Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

deniskateniska
22. nov 2010

@michaela80 tak tak nepocuvat svokru 😀 😀 😀 😀 ako ta mne dobreze nevravela uz od narodenia aby som mu davala 😅 😀 😀 jasne vravim maminkovsky instinkt je najlepsi 😉 nie je nic lepsie 😉 my sme zatial len mrkvicku opacili a zemiacik 😉

elinka27
22. nov 2010

@michaela80 ja asi zoberiem moju svokru tiez na poradnu,stale pocuvam ze som si malu naucila sa nosit, ze v satke je utiahnuta a pokrutena ako ju tam vobec mozem davat, ze mala je v nej ako chudatko a tak,vrrrrrr 😠 a ze ju mam nechat trochu aj poplakat a pockat kym si sama vypyta jest,lebo ona ani nezaplace a uz ma prso v puse a podobne somariny ako ze ked sa nemoze vyprdiet mam jej dat caj fenyklovy alebo kupit vetrovu vodu

zuzuz1
22. nov 2010

@annag prosim o radu a vela vela podpory... maly mi zacal odmietat pravy prsnik... uz vcera soms a odstrekavala ale neviem ci robim dobre,... tento stav trva uz dobry tyzden... som z toho zufala :( pomooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc 😢

prsky
23. nov 2010

@zuzuz1 prsnik treba nadalej ponukat, ak odmieta a chces si v nom udrzat laktaciu, treba odstrekovat. ak ti nevadi, ze by si mala jeden prsnik vacsi ako druhy, dojcit sa da v pohode aj len z 1 prsnika. viac tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/rozdie...
odmietat prsnik moze z viacerych dovodov, u tak maleho dojciatka pojde bud o slabsi alebo velmi silny tok mliecka...skus identifikovat, ktory z tychto dvoch problemov by to mohol byt u vas a potom ten problem pories tak, ako pise annag v danom clanku: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma... a http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...
mohol by ti tiez pomoct clanok http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
urcite treba skontrolovat prisatie http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... a dojcit na poziadanie
drzim palec

prsky
23. nov 2010

@demii ockovanie ta neochrani pred kiahnami na 100%, male deti zvycajne znasaju kiahne lepsie, ako dospeli. ak by si kiahne dostala, nie je nic lepsie, ako dojcit dalej - aj ked je tu riziko, ze by si maleho nakazila, davas mu v mliecku protilatky a tym bude priebeh kiahni ovela miernejsi ako by bol bez mliecka.
Ako vies, ze dcera donesie zo skoly kiahne? Vyskytli sa tam?

demii
23. nov 2010

prsky- ano uz ich ma cela trieda ostala uz iba moja dcera a nejaka jej spoluziacka. ja som si dala vysetrit protilatky este pocas tehotenstva a nemam ich takze sa na 100 pro nakazim a tym padom aj syn. neviem si to predstavit on cele noci sa budi nevyspim sa nic a do toho este kiahne, nebudem moct si dat ani fenistil, co ak budem mat horucky.....nieeeeee ja to nezvladnem

prsky
23. nov 2010

@demii ale nie je vobec 100% istota, ze kiahne dostane tvoja dcera alebo ty. ak mas taku velku obavu, mozno by bolo fajn ist s malym k rodicom/svokrovcom ak sa da(?)

latvia
23. nov 2010

@demii v prvom rade sa ukludni 😉 kiahne nie su mor, je pravda ze dospelaci to zvladaju tazsie, ale nie je to pravidlo. ak budes mat horucky, budes ich tlmit liekmi, homeopatikmi, zabalmi, cimkolvek co pomoze.Tiez by som kvoli kiahnam neprestala dojcit.prsky ti dobre radi, ak sa da, mohla by si odist prec aj s malym, ale ked dcera kiahne uz chyti, tak to velky zmysel nema. Este mozes chodit odteraz ako japonec s ruskou na ustach, predsalen prenos je cez dychacie cesty....len to sa tazsie uskutocnuje viacero dni 😅
A preco si nebudes moct dat fenistil? si nan alergicka? alebo nieco ine? 😕

demii
23. nov 2010

baby dakujem za reakcie no som v panike musim sa upokojit. neviem ci fenistil mozem ked budem kojit. odist nechcem,nechcem v tom nechat dcerku samu, uz je aj tak dost na vedlajsej kolaji koli babetku. manzel je vela v praci, vsak to poznate...budeme to musiet prezit nejako, kojit urcite nechcem prestat, snad ma to neskoli natolko ze by som nevladala. a mozno sa stane zazrak a nedostaneme to...

latvia
23. nov 2010

@demii fenistil pri kojeni nevadi, aj male deti mozu fenistil kvpaky, takze ty mozes tiez pri kojeni, nic nepokazis. takisto lieky od teploty mozes , paralen, ibuprofen, takze sa nicoho neboj 😉

demii
23. nov 2010

dakujem za podporu...

vejula
23. nov 2010

Ahojte dievčata
DNES som bola s malym na kontorle a zda sa že ATB pekne zabrali a maličky ma už moč v poriadku, tak sa vytešujem. Len aby to tak ostalo, o tyždne mam ešte pre istotu doniesť moč na kontorlu tak nam držte palčeky

Inač maly mi akosika menej pije, neviem či nie aj z tych ATB, či nema pokazeny žaludok alebo čo 😖 Dnes rano normalne hrčka v prsniku bolestiva, čo v noci tak malo pil a teraz pred chvilkou som z praveho prsa( (to mam silnejšie) odsala 150ml asi za 5 min, čo už som musela odsavať lebo zas mi akosi tvrdol prsnik... a maličky ešte spinka a to papkal okolo 9tej a od vtedy nič.. Snad to bude čoskoro v poriadku 😔

rozpravocka
23. nov 2010

@annag ahoj, potrebovala by som poradit.... ani nie tak ohladom dojcenia... i ked i tam to nie je dokonale 😀, mam totiz zrejme mykozu na bradavkach (palenie bradaviek aj prs - relativne neznesitelne, ragady... bez teploty..takze to zrejme nie je zapal) kupila som si canesten krem, ktory zrejme (po 2 dnoch pouzivania) zacal pomahat, palenie nie je az take neznesitelne, i ked tam stale je. Avsak na pribalovom letaku je napisane, ze sa nema pouzivat na bradavky. napriek tomu ho pouzivam, ale pred kazdym kojenim ho umyvam. na fore vsak pises, ze sa umyvat nemusi... viem ze existuje viacero druhov tychto kremov... mam si kupit nejaky iny? Umyvanie ma dost zdrzuje, kedze aj kojenie trva dost dlho .. tak aby som sa aspon trochu vyspala.

prsky
23. nov 2010

@rozpravocka canesten pouzivame asi vacsina...ked ho natries po dojceni v tenkej vrstve, do dalsieho dojcenia je uz vstrebany a preto ho netreba zmyvat...na tvojom mieste, kedze pises, ze mas aj dalsie vazne problemy, ktore suvisia najma so spravnym prilozenim, by som kontaktovala laktacnu poradkynu - v BA ich je vela kvalitnych, ktore ochotne poradia - treba dojcenie upravit co najskor, lebo kazdym dojcenim sa nespravne prisatie upevnuje a horsie sa preuca...poradkyne najdes tu: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

vi3ka
23. nov 2010

ahoj žienky. chcem sa poradiť. budem dlhšie - cca 6 hod. - od maličkej a chcem jej odsať mliečko.... no a moja otázka je, či môžem zmiešať odsaté mlieko...myslím tak, že odsajem z jedného/druhého prsníka a tak o hodinku/dve znovu a do toho istého mliečka? či musím každé mlieko dať oddelene do fľaštičiek? rozumieme sa??? dúfam, že som to zrozumiteľne napísala čo chcem. 🙂 ďakujem za radu. ešte taká miniotázočka...čo je na tom pravdy, že ak sa mi na odsatom mliečku spraví vrstvička "smotany", tak že to znamená, že mám dobré mliečko?

prsky
23. nov 2010

@vi3ka tu je popisane, ako spravne odsavat a skladovat mliecko a tiez ako ho pouzit http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...
co sa mliecka tyka..neexistuje nekvalitne mliecko a urcite mas dobre mliecko - tvoris ho presne pre potreby svojej dcerky...mlieko sa po usadeni rozdeli na mlieko a tuk = smotana, ktoru spominas..mliecko kazdej maminy tuto smotanu po usadeni vytvori 😉
a mliecko potom nepodavajte flasou s cumlom, ale radsej na lyzicke alebo v pohariku..je ale tiez mozne, ze si dcerka na teba pocka a nebude chciet papat

vi3ka
23. nov 2010

@prsky ďakujem pekne za odpoveď...idem pozrieť tú stránku 🙂

miskatn
23. nov 2010

@rozpravocka ja som si ho kupila pred par dnami a o bradavkach sa tam nic nepise, pockaj skontrolujem ... neskontrolujem, vyhodila som krabicku, si si ista ?

miskatn
23. nov 2010

@miska246 ahoj miska, zacala si s costi ? citis rozdiel ? tiez mi to hrozi, len mam z toho trochu strach :(

anib
24. nov 2010

ahoj annag, chcem sa Ta opytat na Tvoj nazor a poprosit opat o radu, dcerku kojim pomaly uz 19mesiacov stale z 1prsnika, cez den tak 3-4x, v noci ani neratam , ma 12zubkov a pomaly pomaly ocne pojdu. Nas problem spociva v castom nocnom budeni s tym,ze akonahle sa zobudi, hned vola mliecko a hned rev,ako nedostane, tak si ju prilozim, aj 5x za noc, o take caste pitie nejde, skor o cicanie doslova, nechce sa mi pustit prsnika, kym poriadne nezaspi,snazim sa ju odpojit,no je ako maly kliestik, nechapem, predtym to tak nerobila, je pravda,ze sme doteraz vzdy,ci cez den,alebo vecer zaspali jedine pri prsniku, teda neratam von v kociku,alebo v aute. Rozmyslam o odstaveni, ale je na mne asi velmi citovo naviazana, tak neviem,co by bolo najlepsie urobit, asi ziadny drasticky odchod z domu na 3dni, spanie vo vedlajsej izbe, ci potriet niecim prsnik, uz som citala vselico, no co by bolo naj pre nas fakt neviem, planujeme aj dalsie babo, no najprv si musim po 19 mesiacoch trochu oddychnut a hlavne poriadne sa vyspat. 😅 dakujem za kazdu radu

rozpravocka
24. nov 2010

@miskatn je to napisane napriklad tu: http://www.bayer-leky.cz/vpois/?lek=canesten_krem
@prsky no zatial jediny problem pri dojceni mam ten, ze ma nedostatok mlieka a ak iba kojim, mala mi chudne. Cez den sa snazim kojit na poziadanie - co vychadza tak kazdu tristvrte az celu hodinu, necham malu vysat oba prsniky - (uz z nich potom neviem odsvackou takmer nic odsat) pouzivam aj stlacaciu techniku. mala sa prisava dobre - to mi kontrolovali este v porodnici. V noci dokrmujem nutrilonom po tom co ju nakojim (uznavam, ze flaskou, ale neviem si predstavit nieco ine, pretoze som nesmierne unavena - trva nam to spolu s kojenim a zaspatim aj 2 hodiny) potom zaspi na cca 3 hodiny a znova sa to opakuje. Takze za noc sme hore tak 2-3 krat. Cize keby som dokrmovala lyziclkou alebo pod. tak by sa to zrejme este predlzilo, co by uz moj organizmus fyzicky ani psychicky nezvladol. Idem este vyskusat motherlove kapsuly na zvysenie tvorby mlieka, tak uvidim, co to spravi.

prsky
24. nov 2010

@rozpravocka prepac, ale ked mas ragady, ako si pisala v povodnom prispevku, tak sa ti mala neprisava spravne a tym nepije efektivne a tym sa ti netvori tolko mliecka, kolko by potrebovala - ono vsetko so vsetkym suvisi. dokrmovanim (aj lyzickou) by si ten zacarovany kruh este zhorsila (jedine dokrmovanie, ktore ti laktaciu nezhorsi je dokrmovanie na prsniku cievkou). najlepsie, co mozes spravit, je naozaj nakontaktovat sa na laktacnu poradkynu, ony ti poradia aj telefonicky, su vsak ochotne (niektore zdarma, ine za mensi poplatok) prist a poradit osobne - stoji to za to - ona vas uvidi dojcit sa, posudi, v com je chyba a upravite to rychlejsie, ako ked budes kumstovat nad tym sama a trapit sa a problem este zhorsovat neustalym opakovanim chyby, ktoru si zatial sama neobjavila.
precitaj si na annaginej stranke clanocky:
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave...

urcite tam najdes aj dalsie, ktore ti mozu pomoct

prsky
24. nov 2010

@anib upokojim ta - casom sa to upravi. ja mam tiez nocnu cucajku, akurat, ze mne to neprekaza, lebo spi so mnou a ja viem pri dojceni spat, takze ani poriadne neviem, kolkokrat sa v noci dojcime. donedavna (posudzujem podla frekvencie jej budenia sa, od zaspatia pokym si k nej lahnem) sa budila kazde 2,5-3h - cize podla niektorych na takmer dvojrocne dieta velmi casto. frekvencia sa este znizila, ked som otehotnela a v druhom trimestri sa upravila na povodnu. pristupila som k uprave denneho dojcenia, lebo v noci sa neviem sustredit na vysvetlovanie a v podstate vychovu. upravou denneho dojcenia som dufala k vymiznutiu aspon par nocnych dojceni, co sa ale nestalo. avsak zvykanie na nove trva u deticiek velmi dlho. kym si zvykla, ze ju uz cez den nedojcim na poziadanie, trvalo minimalne mesiac, prve dva tyzdne boli aj uplakane, ale stala som pri nej, pripustila som jej hnev a lutost a za cca 2 tt uz moje nie akceptovala bez slziciek. no - teraz sme cca 3 mesiace od vtedy, co som prestala dojcit na poziadanie a v poslednej dobe si uz v noci nepyta MM tak casto (dnes dokonca prespala celu noc a nadojcila sa prvykrat od zaspatia az o 7mej - vstavali sme o 9tej).
takze moja rada - urcite nie drasticke odnaucanie - moze to viest skor k opacnemu vysledku - dietatko si bude prsnik vyzadovat este viac preto, ze si nebude iste, ci a kedy mu ho mamina bude ochotna dat. batolata uz vychovavame - jemne, s citom a respektom. Mne sa osvedcil vyssie popisany sposob (aj ked ja som nechcela odstavit, iba znizit frekvenciu ozaj casteho dojcenia). Da sa nim aj postupne odstavit, ale bude to trvat relativne dlho (urcite to nebude za 2 tyzdne, ani za mesiac). Ak chces naozaj odstavit, treba rusit postupne jedno dojcenie za druhym. ja by som zacala dennymi, lebo cez den sa dietatko lahsie od dojcenia odputa, v noci je to predsa len aj prostriedok na upokojenie. Stanov si na zaciatok nejaky plan, kolkokrat za den chces dojcit (urcite by to malo byt po zobudeni, ak si to tvoje dieta vyzaduje - zavisi od toho dobra nalada - u nas si uz po zobudeni par dni prsicko nepyta) - napr. rano po zobudeni, pred obednym spankom- po zobudeni a vecer pred spanim. Ked si bude pytat MM mimo tohto "harmonogramu", tak jej povedz, ze dostane mliecko, ked sa napr. naobeduje, dohrate, vratite zvonka a pod (nieco, co zodpoveda realite a naozaj to splnis). Prve dva tyzdne mozes ocakavat dost silnu odmietavo-hnevlivu reakciu (zalezi ale od povahy dietata a od toho, ako velmi je na prsnik naviazana). Ked zacne kricat/plakat/hadzat sa o zem/mlatit okolo seba, nechaj ju, ak sa necha objat, objim ju, ak nie, cakaj v jej blizkosti, nic nehovor a ked sa upokoji, vysvetli jej este raz, ze chapes, ze sa hneva, ale ze MM dostane az ked ... a zasa ten casovy ramec. Kazdym dnom bude jej reakcia menej silna. Ale mozno bude tvoja dcerka uplne v pohode, to clovek dopredu nikdy nevie 😉
Ked bude uzmierena po cca mesiaci (mozno menej, mozno viac - je to naozaj velmi individualne) s dojceniami podla harmonogramu (uvidis to podla toho, ze si nepyta mimo stanovenych casovych ramcov a pyta si MM vtedy, ked si si "zaumienila"), tak mozes pristupit k odburaniu napr. obedneho dojcenia - tiez vyssie uvedenym sposobom - reakcia uz by nemala byt taka silna, lebo uz ten postup pozna..ked ho odburate, odburaj dalsie a dalsie...
este by som ti odporucila, bud pred dennym oducanim, alebo pocas neho, oducit aj zaspavanie na prsniku, ak tak vecer zaspavate. ja som to neurobila uplne "koser", lebo som dojcila v posteli, potom, ked sa odpojila (lebo ona sa aj odpajala, aby si pokecala a pod), tak som jej uz nedala (tiez sa prve vecery aj hnevala) a lezala som pri nej, rozpravala som jej monotonne, spievala, skrabkala po chrbatiku...snazila som sa najst nieco, co by jej ulahcilo zaspavanie (nakoniec je to tak, ze jej zaspievam pesnicku, ona sa mi otoci chrbtom a oprie sa o mna a pomaly zaspi - niekedy to trva aj hodku, zalezi, ako velmi je unavena a nabudena z dna). "spravnejsi" sposob je nadojcit niekde v klude, spievat, rozpravat, proste navodit oddychovu naladu, potom sa presunut do postele a tam uz pokracovat len v tom ukludnovani nie na prsniku.
inak nocne dojcenia naozaj (aspon niektore) vymiznu s vymiznutim dennych dojceni, len to moze trvat aj dlhsie ako mesiac 😉

a este jedna rada na zaver - existuje mnozstvo overenych sposobov (tak ako pri uceni spat, jest a pod) - ziadny nie je ten najspravnejsi, musis si proste vybrat, prisposobit vybranu metodu svojmu dietatu a potom - a to je hlavne - ked uz zacnes, vydrzat a konsekventne danu metodu dodrziavat - vysledok sa dostavi, len ziadna metoda nie je expresna (okrem tych, kde dieta zlomis - vyplakavanie, odchod z domu/do inej izby a pod - ale tam sa to zas casom prejavi inde).

ivanajelinek
24. nov 2010

Idem si k vam zasa po radu. Dojcila som z jedneho prsnika a chcela som vymenit strany, ale maly sa pogrckal(take uz hrudkovite mliecko).Mam pokracovat dalej v dojceni, alebo to znamena ze ma dost?

akdarka
24. nov 2010

@rozpravocka mne motherlove nepomohol.laktacna mi po posudeni,ze sme uz urobili max pre efektivne dojcenie poradila liek costi.zacala som na 3x3 tbl denne a teraz beriem 5tbl denne.postupne vysadzujem,ale opatrne.na stranke annag je presny protokol uzivania a ked ti costi predpise lekar tak doplacas len 0,30eur.ja som par dni dokrmovala UM ale cievkou na prsniku a netrvalo to urcite dlhsie ako flasou podat.fakt si zavolaj laktacnu domov,uz len ta psych.podpora je fajn🙂 drzim palce a vela krasnych chvil pri dojceni.

rozpravocka
24. nov 2010

@akdarka kde si zohnala tie hadicky? Daju sa niekde aj zapozicat?

anib
24. nov 2010

prsky, dakujem Ti velmi pekne, hned mi je lepsie, ja som ozaj rada,ze ju kojim este, takmer vôbec mi nebola chora, co je super, co sa tyka toho denneho kojenia, robim skoro tak,ako ty rano po zobudeni, naobed pred spanim a vecer pred spanim, akurat ak idu zubky,tak castejsie jej dam,ked si pyta, tak skusim na tieto 3 razy a vydrzat a potom sa uvidi,zrusim postupne ten obednajsi, noci casom, ona tiez spi pri nas, teda jednu bocnicu sme na jej postielke zrusili,takze si ju v noci len prilozim pri sebe, obcas sa stane,ze ked doje, sama sa mi otoci chrbtom a lahne do svojej postielky, len posl dobu ,,nacickava,,. Dakujem za rady, a ozaj, nemas problemy ked si tehu a kojis prve,, dr povedal,ze môzes? to asi zalezi od kazdeho zdrav.stavu zvlast,hm? dakujem

zuzana84
24. nov 2010

Ahojte dievcata, poprosila by som o radu. Moju malu dcerku vylucne dojcim, krasne rastie, takze som nad nicim inym ani nerozmyslala. Posledny tyzden ale velmi zvlastne papa. Papa asi len tri minutky, sice si cez den pyta kazde dve hodinky, ale nezda sa mi, ze by sa za tri minutky vedela dosyta napapat. A ked uz viac nechce papat, tak to da najavo tym, ze sa zacne certit a plakat. Neviem, co to je, predtym to nikdy nerobila. Moze byt problem v mojom mlieku? Poradte prosim, ak s tym mate niektora skusenosti. ☹

jja
24. nov 2010

DIEVCATA PROSIM PORADTE MI, MOJA MALA zacala dnes vrackat, predpokladam ze brusna chripka, ktorou sme si presli minuly tyzden cela rodina. ale co mam davat malej papat? dstale jej ponukam prsnik, napapa sa a a hned vyvrati....nechcem aby sa dehydrovala...staci jej to mliecko? ci mam aj vodu? doteraz sme nepili....

akdarka
24. nov 2010

@rozpravocka su to novorodenecke cievky CN01 - zdr.potreby, lekaren mozno... ,mne to dala aj predviedla laktacna poradkyna