Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
25. jún 2012

@asimon v noci si dobieha, co cez den zameska. jednak mliecko, jednak fyzicky kontakt. urcite je potrebne zvysit pocet dennych dojceni. treba si uvedomit, ze dieta do 1 roka ma mat podiel MM ku inej strave 3:1. prikrmy, presne ako pise @vavrenka dojcenie len doplnaju, nenahradzaju. inak to vedie k odstaveniu dietatka. pocet dojceni treba zachovat a v tychto teplach hadam aj zvysit. pripadne znizit mnozstvo prikrmu. pripadne aj pocet prikrmov na 3. aspon docasne, uvidite, ako sa to osvedci. nocne dojcenie je na tvorbu mliecka efektivnejsie, takze sa ti tvorba asi neznizila, ale ked to moze byt aj pohodlnejsie, tak preco nie....:o))

beton
25. jún 2012

@nat28 3 mesiace je take hranicne obdobie, tvorba mliecka sa uz ustalila, uz sa nebudes nejako nepravidelne nalievat, dieta sa zaroven postupne zacne dojcit menej casto a kratsie.... nepises, preco sa zacala dojcit uz len z jedneho prsnika. ale ak chces odsavanim stimulovat tvorbu mliecka, tak to robis dobre, treba doodsavat prsnik, z ktoreho pila, ak ho nedopila uplne. ale ani to odsavanie nic nehovori o tvorbe mliecka. niektore zeny nedokazu odsat nic a pritom je mliecka dost. aj ta tvorba sa meni, prisposobuje. nie je to u teba skor psychicky strach z tych kriz a pod.? prva je dovera v samu seba a pokoj, ktory sa prenasa na dieta rovnako ako neistota. aj z toho moze vyplyvat spravanie, ze dieta pije menej. 3mesacne deti zaroven uz viac vnimaju. skus ju dojcit na tichom mieste bez inych stimulov, necitaj pri tom, nerozpravaj, venuj sa jej naplno. majte napr. jedno pokojne miesto. vela deti sa necha rychlo vyrusovat pri dojceni a potom sa poriadne nevedia napapat a upokojit, lebo ich zaujima vsetko ine. toto mi napada pri vas, kedze vas uz dlhsie "citam". drzte sa.

beton
25. jún 2012

@keira pokial po kave nechces mliecko odstriekat, aby ho babo nedostalo, tak je to v podstate jedno, hm? :o)
ak by si ju chcela odstriekat prec, tak predpokladam, ze ako pri liekoch, nadojcit, potom kava, potom odstriiekat, opat dojcit.

keira
25. jún 2012

@beton nechapem, preco by som po nej mala mlieko odstriekat ..
vask to by malo byt ako s alkoholom, viaze sa na krv .. cize ked vyprcha z krvi, tak ani v mlieku nebude

beton
25. jún 2012

@alicka7 plne dojcene dieta na poziadanie potrebuje ochutnat ine tekutiny najskor v 8-10 mesiaci. plati to aj pre tieto horucavy. ak je smadne, vytiahne si len predne mliecko od smadu. zakladna podmienka je dojcenie na poziadanie. aby vzdy malo moznost si vytiahnut take mliecko a tak casto, ako potrebuje. aj mliecko sa tvori pre babatko a jeho konkretne potreby, tak mu ho dopraj, kolko chce.
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/28/preco-...

beton
25. jún 2012

@keira teraz som asi trosku mimo.... 🙂 si sa predsa pytala, ze kedy sa dostane do mlieka. nakoniec si si sama odpovedala v dalsom prispevku, tak teraz celkom neviem, ze aku info vlastne potrebujes. dve kavy denne su co sa tyka mnozsva kofeinu ok. idealne ziadna, ale ked ste zvyknuti...

beton
25. jún 2012

@jennyka ako vyzera vase dojcenie, podla coho usudzujes silny tok mliecka? odtrha sa pocas dojcenia s placom? pouzivate flasku, cumlik? rezimovanie dietata nie je cesta. ste este velmi malicki, mohli by ste si znizit tvorbu az prilis. tvorba mliecka este nie je ustalena. telo sa do 2-3 mesiacov nastavi na taku tvorbu, kolko dietatko potrebuje. preto je potrebne dojcit na poziadanie, teda vzdy, ked je dieta z akychkolvek dovodov nepokojne. ak mate problemy s refluxom, resp. travenim, tak dojci prve dojcenie z prvej strany, druhe dojcenie dojci najprv z prvej strany, aby ho dieta uplne vytahalo a potom preloz na druhu stranu. ak ani pri druhom dojceni nie je prvy prsnik dopity, mozes to potiahnut aj cez viac dojceni, pokial sa ti druhy prsnik prilis nenaleje. aby si tam zas neschytala zapal. tento postup zvycajne pomoze pre grckajuce a kolikove deti (my mame vynimky :o)))) a zaroven vedie k znizeniu toku mliecka.
ad. cumlik. nedavas ho sice, ked je dieta hladne. ale tym, ze ho ma, tak ti nevie dat dost skoro najavo, ze je hladne. da to najavo, az ked je straaaasne hladne a potom sa mu uz nechce cakat na spustenie mliecka, pripadne papa prilis hltavo, lebo je straaaasne hladne a z toho moze vrackat. umelo sa predlzuju intervaly medzi dojceniami, lebo dietatko s cumlikom v ustach nevie dostatocne komunikovat s mamickou, aby jej dalo najavo, ze je cas ist na prsnik. dojcenie nie je len hlad. dojcenim sa dieta aj upokojuje, ulavuje si od bolesti, strachu, samoty..... a ked sa upokojuje na prsniku, zaroven tym stimuluje tvorbu mliecka a uci sa komunikovat s mamickou. ak si tieto potreby riesi cumlikom, telo nema signal, ze ma plnit potreby babatka ani, ze ma tvorit mliecko. jeho tvorba potom moze ist rapidne dole. najma ked ste este v zaciatkoch, ked sa dietatko aj mamicka len ucia dojcit, cumlik je rizikovy faktor, ktory treba vziat do uvahy. no ale aj ochota mamiciek tieto rizika znasat je rozna a riesit ich s odstupom casu tiez 🙂
viac k cumlikom tu: http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
@lunnka

nat28
25. jún 2012

@beton ahojky, opat raz dakujem za radu 😉 kriza je nastastie zazehnana, asi tym nekonecnym odsavanim a mala ma konecne dostatok mliecka a znovu zacala pekne papat. Inak kojim ju zaciatku v spalni na posteli, sme tam vzdy same a je tu ticho a ja sa vzdy plne sustredim len a len na nu, pozeram sa na nu cely cas. Inak s tym stresom budes mat asi pravdu, ja som vacsinou v pohode, ale staci aby mi trochu ubudlo a hned sa vylakam, pretoze mi na dojceni velmi zalezi. To asi preto ake obrovske problemy sme mali na samom zaciatku ked k nam LP chodila ako na klavir. 😖 tak este raz dakujem a prajem pekny zvysok dna 😵 😵

keira
25. jún 2012

@beton no som myslela, ze ked si ju dam, ze za aku dobu sa kofein vyplavi z tela (alebo ako to funguje), alebo .. ked si dam tesne pred kojenim, tak je sanca, ze sa este nedostane do mlieka tak skoro .. no asi to nejak zle vysvetlujem 😀

jennyka
25. jún 2012

@beton ahoj my nepouzivame casto cumlik len obcas. drobec ho nema rad, on ho ani nevie dudlat 🙂 to len ked potrebujem ziskat par minut tak mu ho dam. on ho ajtak za minutu vypluje.
myslim ze mam silny tok preto lebo ked zacne papat tak po necelej minutke da prec hlavicku a mne z bradavky srieka silno mliecko niekedy aj v 3och prudoch.
no a rano sa mi zlomila odsavacka tak super 🙄

boka79
26. jún 2012

Ahojte,

chcela som sa opytat, ako predist cmulaniu palceka. Moj maly si zatial cmula len rucku, ale mam pocit, ze uz smeruje k palceku, je pravda, ze cez den mu ponuknem prsnik, alebo ked je unaveny, ho dam spinkat, alebo mu rucku vytiahnem, ked sa akurat hned neda dat cick. Uz aj sestricka mu ju vytahuje 🙂 Ja mam ale pocit, ze ju ma v puse stale, a v noci ani neviem, kedy si ju niekedy smula, lebo to urcite nepocujem za kazdym, a keby som pocula, asi by som sa osalila, uz teraz dojcime 6 - 8 krat v noci, neviem,ktorym smerom to ma ist dalej ☹

Treba nieco podniknut? lebo palec je na celust zabijak, otazka je, ci dudel nie je lepsie, aj ked na dojcenie asi nie ☹ ale maly dudel nechce, lebo je clever, vie co je dobre. a ja nechcem tiez

hhenike
26. jún 2012

Ahojte. Dnes sme prisli domov z porodnice, rodila som v piatok rano sekciou. A mame velky problem s dojcenim. Syna som kojila bez problemov 1 rok, potom som otehotnela a on zacal odmietat moje mlieko... Pri nom problem s kojením nebol, tak ma to teraz velmi prekvapuje
Dcera sa vobec ale vobec nedokaze prisat na prsnik :( som z toho dost zufala, mam dost velku bradavku a ona ma kratucky jazyk a dava ho furt hore, vobec neotvara velku pusu a nevie dat ten jazyk na spodnu sanku. Uz vela schudla a navyse hoci nemá zltacku, stále spí, musim ju budit aby jedla. od vycerpania momentalne padam z noch, nevladzem hladat informacie, tak dufam, ze mi poradite. Skusala som mozne aj nemozne, ale nakoniec som sa po boji a prerevanych dnoch uchylila dnes ku klobucikom na kojenie :( Takto sa aspon malinko napapala. Dufam ze o par dni budem mat viac síl, aby som to riesila, lebo viem, ze toto nie je riesenie. Ak mate dobre rady, sem s nimi...... velmi ju chcem dojcit

janula.k
26. jún 2012

ahojte, chcem sa opytat, kedy je vhodne a ci je vobec vhodne cvicit, ked kojim. Nerada by som prisla o mlieko.
Mam na mysli jednoduche cviky, nic zatazove..Potrebujem si dat dokopy chrbticu.

@hhenike velmi dobre viem, ako sa citis..Tiez som po sekcii a maly bol v nemocnici dost spavy, papal malicko a dost schudol, hoci nemal problem prisat sa, ale tiez to neislo hned tak dobre ako pri prvom synovi. Musela som mu davat aj z flasky, lebo ozaj dost schudol. No ked sme prisli domov z porodnice, tak sa mi spustilo aj viac mlieka a hoci ma maly inu techniku prisatia sa, tak sa kojenie pekne rozbehlo. Ani moj syn neotvara pusu ked sa chce prisat, on tu bradavku skor tak vcucne postupne..Ja by som ju skusila aj prikrmit aby ti uz neisla s vahou dolu, mne sestricka v porodnici povedala, ze spave babatko moze byt aj z toho, ze je dehydrovane. Ale najskor ju skusaj nakojit a ked spapa malo a bude nespokojna, tak aj prikrimit z flase. Hlavne oddychuj a nestresuj sa kojenim, urcite sa to casom upravi a malicka sa to nauci 😉

hhenike
26. jún 2012

@janula.k dakujem za povzbudenie...

vavrenka
26. jún 2012

@hhenike urcite kontaktuj laktacnu poradkynu a dovtedy kym nepride, bud s malickou co najviac kontakt koza na kozu aj spolu spite- teda sposobom ako to pojde, ekd si po sekcii. ked je babatko na pokozke mamicky, tak sa mu postupne vyladuju fyziologicke procesy a babatko je menej spave, vaic sa budi na papanie, potom - dotykom telicky, ruciciek, hlavicky na prsiach stimuluje tvorbu mliecka. casto sa deje, ked sa babatko polozi nahe (plienocka moze byt) na brucho mamy, tak sa instinktivne snazi ruckami nozkami doplazit k bradavke.vyskusaj to, funguje to 😉 ,mozno sa sama prisaje,keby len na chvilocku, samozrejme mozes jej jemne pomoct, ale hlavnu pracu nechaj na nu. dalsie co mi napadlo-ukazovak jej vsun do ustociek a opri jej ho o horne podnebie, tam je bod spustajuci saci reflex, skus to opakovat, kym ti nezacne sat prst a potom ju skus plynulo prehodit na bradavku, vela deticiek sa prisaje.. a hlavne ne-prikr-muj z flasky ako (urcite v dobrom umysle), ale nespravne poradila @janula.k ! to je zaciatok konca, viem o com pisem.. prikrmovat UM sa da aj na prsku.. a urcite kontaktuj tu laktacnu, popr. @beton, ci @strapco poradia 😉 este mi napadli linky: www.dojcenie.eu a www.mamila.sk super stranyk o dojceni, je tam kopec pribehov mamicek, ktore mali rovnaky ci podobyn zaciatok. ja som napr. zacala kojit az v 6tyzdni, mala sa odmeitala prisat..

hhenike
26. jún 2012

@vavrenka dakujem, ano mam v plane tu laktacnu poradkynu, ale teraz sa najskor musim trocha dat dokopy, aby som nedopadla zle, dufam, ze sa to behom 1-2 dni podari. Flasi som zatial nepodlahla, co sa da a vladzem odsajem a prikrmila som ju par krat odsatym mliekom po prste (ale s tym, ze som mala hadicku na striekacke napojenu a musela som jej pomahat, ze aj ked trocha sala, tak som jej trosku natlacila so striekackou, lebo sama by nevysala)- Ona mi prst saje, ale zaspava pri tom, skusala som aj z prsta prejst na bradavku... neslo jej to, respektive ked sa mi zdalo, ze by sa mozno aj bola chytila, zadriemkala a uz jej bradavka vyklzla :((
@beton, @strapco ... prosim vas, mate nejaku radu aspon typu "prvej pomoci" takto na dialku?

strapco13
27. jún 2012

@hhenike podjazykovu uzdicku strihnut...orl alebo chirueg a co najskor laktacnu potadkynu

happy8051
27. jún 2012

@strapco13 ahoj, chcela by som ta poprosit o radu... alebo teda hocikoho z vas... dcerka ma dnes tri tyzdne. je plne kojena, nema cumlik ani flasku. papa cca kazde tri hodiny, pekne odgrgne a kludne zaspi. obcas, asi tak raz dvakrat do tyzdna sa stava, ze dot zvracia, natravene mlieko, aj cerstve co prave vypila, pretoze neustale si ziada prsnik, hoci je uz urcite syta.
kojim na poziadanie a dam jej teda vzdy, ked hlada, ale konci to zvracanim a znovu jedenim... co to znamena? takyto kolobeh trva aj hodinu, kym sa jej podari zaspat. je to normalne?
neviem, ci je to bezne, ale ona ma bradavku namiesto cumlika, teda dudluje, kym nezaspi, neviem, ci aj vtedy papa, lebo nepocujem, ze by preglgala.
kaka takmer do kazdej plienky, obcas je toho dost vela..ale brusko ju nebolieva. denne pijem jednu salku sypaneho fenykloveho caju. mlieka mam dost. len si neviem poradit so situaciou, ktoru som opisala. dakujem za rady.

beton
27. jún 2012

@hhenike upokoj sa, uvolni, aby si neprenasala svoje trapenia na babatko. to je prva rada. potom si vyhladaj laktacnu poradkynu v blizkosti www.mamila.sk. to, co opisujes potrebuje urcite osobnu konzultaciu. jednak ten jazycek, treba skontrolovat uzdicku. ale aj celkovo sa naucit prikladat spravne.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
neviem, nakolko si ubolena, v akej polohe sa snazite dojcit. klobucikmi toho vela nevyriesis, akurat este zhorsis prisavanie a znizis tvorbu mliecka. je super, ze si nedala flasku, ste uplne na zaciatku je obrovska sanca, ze sa to pekne rozbehne, len treba zacat hned. ked je dieta prilis spave, stava sa to naozaj z nedostatku energie. setri si ju az tak, ze sa ani nebudi na papanie. v tom pripade, ak jej striekackou alebo po prste das nejake odsate mliecko, ona by mala precitnut. je to kratucky moment, ktory musis stihnut vyuzit na prilozenie. prelozit ju z prsta na prsnik je vyborny trening. v tomto pokracujte. odsavaj si mliecko a budes jej podavat cez cievku na prsniku, takze bude pit dvojitu davku, ale priamo od teba.
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
telo tak ma signal, ze mliecko treba tvorit a dcerka sa uci prisavat. podavat jej mliecko striekackou, v horsom pripade flaskou ci cez klobucik ju nenauci prisavat sa. takze donekonecna ju prikladaj, ked otvori velke usta. pouzivaj stlacanie prsnika. nepises, ci naozaj saje alebo len pocmulkava. ked saje, saje a potom zacina zaspavat, pouzi stlacanie prsnika. http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
vyuzivaj kontakt koza na kozu. lahni si hore bez do postele, dietatko na tebe, to ju rychlo vrati k prirodzenym procesom v jej tele. ak uz nevladzes lezat, noste sa v satke, babyvaku. tiez najlepsie na holo. ak si odhodlana dojcit, zvladnete to. tie zaciatky su niekedy take bojovne, ale o par tyzdnov si uz nebudes vediet vynachvalit, ze si zabojovala. ide to, ak si na to nastavena a kedze si nepodlahla pokuseniu flasky, tak asi si a len v tom pokracuj :o))

beton
27. jún 2012

@keira no do toho mliecka, ktore hned po kave vykojis sa este nedostane, ale do dalsieho uz ano. ja co som si odsledovala, tak asi 4 hodiny trvalo, kym presla potravina do detskych crievok (mali sme uvrieskane kolikove deti, takze som presne vedela, kedy nova potravina dosla do bruska :o)))) ale kavu nepijem, tak neviem, ci to ma povzdbudzujuci ucinok aj na dieta, ak mu to prejde z mliecka :o)

zuzub
27. jún 2012

ahojte maminy, som mamičkou 2ročného chlapčeka a 2 mesačnej dcérky, po úvodných útrapách sa nám dojčenie pekne rozbehlo,ale mám problém nakoľko moja dcérka veľmi málo cez deň spí teda takmer vôbec v lepšom prípade 1x za deň cca 2 hodky, ide o to, že ked je hore tak by skoro stále papala každú hodinu hodiny a pol a mne sa to zdá byť veľa, nevadí mi že ju musím často kojiť, ale po toľkých dojčeniach ju veľmi bolí bruško.mám to odsledované, že ked papa menej je ok.som už z toho na nervy lebo nič nerobím len ju kojím a potom ked ju bolí brucho nosím na rukách, nakoľko mám aj druhé dieťa a sme celý týžden sami muž chodí na služobky som z toho veľmi unavená.neviete mi poradiť akoby som jej mohla predlžiť intervaly medzi kojením? každý mi radí, že ju mám dokrmiť UM,ale to nechcem.ďakujem.

danim
27. jún 2012

@zuzub pises, ze malo spi.. ano na 2 mes dieta je to ozaj malo.. pises, ze casto by papala.. ako to vies ? povedala ti to ? 😉 to, ze dieta mrnci, neznamena automaticky ze je hladne.. ono mozno prave mrnci preto, ze si chce odgrcnut.. a ty v tej chvili ho nezdvihnes na plece, aby si mu to umoznila, ale automaticky opat kojis.. a realita ? dieta ma tu vzduchovu bublinu stale v sebe.. je dojedene.. a mozno prave z toho prejedenia nemoze spat,.. lebo mu je tazko ( ked pises, ze si si vsimla, ze je pokojnejsie ked je menej casto.. dokrmit UM urcite nie, to by si urobila este horsie.. ma len 2 mes.. hladom to urcite nebude.. ale skor tym nesystemovym chaosnym krmenim.. krm ju v aspon 2 hod- 2,5 hod intervaloch.. ako ? no proste nos dieta.. hrkalky.. pol hodina prejde rychlo a postupne natiahnes interval na pozadovanu dlzku.. ano pise sa, ze dojcit na poziadanie.. ale vysledok ?? dieta prisate non stop... mama zufala.. lebo nevie kolko toho dieta vypilo.. hned si to spaja so slabym mliekom.. aj tvoje telo potrebuje nejaky cas, nech sa ti vytvori pozadovana davka.. ked dieta papa v istych intvaloch, zje viac.. hlavne aj zadne mliecko ( co je sytejsie, takze sa konecne normalne naje..( nie ze si len cucne.. ) a tym, ze zje viac.. tak sa aj viac tvori.. cele dojcenie ma isty system.. mama vie, cca kedy co robit.. ma v seba vacsiu doveru.. telo ma na vytvorenie mlieka vacsi cas.. mam 2 deti , obe som kojila , len kojila.. nikdy som si ani len nepripustila nejake prikrmovanie.. chcela som to velmi zvladnut.. a aj som to zvladla.. ( a to som mala veeela problemov.. tvorili sa mi hrce.. dr mi kazali odstavit dieta.. no to je na dlho.. ale boli to polrocne zufale problemy... no zvladli sme to, lebo sme velmi chceli..
urcite to zvladnes.. prve 4 mes sa mama a dieta este len ucia kojit navzajom.. trpezlivost. a nevzdavaj to 🙂 drzim palce 🙂

danim
27. jún 2012

@asimon citam tvoj prispevok.. no je to uplne normalne, aj my sme tak mali.. prva dcera mi nedala kosom ani keby som jej kazdu pol hodku ponukla moje mliecko.. druha dcera v tom bola taka ako tvoja 🙂 a neskor sa opat zmenila, ze prestala jest v noci.. a ja som jej mliecko ponukala cez den.. teraz ma skoro 14 mes, kojim ju rano a vecer, idealny stav 🙂 😉 aj moje pili len zo sosaka, z flase z cumla nevedeli vobec.. a kedze som kojila.. tak som im to ani nedavala.. a v 7 mes uz sosak, ked zacali prikrmy..

boka79
27. jún 2012

@zuzub

ahoj, tak ja ti napisem trochu inu skusenost. Mam dve deti. Moja velka , tiez som skusala natiahnut intervaly a dieta a aj ja sme boli vecne nespokojne. Mozno to malo aj iny dovod, teraz tpo uz nezistim, uz je neskoro.
Co sa tyka dojcenia , myslim, ze v tom veku je to normalny interval, po prve, deti nemaju rezim, po druhe maju maly zaludok a po tretie dojcenioe splna viacej uloh , ako sa len najest, cize ked je dieta nespokojne a ty nevies, co mu je, dojcenim mu len pomozes, lebo ked je hladne naje sa, ked mu je smutno za mamou, uzije si jej pritomnost, ked mu je zima, ohreje sa sanim, ked mu chybaju tekutiny v teple napije sa a ked je unavene, zaspi, a dokonca aj pro bolesgtiach bruska to moze pomoct. Moj maly, ked sa nevie vyprdkat, tak ho prilozim a on sa zacne pucit a pomoze mu to, pohnu sa mu crievka.

Co sa tyka bolesti bruska, ano, ked sa casto dojci, mozu byt, ale len ked ne nespravne prisatie a dieta sa napapa vzduchu, to ze kratke intervaly zvysuju bolesti bruska, lebvo sa miesa stare s novym, to je mytus. Ked je dieta spravne prisate, tak by ho brusko nemalo boliet, koli dojceniu, moznokoli nejakym zlozkam v potravinach.

Ja som pri dcere dojcila podla schemy, umelo som predlzila intervaly a skoncila som s kojenim v 10 Mes. , nemala som mlieko.

Moj maly - dojcim na poziadanie, a nemam pocit, zeby pil len predne mlieko, ma uz 7 kil a ma 3 mesiace, mozes dojcit aj tak, ze nestriedas stale prsniky, ale ked si cucne len a o hodinku chce zas ponuknes ten isty prsnik a striedas ich tak kazde tri, styri hodiny. Tak sa mu dostane aj vela zadneho mliecka.

Tiez mam dve deti, velka sice chodi do skolky, ale byva casto doma, a zvladame to, naucili sme sa hlavne dcerka vie, ze ked dojcim, ze sa hra, alebo sedi pri nas a citame. vela nam pomaha satka, kde maleho nosim, ked chce spat a nemam cas uspavat. Mozno mala mrnci prave preto, ze je velmi unavena, na take male babo je to malo spanku. Skus viac kocik, satku, nejaky sposob, kde by zaspala. A uvidis bude kludnejsia. Mala by spinkat este tri krat denne, no kazde babo je ine.

Dala som Ti iny pohlas na vec, ale ver mi, ked bude dieta nespokojne, co casto pro predlozovani intervalov byva, budes aj ty nespokojna. A nosenie a zabavanie stoji viac casu, ako jedno nadojcenie 😉

zuzub
27. jún 2012

@danim
@boka79 ďakujem za vaše postrehy, niečo som si z toho vybrala,som z toho dosť taká nekľudná lebo prvého syna som kojila 13mesiacov a zvládli sme to tak si veľmi nechcem pripustiť, že by to teraz maolo byť inak,nakoľko ani pri synčekovi ani teraz nebolo pre mna kojenie jednoduche (zaply prsníkov, málo mliečka a pod...) tak hádam to nejak zvládneme 😒

danim
27. jún 2012

@zuzub tak hlavne klidek, pokoj v dusi... nech to tak vnima aj babatko.. 🙂 ono to z teba citi, ten neklud a tiez sa boji, co sa deje. ked si zvladla prveho, isto zvladnes aj druhe, drzim palce. a daj vediet ako sa vam dari 😉 asi aj kazdemu dietatu vyhovuje cosi ine.. ja som prvu tie prve mes kojila kazde 2 hod cca, neskor asi od 3 mes, kazde 3 hod, a total klud ona.. co sa o mne nedalo povedat, vzhladom na tie moje nekonecne problemy ( nadprodukcia mlieka, ktoru som si nechtiac nevedomky s cielom urcite kojit- sposobila cajmi a odsavanim ... ☹ druhu dceru som kojila tie prve 2 mes v cca 2 hod interv, neskor v 2,5 hod a boli kludne spokojne, ja som vedela hned co potrebuju.. s prvou sme mali svoj rezim od 4 mes.. s druhou asi mi neuveria viacere.. ale fakt od narodenia sme si tak skvelo rozumeli, ze nejak intuitivne som vzdy vedela ako na nu 🙂 ale ja mam medzi nimi vek rozdiel 3 roky a 2 mes.. a aj to vela zavazi.. ty mas rozdiel maly.. co je urcite narocnejsie , drzim palce 🙂

strapco13
27. jún 2012

@zuzub nepredlzuj intervaly medzi dojceniami..to moze vyustit do polesu mliecka a predcasnemu ukonceniu dojcenia
opis mi ako dojcis, poloha, ako striedas prsniky
pouzivas dudel, flasku, kliobucik? ine tekutiny ako dojcenie?
co sa tyka spanku..skus si zadovazit satku..dieta bude spinkat pri tebe, bude ta citit, moze pospat dlhsie
myslim, ze nspokojniost u vas praeni z nedostatocneho denneho spanku ..alebo moze mat nespravne prisatie, nahlta sa vzduchu a z toho ma bolesti bruska
doporucila by som skontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou ..kontakt najdes na www.mamila.sk ...skontroluje prisatie, dojcenie

strapco13
27. jún 2012

@happy8051 dojcenie sa nesleduje podla toho ci pocujes ze prehlta..sleduj ci robi pauzy v pohybe brady http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
dieta potrebuje aj nenutritivne sanie, cize je uplne normalne, ze si chce dudlat prsnik ..zaroven pri nenutritivnom sani su zlazi na dvorci prsnika obmyvane slinami a vedia ich analyzovat /co sa pri piti mliecka neda, lebo mliecko to splachne/ a tak vedia rozoznat, ci dietatko nema teplotu, ci nie su nejake mikroorganizmy, ci nie je dietatko dehydratovane a pod..a tak davaju telu signal na to idealne mliecko pre dieta
to ze sa ti 2 x do tyzdna zgrcka neries...v podstate, pokial dieta prospieva tak grckanie je len problem prania a prezliekania 😉 /zjednodusene povedane/

hhenike
28. jún 2012

@vavrenka
@strapco13
@beton
dakujem vam za rady a povzbudenie. presiel len kratky cas, tak to nechcem nejak zakecnut, ale som taka stastna, lebo konecne sa jej podarilo prisat. Pocuvla som vasu radu, vecer som jej este dala odsate mliecko cez striekacku a hned v tu noc sme spali koza na kozu celu noc a rano zacala sama hladat prsnik a prisala sa. Ja som az plakala od stastia, fakt. Sice este nema spravne prisatie, lebo ma malicke usta, neotvori ich poriadne a ja mam velku bradavku, ale to najtazsie sme asi zvladli, verim, ze ostatne sa uz pomalicky naucime. Len by som potrebovala este radu ohladom stlacania prsnika. Lebo sice som si precitala viac clankov a neviem ci ja som nechapava abo co, ale nerozumiem uplne tomu, kedy treba pustit a znova stlacit. Ona totiz dost zaspava este pri tom papaní, mozte mi to nejak polopatisticky vysvetlit: stlacím ked nesaje a potom ked zacne sat, tak mam hned pustit? ci drzat chvilku? ci ako?

beton
28. jún 2012

@hhenike opacne :o) ked uz prichadza do fazy, ze prestava intenzivne sat a zacina mat pomedzi to prestavky, tak ked zacne sat, stlacis. (prsty pod prsnikom, palec cim dalej od dvorca, aby si jej bradavku nevytiahla z ust). drzis stlacene, kym saje. ked prestane, pustis. ide vlastne o to, aby si spojila, ze mliecko ide iba vtedy, ked taha. a takto to opakujes. nie je to pumpovanie, ale naozaj stlacit, drzat, pustit, ked prestane sat.
to spravne prisatie mozes skusit natrenovat napr. prstom. vlozis ukazovak nechtom dolu na jazycek. aby pochopila, ze musi bradavku obalit zospodu jazyckom. spodnu peru musi mat uplne vyhrnutu, to vies urobit aj priamo na prsniku, ze jej ju prstom stiahnes a napravis. nesmies pocut ziadne srkanie a pod. je tam velky podtlak, ked je dieta prisate. urcite sa to podari, lebo to chces. a ked si za tym odhodlane ides, tak nie je o com :o))) drzim palce.