Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

opica
15. okt 2009

ahoj, ja som pisala pred 2 dnami ohladom menstruacie a kojenia...asi nestihas 😉
inak uz dobre, pije pekne, ani sa nezlosti. len dufam, ze to takto nebude kazdy mesiac, lebo sa zblaznim 😉
vdaka

sloto
15. okt 2009

inak ja osobne robim vsetko pre to aby bolo mliecka dostatok, pijem veeeela tekutin, meltu, caje na podporu tvorby MM, aj homeopatika som si kupila. ako vravim doteraz bolo vsetko ok. ale zacalo to asi tym, ze asi pred styrmi dnami mala zrazu potrebovala vyprazdnit oba prsniky, pricom pred tym jej vzdy stacil len jeden, no a zrazu naozaj akoby s mlieckom utalo. aj ked si stlacim tak sice mliecko trosku vytecie, ale malicko, a ide ovela tazsie. no neviem, naozaj si zacinam mysliet ze koncime, lebo uz som mala par kriz, ale toto je ine

sloto
15. okt 2009

annag v noci sa m teraz budi tak 1-2 krat, ale vcera si len trosku podudlala a spala dalej, ani sa moc nenapila, ja neviem. neponukam jej prsniky velmi casto, ponukam jej ich tak ako vzdy. kojime sa takto. rano ked vstane, potom ma na desiatu vyzivu, a potom ked ide buvat c je asi 3 hodiny od zobudenia tak sa kojime, potom za 3-4 hodinky obed a po hodinke zase kojenie, potom olovrant - vtedy uz nekojim, vecer pred spanim kojenie a v noci v zavislosti od toho kolko krat sa mi zobudi, co je teraz tak 1-2 krat, ale pred nedavnom to bolo aj 6 krat za noc /idu jej zubky/ co som ju kojila. myslis teda ze by sa to mohlo este rozbehnut, ja sa bojim aby nebola hladna

dudkav
15. okt 2009

Ahoj annag, poprosim vas o pomoc s kojenim, som sedem dni od sekcie, mlieka som si myslela, ze ma dost, v nemocnici mi povedali, ze je to ukazkovo kojene dieta. Prisla som vsak domov a malinky stale placka, detska lekarka mi povedala, ze ho mam kojit kazde tri hodiny a to max patnast minut vzdy z jedneho prsnika. Dnes som sa pokusila sice po kojeni si mlieko odsat z druheho prsnika z ktoreho som nekojila, ale bolo to len desat ml. Detska lekarka mi povedala, ze mam zcat prikrmovat, priznam sa mam z toho riadnu depresiu.To, co som si odsala som skusila dat malemu, ale nechcel to, bol vsak stale mrzuty. Teraz neviem, co mam robit je mi proti srsti prikrmovat, ale ak ma byt chudacik hladny, tak ja neviem. Prosim preto o radu a o pomoc, dakujem.

annag
15. okt 2009

sloto - a podľa čo si myslíš, že je hladná - podľa opisu je spokojná, do papania ju nenútiš, dokonca i v noci pekne spí, pije tak dlho ako chce - nevyzerá, že má málo mliečka - len Ty si sa zľakla , ciká ako, pije už aj čosi iné ?

annag
15. okt 2009

opica, odpoviem hneď ako budem stíhať 😔

dudkav - Tebe určite odpoviem, lebo to horí - zatiaľ - určite ponúkaj obidva prsníky pri jednom dojčení a pokojne dojči aj každú hodinu ak si to bábo bude želať. Fakt nerozumiem odporúčaniam pediatričky, veľmi ma trápi i hnevá, ak si dostala takéto rady 😔 - napíšem Ti do IP - nájdeš ju celkom hore vedľa loga modrý koník

sloto
15. okt 2009

annag no proste pred troma dnami pila ovela viac a teraz len trosku, asi nie je hladna, ale zase to pripisujem tomu ze aj ine papa - zeleninku, ovocie, jogurtik. no ale proste mala som prsia uplne plne a teraz citim ze tam nic neni. uvdim ci a to zmeni, tak aspon by sa mali naliat ked nepije ale ani to nic

opica
15. okt 2009

kati, ja viem, preto len tak pisem... si strasne zlata, ze popri rodine robis poradkynu zadarmo... 😉

annag
15. okt 2009

opica - menštruácia je hormonálna zmena, ktorá môže na pár dní tesne pred a počas menzesu zmeniť chuť mliečka. Niektoré deti na to reagujú odmietaním prsníka či zníženým apetítom. Pokiaľ sa nezlomíš a v takej chvíli nedáš fľašu zo zásob či UM, bábo pochopí, že iné nebude a bude piť, možno menej často a menší objem, ale určite vypije dosť na to, aby sa to odrazilo na jeho neprospievaní. Treba zachovať chladnú hlavu 😅 - skús dojčiť v polospánku, keď nevníma, v inom prostredí .... , ak bude papať menej často, prsníky si odsaj. Daj mu čas, najhoršie je v takej chvíli bábo do papania nútiť. Ako prišlo, tak odíde - presne ako si už sama zistila, žiadna iná finta na to nie je. V tomto čase sa môže prechodne objaviť aj znížená tvorba mliečka - takisto treba zachovať kľud a dojčiť na požiadanie - teda zrejme o čosi častejšie než zvyčajne, mamička môže brať vápnik v kombinácii s magnéziom - pretože práve pokles vápnika v krvi môže znížiť aj laktáciu. Bábo , ktoré nezistí, že sa dá piť mliečko aj inak, tieto nepríjemné obdobia zvládne a dojčenie bude bez problémov prebiehať aj naďalej.

annag
15. okt 2009

sloto - len si sa zľakla 🙂 - prsia sa nemusia nalievať, napriek o čosi dlhšej prestávke. Dojčím skoro rok, prsia som mala naliate 1, slovom jeden deň niekedy okolo polroka malej - keď sme začali s príkrmom. Pričom dobre viem, čo sú naliate prsia a čo mi hovoríš - mala som nadprodukciu pri najstaršej dcérke celý prvý rok ... To, či máš prsia naliate alebo nie nič nehovorí o tom, koľko mliečka malá prijíma. Takže si všimni ako sa na prsníku správa. AK sa pekne prisaje a mliečko ťahá a pije - teda systémom hlboko klesne brada, vznikne krátka pauza, brada sa vráti a bábo hlasno preglgne, je spokojná po dojčení .... - tak nemáš mať dôvod na obavy. Maličká už papá veľa príkrmov, nepotrebuje piť toľko mliečka a organizmus na to iba zareagoval. 🙂

caly8
16. okt 2009

ahoj annag,

akurát som si prečítala čo písala sloto a v podstate je mi odpovedané na jednu z mojich otázok 🙂 ja by som ešte chcela vedieť tvoj názor na toto..moja malá spí v postielke ktorú mám pritisnutú k posteli, do pol noci pekne spinká zobudí sa mi dva , tri krát lebo sa pretočí a sa jej nepáči tak (neviem do kedy to bude trvať 😀 ) dám jej cicu a zaspinká... okolo pol noci sa taktiež zobudí a aj sa napije cítim úľavu...no a potom už chce byť len pri mne v posteli ked ju dám do postielky stále sa po pol hodine zobudí..ked je pri mne spinká dobre..chcela by som jej už postielku odsunúť a dať nižšie lebo už sa v nej postaví bojím sa aby nespadla..čo myslíš, bude toto jej budenie stále rovnaké aj vtedy? či už môžem dúfať, že sa to zmení kedže by už v takomto období mali lepšie spinkať detičky... čo sa týka príkrmov podobne ako sloto sa aj kojíme aj jej dávam papať..ja síce zatiaľ žiadne jogurty ani kašu..už myslíš, že by som mohla pridať?? papká len zeleninovo-mäsový príkrm, ovocie a sem tam cestovinku jej dám a pomedzi kukuričný snak kde je len kukur.krupica a rastl.olej to pochrumká..pije prevarenú dojč.vodu ale len tak 70ml za deň...posledné dva dni sa mi zobudila o 23hod a do 01hod bola hore a chcela sa hrať 😔 myslíš, že je hladná aj ked jej dám prsko? zúbky máme zatiaľ spodné dva von a nevidno, že by šli daľšie 😨
ďakujem za tvoj cenný názor 🙂

opica
16. okt 2009

dakujem, tak som si aj myslela. v podstate som nad flasou ani neuvazovala, UM urcite nie.
ale po tom prvom dni asi pochopil, ze ine nebude a pije v pohode 🙂
este raz velka vdaka

sloto
16. okt 2009

ahoj annag, tak sa to zatial nezlepsilo. v noci sa mi dva krat zobudila ale prsia som mala uplne prazdne, spravila mozno 10 glgov a to bolo vsetko. rano som nic nemala, na obed sa mi ju podarilo trosku nakojit, ale tiez toho vela nebolo a teraz vecer pred spanim som trosku mliecka zase mala tak som jej ponukla zase prsia tak mam pocit ze mi ich cele vypila. priznam sa, skusala som jej ponuknut cez den flasku zo sunarom, ale kedze mala doteraz UM vobec nepila a dokonca aj s flaskou ako takou mame problem, nepije mi poriadne ani cajik, vypije za den tak 50 ml, ked mame dobry den.takze z UM sa ani nenapila, ak nahodou ze som o mlieko naozaj uz prisla, alebo v kratkej dobe pridem, neviem ako ju naucim pit mliecko - to fakt neviem. tak co myslis? mam skusat dalej kojit?aj napriek tomu ze je toho mliecka malicko?

annag
16. okt 2009

sloto - a maličká nechcela piť častejšie? ráno - si nič nemala - to zistila malá? odmietala prsníky? hnevá sa pri dojčení?

annag
16. okt 2009

caly8 - do polnoci majú deti hlbší spánok než po polnoci, väčšina sa i takto budí - do polnoci je to fajn, po polnoci je často hore - potrebuje sa uistiť, že si pri nej - pri Tebe v posteli sa cíti bezpečne a preto dokáže spokojne na dlhšie zaspinkať - určite to nie je pre hlad - takže ak by si chcela, môžeš ju učiť spinkať v posteli, nereagovať na jej plač - ale asi nie si ten typ, však 😅 . Osobne som to takto riešila pri mojich deťoch tiež - do polnoci - teda kým som nešla do postele, spinkali vo svojej postieľke, potom išli ku mne . Je to určite o rituáloch, aj takéto vystriedanie miesta je vlastne rituál - a nemyslím si, že je zlý. Bábo pozná svoju postieľku, vie v nej spinkať a zároveň necíti tlak mamičky a aj si ju užije - tak ako každé mláďatko, potrebuje mamičku ešte cítiť. Postupne sa bude čas v postieľke prirodzene predlžovať a raz v nej prespí celú noc - detičky okolo roka - roka a pol sú už často pripravené spinkať vo svojej izbe, nie sú rušené rodičmi a spánok majú ešte súvislejší . Ak sa o 23.00 zobudila, skús ju udržať po tme, aby si nevytvorila zvyk byť v noci hore - musí pochopiť, že v noci sa spí - i keď je to náročné ...

- čo sa týka príkrmov, do 9 mesiacov jej v pohode stačia 2-3 príkrmy - ak chceš, môžeš skúsiť niekedy namiesto cestovín kašu , ba i jogurty na spestrenie. Jogurty môžeš, ale nemusíš, lebo pokiaľ je dostatočne dojčená, nepotrebuje prijímať ďalšie mlieko a stačí ich dať okolo roku. Kaša takisto nemusí byť mliečna , keďže sa dojčí.

helkaj
16. okt 2009

ahojte maminky,
je to strašne dobre, keď sa máme na koho obrátiť s nejakými otázkami. Ja som svojho prvého syna kojila 2 mesiace, a to len preto, že som mala málo informácií. Bolo to pred 14 rokmi, 🙂 ,internet nebol a fungovali iba rady našich maminiek, ako: plače, je hladný, daj mu fľašu. A keď som fľašu dala, synček plakal aj tak, pretože bol jednoducho taký, mal problémy s bruškom. A s mojou dcérkou vlastne zažívame všetko znovu, pretože mať bábo po takej dlhej dobe.....je naozaj ako prvýkrát. Dcérka má už 6,5 mesiaca, stále sa kojíme, aj keď teraz už aj mám pocit, že moje prsia sú len "vechtíky", ako to nazvala annag. aj ja mám občas pocit, že z nich nemôže nič ísť a tak ako každá z vás, aj ja mám obavy, či nie je malá hladná. papáme už príkrmy, takže to dojčenie je väčšinou buď po príkrme, trošku , ale hlavne večer, v noci a ráno. Mám kúpené aj UM, ale stále odolávam, snažím sa prípadnú krízu vyriešiť zásobou MM z mrazáku a potom ešte niečo zamraziť, ak sa podarí. 🙂

Posledný mesiac mám však podobný problém ako sa tu píše: malá sa mi budí dosť často v noci. Väčšinou sa mi budila tak 2x za noc, vždy po polnoci. Teraz sa zobudí do polnoci aj 2x, po polnoci možno každé 2 hodiny, niekedy to už nevládzem ani sledovať. Neplače, vždy jej stačí dať prsník, ona sa napije a ja ju dám späť do postieľky. Vyskúšala som si ju aj nechať v posteli, s prsníkom v ústach, ale ani toto nám nefunguje. Neviem, či je hladná alebo to môžu byť zúbky? Máte niektorá takúto skúsenosť? Čo by ste ešte poradili vyskúšať?

a čo sa týka menštruácie, ja ju stále nemám. myslela som, že ak budem už menej kojiť, menštruáciu dostanem, avšak stále nič. ďakujem za vaše odpovede.

caly8
16. okt 2009

🙂 katka veru nie som ten typ nechať plakať, už teraz mám výčitky, že chodím do práce a nie som s ňou celý deň aj ked väčšinu dňa som lebo prácu mám 20 krokov od domu a som si sama šéf 😕 takže by som ju netrápila nech plačká, ja som jej k dispozícii a ona sa teraz viacej tuľká ku mne čo je úžasné 🙂
v izbe nám svieti len tlmené svetlo a ked prídem k nej tak ho vypínam a v noci si vieme poradiť aj po tme 😀 ona si už prsko nájde aj ked niekedy saa en pritisne a privonia a spinká... nebudem to teda riešiť počkám si ked to bude sama chcieť 🙂

myslím, že ju kojím dosť a preto by som tie jogurty asi ešte nedávala alebo len na ochutnanie kašu mám nemliečnu ale nemám presne info ako ju zarobiť do MM..mám ho aj prihriať vo vodnom kúpeli a tak vmiešať alebo? no a MM z mrazáku mám hneď po vybratí ohriať vo vodnom kúpeli alebo ho nechať rozmraziť a potom ohriať?
veľké ďakujem za rady 😵

helkaj
16. okt 2009

caly8 čo sa týka mliečka z mrazáku, ja ho ráno vyberiem a nechám voľne rozmraziť. väčšinou som ho chela použiť až poobede, potom som ho ak bolo treba prihriala vo vodnom kúpeli.
kdesi som čítala, že sa má vybrať 24 hodín pred použitím, napr. večer, nechať v chladničke a ráno ho vybrať.

s kašou ti neviem poradiť,ja mám kúpenú mliečnu a neviem, či ju mám dávať, keďže kojím. bála som sa nemliečnej, že by som hne´d nemala k dispozícii MM. pokiať však máš práve odstriekané mlieko, ktoré chceš použiť na kašu, ja by som ho neohrievala - veď v takej istej teplote ho dieťa pije.......

egyptanka
16. okt 2009

Mila Annag,
dakujem velmi pekne za slova ohladom prikrmovania. Natalka za tyzden prikrmovania pribrala necelych 100g tak sa tesim. Zaradila som do jedalnicku ryzovu kasu, stale sa dojcime. Zatial toho vela nepapa, snad sa rozje.
Tvoje slova dokazu povzbudit, najme po dnesnom dni, ked som si od svojich najblizsich vypocula, ze nemam krmit Natalku lyzickou, ale jej vsetko rozmixovat a dat jej prikrm a kasu flaskou. Vraj aj my sme tak jedli a tu sme, vieme jest priborom tak preco by som nemohla dat flasku aj Natalke. ☹
Momentalne sa skor trapim s dilemou ci pokracovat v dojceni napriek mojmu zdravotnemu stavu, ale nechcem sa dojcenia vzdat, lebo to je jediny sposob ako viem uspat Natalku. ☹

lv1
17. okt 2009

Mam taky problém, že kojím vyse 2 tyzdnov ale jeden z prsník mam viditelne menší a je v nom asi málo mliečka lebo vačšinou je uplne mäkky ...ten druhy je stále tvrdy a plny mlieka,a pri kojení hrozne bolí,dokonca mi obe bradavky troska hnisaju...co mam spravit aby aj ten druhy mal mlieko? ☹

mata1976
17. okt 2009

Ahojte, mna trapi ze pri kojeni je moja bambulka nespokojna, sice neplace a nezlosti sa iba prestane pit na sekundu potom potiahne 2-3krat a znovu sa odtiahne od prsnika a tako sa to opakuje kazde druhe-tretie kojenie. Mam pocit ze sa poriadne nenaje a o 2 hod je znovu hladna. Co sa vahy tyka tak peditricka pochvalila ake super mlieko mam ze ako pekne nam pribera a rastie, tak neviem cim to bude???

annag
18. okt 2009

mata1976 - maličká reaguje najskôr na silný tok mliečka, ak sa Ti prsníky veľmi nalievajú, tak sa jej zle pije - musím však posúdiť celé dojčenie. Napíšem Ti do IP (Inetrná pošta - nájdeš ju celkom hore na tejto stránke vedľa loga modrý koník)

annag
18. okt 2009

lv1 - pokiaľ maličkej ešte stačí na jedno dojčenie slabší prsník, tak pomôže zmena rytmusu dojčenia: 2 dojčenia za sebou dáš slabší prsník, jedno dojčenie plný: napr. 10.00 menší, 12.15 menší, 14.30 väčší .... a tak stále dookola . Princíp je, že väčší prsník bude stáť o niekoľko hodín dlhšie plný a nevyprázdnený - tým sa v ňom nahromadí inhibítor, ktorý laktáciu tlmí, mliečka sa začne tvoriť menej a naopak, slabší prsník sa bude častejšie vyprázdňovať, bude v ňom o čosi viac mliečka a rozdiel sa vyrovná za pár dní

ale - bradavky Ti nesmú hnisať, bolieť Ťa - buď máš nanich infekciu, alebo sú to mliečne pľuzgiere - pre istotu posúdim celé dojčenie, lebo tam môžem objaviť ešte kadečo, čo by bolo fajn napraviť 😅

annag
18. okt 2009

egyptanka - okrem iného - takéto veľké bábo už potrebuje žuvať, hrýzť aj preto, aby sa mu vyvíjala orálna motorika - aby sa naučilo neskôr správne rozprávať , artikulovať, masíruje si ďasienka .... . Detičky, ktoré majú dlho mixované jedlo si potom ťažko zvykajú na normálnu štruktúru jedla.

ak chceš, napíš mi do IP o aké ochorenie ide, často sa dojčiť môže, ale aj naopak, bábo potrebuje zdravú mamičku a ak sa nedá inak, netreba to siliť 🙂

vinka
18. okt 2009

Ahojte maminy a milá Annag.Opäť sa vraciam s prozbou o pomoc.Krásne sme sa dojčili do včera.Od včera malá nechce ťahať z laveho prsníka.Pusu má ok.Pozerala som.Z pravého prsníka vyťahá a pri lavom vystrája.Ani sa nechce otočiť na lavú stranu.Ked ju dáko pretočím na silu tak poťahá raz,dva razy a dosť a vrieska.A zas sa prisaje a potiahne a pustí sa.Robí to od včera.Neviem prečo kde je problém.Myslela som,že je dáky problém s mliekom tak som včera jednu dávku vystriekala ale dnes je to znova. ☹ Myslela som,že bola rozptýlena včera lebo sme mali narodeninovú oslavu.Ale ked sa to dnes opakuje tak neviem si rady prečo to robí.Musela som jej dať lavý prsník na silu aby sa povolil,že sa mi nezapáli.Potom si odgrgla a chcela som jej dať lavý zas a už som ju nedostala na lavú stranu.Ale ked som jej dala prsník pravý tak hned sa prisala a pokojne najedla.Mlieko mi netečie z lavej dáko rýchlo a ani velmi pomaly.Príde mi tak ako z pravej.Len mám tam podstatne menej mlieka ako v pravej.Ale aj tak do včera papala z lavej. ☹ No dúfam,že mi pomôžeš ako pred tým.Dakujem za každú tvoju drahú radu. 🙂

vinka
18. okt 2009

Zabudla som dodať,že kojím po ležiačky ked som doma lebo sa mi tak kojí najlepšie.Aj mala si tak zvykla a nechce ináč. 😉

annag
18. okt 2009

helkaj

- som rada, že sa Ti podarilo dojčiť - ozaj, pred pár rokmi nebola šanca dlhodobo dojčiť, lebo sa nebolo od koho učiť. Dojčenie je prirodzená vec, ale technika dojčenia sa prenášala z pokolenia na pokolenie. V posledných desaťročiach sa však do popredia dostala zdanlivo dokonalá umelá výživa a táto niť sa pretrhla. Chýbajú nám babky, skúsené lekárky , babice, sestričky , ktoré by nás učili dojčiť. Ako dievčatká sme zrejme len málokedy mali šancu vidieť dojčiacu ženu - ešte tak na fotke z chudobnej Afriky .... spoločenskou normou sa stalo nedojčiť. Musí prejsť niekoľko generácií, aby sa to napravilo - niektoré z nás už budú svoje dcéry učiť dojčiť, naše dcéry budú pomáhať ich dcéram .... 🙂

noc riešiš veľmi dobre, podobne to robím i ja - ozaj najlepší je čas - okolo trištvrte roka - roka sa to začne opäť zlepšovať a bábo bude spinkať dlhšie a súvislejšie - napr. u nás to už určite tiež tak je. Nie je hladná, môžu ju trápiť zúbky, ale aj tak to nezmeníš. Pomáha pre niektoré deti spinkať spolu s mamou v posteli ( nemusí byť non stop na prsníku) a pre niektoré opak - spanie v samostatnej izbe - no to skôr až okolo roka ...deti dokážu budiť rodičia svojim dýchaním ... práve pre plytký spánok , ktorý je často prerušovaný, bábo všetko počuje a preberie ho čokoľvek, potrebuje kľud. No a mamičku, ktorá ide spať do izby zavetrí určite ako psíčatko 😅

pre všetky mamičky, môj názor:
nočné budenie je pre deti prirodzená vec v tomto období. Bábo má taký rytmus spánku a bdenia, často sa budí a nevie zaspinkať. Potrebuje sa uistiť, že je mamička pri ňom, že je v bezpečí. Na rozdiel od teórií (napr. podľa tej knihy čo tu koluje), nepovažujem nočné dojčenie za zločin. Jedna z funkcií dojčenia je uspávať. Bábo sa na prsníku upokojí, uspí - je hriech to nevyužiť. Na druhej strane, osvedčilo sa mi , aby bábo išlo z prsníka dolu o čosi skôr než tuho zaspinká - aby si prsník iba nedudlalo - na tom síce nie je nič zlé, no naša kultúra nám neumožňuje mať bábo non stop na prsníkoch. Preto je fajn napr. si ľahnúť s bábetkom do postele, dať mu prsník a keď už nepije, len saje naprázdno, opatrne vybrať prsník - využiť čas,kedy ešte celkom nespí, ale už nestíha protestovať. Samozrejme, ak sa to bábo naučí od narodenia, je to ľahšie, než učiť ho to v 6 mesiacoch. Ale dá sa to - učila som to tak, že som prsník vybrala, ale bábo sa ho prakticky dotýkalo - vedelo, že je pri ňom ... postupne som sa otočila, vstala ... a takto sa naučilo aj prehodiť do postieľky a opäť samé zaspinkať. Ak sa mi teraz Anička večer prebudí v postieľke, vždy chvíľku počkám (napr. dopíšem príspevok 😅) - či si to nerozmyslí, no akonáhle už počujem, že sa z tichého mrnkania stáva hlasnejšie , idem, dám jej prsník - často si ho len vezme do pusinky a neťahá - takže počkám, kým sa reflexne mliečko nespustí - to trvá možno i minútu. Silný tok mliečka ju preberie, automaticky začne prehĺtať - čakám kým ozaj pije, nielen cucká - keď už cucká a zaspáva, prehodím ju do postieľky a opäť spinká. Ak sa bábo naučí, že mamička na jeho budenie reaguje, nemusí o pozornosť a prsník bojovať, nebude nervózne a pokojne opäť zaspí. Ak si bábo osvojí, že nič iné ako hlasný plač nezafunguje, bude od začiatku hlasno plakať a čakať, kým mamička nepríde , nebude mať pokojný spánok, bude sa budiť ešte viac. V podvedomí totiž bude neustále očakávať, že mamička odíde a nebude mu chcieť dať svoju pozornosť, prsník, náruč .... Bábo potrebuje cítiť bezpečie, istotu už pred uspatím - nesmie o mamičku bojovať, lebo ono je silný bojovník a len tak ľahko sa nevzdá - pripraví mamičke skutočne náročné noci 😀 Ono veľmi dobre vycíti, že mamičke to ide na nervy, že mamička nemá trpezlivosť a dojčí krátko, prehadazuje ho do postieľky predčasne, bez toho, aby dodržala rituály, na ktoré je zvyknuté ... rituál je pre bábo i dostatočne dlhé, pokojné dojčenie, ktoré si užíva mamička i bábetko ... aj mne sa občas stane, že ju prehodím o čosi skôr než chce, že to neodhadnem, okamžite si ju znovu priložím, nechám ju ešte chvíľu na prsníku a skúsim ju preložiť opäť - väčšinou už pekne zaspinká .... 🙂

annag
18. okt 2009

vinka - ak máš v ľavom prsníku podstatne menej mliečka , tak bude tam pes zakopaný . Pretože to nezistíš len tak, že si mliečko odsaješ , alebo čosi vytlačíš. Bábo cíti tok mliečka ako saje, to sa nedá napodobniť ničím iným. Maličká na to reaguje, sú deti, ktoré začnú jeden prsník pred druhým preferovať úplne rovnako , ako preferujú fľašu pred prsníkmi. Na ľavom prsníku nemáš náhodou bielu bodku, akoby pľuzgierik? Lebo mohla by takto reagovať i v prípade, ak by tam bol upchatý mliekovod, ktorý môže vytvárať tlak i na ostatné a mliečko nemôže dobre vonku vytekať. Pokiaľ ho odmieta, treba ho určite zatiaľ i pravidelne odsávať (každé 2-3 hodiny) - aby sa laktácia v ňom podporila a zároveň sa uvoľnilo nahromadené mliečko. Môžeš ju skúsiť priložiť na pravý a potom sa len o čosi viac nahni , neotáčaj sa a prilož ju na ľavý - teda až vtedy, keď zaženie prvý hlad na pravom prsníku , resp. keď pomocou pravého prsníka vyvoláš spúšťací reflex i pre prsník ľavý.

no ak by sa už aj navždy odmietla prisať -nič sa nedej, pravý prsník jej na dojčenie stačí a môžeš takto dlhodobo plne dojčiť.

vinka
18. okt 2009

No mne teraz malá spí.Som zvedavá ako bude papať ked sa zobudí.Zas jej dám ten lavý a čo bude robiť. ☹

lenk30
18. okt 2009

ahoj annag, toľko som sa tu napísala prvé Filipkove týždne, teraz má 8.mesiacov. Od pondelka som bola chorá, nejaká viroza, vo štvrtok už aj Filipko, ten mal strašné teploty, ale dnes už je OK, tak veľmi teším. Ja som užívala oscilo, na noc Paralen, čosi do nosa, sem tam som si dala strepsils, lebo to bolo na nevydržanie a soľ nepomáhala...... a mám dojem, že som stratila mliečko. včera ešte bolo, lebo včera mal ešte teplotu a nepapal - ani nič nepil, len MM. Od 16 už teplotu nemal a prsník už ho nezaujímal. Viem, že sa nedá len tak stratiť, .ale asi to na mna doľahlo, veď sme aj noci boli hore, čo zábaly, sprchy malému. Túto noc prejačal a ani kojenie ho neutíšilo - ako by mu nešlo, tak kašľal na to, len zúril. Ani ráno nechcel. Potom som skúsila odsávačku a ledva pár kvapiek...........................to myslíš, že už koniec? mám ísť kúpiť UM? to je taký vek, že mám dojem, že on už si to nerozťahá, že keď nejde, tak nechce.

Už som aj hovorila, že by som skončila, kôli prekojeným a nevyspatým nociam, ale keď to prišlo takto samo, teraz mi je to ľúto. Tak prosím niečo poraď