zvoliť odchod od bábetka alebo prechádzku len na nevyhnutnú dobu v čase medzi prestávkami v dojčení. Viem, že Ťa to nepoteší, ale skutočne je to tak. UM by malo byť čerstvo pripravené, kým stojí - je horúco, veľmi rýchlo sa kazí, množia sa v ňom i na fľaši mikroorganizmy, ktoré môžu bábetku spôsobiť nepríjemnú infekciu. Preto deti na UM musia podchvíľou užívať probiotiká a oveľa častejšie sa trápia s hnačkami.

annag
16. apr 2009

paskova, skús odstopnúť ako dlho pije z jedného prsníka a napíš mi, ako priberá

annag
16. apr 2009

angelika15, napíšem Ti do IP, aby sme to napravili. Áno, toto sa stáva, bábo môže preferovať čokoľvek - fľašu, striekačku, pohárik .... práve preto je potrebné, ak treba dokrmovať, dokrmovať na prsníku - teda hadičkou suplementora.

annag
16. apr 2009

angelika si tu nová, IP to je Interná pošta, na ktorú si klikni úplne hore na okne, bude Ti svietiť červenou farbou "1 nová"

annag
16. apr 2009

anica, i ostatné mamičky, veľmi pekne ďakujem 😉 🙂 . inak, nestíham 😀 , no snažím sa, nedá mi to a aj ma to veľmi baví. Takže radím popri varení, večer pri TV .... 😅

ahojcek
16. apr 2009

Ahoj, annag,

veľmi ďakujem za odpoveď.

Tabuľky: keď som ich videla, len som otvárala oči - hmmm... tak trochu im nerozumiem 😀 . Predpokladám, že pre mňa sú najzaujímavejšie tie pre priberanie chlapcov po jednom mesiaci a sme jeden stĺpec naľavo od priemerných hodnôt, v ktorých sa nachádza väčšina detičiek - je tak? Mne kamarátka poslala tento link: http://www.kojenie.sk/co_robit_ked/tabulka_hmot... a aj vo februárovom čísle "Mama a ja" je podobná tabuľka (takže ma tieto z who poriadne prekvapili). To akože ich niekto "preložil" z tých z who, alebo "odkiaľ ich majú"?

Ako sa dá dojčiť postojačky 😨 ? ... veď aj tých dnešných 5,68kg je mi ťažkých 😀 ! Hmmm... minimálne sa musím naučiť viazať šatku tak, aby sa v nej dalo aj kojiť 🙂 .

A na záver tiež musím dodať, že aj ja Ťa veľmi obdivujem, ako zvládaš nám radiť. Si obrovský poklad a ďakujem Bohu za to, že Ťa tu máme 😀 .

Pohodovú noc.

annag
16. apr 2009

ahojcek, tie údaje WHO, na ktoré som Ti dala odkaz sú tie úplne najnovšie tabuľky, ktoré existujú. Sú to percentilové grafy , ktorých podkladom boli tisíce detí z celého sveta. Boli to deti, ktoré sú živené správne : prevažne dojčené, zdravo živené po príkrmoch .... tieto tabuľky boli vydané v polovici roka 2006 WHO. Jednotlivé štáty si tieto tabuľky osvojujú - teda napr. Ministerstvo zdravotníctva konkrétnej krajiny ich uzná za oficiálne. Tie údaje, ktoré Ti poslala kamoška sú presne tak - zjednodušené a spriemerované, no v zásade správne.Lekári by sa mali riadiť percentilovými grafmi, sledovať treba i pomer výška váha. Tvoj malý sa nachádza na prelome 4-5 mesiaca a nachádza sa v rozpätí medzi 25-50 percentilom, teda priberá úplne v norme. Až váhový prírastok pod 3 percentil sa považuje za zlý a je znakom toho, že bábetku sa dobre nedarí a treba hľadať príčinu. Takisto treba sledovať, či sa bábo pohybuje vo svojom pásme a či v priebehu krátkeho obdobia neprepadlo cez niekoľko pásiem. Týmito grafmi by sa teda mali lekári riadiť, dokonca tam majú na stiahnutie jednoduchý softvér, na základe ktorého si môžu každé bábo sledovať. Ale o tom asi ani netušia 🤐

Toto sú tabuľky WHO. Niektoré krajiny si robia štatistiky aj samé, v CR a SR sa robili asi každých 10 rokov, v CR sa robili naposledy v roku 2001, v SR viem iba o tabuľkách zo začiatku 90-tych rokov - no a to je problém, lebo vtedy deti rástli na UM a priberali viac než by priberali prirodzenou výživou. Za normu dodnes lekári berú neprirodzene veľké prírastky z UM. Záleží, na akého pediatra mamička narazí. Preto tu bežne riešime, že jednému lekárovi je málo aj 200-300g a inému stačí 100g.

No, veru, treba skúšať, dá sa dojčiť i za pochodu 😅 , ale v šatke sú úväzy, pri ktorých sa to dá celkom elegantne . Všetko dobré a ďakujem 😵

tatiana75
17. apr 2009

Annag, dakujem za rady.
ako si mi vcera radila, vzdy pred papanim si odstriekam 30 ml mliecka a cuduj sa svete malicka sa v klude napapa. 🙂 ziadne odtahovanie a plac. dokonca po papani pekne zaspinka. dnes som sa konecne vyspala, za co vdacim tebe. DAKUJEM. mozes mi prezradit tajomstvo uspechu?
chcem sa este opytat.
1.ak by malej nestacilo z jedneho prsnika, tak si mam pred podanim druheho asi tiez odstriekat predne mliecko, vsak? a na druhe papanie jej mam ponuknut prsnik z kt. papala naposledy a opat si mam odstriekat?
2. mam jej davat pocas dna aj cajik alebo prevarenu vodicku?
3. a ako casto by som jej mala davat papat? ja jej davam vzdy min po 2 hodinach...
este raz dakujem. si super zena 😀

paskova
17. apr 2009

Ahoj annag, tak Sophi sa dokaze napapat za cca 7 min. z obidvoch prs. Vravela som to aj dokine, ale ona hovorila, ze niektore deti su fakt silne a vytiahnu mliecko rychlo. Ze v prvej minute vlastne dieta vytiahne 90% toho co potrebuje. Pred 6 tyzdnami vazila 5550 g teraz 6400g. Doktorka hovorila, ze je to krasna hmotnost. Ked sa narodila vazila 3200g, dobieha uz aj deti ktore sa narodili s vacsou vahou. 😉

annag
17. apr 2009

paskova, maličká priberá krásne. Bolo by fajn, ak by ťahala trošku dlhšie z jedného prsníka, ale veľ detí sa takto nastaví. A ako sa tá kolika prejavuje, skús mi to podrobne opísať.

annag
17. apr 2009

tatianka, to ešte nie je všetko 😀 . Len som si chcela overiť na diaľku, kde je problém. Problém je v tom, že máš mliečka veľa. Niekedy môže mať mamička mliečka až až a napriek tomu sa bábo nenapapá, normálne môže byť hladné a neprospievať. Zatiaľ si na hranici 6 týždňov, nechcela by som to dramaticky riešiť, lebo laktácia sa prirodzene ešte môže utlmiť v priebehu 2 týždňov. Teraz si ovplyvnená popôrodnými hormónmi a mliečko sa tvorí ani nevieš ako. 😅

Malá má problém aj so stolicou, trošku utlmiť laktáciu by sme mali. Zatiaľ skúsime takto - odsaj si ako doteraz ránoa večer prsníky až do dna, cca hodinu pred dojčením. A potom skús dojčiť 2 dojčenia ľavý, 2 dojčenia pravý. Tým sa budú prsníky menej často vyprázdňovať a tvorba sa utlmí. Tesne pred dojčením si tých pár ml mliečka odsaj aby sa mohla prisať. Nemalo by sa zatiaľ stať, aby jej jeden prsník nestačil. To sa môže stať až po utlmení tvorby. Toto urob len jeden deň a noc a ozvi sa mi. Už po jednom dni sa môže laktácia utlmiť na optimum.

Dávaj jej papať na požiadanie - až keď si vypýta, niekde v rozpätí 1.5 až 3 od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Teda dojčíš správne.

Žiadnu vodičku, čajík .... len prsník, hoci bude vonku 30 stupňov. Od hladu i smädu je prsník. AK by bola na úpeku - čo sa snáď nestane, alebo v prehriatom aute .... tak jej môžeš dať prsník i častejšie . Na smäd je predné mliečko, ktoré obsahuje mliečny cukor - ten dáva deťom energiu.

paskova
17. apr 2009

Koliku mava tak raz za tyzden. Vacsinou po polnoci. Zacne sa mrvit, krci si nozky a hrozne place. Vzdy jej pocvicim nozickami, polohujem ju, masirujem brusko, kupila som si ceresnove kostky takze aj ohrievam brusko. Pomoze aj rektalna rurka, ale vzdy sa aspon hodinu jeduje.Doktorka vravela, ze sa z toho musi jednoducho vyrast. Ze ako zacne sedkat bude to lepsie. Ona je inaksie strasne sidlo, otace sa osto sest, stale sa taha do sedu. Aj ked nema koliku ma kazdu noc hrozne nekludny spanok, stale sa vrti, a strasne vela prdka. Cez den prdka len obcas, v noci castejsie. Ja si ju v noci prikladam hlavne preto aby sa ukludnila, nezacala plackat. Pricucne sa len par krat, ale vrti sa aj na prsniku a zaspinka.

siska_br
17. apr 2009

annag - no s tou zmenou miestnosti na spanie bude dost problem - zatial byvame v jednoizbovom 🙂 . no skusim este vydrzat, malicky mava take zvlastne spacie etapy (napr. bolo obdobie, ked sme par tyzdnov vstavali medzi 4-5 hod. rano), mozno aj toto je jedna z nich. len dufam, ze nebude trvat prilis dlho. ale aj tak dakujem za radu. zaujimalo by ma ale, kedy spavas ty 😉 😉 😉 vela priestoru na odpocinok ti teda nedavame.....

annag
17. apr 2009

paskova, raz za týždeň - však to buď rada 😅 , niektoré detičky sa vytrápia každý deň. Ak prdá, tak plyny jej odchádzajú voľne preč, teda tie kvapky príliš neomôžu. Ony sú určené na to, aby sa vetry mohli uvoľňovať. A stým maličká problém nemá. Ozaj len vyrásť z toho musí.

annag
17. apr 2009

sisa, no to asi ťažko 😀 , zažila som, môj muž tento stav volal prerybnenie - že je veľa rýb v jednom akváriu. Maličkého ozaj môžete rušiť - má ľahký spánok, počuje dýchanie ... , tak už len trpezlivosť. Lebo ak nedáš prsíčko, bude asi ešte horšie. Po polroku môžeš skúšať metódy podľa tej knižky o spaní, čo tu koluje, ak máš na to nervy 😀

siska_br
17. apr 2009

ani - fakt to poznas - funguje to 100% - ak nedas prsicko je este horsie 😉 😉 tu knizku som citala a mam voci tej metode nejake vyhrady, mierne povedane 😀 , urcite tak postupovat nebudem. urcite si nenecham vyplakat dieta kvoli vlastnemu komfortu a "k jeho dobru". vydrzime. ale tebe dobry spanok do tvojho rybnicka vinsujeme 😉 , nech mas vela sil....

blau
autor
17. apr 2009

Dobre ranko- anka mam otazocku. Maleho kojim(14m) rano poobede vecer, v noci uz nie, len teraz mu idu asi vsetky zuby naraz 🙄 , tak sa hmyri tak ho aj o polnoci nakojim a spi dalej. Inak spava celu noc. Mozem zrusit uz to jedno kojenie poobede( cize viacmenej by to bolo 2x za 24hod) ?dakujem za odpoved a prajem pekny den.
A ako sa ma mala Anicka a jej surodenci? 🙂

paskova
17. apr 2009

annag myslis si, ze tie kvapky jej davam zbytocne?

gabii83
17. apr 2009

ahoj Annag, chcela by som Ta opytat, ze aky vplyv ma na babatko ak matke po porode prvy krat pride menstruacia, ja mam od stvrtka, a mala mi celyyyy den place a je nekludna az nervozna a to od stredy, napapala som nic take, dietna chyba vylucena....
ani vetry jedinne toto si myslim, alebo zubky lebo ocinko jej mal uz ako 4 mes. dolne 2 zuby...

dakujem

zuz11
17. apr 2009

Ahoj Annag, nakoniec som dala obe ockovania a teraz ma trapi dalsia vec, neviem ci to ma za nasledok to stredajsie ockovanie ale odvtedy vobec cez den nechce spat 🤐 a dost povrackava, a aj v noci sa budi castjsie 🤐 uplne mame rozhadzany rezim 🤐 neviem co s nim ci mam cakat ze sa to vrati o par dnoch do normalu alebo co, lebo si vobec nic neviem pr nom urobit, lebo ked je hore tak by sa bud nosil alebo vyzaduje bneustalu pozornost 🤐

mailinka
17. apr 2009

Ahoj Annag.chcem sa opytat ci nahodou pri tom mnozstve skusenosti co mas nevies aj nieco o kojeni a znizenej funkcii stitnej zlazy.ja mam pocit ze mam akosi ten moj hormonalny system rozhadzany,lebo moja laktacia strasne kolise,myslela som ze je to laktacna kriza ale to som ich uz potom mala aspon 8 a to moja mala ma len 11 tyzdnov.
a myslim ze neni normalne aby som mala normalnu laktaciu tak 10-15 dni v mesiaci a zvysok je o trapeni.uz sa mi stalo ze sa mi 1-2 dni prsia nalievali a na dalsi den boli skoro uplne prazdne.to trvalo niekolko dni(2-3),potom sa to zase na chvilu upravilo a takto sa to toci dookola uz asi 2 mesiace.beriem aj tabletky na ŠŽ euthyrox 25mg,pocas tehotenstva som mala hodnoty dobre,este som nebola na kontrole u endokrinologicky,lebo sa tam neviem akosi dostat.ja som ti uz jeden prispevok pisala,tak ak budes mat cas skus si pozriet.
som uz zufala,lebo kojim kazdu 1,5 hod pokial mala nespi,niekedy aj za hodinu a pred tyzdnom sme stali s vahou,tak sa bojim ze tymto stylom jej toho mliecka bude naozaj malo
.https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

mima22
17. apr 2009

ahoj.mala mi pribrala za tyzden 80gramov neni to malo?v pondelok bude mat tri mesiace a vazi 6,6kg ked sa narodila tak vazila 3,4kg.napis.ahoj