Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
28. jan 2010

andre1592 - v noci sa mamičkám tvorí veľa mliečka, ak bábo pije z plného prsníka a nedopíja ho do dna, tak si môže vyvolať koliku, záhu, i grckanie. Preto maličká toľko prdká a kaká. Skús prosím urobiť ten záber ako som Ti spomínala, lebo možno stačí ozaj len trošku upraviť polohu ...

tinuskaha
28. jan 2010

Annag trapi ma a stale si vycitam to ze maly odmieta prsnik ze musim mliecko odsavat a krmit flasou ☹ kde som urobila chybu?

annag
28. jan 2010

tinuskaha - neviem, napíš mi prosím do IP ako prebiehalo celé Vaše dojčenie od narodenia , kedy si začala prikrmovať , koľko si dávala iných tekutín, či si dávala cumeľ, klobúčiky .... skúsime to zistiť

geri
28. jan 2010

Annag dakujem velmi pekne za radu. Ved preveze mlieka tolko nemam. Najskor nam vyslo na krmenie a potom sme museli dokrmovat. Teraz papa mm, ale len preto, ze kazdy den vytiahnem jednu, dve davky zamrazeneho mlieka. Snazim sa odsavat casto, aby bolo mlieka viac. Niekedy sa podari, ze cez den nemusim pouzit mrazene mlieko, inokedy nie.
Este sa vratim na chvilu k tej vahe. Mne vychadza, ze sme na tej spodnej krivke rastovych grafoch. Nemusim sa naozaj znepokojovat? Je 4600g postacujuca vaha pre 3 mesacne dietatko?

annag
28. jan 2010

keďže neustále riešime čajíčky či vodu u plne dojčených detí, pridala som článok:

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/28/preco-...

slovakia13
29. jan 2010

ahoj dievcata a anag
mozno mi budete vediet poradit,ale som uz zufala 😔 kazdy vecer od 7 do 11 chyti malu naramny plac a odmieta moj prsnik.pritom viem ,ze je hladna.nakojit sa mi ju podari az ked upadne do polospanku. najhorsie ,ze posledne dni nechce papat ani cez den.potom je nervna a pasticku si ide spapat.
predtym ,ziadny problem pri kojeni.vyskusala som zmenit polohu ,odstriekat a dat z flasky nehrozi-neznasame cumliky.
mala ma zabku ktoru tu liecime nystatinom,a bradavky si natieram canestenom.....moze to byt tou zabkou?

anibas
29. jan 2010

to annag: chcela by som vedieť či ovplyvnuje tvorbu mlieka aj mesačný cyklus ženy a ako.
Mám obdobie, že 2 týždne sa tvorí mlieko v pohode a potom kríza, hlavne večer a v noci, čo nechápem, tvrdíš, že v noci sa tvorí najviac a ja mám práve v noci najmenej a prázdne prsníky. Cez den si pomáham masážou dvorca tak 1 hod. pred kojením, niekedy sa tvorí mlieko rýchlejšie, niekedy vôbec. Tak raz za 2 dni to riešim jednou dávkou UM, ale malý nevypije ani 120 ml. Dakujem.

aleela
29. jan 2010

Ahoj annag,
uz si mi radila ked som prisla s porodnice ohladom nadprodukcie mliecka, co sa upravilo, avsak teraz ma trapi velmi caste kojenie. Maly ma 8 tyzdnov. Od zaciatku som ho vzdy kojila cez den priblizne kazde 2-3 hodiny. Poslednych asi 10 dni je to vsak velmi caste. Maly si v jednom kuse pyta prsnik. V priebehu 2 hodin sa snazim vzdy ponuknut ten isty prsnik. Napr. vcera som kojila takto:
6.00pravy
7.30 pravy
7.40-9.15 spal
9.25,lavy
10.10,lavy
10.25 lavy
10.40-11.15 spal
11.45,lavy
12.10, lavy
13.00 pravy
13.15-13.45 spal
13.50,lavy
14.50 lavy
15.30-16.10 spal
16.10 lavy
17.05,lavy
17.55 pravy
18.10-18.45 spal
18.50 pravy
19.20 pravy
19.50 lavy
20.30 lavy

dokopy 17krat.....
potom zaspal, a kojila som vnoci o 2.00, 5.00, 7.00. cize vnoci parada.....
Uz ma to zaciana velmi unavovat, sa mi to zda strasne caste. Stale pije iba trosku mliecka (v noci papa dlhsie), zacne sa hrat s prsnikom, oblizovat ho, co mu vsak nedovolim a stale ho zlozim. Ked nie je na prsniku,chvilku vydrzi v klude, pohrame sa, porozpravame, ponosim ho a uz o chvilu si papa rucicku a zacne plakat. Nechcem aby si cmulal ruku, bojim sa ,ze mu si na to zvykne, a cumel mu nechcem davat - aj ho odmieta. Ked ho dam do satky, zacne cmulat satku... Prospieva vyborne, tyzdenne pribera 250-300gramov. Da sa s tym nieco robt alebo je to stale normalne? 😅
Dakujem za odpoved.

zdienka
29. jan 2010

annag dakujem velmo!!!

tak idem na tie masticky. predpokladam spravne ze ich nemusim pred kojenim umyvat?

co sa tyka klobucikov a oducania.. laktacnu som tu mala hned ako som prisla z porodnice, povedala ze technika je dobra, len treba skusat bez klobucikov dokola a dokola. hlavicku pridrziavam, no to prisavanie je boj, ale zasa normalne kojim len cca 3 tyzdne, takze sa urcite este zohrame. fakt je to aj o tom ze maly je trochu precitlively a drazdivy, vypina sa a zavracia hlavicku stale, hned ako citi len trochu telesnej nepohody. naviac ono bol problem naucit ho vobec na tie klobuciky (po porode mi ho zobrali po par minutach - este kym sa podarilo prisatie a potom mu dali flasu, aspon myslim lebo oficialne prikrmuju mliekom z flase a uz sa nechcel prisat vobec, sestricky ho nutili a nutili, kricali atd takze ked sme prisli domov bol uplne vynervovany pri kazdom prikladani a ja tiez.

co sa tyka kojenia castejsie ako kazde tri hodiny.tento rezim bol podla maleho, a kedze asi ma ten reflux, doktorka odporucila neist pod hranicu 2,5h aby sa nemiesalo natravene mlieko a nestravenym. tak som to nechala na tie tri hodky.. teraz ale asi mame spurt (ma 7 tyzdnov) lebo chce jest aj kazdu hod a pol - dve hodiny. riskla som to, davam mu ako si pyta, ale negrcka viac. akurat ze nemame absolutne ziadny rezim dna teraz 😒 ale teraz ma napada otazka - na ktoru mi doktorka neodpovedala - ci ten reflux nemoze byt z prechodu klobuciky - bradavky.. z prejedania sa. lebo vlastne za mesiac na klobukoch pribral tolko co za tyzden normalneho kojenia, a pritom prave vtedy sa grckanie zvyraznilo a preslo az do vracania....

inak, paradna webstranka 🙂

hababa
29. jan 2010

Ahoj Annag, velmi dakujem za vsetky rady ktore davas zufalym mamickam 😀. Potrebovala by som vediet, ci je normalne ak moj takmer polrocny chlapcek, uz mesiac vobec nepribral. Narodil sa ako 3300 gram, este nemal ani 4 mesiace a mal 6800 gram...a odvtedy pribral na 7100 a stale to stagnuje. Neviem ci robim niekde chybu ja. Dojcim ho na poziadanie, vychadza to tak 10 -12 x za 24 hodin. Nechce ani flasu a ani cumlik, takze nic z toho nepozna. Pred par dnami som mu zacala davat zemiacik a vcera aj trosku mrkvicky, vela toho nespapa. Skusam mu davat aj cajik, vodu s hrnceka, ale naustok len oblizuje. Niekedy sa mi zda trochu vysuseny. V noci spinka 12 hodin, aj bez prerusenia, ale ja ho 2x za noc predsa len prikladam. Niekedy sa napapka, inokedy nechce. Stolicu mava velmi malo, tak raz za 2 tyzdne, rodina mi radi davat mu caj, ale on ho nechce pit.

Druhy problem je s jeho zaspavanim. Nezaspi mi nijako, len ked si ho prilozim na prsnik a tak sa ukludni. Aj cez den, aj vecer. Cez den spinka tak 2-3 x po hodinke, v noci tych 12 hodin. Je to uz dost zufaly boj, o mesiac nastupujem do prace, takze som z toho velmi smutna. Je to tym ze som si ho rozmaznala? Je vobec nejaky sposob ako ho naucit aby zaspinkal sam? Neviem ho nechat tak ked placka, vzdy si ho radsej proste prilozim. Dakujem za rady!!!

kaskya
29. jan 2010

Ahoj Annag alebo hocikto iny.

Mam stvormesacne babtko. Od druheho mesiaca mam velmi malo mlieka v pravom prsniku. V lavom je to ok. Dva mesiace sa snazim rozbehnut aj v tom pravom normalnu laktaciu, ale nedari sa mi to. Prikladam stale, najprv k pravemu, mala sa zlosti. Z laveho taha dobre, aj citim ze je naplneny. Pravy ja makký a ked stisnem dvorec, tak je tam trochu mlieka. Chcem malu kojit co najdlhsie, no z jedneho prsnika jej mlieko ocividne nestaci. Viete mi niekto poradit?

Dakujem vopred

annag
29. jan 2010

kaskya - dojčenie len z jedného prsníka i viac rokov je bežné a normálne. Dve prsia máme preto, že môžeme uživiť dojčením naraz viac detí. Podľa čoho si usúdila, že jje očividne nestačí? Vyplň mi prosím dotazník. Druhý prsník možno rozbehneme, možno nie, no z hľadiska dlhodobého dojčenia je to nepodstatné. 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

nikush
29. jan 2010

slovakia my sme mali pred nedavnom podobny problem, maly plakal na raty, hladovy plac to bol a od prsnika sa mi odtahoval. zapla som vysavac, lebo som mu chcela odsat nostek a cuduj sa svete, stichol, ponukla som prsnik, chytil sa a papal...slo to tak cely den a potom sa polepsil a papa bez vysavaca 😀 . co clovek nevyskusa, nie?
a na margo zien, ktore si myslia, ze maju slabe mliecko. neexistuje slabe a silne mliecko. to povedala pani, ktora robi v labaku rozbory materskych mliek aspon 600 do roka, takze neverte tym dristom. mliecko mate take ake ma byt, max. co moze byt, ze je ho vela alebo malo 😉 .

annag
29. jan 2010

nikush, teším sa 😀

annag
29. jan 2010

hababa - je to bežné, ale chcela by som posúdiť celé dojčenie, tiež Ťa poprosím o dotazník.

Ale, ak bábo spinká celú noc 12 hodín, tak zvyšok času sa dojčí asi každú hodinku, možno niekedy i častejšie. Tu niekde môže prameniť slabší prírastok. AK ho na druhý prsník prehadzuješ predčasne, nepije dosť tukového mliečka. Preto sa zameraj na to, aby najskôr dopil jedne prsník a až tak išiel na prsník druhý. AK napr. bude ťahať 3 min. , pustí sa spokojne prsníka a o polhodinku - hodinku ho opäť dojčíš, ponúkni mu najskôr ten istý prsník, aby ho dopil až do dna. Až keď ho vyprázdni, prejdi na prsník druhý. Naopak, ak sa prsníka nepustí sám a len ho saje naprázdno, je po dojčení nepokojný, smelo mu ponúkni pri jednom dojčení i prsník druhý a vždy sa vráť aspoň raz na prvý i druhý prsník počas jedného dojčenia. Využívaj i stláčanie prsníka.

Takže môžeš ho stále dojčiť veľmi často, len si vždy uvedom, ktorý prsník mu dávaš a dobre sleduj, čo na prsníkoch robí - či pije alebo len cucká naprázdno. Pokiaľ nepriebrá, je čajík či iná tekutina nevhodný, pretože bude na váhe stagnovať o to viac. Nedodajú mu žiadnu energiu, výživu. Okrem toho, vďaka látkam, ktoré čaje obsahujú ,sa živiny môžu horšie vstrebávať a môže byť napr. anemický.

Príkrmy mu ponúkaj, je maličký, ešte má čas , pomaličky sa určte rozpapá. V jeho veku nepotrebuje priberať extrémne veľa, takže sa nič hrozné nedeje, napriek tomu je fajn celé dojčenie posúdiť.

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

k zaspávaniu na prsíčku: dojčenie - tzv. nenutritívne sanie , je jedna z funkcií dojčenia. Dojčenie nie je len kŕmenie. Dojčením mu pomáhaš zaspinkať a je škoda ho nevyužívať, ak takú možnosť máš. Teda si ho nerozmaznala, len si využila dojčenie vo všetkom, čo nám ponúka. Ak nastupuješ do práce, maličký si určite ľahko zvykne bez Teba zaspinkať - vôbec to teraz nerieš, keď príde ten čas, babka si určite poradí a nejako ho uspinká .... oni dvaja si sami bez Teba nájdu správny uspávací rituál, ktorý nahradí v tom čase rituál dojčenia.

annag
29. jan 2010

zdienka - ak bábetko papá cez klobúčiky, nikdy nemôžeme hovoriť o správnom prisatí - nedá sa správne prisať bez klobúčika. Takisto je nevhodné vôbec učiť bábo na klobúčiky. Ak mám napr. mamičku, čo sa dojčí cez klobúčiky, tak klobúčiky hneď dáme preč, bábo učíme prisávať rovno bez nich. ...

- ak bábo pije bez klobúčikov, dokáže si v krátkom čase vytiahnuť oveľa viac mliečka. Konečne bez nich dokáže účnne stláčať dvorec. Pri nadprodukcii sa môže stať, že si dokonca nedokáže so silným tokom mliečka poradiť vôbec. Práve nadprodukcia je jedne z dôvodov, prečo mamičky nesprávne začnú používať klobúčiky. Lebo ona zdanlivo urobí to čo píšeš - bábo menej grcká, refluxné príhody sa obajvujú zriedkavo. No je tu i b., : ak bábo neúčinne stláča dvorec, prsníky zle vyprázdňuje - cez klobúčiky 100% nedokáže vytiahnuť to mliečko, ktoré bez nich v pohode vytiahne. Práve nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov vedie z obrovskje nadprodukcie k poklesu produkcie mlečka . A zrazu je tu 2.3 mesiac a mamička v zúfalstve zisťuje, že mliečko sa stratilo .....

Ty si chvalabohu prerušila tento trend práve tým, že už 3 týždne dojčíš bez klobúčikov. 🙂 Keďže však nevidím, kao sa bábo prisáva, neviem posúdiť, či grcká len vďaka tomu, že sa slabšie prisáva, lebo si za predchádzajúce obdobie vypestoval nesprávny návyk pri klobúčikoch. Dobre prisaté bábo si zvyčajne so silným tokom mliečka dobre poradí.

Takže ak sa chceš refluxu zbaviť, treba sa skontaktovať s poradkyňou, aby ste ešte raz našli vhodnú polohu pri dojčení, resp. so mnou na diaľku. Dobre využívaj stláčanie prsníka a takisto si dávaj pozor, ktorý prsník ponúkaš, aby si na druhý nešla predčasne. Je možné, že potrebuje papať dva krát za sebou z toho istého prsníka. Na to prídeš ľahko - ponúkneš prvý, sám sa ho spokojne pustí o hodinku sa opäť ozve , začni tým istým a až keď mu nebude stačiť, daj i druhý. Pritom využívaj stláčanie prsníka. Príčinou reflxu u Vás je silný tok mliečka.

Z refluxu sa robí choroba, deťom sa vnucuje Nutriton ... pritom netreba nič, stačí iba čo najlepšie dojčiť. Lekári sa učia na školách o zložení MM, neučia sa o tom, ako dojčiť. Z toho vyplýva i to, že riešia následky nesprávneho dojčenia , neriešia príčiny a ani vlastne väčšinou netušia, že problémy bábetka sa dajú spôsobom dojčenia odstrániť.

annag
29. jan 2010

anibas, áno, niektoré mamičky majú od oulácie do menštruácie nižšiu hladinu vápnika v krvi, čo sa môže prejaviť zníženou tvorbou mliečka. Väčšine detí to nevadí, ak sa prisávajú správne. Keďže Tvoje bábo pozná fľašu, jeho prisatie asi nebude ideálne, fľašu zruš. Kúp si v lekárni kombinované tabletky vápnik-horčík (resp. vápnik-horčík zinok) a užívaj ich aspoň od ovulácie, ale môžeš i počas celého cyklu (500-1500mg/1 deň). A jedz vápnik i v jedle - jogurty, syry ....

susik77
29. jan 2010

ahoj annag, diky za radu, vcera som skusala nakojit v aute malu aj posediacky a celkom fajn sa mi drzala, asi ako bola naobliekana, bola taka vacsia 😎 tak asi skusim kojit dlhsie aspon ju mozem ucit od polroka uz na hrncek-starsia je zavislacka na flase a doteraz -2.5 roka-sa jej nevieme zbavit. Mm hovori, aby som jej ju nebrala, lebo pred 2 mesiacmi sme jej zobrali dudlik a ze este stale tym trpi hlavne vecer...

annag
29. jan 2010

slovakia - hlavne ju nesmieš vynerovoať ešte viac a nenútiť jej prsíčko, AK ho nechce, je to jej vôľa a nenúť ju, skús nejakú zmenu radikálnu - ukladaj ju výrazne skôr, kúp ju inokedy, zaraď viac prechádzok ...

skús prečítať, možno Ti niečo z toho pomôže:
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

annag
29. jan 2010

aleela - je možné, že sa už tvorba mlečka trošku utlmila a že už potrebuje i prsník druhý pri jednom dojčení. AK sa už na prsníku iba hrá, ale ho spokojne nepustí a po dojčení stále hľadá, smelo mu ponúkni i prsník druhý. Lebo to už môže byť reakcia na pomalší tok mliečka. Takže daj prvý, druhý a skús sa vrátiť späť ešte raz na prvý i druhý. A prsníky stláčaj pri dojčení. Takto si na jedne raz vypije viac mliečka, mal by byť spokojnejší a aj dlhšie spinkať by mohol. Vyskúšaj a napíš či to urobilo

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

zuzabluza
29. jan 2010

Ahoj Annag,
chcem sa poradit ohladom spania mojho syna, 23.1. mal 4 mesiace. Prednedavnom sa nam to spanie trochu zmenilo. Vecer sa maly napapa /je plne kojeny/, vacsinou zaspi na prse, prelozim ho do postielky a spinka. Po hodine sa zobudi a znovu zaspi len na rukach. V noci sa budi dost casto, co je asi bezne, lenze potom mame problem zaspat. Bud zaspi znovu pri papani alebo ho vacsinou uspim na rukach a aby som mala istotu, ze mu to spanie aj chvilu vydrzi, polozim si ho na seba a spime. Neviem, dokedy to takto vydrzim 🙂 , vstavam uz dost dolamana. Je mozne, ze sa to zmeni same od seba a nauci sa sam zaspavat ? Neviem, ci je to podstatne, ale pouzivame cumel.

andrea12737
29. jan 2010

Ahoj annag,
ja viem ze ak by bola tak velmi hladna, zobudila by sa mi v noci. Mna trapi, ze po kojeni nie je pokojna, ked ju odpojim, tak chyti strasne nervy, spusti plac a zacne si silno sat pasticky..to predtym nebolo, tak som z tejto situacie nesvoja. Tento stav pretrvava od pondelka,resp. utorka a zatial sa nic nemeni..ona nevie odvtedy cez den ani poriadne spat, spi mi tak dokopy max. 3hodinky.(vacsinou su to 30min.spanky) Predtym ako prisla u nej ta nervozita a cela tato situacia, stikutala snad aj cely den, pila velmi hltavo, teraz ked sa to mliecko uz tak nespusta a nie je ho tak moc tak uz nie, mozno 2x do dna..predtym ked si odgrgla tak niekedy spustila velmi silny plac (reflux,zaha)..polohujeme, robi vsetko preto aby sme to zmiernovali.O tyzden mame 3mesiace, napadol ma rastovy spurt, alebo dokonca zubky..?... 😕 🤐 ja ozaj neviem ☹
pekny den prajem.

zdienka
29. jan 2010

annag dakujem, perfektna odpoved. presne co som si myslela ale doktorka na mna pozerala ako na blbca...! 🙂 totiz, cim dlhsie papame bez klobukov tym je reflux miernejsi, a teraz ked sme castejsie zacali jest, grckanie polavilo, preto myslim, ze prisatie sa zlepsilo,uz sme sa asi trochu vytrenovali 🙂 . nemam tu techniku aby som mohla odfotit, ale podla toho co som pozerala na nete je prisaty dobre (mozno casom sa mi podari urobit foto) a pije cim dalej tym efektivnejsie - vidim aj pocujem pri kojeni, lebo ano, prave to, mlieko sa mi spusta pomerne silnym tokom.

inak s tymi klobucikmi, hm, je sila ze niekedy ani v BFH nemocnici nerespektuju nic co proklamuju a potom na to mamky ako ja doplatia.. ja som vtedy bola vdacna aj za ten klobucik, lebo tak na nas hucali ze som sa modlila aj za prisatie cez klobucik len nech nas pustia domov.

doma som zatial mala gencian, dala som a bolest polavila, akurat, ide to nejako oprat? nikde na nete to neviem najst... a vidim ze pri tomto sidle bude fialove vsetkooo... ☹

andre1592
29. jan 2010

ahoj annag
Prosím ťa ako zistim či vypil prsnik do dna? A čo je ten záber? Musí si po kojení odgrgnúť?

tinuskaha
29. jan 2010

Ahoj Annag,vcera som ti pisala do IP ako si mi kazala.Viem ze mas toho vela.Neviem ci ti posta dosla.

anib
30. jan 2010

ahoj annag, viackrat si mi poradila a vzdy velmi dobre, teraz sa Ta chcem opytat toto: malu kojim od uk.3 mesiaca len z 1 prsnika - praveho, lebo lavy odmietala, mliecko je este aj v lavom,mala ma teraz 9 mesiacov, myslis,ze ju mam zacat kojit aj z toho laveho,ci uz ani nie? Kojim este tak 2x doob, desiatu davam vyzivu-ovocie,obcas jogurt, obed vzdy bud zelenina, alebo zeleninka + masko + zltok a potom do vecera este kazde 2hod kojim, a v noci tak 2x, cize celkovo si pyta tak cca 8x.Caj velmi malo,ked tak z poharika,z flase vôbec nevie pit. Teraz je mala trosku chora,sopliky,nechce vydrzat v postielke spat,iba pri nas-myslis,ze bude chciet potom stale pri nas? A posledna otazka - nevies mi prosim poradit nejaku dobru stranku - o prikrmoch pre 9a viac mes kojene babätka, co môzu,co nie, prip.nejake recepty? dakujem Ti velmi pekne

csina
30. jan 2010

ahoj annag..pokúšam sa ti už druhý deň poslať na mail foto a video dojčenia, ako sme sa dohodli, ale sa mi to z neznámych príčin nedarí...neviem kde je chyba...máš aj inú schránku, či len gmail?

kisska
30. jan 2010

Ahoj annag - vies mi prosim poradit, kde by som nasla info, ako co najlepsie rozbehnut kojenie po SC? Mam ju planovanu kvoli zdravotnym indikaciam (o.i. preeklampsia, rovnaku diagnozu som mala aj pri prvej sekcii). Prvy krat sa mi dojcenie podarilo rozbehnut uspesne, aj ked myslim, ze som mala dost stastia. Presla som aj tvoje stranky o dojceni, aj stranky mamily, ale nenasla som info, co mozem urobit pre co najlepsie kojenie v tomto pripade. Ak pojde vsetko ako ma, dokonca by sa mohla podarit aj ciastocna anesteza, takze by som mohla skusit prilozenie velmi skoro. Ide skor o komplikacie spojene vpyvom liekov na laktaciu a kvalitu MM, nemoznost dvihat hlavu 24h. po zakroku. Mozes mi prosim poradit ako na to? Co mam vyzadovat od sestriciek a co mi moze pomoct? Dakujem velmi pekne...

geri
30. jan 2010

Annag este by som ta velmi pekne chcela poprosit o nazor. Je podla teba vaha 4700 g v poriadku, ked babo ma takmer 3 mesiace? Dakujem velmi pekne.

julianka99
31. jan 2010

Ahooooj Annag,
v prvom rade Ti chcem mooooc podakovať za rady ohladne candidy na bradavke... neviem či si spomnínaš máš toho kooopec, ale dala si mi aj kontakt na pani Majku z Košíc. Tá mastička mi síce ešte neprišla, ale pomohol mi Imazol a na trhlinku čo mi vznikla tak B panthen - Cicaderma. Takže si znova užívame s dcéerkou kráásne a pohodové kojenie.... 🙂 dokonca sa nám podarilo kojiť aj po sediačky, rôzne polohy ako len stále po ležiačky. Skúšala som meniť polohy kvôli tej trhlinke a asi aj to pomohlo.. takže sme znova ok ( radčšej si zaklopem - klop klop klop... ) velmi sa tomu teším 🙂 bol to boj ale vydržali sme 🙂
Len teraz sa zasa bojím aby sa to nevrátilo, vieš mi poradiť ako tomu predísť??? Ďakujem. Bradavky si neumývam po každom kojení, len večer... a teraz ich ešte sem tam natriem Caciovkou lebo tá kožička je ešte velmi jemná po tej mykoze...
A ešte jedna otázka, malinkej už asi dva dni dosť škrká v brušku, nie celý den ale občas.. to predtým nebývalo... kakáme aj dva krat do dna, ale včera to bolo len raz a to len trošku... tak neviem či je to normalne alebo má nejaké bolenie... ale vôbec neplakala, ani nemala trvdé bruško.. tak čo povieš?
Tak pekný dník prajem a všetko dobré celej Tvojej rodinke.... 🙂