Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
11. jan 2010

dankag - takto sa deti podvečer správajú, potrebuje hlavne minimum emócií a podnetov, prítmie, ticho, nerušiť, ideálne Ty a on sami v spálni už od podvečera. Je fajn, ak veľa spí cez deň, nezasahuje do jeho rytmu, on si ho sám upraví pomaličky.

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

annag
11. jan 2010

nikush - je to normálne, zrejme papá hltavo, možno sa to objavuje ak papá po dlhšej prestávke, keď sú prsia viac naplnené , Ty si mala vždy mliečka viac . Alebo ak je bábo príliš unavené či rozrušené a pije nervózne.

annag
11. jan 2010

scina, podľa toho čo uvádzaš, malá grcká, lebo má silný tok mliečka. Si krátko po pôrode, nadprodukcia je normálna. Snaž sa zakaždým dôkladne vyprázdniť prsník, využívaj stláčanie a až keď nepije, len saje naprázdno , ponúkni i druhý prsník (to sa asi väčšinou nestane) . AK papá vo veľmi krátkych intervaloch, ponúkni tiež najskôr rovnaký prsník a až keď jej nebude stačiť, prejdi na druhý. No ozaj si myslím, že jej bude v tejto chvíli stačiť väčšinou na jedno dojčenie jeden prsník. Odsávať netreba, tým by si si nadprodukciu iba zvýšila.

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

Dôležité je i správne prisatie, tak aby sa nenamáhala, ideálne asymetricky, aby mala voľný noštek a ľahko dýchala.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

matja
12. jan 2010

Katka, dostala som od pôrodu prvú menštruáciu. Párkrát si písala, že treba jesť nejaké vitamíny alebo minerály, aby dieťatku počas tohto obdobia chutilo mliečko, čo to je, prosím ťa?

lulusy
12. jan 2010

majta ahoj,
ja užívam centrum mami (som dojedla, tak neviem ci som to spravne napisala ten nazov) a momentalne uzivam calibrum mami. Jem vela mliecnych vyrobkov a vitaminy vo forme surovej zeleniny a ovocia. Zase to neprehanam - i vsetkeho vela skodi 😉
pa

eviiik
12. jan 2010

ahojte, Katka potrebovala by som radu, ako mam docielit, aby sa mi rychlejsie spustilo mliecko, lebo darmo ju chcem prikladat castejsie, ked sa mliecko nevladze spustit, a ona je potom nervozna, zacne plakat, a potom prsnik odmieta, to ju skusam prilozit cca 1hodine od kojenia

lulusy
12. jan 2010

ahoj Evka, neviem co Ti napise Katka, ale funguje to, ak si na prsniky pred kojenim prilozis teply obklad alebo osprchujes teplou vodou.

nikush
12. jan 2010

chcem sa opytat, do kolkych mesiacov treba davat babo grgnut? len tak orientacne 😉

dankag
12. jan 2010

ahoj annag
dakujem za radu
presne to robim
funguje to
maly uz v podstate len papa a spinka, sem tam ostane trosku hore a pokuka na svet
nastastie toto bola iba jedna noc, tak sa tesim

matja
12. jan 2010

lulusy ďakujem. No ja som nemala na mysli nejaký komplex vitamínov, ale konkrétne jeden, ktorý tu bol spomínaný, tuším magnézium (?), no neviem presne. To by malo pomôcť, aby dieťatku chutilo mliečko aj počas menštruácie, lebo vtedy má inú chuť. Ale zdá sa, že malému to aj tak nevadí a cucká si naďalej pekne svoje MM. 😉

annag
12. jan 2010

matja - má to pomôcť mamičke, ide o vápnik a horčík, lebo niektoré mamičky môžu mať prechodne o čosi nižšiu tvorbu mliečka . Ak je všetko po starom, nič Ti netreba 🙂

pridala som článok o tekutinách

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

lulusy
12. jan 2010

ahoj Katka, pisala som ti vcera rano do IP.... zatial som nedostala odpoved 😉 ale pockam na tvoju cennu radu, mas toho vela ....

matja
12. jan 2010

takže tak to je 😀 ďakujem annag 🙂

mneme
12. jan 2010

eviiik, na rychlejsie spustenie mliecka ti pomoze hlavne pokoj, ziadny stres. pomoze ti aj pit teply napoj pocas dojcenia, pred dojcenim nahriat prsniky (teply obklad, sprcha),masaz prsnikov (kruzivymi pohybmi od bazy po dvorec) alebo vytriasanie prsnikov (v predklone k sebe a od seba). myslim, ze annag ma k tomu vo fotoalbume aj nazorne obrazky. a na to, aby sa ti lahsie mliecko spustalo, je fajn podporit laktaciu. chce to trpezlivost a pohodu, co je urcite v takejto situacii tazke, ale annag ti urcite pomoze 🙂

annag
12. jan 2010

eviiik a je vôbec po hodine hladná? musela by som posúdiť celé dojčenie, možno ani nemá záujem si mliečko spustiť ...vyplň mi prosím dotazník http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

pietra
13. jan 2010

ahoj,
mozem pit urologicky caj, ked dojcim?

matso
13. jan 2010

ahoj annag, prosim o radu.

Mam trojmesacnu dcerku a plne ju dojcim. V poslednej dobe (zacalo to pred Vianocami) sa mala zacala odtahovat od prsnika, aj ked ma viditelne hlad. To prve riedke mliecko vypije v pohode, no asi po 5 minutach kojenia zacne krutit hlavkou a odtahovat sa. Pocas Vianoc sa k tomu pridal aj neznesitelny plac, tak sme utekali na pohotovost, kde jej diagnostikovali zacinajuci zapal stredneho ucha. Nakolko sa stav ani po 2 dnoch neupravil, isli sme do nemocnice. Tam jej urobili vsetky mozne vysetrenia (krv, moc, sono bruska, reflux), vsetko bolo OK, akurat na tie uska sme zacali uzivat antibioticke kvapky. Vtedy mi doktor povedal, ze to odtahovanie je sposobene bolestou usiek. Po navrate z nemocnice sa stav na cas upravil, no asi tyzden dozadu to zacalo znova. Mala si cucne 2-3 krat a odtiahne sa, potom sa znova hladno prisaje, cucne a znova sa odtiahne. A dost pri tom vzdycha. Nasledne po krmeni ako ju necham odgrgnut zacne grckat (niekedy aj 4-5 krat a aj po hodinke od krmenia) a zacne plackat, no nie je to krik ako ked ju boleli uska, ale skor taky intenzivny jednourovnovy plac - nepomaha ani nosenie na rukach. Myslim si, ze ma potiaze stravit to mliecko.
Este dodam, ze sme pred tyzdnom boli na kontrole s uskami a doktorka povedala, ze tam uz zapal nevidi.

matuslu
13. jan 2010

Ahoj annag, rada by som sa na Teba obratila s nasim problemom. Zacala som chodit do prace a maly ostal doma so svokrou. Ma skoro 6 mesiacov, este kojim, v praci odsavam, ale cez den sme uz skusali aj susene mliecko pre pripad, ze by som mala problem s odsavanim atd. Zacali sme uz aj s prikrmami, ale velmi sa na to este nechyta. Problem je v tom, ze ked som ho uz horko tazko naucila na flasu, dokaze ju prijat len odo mna. Kedze som uz musela zacat chodit do prace, maly je doma so svokrou a je schopny cakat, kym nepridem z prace, dovtedy nejest, alebo len malo 40ml...Doteraz som chodila skoro z prace okolo 15.00, ale to nemozem robit dlho. Odo mna potom vypije na jeden sup aj 180ml, co nikdy predtym nerobil a pyta si potom jest kazde 2 hodiny. Je mi to strasne luto, nechavat ho takto hladovat, neviem aku strategiu mame zvolit, aby sa takto netrapil. Chcem sa ta spytat, ci je to ok pre jeho zaludok, tolko hodin bez stravy, ci by mu to v niecom nemohlo uskodit. Velmi pekne dakujem. zajtra si uz beriem dovolenku, tri dni hladovky stacia...ale problem musime vyriesit.

januarova
13. jan 2010

matuslu, ja len podotknem, ze zamestnavatel je ti povinny poskytnut prestavku na kojenie podla zakona. cize az ti to vzdialenost dovoluje skus pouvazovat ze by si 1x za den odbehla domov dat mu papat.

matuslu
13. jan 2010

januarova, prave ta vzdialenost je u mna problem, trva mi to hodinu vlakom, kym pridem do prace. ja pevne verim, ze si maly postupne zvykne na svokru, najprv s mojou pomocou, idem na tom intenzivne pracovat.

smudlinka19
13. jan 2010

ahoj annag....chcem ťa poprosiť o radu lebo už fakt neviem.....dcéra ma 8 mesiacov, je kojená ale aj papáme velmi pekne všetko čo navarím resp. kúpim, problém je ten že cez deň zaspí bud v kočiari horko ťažko na cca 1 hod alebo len v aute a sem tam na prsníku.....v podstate vobec nespíme cez den.....večer pravidelný čas kúpania a šup na prsník...zaspí cca po 1 a pol hodinke a to niekedy na 2 hodiny inokedy na 1 hod a už reve...ked išiel manžel tak rev ešte horší...zas len prsník a tak to ide celú noc po každej hodinke až dvoch sme hore...vyskúšali sme aj kaše na dobru noc ak sunár...všetko spapá, vypije sunár 210ml a ešte cicuška a zas len na chvilku spat....
čítala som aj o knihe každé dieťa vie spať ale to nemáme srdce ju nechať revať....tak neviem či my vieš poradiť....dakujemmmmmmmmmmmmmmm 🙂 🙂 🙂 🙂

mikat
13. jan 2010

Ahoj Annag,
chcela by som ta tiez poprosit o tvoju pomoc alebo pripadne na nazor. Mame trojmesacneho synceka, teda presne 3 mesiace a jeden tyzden. Porodna vaha 3300 a 50 cm. Teraz mame 7150 a 65 cm. Zaciatky sme mali velmi zlozite. Ked sme prisli z porodnice, dojcila som. Na treti den sme vsak prisli na to, ze mam malo mlieka, lebo sa mi nepodarila odsat potrebna davka. Manzel rychlo letel do Tesca a kupil Nutrilon, hned sme dali davku namiesto mliecka. Takto sme maleho naucili na jednu davku Nutrilonu denne. Mliecko pil vacsinou z flase - odstriekane. Od zaciatku mame problem s kolikami. Maleho velmi naduva, potom dlho prdka, stahuje nozky a puci sa. Nutrilon sme davali az do jeho siedmych tyzdnov. Postupne som si ho stale viac prikladala a stale menej odsavala, az sme dospeli k tomu, ze sa len kojime a od jeho siedmych tyzdnov nedavame ani nutrilon. Na odporucanie svokry som mu davala harmancekovy cajik a sem-tam feniklovy cajik od Hipp. Teraz nedavam ziadne tekutiny, iba kojim. Ked sme davali aj nutrilon, maly mal krasnu stolicu - prazenicku, taku akuratnu...teraz je to vsak ine. Stolica je uz vyse mesiaca riedka, oranzovo - zlta, niekedy spenena a taka hlienovita. Sem-tam nejaka biela hrudka. Maly nam spinka v noci celkom pekne. Niekedy sa zobudi aj po styroch hodinach, no niektore noci su hrozne. Bolieva ho dost brusko a na to sa aj budi. Cez den ma taky spanok ako maly zajac, na vsetko sa budi a rozhadzuje rucickami. Kojim podla toho, ako si vypita. Ale vychadza to tak kazde dve-tri hodinky, niekedy aj castejsie. Pravidelne cvicime nozickami, masirujeme brusko, nosime sa na rukach. No najviac pomaha, ked si maleho prilozim a moze si dudlikovat. Este som chcela pripomenut, ze niekedy papa celkom pekne a niekedy je taky nervozny, vrti sa, vypina sa. Neviem, ci je to spojene s tymi prdikmi, alebo je problem v mliecku. Este som zabudla spomenut, ze ked mal presne tri mesiace, na odporucanie svokry som mu dala stavu z mrkvicky, lebo zevraj je uz cas prikrmovat. Ale sestra ma velmi sprdla, ze to sa este nesmie. Tak odvtedy len moje mliecko. Chcela by som vediet, ci je ta stolica v poriadku a este na to papkanie, preco niekedy papa kludne a preco niekedy bradavku vypluva a vrti sa. Dakujem velmi pekne za rady.
Katarina

mikat
13. jan 2010

Este som zabudla napisat, ze na tu koliku sme uz skusali kadejake kvapky - infacol, sab simplex, espumisan, bio gayu - nic nam nepomohlo, uz je to sice lepsie, ale este stale nas to trapi...

given
13. jan 2010

Ahoj Mikat, prepac, ze si trosku robim srandu, ale najvacsi problem su asi rady tvojej svokry 😀 Ale ta stolica bude zrejme uplne normalna. A to ti zavidim, ze ti maly v noci tak pekne spinka, ja vstavam kazde 2 hodky, to je uz u nas taka norma 🙂 a pri tom u nas ziadna kolika nebola.
Preco sa maly pri kojeni hneva, tak to ti Annag urcite poradi.

annag
13. jan 2010

matuslu, urobila som článok o Práci a dojčení - pozri si ho, a ak čosi treba upresniť, ozvi sa 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/13/dojcim...

annag
13. jan 2010

pietra, môžeš, ale zatiaľ s mierou a pozri, či neobsahuje šalviu, prípadne i mätu. Ak áno, tak skús kúpiť iný. Brusnice môžeš.

annag
13. jan 2010

matso, maličká skôr reaguje na tok mliečka. Mliečko zrejme tečie dosť rýchlo. Ak sa bábo takto nahltá vzduchu popri dojčení, okamžite sa mu všetko v brušku rozbúri. Plače, odťahuje sa, lebo sa jej zle pije. Plač po hodine bude zrejme záhou, skús jej dať na pár ťahov potiahnuť prsíčko.

Bolo by fajn, aby som dojčneie lepšie posúdila a aby sme zistili, čo všetko môže na dojčenie ešte vplývať. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
13. jan 2010

smudlinka, det v jej veku sa takto správajú. No u Vás určite na zlé noci bude vplývať i akútny nedostatok spánku . Maličká musí byť veľmi preťažená. Deti, ktoré si neoddýchnu, nepospia cez deň, pôsobia hyperaktívne, sú náročné, nedokážu zaspať. Takže ozaj by bolo treba maličkú naučiť spinkať i cez deň.
Skús pozrieť tieto články, možno Ti trošku pomôžu:

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

annag
13. jan 2010

mikat, podľa toho, čo uvádzaš, maličký nedopíja prsníky do dna. Pokiaľ nepoužívaš klobúčiky, tak to môže byť v tom, že ho prekladáš na druhý prsník skôr, než dopije prvý prsník. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/ Ak posúdim dojčenie, mali by sme mu pomerne rýchlo pomôcť 🙂

vyplň mi prosím dotazník:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

ale už dnes si prosím pozri a začni i využívať stláčanie prsníka:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

sonice
14. jan 2010

Ahoj Annag, nemám žiadny vážny problém, skôr sa chcem len ujistiť, že robím všetko správne a Teba považujem za jedného z najfundovanejších ľudí. Malý ma 3 mesiace, narodil sa akútnym cisárom. cca na 4 - 5 deň sa mi podarilo rozbehnúť laktáciu - vďaka Tebe - teda Tvojim radám. Byť to len na sestričkách, tak nekojím.
Malý sa nar. 3650 g, v 3 mesiacoch má 6 kg presne, je čisto kojený.
Čo ma trápi - uspávanie - malý nevie zaspať inakšie ako na prsníku a zviazaný v perinke. Bojím sa, či si nezavdávam na nejaký neskorší problém s uspávaním? Zo všadiaľ len čítam, že mi bude visieť na prsníku až do 3 rokov.
Malého týmto spôsobom uspávam len večer. Cez deň spí buď v koči, alebo na mne - na prsníku. V noci nevládzem ku nemu stávať, takže je "nonstop" pripojený k svojmu zdroju potravy ale už nie v perinke ale vo vaku. Mám to zmeniť, alebo môžem takto pokračovať? Nebudem mať doma závisláka na prsku?
A ďalej, dnes som čítala, že pre istotu každý večer odsávaš - ako prevencia proti prípadným problémom s množstvom mlieka. Dala som Teda opäť na Teba a dnes večer som si takisto odsála mliečka. Vydolovala som len 65 za asi 10 min. Potom už netieklo a bolela ma ruka 🙂. Ty si písala, že odsávaš tiež len trochu, ale Tvoje číslo bolo 200 ml!!! Bojím sa, že je to u mňa málo. Je pravda, že synátor mi spúšťa mliečko pri kojení viackrát, niekedy aj 3x. Mám sa trápiť? Treba mi zvýšiť laktáciu? Nepýtaj sa ma ale, či je malý kľudný. Mám tak troška urevanejšie mimčo. Jačal už v pôrodnici, počula som ho cez celú chodbu a nemohla s tým nič robiť, bolo to hrozné a zostalo nám to.