Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

elinka27
24. okt 2010

@prsky oki,dakujem 🙂

elinka27
24. okt 2010

@monique02 ja si ten citrovital davam mam kvapky ale nepijem to ale natieram tym bradavky, 15kvapiek do 10ml prevarenej vody, a popri tom este Canesten natieram

silvika
24. okt 2010

a tou gencianckou si utierat bradavky by nepomohlo? ked sa to moze aj babetkam v puse robit, ci nemalo by to ten spravny efekt?

zuzkat1
24. okt 2010

@annag no nemala v noci teplotu ani rano ani teraz.... tak nakoniec mozno nebude chora

lucinka83
24. okt 2010

chcela by som sa poradit, mala som pred 2 tyzdnami upchaty mliekovod a kym sa to vyriesilo, ostalo mi v tom prsniku menej mlieka ako v druhom, nenalieva sa cely, len ta polovica, kde nebol ten upchaty mliekobvod, malemu z neho ide mliecka menej aj pomalsie ako z deruheho,tak sa niekedy hn eva, pôrikladam najprv na ten, ale asi mu nestaci, potom aj na druhy a na tom je uplne blazeny, lebo tam mu strieka, ako mam zvysit produkciu v tom, kde je menej, resp. mam to ŕiesit? Maly nema cumlik, tak sa upokojuje prsnikom a v noci zasxpava tak, ze sa po hodine ukoji, takze bradavky ma este aj po measiaci trochu bolia nemam ich zahojene

zuzkat1
24. okt 2010

@lucinka83 v noci sa casto budi? lebo mne sa dari rozkojit slabsi najma v noci... ze ju davam hlavne tam... a vzdy si po kojeni aj odsaj... a odsavaj ho aj ked nekojis kym sa to nevyrovna....

katie233
24. okt 2010

Ahojte. Potrebujem poradiť. Mám dvojmesačného synčeka, ktorého plne dojčím. Nikdy sme problém s jedením nemali, krásne priberáme. Zvykol jesť tých 15-20 minút. Na jedno kojenie, jeden prsník. Len uplynulý týždeň sa to zmenilo. Malý sa zobudí, pýta jesť, ale akonáhle si ho priložím, tak cucá asi tak 5 minút a potom začne zaspávať. Zobudím ho, znova chvíľu potiahne a znova zaspáva. Medzitým sa začne z prsníka odťahovať a potom hľadať. ďakujem za každú radu.

annag
24. okt 2010

@katie233

je veľmi dôležité naučiť sa sledovať svoje bábätko, čo na prsníku robí počas dojčenia, či intenzívne pije, alebo skôr iba cucká a sem tam čosi preglgne. Deti uspáva slabší tok mliečka, je to jedna z výborných funkcií dojčenia. No dovoliť si to môžeme až vtedy,keď sa bábätko najskôr dosýta najedlo. 🙂
deti okolo 6-8 týždňov zvyknú veľmi viditeľne reagovať na tok mliečka, kým dovtedy im silnejší - slabší tok nevadí, neskôr sa už vedia poriadne ozvať 😅

skús pozorovať dojčenie. Sleduj, či pekne pije na prsníku , ku koncu stláčaj prsník, čím predĺžiš aktívny čas na prsníku. Ak ozaj uvidíš, že intenzívne pije prvých 5 minút, môže byť najedený a môže zaspať. Nemusíš ho budiť, zrejme sa sám po chvíľke preberie, ak mu bude málo - vtedy ho prilož opakovane k tomu istému prsníku. No ak sa po opakovanom priložení bude odťahovať, púšťať a hľadať ... tak mu smelo ponúkni i druhý prsník. A pozoruj, čo bude na druhom prsníku robiť - zrejme bude opäť efektívne piť - a to je znak, že potreboval obidva prsníky, môžeš ich pri jednom dojčení vystriedať i viackrát.

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

varticek
24. okt 2010

Ahoj Annag, chcela by som Ťa poprosiť o radu. Môj Kubko (skoro 5 mesiacov) si pri papaní vymenil deň s nocou. V noci sa budí každé 2 - 3 hodiny a chce jesť a potom ráno a celé doobedu nie je hladný (jesť mu ale samozrejme dávam 🙂). Ako mu to mám opraviť? Skúšala som mu dávať doobedu a aj počas dňa častejšie, aby v noci už hladný až tak nebol, ale on jesť viac nechce, jednoducho hladný nie je, tak neje. Ďakujem.

annag
24. okt 2010

@lucinka83

pri správnom prisatí bábätka nemôžu bradavky bolieť, aj keď je bábo na prsníku non stop. pozri si prosím asymetrické prisatie. lebo ak sa bábo slabšie prisáva, tak prsníky zle vyprázdňuje, čo vedie k upchávaniu prsníkov.

ďalšou príčinou môže byť i "chaotické " ponúkanie prsníkov , ale aby sa v istom rytme striedali.

dobre si prezri prosím tieto odkazy, ak by si si nevedela rady, tak mi vyplň prosím i dotazník , aby sme vylúčili i ostatné príčiny 🙂


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
24. okt 2010

@lucinka83

pri správnom prisatí bábätka nemôžu bradavky bolieť, aj keď je bábo na prsníku non stop. pozri si prosím asymetrické prisatie. lebo ak sa bábo slabšie prisáva, tak prsníky zle vyprázdňuje, čo vedie k upchávaniu prsníkov.

ďalšou príčinou môže byť i "chaotické " ponúkanie prsníkov , ale aby sa v istom rytme striedali.

dobre si prezri prosím tieto odkazy, ak by si si nevedela rady, tak mi vyplň prosím i dotazník , aby sme vylúčili i ostatné príčiny 🙂


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
24. okt 2010

fíha, neviem, prečo mi to dvakrát odoslalo , pardon 😝 😀

@varticek

v jeho veku sa to stáva pomerne často. Je to tým, že deti nemajú cez deň "čas" papať, zaujíma ich všetko možné len nie prsník. V noci si Ťa vychutnáva, nič ho neruší, je ospalý .... a preto sa i lepšie naje. V podstate sa to ani nedá veľmi zmeniť, lebo zásada je dojčiť na požiadanie a dojčené dieťa sa nedá prinútiť dojčiť ak nechce. Úsilím zmeniť to by si sa skôr dopracovala k nervozite a stresu , ktorý by nikam neviedol. Po zavedení príkrmov sa rytmus papania často mení, i keď fyziologické nočné budenie mu zrejme vydrží ešte dlho.

varticek
24. okt 2010

Ďakujem pekne Annag. Síce si ma veľmi nepotešila, ale viem, že máš pravdu 🙂

annag
24. okt 2010

@varticek
máš staršie bábo, určite vieš, že ono to raz prejde , len kedy , však 😀

opica
24. okt 2010

dakujem kocky za podporu 😉 snad sa nam to niekedy v blizkej dibe podari 😉
@dulkagabulka ja som dostala menstruaciu hned po sestonedeli, takze v tom by som problem nevidela.

gawin
24. okt 2010

@blau chcela by som sa opytat od vas ake mate skusenosti mam skoro 2 mesacneho synceka a teraz za 10 dni pribral len 50 gr mame doma vahu a stale ho vazim ja neviem ci je to ok.on je v poriadku strasne vela spinka neplace niekedy spi aj 9 hodin v noci je ako anielik.ale ja neviem ci ta vaha je v poriadku.len kojim takze nic ine mu nedavam papa asi tak kazde 6 hodin lebo velmi vela spinka...poradte mi prosim ci to je ok. 😉 😉 😵 😵

strapco13
24. okt 2010

@gawin nie je dobre, ze ho vazis..len sa stresujes...a vahy su nepresne..plus minu aj polkila
a nezda sa mi to ze papa kazdych 6 hodin..ved to je strasne malinko..kojit sa ma na poziadanie, kojenie je o jedle ale aj o piti a aj o budovani vazby medzi babpom a matkou
to ze je spavy..to moze byt bud zltacka alebo aj znamky dehydratacie
kolko ma pocikanych a pokakanych plienok za den? fontanelu ma nejak viac vpacenu? /norma je taka jemna preliacenina alebo uroven kosti/

gawin
24. okt 2010

🙂 no zltacka to urcite neni a nevazim ho kazdy den ale kazdych 10 dni a nikdy nie viac.podla mna je to normalne aj tu uz citam ze niektore deti su take iste a este aj viac spinkaju tak mame stastie ze je maly taky dobrucky y a asi mam dobre mliecko.uz teraz co som dostala spravy vidim ze sme neni jediny tak som sa ukludnila a zltacka ci dehydracia podla mna tak by maly paakal non stop a nebol by taky kludny a vysmiaty stale🙂 😉 😉 😉

elixia
24. okt 2010

@akdarka skusila som ho uspat,ze ci to teda nie je unavou ako si pisala,ale zrejme nie,kedze zaspat ani za svet..a ked som mu nakoniec dala flasu, okamzite klud..tak ja neviem.

@dulkagabulka mam pocit,ze uz som skusila vsetko...my sme sa ddo tej flase uz zamotali a neviem ako z toho von 😉

Pouzivali ste niekto tu laktacnu pomocku od medely? Ja som do toho investovala,no akosi nam to nejde...podla navodu to vyzera take easy,no strcit mu tu cievku do pusy je pre mna nadludsky vykon,neviem ci som taka lava alebo co 🙂 Pisu tam,ze by mala byt v strede hornej pery..mne sa ju nedari dostat mu ju ani do kutika alebo kamkolvek inam..spolu s bradavkou to nejde, stale sa vysmykne a dodatocne uz vobec,lebo je prisaty tak,ze nie je sanca... 😒

annag
24. okt 2010

@elixia

nemusíš ísť podľa návodu Medela, môžeš ju vložiť cez kútik pusinky počas dojčenia, ono to určite ide - trošíčku odsuň prsník a úplne cez kútik ju zatlač, snaž sa smerom na horné podnebie , ak je bábätko správne prisaté, tak sa určite bradavky nepustí a bude v dojčení pokračovať. Nemusíš vkladať hlboko, stačí, ak bude presahovať ďasienka, nemusí byť vložená až za bradavku - to že je správne založená vidíš podľa toho, že mliečko začne cez cievku tiecť . ich cievka je mäkká, tak to ide zasúvať o čosi horšie spočiatku, ale určite sa to naučíš. Pozor, dokrmuj až keď obidva prsníky vystriedaš aspoň dva krát.

zdá sa Ti bábätko hladné? vyplň mi prosím dotazník, lebo dokrmovanie je posledná voľba, treba hľadať príčiny nespokojnosti bábätka - a keďže už pozná fľašu, určite jedna z príčin bude spôsob slabšie prisatie

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

elixia
24. okt 2010

@annag dakujem, dotaznik vyplnim. No presne,ta cievka je taka makka,ze sa velmi ohyba a ked je prisaty,tak mi to tam nejde vlozit..ale poskusame este 🙂

Ja dokrmujem az po tom,co ich vystriedam, minimalne dvakrat vzdy...snazim sa,aby toho vytiahol odo mna co najviac..a stale je nespokojny, podla mna hladny...

annag
24. okt 2010

@elixia
ťažko sa to opisuje slovne 😅 chyť si ju celkom na koniec, tak aby Ti zostal voľný len trebárs cca 1 cm vtlač cez kútik, prechyť znovu o ďalší cm a opäť zatlač - teda takto po častiach ju zatlač až kým nebudeš vidieť, že sa cievka naplnila mliečkom

mirininu
25. okt 2010

ahojte, potrebujem poradiť v čom to môže byť, že malý mal zo začiatku krásnu žltú stolicu, ale teraz napr. z 5 plienok sú 3 zelené a ďalšie žlté - nemám pocit, žeby som mala málo mliečka, lebo prsníky mám stále naliate a snažím sa ho nechať sať najprv z jedného a tak po hodine vymením za druhý. Zo začiatku pekne sal, ale teraz mám pocit, že niekedy potiahne 5 minút a vybavené, potom odgrgne a ešte potiahne ... horšie je, že občas sa takto naťahujeme aj hodinu a stále je nespokojný ☹ , pritom aj kúsok vygrcká, takže asi ho má dosť. Je to tak skoro každé ´2 kojenie a najhoršie je to v noci potom ťaháme aj 2 1/2 hodiny. Nemáte nejakú radu ako to vyriešiť - mám aj staršieho syna a potom ráno neviem oči od únavy odlepiť.

zuzkat1
25. okt 2010

@gawin no ahoj🙂 vidim ze si sa sem prisla popytat🙂 to je naozaj dobre... a ja ta uplne chapem inak ze si rada ze ti spinka a ze je dobrucky a tak..ale on je este naozaj velmi malinky a mal by papat castejsie... hlavne preto co ti @strapco pise, ze kojenie je aj na smad... ty predsa tiez nepijes len kazdych 6 hodin.... a veru bol by spavy pri dehydratacii lebo by bol zoslabnuty a chcelo by sa mu spinkat... kazde babo reaguje inak..niektore by mozno plakalo ako pises ale ine mozu reagovat len spankom.... tym nechcem povedat ze je to nutne vas pripad, ale papat/pit by mal v tomto veku viac...

katie233
25. okt 2010

@annag Ďakujem. Asi máš pravdu a bude to slabším tokom mliečka. Lebo som si všimla, že keď mám prsia naliate, tak papá. Ale zase potom viacej grcká. No neva, pokiaľ je spokojný, tak je dobre.

vlastovka385
25. okt 2010

Dobrý den Annag, chtěla bych poprosit o radu. Mám chlapečka, za pár dní bude mít 17 měsíců. Od narození jsme plně kojili, ale kolem 5. měsíce jsem měla pocit, že už mu mléko nestačí, tak jsem začala dávat mléčnou kaši, a začaly hrozné noční koliky, s nasazením zeleninových příkrmů se to ještě zhoršilo. Vůbec nemohl spinkat, budil se s pláčem i každých 10 minut. Také se objevoval hlen ve stolici. Nakonec jsme ve spolupráci s lékaři stanovili diagnózu alergie na BKM. Po nasazení diety se stav hodně upravil. Postupně jsme zaváděli další příkrmy, teď už jí strašně moc věcí, mám vytipované, co kromě mléka také nesnáší a to mu nedávám. Ale zažívání má pořád hodně citlivé a v noci se dodneška budí, někdy jenom jednou, ale častěji i víckrát, třeba na dnešek to bylo 6krát. Pokaždé vyžaduje kojení, a to ne málo, ale kojí se třeba 10 minut. Nad ránem už mívám opravdu málo mléka, ale on tak dlouho tahá, až se přece něco spustí. Jinak kojím jednou před odpoledním spánkem a večer před spaním. Kojení nechci ukončovat, už kvůli tomu, že musí mít zdroj vápníku, a Nutrilon Allergy Care snáší jenom v kaši, jinak mi ho nechce pít. Chtěla jsem se ale zeptat, jestli by nebylo dobré ho přestat kojit v noci, protože si myslím, že možná se mu ty plyny tvoří i z toho, že každou chvíli pije mléko. Když mu v noci prso nechci dát nebo mu ho seberu předčasně, tak se začne vztekat. Přitom ve dne kojení nevyžaduje, takže si myslím že to má spojené s tím diskomfortem od bříška, že ho sání a chuť mléka uklidní, pak si také lépe prdne a zase usne. Vím že to odnaučování bude boj, protože v noci je fakt závisláček. Moc děkuji za každou radu.

shaarka
25. okt 2010

@gawin
tak potom preco tu ziadas o radu, nazor, ked podla teba je to normalne? 😀
a ked mu davas castejsie ako kazdych 6 hodin, odmieta? ci si to ani neskusala?
moj je teraz nastaveny na kazde dve hodiny a urcite nemam slabe mliecko 😉 a ked mu niekedy ponuknem uz po hodine a pol, vezme si, neodmietne. ale zas niekedy nema chut ani po toch hodinach... urcite nemaj pocit, ze musis kojit kazdych x hodin a nikdy inak. skusaj, aktvne mu davaj, mozno budes prekvapena. 😉

vlastovka385
25. okt 2010

Ještě jsem chtěla dodat, že jednou se nám povedlo, že spal úplně celou noc, jenom jednou békl, ale neprobudil se, takže jsem celou noc nekojila, až ráno kolem půl sedmé. Ale většinou je po třech hodinách od usnutí vzhůru a musí se napít, a pak už se budí v kratších intervalech.

cicimon
25. okt 2010

ano, s kojenim na smad to presne vidim u mojej, hlavne vecer a v noci...to zacne mrncat a byt nervozna (v noci sa zobudi), tak jej dam pocucat a staci jej max 5min a konec....ked pije od hladu tak to trva tak 20min

janka2110
25. okt 2010

Ahojte.
Chcem sa poradit s vami,vlastne poprosit o radu...
Dcerku som zacala prikrmovat zeleninou ked mala 6 mesiacov a jeden tyzden.
Islo nam to vcelu fajn 🙂 po mesiaci sme zacali ovocim na desiatu a zeleninka na obed.
Nikdy nezjedla toho extra vela,ale tych 50-60 g.
Teraz uz je to asi tyzden ked mi odmieta prikrmy....nechce ani zeleninu ani ovocie...
Je pravda ze je dojcena na poziadanie a ona uprednostnuje mlieko pred prikrmamy.
Dostala som aj radu,ze nechat ju vyhladovat a potom bude jest...
Ale nie ona nezjedla nic....

strapco13
25. okt 2010

@janka2110 urcite ju nenechaj hladovat..ved mas mliecko 😉 ..mozno jej idu zubky a vtedy niektore deticky odmietaju papat tuhe, lebo ich to boli
ved vyskusaj natriet dasna gelikom a potom daj papat..ale aj ked nebude chciet, este satle je dojca a naj je pre nu mliecko