Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bambusko
15. mar 2011

este mi neda nevyjadrit sa k tomu ako ste sa niektore obuli do @annag 😨 pametam si jej zaciatky tu na koniku, aj to ako vznikla tato tema, staci si precitat prve strany 😵 nesuhlasim sice s takymto postupom mamily, myslim, ze to bude viac na skodu ako na osoh. ale chapem a respektujem annag. dostalo sa jej vdaky od mamiciek, ktorym poradila. nedostalo sa je vsak patricneho uznania na tomto fore, teda jej napadu a myslienke. mohlo to byt dnes uplne inak a niekde inde, ak by nepartizancila sama. postupne sa pridalo zopar dalsich poradkyn, no nakoniec aj mamila v podstate jej nahadzala polena pod nohy - ved tym, ze sa zvysila navstevnost mk, tak vlastne vraj umoznila profitovat z toho vyrobcom um, pre ktore je tu vyborna prilezitost na marketing 😖 aky by ste mali po 3 rokoch z toho pocit??? chapem katku a vyjadrujem jej podporu 🙂

lenadka
15. mar 2011

@bambusko mas uplnu pravdu 😉

lenadka
15. mar 2011

@ela2710 ja dojcim len z jedneho prsnika 😉 od zaciatku sa mi v lavom tvorilo podstatne menej mliecka, tiez nepomajhalo odsavat 😝 prvych 5 mes. to bol boj a teraz ked uz papa prikrmy je to uz ok 🙂

demii
15. mar 2011

@annag, ja neviem co je to mamila ani nepoznam kodex a nemam cas ani sa mi nechce googlit si o tom informacie. Ale viem ze ked budem mat zapaleny prsnik s bielou bodkou, napisem sem babam a oni mi povedia je to mliecny pluzgie demii, to prejde da sa to vyriesit neprestavaj dojcit!! A ja neprestanem dojcit a nedam Um. Verim ze logika toho je jasna. Ak nebude poradenstvo rychle a efektivne, pochovame dojcenie.

dulkagabulka
15. mar 2011

@demii skus sa obratit na adminov...verim,ze ak sa kodex porusovat nebude, KVALITNE laktačne poradenstvo sa sem vrati...

leelo
15. mar 2011

@bambusko tiez som si este raz precitala tie sklamane reakcie mamiciek. a vychadza mi to tak, ze omnoho viac je teraz sklamana annag, lebo na tahu su matky a mk a nerobi sa nic. vsetky len ukazuju prstom na nu a fnukaju, ze ju nebudu mat na koni... s tym sa da nieco spravit a mame to v rukach my.

@demii ale to, zenebude annag na koni neznamena koniec poradenstva. ano, kon je najnavstevovanejsi, s najvacsim dosahom. ale mozno bol najnavstevovanejsi prave vdaka annag a uz nebude. jej aktivity sa presunu inam, kam zase prilaka mamicky a bude to zaroven aj prostredie, ktore je v sulade s jej presvedcenim. mne sa to vobec nezda take nepochopitelne.

akdarka
15. mar 2011

citat rady annag chcem tak sa presuniem kdekolvek 😀

prsky
15. mar 2011

@leelo ja ti neviem...podla mna sa na to islo zo zleho konca...takto sa diskusia nevyvolava a zavana mi to radikalizmom .. proste toto ani nebola vyzva k diskusii, toto bolo, idete s nami alebo proti nam, tak sa nemoze nikto cudovat, ze ludia myslia skor na to, co bude s nimi a kam sa podeju, ked budu potrebovat pomoc od ludi, ktori im ju poskytovali ... ferovejsie by bolo, keby Mamila komunikovala o probleme s majitelmi MK (aj ked mozno komunikovala, neviem) a zienkami tu ... ja nemam problem podporit dobru vec, ale musim o nej vediet a musim suhlasit so sposobom, akym ma byt vykonana a nie byt postavena pred hotove, zatlacena k muru

zuzao
15. mar 2011

@annag
ďakujem za cenné rady, ktoré si poskytla mnohým mamičkám a ktoré v mnohom pomohli aj mne. Vďaka za pomoc pri "rozbiehaní" dojčenia Oliverka - ako prvorodička som nemala potuchy, že to bude také náročné ale krásne zároveň. Vďaka za tých 16 mesiacov - on ďakuje určite tiež. Vďaka Tvojej rade dojčím Simonku stále napriek tomu, že som bola nútená krátke obdobie brať antibiotiká...atď atď...Vďaka za všetko ! Ostatnú politiku neriešim, aj tak je to v prvom rade na Tebe 😉

stvura
15. mar 2011

@leelo 😉
@akdarka 😉

akdarka
15. mar 2011

@stvura pre istotu som nelenila a pridala si ju na FB medzi priatelov 😀
mmch aj ja som Novozamcanka...krasne to moje rodne mesto 🙂 teraz uz par rokov je mojim bydliskom Senec...ale obcas citam novozamocku temu a niekedy rada pridem do kaviarne co si spominala uz davnejsie, ze sa stretavate dojciace maminy 😉

sivka
15. mar 2011

ahojte. dojcila som 18 mesiacov napriek mojmu dlhorocnemu problemu s prolaktinom. vdaka annag. nemozem preto nic ine len byt nekonecne vdacna tejto uzasnej osobke. pomaha na ukor svojej rodiny /ved kolko casu mohla radsej venovat im/ a bez akejkolvek odmeny len preto, ze jej tak velmi zalezi na zdravi nasich deti. chapem jej rozhodnutie, tak ako rozumiem tomu, o co ide mamile. myslim si vsak - tak ako prsky - ze je to velmi radikalny krok a vdaka tomu bude dojcenych babatiek este menej ako doteraz. je sice moznost najst si ich pomoc inde, ale ked LP odidu zo vsadial, kde je reklama na UM - ostane o dojceni ticho prave na miestach, kde to budu mamicky v prvom rade hladat a to je zle. ale to tu uz bolo napisane.
mam z toho velmi zmiesane pocity a velmi ma zaujima ako sa to cele vyvinie a kam to pospeje.

grenka
15. mar 2011

@annag aj ja dakujem veeeeeeeelmi si mi pomohla aj ked nie ty ale si mi odporucila papajku 🙂 -my sme aj spoluziacky zo strednej 😀 osobne pri mne nebola ale sme komunikovali cez skype 😀 a pomohlo to...ja som sa odsavala a potom som davala flasu,ale mna to nebavilo ze on sa rychlo napapal a spinkal a ja som sa musela odsavat este 😠 dobre ze ta tu mame 🙂 chcem sa opytat ci pocas menzesu sa znizi produkcia mlieka...maly bol skoro kazde 2 hod pri mne aj v noci...budil sa aj 3x...ako skoncil tak ibaz 1 x...dakujem 🙂

biehn
15. mar 2011

Chcem sa pripojiť k stanovisku Annag a podporiť ju svojim odchodom z tohto fóra, hoci ja som tu bola len pár dní.
Táto téma je veľmi citlivá a chápem pocity mamičiek, ktoré toto vnímajú ako zradu a snahu o vydieranie portálov ako napr. MK. Skutočne si však dokážete predstaviť, že Annag, ktorá tu strávila tisícky hodín zadarmo, má v povahe robiť teraz nejakú rebéliu a robiť to preto, aby niekomu ublížila?
Žiada sa mi dodať:
1. väčšinu poradkýň na Slovensku vyškolilo o. z. Mamila, ktoré im poskytlo odbornú garanciu. Fakty a zručnosti, ktoré nám, poradkyniam, Mamila dala, sú preto také účinné, že vychádzajú z dôkladného preštudovania jednotlivých problematík súvisiacich s dojčením v odbornej literatúre a z mnohoročnej praxe svetovo uznávaného odborníka na dojčenie, dr. Jacka Newmana. Ja osobne som nadšená z týchto informácií, najmä z toho, ako v praxi vidím, že skutočne fungujú, že nejde len o rady na základe osobných skúseností a pocitov, ale o overené postupy. Úspešnosť tohto fóra potvrdzuje, že tieto informácie univerzálne pomáhajú mnohým mamičkám.
Bolo by dobré si uvedomiť, že ak sa nám páčia rady Annag či iných poradkýň pri dojčení, ktoré odborne zastrešuje Mamila, je to najmä preto, že nešíria rôzne neoverené informácie, ale ich odporúčania sú založené na odbornej pripravenosti riešiť problémy s dojčením. Túto odbornosť nám poskytla Mamila. A rešpektovanie správnosti tejto cesty vychádza z rešpektovania autorít v tejto oblasti, najmä dr. Jacka Newman. Medzi týmito autoritami, ktoré rešpektujeme, je aj WHO. To na základe dôkladného preštudovania si problematiky vydalo Kódex upravujúci marketing náhrad materského mlieka. Ja ako poradkyňa pri dojčení som sa rozhodla dôsledne tento Kódex rešpektovať. Uvedomujem si totiž, ako ďaleko zasahuje neetický marketing umelého mlieka a ostatných vecí do tejto spoločnosti.
Poradkyne pri dojčení vidia ako dôvody súčasného stavu dojčenia v našej spoločnosti mnohé súvislosti a prepojenia, ktoré bežná mamička nevidí, pretože sa o túto oblasť tak detailne nezaujíma. Aj ja som bola v rozpore s Kódexom (a ľutujem to), práve z pohľadu, že matky nemajú možnosť sa dostať k informáciám o dojčení, ktoré by skutočne fungovali a tak aspoň niečo urobím preto, aby sa k nim dostali. Verím, že v tomto môžem hovoriť za Annag, že ona to cítila podobne ak nie úplne rovnako, keď sa rozhodla poskytovať poradenstvo na tomto portáli. Annag tu za posledné obdobie odviedla množstvo práce na úkor svojho voľného času a bezplatne. Mamičky si zvykli, že sa tu dostanú k informáciám šitým na mieru ich konkrétnej situácii a majú väčšiu šancu úspešne dojčiť. Preto sa zvýšila čítanosť Modrého koníka. To priamo spôsobil záujem sponzorov a výsledkom je mesiac s firmami, ktoré hrubo porušujú Kódex. Mamičky, ktoré si medzičasom prečítali rady, vidia priamy výsledok - aj vďaka radám od Annag môžu dojčiť. Zisky sponzorov však spôsobujú, že táto spoločnosť naďalej zostáva spoločnosťou, kde je normou kŕmenie z fľaše a kde hneď po narodení dieťaťa zasahujeme do dojčenia tak, že väčšina mamičiek má problémy s dojčením.
Ak som kedysi rozmýšľala ako @demii - ak by poradkyne pokračovali v porušovaní Kódexu, príde mamička s problémom zapáleného prsníka a bielou bodkou, Annag napíše, čo to je a ako to riešiť a ona môže dojčiť ďalej. Ak Annag nenapíše, pre bolesť alebo nesprávnu radu lekára dieťa odstaví - komu to pomôže?
Dnes ale rozmýšľam naopak - ak nebudem podporovať zisky firiem porušujúcich Kódex, mamička už v pôrodnici dostane správnu podporu dojčenia a spoločnosť jej do dojčenia nebude negatívne zasahovať a ona nebude rady Annag potrebovať, pretože bude dojčiť bezbolestne a bez problémov.
Inými slovami, porušovaním Kódexu síce pomôžem svojim kvalitným poradenstvom Lenke, ale ohrozím dieťa Zlatke.
2. Navyše - jedna vec však je zrušiť poskytovanie takéhoto poradenstva a podpory zo dňa na deň a nechať mamičky, ktoré majú problémy s dojčením, v kaši len preto, aby som pomohla budúcim mamičkám. Ale takto to predsa nie je - Annag má svoju stránku, kde sa môžu mamičky pýtať naďalej. Existujú weby, ktoré majú možnosť diskusných fór a uvedomele nie sú v rozpore s Kódexom, hoci nie sú také populárne. Mamila samotná pripravuje novú webku, na ktorej budú nové možnosti. A okrem toho neúnavne školí nové a nové poradkyne, aby bolo čoraz viac prístupné poradenstvo formou osobných stretnutí, ktoré je omnoho účinnejšie, než internetové poradenstvo. Okrem toho Mamila robí mravenčiu prácu práve tam, kde je podpora správneho začiatku dojčenia najdôležitejšia - organizuje školenia a konferencie pre zdravotníkov a robí kopec ďalšej dôležitej práce.
3. Rada by som uviedla na pravú mieru to, že toto nie je momentálne marcové rozhodnutie Mamily a že Mamila nenúti teraz poradkyne, aby "poslúchli" ako nemé tváre. Mamila má vo svojich etických stanovách od začiatku svojho fungovania, že ak chce niekto byť odborne zastrešený Mamilou a fungovať ako poradkyňa pri dojčení vyškolená Mamilou, súčasne sa zaväzuje dodržiavať Kódex. Každá poradkyňa to vie, mnohé sme si ale neuvedomovali, nakoľko je to závažné a čo všetko to obnáša. Po poskytnutí podrobnejších informácií, sme mnohé pochopili, koľko škody sme napáchali, napr. ja osobne písaním kvalitných článkov do rôznych médií, ktoré sú v rozpore s Kódexom. Už za tým nevidím len mamičky, ktoré konečne dostanú správne informácie, ale aj deti mamičiek, ktoré v dôsledku neetickej reklamy na UM a ďalšie produkty zomrú (a to sa netýka len rozvojových krajín), majú menej či viac závažné poškodenia zdravia fyzického aj psychického. A toto znie ako extrémizmus, ale len to času, kým si človek k tomu nesadne a skutočne si to nenaštuduje.
4. Zákaz marketingu náhrad materského mlieka nijako nepoškodzuje matky, ktoré z objektívnych príčin dojčiť nemôžu alebo sa slobodbne rozhodnú, že dojčiť nechcú. Umelé mlieko bude dostupné, Kódex upravuje jeho marketing, nie výrobu a distribúciu.
5. Kódex nie je právne záväzný. Napriek tomu by sa spoločnosť mala správať morálne a eticky. Kódex je morálne záväzný aj pre portál Modrý koník. Dokumenty WHO dokazujú, že sa dá fungovať a prežiť aj bez reklamy v rozpore s Kodexom.

demii
15. mar 2011

@leelo, ja som to pochopila tak ze spravna laktacna poradkina ( nie iba annag) nevstupi tam kde sa akymkolvek sposobom vyskytuje reklama na Um. NO ja si myslim pravy opak, tam kde je najviac propagovanie Um tak maju nabehnut laktacne a dat veci na pravu mieru, informovat, radit, pomahat... ale chapem ze je to boj bizniss verzus dobry umysel a pomoc zadarmo.

luludi
15. mar 2011

@leelo @bubelko: este raz vdaka za pomoc, bola som u lekarky a je to zial mastitida.. sice nechapem ako sa to mohlo stat, kedze je to dietakov oblubenejsi prsnik a pravidelne ho vyprazdnujem, ale stalo sa.. dakujem za pomoc 🙂

bubelko
15. mar 2011

@luludi to sa stava. u nas to bolo tiez tak. maly pekne pil, mal dobre prisatie a aj tak som ju dostala. mne vtedy laktacna v nemocke povedala, ze ma na to vplyv aj stres a pripadne ci som neprechladla na prechazke. a to bolo v tom obdobi u mna oboje 😉 neboj, to sa vylieci a bude opat dobre. dostala si aj atb ?

luludi
15. mar 2011

@bubelko u mna je to asi z prechladenia, lebo v noci mavam vystrceny cicik, nech ma maly all inclusive a prisaje sa, kedy chce 😀 ATB mi nedali, ze ked nemam teplotu, tak nie je potrebne

sophy
15. mar 2011

@biehn plne s tebou suhlasim, vycerpavajuco si to zrhnula, vdaka!
pevne verim, ze kazda mamicka, ktora potrebuje laktacnu pomoc alebo pripravu pred porodom si otvori dalsie internetove okno a ak pomoc nenajde na MK, tak bude hladat dalej, ziadna z nas neprestava poskytovat poradenstvo, prave naopak, kto skutocne hlada, ten aj najde

bubelko
15. mar 2011

@luludi tak to mas tu lepsiu variantu - ja som brala atb. jedine co sa mi podarilo, presvedcit lekarku, ze skusime najskor domacu liecbu a ak nezaberie do 24 hodin, nastup do nemocky. ale tomu sme sa nastastie vyhli. tak drzim palce nech si co najskor fit.
inak mne pomohli najviac tvarohove zabaly. smrdelo to u nas ako v syrarni, ale ucinnost bola fakt super 😉

stvura
15. mar 2011

@akdarka no ja opacne...zamcanka som 6 rokov...origos salanka 😉

martinjasen
15. mar 2011

Na zaklade dohody s @annag docasne uzamykam temu, kym sa nevyjasni situacia.

Doplnujem informacie, preco bola tato tema docasne zamknuta, kedze a objavuju na stranke mylne informacie.
Tuto temu som docasne uzamkol na zaklade dohody s annag, kedze posledne strany diskusie stracali zmysel tejto temy. Ak ma @annag poziada, tema bude znovu otvorena, aby nedochadzalo k interpretacii, ze sme ju zamkli sami bez dohody. Aktualne sa snazime zistit, preco k tejto situacii doslo a ako budeme pokracovat. Budeme o tom informovat.

Martin Durina
Asmira Team

martinjasen
22. mar 2011

Vyjadrenie Asmira s.r.o. k odchodu @annag a inych laktacnych poradkyn z Mamila o.z.

Mrzi nas, ze sme pred rozhodnutim odist neboli osloveni a nevznikla diskusia o moznej spolupraci.
Iniciativu pomahat matkam s kojenim, ktora vznikla na stranke vnimame ako pridanu hodnotu pre nase uzivatelky. Samotna myslienka prirodzeneho kojenia je nam blizka a chceli by sme jej v ramci nasich moznosti pomoct. Sme ochotni aj diskutovat o zmenach vo vybere reklamy, ale nevieme prijat podmienky, ktore by 100% splnovali predstavu Mamila o.z.
Ak tu nevznikne ochota zo strany Mamila o.z. prijat konsenzus, nemame inu moznost ako prijat odchod annag a ostatnych laktacnych poradkyn. Respektujeme ich rozhodnutie a dovody.

V tom pripade by som rad vyzval tie laktacne poradkyne, ktore maju ochotu s nami spolupracovat, aby ma kontaktovali. Ponuka na vytvorenie Laktacnej poradne ako samostatnej casti vo fore stale plati. Budeme radi ak sa to bude realizovat.

Za Asmira Team

Martin Durina

PS: tuto temu odomykam, kedze nemame dovod nechat ju uzamnknutu.

andrea360
23. mar 2011

Ako sa dá odvďačiť laktačným poradkyňám,ktoré vám zachránia nielen dojčenie,ale aj vzťach s dieťaťom?!A nepíšem len za seba,ale mnohé ženy mi potvrdili,že majú s deťmi úplne iný vzťah,keď sa dojčia,sú šťastné,veselé,atď.,pomáha to udbúravať stres...Ja sama som videla rozdiel,keď mi dcéra bola na fľaši a keď sa len dojčíme....naozaj nejde len o samotné dojčenie...!Laktačné poradkyne robia prácu psychológov ( nezveličene) zadarmo,nezištne a nepreháňam - aj s láskou.Mne samej sa to dá ťažko pochopiť.Som nesmierne vďačná a držím palce,všetkým,čo to s dojčením nevzdávajú.

zuziatko
23. mar 2011

@andrea360 prepáč ale to čo píšeš nie je pravda 😠 😠

piacere
23. mar 2011

@andrea360 myslím, že týmto príspevkom si sa dotkla všetkých mamičiek, ktoré nedojčia. A ver mi, že 90% z nich to nevzdali preto, lebo chceli 😉

Svojho syna nedojčím od dvoch mesiacov a či sa ti to páči, alebo nie, mám so svojim dieťaťom krásny vzťah, je to dieťa živé, veselé, večne usmiate... aj napriek tomu, že je "na fľaši" 😉 Mám so svojim dieťaťom rovnako krásny a intenzívny vzťah, ako bol počas dvoch mesiacov môjho dojčenia...

Nabudúce radšej 2x zváž, čo napíšeš, až potom to odošli....

Píšeš kruto, hlúpo, necitlivo, neúctivo... bodka. 😉

norikk
23. mar 2011

@zuziatko a co na tom nie je pravda??

zuziatko
23. mar 2011

@piacere súúúhlas 😉 😉

@norikk @piacere to vystihla úúplne presne. To večné vyvyšovanie sa a nadraďovanie sa nemá konca. To že kojíš robí z Teba lepšiu matku ??? 😕 😕

norikk
23. mar 2011

@zuziatko nie, ale to ze som sa snazila prist na to ako kojit......v novej knizke mamily su take pribehy zien, ze ked dokazali kojit oni, nedokaze kojit uz len chlap

bobocka
23. mar 2011

jezis baby vy sa aj slamky chytate.ved uz prestante utoky hladat tam kde nie su.dojciace maminy su stastne,ze dojcit mozu a tesia sa zo spojenia s dietatkom,ale ziadna dojciaca mamina predsa nenapisala,ze mamina co dava umele mlieko je menejcenna alebo ukraca svoje dieta a spol.kazda mamina co prestane dojcit ma na to svoj dovod a nikoho do toho nic,lebo ide o nu a jej dieta a do toho sa nema co kto iny starat.no kazda mamina co dojci a co si prejde nelahkym obdobim ragad a zapalenych prsnikov a zlych prisati...takato mamina ak aj napriek vsetkemu koji dalej,tak si to riadne vazi a preto sa z toho tak tesi.kazda to spojenie so svojim dietatkom vnima inak a kazda je svojim dietatom nadsena.ja uz mam migreny z toho nekonecneho boja matiek dojciacich a nedojciacih.tieto zabomysie vojny su strasne hlupe a uplne zbytocne.uz doooost!!!vsetky sme matky a vsetky milujeme svoje deti a vsetky chceme pre ne to najlepsie.