Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

silvia123
26. jan 2011

annag, existuje nejaká rada aj pre mňa??? Ja chcem znovu kojiť a nie odsávať ☹ Môžem skúsiť aj takú metódu, že jej proste nedám na výber, buď ma chytí alebo zostane hladná? Ako dlho môže byť také malé bábo hladné? Je možné, že keď nebude mať na výber tak povolí?

miskatn
26. jan 2011

@denisse dakujem ti, zubky este by to nemali byt a brusko ho nebolieva, prave mi hovorila jedna mamina, ze jej lekarka na toto iste povedala, ze uz rastie, ma rozne sny, pocity, nalady, aj strach, ze to ho postupne prejde ... tak neviem ...

henrike
26. jan 2011

Vsetky vas najprv zdravim! V tejto teme som prvy krat, aj ked rady od Annyg som si vela krat citala ... aj jej stranku. Teraz sa vsak chcem aj osobne opytat, aj ked sa tu uz cosi podobne mozno preberalo. Moja dcerka bude mat o par dni 11 mesiacov a doteraz nebol s kojenim ziaden problem - skor naopak, mala som pocit, ze dcerka je riadna "cucka" a kojit budem do jej 3 rokov. 🙂 No uz asi tyzden alebo dva zacina cez den odmietat kojenie ... nie vzdy, ale oproti tomu, ako sa kojila predtym (aj kazde 2 hodiny) pije mlieko malo. No a najhorsie je, ze nechce pit nic ine ... dostanem do nej cez den maximalne 50 ml vody alebo caju. Mam strach, ze pije malo tekutin, ked ju teraz menej kojim. Neviem ju vsak nijak donutit a ona ma zacala hryzt do bradaviek (co predtym nerobila) kedze sa nechce kojit. A od vcera pozorujem, ze odmieta pit hlavne z laveho prsnika. Co mam robit? Nestratim v tom lavom prsniku mlieko??? Mam si ho odsavat??? Dnes som uz odsavala a odsala som iba 25 ml (mne odsavanie nikdy velmi neslo). Mam ju nutit pit vodu alebo caj??? A ako??? Dakujem za rady - zacinam byt z toho dost vystresovana. (Viem, uz pisem dlho, ale este by som asi mala napisat, ze v sobotu cestujem prvy-krat sama - bez dcerky na skusku do Trencina. Ja som z Kosic. A mam z toho dost stres, ako mala vydrzi bezo mna a bez kojenia cca 15 hodin! Moze to zo mna nejak citit a na zaklade toho to kojenie odmietat???)

cicimon
26. jan 2011

@grenka mlieko nestratis, odsat mozes alebo si daj tampon... ono to bude vytekat, pokial sa tvorba mlieka neustali

elfa
26. jan 2011

Ahojte. Ja potrebujem poradit s odstavenim babatka. Dcera ma 16,5 mesiaca, je kojena este. No cakame druhe a bohuzial mam mensie problemy, tak mi lekar odporucil prestat dojcit. Je to pre mna strasne, chcela som malu co najdlhsie dojcit, je to nasa chvila a velmi sa vzdy na to tesime. Kojena je rano a vecer. Ako ju mam co najsetrnejsie odstavit? Ona si totiz mliecko pyta a je cela happy ked ho dostane. Je to tazke pre nas obe 😖 Ako to ulahcit najma malej?

grenka
26. jan 2011

@cicimon dakujem 😉 a ked nebude vytekat aj tak tam bude mlieko?tolko uz iba kolko drobec potrebuje?nemam sa bat?

cicimon
26. jan 2011

@grenka ja som mala presne to iste... do cca 4mes mi v noci tieklo, ked mala nevstala... a stale kojim tak 7x denne a mlieka je dost

grenka
26. jan 2011

@cicimon super dakujem za radu 🙂 lebo chcem cim najdlhsie kojit 🙂

son1cka
26. jan 2011

Ahojte, chcem sa spytat, ci by ste mi nevedeli poradit. Mam 2 mesacne babetko, a uz vyse 2 tyzdnoch pri kazdom kojeni - cez den, po 2-3 minutach zacne byt nepokoja, 3-4x potiahne a vypluje bradavku, zas sa prichyti 3-4x potiahne a zas vypluje, vrti sa, puci sa... Pocas jedneho dojcenia kojim z obidvoch prsnikov. Na prsnikoch vydrzi max 10 minut, aj to s prestavkami. Kojim ju kazde 2,5-3 hodiny. Predtym tahala pekne, nerobila taketo obstrukcie..Pritom mliecka mam dost - teda, teraz momentalne nie, lebo som chora, ale aj tak po kojeni mi z prsnikov este mliecko vystrekne, ked zatlacim...Co by mohlo sposobovat ze je taka nepokojna? V noci to nerobi, potiahne si cca 3-4 minutky z jedneho prsnika a hned zaspi...V noci sa budi kazde 3 hodiny, niekedy ten prvy interval vydrzi aj 4h, a asi raz sa stalo ze aj 5 hodin.

shira_
26. jan 2011

@silvia123 nám sa to podarilo, ale malý mal iba 2 týždne ked sme začali kojiť. predtým pil odsaté z fľašky. zavolala som laktačnú pradkyňu a tá mi ako prvé povedala, že je to dosť o psychike, proste zabudnúť na fľašu.. rozbiješ si denný-nočný režim, a samozrejme aj ostatným členom domácnosti, lebo bez revu to nešlo... ja som fľašku nedala aj keby som mu mala žmýkať prsník do pusy... laktačná mi ho priložila dobre, takže sa hneď napil. ale tie začiatky boli zlé hlavne v tom, že nechcel otvárať pusinku,len špúlil pery. tak som mu ju musela otvárať ja,tak trošku nasilu, lebo to nemal rád - aby ma to nebolelo a veru nešlo mi to... lepšie bolo keď bol rozospatý a prsník nie veľmi naliaty, trochu som predtým odsala, aby sa trochu vytiahla bradavka. a aj tak to vyzeralo tak, že chytil, pustil, chytil pustil sto krát, aj nervy mal už z toho chudák. ja som sa snažila ho ukludňovať, trebárs dať prestávku, oddýchnuť, ponosiť a zase... a pomáhať mu, držať prsník aby sa mu nedostal z pusinky, dosť som ho aj pritláčala k prsníku a stláčala, aby mal neustále tok mlieka "zadarmo" taký motivačný... prvých 24 hod katastrofa ale deň po dni lepšie. teraz je to úplne super, som rada že som to nevzdala. skúšala som raz fľašku, už to nevie vôbec 😀

shira_
26. jan 2011

@son1cka také aj mne niekedy robieva, aj ja som zvedavá čo to môže byť. ja som si myslela že to je pri silnom toku mlieka, ale nie som si istá... presne ako píšeš, v noci papá výborne- chytí a pije, a cez deň ma takto naťahuje..

son1cka
26. jan 2011

@shira_ aj mne to robila spociatku len niekedy, ale teraz to uz robi v kuse. A tiez jej "pytanie papania" je to, ze zacne na mna v postielke spulit pery...Mne sa mliecko pustilo az v noci pred prepustenim z porodnice, potom som ho uz mala dost. Tiez som myslela, ze ju zalieva mliecko, lebo ked zo zaciatku vypluva bradavku, tak z nej strieka mlieko vsade naookolo. Ale ona tie 3 minutky taha na obidboch prsnikoch - ked je tok najvacsi a az potom sa zacne pucit a vypluvat, myka hlavickou - keby mala zuby, tak mi aj bradavku odkusne... 😝

silvia123
26. jan 2011

shira, však to ja by som to skúsila, len malá sa vyvracia ako luk dozadu, ja jej hlavu nedokážem udržať pri prsníku a som si vedomá, že bude vrešťať, odsávam necelý týždeň, urobila som chybu, že som jej tu fľašku ponúkla hneď prvý krát, ale som sa o nu bála, nechytila už 5 hodín a ja som nevedela v čom je problém, či nemá nejaké bolenie, alebo nebude chorá, tak som jej ponúkla fľašku, potom sa to kojenie zhoršovalo a cez deń nechcela chytiť, tak som kojila v polospánku a dávala 1 fľašku cez deń, lebo v tom polospánku si vytiahla málo mliečka, unavená zaspala, neskôr sa to zmenilo na dve a potom už nechytila ani v spánku. Písala som si aj s laktačnou cez net, povedala mi že nemám dávať dudlík a mám ju kojiť alternatívne. No to je síce pekné, ale ako je to alternatívne -veď lyžičkou to trvá večnosť je nervózna všetko povypľúva vedľa a striekačkou sa zalieva, nevie kedy prehltnúť. Takže jedinú možnosť vidím už len v tom čo písala, že si mám urobiť víkend len s ňou, mám sa s ňou maznať a skúšať aby chytila, len to maznanie bude asi dosť kruté, keďžče bude vrešťať od hladu a to ešte neviem ako dlho ju nechať hladnú. Chcela by som vedieť či nie je medzi vami niektorá mamina, ktorá takéto čosi vyskúšala a dopadlo to pozitívne a nemalo to zlé následky. Alebo to už nemá zmysel? Ja pri najhoršom som rozhodnutá vydržať odsávať do pol roka aspoň, aj keď je to náročné. Mimochodom aj tak mi odmieta UM -je to asi moc horké oproti materskému mlieku.

julienka
26. jan 2011

@son1cka je to zaujímavé, v takom istom čase to začala robiť malá aj mne... potom to samo prešlo..

mariana0915
26. jan 2011

@son1cka ahoj a neberies nahodou nejake lieky napr.antibiotika co zmenili chut mliecka a ona ho preto nechce??nema upchaty nostek,lebo moj kedy mi vypluva bradavku tak vacsinou nemoze dychat cez nostek ma ho upchaty dam mu kvapky do nosteka a je to ok 🙂

son1cka
26. jan 2011

@mariana0915, nie neberiem ziadne lieky - aj ked teraz asi budem musiet, lebo ma strasne boli hrdlo a zacinam kaslat. Upchaty nostek nema...Akurat som ju dokojila - a to iste, zas na pravom prsniku 2 minutky dobre, potom pucenie. Prehodila som ju na lavy - 3 minutky dobre a potom zas pucenie... 😠

mariana0915
26. jan 2011

@son1cka a nechavas ju odgrgnut ked ju nakojis z prveho prsnika alebo pocas kojenia ju nechaj odgrgnut ,moj ked sa puci pocas kojenia tak vacsinou mu treba odgrgnut a potom pije pokojne 🙂

son1cka
26. jan 2011

@mariana0915 aha, vyskusam. Davam ju odgrgnut len nakoniec. To si grgne tak echt chlapsky asi 2-3x.

mariana0915
26. jan 2011

@son1cka no to "chlapsky" grgnutie pozname,my mame problem ze niekedy este aj po 2hod potrebuje grgnut a nikedy pokial sa mu poriadne poodgrguje uz je zas hladny a tak,ale ja som mu travenie pokazila s tym ze som bola chora a brala som antibiotika

elinka27
26. jan 2011

@strapco13 moja pediatricka mi proste ten Nizoral neda, jednoducho podla nej ma mala pusku cistu a ked sa preliecim ja tak jej zmizne mykoza tiez,tot jej nazor.A bez receptu mi ho nedaju, no mne sa to uz trosku lepsi,len mam aj odporucanie ku koznej,ale stahujeme sa do vacsieho a jednoducho nestiham 😖

lucinka4
26. jan 2011

ahoj annag a ostatne maminky,prosim vas co mozem proti kaslu? beriem penclen antibiotika( doki mi dala ked sa dozvedela,ze kojim) ale kasel neustupuje dokonca sa mi dnes zhorsil(v noci som k malej vstala cela spotena tak som si zas pomohla 😠 )v lekarni mi dali hedelix a potom v letaku citam,ze ho nemozem ☹

latvia
26. jan 2011

@lucinka4 a preco by si nemohla hedelix? 😕 ved to mozu aj kojenci, tak ty urcite ano

latvia
26. jan 2011

@lucinka4 inac by som skusila sinupret tabletky, su na prirodnej baze, alebo mucosolvan junior, je to pre male deti, takze ty mozes tiez, mozno ale nezaberie, treba skusit.inac klasika vsetky kaslove homeopatika ktore najdes v lekarni

lucinka4
26. jan 2011

@latvia Liek sa nesmie užívať počas tehotenstva a dojčenia, pretože nebol dostatočne testovaný. toto som skopirovala z letaka hedelixu,uz som rozmyslala,ze skusim malej Solmucol ved aj tak jej ho este davam

latvia
26. jan 2011

@lucinka4 hovoris o hedelix sirup? 😕
jj, vsetko co moze mala mozes aj ty, takze ak jej ho davas tak svungni jeden aj sebe 😉

lucinka4
26. jan 2011

@latvia mne dali v lekarni hedelix kvapky ale uz si idem supnut malej sirup 😀

olifcek
26. jan 2011

nasa malicka ma mucosolvan junior a my s mm hedelix

strapco13
26. jan 2011

@elinka27 nech ti to predúpise tvoj obvodak...to je ta ista tableta, tam nie je ina gramaz

dusika11
26. jan 2011

ahojte Annag a ostatne mamicky mam dvojicky chlapcekov maju mesiac..po kojeni su nervozni myslela som ze kolika tak som ich dalej nenutila jest...potom pekne spali v poslednych dnoch su stale nervoznejsi..a tak neviem ci mam dost mlieka..hoci prsniky mam naliate..ci dokrmovat umelym..neviem ci potom sa budu chciet prisat..lebo pred dvoma tyzdnami sme boli pod porodnou vahou teraz dobiehame porodnu ale mne sa to zda malo....po mesiaci dobiehat porodnu..no hold dvojicky su dvojicky

nechcem aby hladovali..takze neviem ci pridat umele alebo nie

elinka27
27. jan 2011

@strapco13 musim ku koznej,lebo pediatricka mi to neda, a moja obvodna mi povedala ze su tam kontraindikacie, takze ma odporucila ku koznej 😠 k tomu sa stahujeme este a maly si vcera u nasich rozbil obocie,takze sme este leteli na traumatologiu, odtial na rtg a odtial na ocne, a vysledok 4 stehy, takze teraz uz naozaj neviem ako a kedy sa tam dostanem 😖